مطالب مرتبط:
نحوه قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی در کمیسیون بهداشت مجلس بررسی شد
نحوه قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی بررسی می شود
قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به بخش خصوصی واگذار شود
قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به بخش خصوصی واگذار شود
قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به بخش خصوصی واگذار شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:052018-10-22اقتصادي

دوراهی قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی


فعالان بازار دارو و تجهیزات پزشکی قیمت گذاری برخی از این اقلام را به صرفه و در حد قیمت تمام شده نمی دانند، آن سوی ماجرا بیماران و بیمه ها هستند که توان مالی محدودی دارند، - سوال این است، قیمت گذاری این کالاها چگونه و در کجا باید انجام شود که نه سیخ بسوزد، نه کباب.

شعارسال:" ماجرای قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی یکی از آن مسائلی است که بین صنف و دولت دست به دست می شود و حالا با نوسانات نرخ ارز بیشتر از قبل مطرح است.

سوال این است، قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی در کجا باید انجام شود، دولت یا صنف.

صاحبان فرآیند صنف کالاهای سلامت معتقدند که این کالاها مشمول قیمت گذاری دولت نیست و باید در صنف یا سازمان مصرف کنندگان و تولید کنندگان قیمت گذاری شود اما هم اکنون قیمت گذاری بخش عمده این کالاها در سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت انجام می شود.

بهمن سال گذشته بود که وزیر بهداشت در جمع فعالان اقتصادی از پیشنهاد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مبنی بر ایجاد کمیته مشترک بین این اتاق و وزارت بهداشت استقبال کرد.

در این نشست صبحانه کاری که وزیر بهداشت و برخی از معاونان او و همچنین مسئولان سازمان غذا و دارو در حوزه تجهیزات پزشکی حضور داشتند، مشکلات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مطرح شده بود.

در همین نشست بود که حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران از قیمت گذاری محصولات پزشکی و دارویی انتقاد کرد و گفته بود: برای تعیین قیمت، باید نظرات مصرف کننده نیز دخیل باشد.

در کنار همه مواردی که در نشست بهمن سال 96 در حضور وزیر بهداشت مطرح شد، انتقاد واردکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی از روند صعودی قیمت ارز در آن بازه زمانی چشمگیرتر از سایر مسائل بود.

این افراد در همان نشست خواستار توقف قیمت گذاری تجهیزات پزشکی از سوی وزارت بهداشت با توجه به نوسانات نرخ ارز شده بودند.

آن هم در شرایطی که بخش زیادی از مطالباتشان پرداخت نشده بود.

وزیر بهداشت در آن نشست نیز با دیدگاه بخش خصوصی موافق بود و گفت: خواسته ما کوچک شدن لیست اقلام کالاهایی است که باید از سوی وزارت بهداشت قیمت گذاری شود و در نهایت باید به سمت حذف کامل این روند پیش رفت.

وزیر بهداشت بعدا در همایش تجارب موفق بیمارستانی نیز بر نظرات قبلی خود تاکید کرد و درباره قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی توسط بخش دولتی گفت: دولت خریدار عمده است و باید از جیب خود پول بدهد، در نتیجه هیچ وقت قیمت تمام شده را در ‏نظر نمی گیرد.

این باعث آسیب به بخش خصوصی می شود.

برای رفع این مشکل، مجلس باید این بخش را در اختیار سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف ‏کننده قرار دهد.

یکی از دلایلی که بخش خصوصی نمی تواند در حوزه سلامت پا بگیرد، انحصاری بودن خدمات در دست دولت است.

‏در حالی که همه ادعا می کنیم کار باید به بخش خصوصی واگذار شود، اما قیمت گذاری در اختیار دولت قرار دارد.

‏ اسماعیل مهدی پور، مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فروردین امسال این کار را فقط با تصویب کارگروه تنظیم بازار و آن هم در چهارچوب فرآیند تعیین شده قابل انجام دانست.

مهدی پور در این رابطه گفته بود: بر اساس مصوبه هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه ها در ششم تیر 94 و تبصره 3 ماده واحده قانون اصلاح قانون تعزیرات حکومتی مصوب 19 مهر 73 مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان آخرین مصوبه دولت مرتبط با سیاست های تعیین قیمت کالاها و خدمات و در راستای هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه در نظام قیمت گذاری و نظارت بر آن، کالاها و خدمات از حیث اولویت و اهمیت تقسیم بندی شده اند.

او با بیان اینکه کالاهای پزشکی در گروه دوم کالایی قرار دارند و باید قیمت گذاری آنها با تصویب کارگروه تنظیم بازار صورت بگیرد، گفته بود: کالاها و خدمات اولویت اول مشمول قیمت گذاری تکلیفی بوده و هرگونه افزایش قیمت آنها مستلزم طی فرآیند مطرح در مصوبه ستاد است و کالاها و خدمات اولویت دوم نیز مشمول رصد، پایش و نظارت مستمر روند تامین، توزیع، موجودی و قیمت بازار از سوی دستگاه های مسئول تنظیم بازار و همزمان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان قرار دارند.

ابوالفتح صانعی، رییس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی می گوید: اگر قیمت گذاری به بخش خصوصی واگذار شود، اتحادیه به صورت پرونده به پرونده قیمت گذاری نمی کند؛ بلکه مدل سازمان حمایت از مصرف کننده را به شرکت ها اعلام می کند تا شرکت ها بر آن اساس قیمت گذاری کنند و اگر کسی این مدل را رعایت نکند، با او برخورد می شود.

وی ادامه می دهد: بر اساس آخرین مصوبه در این زمینه، کالاهایی که زمینه رقابتی دارند و حداقل دو واردکننده به بالا دارند باید توسط بخش خصوصی و طبق ضوابط سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری شوند.

صانعی می گوید: آنچه از هیئت دولت در این زمینه به وزارت بهداشت ابلاغ شده، این است که تدوین و تنظیم ضوابط قیمت گذاری به تشکل ها ابلاغ شود.

* قیمت گذاری دارو ماجرا فقط به تجهیزات پزشکی محدود نمی شود و فعالان حوزه دارو نیز نظر مشابه دارند.

محمد باقر ضیا، رییس انجمن داروسازان ایران نیز با نظر وزیر بهداشت موافق است.

او به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: منطقی ترین راه این است که کار هر صنف را به خودشان بسپاریم و فقط نظارت از طرف وزارت بهداشت وجود داشته باشد.

به گفته او حاکمیت باید نظارت داشته باشد تا اصول و معیارها رعایت شود.

این کار به معنی تصمیم گیری درست بر اساس مستندات است.

به طور مثال وقتی قیمت تمام شده دارو 40 هزار تومان است و بعد باید بر اساس قیمت گذاری، 20 هزار تومان فروخته شود، از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

وی ادامه می دهد: وزارت بهداشت با ظرفیت و توان مالی خود قیمت می گذارد، در حالی که باید دید قیمت تمام شده دارو چقدر است و با حاشیه سود منطقی، قیمت گذاری انجام شود.

باید راه هایی که در جهان در این مسیر طی می شود و تجربه شده است را ادامه بدهیم.

محال است فروشنده ای که قیمت کالای تمام شده برای او 20 هزار تومان است، کالا را 15 هزار تومان بفروشد.

زیرا برای او صرفه اقتصادی ندارد.

این مشکل باعث می شود تولید کاهش پیدا کند.

* اگر مجلس تصویب کند، استقبال می کنیم ایرج حریرچی، معاون وزیر، سخنگوی وزارت بهداشت هم در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگار سلامت ایرنا درباره قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی توسط وزارت بهداشت گفت: تا سال 93 تجهیزات ‏پزشکی در بخش خصوصی و بازار قیمت نداشت.

واردکننده قیمت را تعیین و عرضه می کرد.

البته گاهی درباره تجهیزات سرمایه ای دولت ‏پروفورم ها را تعیین می کرد.

به گفته او، در سال 93 دولت اختیار قیمت گذاری این کالاها را به وزارت بهداشت داد و حتی سال گذشته گفتیم بیمارستان های ‏خصوصی نیز باید تجهیزات را خودشان و با قیمت مشخص تامین کنند.

‏ وی اضافه کرد: وزیر بهداشت در این باره گلایه ای داشت که چرا بخش های ‏دیگر قیمت را خودشان تعیین می کنند آن هم وقتی قیمت خیلی چیزها وابستگی ارزی ندارد، قیمت را بالا می برند.

حریرچی ادامه داد: مکانیزم قیمت گذاری در قانون تعریف شده و اگر دولت و ‏مجلس به این نتیجه برسد که شیوه قیمت گذاری باید تغییر داده شود، حتما از آن استقبال می شود.

‏ سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: گفته می شود بازار آزاد قیمت را تعیین کند، اما بعد نباید گفت که بیمه پول آن را بدهد.

در کجای بازار غرب گفته ‏می شود که بازار آزاد قیمت را خودش تعیین کند، اما قیمت را بیمه پرداخت کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز نظری مشابه سخنگوی وزارت بهداشت دارد.

کیانوش جهانپور به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی در حال حاضر توسط سازمان غذا و دارو انجام می شود.

در حال حاضر مسائل دیگری از جمله استفاده یا عدم استفاده دارو از ارز دولتی مطرح است.

کمیسیون قیمت گذاری، بر اساس ضوابط قیمت دارو را تعیین می کند.

وی ادامه داد: قیمت گذاری اقلام ضروری تجهیزات پزشکی که باید از ارز دولتی استفاده کنند نیز توسط اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو انجام می شود و در این زمینه تصمیم جدیدی ابلاغ نشده است.

جهانپور با اشاره به نوسانات نرخ ارز، بیان کرد: در حال حاضر با قیمت های چندگانه ارز مواجه هستیم و در شرایط فعلی نمی توان موضوع واسپاری قیمت گذاری به بخش خصوصی را مطرح کرد.

اگر شرایط ارز به ثبات نسبی برسد و چندگانگی نرخ ارز وجود نداشته باشد می توان درباره این موضوع بیشتر صحبت و بررسی کرد.

موضوع قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به هر حال موضوع حساسی است، مساله ای که با جان و سلامت مردم سر و کار دارد و با حوزه های دیگر اقتصادی متفاوت است در این چالش گاهی نیازها و مطالبات تولیدکنندگان و بازرگانان این حوزه که سود و گردش اقتصادی کار برایشان اولویت دارد، ممکن است با اولویت های حاکمیتی تامین نیازهای سلامت مردم در تعارض باشد به خصوص که بازار ارز و البته واردات در کشور امروز شرایط خاص خود را دارند، تخلفات و سوء استفاده ها در این وضعیت کم نیست.

اگر این کالاها صرفا با نگاه اقتصادی قیمت گذاری شوند به خصوص با ضعف ها و چالش های انکار ناپذیر بیمه ها، ممکن است، بیماران بیشتری دستشان از این کالاهای حیاتی کوتاه شود، باید دید راه حل این چالش اساسی بین فعالات بازار دارو و تجهیزات پزشکی و نیاز بیماران در آینده چگونه مدیریت می شود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 28مهر1397 ، کدخبر: 83071614: www.

irna.

ir
کلید واژه ها: تجهیزات پزشکی - قیمت - بهداشت - وزیر بهداشت - وزارت بهداشت - پزشکی - دارو - سازمان غذا و دارو - کشاورزی ایران - قیمت تمام شده - دولت - وزیر - وزارت - اتاق - ایران - کشاورزی - نرخ ارز - تولید کنندگان - انتقاد - مصرف کنندگان - سازمان حمایت - بیمارستانی - معادن - تولید - داروی - مصرف - قیمت ارز - مسئولان - پیشنهاد - بیماران

آخرین اخبار سرویس:
روند توسعه شبکه حمل و نقل در ایران

دستگیری تعدادی از اخلاگران نظام اقتصادی در مازندران/اخذ 22 میلیون دلار در تبانی با بانک ها و پرداخت رشوه

اختیارات سازمان خصوصی سازی محدود شد

خط و نشان وزیر برای خودروسازان

آمریکا در سال 2020 صادرکننده خالص نفت خام می شود

تعامل دولت و بخش خصوصی، برگشت ارز حاصل از صادرات را تسهیل می کند

آقای رییس متاهل مهناز را وقتی کسی نبود به شرکت کشاند/حرفش نفسم را بند آورد !

ترویج الگوی های موفق به بخش خصوصی

یارانه دی ماه واریز و قابل برداشت شد

رشد 13 درصدی بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایحه بودجه سال آینده

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران

توسعه آزمایش مبتنی بر DNA ارزان قیمت برای پیشبینی طول عمر

آخرین قیمت انواع غلات + جدول

قیمت پوشک بچه در بازار + جدول

آخرین قیمت انواع مکمل غذایی کودک + جدول

قیمت انواع میوه در بازار

قیمت انواع دهان شویه در بازار + جدول

سردار اشتری: متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

فولکس واگن پاسات 2020 در نمایشگاه خودروی دیترویت معرفی شد

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

رکوردشکنی فولکس واگن در سالی که گذشت + جدول

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

بی قانونی با خامه کیک پزی

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

واریز بسته حمایتی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی از شنبه

ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

با هدف مدیریت صحیح بازار انجام شد ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

آخرین نرخ ها از بازار ارز، طلا و سکه

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

رویدادهای خبری در قاب دوربین

قهرمانی یوونتوس در سوپر جام با گلزنی رونالدو

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/10/26

نگاهی به بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش ها

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

افزایش بی سابقه واردات نفت هند از آمریکا

دادستان ساری خبر داد کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

در کمتر از 9 دقیقه 100 هزار گوشی شرکت چینی به فروش رفت

کاهش خطرات سرمایه گذاری با قانونی شدن ارزهای دیجیتال

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

آمار بیکاران در ترکیه افزایش یافته است

پیش بینی کاهش 2 میلیون بشکه ای مصرف روزانه نفت عربستان تا 2030

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق تولید داخل را تعطیل می کند

بسته الحاقی بازی Celeste بزودی منتشر می شود

مهار یکه تازی تورم در کرمانشاه

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

ایران صدور روادید برای لهستانی ها را متوقف کرد

انتشار جدول قیمت جدید برخی محصولات سایپا

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

آمار واقعی بیکاری چقدر است؟

پیش بینی کاهش 2 میلیون بشکه ای مصرف روزانه نفت عربستان تا 2030

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

سرقت 2.5 میلیون دلار اتریوم در هک صرافی کریپتوپیا !

مهار تورم در کرمانشاه

جایگزینی برای هنر قالیبافان ایرانی وجود ندارد

آغاز تولید داخلی دو کاتالیست با صرفه جویی سالانه 50 میلیون یورویی

افت قیمت نفت به 35 دلار در صورت بروز رکود در اقتصاد جهان

چند درصد درآمد خانواده ها صرف اجاره می شود؟

دزدی نفت در مکزیک به تجهیزات حفاری هم رسید

خداحافظی پدرام سلطانی از اتاق بازرگانی

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران: خطرناکترین بخش تحریم ایجاد خطر برای اشتغال است

زندان های یزد در حرفه آموزی مددجویان، برتر کشور است

ارتباطات و تکنولوژی در تبیین مسائل اجتماعی دیده نمی شود

آخرین قیمت ها از بازار صیفی

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

نخستین آسمان نمای خراسان جنوبی فعال شد

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

مدیریت بحران: اهواز روی گسل زلزله جوان و فعال واقع شده

طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین

صادرات و قاچاق خاک سرخ جزیره هرمز حقیقت ندارد

نخستین آسمان نمای خراسان جنوبی فعال شد

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

زیرساخت لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر امام مهیاست

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

ظریف: قادریم حجم مبادلات تجاری ایران و عراق را تا 20 میلیارد دلار در سال افزایش دهیم

مجوز دامداری قطری ها در بوشهر صادر شد

اجاره واحدهای نوساز در تهران چند؟

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

ممنوعیت واردات 46 قلم مکمل تغذیه ای

تاکید دوباره ستادکل نیروهای مسلح بر مخالفت با طرح جریمه ریالی غیبت از سربازی در سال آینده

زیرساخت لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر امام مهیاست

زمان واریز بسته حمایتی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی اعلام شد

بهره برداری از 2 هزار نیروگاه کوچک مقیاس در سطح کشور

شهروندان و عشایر از بستر رودخانه دز فاصله بگیرند

مجمع جهانی اقتصاد

تصمیم مجلس برای تعیین نرخ بنزین مازاد چقدر خواهد بود؟

سیر صعودی نرخ تورم و بیکاری در کرمانشاه کنترل شده است

معاون وزیر نیرو خبر داد بهره برداری از 2 هزار نیروگاه کوچک مقیاس در سطح کشور

تجمع اعتراض آمیز خریداران خودرو مقابل وزارت صنعت+تصاویر

اخبار اقتصادی سه شنبه 25 دی 1397+فیلم

شهروندان و عشایر از بستر رودخانه دز فاصله بگیرند

دوراهی قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی

دوراهی قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی