مطالب مرتبط:
عقب نشینی از سیاست های ضد فساد / بازگشت واسطه ها به مبادلات غیر نقد
عقب نشینی ترامپ در یکی از مهمترین مباحث سیاست خارجی اش
تصویب سیاست های مبارزه با جنگ روانی/عقب نشینی العبادی/آخرین خبر درباره توییتر و...
عقب نشینی آمریکا از سیاست «حداکثر فشار» علیه ایران
پیش بینی بیزینس لایو از آینده تنش ایران و آمریکا : آیا ایران از سیاست های خود عقب نشینی می کند؟!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 05:552018-10-22سياسي

احیای میراث قالیباف /عقب نشینی از سیاست های ضد فساد به بهانه دخل خالی


امروز لایحه ای در شورای شهر بررسی می شود که در صورت تصویب، واسطه ها و کارگزاری هایی که به واسطه بخشنامه مهم ضد فساد نجفی بساط شان جمع شده بود دوباره به شهرداری باز می گردند.

- این بار فساد عمیق تر و ریشه ای تر است زیرا به پیشنهاد شهرداری اشخاصی که در کمیسیون مدیریت منابع و مصارف غیر نقد تایید شوند نیز می توانند به عنوان واسطه وارد معاملات غیر نقد شوند.

شعارسال": امروز لایحه ای در شورای شهر بررسی می شود که در صورت تصویب، واسطه ها و کارگزاری هایی که به واسطه بخشنامه مهم ضد فساد نجفی بساط شان جمع شده بود دوباره به شهرداری باز می گردند.

این بار فساد عمیق تر و ریشه ای تر است زیرا به پیشنهاد شهرداری اشخاصی که در کمیسیون مدیریت منابع و مصارف غیر نقد تایید شوند نیز می توانند به عنوان واسطه وارد معاملات غیر نقد شوند.

هشدارها و نگرانی ها درباره عدم تحقق بودجه غیر نقد در شهرداری به لایحه ای ختم شده که بر اساس آن دوباره کارگزاری ها احیا می شوند و بخشنامه شهردار پیشین تهران هم بی اثر.

موضوعی که افشانی از روز نخست که بر صندلی شهردار تهران نشست بر آن تاکید کرد.

او از همان ابتدا با دو بخشنامه ضد فساد نجفی مخالفت کرد و گفت برای اداره شهر بخشنامه های خود را دارد.

این لایحه پس از دو نطق داغ ازسوی اعضای شورای شهر تهران که آژیر قرمز را برای بودجه غیر نقد به صدا درآورده بودند و گزارش خزانه دار شورا بایک فوریت به شورای شهر ارائه شد و به سرعت در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی و به صحن شورای شهر آمد.

بهاره آروین عضو شورای شهر تهران این لایحه را عقب نشینی تاسف باری از اصول سیاست گذاری مبتی بر شفافیت و ضد فساد توصیف می کند.

او معتقد است : آنچه در دوره قبل برای تحقق بودجه غیرنقد منجر به بروز فساد میشد حضور واسطه هایی به نام کارگزاری بود که در لایحه جدید نیز این حضور بدون تغییر حفظ شده و حتی یک گام به عقب هم برداشته شده است.

آروین در کانال تلگرامی اش درخصوص دلایل مخالفت خود با کلیات این طرح ابتدا به تعریف بودجه غیر نقد می پردازد و می گوید : بودجه غیرنقد چیست؟ شهرداری تهران دارای منابعی است که به قول خودش به صورت بالفعل قابلیت نقدشوندگی نداشته و واریز مبلغ آن به خزانه امکان پذیر نیست.

این منابع سه دسته است: 1.

املاک شهرداری تهران یا قدرالسهم اش از پروژه های مشارکتی 2.

املاک کسانی که متقاضی دریافت پروانه ساختمانی هستند اما قادر نیستند همه عوارض صدور پروانه را به صورت نقدی بپردازند و می خواهند بخشی از این عوارض را به صورت ملک به شهرداری تهران بدهند، 3.

پروانه ساختمانی به همراه تراکم مجاز و مازاد بر روی املاک.

حالا وقتی شما به عنوان یک طلب کار به شهرداری مراجعه می کنید (مثلا پیمانکاری هستید که از شهرداری طلب دارید یا مالکی که ملک تان در طرح های شهرداری بوده و شهرداری ملک تان را تملک کرده اما هنوز با شما تسویه حساب نکرده است و.

) شهرداری پول نقد برای پرداخت به شما ندارد اما حاضر است یکی از سه دسته منابع بالا را به جای طلب تان با شما "تهاتر" کند.

مثلا به شما می گوید من فی الحال پول ندارم اما اگر تو ملکی داری که می خواهی برایش پروانه بگیری، بیا من با صدور تاییدیه الکترونیکی یا همان هولوگرام، طلبت را با آن عوارض صدور پروانه و تراکم مجاز و مازاد بر روی ملکت، تهاتر می کنم.

خب نقش کارگزار در این فرآیند چیست؟ آروین تاکید می کند که در لایحه دستورالعمل اجرایی منابع و مصارف غیرنقد شهرداری تهران برای استفاده از این منابع غیرنقد درجهت تسویه بدهی هایش، نیازمند واسطه ای به نام کارگزار است که بیاید این منابع غیرنقد را بگیرد و از آن طرف بدهی های شهرداری به طلبکارانش را به صورت نقد و غیرنقد تسویه کند.

درواقع قضیه به صورت ساده شده این است که شهرداری در استفاده از منابع غیرنقد برای پرداخت بدهی هایش به طلب کاران، هم دارای محدودیت های قانونی است (مثلا قانونا نمی تواند از کسانی که می خواهند پروانه بگیرند ولی توان پرداخت نقدی ندارند و می خواهند بخشی از عوارض را به صورت غیرنقدی بدهند، ملک بگیرد) و هم باتوجه به تعدد طلب کاران، چنین تسویه مطالبات غیرنقدی دارای پیچیدگی و چانه زنی های بسیار و تمام نشدنی است.

لذا شهرداری برایش آسانتر است منابع غیرنقدش را بدهد دست واسطه ای به نام کارگزار و برای حساب و کتاب اینکه چقدر داده و چقدر بدهی هایش با طلبکاران تسویه شده، صرفا با چند کارگزار محدود طرف باشد.

خب مشکل کجاست؟ بازی برد برد تعریف نشده است انتقادی که این عضو شورای شهر تهران به این لایحه دارد این است که برخلاف ظاهرش، بازی برد برد طراحی نشده است بدین معناکه بیشینه شدن منافع کارگزار در تعارض با بیشینه شدن منافع شهرداری و طلب کار شهرداری است چراکه نفع کارگزار وقتی حداکثر می شود که منابع غیرنقد شهرداری را با برآوردی هرچه کمتر بپذیرد و از آن طرف در پرداخت به طلب کار شهرداری، میزان پرداختی را تاحد امکان کاهش دهد.

لذا این بازی برای شهرداری تهران بازی دو سر باخت است، هم وقتی کارگزار املاک شهرداری یا املاک مودیان شهرداری (همان کسانی که توانایی پرداخت عوارض صدور پروانه و تراکم مجاز و مازاد را ندارند و می خواهند بخشی از عوارض را به صورت غیرنقدی و در قالب ملک به شهرداری پرداخت کنند) به ثمن بخس برمی دارد ضرر می کند و هم زمانی که کارگزار، طلب کاران از جمله پیمانکاران را به مرگ می گیرد تا در ازای اقرار به تسویه کامل بدهی شان، به دریافت املاک بنجل خود کارگزار یا دریافت نقدی بخش ناچیزی از طلب شان راضی شوند، باز هم شهرداری تهران ضرر می کند چون به هرحال پیمانکاری که فکر می کند حق اش در این میان خورده شده، به انحای مختلف از کار کم می گذارد و همین است که پروژه های شهرداری تهران چندین برابر قیمت واقعی شان هزینه برمی دارند.

مزایده برای کشف قیمت های واقعی پیشنهاد جایگزینی نیز وجود دارد که به نظر می آید چندان مورد قبول طراحان این لایحه نیست اما به حذف حضور انحصاری واسطه ها ختم می شود و می تواند هم شفافیت را محقق کند، هم چرخه فساد را منحل کند و هم مهم تر از همه، منافع شهرداری تهران را بیشنیه کند و باعث افزایش کارآیی و اثربخشی در استفاده از منابع غیرنقد شود.

این عضو شورای شهر تهران با طرح این پرسش که چرا واگذاری املاک و قدرالسهم شهرداری تهران در پروژه های مشارکتی باید در توافقاتی غیرشفاف و در اتاق های دربسته با کارگزاران اتفاق بیفتد؟ چرا این املاک و قدرالسهم ها نباید به مزایده گذاشته شود تا قیمت واقعی آن دربیاید.

طبعا می توان برای طلب کار شهرداری اولویت یا امتیاز ویژه ای در این مزایده قائل شد اما تنها در صورتی که طلب کار در مزایده برنده شد، طلبش با ملک مربوطه یا قدرالسهم پروژه مشارکتی به مزایده گذاشته شده، تهاتر شود.

در این فرآیند واقعا چه نیازی به واسطه ای مثل کارگزار هست که هم بیاید ملک را تاجای ممکن ارزانتر از شهرداری بردارد و تا جای ممکن گرانتر به طلب کار شهرداری بدهد تا منفعت خودش را بیشنیه کند.

حذف واسطه و واگذاری املاک و قدرالسهم پروژه های مشارکتی از طریق مزایده، هم فرآیند را شفاف می کند و هم قیمت را واقعی و هم سود شهرداری و طلب کارش را بیشینه می کند.

چرا املاک مشکل دار را واگذار می کنید پاسخ شهرداری به این پیشنهاد این است که همه املاک و قدرالسهم ها آن قدر ها بی مشکل و بی مساله نیست که بتوان در فرآیند مزایده آن ها را واگذار کرد و اصلا به همین دلیل فرآیند تهاتر انجام می شود! آروین می گوید: روشن است که جواب این نکته در خودش است.

یعنی اگر قرار است شهرداری ملکی را که سند ندارد یا معارض دارد و خلاصه ملک مشکل داری است به کارگزار بیندازد و او هم به طلب کار بیندازد که خب مشکل چنین فرآیندی روشن است و اساسا نباید املاک یا پروژه های مشارکتی مشکل دار وارد فرآیند تهاتر شود چون حتی اگر توافقی در این مورد صورت گیرد، به واسطه مشکلات حقوقی ملک یا پروژه مذکور، فرآیند وارد دعواهای حقوقی کشدار علیه شهرداری تهران شده که اگر نه در کوتاه مدت اما در میان مدت و بلندمدت قطعا ضرر و زیان بیشتری از آن نفع اولیه را نصیب شهرداری خواهد کرد.

پیشنهاد ایجاد بازار مجازی برای برد سه جانبه این عضو شورای شهر باز هم به حضور واسطه های که فساد زا هستند اشاره می کند و می گوید: واقعا در این فرآیند چه نیازی به واسطه ای هست که بیاید ملک را تا می تواند کمتر از ارزش واقعی اش از مودی بگیرد و بعد از آن در جهت منافع خودش حداکثر استفاده را کند.

کافی است شهرداری تهران مشابه سایت دیوار، یک سایت بزند برای املاک چنین مودیانی که می خواهند بخشی از عوارض صدور پروانه را غیرنقد بپردازند و طلب کارانش را به این سایت راهنمایی کند تا اگر تمایل داشتند با این مودیان وارد توافق شوند و در صورت توافق، شهرداری تهاتر میان ملک مودی با طلب طلب کار را بر مبنای توافق خودشان ثبت کند.

در این حالت قیمت به شکلی درمی آید که منفعت سه طرف درگیر یعنی شهرداری، مودی و طلب کار شهرداری در آن بیشنیه شود.

چراکه با توجه به رقابتی بودن بازار ایجاد شده و تعدد متقاضیان توافق در مورد ملک، مودی حاضر نمی شود ملکش را کمتر از قیمت واقعی واگذار کند و طلب کار هم حاضر نمی شود ملک را خیلی بیش از قیمت واقعی اش بردارد و ارزش ملک در تعادلی ترین شکل خود برآورد می شود.

باز هم مانند مورد قبل، حذف کارگزار از این فرآیند، ارزش منابع غیرنقد شهرداری را بیشتر کرده است و از توافقات غیرشفاف و ناشی از انحصار عملکرد کارگزار هم خبری نیست.

او پیشنهاد دیگری هم برای ذی نفع غیر واخد دارد.

آروین توضیح می دهد: شهرداری تهران برای طلب کار در صورتی که اصطلاحا ذینفع واحد باشد یعنی ملکی داشته باشد که متقاضی دریافت پروانه برای آن باشد، با صدور تاییدیه الکترونیکی یا همان هولوگرام طلب فرد را با بدهی اش بابت عوارض صدور پروانه تهاتر می کند.

در مورد کارگزاران این تهاتر برای ذینفع غیرواحد هم امکان پذیر است یعنی کارگزار می تواند ملکی را برای صدور پروانه و تهاتر عوارض آن بابت طلبش معرفی کند که مالکیت آن را در اختیار ندارد.

دراینجا هم انحصار کارگزار برای کارسازی ذینفع غیرواحد، منشاء رانتی فسادزا و غیرضروری است.

واقعیت آن است که اگر کارگزار می تواند با متقاضی صدور پروانه وارد توافق شود که در ازای دریافت مبلغی کمتر از مبلغ تعیین شده توسط شهرداری، میزان هولوگرام لازم برای دریافت پروانه را در اختیار متقاضی قرار دهد، چرا خود طلب کاران بدون واسطه کارگزار وارد چنین توافقاتی با متقاضیان دریافت پروانه نشوند؟ چرا برای چنین توافقی حتما باید پای واسطه ای مانند کارگزار به میان کشیده شود که هزینه تنزیل بدهی شهرداری به طلب کارانش را به شدت افزایش دهد؟ چرا کارسازی برای ذینفع غیرواحد در مورد همه طلب کاران اولویت دار شهرداری امکان انجام نداشته باشد؟ تمام کنترل هایی که در مورد سطح عملکرد بودجه غیرنقد مناطق و اولویت بندی معرفی طلب کاران به کارگزاران انجام می شود، عینا در مورد در ارتباط قرار گرفتن بی واسطه طلب کاران با متقاضیان صدور پروانه هم قابل اعمال است.

صرفا کافی است طلب کار بتواند در ازای طلبش متقاضی صدور پروانه برای ملک خودش یا ملک دیگری که معرفی می کند شود و این انحصار رجوع به واسطه ها برای کارسازی در مورد ذینفع غیرواحد از بین برود.

واسطه ها عامل رانت و فساد به گفته آروین، حضور واسطه هایی مانند کارگزاری نه فقط حاوی رانت و فسادزاست بلکه مهم تر از آن باعث هدررفت این منابع و افزایش ضرر و زیان شهرداری از محل عملکرد بودجه غیرنقد است، لذا مخالفت جدی من با کلیات لایحه دستورالعمل اجرایی مدیریت منابع و مصارف غیرنقد صرفا مخالفت با سیاست گذاری مبتنی بر عدم شفافیت و فسادزا نیست، بلکه اتفاقا از منظر کاهش کارایی و اثربخشی در تحقق بودجه غیرنقد است که با کلیات این لایحه مخالفم و معتقدم با حذف کارگزاری ها یا دست کم از بین بردن انحصار عملکرد آن ها در تحقق بودجه غیرنقد، کارایی شهرداری در استفاده از منابع غیرنقدش افزایش خواهد یافت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری اسکان نیوز ، تاریخ انتشار: 29مهر 1397 ، کدخبر: 14954،www.

eskannews.

com
کلید واژه ها: شهردار - شهرداری - شورای شهر - شهرداری تهران - بخشنامه - تهران - فساد - بودجه - شورای - شورای شهر تهران - شورا - صورت - پروانه - عضو شورای شهر تهران - شهر تهران - پیشنهاد - معاملات - اعضای شورای شهر - کمیسیون برنامه - هایی - مدیریت - نجفی - عضو شورای شهر - شهردار تهران - عوارض - امروز - ساختمانی - قالیباف - برنامه - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
ابطحی: استانی شدن انتخابات تیر خلاص به نظام مردم سالاری دینی است

مازنی: در انتخابات 92 و 96 می خواستیم از فضای تند عبور کنیم/ از هر کسی سوال کنیم تفاوت قائل است بین دولت روحانی و احمدی نژاد

شهری با نذری های عجیب

کرباسچی: احضار شدم بازداشت نشدم

غرضی: مردم همچنان از «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» دفاع خواهند کرد

استخدام سرپرست و کارشناس حسابداری با مدرک لیسانس در تهران

ایران، کشوری با 13 هزار قانون

هزینه لجبازی ترامپ بالا رفت

دنیا منتظر دریافت پیام های انقلاب اسلامی است/ روحانیت جهانی عمل کند

آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

مهمترین اخبار 8 ساعت گذشته؛ از پیوستن بواتنگ به بارسلونا تا آقایی بانوی پیر در سری آ ایتالیا

ستاد تدبیری ها اصولگرایان و اصلاح طلبان علیه فقرا

سکوت رسانه های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید

حدیث پُرامید امیرالمؤمنین(ع) برای گنهکاران

تلاش شهردار اصلاح طلب مشهد برای زدودن هویت این شهر مقدس

پورحسین: برای تأثیرگذاری در دنیا باید وارد فضای مجازی جهانی شد

کارنامه نمرات درسی منسوب به احمدشاه+عکس

بودجه ی آب و برق به نحو احسن تامین شد

آمریکا از طریق لهستان به دنبال ایجاد اتحاد بین المللی علیه ایران است

دولت، مسئول تدابیر اقتصادی است یا دفتر بزک برجام های جدید؟

توزیع گل نرگس در صحن مجلس/ عکس

آفریقای جنوبی: پول برای وام دادن به زیمبابوه نداریم

ایستادگی 40 ساله مردم انقلابی ایران، مرگ تدریجی آمریکا را رقم زده است

هیچ تفاوتی در خدمات رسانی به معمرین شیعه و سنی وجود ندارد

فیلترینگ واقعی فراموشی وعده ها و سانسور مشکلات مردم است

جدیدترین آمار مصرف انواع مواد مخدر

اگر جنازه ام به دست شما نرسید بدانید که قبر من قبر تمام شهیدان است

یک تصور اشتباه در داستان نویسی

یادداشت/علی رضایی سراشیبی سقوط و پایان صدارت اقتصادی آمریکا بر جهان

لزوم برخورد حقوقی با گفتارهای وحدت شکنانه

نخستین کنگره کانون های دانش آموزان هلال احمری آغاز به کار کرد

خانه هنرمندان یا ویترین بازماندگان دوره طاغوت؟

تصاویری از فرزندان رهبر انقلاب در یک مراسم

ترزا می هنوز شکست در مجلس را درک نکرده است

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه قرآن

تصاویر/ تجمع طلاب انقلابی در مدرسه علمیه معصومیه

پشت پرده حذف صفر از پول ملی!/کاریکاتور

آرزوی شهید اندرزگو از زبان فرزندش

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | سه شنبه 2 بهمن 97

چرا به قانون مجلس درباره برجام عمل نشد؟

ضعف عملکرد مجلس، علت برخی مشکلات جامعه است

ما در کشور رسانه آزاد نداریم

دورنـــما

حوادث جهان

بیشترین ثبت نام ابتدایی بیشترین ترک تحصیل متوسطه

آتشی که یک خانواده را سوزاند

اخبار

نقشه ای که پمپئو در سر دارد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 2 بهمن 97

نیروهای بحری روسیه راکت های جدید مافوق صوت دریافت می کنند

خمس املاکی که ترقی قیمت داشته است/ فتوای حضرت آیت الله صافی

تاکید برضرورت برخورد حقوقی با گفتارهای وحدت شکنانه

رییس سازمان بازرسی کل کشور عازم وین شد

تاوان سنگین یک لحظه عصبانیت

واژگونی تانکر مواد شیمیایی 3 کشته داشت

کشف عتیقه های 3 هزار ساله

کلاهبرداری با فروش قرص لاغری

آزادی مادری که فرزند شیرخواره اش را کشته بود

تصاویر/ یادواره شهدای روحانی شهرستان درمیان

جیب بری زیر تابوت مرده ها

مخاطب ایرانی و سبکی تحمل ناپذیر فرهنگ

بیمه ها افزایش قیمت دارو را نمی پردازند

وضعیت خودروسازان بحرانی تر از مؤسسات مالی غیرمجاز

سود روزشمار، ماه شمار شد

آقای رییس جمهور پیگیری کنند

سؤال هایی از مخالفان FATF

«ایرانِ ماندگار»

نماینده دادستان: حسین هدایتی یک سیم کارت هم به نامش نیست؛ املاک مشکل دار معرفی می کرده؛ لذا هیچ رد مالی صورت نگرفته / پول بانک سرمایه در قالب فروش قیر از کشور خارج شده / لاشه های این پول تبدیل به برخی فیلم های خانگی شده

بررسی روند توزیع کالاهای اساسی در وزارت کشور

2 بهمن 1357؛ دیدار امام با جلال الدین تهرانی

برخی به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

ماجرای بازداشت کرباسچی از زبان خودش

رییس قوه قضاییه: دادستان کل کشور اقدامات قانونی را برای آزادی خبرنگار پرس تی وی انجام دهد

صحبت های حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای درباره علنی بودن دادگاه ها

چالش های برگزاری دادگاه های علنی از نگاه معاون اول قوه قضاییه

فارس گزارش می دهد روحانی برجام را چگونه به مردم معرفی کرد؟/واکاوی سخنان رییس جمهور پس از توافق با کدخدا

بازداشت 27 نظامی در ونزوئلا به اتهام شورش

وزیر کشور: برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در بیت مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی

تقویت هماهنگی همه دستگاه های متولی مبارزه با اعتیاد برای سال 98

بررسی موضوع بیمه کارگران ساختمانی در جلسه امروز کمیسیون بهداشت

جزییات 4خبر ویژه امروز سه شنبه دوم بهمن ماه 1397

فارس من/ پیگیری روند برگزاری آزمون استخدامی وزارت علوم سهمیه ای در آزمون استخدامی ندارد/ امکانات کامل برگزاری آزمون فراهم است

​رحمانی فضلی: دولت مجری سیاست ها و اهداف نظام است/ ضرورت برخورد جدی تر حقوقی قضایی با گفتارهای وحدت شکنانه و یأس آفرین

«نبود گفت وگو» عامل گرایش به فضای مجازی

دولت، مسئول تدابیر اقتصادی است یا دفتر بزک برجام های جدید؟

وزیر کشور: برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

اگر می خواهید که عقل کاملی داشته باشید، بخوانید

زنگنه به جلسه کمیسیون عمران نرسید/ پاسخ های اسلامی نمایندگان را قانع کرد

قاضی پور از پاسخ های اردکانیان قانع نشد/ نماینده مردم اهواز سوالش را به تعویق انداخت

دلیل رد «طرح افزایش سن ازدواج در مجلس»

وقتی صدا و سیما تک الگویی می شود/آموزش خلافکاری در برنامه پربیننده صبحگاهی!

فیلم تاریخی از نشست برجام ظریف: به شما اطمینان می دهم آمریکا نمی تواند از برجام خارج شود!

ترتیل صفحه 563 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

یادداشت/ حسین شریعتمداری آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

انتقاد وزیر کشور از فشار به دولت روحانی

هیئت رییسه مجمع ملی از قدرت خود سوءاستفاده می کند

حل مشکلات بخش مسکن دغدغه دولت است

وزیر کشور: برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

احیای میراث قالیباف /عقب نشینی از سیاست های ضد فساد به بهانه دخل خالی

احیای میراث قالیباف /عقب نشینی از سیاست های ضد فساد به بهانه دخل خالی