مطالب مرتبط:
تبعات نوسانات ارزی دامن گیر دانشجویان دکتری متقاضی فرصت مطالعاتی
تمهیدات وزارت علوم برای تخصیص ارز دانشجویی/تلاش برای دریافت ارز فرصت مطالعاتی در بودجه 98
کاهش فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید دانشگاه الزهرا به دنبال مشکلات ارزی
دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های معتبر 7کشور همکاری دارد
زمانی در گفت وگو با فارس: اقدامات علمی در آزمایشگاه ها و فرصت های مطالعاتی اساتید تحت الشعاع التهابات ارزی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:352018-10-22اقتصادي

ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت های مطالعاتی با نوسانات ارزی


رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با گلایه از مشکلات ناشی از پراکندگی دانشکده های این دانشگاه در سطح شهر تهران، بر ضرورت حمایت دولت برای تامین اولیه هزینه های تجمیع این دانشگاه در قالب سه پردیس تاکید کرد.

- دکتر علی خاکی صدیق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه پراکندگی دانشگاه خواجه نصیر سابقه ای نزدیک به چهل سال دارد، یادآور شد: از زمانی که چند موسسه باهم تجمیع شدند و دانشگاه خواجه نصیر تاسیس شد، مشکل پراکندگی دانشکده ها در مکان های مختلاف شروع و باعث ایجاد مشکلاتی در رفت و آمد اساتید، دانشجویان، کارکنان وهم چنین مدیریت دانشگاه شده است.

وی ادامه داد: شاید در گذشته این مشکل خود را چندان نشان نمی داد، زیرا ترافیک شهری، آلودگی هوا و یا ازدحام جمعیت به شکل فعلی نبود، اما در حال حاضر وضعیت فرق می کند و مسئله برای اعضای دانشگاه اعم از دانشجویان، استادان و کارکنان خیلی حاد شده است.

خاکی صدیق با بیان اینکه ساختمان های دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در 18 نقطه از شهر تهران پراکنده شده است، گفت: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در شمال، جنوب، غرب و شرقی ترین منطقه تهران ساخنمان و دانشکده دارد و این باعث می شود که امکانات دانشگاه پراکنده شوند.

یعنی برای مثال ما نمی توانیم یک مجتمع ورزشی خوب داشته باشیم، زیرا هرکجای این مناطق که آن را تاسیس کنیم نسبت به نقاط دیگر دور است.

پراکندگی دانشکده ها و اختلال در سرویس دهی تغذیه دانشجویان وی درباره دیگر مشکلات ناشی از پراکندگی دانشکده ها توضیح داد: از نظر سرویس دهی به دانشجویان ناگزیر هستیم در نقاط مختلف آشپزخانه داشته باشیم که این مساله باعث افزایش هزینه های ما می شود و تعداد دانشجویان و اساتید ما در هر یک از دانشکده ها نیز به قدری نیست که بخش خصوصی برای بحث تغذیه ورود پیدا کند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ادامه داد: دانشگاه این تلاش را در سال های قبل هم انجام داده و از بخش خصوصی برای راه اندازی رستوران های خصوصی دعوت کرده است، اما همه این تلاش ها عملا ناموفق بوده است، زیرا تعداد مراجعه کنندگان هر دانشکده برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد و این پروژه ها به شکست می انجامد.

رفت و آمد دانشجویان بین دانشکده های مختلف، مانعی برای برنامه ریزی آموزشی خاکی صدیق مشکلات آموزشی را از دیگر معایب پراکندگی دانشکده های این دانشگاه عنوان کرد و افزود: از آنجایی که دانشجویی که در یک دانشکده تحصیل می کند، بعضی از واحدهای درسی اش را باید در دانشکده های دیگر بگذراند، رفت و آمد بین دانشکده ها برای او مشکل ایجاد می کند و برای برنامه ریزی آموزشی برای این دانشجویان باید رفت و آمد بین دانشکده ها را لحاظ کرد که باعث بروز مشکلاتی در برنامه ریزی آموزشی می شود.

وی اختلال در برنامه ریزی های فرهنگی را نیز یکی دیگر از مشکلات پراکندگی دانشکده ها عنوان کرد و توضیح داد: علی رغم هزینه ای که برای هر برنامه فرهنگی می شود، فقط تعداد محدودی از دانشجویان امکان مشارکت در این برنامه ها را دارند.

دانشگاه خواجه نصیر، تنها دانشگاه پراکنده کشور رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی پراکندگی دانشکده های این دانشگاه را معضلی دانست که باید حتما تا این زمان حل می شده و تصریح کرد: در حال حاضر ما تنها دانشگاهی هستیم که این مشکل را داریم، یعنی دانشگاه های دیگر این مشکل را در طول سال های گذشته حل کرده اند و تنها دانشگاهی که در کشور به این شکل اداره می شود دانشگاه خواجه نصیر است.

خاکی صدیق با بیان اینکه این دانشگاه از نظر علمی، پژوهشی، آموزشی، ارتباط با صنعت و روابط بین الملل دستاوردهای خوبی داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر در رتبه بندی ها ما جایگاه قابل قبولی داریم اما فکر می کنیم که اگر تجمیع دانشکده ها صورت گیرد این موفقیت ها می تواند چند برابر شود، زیرا با انرژی کمتری می توان خروجی بهتری گرفت.

وی ادامه داد: تجمیع همه دانشکده ها در یک نقطه از پژوه هایی بود که در دوره های قبلی دنبال شد و جاهایی مثل پروژه 06 که یک پادگان بود، به عنوان مکانی برای تجمیع دانشکده ها مورد بررسی قرار گرفت و چندین جلسه هم با ارتش گذاشته شد، اما در نهایت به خاطر تغییرات مدیریتی این پروژه به سرانجام نرسید.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در ادامه یادآور شد: در دولت تدبیر و امید نیز بعد از تغییر مدیریت دانشگاه این مسئله در دستور کار قرار گرفت و این بار با مطالعه و برنامه ریزی سراغ پروژه سوهانک رفتیم و بیش از دو سال آنجا وقت گذاشتیم که اگر محقق می شد، این مسئله به صورت ریشه ای حل شده بود.

خاکی صدیق خاطرنشان کرد: در این پروژه مساعدت و همکاری مسئولان رده بالای کشوری را نیز داشتیم اما متاسفانه به دلایلی محقق نشد.

تجمیع دانشکده ها در سه پردیس،کلید حل مشکلات دانشگاه خواجه نصیر وی با بیان اینکه در حال حاضر دیگر عملا مکانی برای تجمیع همه دانشکده ها در یک نقطه، در شهر تهران وجود ندارد، تجمیع دانشکده ها را در سه پردیس، راهی برای حل معضل پراکندگی این دانشگاه عنوان کرد.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی یادآور شد: برای این کار با محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صحبت هایی شده و موافقت هایی هم از سوی آنان صورت گرفته است.

خاکی صدیق ادامه داد: برای تجمیع دانشکده ها در سه پردیس طرح هایی هم آماده شده است و اصل منابع این کار نیز داخلی است، یعنی با توجه به شرایط کشور و بحث های مالی دولت و تحریم ها ما انتظار نداریم که بودجه سنگین لازم برای انجام این کار را از دولت بگیریم.

وی افزود: بلکه می خواهیم جابه جایی، بهینه سازی و مدیریت منابع دانشگاه انجام شود و با فروش بعضی ساختمان های دانشگاه که در مناطق خوب شهر قرار دارد، این طرح را تکمیل کنیم.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: اما برای شروع این طرح احتیاج به حمایت اولیه دولت داریم و اولین گامی که باید برداشته شود این است که برای این کار یک ردیف بودجه باز شود و مبلغی در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا این طرح شروع شود.

خاکی صدیق ادامه داد: فرض کنید بخواهیم یک دانشکده و یا دفتر مرکزی دانشگاه را بفروشیم و از محل فروش آن هزینه پروژه را تامین کنیم، برای این کار احتیاج به یک جایی داریم که دانشجوها و کارکنان در آن جا مستقر شوند، لذا یک منبع مالی لازم است زیرا دانشگاه خودش نمی تواند آن را تامین کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خواسته ما این است که آن منبع اولیه در اختیارمان گذاشته شود و زمانی که اولین گام برداشته شود و دانشگاه یکی از دانشکده هایش را بفروشد نه تنها آن مبلغ برمی گردد، بلکه هزینه پروژه بعدی هم به صورت سلسه وار تامین می شود.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در پایان با اشاره اینکه دانشگاه برای شروع این پروژه احتیاج به حمایت دارد گفت: دکتر نوبخت و کارشناسان سازمان مدیریت به ما قول مساعد داده اند، همچنین وزیر علوم و معاون اداری و مالی ایشان نیز این طرح را مورد حمایت خود قرار داده اند.

امیدواریم که این حمایت ها محقق شود و پروژه به انجام برسد.

وی درباره برنامه های این دانشگاه جهت فعالیت های بین المللی توضیح داد: ما از سال 92 فرایند حضور در عرصه های بین المللی را شروع کرده ایم و باور داریم که اگر آموزش عالی کشور بخواهد تحولی اساسی یابد، باید وارد مسیر بحث های بین المللی شود.

خاکی صدیق ادامه داد: بحث بین المللی هم برای دانشگاه و هم برای آموزش عالی از چند جهت مهم است.

اول آنکه باعث ارتقای علمی دانشگاه ها و هم باعث ارتقای آموزش عالی می شود.

وی در ادامه افزود: یعنی وقتی یک دانشگاه با دانشگاه های کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کند با استانداردهای بین المللی در آموزش عالی آشنا می شود و مجبور می شود که خودش را با استانداردهای بین المللی تطبیق دهد که این مساله به ارتقای دانشگاه ها کمک می کند.

افزایش ضریب نفوذ کشور با دیپلماسی علمی رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه دیپلماسی علمی موضوع بسیار مهمی است، گفت: دیپلماسی علمی در کنار دیپلماسی سیاسی کشور مساله بسیار ارزنده ای است.

یعنی وقتی ما در عرصه های بین المللی حضور پیدا می کنیم عملا سفیر علمی جمهوری اسلامی در خارج از کشور محسوب می شویم و این می تواند ضریب نفوذ کشور را بسیار افزایش دهد.

خاکی صدیق با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی دانشگاه ها بحث های مالی است، گفت: فعالیت های بین المللی می تواند به اقتصاد آموزشی بسیار کمک کند و اگر بتوان زیرساخت ها را در کشور برای حضور دانشجویان خارجی و شهریه پرداز آماده کرد، کمک بزرگی به اقتصاد آموزشی و در درجه بعدی به اقتصاد کشور می شود.

وی با بیان اینکه این دانشگاه با در نظر گرفتن ابعاد مختلف بین المللی سازی فعالیت های بین المللی خود را آغاز کرده است، گفت: یکی از اولین گام ها برای فعالیت های بین المللی تشکیل معاونت بین المللی در دانشگاه بود که سال 94 آن را محقق کردیم که تا قبل از آن فعالیت های بین المللی دانشگاه در قالب یک دفتر بین الملل صورت می گرفت.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزاری دوره های مشترک را یکی از فعالیت های دانشگاه در حوزه بین الملل عنوان کرد و افزود: در حال حاضر دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی هفت دوره مشترک دارد که فعال هستند.

خاکی صدیق جذب استادان وابسته خارجی را یکی دیگر از محورهای فعالیت های بین المللی این دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: البته منظور از استادان خارجی وابسته استادان و فعالان ایرانی نیز می شود.

یعنی کسانی که از کشور خارج شده اند اما از طریق معاونت علمی به کشور می آیند و هزینه هایشان را آنها پرداخت می کنند.

وی افزود: هم اکنون بیش از 20 نفر هیات علمی غیرایرانی خارجی در دانشگاه وجود دارد که با دانشگاه به صورت استاد وابسته همکاری می کنند.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی فرستادن استادان و یا دانشجویان دکتری را به خارج از کشور به قصد بهره مندی از فرصت مطالعاتی یکی دیگر از فعالیت های بین المللی این دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: البته به خاطر محدودیت های ارزی که در کشور وجود دارد، در حال حاضر در این زمینه دچار مشکلاتی شده ایم.

خاکی صدیق درباره فعالیت هایی که استادان و یا دانشجویان دکتری که با عنوان فرصت مطالعاتی به خارج از کشور می روند، گفت: اساتید و دانشجویان دکتری ما جهت ماموریت های پژوهشی به خارج از کشور می روند و این موضوعی است که از سال 92 به بعد مطرح شده است که موفقیت های خوبی هم در این زمینه داشته ایم.

وی درباره این ماموریت های پژوهشی توضیح داد: تعداد زیادی از استادان ما در حال حاضر در ماموریت پژوهشی اند به این معنا که دانشگاه به استاد اجازه می دهد که مدت شش ماه تا یکسال در یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی خارج از کشور حضور یابد و پروژه ای را به صورت مشترک با استادان آنجا انجام دهد.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: حاصل این تعاملات پروژه های مشترک بین المللی این بوده که برخی از دانشجویان ما بتوانند از امکانات آزمایشگاهی آنجا استفاده کنند.

همچنین مقالات مشترک بین المللی زیادی در این مدت چاپ شده است.

رشد مشارکت بین المللی در چاپ مقالات خاکی صدیق با بیان اینکه در این دانشگاه یک واحد علم سنجی با هدف پایش فعالیت های دانشگاه براساس شاخص های علم سنجی بین المللی راه اندازی شده است، گفت: براساس سنجش این واحد از حدود چهار سال پیش تاکنون مشارکت بین المللی در چاپ مقالات از 16.

5 درصد به بیش از 25 درصد رسیده که رشد بسیار پایدار و خوبی است.

هرچند هنوز هم از نظر استانداردهایی که به دنبال آن هستیم پایین است و امیدواریم که به بالای 50 درصد برسد.

وی منوط کردن توسعه دانشگاه از نظر آموزش و راه اندازی دوره ها به همکاری خارجی را از دیگر برنامه های این دانشگاه برای گسترش فعالیت های بین المللی عنوان کرد و گفت: سیاست فعلی دانشگاه این نیست که روی دوره های متداول و مرسومی که سایر دانشگاه ها دارند و ما آن را نداریم، سرمایه گذاری کند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: به عنوان مثال در دانشگاه خواجه نصیر دانشکده مهندسی معدن، شیمی و تعدادی دیگر از رشته ها وجود ندارد و بنا نداریم که آنها را راه اندازی کنیم زیرا توسعه این چنینی به حال کشور مفید نیست.

خاکی صدیق یادآور شد: ما به دنبال توسعه رشته هایی هستیم که در کشور وجود ندارد و یا احتیاج به تقویت دارد.

راه اندازی دوره های مشترک بین المللی وی افزود: به عنوان مثال دوره "فناوری فرهنگ" یکی از موضوعاتی است که در کشور وجود نداشته و ندارد اما هدفمان از راه اندازی این دوره مشترک در داخل دانشگاه این بوده که این خلأ را پر کنیم زیرا به دنبال راه اندازی این گونه دوره ها شرکت های دانش بنیان و پدیده های مطلوب فرهنگی صورت خواهد گرفت.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی راه اندازی مهندسی "پایش سیستم" را یکی دیگر از این نوع دوره های مشترک عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به صورت رسمی چنین دوره ای در کشور وجود ندارد اما یک موضوع بسیار مهم صنعتی است که بسیاری از مشکلات ما به خاطر نداشتن سیستم پایش و نگه داشت در صنعت برق اتفاق می افتد.

این موضوع در صنعت خودروسازی و صنایع دفاعی نیز کاربرد زیادی دارد که در حال حاضر جای خالی آن را می توان حس کرد.

خاکی صدیق یادآور شد: ما می خواهیم با یک دانشگاه معتبر بین المللی صاحب نام در این زمینه همکاری داشته باشیم تا بتوانیم از امکانات آنها نیز استفاده کنیم و انتقال دانش را به داخل کشور داشته باشیم.

وی افزود: "مهندسی زیستی" یکی دیگر از موضوعاتی است که روی آن کار می کنیم.

مهندسی زیستی با مهندسی پزشکی متداول تفاوت دارد و ما دنبال این نیستیم که یک دانشکده مهندسی پزشکی همچون سایر دانشگاه ها ایجاد کنیم زیرا فکر می کنیم برای دانشگاه و آموزش عالی کشور افزوده ای نخواهد داشت.

به همین خاطر این رشته را در سطح بین المللی مطرح می کنیم زیرا حس می کنیم این اتفاق در آن سطح باید رخ دهد.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه یکی از مشکلات آموزش عالی و دانشگاه هایی که در عرصه بین المللی ورود پیدا کرده اند نوسانات ارزی است، گفت: ما سعی می کنیم این فعالیت ها را با چنگ و دندان نگه داریم اما اگر کمک مالی و فکری از جانب دولت درخصوص این موضوع صورت نگیرد خیلی از فعالیت های بین المللی یا فورا و یا در یک مدت زمان کوتاه متوقف می شود و پتانسیلی که ایجاد شده هرز خواهد رفت و نهایتا اگر این حمایت ها صورت نگیرد به نقطه سال 92 بازمی گردیم.

خاکی صدیق با بیان اینکه دولت در این زمینه قول مساعد داده است، گفت: اما امیدواریم که برای رسیدگی به این موضوع دیر نشود.

زیرا در حال حاضر با یکسری دانشگاه ها قراردادهای بین المللی داریم.

وی با تاکید بر اینکه طرف های بین المللی مورد قرارداد دانشگاه های معتبر بین المللی هستند، یادآور شد: این دانشگاه ها منتظر برقراری رابطه ما با خودشان نیستند.

زیرا پیشنهادهای زیادی دارند.

اما در دانشگاه های ما امتیازهایی می بینند که به خاطر آن امتیازها با ما مذاکره کرده و قرارداد می بندند و اگر نتوانیم تعهداتمان را به موقع انجام دهیم، دلیلی ندارد که برای ما صبر کنند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یادآور شد: اگر در عرصه بین المللی یک بار بدقول شویم و نتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم، این مسئله می تواند لطمه ای به ما بزند که جبران آن ممکن است چندین سال طول بکشد.

زیرا طرف مقابل یک پیمانکار داخلی نیست که شرایط داخلی کشور را درک کند.

آنها این کار را نمی کنند و یک سیستم پویای ارتباطی دارند که به راحتی می توانند دانشگاه های دیگر را جایگزین ما کنند.

خاکی صدیق با بیان اینکه نوسانات ارزی به شدت فرصت های مطالعاتی استادان و دانشجویان دکترا را به خطر انداخته است، گفت: ما با امکاناتی که دانشگاه اجازه می داد، اعضای هیات علمی مان را تشویق می کردیم که به فرصت های مطالعاتی بروند اما الان یکی یکی شروع به انصراف کرده اند زیرا نمی توانند هزینه ها را تامین کنند.

دانشگاه هم نمی تواند مابه التفاوتی را که به خاطر نوسانات ارزی ایجاد شده تامین کنند.

وی ادامه داد: برای مثال قبلا می توانستیم با 90 میلیون تومان پول از سوی دانشگاه و مقداری پول از سوی خود اعضای هیات علمی یک استاد را برای استفاده از فرصت مطالعاتی به خارج از کشور بفرستیم اما الان این مبلغ حداقل سه برابر شده و تامین آن ممکن نیست.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: در مورد فرصت مطالعاتی دانشجویان دکترا نیز همین اتفاق رخ داده است.

قبلا وزارت علوم برای این کار کمک مالی انجام می داد و دانشگاه نیز برای اینکه دانشجویان را برای مراوده با دانشگاه های درجه یک خارج از کشور تشویق کند، بخشی از هزینه ها را پوشش می داد اما الان دانشگاه قادر به انجام این کار نیست.

افزایش شش برابری دانشجویان خارجی در دانشگاه خواجه نصیر خاکی صدیق حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه را یکی دیگر از محورهای فعالیت های بین المللی عنوان کرد و گفت: در سال 1392 که گسترش فعالیت های بین المللی را آغاز کردیم تعداد دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه در بهترین حالت به 10 نفر می رسید اما الان طبق آخرین آمار بیش از 60 نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه وجود دارد که قرار است تعداد دیگری نیز به آنها اضافه شود.

وی با بیان اینکه جذب دانشجوی خارجی احتیاج به یکسری زیرساخت دارد، گفت: تامین این زیرساخت ها احتیاج به صرف مقداری هزینه دارد که در ابتدا این هزینه ها باید انجام شود و بعد انتظار ورود دانشجوها را داشته باشیم.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه دانشجوهایی که در حال حاضر از خارج از کشور به دانشگاه های ایران می آیند، با تشویق دانشجویان قبلی ترغیب به تحصیل می شوند، گفت: از نظر علمی و فنی دانشگاه های ما چیزی از دانشگاه های خوب بین المللی کم ندارند اما در آزمایشگاه ها نقص هایی داریم زیرا سال ها تجهیز نشده اند.

اما آن را هم می شود با امکانات کامپیوتری و شبیه سازی هایی که صورت می گیرد، تا حدی جبران کنیم اما بیشتر بحث بر سر استاد است و الان تلاش کردیم که این موارد را ارتقا دهیم و فکر می کنیم تا حد قابل توجهی نیز در این زمینه موفق بوده ایم.

خاکی صدیق با بیان اینکه از سال 1392 تاکنون تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه شش برابر شده است، تصریح کرد: البته از این میزان راضی نیستیم زیرا به جای 60 نفر باید چند هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه ها برای ارتقای دیپلماسی علمی و بهبود اقتصاد آموزشی یادآور شد: علاوه بر مسایل اقتصادی و درامد ارزی برای دانشگاه، زمانی که دانشجویان خارجی فارغ التحصیل می شوند و به کشورهای خود باز می گردند، معمولا پست های کلیدی را در کشور خودشان به دست می آورند و اگر از ایران خاطره خوبی داشته باشند، مبلغان خوبی برای دانشگاه می شوند که این موضوع هم برای کشور و هم برای دانشگاه اتفاق خوبی است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشجویان - مشکلات - مشکل - شهر تهران - تهران - کارکنان - نوسانات ارزی - برنامه ریزی - سرویس - هزینه - تغذیه - آلودگی هوا - دانشجویی - آشپزخانه - ساختمان - اقتصادی - رستوران - خبرنگار - برنامه - اختلال - آلودگی - ناموفق - افزایش - مدیریت - ترافیک - ایسنا - پروژه - تحصیل - ورزشی

آخرین اخبار سرویس:
نقدینگی چطور هدایت می شود؟/ رشد 10000 درصدی نقدینگی طی 20 سال

پاکستان 100 هزار کیلو گرم موی انسان به چین صادر کرد

اجرای طرح پایش سلامت در اراضی شهرستان ری آغاز شد

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اعلام کرد راه اندازی بزرگترین سردخانه جنوب کشور در بندر شهید رجایی

دبیر انجمن خودروسازان مطرح کرد ضرر 5500 میلیاردی خودروسازان طی 6 ماه

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به بخشنامه گمرک اعتراض کرد

آسیب دیدگان سیل و رانش در تالش، زمین و وام می گیرند

جاده های اندیکا افزون بر 103 میلیارد ریال خسارت دیدند

افزون بر 20 واحد صنایع تبدیلی در فهرج راه اندازی شد

اخبار ورزشی 14:30،شنبه 29 دی 97

60 میلیون و 431 سهم در بورس خوزستان مبادله شد

بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو

2 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ری مسدود شد

15 ماه مطالبات مزدی کارگران لوله سازی خوزستان/کارفرما: کارگران هر دو ماه یکبار دستمزد می گیرند

افزایش 120 هزار تومانی قیمت سکه نسبت به پنجشنبه

رفع مشکل آب آشامیدنی روستای آرند در آینده نزدیک

معافیت های گمرکی با اعمال سیاست جدید

شش سفیر فرهنگی بانک صادرات ایران جوایز خود را دریافت کردند

شرط موفقیت حذف صفر از پول ملی

استراتژی بیمه ما ؛ افزایش سودآوری همراه با ارائه هر چه بهتر خدمات

پیگیر رفع مشکل کشتارگاه دام خوانسار هستیم

تعداد روزهای پاک تهران امسال افزایش یافته است.

حفظ محیط زیست و کاهش بیماری با حذف رسید کاغذی خرید

9000 بلیت دیدار ایران و عمان فروش رفت

راهنمای خرید و تشخیص ایرادات پمپ سوخت + قیمت

توزیع سراسری گازوییل یورو 4 در 412 جایگاه سوخت

تلاش عربستان برای سرمایه گذاری ده میلیارد دلاری در آفریقای جنوبی

قیمت محصولات سایپا در بازار + جدول

حضور میدکو در اولین نمایشگاه زنجیره فولاد، ماشین آلات و صنایع وابسته (سیمکس 2019)

بابت تأخیر در تحویل خودرو ها از مردم عذرخواهی می کنم/ نیاز ارزی خودروسازان به درستی تأمین نشد

توان تسهیلات دهی بانک های دولتی افزایش می یابد

حفظ محیط زیست و کاهش بیماری با حذف رسید کاغذی خرید

استخدام مدیر سفارشات خارجی جهت یک شرکت نفت و گاز در تهران

کاهش 10 دلاری قیمت نفت‎خام سنگین ایران

بیانیه واحد خواهران چهار اتحادیه بزرگ دانشجویی: قانون گذاری در حوزه ازدواج بدون نگاه همه جانبه به فرهنگ و آموزش بی نتیجه است

سرمایه گذاران نباید برای آغاز فعالیت در ادارات سرگردان شوند

بسیج در محرومیت زدایی از کشور موفق عمل کرده است

فرماندار: هیچ مورد قاچاق دام از ورامین گزارش نشده است

دادستان تهران: صرف ثبت شرکت، رافع مسئولیت دستگاه ها نیست/گرانی با گرانفروشی فرق دارد

نشست عادی اوپک ژوئن 2019 برگزار می شود

پیشرفت 80 درصدی اولین شبکه فاضلاب روستایی کشور

بازار میوه عید آرام خواهد بود

نصب سامانه کنترل از راه دور در تاسیسات آبی 288 شهر

قیمت رسمی یورو کاهش یافت

مرغ به 13 هزار و 800 تومان رسید

استراتژی عربستان در کاهش خام فروشی LPG

ولخرجی های سلبریتی های ثروتمند دنیا از وان طلا تا ویلایی برای سگ ها +تصاویر

تحویل پراید و تیبا بجای تندر و ساندرو به مشتریان!

گردانندگان بازار سیاه با ایجاد تورم روانی باعث بی ثباتی بازار می شوند

با فراخوان مدیران دو خودروساز؛ وزیر صنعت به خودروسازان اولتیماتوم داد

نرخ انواع تلویزیون LED در بازار تهران

صرف ثبت شرکت، رافع مسئولیت سایر دستگاه ها نیست

بدهی 73هزار میلیارد تومانی 20بانک به بانک مرکزی

توان تسهیلات دهی بانک های دولتی افزایش می یابد

دبیر انجمن خودروسازان مطرح کرد ضرر 5500 میلیارد خودروسازان طی 6 ماه

سودای ایمنی در ساختمان های استان سمنان/ «پلاسکو» آیینه عبرت باشد

جاده های اندیکا افزون بر 103 میلیارد ریال خسارت دیدند

60 میلیون و 431 سهم در بورس خوزستان مبادله شد

اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

جذابیت بازار اثاث خانه های هوشمند برای کمپانی های بزرگ

رتبه نخست مازندران در تولید پرتقال

ایران به فناوری تولید قیر های پیشرفته دست یافت

دوره مدیریت سبز ادارات همدان

حضور فعال شرکت ذوب آهن اصفهان در نمایشگاه بهره وری انرژی و آب

باید موتور کاربراتوری خودروهای دولتی به انژکتوری تبدیل شود

دولت یکبار برای همیشه جلوی «سوء استفاده انتخاباتی» از «یارانه» را بگیرد

صعود هفتگی قیمت نفت در واکنش به سیگنال های مثبت

نوستالژی ؛ مهدی عطاریان

ورود ویژه دادستانی کل کشور به موضوع خودرو

قیمت انواع برلیانس در بازار + جدول

آغاز واریز «بسته حمایتی» به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی/ رقم واریزی بنابر بُعد خانوارها

اعلام آمادگی میلیاردر مصری برای ساخت 100 هزار خانه در پاکستان

قیمت انواع خمیر دندان در بازار + جدول

استفاده موثر از ابزار های نوین بازار سرمایه، نیازمند دانش است

جدیدترین قیمت محصولات ایران خودرو در بازار

احتمال گرانی دوباره خودرو قوت گرفت

قیمت انواع شامپو فرش در بازار + جدول

واریز بسته حمایتی به حساب بیمه شدگان واجد شرایط

بیماری نظام بانکی، علت است یا معلول؟

حفظ محیط زیست و کاهش بیماری با حذف رسید کاغذی خرید

نرخ فروش هر دلار 11450 تومان شد

خبر خوش کمیته امداد به مددجویانش

پست بانک ایران تمام شاخصه های یک بانک مردمی و خدمت رسان را دارد

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به بخشنامه اخیر گمرک واکنش نشان داد

شفاف سازی معاون مدیرعامل ایران خودرو درخصوص تعهدات ثبت نامی

مشمولین بسته حمایتی به شماره #4*4* پیامک بزنند

53 روز از هوای چهارمحال و بختیاری همراه با گرد و غبار بوده است

تخفیف 90 درصدی صدور پروانه در برخی پهنه های شهر مشهد

هزینه های جاری دولت روزانه هزار میلیارد تومان است

حباب سکه به 450 هزار تومان رسید

اجرای احکام جایگزین روشی مناسب برای مقابله با اعتیاد است

کشاورزی را باید برای جوانان جذاب تر کنیم

توضیح رییس کل بیمه مرکزی درباره ابهامات طرح راننده محور شدن بیمه شخص ثالث

280 فقره تسهیلات اشتغال به مددجویان شهرستان ری پرداخت شد

ایستگاه تقویت گاز پتروشیمی لردگان آماده بهره برداری شد

پروژه های بازآفرینی باید رضایتمندی مردم را در پی داشته باشد

قرارگاه های مهارتی پادگان های استان مرکزی

توان تسهیلات دهی بانک های دولتی افزایش می یابد

کاهش 10 دلاری قیمت نفت‎ خام سنگین ایران

افزون بر 20 واحد صنایع تبدیلی در فهرج راه اندازی شد

ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت های مطالعاتی با نوسانات ارزی

ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت های مطالعاتی با نوسانات ارزی