مطالب مرتبط:
گردشگری روستایی تکمیل کننده توسعه اقتصادی استان سمنان است
برگزاری سومین کنفرانس گردشگری و معنویت در قم
ایجاد 2هزار قطب بوم گردی در کشور/تسهیلات به توسعه گردشگری روستایی  خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
همزمان با سی و سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت برگزار شد برگزاری نخستین نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور
برگزاری همایش توسعه گردشگری خرم آباد/ لرستان به معبر گردشگری تبدیل شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:052018-10-22سياسي

برگزاری سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی


سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی به مناسبت روز جهانی زن روستایی (15 اکتبر) در تاریخ 21 مهر 1397 با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، اداره میراث فرهنگی، - سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی به مناسبت روز جهانی زن روستایی (15 اکتبر) در تاریخ 21 مهر 1397 با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طرقبه شاندیز، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی فرمانداری شهرستان بینالود و بخشداری طرقبه در روستای گردشگری کنگ برگزار شد.

شعارسال:" روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفتگویی باخانم دکتر بوزرجمهری دانشیار گروه آموزشی جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر این نشست انجام داده است که حاصل این گفتگو در ذیل درج شده است.

امسال نیز چون سال های گذشته، به مناسبت روز جهانی زن روستایی (15 اکتبر) شعبه خراسان رضوی انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران و هسته پژوهشی مطالعات جغرافیای روستایی دانشگاه فردوسی مشهد به حمدالله موفق شد نشست تخصصی خود را با عنوان زن و توسعه گردشگری روستایی برگزار نماید، با این تفاوت که در 5 سال گذشته در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شد ولی در سال جاری تصمیم گرفتیم با همکاری فرمانداری طرقبه شاندیز، در این شهرستان و در روستای گردشگری و تاریخی کنگ برگزار شود.

حامیان این نشست علاوه بر دانشگاه فردوسی مشهد، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها، مدیرکل امور زنان و خانواده استان خراسان رضوی و اداره میرایت فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرستان و بخشداری طرقبه و دهیاری کنگ و صاحب اقامتگاه بومگردی کنگ کهن بودند.

از نکات جالب توجه دیگر این نشست آنکه شاید برای اولین بار همایشی در فضای مذهبی و روحانی حسینیه قدیمی کنگ برگزار شد و فرصتی بود که بسیاری از اهالی روستا نیز در جلسه حضورداشته باشند.

پیش بینی ما شرکت حدود 250 تا 300 نفر بود که به بیش از 400 نفر رسید.

مخاطبان شامل زنان روستایی و صاحبان اقامتگاه های بومگردی استانی و ملی، استادان و دانشجویان گروه جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد و سایر دانشگاهای استان و شهرستان مشهد بودند.

در این نشست بعد از تلاوت کلام الله مجید و پخش سرود ملی و صلوات خاصه، این جانب به عنوان دبیر علمی نشست تخصصی ضمن خوش آمد گویی و تشکر و تقدیر از مسئولین محترم استان و شهرستان، به اهداف نشست و سابقه بزرگداشت روز جهانی زن روستایی اشاره گردید و بار دیگر به ثبت روز ملی زن روستایی در 23 مهر برابر با 15 اکتبر تأکید شد.

سپس آقای سید حسن حسینی فرماندار محترم شهرستان طرقبه شاندیز بعد از خوش آمد گویی، ضمن برشمردن توانمندی های گردشگری شهرستان طرقبه شاندیز به آسیب های اجتماعی گریبان گیر زنان روستایی اشاره نموده و بر حضور فعال تر بانوان روستایی درروند توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روستا تأکید کردند.

یکی از میهمانان برجسته نشست سرکار خانم دکتر سرفرازی معاون محترم سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی بودند که در سخنرانی خویش با عنوان نقش زنان روستایی در توسعه پایدار و متوازن به شکاف درآمدی میان شهر و روستا اشاره کرده و افزود: در صورت تداوم شکاف درآمدی میان شهر و روستا، شاهد افزایش روزافزون فقر در جامعه روستایی خواهیم بود.

60 درصد فعالیت اقتصادی روستاها توسط زنان روستایی انجام می گیرد و ما برای بهبود شرایط زنان نیازمند منابع انسانی هستیم وزنان نیز بخش مهمی از منابع انسانی هستند.

همچنین اظهار داشتند که توسعه از میان مردم می گذرد نه از کنار مردم و توسعه تنها به مدد منابع انسانی توانمند محقق خواهد شد.

گردشگری روستایی به صورت تک بعدی توسعه نخواهد داشت، برای توسعه صنعت گردشگری باید بخش های مختلف، مکمل یکدیگر باشند.

از سخنرانان کلیدی دیگر آقای دکتر افراخته استاد جغرافیای دانشگاه خوارزمی تهران بودند که با نقد گردشگری مدرن غرب، گفتند: ما می توانیم گردشگری پست مدرن داشته باشیم، یعنی سبک گردشگری همراه باکار خانه و لذت مشروع را در کنار هم داشته باشیم.

ایشان نقش بنگاه¬های کوچک را در توسعه گردشگری مؤثر دانسته و گفتند: کشورهایی امروز در این زمینه موفق هستند که امکان رشد بنگاه های کوچک را فراهم کرده اند؛ و افزود: بررسی ها نشان داده است که هر جا زنان عهده دار کار تیمی شده اند به علت ویژگی های منحصربه فرد آنان نتایج بسیار اثربخشی و توفیقات خوبی به دست آمده است.

آقای تورج همتی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی طی سخنانی در این نشست از آغاز طرح بانوان سبز در استان خبر دادند و اشاره کردند که شعار روز جهانی زن روستایی در 15 اکتبر 2018 تأمین زیرساخت های پایدار- خدمات و حفاظت اجتماعی برای برابری و توانمندسازی زنان روستایی است و این توانمندسازی در متن اهداف توسعه پایدار نهفته است.

ایشان در ادامه از سلسله اهداف و آرمان های توسعه هزاره (MDG) و نیز اهداف توسعه پایدار (SDG) به عنوان اهداف 17 گانه سازمان ملل اظهار داشتند که در حال گذر از توسعه هزاره به توسعه پایدار هستیم؛ و وجه مشترک این اهداف را پایان دادن به فقر، گرسنگی، ایجاد زندگی سالم و برابری جنسیتی است و افزود: به نظر می رسد جایگاه زنان روستایی به عنوان بخش مهمی از جامعه روستایی در اقتصاد مولد در این اهداف تبیین شده است.

ولی قشر عظیم زنان روستایی که 25 درصد از جامعه جهانی را تشکیل می دهند، متأسفانه از فقر رنج می برند چراکه علی رغم سهم آنان در تولید، سهمشان از کره زمین اندک است وی ناهنجاری های اجتماعی و نابرابری های سیاسی و اجتماعی را به عنوان عمده ترین موانع ساختاری و تأثیرگذار از گذشته تاکنون را برشمردند.

و ادامه دادند که حفاظت محیط زیست عملاً به همکاری زنان روستایی نیازمند است و امیدواریم یکی از دستاوردهای این همایش این خواهد بود که همیاران محیط زیستی از جنس زنان روستایی داشته باشیم.

ایشان در پایان از آغاز اجرای طرحبانوان سبز از سوی اداره مشارکت مردمی این اداره کل خبر دادند که با هماهنگی اشخاص حقیقی و حقوقی از میان فعالان اجتماعی روستا، رابطین سبز را انتخاب کرده و آن ها بانوان سبز را به این اداره کل جهت همکاری های مشترک زیست محیطی معرفی خواهند کرد.

آخرین سخنران هیئت رییسه اول، آقای مهندس محمدحسین مطیع بیرجندی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی بودند با عنوان: مشاغل خانگی، صنایع دستی و گردشگری معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی و اشاره کردند که حیف است که در روستای کنگ، تولید صنایع دستی و هنری روستایی را نداشته باشیم.

وی از آمادگی میراث فرهنگی برای آموزش بانوان روستایی درزمینهٔ صنایع دستی و آثار هنری خبر داد.

در ادامه نشست در هیئت رییسه دوم زنان کارآفرین روستایی و صاحبان اقامتگاه های بومگردی از جزیره قشم٬ کلات٬ کاشمر٬ ازغد و جعفر اباد خلیل آباد ضمن معرفی فعالیت های خود، به بیان مسائل و مشکلات نیز پرداختند.

در انتهای برنامه مراسم اهدا لوح و تقدیر و تشکر انجام گرفت و بعد از نماز ونهار در مسجد مجاور حسینیه از اقامتگاه بوم گردی کنگ کهن آقای حسین پور بازدید به عمل آمد که سبب اشتغال زایی بیش از 10 نفر زن روستایی را فراهم نموده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت خبری دانشگاه فردوسی مشهد، تاریخ انتشار: 24مهر1397 ، کدخبر: - : www.

um.

ac.

ir
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه فردوسی - روستایی - روستای - روستا - دانشگاه - گردشگری روستایی - گردشگری - فردوسی - روز جهانی زن - مشهد - برگزار - خراسان رضوی - استان - جغرافیا - توسعه - جهانی - صنایع دستی - فرمانداری - خراسان - تاریخ - اداره - خانواده - برنامه ریزی - علوم انسانی - روابط عمومی - میراث - گفتگو - دانشجویان - امور زنان

آخرین اخبار سرویس:
نشست هماهنگی مسئولان عتبات دانشگاهیان فردا در مشهد برگزار می شود

دردسر رفتارهای عروس پولدار برای داماد غیرتی !

رییس بعدی قوه قضاییه قطعی مشخص نشده است/قطعا جزو گزینه ها نیستم

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی به مناسبت شهادت محسن مشرقی

برای تغییرات دائمی قانون وقت نداریم!

لزوم تبیین دستاوردهای حوزه های علمیه در جامعه

سرلشکر باقری وارد «باکو» شد

بررسی بودجه پارک های علم و فناوری در لایحه بودجه 98

جشن پیروزی انقلاب اسلامی متعلق به گروه و جریان سیاسی خاصی نیست

مراسم نکوداشت آیت الله میرسجادی برگزار شد

عامل نزاع مرگبار دستگیر شد

سهمیه معلولان تحت پوشش بهزیستی مطابق با قانون محفوظ است

زنان باردار مبتلا به فقر آهن 8 برابر به مرگ نزدیک ترند

طوفان شدید در اردبیل

تصاویر / تشییع پیکر جانباختگان حادثه بویینگ 707

ثبت 50 فقره موبایل قاپی در کارنامه زوج تبهکار

بقایای ماهواره "پیام" به اقیانوس هند افتاد

پررنگ تر شدن نقش احزاب با استانی شدن انتخابات

راهکارهای حل مشکلات جامعه از قرآن استخراج شود

ارزیابان غیرمجاز بیمه باید از عرصه خارج شوند

دلایل نماینده شوش در مخالفت با استانی شدن انتخابات مجلس

زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج معاف شدند

ترامپ: چرا با این شرایط پلوسی حقوق می گیرد؟

میرزاده: جوانان باید بر اساس تخصص شان در فضای مجازی ورود کنند

عواقب خطرناک پنهان کردن کودک آزاری/والدین به چه سرنخ هایی شک کنند؟

سفیر جدید ترکیه وارد ایران شد

توقف اجرای طرح تحول سلامت به دلیل کمبود اعتبارات بازی با جان مردم است

بهاییت و اعتقاد به امام زمان

اعتقاد به سیاست های دولت و نظام در انتصاب ها مدنظر است

دولت با انتشار اوراق مشارکت جهت بازآفرینی شهری موافقت کرد

ماهواره بر «سیمرغ»، ماهواره «پیام» را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

طرح چهل قلم با تجلیل از 2 نویسنده در کردستان اجرا می شود

زائران زمینی اربعین، از پرداخت عوارض خروج معاف می شوند

تسلیت رییس صداوسیما برای درگذشت حسین محب اهری

یک سوم کل بیکاران کشور محروم هستند

آمار دانش آموزان فوتی و مصدوم در حوادث مدارس از سال 91 تاکنون/حفظ جان محصلان از ساخت اتوبان و سد واجب تر است/ ساخت مدارس استاندارد برای بچه های از ما بهتران

موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران

پیدایش حقوق مدرن، شاهان را زمینی کرد

طوفان شدید اردبیل را درنوردید

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

شهدای بویینگ 707 تلاشگران جبهه خدمت به مردم بودند

انتشار جدول زمان بندی مرحله مقدماتی جشنواره تلاوت های مجلسی

سوگواره «ام ابیها» در رادیو معارف

تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مستلزم توجه به تعلیم و تربیت است

بوشهر؛ میزبان «کاروان قرآنی انقلاب»

نشست انقلاب اسلامی به روایت هنر در تبریز برگزار می شود

«گزارش رویداد عاشورا در منابع تاریخی آندلس» بررسی می شود

تلاوت آیاتی از سوره نحل با صدای «مهدی ساعد»

همایش ملی «مادران منتظر» در کرمانشاه برگزار می شود

محمود عباس تروریسم را محکوم کرد

عناوین ایام الله فجر چهلم

علیجانی: تفکر وضع عوارض برای تردد از تونل های تهران معیوب است

آیت الله مکارم شیرازی: شعارهای داغ می دهند تا رای جلب کنند؛ این بلایی است که دموکراسی غربی به سر ما می آورد

آیت الله جنتی: در بررسی بودجه باید جلوی اسراف گرفته شود / ما باید از مواضع به حق شورای نگهبان در اجرای نظارت قانونی دفاع کنیم / هجمه هایی که به شورای نگهبان می شود از خارج هدایت می شود

مرعشی: هاشمی گفته بود از خاتمی حمایت کنیم/ روزنامه سلام در دولت هاشمی توقیف نشد/ امیدواریم موسوی خویینی ها 120 سال بماند و در زمان حیات به منتقدان خود پاسخ دهد

نامه جمعی از اساتید حوزه علمیه قم خطاب به آملی لاریجانی درباره FATF

ترامپ: چرا با این شرایط پلوسی حقوق می گیرد؟

علیرضا خمسه:حسین محب اهری عشق به زندگی را برای ما تکرار می کرد

امکان واردات بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار

معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض

سردار باقری؛ جمهوری آذربایجان به لحاظ نزدیکی تاریخی، مذهبی و زبانی برای کشور ما از اهمیت فوق العاده ای دارد

بی اخلاقی در ماجرای ازدواج مجدد همسر حججی

آیت الله موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران است

مراسم تشییع شهدای حادثه سقوط بویینگ 707

درخواست سردار کمالی برای افزایش حقوق سربازان

3 بار برخورد روحانی با سایت محسن رضایی

معابر پولی نمی شود/ مهم ترین شرط در اجرای هرطرح رضایت شهروندان است

مبصر 4 ساله کلاس: مرحوم محب اهری پردرآمدترین بازیگر دهه 60 بود

استخدام نیروی بازرگانی مسلط به امور قراردادی مناقصات در اصفهان

اعلام برنامه های ایام فاطمیه در حرم امین ولایت

28 درصد جرائم در کشور مربوط به سرقت است/ بیکاری عامل اصلی افزایش سرقت ها

اپراتورهای تلفن همراه موظف شدند جریمه های رانندگی را پیامک کنند

شورای پیشگیری از وقوع جرم در ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شد

سرنوشت اشیای 5000 ساله موزه قصر آینه چه می شود؟

آیت الله موحدی کرمانی امام جمعه این هفته تهران است

ادعای آمریکا همچون گذشته نتیجه عکس خواهد داد

برای اولین بار مراحل تزریق ماهواره در مدار رصد شد

کامپیوتر آمریکایی حسین شریعتمداری در دفتر کارش +عکس

دستورالعمل مربوط به گرانی ها به زودی ابلاغ می شود/ تشکیل هیئت هایی با محوریت دادستان ها برای نظارت مستمر بر مراکز تولید و انبار ها

عناوین ایام فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد

همایش تخصصی معاونین و روسای اداره های مبارزه با سرقت پلیس آگاهی استان های سراسر کشور

با 10 روش شاد ترین انسان های دنیا شوید

زیباکلام: نارضایتی های مردم، اصلاح طلبان متهم ردیف اول نیستند

کاهش پهنه آبی تالاب های لرستان تخریب بخش زیادی از اراضی این تالاب ها

نخستین آیین تجلیل از چهره های ماندگار لرستان برگزار می شود

بدحجابی فاجعه ای بزرگ در ایران است

شورای نگهبان نمی تواند درباره بودجه بی توجه باشد

مدیر عامل ایرنا:رسانه باید صدای ملت باشد/نصراللهی:سانه های رسمی ما مستقل از مردم هستند و این یک خطر جدی است

میزگرد دستاوردهای انقلاب اسلامی در دانشگاه لرستان برگزار شد

واکنش به اظهارات موسوی خویینی ها به صفحه یک روزنامه ها آمد

آیت الله جنتی: شورای نگهبان درباره بودجه 98 بی توجه نیست

دریاچه ارومیه مدل موفق اعتماد به دانشگاه است

شورای پیشگیری از وقوع جرم در ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شد

معاندان انقلاب چشم دیدن جشن های 40 سالگی انقلاب را ندارند

داودی: پُر کردن جای محب اهری چقدر سخت می شود

شعرخوانی هاشمی طبا در واکنش به اظهارات موسوی خویینی ها علیه هاشمی

بی اخلاقی در ماجرای ازدواج مجدد همسر حججی

تصادف در رفسنجان 6 کشته و مصدوم برجای گذاشت

خریدار آلومینیوم المهدی خیانت در امانت کرد

سفر رییس ستاد کل نیروهای مسلح به باکو

برگزاری سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی

برگزاری سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی