مطالب مرتبط:
کارشناسان شرایط فرودگاه خرم آباد را برای پرواز هواپیمای پهن پیکر مناسب نمی دانند
فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد
فراز و فرود تجارت سه ماهه با اروپا/ تراز منفی 1.7 میلیارد دلاری
جزییات فرود اضطراری حجاج خوزستانی در فرودگاه کویت
فراز و فرود های جشنواره ای که سیاسی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:002018-10-22اقتصادي

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!


در ماه های اخیر صحبت های زیادی درباره اینکه فرودگاه خرم آباد پس از اجرای طرح توسعه ، قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر را دارد یا نه، - شنیده شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، طرح توسعه فرودگاه خرم آباد در بهمن 92 آغاز شد و قرار بود دوساله به بهره برداری برسد اما در حالی که به سال پنجم نزدیک می شود، هنوز جای کار دارد.

یکی از مزایای این طرح را نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اعلام کردند اما.

این طرح شامل توسعه سطوح پروازی( تطویل باند، توسعه اپرون، بهسازی آپرون موجود، زهکشی، استریپ‎سازی و ارتقاء مقاومت باند، بهسازی جاده حفاظتی، سرپوشیدن کانال های عرضی فاضلاب روستایی عبوری از باند و احداث ساختمان هواشناسی) توسعه ترمینال و احداث ساختمان پاویون بوده که چندین مورد تکمیل شده ولی مابقی کار زیادی دارد.

تا پیش از اجرای طرح توسعه، اپرون فرودگاه 18 هزار مترمربع بود که گنجایش سه پرواز همزمان را داشت و در طرح توسعه از طول 3200 متر مربع به 3500 مترمربع افزایش یافت و برای فراهم شدن امکان نشست و برخاست هواپیماهای ایرباس، 420 متر به باند فرودگاه اضافه شد و افزایش 11 هزار مترمربع دیگر به اپرون نیز به پایان رسیده است.

همچنین در این طرح باند فرودگاه 420 متر توسعه یافته که درآن استریپ‎سازی استاندارد مورد توجه خاص بوده و علاوه بر تطویل باند تقویت PCN آن از 50 به 65 برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اجرا شد.

از بدو آغاز طرح تا چند ماه پیش، همه مسئولان از نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد با اجرای طرح توسعه وعده ها دادند اما به یک باره صحبت های دیگری مطرح شد.

شرایط برای انجام پروازهای حج لرستان فراهم نیست در این باره فرزانه شرف‎بانی، مدیرعامل هواپیمایی هما تأکید کرده بود: امکان پذیر نبودن انجام پروازهای حج لرستان به دلیل وجود موانعی چون کوه های اطراف فرودگاه، ارتفاع فرودگاه از سطح دریا و درجه بالای دمای هوا در ماه های تیر و مرداد و محدودیت های شدید عملیاتی به لحاظ وزن نشست و برخاست هواپیما است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام نظر کارشناسی قسمت عملیات پرواز هما، امکان انجام پرواز با هواپیمای پهن پیکر به فرودگاه خرم آباد وجود ندارد.

شرف‎بانی اضافه کرد: این محدودیت‎ها منجر به کاهش تعداد مسافر و بار همراه قابل حمل(حداکثر به میزان 150 نفر) خواهد شد و با توجه به اعمال محدودیت طرف سعودی برای تعداد نشست و برخاست، هواپیماهای همه کشورها، الزام به حمل حداقل 250 مسافر در هر پرواز خواهند داشت.

این صحبت ها همانند آب سردی بر پیکر لرستان بود و مردم استان را به شدت آزرده کرد و فرودگاهی ها نیز از آن متعجب شدند.

فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد حسین دالوند، کارشناس مدیریت پروژه در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: چندی پیش مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما اعلام کرد که ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا، دمای هوا و موانع فیزیکی اطراف مانع از انجام پروازهای حجاج زائرین لرستانی از فرودگاه خرم آباد است.

وی تأکید کرد: قطعا این موارد نام برده نمی تواند دلایل صرفا فنی و علمی باشد که نتوان آن را حل کرد و اگر مثبت اندیشی کنیم باید بگوییم مسئولان امر به لرستان کم توجهی دارند و حوصله افزودن نام فرودگاه خرم آباد به لیست ایستگاه های پروازی حج امسال را نداشته اند و کم لطفی کرده و در مقام پاسخ گویی هم حالا چیزی گفته اند که رنگ و بوی فنی بدهد! دالوند تصریح کرد: در مقایسه فرودگاه خرم آباد با یکی دو فرودگاه تقریباً مشابه جالب است بدانیم؛ ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا 1153متر و طول باند آن 3620 متر، ارتفاع فرودگاه اردبیل از سطح دریا 1311متر و طول باند آن 3300 متر و ارتفاع فرودگاه کرمانشاه از سطح دریا 1200 متر و طول باند آن 3400 متر است.

