مطالب مرتبط:
اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها
در شهر تهران زباله سوز عفونی نداریم/ کاهش معنی دار حجم زباله های عفونی
کاهش 0.02 درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در سال آبی جاری / وسعت دریاچه کم تر شد + جزییات
هزینه های سلامت با اجرای طرح مراقبت در منزل کاهش 35 درصدی داشته است
کاهش 35 درصدی حجم آب های سطحی کشور در سال گذشته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:052018-10-22اقتصادي

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها


محققان دانشگاهی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دانش فنی ساخت زباله سوزهای پلاسمایی به عنوان روش پاک و سبز امحای زباله های خطرناک و ویژه دست یافتند و به گفته آنها قرار است تا پایان امسال دو پایلوت صنعتی این دستگاه با ظرفیت یک تن در روز برای امحای پسماندهای.

- محققان دانشگاهی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دانش فنی ساخت زباله سوزهای پلاسمایی به عنوان روش پاک و سبز امحای زباله های خطرناک و ویژه دست یافتند و به گفته آنها قرار است تا پایان امسال دو پایلوت صنعتی این دستگاه با ظرفیت یک تن در روز برای امحای پسماندهای "صنعتی" و "ویژه" و دیگری با ظرفیت 5 تن در روز برای پسماندهای "شهری" و "بیمارستانی" راه اندازی شود.

محمدرضا خانی، عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از 20 سال قبل که فناوری پلاسما به کشور وارد شد، برنامه ریزی هایی برای توسعه این فناوری در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد، اظهار کرد: با توجه به کمبود اعتبارات، تلاش شد تا این تحقیقات به سمت اجرای پروژه های محصول محور سوق دهیم، از این رو بخشی از فعالیت ما در مرز دانش و بخشی از آن صنعتی شده است، لذا تاکنون بیش از 10 محصول صنعتی در حوزه فناوری پلاسما در این پژوهشکده تولید شده است.

وی مدیریت پسماند با استفاده از فناوری پلاسما را از جمله زمینه های تحقیقاتی نام برد و خاطر نشان کرد: در حال حاضر در کشور تنها یک سیستم زباله سوز سنتی فعال در کهریزک راه اندازی شده است که از 8 هزار تن زباله ای که در شهر تهران به طور روزانه تولید می شود، تنها 200 تن را به روش زباله سوز (Incineration) امحا می کند و از آن حدود 5 مگاوات برق تولید خواهد شد.

خانی با بیان اینکه با توجه به میزان تولید پسماند در کشور این میزان امحا به روش زباله سوز بسیار کم است، اظهار کرد: از این رو شاهدیم که با روش هایی مانند کمپوست و یا دفن، زباله ها مدیریت می شوند که این روش در کشورهای پیشرفته دنیا مانند آلمان، سوئد و آمریکا روش مناسبی به شمار نمی رود.

این محقق نشت شیرابه زباله ها به آب های زیر زمینی را از جمله معایب روش دفن زباله ها نام برد و یادآور شد: به ویژه در شهرهای شمالی کشور که سطح آب های زیر زمینی بالا است، این آب ها به مواد شیمیایی موجود در شیرابه ها آلوده می شوند که سرمنشا بسیاری از بیماری ها مانند سرطان خواهند شد.

بر این اساس این موضوع را از سال 1387 در پژوهشکده لیزر و پلاسما به عنوان قطب علمی فناوری پلاسما در دستور کار قرار دادیم و در سال 1390 اولین سیستم آزمایشگاهی امحای پسماندها به روش پلاسما را در کشور تولید کردیم که در آن سال ثبت اختراع شد.

وی انتشار چندین مقاله ISI را از دیگر دستاوردهای این مطالعات نام برد و تاکید کرد: از سال 90 تاکنون به مدت 7 سال است که به دنبال صنعتی سازی این دستگاه هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری دو پایلوت صنعتی سازی این دستگاه را با ظرفیت یک تن در روز برای پسماندهای صنعتی و ویژه و دیگری با ظرفیت 5 تن در روز برای پسماندهای شهری و بیمارستانی را راه اندازی کنیم.

به گفته این محقق، سرمایه گذاری فاز پایلوت این طرح با حمایت بخش خصوصی انجام شده است و حمایت های دولتی مشمول این طرح نشد.

پسماندهای ارزشمند روش پلاسما عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی، پلاسما را حالت چهارم ماده دانست و توضیح داد: پلاسما را می توان در رژیم حرارتی (Thermal plasma) در دمای 5 هزار درجه سانتی گراد به بالا ایجاد کرد و یکی از مهمترین ویژگی های پلاسما این است که در غیاب اکسیژن می توان چنین دمایی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در زباله سوزهای قدیمی با سوختن سوخت های فسیلی و اکسیژن حرارت مورد نیاز ایجاد می شود، در حالی که در زباله های پلاسما می توانیم بدون اکسیژن و کاملا با روش های الکتریکی دمای الکترون و یون ها را به حدی افزایش دهیم که با استقاده از بمباران الکترونی، فرآیند پیرولیز بر روی پسماندها انجام شود و آنها را تجزیه حرارتی کنیم.

مجری طرح روش زباله سوزی پلاسمایی را قابل کاربرد برای انواع پسماندها از صنعتی، ویژه و دارویی تا پسماندهای شهری و بیمارستانی دانست و اظهار کرد: پسماندها در این روش به ترکیبات پایه مانند کربن، اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن تجزیه شده و سپس با اضافه کردن گازهای ثانویه مانند بخار آب فرایند هدایت به سمت تولید سینگاز (ترکیب گاز هیدروژن و منوکسید کربن) انجام می شود.

سینگاز تولیدی می تواند برای تهیه سوخت و یا تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

خانی، با بیان اینکه در حال حاضر بهینه ترین روش برای امحای پسماندها و تولید برق، فناوری پلاسما است، گفت: این فناوری دارای چندین مزیت است که از آن جمله می توان به قابل استفاده بودن برای همه پسماندها اشاره کرد.

پسماندهای حاوی ترکیبات آب، مواد نسوز و یا پسماندهایی را که به شدت خطرناک هستند و در اثر فرآیندهای احتراقی معمول منجر به تولید آلاینده های گازی می شوند، در این روش می توانیم با استانداردهای اروپا امحا کنیم، ضمن آنکه خروجی این امحا نیز مواد ارزشمند است.

این محقق قابل استفاده بودن برای پسماندهای الکترونیکی را از دیگر مزایای این روش نام برد و گفت: در حال حاضر شرکت پاناسونیک سیستم های زباله سوز پلاسمایی 5 تن در روز زباله را برای امحای پسماندهای الکترونیکی خود به بهره برداری رسانده است.

وی ادامه داد: در امحای زباله به روش زباله سوزهای قدیمی 70 درصد پسماند به صورت خاکستر باقی می ماند که حاوی ترکیبات خطرناکی است و با وزش باد می تواند این ترکیبات در هوا پراکنده شود و ایجاد آلودگی های خطرناک کند.

خانی خاطر نشان کرد: در فناوری پلاسما بسته به ترکیباتی که در آن وجود دارد، حجم زباله بین 95 تا 99 درصد کاهش می یابد، به گونه ای که ترکیبات فلزی و شیشه به صورت مواد مذاب از پایین راکتور خارج می شوند و از آن می توان در ساخت مصالح ساختمانی به شدت مقاوم استفاده کرد و این مصالح هیچ خاصیت سمی برای سازه ندارند.

مجری طرح تولید حدود 816 کیلووات ساعت برق خالص از هر یک تن پسماند را از دیگر مزایای روش پلاسما ذکر کرد و ادامه داد: این میزان در روش زباله سوزهای قدیمی حدود 516 کیلووات ساعت است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی رویکرد اصلی اجرای طرح زباله سوزهای پلاسمایی را امحای زباله های ویژه و خاص مانند پسماندهای داروسازی و پتروشیمی ها عنوان کرد و افزود: تاکنون برای 5 پتروشیمی "امیرکبیر"، "جم"، "مارون"، "تبریز" و "شازند اراک" فاز امکان سنجی امحای پسماند با فناوری پلاسما در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری انجام شده است.

به گفته وی، مجتمع های پتروشیمی بالغ بر 300 تا 400 نوع پسماند دارند که نتایج مطالعات فاز امکان سنجی که در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد اجرایی شد، نشان داد پتروشیمی ها می توانند به جای آنکه پسماندهای خود را به کشورهای اروپایی صادر و یا به روش های غیر بهداشتی دفن و یا دپو کنند، با روش پلاسما علاوه بر امحای سبز پسماندهای خود، ترکیبات با ارزش دیگری را به دست آورند.

