مطالب مرتبط:
نحوه قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی در کمیسیون بهداشت مجلس بررسی شد
نحوه قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی بررسی می شود
قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به بخش خصوصی واگذار شود
قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به بخش خصوصی واگذار شود
قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به بخش خصوصی واگذار شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:052018-10-22اقتصادي

دوراهی قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی


فعالان بازار دارو و تجهیزات پزشکی قیمت گذاری برخی از این اقلام را به صرفه و در حد قیمت تمام شده نمی دانند، آن سوی ماجرا بیماران و بیمه ها هستند که توان مالی محدودی دارند، - سوال این است، قیمت گذاری این کالاها چگونه و در کجا باید انجام شود که نه سیخ بسوزد، نه کباب.

شعارسال:" ماجرای قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی یکی از آن مسائلی است که بین صنف و دولت دست به دست می شود و حالا با نوسانات نرخ ارز بیشتر از قبل مطرح است.

سوال این است، قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی در کجا باید انجام شود، دولت یا صنف.

صاحبان فرآیند صنف کالاهای سلامت معتقدند که این کالاها مشمول قیمت گذاری دولت نیست و باید در صنف یا سازمان مصرف کنندگان و تولید کنندگان قیمت گذاری شود اما هم اکنون قیمت گذاری بخش عمده این کالاها در سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت انجام می شود.

بهمن سال گذشته بود که وزیر بهداشت در جمع فعالان اقتصادی از پیشنهاد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مبنی بر ایجاد کمیته مشترک بین این اتاق و وزارت بهداشت استقبال کرد.

در این نشست صبحانه کاری که وزیر بهداشت و برخی از معاونان او و همچنین مسئولان سازمان غذا و دارو در حوزه تجهیزات پزشکی حضور داشتند، مشکلات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مطرح شده بود.

در همین نشست بود که حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران از قیمت گذاری محصولات پزشکی و دارویی انتقاد کرد و گفته بود: برای تعیین قیمت، باید نظرات مصرف کننده نیز دخیل باشد.

در کنار همه مواردی که در نشست بهمن سال 96 در حضور وزیر بهداشت مطرح شد، انتقاد واردکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی از روند صعودی قیمت ارز در آن بازه زمانی چشمگیرتر از سایر مسائل بود.

این افراد در همان نشست خواستار توقف قیمت گذاری تجهیزات پزشکی از سوی وزارت بهداشت با توجه به نوسانات نرخ ارز شده بودند.

آن هم در شرایطی که بخش زیادی از مطالباتشان پرداخت نشده بود.

وزیر بهداشت در آن نشست نیز با دیدگاه بخش خصوصی موافق بود و گفت: خواسته ما کوچک شدن لیست اقلام کالاهایی است که باید از سوی وزارت بهداشت قیمت گذاری شود و در نهایت باید به سمت حذف کامل این روند پیش رفت.

وزیر بهداشت بعدا در همایش تجارب موفق بیمارستانی نیز بر نظرات قبلی خود تاکید کرد و درباره قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی توسط بخش دولتی گفت: دولت خریدار عمده است و باید از جیب خود پول بدهد، در نتیجه هیچ وقت قیمت تمام شده را در ‏نظر نمی گیرد.

این باعث آسیب به بخش خصوصی می شود.

برای رفع این مشکل، مجلس باید این بخش را در اختیار سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف ‏کننده قرار دهد.

یکی از دلایلی که بخش خصوصی نمی تواند در حوزه سلامت پا بگیرد، انحصاری بودن خدمات در دست دولت است.

‏در حالی که همه ادعا می کنیم کار باید به بخش خصوصی واگذار شود، اما قیمت گذاری در اختیار دولت قرار دارد.

‏ اسماعیل مهدی پور، مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فروردین امسال این کار را فقط با تصویب کارگروه تنظیم بازار و آن هم در چهارچوب فرآیند تعیین شده قابل انجام دانست.

مهدی پور در این رابطه گفته بود: بر اساس مصوبه هجدهمین جلسه ستاد هدفمندسازی یارانه ها در ششم تیر 94 و تبصره 3 ماده واحده قانون اصلاح قانون تعزیرات حکومتی مصوب 19 مهر 73 مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان آخرین مصوبه دولت مرتبط با سیاست های تعیین قیمت کالاها و خدمات و در راستای هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه در نظام قیمت گذاری و نظارت بر آن، کالاها و خدمات از حیث اولویت و اهمیت تقسیم بندی شده اند.

او با بیان اینکه کالاهای پزشکی در گروه دوم کالایی قرار دارند و باید قیمت گذاری آنها با تصویب کارگروه تنظیم بازار صورت بگیرد، گفته بود: کالاها و خدمات اولویت اول مشمول قیمت گذاری تکلیفی بوده و هرگونه افزایش قیمت آنها مستلزم طی فرآیند مطرح در مصوبه ستاد است و کالاها و خدمات اولویت دوم نیز مشمول رصد، پایش و نظارت مستمر روند تامین، توزیع، موجودی و قیمت بازار از سوی دستگاه های مسئول تنظیم بازار و همزمان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان قرار دارند.

ابوالفتح صانعی، رییس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی می گوید: اگر قیمت گذاری به بخش خصوصی واگذار شود، اتحادیه به صورت پرونده به پرونده قیمت گذاری نمی کند؛ بلکه مدل سازمان حمایت از مصرف کننده را به شرکت ها اعلام می کند تا شرکت ها بر آن اساس قیمت گذاری کنند و اگر کسی این مدل را رعایت نکند، با او برخورد می شود.

وی ادامه می دهد: بر اساس آخرین مصوبه در این زمینه، کالاهایی که زمینه رقابتی دارند و حداقل دو واردکننده به بالا دارند باید توسط بخش خصوصی و طبق ضوابط سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری شوند.

صانعی می گوید: آنچه از هیئت دولت در این زمینه به وزارت بهداشت ابلاغ شده، این است که تدوین و تنظیم ضوابط قیمت گذاری به تشکل ها ابلاغ شود.

* قیمت گذاری دارو ماجرا فقط به تجهیزات پزشکی محدود نمی شود و فعالان حوزه دارو نیز نظر مشابه دارند.

محمد باقر ضیا، رییس انجمن داروسازان ایران نیز با نظر وزیر بهداشت موافق است.

او به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: منطقی ترین راه این است که کار هر صنف را به خودشان بسپاریم و فقط نظارت از طرف وزارت بهداشت وجود داشته باشد.

به گفته او حاکمیت باید نظارت داشته باشد تا اصول و معیارها رعایت شود.

این کار به معنی تصمیم گیری درست بر اساس مستندات است.

به طور مثال وقتی قیمت تمام شده دارو 40 هزار تومان است و بعد باید بر اساس قیمت گذاری، 20 هزار تومان فروخته شود، از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

وی ادامه می دهد: وزارت بهداشت با ظرفیت و توان مالی خود قیمت می گذارد، در حالی که باید دید قیمت تمام شده دارو چقدر است و با حاشیه سود منطقی، قیمت گذاری انجام شود.

باید راه هایی که در جهان در این مسیر طی می شود و تجربه شده است را ادامه بدهیم.

محال است فروشنده ای که قیمت کالای تمام شده برای او 20 هزار تومان است، کالا را 15 هزار تومان بفروشد.

زیرا برای او صرفه اقتصادی ندارد.

این مشکل باعث می شود تولید کاهش پیدا کند.

* اگر مجلس تصویب کند، استقبال می کنیم ایرج حریرچی، معاون وزیر، سخنگوی وزارت بهداشت هم در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگار سلامت ایرنا درباره قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی توسط وزارت بهداشت گفت: تا سال 93 تجهیزات ‏پزشکی در بخش خصوصی و بازار قیمت نداشت.

واردکننده قیمت را تعیین و عرضه می کرد.

البته گاهی درباره تجهیزات سرمایه ای دولت ‏پروفورم ها را تعیین می کرد.

به گفته او، در سال 93 دولت اختیار قیمت گذاری این کالاها را به وزارت بهداشت داد و حتی سال گذشته گفتیم بیمارستان های ‏خصوصی نیز باید تجهیزات را خودشان و با قیمت مشخص تامین کنند.

‏ وی اضافه کرد: وزیر بهداشت در این باره گلایه ای داشت که چرا بخش های ‏دیگر قیمت را خودشان تعیین می کنند آن هم وقتی قیمت خیلی چیزها وابستگی ارزی ندارد، قیمت را بالا می برند.

حریرچی ادامه داد: مکانیزم قیمت گذاری در قانون تعریف شده و اگر دولت و ‏مجلس به این نتیجه برسد که شیوه قیمت گذاری باید تغییر داده شود، حتما از آن استقبال می شود.

‏ سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: گفته می شود بازار آزاد قیمت را تعیین کند، اما بعد نباید گفت که بیمه پول آن را بدهد.

در کجای بازار غرب گفته ‏می شود که بازار آزاد قیمت را خودش تعیین کند، اما قیمت را بیمه پرداخت کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز نظری مشابه سخنگوی وزارت بهداشت دارد.

کیانوش جهانپور به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی در حال حاضر توسط سازمان غذا و دارو انجام می شود.

در حال حاضر مسائل دیگری از جمله استفاده یا عدم استفاده دارو از ارز دولتی مطرح است.

کمیسیون قیمت گذاری، بر اساس ضوابط قیمت دارو را تعیین می کند.

وی ادامه داد: قیمت گذاری اقلام ضروری تجهیزات پزشکی که باید از ارز دولتی استفاده کنند نیز توسط اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو انجام می شود و در این زمینه تصمیم جدیدی ابلاغ نشده است.

جهانپور با اشاره به نوسانات نرخ ارز، بیان کرد: در حال حاضر با قیمت های چندگانه ارز مواجه هستیم و در شرایط فعلی نمی توان موضوع واسپاری قیمت گذاری به بخش خصوصی را مطرح کرد.

اگر شرایط ارز به ثبات نسبی برسد و چندگانگی نرخ ارز وجود نداشته باشد می توان درباره این موضوع بیشتر صحبت و بررسی کرد.

موضوع قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی به هر حال موضوع حساسی است، مساله ای که با جان و سلامت مردم سر و کار دارد و با حوزه های دیگر اقتصادی متفاوت است در این چالش گاهی نیازها و مطالبات تولیدکنندگان و بازرگانان این حوزه که سود و گردش اقتصادی کار برایشان اولویت دارد، ممکن است با اولویت های حاکمیتی تامین نیازهای سلامت مردم در تعارض باشد به خصوص که بازار ارز و البته واردات در کشور امروز شرایط خاص خود را دارند، تخلفات و سوء استفاده ها در این وضعیت کم نیست.

اگر این کالاها صرفا با نگاه اقتصادی قیمت گذاری شوند به خصوص با ضعف ها و چالش های انکار ناپذیر بیمه ها، ممکن است، بیماران بیشتری دستشان از این کالاهای حیاتی کوتاه شود، باید دید راه حل این چالش اساسی بین فعالات بازار دارو و تجهیزات پزشکی و نیاز بیماران در آینده چگونه مدیریت می شود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 28مهر1397 ، کدخبر: 83071614: www.

irna.

ir
کلید واژه ها: تجهیزات پزشکی - قیمت - بهداشت - وزیر بهداشت - وزارت بهداشت - پزشکی - دارو - سازمان غذا و دارو - کشاورزی ایران - قیمت تمام شده - دولت - وزیر - وزارت - اتاق - ایران - کشاورزی - نرخ ارز - تولید کنندگان - انتقاد - مصرف کنندگان - سازمان حمایت - بیمارستانی - معادن - تولید - داروی - مصرف - قیمت ارز - مسئولان - پیشنهاد - بیماران

آخرین اخبار سرویس:
افزایش بهای نفت

اعتراض های خونین در فرانسه

نمایشگاه بین المللی موسیاد در استانبول و غیبت ایران

تعرفه برق پرمصرف ها نهایی شد

بازار ارز متشکل باید تشکیل شود

کارگران «هفت تپه» فردا به حقوق خود می رسند

ترامپ عامل نگون بختی های این روزهای استقلال

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مافیای امداد خودرو جاده ای است/معرفی مقصر ریختن گازوییل در جاده شمال

مشکلات اقتصادی باعث افزایش پرونده های قضایی شده است

شناسایی 100 دستگاه امدادخودروی متخلف

یک ماه حقوق معوقه کارگران هفت تپه فردا پرداخت می شود

بذر گندم دیم کاران اهوازی تامین نشد

آرایشگاه های زنانه بجنورد مجاز به خدمات آرایش دائم نیستند

اختیارات مدیرعامل مناطق نفتخیز جنوب تفویض شد

بازگشت به حیات 1057 واحد صنعتی راکد کشور

اختیارات مدیرعامل مناطق نفتخیز جنوب تفویض شد

1057 واحد صنعتی غیرفعال کشور جان دوباره گرفتند

1057 واحد صنعتی راکد کشور جان دوباره گرفتند

چشم انداز فولاد در نیمسال دوم

منافع مشتریان از جبران ضرر خودروسازان

جزییات تکمیلی از عرضه دنا پلاس اتوماتیک تا پایان سال

21 درصد خودروهای سنگین دارای معاینه فنی پایتخت آلاینده بودند

قیمت نفت خام سنگین ایران حدود 4 دلار کاهش یافت

هتل به شکل اسباب بازی کودکان !+عکس

تست کنجکاوی؛ تا چه اندازه کنجکاو هستید؟

حقوق کارگران نیشکر هفت تپه فردا واریز می شود

لزوم کم شدن فاصله نرخ ارز نیمایی با بازار

آغاز توزیع دومین نوبت سود سهام عدالت/واریز سود جاماندگان نوبت اول

حقوق کارمندان امسال افزایش نمی یابد

پای دونالد ترامپ روی کانال انتقال پول استقلالی ها

در پارک ملی گلستان چه می گذرد؟ گلستان دیگر پارک ملی ندارد؟!

رونمایی از 12 طرح فناورانه

شمار جان باختگان حوادث رانندگی در شیراز 23 درصد کاهش یافت

1400هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت کلزا رفته است

صنایع تبدیلی کشاورزی در استان اردبیل افزایش یافت

1057 واحد صنعتی راکد کشور جان دوباره گرفتند

افزایش تولید در هکتار راهکار بهبود معیشت کشاورزان است

1400هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت کلزا رفته است

صنایع تبدیلی کشاورزی در استان اردبیل افزایش یافت

چرا نماینده وزارت اقتصاد در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق نبود؟

رمزگشایی از سخنان فوکویاما

قانون کار را به مسلخ برده اند/ خصولتی ها 98 درصد تسهیلات را در جای دیگری سرمایه گذاری می کنند

انتقاد از تصویب قیمت 9800تومانی برای مرغ

شبکه های اجتماعی میزبان داروهای تقلبی و تاریخ گذشته!

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 30 آبان 97

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین روز آبان

جزییات محاسبه نرخ امداد خودرو/ با امدادگرنماهای دولتی و شبه دولتی طرف هستیم

جزییات محاسبه نرخ امداد خودرو/ با امدادگرنماهای دولتی و شبه دولتی طرف هستیم

وزارت نفت با تجمیع پتروشیمی های فعال موافقت کرد

پیشرفت فیزیکی 600 درصدی کشاورزی حفاظتی در البرز

حرکت آزمایشی قطار قزوین - رشت فردا آغاز می شود

پیشرفت فیزیکی 600 درصدی کشاورزی حفاظتی در البرز

افزایش تولید در هکتار راهکار بهبود معیشت کشاورزان است

تقویت شائبه بازارسازی محصولات پتروشیمی

شفاف سازی قیمت های امداد خودرو برای مردم

آغاز توزیع دومین نوبت سود سهام عدالت/واریز سود جاماندگان نوبت اول

صنایع تبدیلی کشاورزی در استان اردبیل افزایش یافت

1057 واحد صنعتی راکد کشور جان دوباره گرفتند

افزایش تولید در هکتار راهکار بهبود معیشت کشاورزان است

1400هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت کلزا رفته است

تعیین نرخ خدمات خشکشویی به اتحادیه واگذار شود

پیشرفت فیزیکی 600 درصدی کشاورزی حفاظتی در البرز

70 درصد آبهای زیرزمینی در آذربایجان غربی مصرف می شود

رسیدن آب به دشت های ماهیدشت و روانسر باید پیگیری شود

خبری خوش برای صنعتگران فارس

اطلاعات انبارهای خراسان شمالی راستی آزمایی می شود

تعیین نرخ خدمات خشکشویی به اتحادیه واگذار شود

افزایش مصرف گاز طبیعی در کردستان

فروش 10 هزارمیلیارد ریالی بیمه کوثر

قیمت هر کیلو مرغ به 11 هزار تومان رسید

قیمت شقه گوسفندی به 60 هزار تومان رسید

حقوق کارگران نیشکر هفت تپه فردا واریز می شود

نسخه بانک جهانی برای خانه دار شدن

استخدام مسئول بخش تولید محتوا دارای حداقل مدرک لیسانس در تهران

شمار جان باختگان حوادث رانندگی در شیراز 23 درصد کاهش یافت

اطلاعات انبارهای خراسان شمالی راستی آزمایی می شود

قیمت نفت خام سنگین ایران حدود 4 دلار کاهش یافت

تشکیل انجمن گردشگری سلامت در کردستان ضروری است

حرکت آزمایشی قطار قزوین - رشت فردا آغاز می شود

جنگل کاری در 10 هکتار از زمین های گونلو

رسیدن آب به دشت های ماهیدشت و روانسر باید پیگیری شود

یک دلار 12900 تومان شد/ کاهش 250 تومانی یورو + جدول

اختلال موقت در خدمات الکترونیک بانک تجارت به دلیل بروزرسانی شبکه شتاب

150 مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی در لرستان شناسایی شد

رسیدن آب به دشت های ماهیدشت و روانسر باید پیگیری شود

فرماندار شوش: یک ماه از حقوق عقب مانده کارگران نیشکر هفت تپه فردا واریز می شود

نظارت بر قیمت ها در بازار

حقوق کارگران نیشکر هفت تپه پنج شنبه واریز می شود

110 درصد ابهای زیرزمینی کشور استفاده می شود

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین روز آبان

چالش های فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی برطرف می شود

پای ترامپ روی کانال انتقال پول استقلالی ها

روند کاهش بارندگی در سیستان و بلوچستان 50 ساله شد

موافقت وزارت نفت با تجمیع پتروشیمی های فعال

وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی متهمان اصلی اخلال در نظام اقتصادی بودند

همه کارگران بازداشت شده هفت تپه آزاد شدند

ادامه فعالیت مشاغل صنایع کوچک خوزستان در خطر است

110 درصد ابهای زیرزمینی کشور استفاده می شود

حقوق کارگران نیشکر هفت تپه فردا واریز می شود

اطلاعیه شرکت ملی پخش : تحویل بنزین فقط با کارت سوخت

دوراهی قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی

دوراهی قیمت گذاری دارو و تجهیزات پزشکی