مطالب مرتبط:
اثر تحریم آمریکا بر بانک ها و اقتصاد ایران
جزییات اولین فاز تحریم های ایران؛ کدام بخش های اقتصاد آسیب می بینند؟
تحریم نفت ایران جنگ با اقتصاد دنیاست
منازعه دونالد ترامپ و سوییفت بر سر تحریم ایران و تبعات آن برای اقتصاد جهانی؛ سرانجام چه خواهد شد؟
اقتصاد بیمار ایران در انتظار فصل دوم تحریم ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:052018-10-22دانش

نفس دادن نانو به اقتصاد تب دار ایران در هوای تحریم


باید دید، نانو که با نام آوری در جهان توانسته ایران را سرافراز کند آیا می تواند در هوای ابری تحریم به اقتصاد تب دار کشور، نفس تازه ای بدمد؟! - باید دید، نانو که با نام آوری در جهان توانسته ایران را سرافراز کند آیا می تواند در هوای ابری تحریم به اقتصاد تب دار کشور، نفس تازه ای بدمد؟! شعارسال:" روز پایانی نمایشگاه فناوری نانو رسید.

از همان ساعت های ابتدایی صبح، بازدیدکنندگان به سالن خلیج فارس آمدند تا روز آخر را از دست ندهند.

مسئولان زیادی ازجمله دکتر طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، روز پایانی را برای بازدید از نمایشگاه ترجیح دادند.

تلاشی که برخی از غرفه ها برای بالا بردن تعداد بازدیدکنندگان داشتند، درکنار غرفه هایی که بی رمق و به آرامی مشغول جمع کردن وسایل خود بودند نشان از این داشت که همه شرکت های حاضر در نمایشگاه در جذب مخاطب و مشتری پیروز نبودند.

یازدهمین نمایشگاه نانو با همه برنامه ها و نشست های تخصصی، انعقادقراردادهای صنعتی، بازاریابی شرکت ها برای محصولاتشان به کار خود پایان داد اما آیا این نمایشگاه توانسته باری از دوش مشکلات شرکت های دانش بنیان بردارد؟ این همان سؤالی است که دغدغه ذهن سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو بود و در نشست خبری مطرح کرد.

شاید شرایط کنونی اقتصادی کشورو نوسانات ارزی بزرگ ترین دلیل برای بیان این چالش بوده ولی این سؤال وجود دارد که راهکار شرکت ها برای ادامه حیات و صادرات چیست.

ستاد نانو شرکت های دانش بنیان را در تحریم تنها نمی گذارد علی شریف مسئول غرفه خانه نانویی درباره مشکلات شرکت های دانش بنیان گفت: اکثر شرکت ها در ستاد نانو ثبت نام کردند و ستاد علاوه بر حمایت، به دنبال فرهنگ سازی در استفاده از این محصولات است و رویکرد ستاد به سمت تولید محصول ایرانی است .

در هنگام تحریم، بسیاری از محصولات خارجی به دلیل نوسانات ارزی و عدم تأمین دلار مورد نیاز برای شرکت های واردکننده، با مشکل مواجه می شوند.

وی ادامه داد: به همین دلیل بسیاری از محصولاتی که قبلاً به خاطر رقبای خارجی بازار مناسبی نداشتند، می توانند بازار خود را پیدا کنند پیش ازاین متقاضیان فقط به خاطر اینکه محصولات ساخت ایران هستند از آنهااستفاده نمی کردند اما اجبار باعث شد تا این محصولات را امتحان کنند و متوجه شدند که این محصولات نانویی هم کیفیت بالایی دارند و هم ازلحاظ صرفه اقتصادی و انرژی بهینه هستند.

شریف اضافه کرد: تحریم ها به نوعی یک امتیاز مثبت برای سازنده های ایرانی بوده همچنین محصولات نانویی ایرانی باقیمت مناسبی ارائه می شوند و ارزآوری بالایی نیز برای کشور دارند.

باید مقاومت کنیم تا این دوره طی شود و خانه نشینی و تعطیلی مراکز چاره کار نیست و روزهای سخت آمده اند تا بگذرند مشکل تأمین مواد اولیه داریم نظر عطا اکبری، تولیدکننده فیلتر هوای اتومبیل با تکنولوژی نانو درباره تأثیرات تحریم متفاوت بود: مسلماً تحریم ها تأثیرات منفی می گذرد چراکه در صد مواد اولیه ساخت فیلتر وارداتی است و متأسفانه مشکل تأمین مواد اولیه در همه اصناف وجود دارد و ما نیز از این قاعده مستثنا نیستیم.

وی اظهار کرد: این مسیر کار را برای ما سخت کرده چراکه سال گذشته در تأمین مواد اولیه مشکلی نداشتیم اما امسال این دغدغه به وجود آمده است اما باید مقاومت کنیم تا این دوره طی شود و خانه نشینی و تعطیلی مراکز چاره کار نیست و روزهای سخت آمده اند تا بگذرند.

قدرت ایران با تحریم ها بیشتر می شود محمد قربانی، عضو هیأت مدیره تولید کفش آب گریز تحریم ها را دلیلی برافزایش قدرت ایران دانست و گفت: هرچه زور بیشتری گفته شود بهتر می توانیم پیشرفت کنیم چراکه چندین سال است که این تحریم ها وجود داشته ولی ما می توانیم مقاومت کنیم.

اگر بتوانیم این مشکلات را تحمل و برای رفع آنها اقدام کنیم،می توانیم در حوزه هایی نظیر نانو قدرت منطقه شویم.

مجمعی برای حل چالش های اقتصادی احمد گودرزی دبیر مجمع اقتصاد نانو در خصوص تأثیرات تحریم بر شرکت های دانش بنیان گفت: این شعار نیست و واقعاً تحریم ها برای شرکت های دانش بنیان تأثیرات مثبت دارد چراکه به خاطر تحریم، کالاهای خارجی به کشور وارد نمی شودو بسیاری از صنایع ناچارند که به محصولات ایرانی روی بیاورند و بهترین گزینه های جایگزین همین شرکت های دانش بنیان هستند.

وی ادامه داد: بیشتر مراودات شرکت های دانش بنیان با کشورهای آسیایی و روسیه است و لذاتحریم ها حتی اگر در سطح اروپایی اعمال شود، بازهم آسیب زیادی نمی زند البته مجمع اقتصادی نانو که در انتهای آبان ماه برگزار می شود به این موضوع می پردازد تا افراد باتجربه در این حوزه که لزوماً هم مسئولان دولتی نیستند به ارائه راهکار درباره روش های نقل وانتقال بانکی می پردازند.

راهکار فعالان صنعت برای دور زدن تحریم اما مرتضی فرجی مدیر کارخانه جوراب پا آرا که از فعالان در صنعت است، نظرات کاربردی تری ارائه کرد: یکی از راهکارهایی که دولت ارائه کرد این بود که شرکت هایی که صادرات دارند باید دلارهای خود را در سامانه نیما قرار دهند همین امر باعث شد که صادرات ما متوقف شود؛ چراکه وقتی صنعتگر مواد اولیه را با دلار 15 هزارتومانی خریداری می کند، چرا باید با دلار هفت هزارتومانی نتیجه صادراتش را ببیند؟! وی افزود: الان راهکار جدیدی به اسم تهاتر وجود دارد.

به عنوان مثال برای تأمین دلار موردنیاز برای خرید نخ و ماده اولیه تولید جوراب که از خارج از کشور خریداری می شود، از شرکت خارجی که قرار شده جوراب را از ما خریداری کند،می خواهیم تا مبلغ خرید را به دلار به حساب فروشنده نخ واریز کنند.

فرجی ادامه داد: هم چنین راهکار دیگری برای دور زدن تحریم ها داریم به این ترتیب که خریدار بهای خرید را به ریال پرداخت می کند و تحویل درب کارخانه می شود و خریدار باید هزینه گمرکی و حمل و نقل را بپردازد.

اما متأسفانه دولت خواسته که تولیدکننده ها باکارت بازرگانی خودشان صادرات کنند و این برای ما مشکل ساز است.

در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی، ستاد توسعه فناوری نانو به عنوان یکی ازستادهای اجرایی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری شرکت های دانش بنیان را به حال خود رها نکرده و طبق گفته سعید سرکار برنامه هایی برای شرکت ها درنظر گرفته شده است.

نگرانی برای صادرات وجود ندارد چراکه ما در شرایط تحریم رشد کردیم و در همین شرایط بازار را توسعه دادیم و امیدواریم در همین شرایط نیز بتوانیم به رشد و بالندگی بیشتر دست پیدا کنیم.

نگرانی برای صادرات نانویی وجود ندارد دبیر ستاد نانو گفت: ازآنجاکه فناوری های پیشرفته داریم و این فناوری به کشورهای مختلف صادر می شود، کشورهای هدف، نیازمند این فناوری هستند و بیشتر از ما این کشورها نگران هستند و تلاش می کنند راهی برای دستیابی به فناوری و محصولات پیشرفته مبتنی بر نانو پیدا کنند.

وی افزود: بااینکه کار دشوار می شود ولی نگرانی برای صادرات وجود ندارد چراکه ما در شرایط تحریم رشد کردیم و در همین شرایط بازار را توسعه دادیم و امیدواریم در همین شرایط نیز بتوانیم به رشد و بالندگی بیشتر دست پیدا کنیم.

تحریم، واژه ای که اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه را می ترساند، می تواند به جای له کردن شرکت های دانش بنیان در زیر فشار تأمین دلار و مواد اولیه، کمکی باشد تا این شرکت ها بازار مناسبی پیدا کنند.

البته که کلید حل این مشکل در دست مسئولان است و نه مردمی که همیشه و همواره پای انقلاب و آرمان هایش ایستادند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ انتشار: 27مهر1397 ، کدخبر: 318902: www.

ana.

ir
کلید واژه ها: نانو - نمایشگاه - ایران - تحریم - اقتصاد - نوسانات ارزی - فناوری نانو - سرپرست دانشگاه آزاد - ایرانی - ستاد نانو - بازار - سرافراز - اقتصادی - فناوری - مشکلات - مشکل - دانشگاه آزاد - بازاریابی - خلیج فارس - نشست خبری - بزرگ ترین - جهان - ابتدایی - دانشگاه - مسئولان - ثبت نام - برنامه - امتحان - راهکار - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
زمین و شفق قطبی در یک قاب

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم: روابط عمومی ها از کارهای کلیشه ای و سنتی فاصله بگیرند

استخدام دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان ورودی 97 پیمانی شد

در بازدید از شرکت های مستقر در مرکز رشد واحد یزد صورت گرفت تاکید رییس دانشگاه آزاد بر توسعه شرکت های دانش بنیان

مدیرکل دامپزشکی گیلان میهمان امشب گفتگوی ویژه خبری

کاهش اعزام دانشجویان بورسیه ایرانی

حضور دانشگاه کوثر بجنورد در همایش «ایران و جهان در آینه تاریخ» بلغارستان/ ارسال 150 مقاله به دبیرخانه

شیوه نامه آزمون های المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

افسانه چهره آزاد داغدار شد

شیوه نامه آزمون های المپیاد علمی دانشجویان

آغاز ساخت مسجد دانشکده عمران دانشگاه ملایر

مردم خدمات طب سنتی را از مسیر آکادمیک و علمی آن به دست بیاورند/ روانشناسی در طب ایرانی و اسلامی بیشتر از طب مدرن مورد توجه است

امیرمحمد متقیان مشغول امتحانات دانشگاه+عکس

زمین و شفق قطبی در یک قاب

فقط دانشگاه می تواند رقابت محصولات ایرانی با نمونه های خارجی را داشته باشد/ اساتید می توانند زمان مازاد خود را برای توسعه شرکت های دانش بنیان اختصاص دهند

مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم امریه سربازی می گیرد

مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم امریه سربازی می گیرد

دانشگاه ها باید تقاضامحور باشند نه عرضه محور/تمامی رشته های دانشگاهی نیاز به بازبینی دارند

تدابیر دانشگاه تهران برای اسکان دانشجویان متاهل

ساخت دستگاه تقویت کننده عضلات بدن توسط عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان

پژوهش های دانشگاهی باید کاربردی باشد

دبیرخانه پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت علمی کاربردی کشور افتتاح شد

تجمع امروز مردم مشهد با آزادی «مرضیه هاشمی» لغو شد/آمریکا امروز رو به افول و زوال است

عشوه های مجریان تلوزیون + عکس

سؤالات امتحانی زیباکلام در دانشگاه تهران

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف آباد، پژوهشگر یک درصد برتر جهان

آگهی استخدام مهندس مکانیک - استخدام امروز 4 بهمن 97

کارگاه اصول و مبانی خبرنویسی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد

نوع استخدام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اعلام شد

«مرضیه هاشمی» پس از 11 روز بازداشت آزاد شد

استخدام فراخوان جذب هیات علمی در موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری

ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی تا 9 بهمن ادامه دارد/ 70 موسسه غیرانتفاعی از پذیرش دانشجو منع شدند

جلسات دوره ای طهرانچی با دانشجویان

پرس تی وی: مرضیه هاشمی آزاد شد

مرضیه هاشمی آزاد شد

تصویب سندملی توسعه­ علوم و فناوری های شناختی

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهید اشرفی تاسیس شد

جلسات دوره ای طهرانچی با دانشجویان

تصویب سند ملی توسعه­ علوم و فناوری های شناختی

در گفت و گو با فارس مطرح شد جلسات دوره ای طهرانچی با دانشجویان

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ پس از یک ماه ‏

سوالات ارشد مجموعه علوم تربیتی 3 - دولتی 89

آیامیدانستید؛ تار عنکبوت قدرت تحمل وزن یک هواپیمای بویینگ را دارد؟!

ثبت نام بدون کنکور دانشجو در 16 رشته

گفت وگو با سه تن از نجات یافتگان اتوبوس مرگ دانشگاه

سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان منصوب شد

کنگره ملی شهید «حسن باقری» در دانشگاه آزاد تبریز برگزار می شود

سرپرست دانشگاه ولایت منصوب شد

ثبت نام در دانشگاه بدون کنکور در خوزستان

نبود کلان طرح و کار تیمی در پژوهش های قرآنی/ وقتی دانشجو صرفاً اصطلاح دان می شود

دانشگاه و صنعت یکدیگر را باور کنند

بیش از 72 هزار دانشجو در دانشگاه های استان قم تحصیل می کنند

طولانی شدن فرآیند جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد/ فراخوانی که به سرانجام رسید!

رگ خونی جدید در استخوان ها شناسایی شد

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ دانشگاه آزاد| پایان غم‎انگیز یک دوستی 15 ساله

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ

40 درصد بیکاران دانش آموخته های دانشگاه هستند

سرنوشت نجات یافتگان اتوبوس مرگ

مراکز نیکوکاری 78 میلیارد ریال به نیازمندان کمک کردند

بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از پروژه های عمرانی، زیربنایی و فرهنگی

نیوشپرد پس 6 ماه تاخیر به فضا می رود

جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور

غلامرضا رضایی سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان شد

ثبت نام بدون کنکور دانشجو در 16 رشته

روزیاتو: آشنایی با انواع بورس های تحصیلی در ایتالیا

مسابقات قهرمانی سه گانه دانشجویان علمی و کاربردی سراسر کشور

40 درصد بیکاران بالای 20 سال تحصیلات دانشگاهی دارند | تناسب 45 درصدی شغل و رشته ایرانیان

استاندار قم: پژوهش های دانشگاهی کاربردی باشند

میزان دقیق هر شبانه روز در سیاره زحل مشخص شد

ثبت نام دانشجویان میهمان در دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد

مسابقات قهرمانی سه گانه دانشجویان علمی و کاربردی سراسر کشور در کیش

«سرپرست دانشگاه ولایت» منصوب شد

83 انجمن دانشجویی نانو در دانشگاه پیام نور فعال هستند

نقد کتاب «تاریخ دانشگاه در ایران» برگزار می شود تاریخ دانشگاه در بوته نقد

6 راه حل ساده برای انتخاب بهترین رنگ روتختی

معاون سما دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان منصوب شد

ثبت نام هفتمین دوره جشنواره ملی رویش آغاز شد

گفتگوی ویژه خبری

با حضور مسئولان سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر معرفی شد

سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان منصوب شد

نجفی آشتیانی به سمت «سرپرست دانشگاه ولایت» منصوب شد

ورودی دوم شمالی ترین ایستگاه خط سه متروی تهران افتتاح می شود

دبیرخانه پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه جامع علمی کاربردی افتتاح شد

سرپرستان دو دانشگاه منصوب شدند

انتصاب سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان

هفتمین دوره توان افزایی مروجین نانو آغاز شد/ استقبال خوب نهاد های ترویجی دانشگاهی از این دوره+ عکس

سلامت جامعه و رسیدن به یک نظام سلامت کارآمدتر دغدغه دانشجویان است

رسانه ای شدن نامه 8 وزیر به رهبر انقلاب پروژه ای تکراری است

استخدام ورودی های 97 دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

دبیرخانه و پوستر پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه جامع رونمایی شد

مجوز 5 نشریه جدید دانشگاه تربیت مدرس صادر شد

صدور مجوز برای 5 نشریه دانشگاه تربیت مدرس

عملکرد مراکز مشاوره دانشجویی ارزیابی می شود

اشتغال دانش آموختگان؛ معیار رتبه بندی دانشگاه ها

رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس اشتغال دانش آموختگان آن ها

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

دیدار جمعی از مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب

دانشگاه آزاد چهارمحال و بختیاری در بیش از 100 رشته تحصیلی دانشجو می پذیرد

مانور مسمومیت گوارشی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برگزار شد

افتتاح نخستین آزمایشگاه انسان شناسی زیستی کشور

نفس دادن نانو به اقتصاد تب دار ایران در هوای تحریم

نفس دادن نانو به اقتصاد تب دار ایران در هوای تحریم