مطالب مرتبط:
کارشناسان شرایط فرودگاه خرم آباد را برای پرواز هواپیمای پهن پیکر مناسب نمی دانند
فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد
فراز و فرود تجارت سه ماهه با اروپا/ تراز منفی 1.7 میلیارد دلاری
جزییات فرود اضطراری حجاج خوزستانی در فرودگاه کویت
فراز و فرود های جشنواره ای که سیاسی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:002018-10-22اقتصادي

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!


در ماه های اخیر صحبت های زیادی درباره اینکه فرودگاه خرم آباد پس از اجرای طرح توسعه ، قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر را دارد یا نه، - شنیده شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، طرح توسعه فرودگاه خرم آباد در بهمن 92 آغاز شد و قرار بود دوساله به بهره برداری برسد اما در حالی که به سال پنجم نزدیک می شود، هنوز جای کار دارد.

یکی از مزایای این طرح را نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اعلام کردند اما.

این طرح شامل توسعه سطوح پروازی( تطویل باند، توسعه اپرون، بهسازی آپرون موجود، زهکشی، استریپ‎سازی و ارتقاء مقاومت باند، بهسازی جاده حفاظتی، سرپوشیدن کانال های عرضی فاضلاب روستایی عبوری از باند و احداث ساختمان هواشناسی) توسعه ترمینال و احداث ساختمان پاویون بوده که چندین مورد تکمیل شده ولی مابقی کار زیادی دارد.

تا پیش از اجرای طرح توسعه، اپرون فرودگاه 18 هزار مترمربع بود که گنجایش سه پرواز همزمان را داشت و در طرح توسعه از طول 3200 متر مربع به 3500 مترمربع افزایش یافت و برای فراهم شدن امکان نشست و برخاست هواپیماهای ایرباس، 420 متر به باند فرودگاه اضافه شد و افزایش 11 هزار مترمربع دیگر به اپرون نیز به پایان رسیده است.

همچنین در این طرح باند فرودگاه 420 متر توسعه یافته که درآن استریپ‎سازی استاندارد مورد توجه خاص بوده و علاوه بر تطویل باند تقویت PCN آن از 50 به 65 برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اجرا شد.

از بدو آغاز طرح تا چند ماه پیش، همه مسئولان از نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد با اجرای طرح توسعه وعده ها دادند اما به یک باره صحبت های دیگری مطرح شد.

شرایط برای انجام پروازهای حج لرستان فراهم نیست در این باره فرزانه شرف‎بانی، مدیرعامل هواپیمایی هما تأکید کرده بود: امکان پذیر نبودن انجام پروازهای حج لرستان به دلیل وجود موانعی چون کوه های اطراف فرودگاه، ارتفاع فرودگاه از سطح دریا و درجه بالای دمای هوا در ماه های تیر و مرداد و محدودیت های شدید عملیاتی به لحاظ وزن نشست و برخاست هواپیما است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام نظر کارشناسی قسمت عملیات پرواز هما، امکان انجام پرواز با هواپیمای پهن پیکر به فرودگاه خرم آباد وجود ندارد.

شرف‎بانی اضافه کرد: این محدودیت‎ها منجر به کاهش تعداد مسافر و بار همراه قابل حمل(حداکثر به میزان 150 نفر) خواهد شد و با توجه به اعمال محدودیت طرف سعودی برای تعداد نشست و برخاست، هواپیماهای همه کشورها، الزام به حمل حداقل 250 مسافر در هر پرواز خواهند داشت.

این صحبت ها همانند آب سردی بر پیکر لرستان بود و مردم استان را به شدت آزرده کرد و فرودگاهی ها نیز از آن متعجب شدند.

فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد حسین دالوند، کارشناس مدیریت پروژه در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: چندی پیش مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما اعلام کرد که ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا، دمای هوا و موانع فیزیکی اطراف مانع از انجام پروازهای حجاج زائرین لرستانی از فرودگاه خرم آباد است.

وی تأکید کرد: قطعا این موارد نام برده نمی تواند دلایل صرفا فنی و علمی باشد که نتوان آن را حل کرد و اگر مثبت اندیشی کنیم باید بگوییم مسئولان امر به لرستان کم توجهی دارند و حوصله افزودن نام فرودگاه خرم آباد به لیست ایستگاه های پروازی حج امسال را نداشته اند و کم لطفی کرده و در مقام پاسخ گویی هم حالا چیزی گفته اند که رنگ و بوی فنی بدهد! دالوند تصریح کرد: در مقایسه فرودگاه خرم آباد با یکی دو فرودگاه تقریباً مشابه جالب است بدانیم؛ ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا 1153متر و طول باند آن 3620 متر، ارتفاع فرودگاه اردبیل از سطح دریا 1311متر و طول باند آن 3300 متر و ارتفاع فرودگاه کرمانشاه از سطح دریا 1200 متر و طول باند آن 3400 متر است.

همچنین از لحاظ سیستم های ناوبری هم جالب است که فرودگاه خرم آباد پیش از طرح توسعه از دستگاه های کمک ناوبری NDB VOR,DME,NDB, ILS استفاده می کرد که به علت کوهستانی بودن منطقه، دستگاه کمک ناوبری DVOR/DME هم جایگزین VOR/DME شد و بنا به اظهارات مدیر اسبق فرودگاه خرم آباد، یکی از فرودگاه های برتر کشور از نقطه نظر بهره گیری از سامانه های کمک ناوبری پیشرفته است.

این کارشناس افزود: از طرفی با تکمیل طرح توسعه ای که طول باند فرودگاه خرم آباد از 3200 به 3600 متر افزایش یافته، 18هزار متر اپرون قدیم این فرودگاه نیز دوباره تقویت و بهسازی شد و علاوه بر افزایش طول باند با مقاومت استاندارد، در باند قدیم هم سه لایه تقویتی اضافه شده است.

وی اضافه کرد: پس چنانچه مشخصات فنی فرودگاه خرم آباد پس از طرح توسعه را بپذیریم قاعدتا هیچ محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر وجود ندارد.

دالوند گفت: در بحث دمای هوا نیز با توجه به ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا و طول باند و وزن هواپیما، حتماً انتخاب ساعت مناسب در شبانه روز که بیشترین تاثیر مثبت را بر ناوبری داشته باشد، کار سختی نیست.

با نگاهی به مقایسه سه فرودگاه مناطق کوهستانی کشور این پرسش پیش می آید که چگونه فرودگاه های کرمانشاه و اردبیل ایستگاه پروازی اعزام حجاج هستند اما فرودگاه خرم آباد خیر! وی گفت: با توجه به هزینه ای که تاکنون برای طرح توسعه ای فرودگاه خرم آباد انجام شده، اگر مشکل این است که 50 میلیارد تومان اعتبار این طرح کافی نبوده و فقط با 9 میلیارد دیگر کامل می شود پس چرا این رقم به موقع تامین نشده و اگر با تامین اعتبار و نهایی شدن طرح توسعه باز هم مشکل حل نمی شود پس با کدام توجیه فنی این حجم سرمایه گذاری ناکارآمد انجام گرفته است؟ این صحبت ها اندکی امید به برقراری پرواز با هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد را زنده کرد تا اینکه استاندار لرستان صحبت های دیگری مطرح کرد.

فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد سید موسی خادمی، استاندار لرستان در این باره بیان کرد: با توجه به اینکه ناوگان ایران ایر پهن پیکر و ای تی آر هستند این عاملی شده تا این شرکت نتواند ناوگان خود در فرودگاه خرم آباد را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد، پس بنابراین بخش عمده ای از امتیازی که برای نوسازی این ناوگان وجود دارد شامل فرودگاه خرم آباد نمی شود.

خادمی یادآور شد: براساس استدلال مسئولان مربوطه در مورد هواپیماهای پهن پیکر پرواز حج، امکان این پرواز رفت و برگشت وجود دارد، ولی باید 50 درصد مسافر کم شود که سبب می شود این پرواز اقتصادی نباشد.

صحبت های خادمی در حالی مطرح شد که ترجیع بند صحبت های هوشنگ بازوند استاندار و کیانی مدیر پیشین فرودگاه خرم آباد، امکان فرود هواپیماهای پهن پیکر پس از اجرای طرح توسعه بوده و شکی هم در آن نداشتند.

فرودگاه خرم آباد برای فرود هواپیماهای پهن پیکر توسعه داد شد در این باره غلام رضا بنی صدر، مدیر فرودگاه خرم آباد به ایسنا گفت: اجرای هر پروژه ای مقدماتی دارد و مشاور طرح آن را بررسی و مطالعه می کند و سپس کار شروع می شود.

وی ادامه داد: ایرباس 600-300 با توجه به شرایط و اقداماتی که در این زمینه انجام شده، مشکلی برای نشست و برخاست در فرودگاه خرم آباد ندارد.

بنی صدر یادآور شد: آنان اعلام کرده اند که به علت موانع اطراف، هواپیماهای پهن پیکر نمی تواند در این فرودگاه فرود آید و قرار شد در سطوح بالاتر جلساتی در این زمینه برگزار شود.

مدیر فرودگاه خرم آباد تأکید کرد: کسانی که این ادعا را مطرح کرده اند، هیچ تلاشی را در این خصوص انجام نداده و حتی یک بار هم تست نکرده اند.

وی بیان کرد: فرودگاه خرم آباد برای این منظور توسعه داده شده که هواپیماهای پهن پیکر برای برقراری پرواز مشکلی نداشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فرود پهن پیکرها در فرودگاه 75 ساله هنوز هم جای بحث دارد و ادعاکنندگان نداشتن شرایط برای فرود این گونه هواپیماها در خرم آباد کار خاصی برای صحت ادعای خود انجام نداده و فقط صحبتی مطرح کرده اند.

این انتظار وجود دارد که در آینده نزدیک علاوه بر فعال سازی مجدد طرح توسعه، یک بار برای همیشه بحث وسیع "پهن پیکر" نیز تمام شود.

گزارش از: مهران مریدی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: فرودگاه - هواپیما - توسعه - پرواز - خرم آباد - لرستان - هواپیمای - ساختمان - افزایش - استان - استاندارد - هواپیمایی - مدیرعامل - دمای هوا - روستایی - مسئولان - فاضلاب - مقاومت - همراه - گزارش - میزان - سعودی - شرایط - وعده - جاده - پنجم - کاهش - دریا - مردم

آخرین اخبار سرویس:
ترکیه بیش از30 میلیارد دلار از توریسم درآمدزایی می کند

اعتراضات گسترده مردمی در سراسر فرانسه

اداره بهداشت دوبی فعالیت بیمارستان ایرانیان را ممنوع کرد

ساعت به وقت گدایی

حمایت از صنایع کوچک و متوسط؛ رکن اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 27 آبان

20 مدل رژ لب دخترانه جدید و شیک

فروش قسطی پالایشگاه 1800 میلیاردی به قیمت 180 میلیارد

افزایش شمار قربانیان تظاهرات فرانسه

میانگین ساعت کار روزانه کودکان کار: 10 تا 12 ساعت

یدالله رحمانی سرپرست استانداری فارس شد

تحریم های ضد ایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود

مدیرعامل ایدرو مشخص شد

شرایط واردات خودرو توسط دیپلمات های خارجی اعلام شد

پیش بینی افزایش 16 برابری سهم هوش مصنوعی در اقتصاد جهان تا 2030

شرکت های آمریکایی مستقر در چین به آمریکا برنمی گردند

تعیین قیمت مصوب جدید برای مرغ در جلسه بعدی تنظیم بازار

هر سهم سنگ آهن گهر زمین 680 تومان کشف قیمت شد

برنامه های سازمان ملی زمین به ریلی اصلی بازمی گردد

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش داد

آخرین وضعیت بارش های ایران+جدول

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

اتمام موجودی گوشی گران قیمت هواوی میت 20 RS پورشه دیزاین در 8 دقیقه!

سرپرست استانداری اصفهان منصوب شد

سرپرست استانداری اصفهان منصوب شد

عدم رضایت زائران اربعین از هزینه تماس اپراتورهای داخلی

کشورهای آسیایی 20 میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا را فروختند

پرداخت وام اشتغال روستایی به کشاورزان دچار مشکل شد

قیمت دلار در صرافی ملی امروز 97/08/26

کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه شنبه 26 آبان 97

قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه 26 آبان 97

کشتی آرای: روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

اتهام «وحید مظلومین» اخلال در نظام اقتصادی کشور بود نه خرید و فروش سکه

قیمت انواع صابون در بازار

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی روز شنبه + جدول

عکس جدیدی از مهران مدیری به همراه دخترش + عکس

شناسایی موقوفه میلیاردی در مُهر

طرح توسعه میدان میوه و تره بار شیراز کلید خورد

در شرایط جنگ اقتصادی باید از اقشار آسیب پذیر جامعه بیشتر مراقبت کرد

راه های اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی کالای دولت

فروش آزاد دارو های دولتی خیانت است

از باران هایی که هدر می روند تا چرایی گران شدن «گل»

یارانه نقدی امشب واریز می شود

رییس جدید ایمیدرو منصوب شد

قیمت ارز مسافرتی امروز 1397/08/26

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/26

قیمت خودرو امشب افزایش می یابد؟

ارز مسافرتی 1500 تومان ارزان شد

قیمت خودرو در انتظار تایید وزیر

بازداشت یک مسئول به اتهام اخذ رشوه در استان البرز

رونق اقتصادی در گرو حمایت از صنایع کوچک و متوسط

گوشی جان سختی که تا منفی 20 درجه زنده می ماند

نیاز 38 میلیاردی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام کتابخانه ای در مازندران

محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

اینم جدیدترین عمل زیبایی بعد از گوش الاغی!

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

گوشی جان سختی که تا منفی 20 درجه زنده می ماند

کشور با کمبود 4 میلیون مسکن برای کم درآمدها مواجه است

نیکبخت: همدان روی ریل توسعه قرار دارد

در 10 ماه سال 2018 میلادی؛ جمهوری آذربایجان بیش از 4 میلیارد منات سرمایه خارجی جذب کرد

بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت ها اوج گرفت

نیکبخت: همدان روی ریل توسعه قرار دارد

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی روز یکشنبه + جدول

دستور قطع خدمات بیمه ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

سرپرست استانداری اصفهان منصوب شد

سرمایه گذاری خارجی در کشور آذربایجان به بیش از 4 میلیارد منات رسید

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

سرپرست سازمان توسعه تجارت منصوب شد

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال 97

خط تولید 5 محصول جدید سایپا در سوریه راه اندازی می شود

تحریم های ضد ایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود

برخورد قاطع قضایی، در صورت احراز قصور در حادثه تصادف خودروی حامل مدیران تأمین اجتماعی

نوربخش برای خدمت به مردم سر از پا نمی شناخت

قیمت طلا، سکه و ارز در اولین روز هفته

بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت ها اوج گرفت

سکه طلا در مرز 4 میلیون تومان تثبیت شد؛ انواع مسکوک چه نرخی دارند؟

فال روزانه یکشنبه 27 آبان ماه 97

شایعات اخیری که در فضای مجازی تکذیب شد/ فیلم

روسیه به آمریکا قرض داد

پارک علم و فناوری گیلان از ایده های کارآفرین حمایت می کند

دوازدهمین نمایشگاه سراسری کتاب لرستان گشایش یافت

پارک علم و فناوری گیلان از ایده های کارآفرین حمایت می کند

پاسخی به برخی شبهه سازی ها در مورد اجرای احکام دو مفسد اقتصادی/ آن روی سکه مجازات

علت افزایش قیمت طلا در بازار امروز کشور

با ده خودرو برتر تمام چرخ محرک سال 2018 آشنا شوید - قسمت دوم

روزیاتو: پاسخ به سوالات متداول برای دریافت ارز دانشجویی ارشد و دکترا

تیبای 140 میلیونی در سوریه خاک می خورد! +عکس

دستور قطع خدمات بیمه ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

میزگرد معادن /چالشها و راهکار در ایرنا برگزار شد

سرپرست استانداری خراسان شمالی تعیین شد

سرپرست استانداری خراسان شمالی تعیین شد

روستایی در نیشابور که اهالی آن با تولید برق کسب درآمد می کنند! +فیلم

سرانه پستی ایران کمتر از 6مرسوله

دستور قطع خدمات بیمه ای به «بیمارستان ایرانیان» در امارات

نمایشگاه توانمندی های صادراتی صنایع کوچک و متوسط البرز افتتاح شد

دلار 9 هزار تومانی هم گران است/ روند کاهشی قیمت دلار منطقی است

تحقق ارتباط بین تولیدکنندگان و بازارهای داخلی و خارجی بواسطه برگزاری نمایشگاه های تخصصی

عزیزالله قربانی: حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!