وی از آمادگی این تیم تحقیقاتی برای انجام امکان سنجی برای سایر پتروشیمی ها خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر پتروشیمی ها، برای شرکت های داروسازی که دارای پسماندهای کلردار هستند، آمادگی داریم که به سرعت فرآیند امکان سنجی و توجیه اقتصادی این روش را انجام دهیم.

خانی با بیان اینکه در دنیا کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، ژاپن و فرانسه در حال راه اندازی واحدهای زباله سوز پلاسمایی هزار تن در روز هستند، ادامه داد: ما با شرکت های دولتی و سازمان پسماند شهرداری جلساتی برای صنعتی سازی این سیستم داشتیم، ولی عموما به دلیل عدم ثبات مدیریت و هزینه هایی که باید پرداخت شود، خیلی تمایل به اجرای این روش در ابعاد شهری ندارند.

وی اضافه کرد: از این رو پیشنهاد ما این است که در حال حاضر از این روش برای امحای پسماندهای ویژه و خطرناک استفاده کنیم که تناژهای پایین تری دارند، ضمن آنکه مطالعات امکان سنجی آن راحت تر است.

این محقق حوزه پلاسما، پسماندهای خطرناک و ویژه را پسماندهای آتش زا و یا حاوی مواد تشعشع زا دانست که تماس آنها با بدن انسان می توانند منجر به مسمومیت انسان شود و گفت: پسماندهای بیمارستانی به دلیل وجود فعالیت میکرو ارگانیزم هایی در آن، شاخه ای از پسماندهای ویژه است و برای امحای آن روش 5 تن در روز را پیشنهاد می دهیم.

به گفته وی، امحای پسماندهای مایع و ویژه را که شامل پسماندهای پتروشیمی ها، شرکت های داروسازی، کارخانه های تصفیه روغن و یا هر کارخانه ای که دارای پسماندهای بد بو و یا شیمیایی و یا خطرناک می شوند، می توان مطابق استاندارهای اروپایی با این روش امحا کرد.

پسماندهای بیمارستانی چالش دیگر کشور عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به چالش کشور در زمینه پسماندهای بیمارستانی، گفت: برای رفع این چالش عملیات "اتوکلاو" انجام می شود؛ یعنی بر روی زباله ها در دما و فشار بالا فرآیند استریل انجام می شود، ولی مطالعات دنیا نشان می دهد که در این فرآیند، عملیات استریل به صورت کامل انجام نمی شود و حجم پسماندها کاهش محسوسی ندارند؛ از این رو در این روش ما همچنان با حجم زیادی از زباله مواجه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: فناوری پلاسما در دنیا خود را اثبات کرده و می تواند انواع پسماندهای بیمارستانی، عفونی و غیر عفونی را به خوبی امحا کند و حجم آن را به کمتر از 5 درصد کاهش دهد که از 5 درصد باقی مانده نیز می توان در تولید مصالح ساختمانی استفاده کرد.

این محقق با تاکید بر اینکه روش پلاسما را می توان به طور کامل جایگزین فرآیند اتوکلاو کرد و فرآیند دفن نیز حذف شود، اظهار کرد: دمای مشعل پلاسما بین 5 تا 10 هزار درجه سانتی گراد و دمای کوره بین 1600 تا 1200 درجه سانتی گراد است و در این دما فرآیند تجزیه پسماندها آغاز می شود و هیچ میکروارگانیسمی و یا عوامل عفونت زا نمی توانند این دما را تحمل کنند و به صورت کامل از بین می روند.

وی در عین حال از طراحی و ساخت اتوکلاوهای پلاسما برای استریل تجهیزات اتاق در دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و افزود: این دستگاه در حال طی کردن اخذ استانداردها است.

یکی از مشکلات ما موضوع دریافت تاییدیه ها است.

ما با هر مرکزی که برای بهره برداری از دستگاه های ساخته شده تماس می گیریم، از ما تاییدیه می خواهند.

مجری طرح یادآور شد: این در حالی است که ما برای یکسری از تجهیزات ساخته شده از اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از یک سال و نیم گذشته تقاضای دریافت تاییدیه کردیم، ولی شرکت های وارد کننده می توانند در فرآیندهای 6 ماهه مجوز را کسب کنند و این باعث می شود که همیشه با چالش هایی مواجه شویم.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به چالش های مالی در سال های اخیر گفت: تمام هزینه های تحقیقاتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی شده است، ضمن آنکه نوسانات ارزی از دیگر موانع کاری ما است؛ به گونه ای که رونمایی از سیستم زباله سوز پلاسمای 5 تن در روز را که قرار بود در خرداد ماه رونمایی شود، 9 ماه پروژه به تعویق افتاد و این چالش ما است که با دست خالی در دانشگاه فعالیت می کنیم.

عملکرد زباله سوز برای زباله های خطرناک و عادی خانی گفت: پسماندهای ویژه، ترکیبات شیمیایی خاصی دارند که در صورت امحای آن ها با روش فرآیند احتراق معمولی گازهایی مانند دی اکسید و یا ترکیبات گوگرددار و فلوئور دار منتشر می شود که به شدت سرطان زا و بر روی DNA هم تاثیرگذار است و موجب عجیب الخلقه زایی نیز می شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که می توانیم با شرایطی که در پلاسما قابل تنظیم است، مانند کنترل دمایی و یا تزریق گازهای ثانویه اقدام به امحای زباله های ویژه با روش سبز کنیم.

خانی در عین حال با تاکید بر اینکه هیچگاه ادعا نمی کنیم روش امحای پلاسما با صرفه ترین روش امحا است، خاطر نشان کرد: ولی بسته به محتوای پسماند و میزان خطرناک بودن، پلاسما بهترین روش است و در دنیا نیز از این روش برای حذف پسماندهایی که با روش های دیگر قابل امحا نیستند، استفاده می شود.

وی، فناوری پلاسما را پاک ترین فناوری برای مدیریت پسماند در دنیا معرفی کرد و گفت: ولی باید در کنار آن تجهیزات این روش و دانش فنی آن هم موجود باشد تا بتوان پسماندها را به درستی مدیریت کرد.

این کاری است که در دانشگاه مطالعه شده و به عنوان سبزترین روش مدیریت پسماند به جامعه معرفی شد، ضمن آنکه بهینه ترین روش از لحاظ بازگشت سرمایه است.


کلید واژه ها: زباله - پسماند - دانشگاه شهید بهشتی - فناوری - دانشگاه - پژوهشکده - سرمایه گذاری - تولید - کشور - خطرناک - کشورهای پیشرفته - سرمایه - مدیریت - محققان - برنامه ریزی - میزان - شهر تهران - هیات علمی - لیزر - شهید - هایی - علمی - عضو هیات - شیمیایی - بیماری - کهریزک - برنامه - آمریکا - کمپوست - آلوده

آخرین اخبار سرویس:
طرح کنگره برای توقف فروش سلاح به عربستان

مهمترین استخدامی های کرمان - هفته 34 ام

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 34 ام

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت پیام آوران پارسیان - تهران

مصرف برق مساجد و مدارس تا سه برابر افزایش یافت

افزایش صید ماهی استخوانی در خزر

مهمترین استخدامی های قم - هفته 34 ام

مهمترین استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - هفته 34 ام

پرداخت تسهیلات 440 میلیاردی به کشاورزان مازندرانی

مصرف برق مساجد و مدارس تا سه برابر افزایش یافت

مهمترین خبرهای جهان (7-19)

دلار با کاهش 2 هزار تومانی وارد کانال 11 هزار تومان شد/ افت 20 درصدی بهای طلا و سکه/ خرید 60 هزار تن برنج هندی توسط ایران از طریق مناقصه/ ژاپن به دنبال استخدام 345 هزار کارگر خارجی

تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اوراسیا

جنگ تجاری آمریکا و فرصتی طلایی برای صنعت خودرو ایران

قیمت ارز و سکه طلا تا کجا سقوط می کند؟

استخدام سرپرست خط تولید، کارشناس کنترل کیفیت،کارشناس R&D

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی خانم در البرز

قیمت انواع تلویزیون های ارزان قیمت در بازار /جدول

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

سهم بانک ها از گرانی چقدر است؟

پرداخت یارانه 200 هزار تومانی به کارگران و کارمندان

با 500 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟ + جدول قیمت

حقایقـی در مورد قلیـــان که از آن بی خبرید/ اینفوگرافی

یارانه آبان ماه چه موقع واریز می شود؟

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در تهران

زمستان مسکن ارزان می شود

414 تن گوشت منجمد در قزوین توزیع شد

414 تن گوشت منجمد در قزوین توزیع شد

کمیته بازل رتبه دهی رااصلاح کرد/پایان صدرنشینی ایران در پولشویی

اختصاص مشوق سرمایه گذاری 90 درصدی در شهرک صنعتی فسا

از ریاست وثوق الدوله بر کمیسیون نظارت بر دخل و خرج بودجه تا اعلام شرط تک نرخی شدن دلار

نامه نگاری صادرکنندگان با همتی/ابهامات شیوه جدید رفع تعهد ارزی

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم با مزایا در شرکت ارگ سپنتا

جاجیم بافی در مسیر رونق

جاجیم بافی در مسیر رونق

درخواست واردات جگر

دریافت غذا از عراق به جای پول گاز دروغ است

ماجرای بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی به کجا رسید؟

استخدام کارشناس پشتیبانی مشتری در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام مدیر فروش،مسئول فنی در فارس

جزییات واردات دستگاه های کارتخوان دست دوم از ترکیه و هند/ کارتخوان های ایرانی در کازینوهای خارجی!

استخدام برنامه نویس،مهندس الکترونیک/نوآوران صنعت ریلی پایش

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با مزایا و پورسانت عالی

استخدام کارشناس فروش در شرکت بین المللی دایوپارس در تبریز

استخدام کارشناس ایمنی و بهداشت(HSE)و کارشناس بازرگانی در تهران

هشدار درباره بحران خرید گندم

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

استخدام متخصص CDN،برنامه نویس Erlang در تهران

استخدام کارشناس VoIP،توسعه دهنده سیستم های شارژینگ در تهران

استخدام کارشناس پایگاه داده،برنامه نویس QML / Qt در تهران

استخدام 8 ردیف شغلی در شرکت آریاسامانه در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت ویژن پیک- تهران

استخدام کارشناس انبار، پشتیبان فروش در شرکت دایوپارس

اجازه قانونی برای فروش موز 16 هزار تومانی

صادرکنندگان یک بار مصرف، بازار زعفران را به هم ریخته اند

7 نکته درباره بیابان ها

کرمان از خاک فولاد می سازد

قیمت انواع آپارتمان دوخوابه در تهران /جدول

ویلاسازی علت گرانی آجیل و خشکبار

نیازمند سنت شکنی در مدیریت پروژه هستیم/مدیریت پروژه حلقه مفقوده بین صنعت و فضاهای آکادمیک

درخواست واردات جگر

لزوم توجه جدی به برند سازی در کشور

تولید زعفران در یکی از روستاهای کرمانشاه

دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟

موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک چیست؟

قیمت جهانی طلا افزایش یافت

7 نکته درباره بیابان ها

قیمت نفت پس از جهش 2 درصدی دوباره افت کرد

در هیات مدیره ایران خودرو چه می گذرد؟

یارانه نقدی آبان شنبه واریز می شود

پرداخت کمک هزینه 200هزار تومانی به کارگران و کارمندان

قیمت طلا و سکه 20 درصد از ابتدای هفته تا به امروز کاهش یافت

7 نکته درباره بیابان ها

تکذیب خبر افزایش قیمت خودرو

چرا صادرات فرش کاهش یافت؟

چرا بیکاری یک استان 8 و استان همجوارش 20 درصد است

قیمت جدید انواع پژو در بازار تهران/جدول

افزایش 13 درصدی صادرات کشور در سال جاری

سقوط قیمت سکه به 3 میلیون و 600 هزار تومان

عشق «منوچ جیور» قناری است نه زن و بچه اش !

براتعلی با موتور هوندایش سر رسید و گرد و خاکی به پا کرد

ادامه روند نزولی قیمت سکه / نرخ دلار 12600 تومان

چرا دلار ارزان شد؟

کشتی آرای: سقوط قیمت سکه به 3 میلیون و 600 هزار تومان

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

کاهش 16درصدی قیمت سکه و طلا در بازار

چرا دلار ارزان شد؟ / اقدامات پارتیزانی بانک مرکزی دلیل اصلی کاهش

خروج بیش از 3.5 میلیون دلار برای واردات بلندگوی خودرو به کشور + جدول

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

چرا نرخ دلار کاهش یافت؟

پرداخت یارانه 200 هزار تومانی به کارگران و کارمندان

جزییات تصادف خودروی مسوولان وزارت رفاه در استان گلستان

کاهش 20درصدی قیمت طلاوسکه

قیمت اجاره بهای آپارتمان نوساز در تهران/جدول

خبر خوش برای پسته داران در راه است

موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک

واگذاری پراید جای ساندرو عاقبت چیست؟

خرید کتری برقی چقدر هزینه دارد؟

هاوالH2 با چه قیمتی به فروش می رسد؟

تحویل سوخو-100 به ایران را بعد از کاهش قطعات آمریکایی آن بررسی می کنیم

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها