مطالب مرتبط:
تبعات نوسانات ارزی دامن گیر دانشجویان دکتری متقاضی فرصت مطالعاتی
تمهیدات وزارت علوم برای تخصیص ارز دانشجویی/تلاش برای دریافت ارز فرصت مطالعاتی در بودجه 98
کاهش فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید دانشگاه الزهرا به دنبال مشکلات ارزی
دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه های معتبر 7کشور همکاری دارد
زمانی در گفت وگو با فارس: اقدامات علمی در آزمایشگاه ها و فرصت های مطالعاتی اساتید تحت الشعاع التهابات ارزی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:352018-10-22اقتصادي

ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت های مطالعاتی با نوسانات ارزی


رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با گلایه از مشکلات ناشی از پراکندگی دانشکده های این دانشگاه در سطح شهر تهران، بر ضرورت حمایت دولت برای تامین اولیه هزینه های تجمیع این دانشگاه در قالب سه پردیس تاکید کرد.

- دکتر علی خاکی صدیق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه پراکندگی دانشگاه خواجه نصیر سابقه ای نزدیک به چهل سال دارد، یادآور شد: از زمانی که چند موسسه باهم تجمیع شدند و دانشگاه خواجه نصیر تاسیس شد، مشکل پراکندگی دانشکده ها در مکان های مختلاف شروع و باعث ایجاد مشکلاتی در رفت و آمد اساتید، دانشجویان، کارکنان وهم چنین مدیریت دانشگاه شده است.

وی ادامه داد: شاید در گذشته این مشکل خود را چندان نشان نمی داد، زیرا ترافیک شهری، آلودگی هوا و یا ازدحام جمعیت به شکل فعلی نبود، اما در حال حاضر وضعیت فرق می کند و مسئله برای اعضای دانشگاه اعم از دانشجویان، استادان و کارکنان خیلی حاد شده است.

خاکی صدیق با بیان اینکه ساختمان های دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در 18 نقطه از شهر تهران پراکنده شده است، گفت: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در شمال، جنوب، غرب و شرقی ترین منطقه تهران ساخنمان و دانشکده دارد و این باعث می شود که امکانات دانشگاه پراکنده شوند.

یعنی برای مثال ما نمی توانیم یک مجتمع ورزشی خوب داشته باشیم، زیرا هرکجای این مناطق که آن را تاسیس کنیم نسبت به نقاط دیگر دور است.

پراکندگی دانشکده ها و اختلال در سرویس دهی تغذیه دانشجویان وی درباره دیگر مشکلات ناشی از پراکندگی دانشکده ها توضیح داد: از نظر سرویس دهی به دانشجویان ناگزیر هستیم در نقاط مختلف آشپزخانه داشته باشیم که این مساله باعث افزایش هزینه های ما می شود و تعداد دانشجویان و اساتید ما در هر یک از دانشکده ها نیز به قدری نیست که بخش خصوصی برای بحث تغذیه ورود پیدا کند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ادامه داد: دانشگاه این تلاش را در سال های قبل هم انجام داده و از بخش خصوصی برای راه اندازی رستوران های خصوصی دعوت کرده است، اما همه این تلاش ها عملا ناموفق بوده است، زیرا تعداد مراجعه کنندگان هر دانشکده برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد و این پروژه ها به شکست می انجامد.

رفت و آمد دانشجویان بین دانشکده های مختلف، مانعی برای برنامه ریزی آموزشی خاکی صدیق مشکلات آموزشی را از دیگر معایب پراکندگی دانشکده های این دانشگاه عنوان کرد و افزود: از آنجایی که دانشجویی که در یک دانشکده تحصیل می کند، بعضی از واحدهای درسی اش را باید در دانشکده های دیگر بگذراند، رفت و آمد بین دانشکده ها برای او مشکل ایجاد می کند و برای برنامه ریزی آموزشی برای این دانشجویان باید رفت و آمد بین دانشکده ها را لحاظ کرد که باعث بروز مشکلاتی در برنامه ریزی آموزشی می شود.

وی اختلال در برنامه ریزی های فرهنگی را نیز یکی دیگر از مشکلات پراکندگی دانشکده ها عنوان کرد و توضیح داد: علی رغم هزینه ای که برای هر برنامه فرهنگی می شود، فقط تعداد محدودی از دانشجویان امکان مشارکت در این برنامه ها را دارند.

دانشگاه خواجه نصیر، تنها دانشگاه پراکنده کشور رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی پراکندگی دانشکده های این دانشگاه را معضلی دانست که باید حتما تا این زمان حل می شده و تصریح کرد: در حال حاضر ما تنها دانشگاهی هستیم که این مشکل را داریم، یعنی دانشگاه های دیگر این مشکل را در طول سال های گذشته حل کرده اند و تنها دانشگاهی که در کشور به این شکل اداره می شود دانشگاه خواجه نصیر است.

خاکی صدیق با بیان اینکه این دانشگاه از نظر علمی، پژوهشی، آموزشی، ارتباط با صنعت و روابط بین الملل دستاوردهای خوبی داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر در رتبه بندی ها ما جایگاه قابل قبولی داریم اما فکر می کنیم که اگر تجمیع دانشکده ها صورت گیرد این موفقیت ها می تواند چند برابر شود، زیرا با انرژی کمتری می توان خروجی بهتری گرفت.

وی ادامه داد: تجمیع همه دانشکده ها در یک نقطه از پژوه هایی بود که در دوره های قبلی دنبال شد و جاهایی مثل پروژه 06 که یک پادگان بود، به عنوان مکانی برای تجمیع دانشکده ها مورد بررسی قرار گرفت و چندین جلسه هم با ارتش گذاشته شد، اما در نهایت به خاطر تغییرات مدیریتی این پروژه به سرانجام نرسید.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در ادامه یادآور شد: در دولت تدبیر و امید نیز بعد از تغییر مدیریت دانشگاه این مسئله در دستور کار قرار گرفت و این بار با مطالعه و برنامه ریزی سراغ پروژه سوهانک رفتیم و بیش از دو سال آنجا وقت گذاشتیم که اگر محقق می شد، این مسئله به صورت ریشه ای حل شده بود.

خاکی صدیق خاطرنشان کرد: در این پروژه مساعدت و همکاری مسئولان رده بالای کشوری را نیز داشتیم اما متاسفانه به دلایلی محقق نشد.

تجمیع دانشکده ها در سه پردیس،کلید حل مشکلات دانشگاه خواجه نصیر وی با بیان اینکه در حال حاضر دیگر عملا مکانی برای تجمیع همه دانشکده ها در یک نقطه، در شهر تهران وجود ندارد، تجمیع دانشکده ها را در سه پردیس، راهی برای حل معضل پراکندگی این دانشگاه عنوان کرد.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی یادآور شد: برای این کار با محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صحبت هایی شده و موافقت هایی هم از سوی آنان صورت گرفته است.

خاکی صدیق ادامه داد: برای تجمیع دانشکده ها در سه پردیس طرح هایی هم آماده شده است و اصل منابع این کار نیز داخلی است، یعنی با توجه به شرایط کشور و بحث های مالی دولت و تحریم ها ما انتظار نداریم که بودجه سنگین لازم برای انجام این کار را از دولت بگیریم.

وی افزود: بلکه می خواهیم جابه جایی، بهینه سازی و مدیریت منابع دانشگاه انجام شود و با فروش بعضی ساختمان های دانشگاه که در مناطق خوب شهر قرار دارد، این طرح را تکمیل کنیم.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: اما برای شروع این طرح احتیاج به حمایت اولیه دولت داریم و اولین گامی که باید برداشته شود این است که برای این کار یک ردیف بودجه باز شود و مبلغی در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا این طرح شروع شود.

خاکی صدیق ادامه داد: فرض کنید بخواهیم یک دانشکده و یا دفتر مرکزی دانشگاه را بفروشیم و از محل فروش آن هزینه پروژه را تامین کنیم، برای این کار احتیاج به یک جایی داریم که دانشجوها و کارکنان در آن جا مستقر شوند، لذا یک منبع مالی لازم است زیرا دانشگاه خودش نمی تواند آن را تامین کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خواسته ما این است که آن منبع اولیه در اختیارمان گذاشته شود و زمانی که اولین گام برداشته شود و دانشگاه یکی از دانشکده هایش را بفروشد نه تنها آن مبلغ برمی گردد، بلکه هزینه پروژه بعدی هم به صورت سلسه وار تامین می شود.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در پایان با اشاره اینکه دانشگاه برای شروع این پروژه احتیاج به حمایت دارد گفت: دکتر نوبخت و کارشناسان سازمان مدیریت به ما قول مساعد داده اند، همچنین وزیر علوم و معاون اداری و مالی ایشان نیز این طرح را مورد حمایت خود قرار داده اند.

امیدواریم که این حمایت ها محقق شود و پروژه به انجام برسد.

وی درباره برنامه های این دانشگاه جهت فعالیت های بین المللی توضیح داد: ما از سال 92 فرایند حضور در عرصه های بین المللی را شروع کرده ایم و باور داریم که اگر آموزش عالی کشور بخواهد تحولی اساسی یابد، باید وارد مسیر بحث های بین المللی شود.

خاکی صدیق ادامه داد: بحث بین المللی هم برای دانشگاه و هم برای آموزش عالی از چند جهت مهم است.

اول آنکه باعث ارتقای علمی دانشگاه ها و هم باعث ارتقای آموزش عالی می شود.

وی در ادامه افزود: یعنی وقتی یک دانشگاه با دانشگاه های کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کند با استانداردهای بین المللی در آموزش عالی آشنا می شود و مجبور می شود که خودش را با استانداردهای بین المللی تطبیق دهد که این مساله به ارتقای دانشگاه ها کمک می کند.

افزایش ضریب نفوذ کشور با دیپلماسی علمی رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه دیپلماسی علمی موضوع بسیار مهمی است، گفت: دیپلماسی علمی در کنار دیپلماسی سیاسی کشور مساله بسیار ارزنده ای است.

یعنی وقتی ما در عرصه های بین المللی حضور پیدا می کنیم عملا سفیر علمی جمهوری اسلامی در خارج از کشور محسوب می شویم و این می تواند ضریب نفوذ کشور را بسیار افزایش دهد.

خاکی صدیق با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی دانشگاه ها بحث های مالی است، گفت: فعالیت های بین المللی می تواند به اقتصاد آموزشی بسیار کمک کند و اگر بتوان زیرساخت ها را در کشور برای حضور دانشجویان خارجی و شهریه پرداز آماده کرد، کمک بزرگی به اقتصاد آموزشی و در درجه بعدی به اقتصاد کشور می شود.

وی با بیان اینکه این دانشگاه با در نظر گرفتن ابعاد مختلف بین المللی سازی فعالیت های بین المللی خود را آغاز کرده است، گفت: یکی از اولین گام ها برای فعالیت های بین المللی تشکیل معاونت بین المللی در دانشگاه بود که سال 94 آن را محقق کردیم که تا قبل از آن فعالیت های بین المللی دانشگاه در قالب یک دفتر بین الملل صورت می گرفت.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزاری دوره های مشترک را یکی از فعالیت های دانشگاه در حوزه بین الملل عنوان کرد و افزود: در حال حاضر دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی هفت دوره مشترک دارد که فعال هستند.

خاکی صدیق جذب استادان وابسته خارجی را یکی دیگر از محورهای فعالیت های بین المللی این دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: البته منظور از استادان خارجی وابسته استادان و فعالان ایرانی نیز می شود.

یعنی کسانی که از کشور خارج شده اند اما از طریق معاونت علمی به کشور می آیند و هزینه هایشان را آنها پرداخت می کنند.

وی افزود: هم اکنون بیش از 20 نفر هیات علمی غیرایرانی خارجی در دانشگاه وجود دارد که با دانشگاه به صورت استاد وابسته همکاری می کنند.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی فرستادن استادان و یا دانشجویان دکتری را به خارج از کشور به قصد بهره مندی از فرصت مطالعاتی یکی دیگر از فعالیت های بین المللی این دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: البته به خاطر محدودیت های ارزی که در کشور وجود دارد، در حال حاضر در این زمینه دچار مشکلاتی شده ایم.

خاکی صدیق درباره فعالیت هایی که استادان و یا دانشجویان دکتری که با عنوان فرصت مطالعاتی به خارج از کشور می روند، گفت: اساتید و دانشجویان دکتری ما جهت ماموریت های پژوهشی به خارج از کشور می روند و این موضوعی است که از سال 92 به بعد مطرح شده است که موفقیت های خوبی هم در این زمینه داشته ایم.

وی درباره این ماموریت های پژوهشی توضیح داد: تعداد زیادی از استادان ما در حال حاضر در ماموریت پژوهشی اند به این معنا که دانشگاه به استاد اجازه می دهد که مدت شش ماه تا یکسال در یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی خارج از کشور حضور یابد و پروژه ای را به صورت مشترک با استادان آنجا انجام دهد.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: حاصل این تعاملات پروژه های مشترک بین المللی این بوده که برخی از دانشجویان ما بتوانند از امکانات آزمایشگاهی آنجا استفاده کنند.

همچنین مقالات مشترک بین المللی زیادی در این مدت چاپ شده است.

رشد مشارکت بین المللی در چاپ مقالات خاکی صدیق با بیان اینکه در این دانشگاه یک واحد علم سنجی با هدف پایش فعالیت های دانشگاه براساس شاخص های علم سنجی بین المللی راه اندازی شده است، گفت: براساس سنجش این واحد از حدود چهار سال پیش تاکنون مشارکت بین المللی در چاپ مقالات از 16.

5 درصد به بیش از 25 درصد رسیده که رشد بسیار پایدار و خوبی است.

هرچند هنوز هم از نظر استانداردهایی که به دنبال آن هستیم پایین است و امیدواریم که به بالای 50 درصد برسد.

وی منوط کردن توسعه دانشگاه از نظر آموزش و راه اندازی دوره ها به همکاری خارجی را از دیگر برنامه های این دانشگاه برای گسترش فعالیت های بین المللی عنوان کرد و گفت: سیاست فعلی دانشگاه این نیست که روی دوره های متداول و مرسومی که سایر دانشگاه ها دارند و ما آن را نداریم، سرمایه گذاری کند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: به عنوان مثال در دانشگاه خواجه نصیر دانشکده مهندسی معدن، شیمی و تعدادی دیگر از رشته ها وجود ندارد و بنا نداریم که آنها را راه اندازی کنیم زیرا توسعه این چنینی به حال کشور مفید نیست.

خاکی صدیق یادآور شد: ما به دنبال توسعه رشته هایی هستیم که در کشور وجود ندارد و یا احتیاج به تقویت دارد.

راه اندازی دوره های مشترک بین المللی وی افزود: به عنوان مثال دوره "فناوری فرهنگ" یکی از موضوعاتی است که در کشور وجود نداشته و ندارد اما هدفمان از راه اندازی این دوره مشترک در داخل دانشگاه این بوده که این خلأ را پر کنیم زیرا به دنبال راه اندازی این گونه دوره ها شرکت های دانش بنیان و پدیده های مطلوب فرهنگی صورت خواهد گرفت.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی راه اندازی مهندسی "پایش سیستم" را یکی دیگر از این نوع دوره های مشترک عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به صورت رسمی چنین دوره ای در کشور وجود ندارد اما یک موضوع بسیار مهم صنعتی است که بسیاری از مشکلات ما به خاطر نداشتن سیستم پایش و نگه داشت در صنعت برق اتفاق می افتد.

این موضوع در صنعت خودروسازی و صنایع دفاعی نیز کاربرد زیادی دارد که در حال حاضر جای خالی آن را می توان حس کرد.

خاکی صدیق یادآور شد: ما می خواهیم با یک دانشگاه معتبر بین المللی صاحب نام در این زمینه همکاری داشته باشیم تا بتوانیم از امکانات آنها نیز استفاده کنیم و انتقال دانش را به داخل کشور داشته باشیم.

وی افزود: "مهندسی زیستی" یکی دیگر از موضوعاتی است که روی آن کار می کنیم.

مهندسی زیستی با مهندسی پزشکی متداول تفاوت دارد و ما دنبال این نیستیم که یک دانشکده مهندسی پزشکی همچون سایر دانشگاه ها ایجاد کنیم زیرا فکر می کنیم برای دانشگاه و آموزش عالی کشور افزوده ای نخواهد داشت.

به همین خاطر این رشته را در سطح بین المللی مطرح می کنیم زیرا حس می کنیم این اتفاق در آن سطح باید رخ دهد.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه یکی از مشکلات آموزش عالی و دانشگاه هایی که در عرصه بین المللی ورود پیدا کرده اند نوسانات ارزی است، گفت: ما سعی می کنیم این فعالیت ها را با چنگ و دندان نگه داریم اما اگر کمک مالی و فکری از جانب دولت درخصوص این موضوع صورت نگیرد خیلی از فعالیت های بین المللی یا فورا و یا در یک مدت زمان کوتاه متوقف می شود و پتانسیلی که ایجاد شده هرز خواهد رفت و نهایتا اگر این حمایت ها صورت نگیرد به نقطه سال 92 بازمی گردیم.

خاکی صدیق با بیان اینکه دولت در این زمینه قول مساعد داده است، گفت: اما امیدواریم که برای رسیدگی به این موضوع دیر نشود.

زیرا در حال حاضر با یکسری دانشگاه ها قراردادهای بین المللی داریم.

وی با تاکید بر اینکه طرف های بین المللی مورد قرارداد دانشگاه های معتبر بین المللی هستند، یادآور شد: این دانشگاه ها منتظر برقراری رابطه ما با خودشان نیستند.

زیرا پیشنهادهای زیادی دارند.

اما در دانشگاه های ما امتیازهایی می بینند که به خاطر آن امتیازها با ما مذاکره کرده و قرارداد می بندند و اگر نتوانیم تعهداتمان را به موقع انجام دهیم، دلیلی ندارد که برای ما صبر کنند.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یادآور شد: اگر در عرصه بین المللی یک بار بدقول شویم و نتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم، این مسئله می تواند لطمه ای به ما بزند که جبران آن ممکن است چندین سال طول بکشد.

زیرا طرف مقابل یک پیمانکار داخلی نیست که شرایط داخلی کشور را درک کند.

آنها این کار را نمی کنند و یک سیستم پویای ارتباطی دارند که به راحتی می توانند دانشگاه های دیگر را جایگزین ما کنند.

خاکی صدیق با بیان اینکه نوسانات ارزی به شدت فرصت های مطالعاتی استادان و دانشجویان دکترا را به خطر انداخته است، گفت: ما با امکاناتی که دانشگاه اجازه می داد، اعضای هیات علمی مان را تشویق می کردیم که به فرصت های مطالعاتی بروند اما الان یکی یکی شروع به انصراف کرده اند زیرا نمی توانند هزینه ها را تامین کنند.

دانشگاه هم نمی تواند مابه التفاوتی را که به خاطر نوسانات ارزی ایجاد شده تامین کنند.

وی ادامه داد: برای مثال قبلا می توانستیم با 90 میلیون تومان پول از سوی دانشگاه و مقداری پول از سوی خود اعضای هیات علمی یک استاد را برای استفاده از فرصت مطالعاتی به خارج از کشور بفرستیم اما الان این مبلغ حداقل سه برابر شده و تامین آن ممکن نیست.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: در مورد فرصت مطالعاتی دانشجویان دکترا نیز همین اتفاق رخ داده است.

قبلا وزارت علوم برای این کار کمک مالی انجام می داد و دانشگاه نیز برای اینکه دانشجویان را برای مراوده با دانشگاه های درجه یک خارج از کشور تشویق کند، بخشی از هزینه ها را پوشش می داد اما الان دانشگاه قادر به انجام این کار نیست.

افزایش شش برابری دانشجویان خارجی در دانشگاه خواجه نصیر خاکی صدیق حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه را یکی دیگر از محورهای فعالیت های بین المللی عنوان کرد و گفت: در سال 1392 که گسترش فعالیت های بین المللی را آغاز کردیم تعداد دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه در بهترین حالت به 10 نفر می رسید اما الان طبق آخرین آمار بیش از 60 نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه وجود دارد که قرار است تعداد دیگری نیز به آنها اضافه شود.

وی با بیان اینکه جذب دانشجوی خارجی احتیاج به یکسری زیرساخت دارد، گفت: تامین این زیرساخت ها احتیاج به صرف مقداری هزینه دارد که در ابتدا این هزینه ها باید انجام شود و بعد انتظار ورود دانشجوها را داشته باشیم.

رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه دانشجوهایی که در حال حاضر از خارج از کشور به دانشگاه های ایران می آیند، با تشویق دانشجویان قبلی ترغیب به تحصیل می شوند، گفت: از نظر علمی و فنی دانشگاه های ما چیزی از دانشگاه های خوب بین المللی کم ندارند اما در آزمایشگاه ها نقص هایی داریم زیرا سال ها تجهیز نشده اند.

اما آن را هم می شود با امکانات کامپیوتری و شبیه سازی هایی که صورت می گیرد، تا حدی جبران کنیم اما بیشتر بحث بر سر استاد است و الان تلاش کردیم که این موارد را ارتقا دهیم و فکر می کنیم تا حد قابل توجهی نیز در این زمینه موفق بوده ایم.

خاکی صدیق با بیان اینکه از سال 1392 تاکنون تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه شش برابر شده است، تصریح کرد: البته از این میزان راضی نیستیم زیرا به جای 60 نفر باید چند هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه ها برای ارتقای دیپلماسی علمی و بهبود اقتصاد آموزشی یادآور شد: علاوه بر مسایل اقتصادی و درامد ارزی برای دانشگاه، زمانی که دانشجویان خارجی فارغ التحصیل می شوند و به کشورهای خود باز می گردند، معمولا پست های کلیدی را در کشور خودشان به دست می آورند و اگر از ایران خاطره خوبی داشته باشند، مبلغان خوبی برای دانشگاه می شوند که این موضوع هم برای کشور و هم برای دانشگاه اتفاق خوبی است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشجویان - مشکلات - مشکل - شهر تهران - تهران - کارکنان - نوسانات ارزی - برنامه ریزی - سرویس - هزینه - تغذیه - آلودگی هوا - دانشجویی - آشپزخانه - ساختمان - اقتصادی - رستوران - خبرنگار - برنامه - اختلال - آلودگی - ناموفق - افزایش - مدیریت - ترافیک - ایسنا - پروژه - تحصیل - ورزشی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس بازرگانی خارجی آقا در شرکت پی تی سی گروپ آسیا

استخدام کارشناس فروش تلفنی در آژانس هواپیمایی تعطیلات رویایی

رییس هلال احمر طرح بهسازی سینما هلال سمنان را افتتاح کرد

سهام خودرویی ها سقوط کرد

پرداخت تسهیلات به بافندگان فرش دستباف

ارزش سهام عدالت یک خانوار پنج نفره

جزییات افزایش حقوق کارگری

تعزیر قاچاقچی 31 هزار لیتر سوخت در زنجان

در خراسان جنوبی شیرخشک شتر تولید می شود

هیچ یارانه بلیت اتوبوسی هنوز به حساب شهرداری واریز نشده است

تشدید تمهیدات ضد پولشویی در بانک های اروپایی

ردیابی آنلاین چمدان توسط هواپیمایی قطر برای نخستین بار در دنیا

سکه امروز چقدر قیمت خورد؟

حجم کل معاملات در فرابورس 66 درصد افزایش یافت

هیچ یارانه بلیت اتوبوسی هنوز به حساب شهرداری واریز نشده است

استخدام کانتر فروش حرفه ای خانم با مزایا در تهران

پیش بینی افزایش 20 تا 25 درصدی حقوق

تشدید تمهیدات ضد پولشویی در بانک های اروپایی

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: روند نزولی نرخ ارز ادامه دارد

بیش از پنج تن گوشت قرمز گرم در خراسان جنوبی توزیع شد

علت کاهش طلاق کاهش آمار ازدواج است نه کم شدن آسیب اجتماعی

بیش از پنج تن گوشت قرمز گرم در خراسان جنوبی توزیع شد

نامه یک وزیر برای واگذاری یک ملک 1000 میلیارد تومانی به یک شخص

سهام خودرویی ها سقوط کرد

قیمت نفت جهانی کم شد

مرغ از بام 11000 تومان پرید؛ فیله مرغ کیلویی 21000 تومان!

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

ارزش قاچاق در سال 96 به 12 میلیارد دلار رسید

انتشار اوراق مشارکت برای تأمین قطار شهری ها همچون سال گذشته

بیت کوین در سراشیبی سقوط؛ این ارز دیجیتال مرز پیش بینی ها را هم رد کرد!

قیمت مرغ از 11 هزار و 100 تومان عبور کرد

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

قیمت طلا، سکه و ارز در 29 آبان ماه

آشفته بازار خودرو و راه های برون رفت از بحران صنعت خودروسازی

نوبخت محاکمه قضایی می شود

قیمت خُرده فروشی 9 گروه موادخوراکی افزایش یافت

بیش از پنج تن گوشت قرمز گرم در خراسان جنوبی توزیع شد

اجرای حریم حفاظتی در سه محوطه باستانی قم

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

خیرین سلامت 34 میلیارد ریال در سربیشه هزینه کردند

هفدهمین نمایشگاه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی اصفهان گشایش یافت

پول نیست؛ مصاحبه نمی کنم

سال 98 سال سخت برای اقتصاد ایران است

تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران چگونه شکست؟

رانت از سازمان محیط زیست حذف شده است

سهم خانوار از پرداخت هزینه سلامت به 35.6 درصد رسید

سهم خانوار از پرداخت هزینه سلامت در سال 95 به 35.6 درصد رسید+نمودار

استخدام کارشناس فروش در شرکت پیشگامان راه طب در تهران

ساختار وارداتی اقتصاد مانع استفاده مردم از تولید داخل است

قیمت سکه در مرز 3 میلیون تومان

بانکداری اسلامی یا غیراسلامی

تخلفات رانندگی از طریق پیامک به مالکان خودرو اطلاع رسانی می شود

هفدهمین نمایشگاه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی اصفهان گشایش یافت

نانوایی ها برای تهیه آرد در سامانه ابلاغ شده ثبت نام کنند

طرحهای فاضلاب خراسان رضوی 15 هزار میلیارد ریال نیاز دارد

دولت تسهیلات تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی را فراهم کند

عملیات اجرایی طرح آبخیزداری تل میشی استهبان آغاز شد

هفدهمین نمایشگاه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی اصفهان گشایش یافت

افزایش قیمت لبنیات تکذیب شد

حجم کل معاملات در فرابورس 66 درصد افزایش یافت

راه اندازی کارخانه نوآوری سامانی ها برای استارتاپ های مالی و بیمه ای

هیچ موردی از گازگرفتگی در ایلام گزارش نشده است

آخرین وضعیت تولید کالاهای صنعتی + جدول

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی،کارمند اداری و مهندسی واحدفنی

آشفته بازار خودرو و راه های برون رفت از بحران صنعت خودروسازی

افزایش حقوق کارگری؛ در پیچ تقسیم کار دولت و کارفرما

قیمت سکه و ارز در بازار

قیمت دلار و قیمت ارز امروز 29 آبان 97 / قیمت دلار در بازار آزاد 13 هزار تومان و قیمت لیرترکیه 2 هزار و 445 تومان

جدیدترین قیمت سکه و دلار + جدول

وعده جدید برای بازار ارز

قیمت امروز خودروهای داخلی + جدول قیمت ها

کشتی آرای: کاهش 150 هزارتومانی قیمت سکه در بازار امروز 29 آبان

قیمت طلا، سکه و ارز در 29 آبان ماه

عملیات اجرایی طرح آبخیزداری تل میشی استهبان آغاز شد

پیش بینی افزایش درآمد عشایر کشور

جریمه 56 میلیارد ریالی تاوان تخلف اقتصادی در ساوجبلاغ

طرحهای فاضلاب خراسان رضوی 15 هزار میلیارد ریال نیاز دارد

اراده دولت بر تجاری سازی اختراعات و اشتغالزایی است

از دلایل اصلی افزایش قیمت گوجه و خیار تا پاسخگو نبودن ظرفیت انبارهای قم

کاهش قیمت طلاوسکه نسبت به روز گذشته

قیمت سهام خودرو در سراشیبی

نانوایی ها برای تهیه آرد در سامانه ابلاغ شده ثبت نام کنند

جریمه 56 میلیارد ریالی تاوان تخلف اقتصادی در ساوجبلاغ

طرح مشکلات مالی قطارشهری ها با رییس کل بانک مرکزی

یک مصوبه عجیب و ایجاد رانت برای خرید و فروش خودروهای لوکس میلیاردی وارداتی

تلاش برای یافتن راهکارهای غیربانکی در جابجایی پول

معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت منصوب شد

بطحایی :معوقه هایه فرهنگیان تا سه هفته آینده پرداخت میشود

200 هزار تومان بسته حمایتی دولت به حساب چه کسانی واریز شد؟

دنده معکوس طلا و ارز به سمت افزایش قیمت ها / دلال ها پیروز بازارِ سکه و دلار / روند کاهشی روزهای گذشته به نمودار افزایشی تبدیل شده است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/29 / قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران به 4 میلیون و 180 هزار تومان رسید

ادامه روند کاهشی قیمت طلا و سکه در بازار

تخلفات رانندگی از طریق پیامک به مالکین خودروها اطلاع رسانی خواهد شد

طرحهای فاضلاب خراسان رضوی 15 هزار میلیارد ریال نیاز دارد

یزد قطب تولید محصولات کنجدی+آلبوم تصاویر

نخستین خودروی سواری کارخانه BMW +عکس

کشور لیبی از کاهش تولید جدید اوپک معاف می شود

منفی شدن تولید 22 کالای صنعتی + جدول

افزایش حجم کل معاملات در فرابورس

جریمه 56 میلیارد ریالی تاوان تخلف اقتصادی در ساوجبلاغ

ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت های مطالعاتی با نوسانات ارزی

ضرورت تخصیص بودجه برای تجمیع دانشگاه خواجه نصیر/تهدید فرصت های مطالعاتی با نوسانات ارزی