همچنین از لحاظ سیستم های ناوبری هم جالب است که فرودگاه خرم آباد پیش از طرح توسعه از دستگاه های کمک ناوبری NDB VOR,DME,NDB, ILS استفاده می کرد که به علت کوهستانی بودن منطقه، دستگاه کمک ناوبری DVOR/DME هم جایگزین VOR/DME شد و بنا به اظهارات مدیر اسبق فرودگاه خرم آباد، یکی از فرودگاه های برتر کشور از نقطه نظر بهره گیری از سامانه های کمک ناوبری پیشرفته است.

این کارشناس افزود: از طرفی با تکمیل طرح توسعه ای که طول باند فرودگاه خرم آباد از 3200 به 3600 متر افزایش یافته، 18هزار متر اپرون قدیم این فرودگاه نیز دوباره تقویت و بهسازی شد و علاوه بر افزایش طول باند با مقاومت استاندارد، در باند قدیم هم سه لایه تقویتی اضافه شده است.

وی اضافه کرد: پس چنانچه مشخصات فنی فرودگاه خرم آباد پس از طرح توسعه را بپذیریم قاعدتا هیچ محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر وجود ندارد.

دالوند گفت: در بحث دمای هوا نیز با توجه به ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا و طول باند و وزن هواپیما، حتماً انتخاب ساعت مناسب در شبانه روز که بیشترین تاثیر مثبت را بر ناوبری داشته باشد، کار سختی نیست.

با نگاهی به مقایسه سه فرودگاه مناطق کوهستانی کشور این پرسش پیش می آید که چگونه فرودگاه های کرمانشاه و اردبیل ایستگاه پروازی اعزام حجاج هستند اما فرودگاه خرم آباد خیر! وی گفت: با توجه به هزینه ای که تاکنون برای طرح توسعه ای فرودگاه خرم آباد انجام شده، اگر مشکل این است که 50 میلیارد تومان اعتبار این طرح کافی نبوده و فقط با 9 میلیارد دیگر کامل می شود پس چرا این رقم به موقع تامین نشده و اگر با تامین اعتبار و نهایی شدن طرح توسعه باز هم مشکل حل نمی شود پس با کدام توجیه فنی این حجم سرمایه گذاری ناکارآمد انجام گرفته است؟ این صحبت ها اندکی امید به برقراری پرواز با هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد را زنده کرد تا اینکه استاندار لرستان صحبت های دیگری مطرح کرد.

فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد سید موسی خادمی، استاندار لرستان در این باره بیان کرد: با توجه به اینکه ناوگان ایران ایر پهن پیکر و ای تی آر هستند این عاملی شده تا این شرکت نتواند ناوگان خود در فرودگاه خرم آباد را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد، پس بنابراین بخش عمده ای از امتیازی که برای نوسازی این ناوگان وجود دارد شامل فرودگاه خرم آباد نمی شود.

خادمی یادآور شد: براساس استدلال مسئولان مربوطه در مورد هواپیماهای پهن پیکر پرواز حج، امکان این پرواز رفت و برگشت وجود دارد، ولی باید 50 درصد مسافر کم شود که سبب می شود این پرواز اقتصادی نباشد.

صحبت های خادمی در حالی مطرح شد که ترجیع بند صحبت های هوشنگ بازوند استاندار و کیانی مدیر پیشین فرودگاه خرم آباد، امکان فرود هواپیماهای پهن پیکر پس از اجرای طرح توسعه بوده و شکی هم در آن نداشتند.

فرودگاه خرم آباد برای فرود هواپیماهای پهن پیکر توسعه داد شد در این باره غلام رضا بنی صدر، مدیر فرودگاه خرم آباد به ایسنا گفت: اجرای هر پروژه ای مقدماتی دارد و مشاور طرح آن را بررسی و مطالعه می کند و سپس کار شروع می شود.

وی ادامه داد: ایرباس 600-300 با توجه به شرایط و اقداماتی که در این زمینه انجام شده، مشکلی برای نشست و برخاست در فرودگاه خرم آباد ندارد.

بنی صدر یادآور شد: آنان اعلام کرده اند که به علت موانع اطراف، هواپیماهای پهن پیکر نمی تواند در این فرودگاه فرود آید و قرار شد در سطوح بالاتر جلساتی در این زمینه برگزار شود.

مدیر فرودگاه خرم آباد تأکید کرد: کسانی که این ادعا را مطرح کرده اند، هیچ تلاشی را در این خصوص انجام نداده و حتی یک بار هم تست نکرده اند.

وی بیان کرد: فرودگاه خرم آباد برای این منظور توسعه داده شده که هواپیماهای پهن پیکر برای برقراری پرواز مشکلی نداشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فرود پهن پیکرها در فرودگاه 75 ساله هنوز هم جای بحث دارد و ادعاکنندگان نداشتن شرایط برای فرود این گونه هواپیماها در خرم آباد کار خاصی برای صحت ادعای خود انجام نداده و فقط صحبتی مطرح کرده اند.

این انتظار وجود دارد که در آینده نزدیک علاوه بر فعال سازی مجدد طرح توسعه، یک بار برای همیشه بحث وسیع "پهن پیکر" نیز تمام شود.

گزارش از: مهران مریدی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: فرودگاه - هواپیما - توسعه - پرواز - خرم آباد - لرستان - هواپیمای - ساختمان - افزایش - استان - استاندارد - هواپیمایی - مدیرعامل - دمای هوا - روستایی - مسئولان - فاضلاب - مقاومت - همراه - گزارش - میزان - سعودی - شرایط - وعده - جاده - پنجم - کاهش - دریا - مردم

آخرین اخبار سرویس:
قیمت طلا، سکه و ارز در 2 بهمن ماه

دوچرخه های خودران در راهند؛ فناوری تازه اوبر با حداکثر بهینه سازی

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

کسی حق ندارد اقلام را بالاتر از قیمت مصوب به فروش برساند/برخورد قاطع دستگاه قضا با سودجویان

افت بهای سکه و ارز در بازار تهران+ جدول

تولید وصادرات مهمترین موتور اقتصاد کشور

تحویل 18 هزار واحد مسکن مهر استان تهران

استانی شدن ثبت سفارش کالا از بروکراسی زائد اداری می کاهد

احضار سفیر سوییس به وزارت امور خارجه

صادرکنندگان در بازگشت ارز فعال تر شوند

بهره برداری از هزار و 200 واحد مسکن مهر در دهه فجر

واردات گوشی مسافری از قبل آزاد بوده و تغییری در روال موجود ایجاد نشده است

حسینی: سطح زندگی مردم نسبت به قبل انقلاب بهتر شده است

پردرآمدترین استارتاپ ها در سال 2018

طلا 2 دلار گران شد

واردات مسافری گوشی آزاد شد

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

تمدید مهلت بیمه محصولات کشاورزی در کردستان

توسعه کشت های گلخانه ای راهبرد اصلی جهاد کشاورزی

راه اندازی کانال ویژه مالی بین سوییس و ایران

استاندار فارس: بانک ها، متناسب با شرایط تحریم عمل کنند

پتروشیمی تخت جمشید «شرکت صنعتی برگزیده صنایع سبز کشور»شد

سیمای کشاورزی کشور از زراعی به باغبانی در حال تغییر است

شهرداری های اصفهان بدنبال درآمد پایدار از طریق گردشگری باشند

دولت 4000 میلیارد تومان به صنعت خودروسازی تزریق می کند

تهیه نقشه ساختمانی در خراسان شمالی 14.5 درصد کاهش یافت

لزوم معدوم سازی محصولات کشاورزی قاچاق

حسینی: سطح زندگی مردم نسبت به قبل انقلاب بهتر شده است

قیمت سکه دوباره صعودی شد/کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

واردات مسافری گوشی آزاد شد

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

نماینده جیرفت: به جای واردات میوه از خارج، از کشاورزان نجیب ما میوه بخرید

لزوم سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز کشور

استخدام کارشناس فروش، کارمند فروش،کارشناس پذیرش/منشی

گودرزی: دستگاه قضایی و بانک مرکزی به متخلفان ارزی رسیدگی کنند

آخرین اخبار از سهمیه بنزین به هر ایرانی

پرداخت 880 هزار فقره وام ازدواج از ابتدای سال تا کنون

اصلاح روش انتقال آب کشاورزی با کمترین هزینه

رکود اقتصادی چین رکورد زد

قیمت انواع محصولات ایران خودرو در روز سه شنبه 1397/11/02

صادرات گوجه فرنگی ازاد شد

سیاست اصلی دولت حفظ تولید فعلی است

295 طرح کشاورزی در کردستان به بهره برداری می رسد

تعرض به منابع طبیعی از مظاهر فساد اقتصادی است

ساخت 25 هزار مسکن جدید در صدرا

اصلاح روش انتقال آب کشاورزی با لوله رایگان و پرداخت 15 در صد هزینه اجرایی

ذوب آهن، مادر صنعت فولاد پیشتاز در عرصه صنعت کشور

طلا 2 دلار گران شد

ذره بین چهل و هشتم؛ هر ایرانی یک لیتر بنزین

ضرورت اصلاح نظام کارمزد خدمات پرداخت

راهنمای خرید و تشخیص ایرادات سنسور اکسیژن + قیمت

کلاهبرداری 22 میلیاردی یک بیمارستان خصوصی

افزایش 250هزار تومانی سکه در 3روز / سکه 4میلیون و 135 هزار تومان شد

استخدام بازرس و سوپروایزر فروش جهت شرکتی در تهران

استخدام راننده موزع با حداقل مدرک فوق دیپلم در تهران

استخدام طراح گرافیست برای شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم و آقا برای شرکتی در تهران

راه اندازی پتروپالایشگاه در هند با سرمایه گذاری 850 میلیون دلاری

سامسونگ گلکسی A30 در Geekbench حاضر شد

تقاضای جلسه غیرعلنی برای بررسی گرانی های اخیر

قیمت سکه دوباره صعودی شد/ کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

تکمیل کنارگذر شمالی بجنورد نیازمند 60 میلیارد ریال اعتبار

مراسم امضاء قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت

قیمت مرغ دو نرخی شد!

رکود شدید در بازار خودرو

ایران؛دومین تولید انرژی برق آبی خاورمیانه

تشخیص آلزایمر با آزمایش خون

صادرات 5 میلیون دلاری کارخانه صنایع لبنی و طعم دهنده در رزن

افتتاح سایت نمایشگاه های بین المللی استان تا 8 ماه دیگر

سوییس ساز و کار مالی مستقل خود با ایران را آماده کرد

افزایش فضای حرم مطهر رضوی پس از پیروزی انقلاب تاکنون

گودرزی: دستگاه قضایی و بانک مرکزی به متخلفان ارزی رسیدگی کنند

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان: شهرک خوار و بار اصفهان تابستان 98 بهره برداری می شود/ راه اندازی بازارهای محله ای کوثر در مناطق کم جمعیت شهر

افزایش قیمت گوشت نظارت جدی می طلبد

طلا 2 دلار گران شد

پایش مستمر سوسک حنایی خرما در قیر و کارزین

پیش فروش یک میلیون خودرو توسط خودروسازان

در تولید گندم خودکفاییم

توانمندسازی پیمانکاران مهم ترین هدف طرح نگهداشت و تولید است

ورود تعزیرات به بازار مرغ شرایط را بدتر می کند

دلار آزاد به دلار بانکی نگاه کرد؛ تفاوت 7450 تومانی از بانکی تا آزاد

قیمت انواع تلویزیون سایز بزرگ دربازار تهران

قیمت انواع گوشی موبایل در بازار

جنگ تعرفه آمریکا و چین اعتماد تجاری در جهان را کاهش داد

اصلاح رفتار سازمانی در تامین اجتماعی لازم است

پژمانفر: نان و غذای مردم روی هواست

34 طرح عمرانی در نمین افتتاح می شود

دادستان تهران: ارزهای دولتی به شرکت های دارویی چگونه هزینه شد؟ |ماجرای متهمی که 400 میلیون دلار ارز گرفته، فروخته و کارخانه ماشین سازی تبریز را خرید| صدور کیفر خواست برای یک مقام دولتی به دلیل اظهار نظر درباره حصر

دلار آزاد به دلار بانکی نگاه کرد و ثابت ماند؛ تفاوت 7450 تومانی از بانکی تا آزاد

استخدام حسابدار،کارشناس فروش تلفنی در تهران

تقاضای عجیب وزیر کار از وزیر نفت

استخدام مدرس زبان انگلیسی ،منشی در یک آموزشگاه زبان در تهران

شایعه استعفای دسته جمعی وزرا/ یک سناریوی دیگر علیه دولت

رابطه بین جرم و بیکاری

قیمت طلا، سکه و ارز در 2 بهمن ماه

طلا 2 دلار گران شد

دادستان تهران: ارزهای دولتی به شرکت های دارویی چگونه هزینه شد؟ |ماجرای متهمی که 400 میلیون دلار ارز گرفته، فروخته و کارخانه ماشین سازی تبریز را خرید/صدور کیفر خواست برای یک مقام دولتی به دلیل اظهار نظر درباره حصر

ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد

بهای نفت برنت کاهش یافت

شرکت ذوب آهن مادر صنعت فولاد پیشتاز در عرصه صنعت کشور

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!