مطالب مرتبط:
گردشگری روستایی تکمیل کننده توسعه اقتصادی استان سمنان است
برگزاری سومین کنفرانس گردشگری و معنویت در قم
ایجاد 2هزار قطب بوم گردی در کشور/تسهیلات به توسعه گردشگری روستایی  خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
همزمان با سی و سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت برگزار شد برگزاری نخستین نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور
برگزاری همایش توسعه گردشگری خرم آباد/ لرستان به معبر گردشگری تبدیل شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:052018-10-22سياسي

برگزاری سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی


سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی به مناسبت روز جهانی زن روستایی (15 اکتبر) در تاریخ 21 مهر 1397 با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، اداره میراث فرهنگی، - سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی به مناسبت روز جهانی زن روستایی (15 اکتبر) در تاریخ 21 مهر 1397 با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طرقبه شاندیز، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی فرمانداری شهرستان بینالود و بخشداری طرقبه در روستای گردشگری کنگ برگزار شد.

شعارسال:" روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفتگویی باخانم دکتر بوزرجمهری دانشیار گروه آموزشی جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر این نشست انجام داده است که حاصل این گفتگو در ذیل درج شده است.

امسال نیز چون سال های گذشته، به مناسبت روز جهانی زن روستایی (15 اکتبر) شعبه خراسان رضوی انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران و هسته پژوهشی مطالعات جغرافیای روستایی دانشگاه فردوسی مشهد به حمدالله موفق شد نشست تخصصی خود را با عنوان زن و توسعه گردشگری روستایی برگزار نماید، با این تفاوت که در 5 سال گذشته در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شد ولی در سال جاری تصمیم گرفتیم با همکاری فرمانداری طرقبه شاندیز، در این شهرستان و در روستای گردشگری و تاریخی کنگ برگزار شود.

حامیان این نشست علاوه بر دانشگاه فردوسی مشهد، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها، مدیرکل امور زنان و خانواده استان خراسان رضوی و اداره میرایت فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرستان و بخشداری طرقبه و دهیاری کنگ و صاحب اقامتگاه بومگردی کنگ کهن بودند.

از نکات جالب توجه دیگر این نشست آنکه شاید برای اولین بار همایشی در فضای مذهبی و روحانی حسینیه قدیمی کنگ برگزار شد و فرصتی بود که بسیاری از اهالی روستا نیز در جلسه حضورداشته باشند.

پیش بینی ما شرکت حدود 250 تا 300 نفر بود که به بیش از 400 نفر رسید.

مخاطبان شامل زنان روستایی و صاحبان اقامتگاه های بومگردی استانی و ملی، استادان و دانشجویان گروه جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد و سایر دانشگاهای استان و شهرستان مشهد بودند.

در این نشست بعد از تلاوت کلام الله مجید و پخش سرود ملی و صلوات خاصه، این جانب به عنوان دبیر علمی نشست تخصصی ضمن خوش آمد گویی و تشکر و تقدیر از مسئولین محترم استان و شهرستان، به اهداف نشست و سابقه بزرگداشت روز جهانی زن روستایی اشاره گردید و بار دیگر به ثبت روز ملی زن روستایی در 23 مهر برابر با 15 اکتبر تأکید شد.

سپس آقای سید حسن حسینی فرماندار محترم شهرستان طرقبه شاندیز بعد از خوش آمد گویی، ضمن برشمردن توانمندی های گردشگری شهرستان طرقبه شاندیز به آسیب های اجتماعی گریبان گیر زنان روستایی اشاره نموده و بر حضور فعال تر بانوان روستایی درروند توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روستا تأکید کردند.

یکی از میهمانان برجسته نشست سرکار خانم دکتر سرفرازی معاون محترم سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی بودند که در سخنرانی خویش با عنوان نقش زنان روستایی در توسعه پایدار و متوازن به شکاف درآمدی میان شهر و روستا اشاره کرده و افزود: در صورت تداوم شکاف درآمدی میان شهر و روستا، شاهد افزایش روزافزون فقر در جامعه روستایی خواهیم بود.

60 درصد فعالیت اقتصادی روستاها توسط زنان روستایی انجام می گیرد و ما برای بهبود شرایط زنان نیازمند منابع انسانی هستیم وزنان نیز بخش مهمی از منابع انسانی هستند.

همچنین اظهار داشتند که توسعه از میان مردم می گذرد نه از کنار مردم و توسعه تنها به مدد منابع انسانی توانمند محقق خواهد شد.

گردشگری روستایی به صورت تک بعدی توسعه نخواهد داشت، برای توسعه صنعت گردشگری باید بخش های مختلف، مکمل یکدیگر باشند.

از سخنرانان کلیدی دیگر آقای دکتر افراخته استاد جغرافیای دانشگاه خوارزمی تهران بودند که با نقد گردشگری مدرن غرب، گفتند: ما می توانیم گردشگری پست مدرن داشته باشیم، یعنی سبک گردشگری همراه باکار خانه و لذت مشروع را در کنار هم داشته باشیم.

ایشان نقش بنگاه¬های کوچک را در توسعه گردشگری مؤثر دانسته و گفتند: کشورهایی امروز در این زمینه موفق هستند که امکان رشد بنگاه های کوچک را فراهم کرده اند؛ و افزود: بررسی ها نشان داده است که هر جا زنان عهده دار کار تیمی شده اند به علت ویژگی های منحصربه فرد آنان نتایج بسیار اثربخشی و توفیقات خوبی به دست آمده است.

آقای تورج همتی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی طی سخنانی در این نشست از آغاز طرح بانوان سبز در استان خبر دادند و اشاره کردند که شعار روز جهانی زن روستایی در 15 اکتبر 2018 تأمین زیرساخت های پایدار- خدمات و حفاظت اجتماعی برای برابری و توانمندسازی زنان روستایی است و این توانمندسازی در متن اهداف توسعه پایدار نهفته است.

ایشان در ادامه از سلسله اهداف و آرمان های توسعه هزاره (MDG) و نیز اهداف توسعه پایدار (SDG) به عنوان اهداف 17 گانه سازمان ملل اظهار داشتند که در حال گذر از توسعه هزاره به توسعه پایدار هستیم؛ و وجه مشترک این اهداف را پایان دادن به فقر، گرسنگی، ایجاد زندگی سالم و برابری جنسیتی است و افزود: به نظر می رسد جایگاه زنان روستایی به عنوان بخش مهمی از جامعه روستایی در اقتصاد مولد در این اهداف تبیین شده است.

ولی قشر عظیم زنان روستایی که 25 درصد از جامعه جهانی را تشکیل می دهند، متأسفانه از فقر رنج می برند چراکه علی رغم سهم آنان در تولید، سهمشان از کره زمین اندک است وی ناهنجاری های اجتماعی و نابرابری های سیاسی و اجتماعی را به عنوان عمده ترین موانع ساختاری و تأثیرگذار از گذشته تاکنون را برشمردند.

و ادامه دادند که حفاظت محیط زیست عملاً به همکاری زنان روستایی نیازمند است و امیدواریم یکی از دستاوردهای این همایش این خواهد بود که همیاران محیط زیستی از جنس زنان روستایی داشته باشیم.

ایشان در پایان از آغاز اجرای طرحبانوان سبز از سوی اداره مشارکت مردمی این اداره کل خبر دادند که با هماهنگی اشخاص حقیقی و حقوقی از میان فعالان اجتماعی روستا، رابطین سبز را انتخاب کرده و آن ها بانوان سبز را به این اداره کل جهت همکاری های مشترک زیست محیطی معرفی خواهند کرد.

آخرین سخنران هیئت رییسه اول، آقای مهندس محمدحسین مطیع بیرجندی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی بودند با عنوان: مشاغل خانگی، صنایع دستی و گردشگری معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی و اشاره کردند که حیف است که در روستای کنگ، تولید صنایع دستی و هنری روستایی را نداشته باشیم.

وی از آمادگی میراث فرهنگی برای آموزش بانوان روستایی درزمینهٔ صنایع دستی و آثار هنری خبر داد.

در ادامه نشست در هیئت رییسه دوم زنان کارآفرین روستایی و صاحبان اقامتگاه های بومگردی از جزیره قشم٬ کلات٬ کاشمر٬ ازغد و جعفر اباد خلیل آباد ضمن معرفی فعالیت های خود، به بیان مسائل و مشکلات نیز پرداختند.

در انتهای برنامه مراسم اهدا لوح و تقدیر و تشکر انجام گرفت و بعد از نماز ونهار در مسجد مجاور حسینیه از اقامتگاه بوم گردی کنگ کهن آقای حسین پور بازدید به عمل آمد که سبب اشتغال زایی بیش از 10 نفر زن روستایی را فراهم نموده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت خبری دانشگاه فردوسی مشهد، تاریخ انتشار: 24مهر1397 ، کدخبر: - : www.

um.

ac.

ir
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه فردوسی - روستایی - روستای - روستا - دانشگاه - گردشگری روستایی - گردشگری - فردوسی - روز جهانی زن - مشهد - برگزار - خراسان رضوی - استان - جغرافیا - توسعه - جهانی - صنایع دستی - فرمانداری - خراسان - تاریخ - اداره - خانواده - برنامه ریزی - علوم انسانی - روابط عمومی - میراث - گفتگو - دانشجویان - امور زنان

آخرین اخبار سرویس:
عمل لیپوساکشن کار دست زن 60 ساله داد

آمریکا مجبور به تغییر سیاست زورمدارانه خود خواهد شد

مولاوردی: پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/ در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

تعطیلی های آذرماه 97

عراق مستقل و پیشرفته برای ایران بسیار مفید است/ در کنار برادران عراقی خواهیم بود

اوقات یکشنبه بیست و هفتم آبان شیراز

چرا برخی احزاب اصلاح طلب به جلسه شورای سیاست گذاری نرفتند؟

حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت

روش های درمان عفونت و تومورهای گوش و حنجره

اوقات شرعی بیست و هفتم آبان در سمنان

استاندار قم خداحافظی کرد

دروغگو را چگونه عذاب می کنند؟

ورود مجلس به موضوع بازنشسته های وزرات راه

گزارش «تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها» مراحل پایانی را طی می کند

دلار آمریکا در ایران قوی تر از سفارتخانه برایشان کار می کند

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

گاهی باید تصویر مجرم را منتشر کرد، اما کی؟!

روزنامه های یک شنبه 27 آبان 97

انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور امام زمان است

عکس/ دیدار رییس جمهور عراق با رهبر انقلاب

لزوم ایمن نگه داشتن کودکان در فضای مجازی

مظنه آپارتمان در منطقه حکیمیه

توسعه مناطق مرزی موجب کاهش پدیده قاچاق می شود

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

مشهورترین القاب امام زمان (ع) کدامند؟

داماد میشل عون گره کور را باز می کند؟

گاهی باید تصویر مجرم را منتشر کرد، اما کی؟!

مأموریت «جامعه المصطفی» نشر حقایق اسلام در جهان است

مصارف عمده متانول در جهان

استفاده از متانول در بنزین بلامانع است

شرکت کشتیرانی MOL ژاپن از سفارش ساخت سه کشتی با سوخت متانول بعنوان اولین کشتی ها در نوع خود در دنیا خبر داد.

بررسی وضعیت اکتان افزاها در سبد سوخت دنیا

توقیف چند میلیون دلار بیتکوین ایرانی ها توسط دولت آمریکا

پیش بینی صفر دلار برای قیمت بیت کوین و زیر سوال رفتن شهرت پیشگو

افتتاح بلندترین سد جهان در تاجیکستان

ماموریت سفیر ایران در ترکیه پایان یافت

تاکید پتروشیمی جم بر حمایت از صنایع پایین دستی

فرماندار اصفهان استعفا کرد

فرماندار اصفهان استعفا کرد

رفقای شهرام جزایری و مهدی هاشمی برای پولشویی نگران شدند

گرمخانه مردان در کرج فعلا تعطیل است

لایحه سی اف تی شاید در مجمع تشخیص پذیرفته شود

اجرای طرح «صدف» با هدف توانمندسازی شغلی دانشجویان و فارغ التحصیلان

اصلاحات زنده است

هاشمی عضو هیات مدیره هیچ یک از شرکت های شستا نیست

خداحافظی اولین دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه

رییس سازمان مشاغل شهری و فرآورده ای کشاورزی منصوب شد

غیر دولتی بودن شهرداریها ظرفیت انعطاف درمدیریت شهر را بیشتر می کند

وزارت کشور حکم شهردار تهران را صادر می کند؟/ پاسخ حناچی

استاد حوزه: نباید به بهانه های مختلف به مقدسات دیگران توهین کرد

آقای ظریف! اگر حرفهای مستند دارید چرا در لفافه سخن می رانید!

نباید همه کم کاری های فرهنگی را به گردن تلویزیون انداخت

امیر جماعت اسلامی پاکستان: جهان اسلام باید برای حل مشکلات خود متحد شود

گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت

فردا؛ جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی موضوعات اقتصادی

تشکیل پرونده برای تصادف نوربخش

حمله با چاقو به پزشک درمانگاهی در مشهد+ عکس

راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در ایران

آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو 100 روسی از سوی ایران

تقدیم شهید دیگری در راه حفظ امنیت مردم.

ذوالنور: اروپایی ها تعلل کند طرح قبلی مان را احیا می کنیم

توصیه جالب رهبر انقلاب درباره کتاب خوانی

چند توصیه امام عسکری(ع) به شیعیان درباره نحوه رفتار با دیگران

نرخ قطعی آپارتمان در منطقه 1 تهران

کتک خوردن وریا از طارمی و سردار/عکس

در آرزوی «متن بدون غلط»

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

تصویر/تبریک متفاوت تولد وریا/سلطان ضربه به دو تیر، هم این تیر و هم ان تیر

کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی

با مسئولانی که بعد از 15 آذر به بازنشستگان حقوق بدهند برخورد می شود

جنایات سعودی ها در منطقه سبب هراس اروپا شد

واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

انتصاب سرپرست های 11 استانداری

ضرورت اجرای طرح امضای الکترونیکی برای مقابله با جعل اسناد

وزیر بهداشت: از مرحوم نوربخش نام نیک باقی ماند

فرزندان خود را برای پیوستن به حوزه علمیه تشویق کنید

اگر چشمان این دختربچه آبی بود...! +عکس

لاریجانی: ایران و عراق به هم پیوند خورده اند

رهبر انقلاب: در کنار برادران عراقی خواهیم بود

مقایسه مشاغل پولساز ایران و جهان

روایتی از نامه سرنوشت ساز رهبر انقلاب در سال 59

آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو 100 روسی از سوی ایران

فرماندهی معظم کل قوا ضوابط بازنشستگی مدیران امنیتی را تعیین می کنند

دادستان نظامی استان گلستان: اگر در اسکورت مدیران تأمین اجتماعی قصوری بوده، برخورد قاطع می کنیم/ با هیچ کس تعارف نداریم

استفاده نادرست از رسانه های نوین از عوامل افزایش اضطراب و افسردگی است

چه اعمالی انجام دهیم که حتی پس از مرگ هم پاداش بگیریم؟

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» /عکس

نمایی زیبا از سد دِز/ عکس

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات دستکش معاینه

آیا میانجی گری سازمان ملل منجر به بازگشت ثبات در لیبی می شود؟

اثرات شگرف نماز شب در کلام پیامبر اکرم(ص)

باید دلیرانه جلوی جنازه ام قدم بزنید

رمز موفقیت در دنیای استارت آپ ها

بزرگترین سازنده حسینیه در جهان و پروفسور مغز و اعصاب از اثرات کار خیر می گوید

درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان

ملاحظه دشمن وقیح را نکنید /دیوار بلند گرانی /جانشین در غیاب رییس کیست

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد شنیدن صدای نامحرم

مدیر کل امور بین الملل مجلس: روابط ایران و عراق، راهبردی و مستحکم است

به رییس جمهور چه گفتم؟

برگزاری سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی

برگزاری سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی