مطالب مرتبط:
اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها
در شهر تهران زباله سوز عفونی نداریم/ کاهش معنی دار حجم زباله های عفونی
کاهش 0.02 درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در سال آبی جاری / وسعت دریاچه کم تر شد + جزییات
هزینه های سلامت با اجرای طرح مراقبت در منزل کاهش 35 درصدی داشته است
کاهش 35 درصدی حجم آب های سطحی کشور در سال گذشته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:052018-10-22اقتصادي

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها


محققان دانشگاهی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دانش فنی ساخت زباله سوزهای پلاسمایی به عنوان روش پاک و سبز امحای زباله های خطرناک و ویژه دست یافتند و به گفته آنها قرار است تا پایان امسال دو پایلوت صنعتی این دستگاه با ظرفیت یک تن در روز برای امحای پسماندهای.

- محققان دانشگاهی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دانش فنی ساخت زباله سوزهای پلاسمایی به عنوان روش پاک و سبز امحای زباله های خطرناک و ویژه دست یافتند و به گفته آنها قرار است تا پایان امسال دو پایلوت صنعتی این دستگاه با ظرفیت یک تن در روز برای امحای پسماندهای "صنعتی" و "ویژه" و دیگری با ظرفیت 5 تن در روز برای پسماندهای "شهری" و "بیمارستانی" راه اندازی شود.

محمدرضا خانی، عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از 20 سال قبل که فناوری پلاسما به کشور وارد شد، برنامه ریزی هایی برای توسعه این فناوری در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد، اظهار کرد: با توجه به کمبود اعتبارات، تلاش شد تا این تحقیقات به سمت اجرای پروژه های محصول محور سوق دهیم، از این رو بخشی از فعالیت ما در مرز دانش و بخشی از آن صنعتی شده است، لذا تاکنون بیش از 10 محصول صنعتی در حوزه فناوری پلاسما در این پژوهشکده تولید شده است.

وی مدیریت پسماند با استفاده از فناوری پلاسما را از جمله زمینه های تحقیقاتی نام برد و خاطر نشان کرد: در حال حاضر در کشور تنها یک سیستم زباله سوز سنتی فعال در کهریزک راه اندازی شده است که از 8 هزار تن زباله ای که در شهر تهران به طور روزانه تولید می شود، تنها 200 تن را به روش زباله سوز (Incineration) امحا می کند و از آن حدود 5 مگاوات برق تولید خواهد شد.

خانی با بیان اینکه با توجه به میزان تولید پسماند در کشور این میزان امحا به روش زباله سوز بسیار کم است، اظهار کرد: از این رو شاهدیم که با روش هایی مانند کمپوست و یا دفن، زباله ها مدیریت می شوند که این روش در کشورهای پیشرفته دنیا مانند آلمان، سوئد و آمریکا روش مناسبی به شمار نمی رود.

این محقق نشت شیرابه زباله ها به آب های زیر زمینی را از جمله معایب روش دفن زباله ها نام برد و یادآور شد: به ویژه در شهرهای شمالی کشور که سطح آب های زیر زمینی بالا است، این آب ها به مواد شیمیایی موجود در شیرابه ها آلوده می شوند که سرمنشا بسیاری از بیماری ها مانند سرطان خواهند شد.

بر این اساس این موضوع را از سال 1387 در پژوهشکده لیزر و پلاسما به عنوان قطب علمی فناوری پلاسما در دستور کار قرار دادیم و در سال 1390 اولین سیستم آزمایشگاهی امحای پسماندها به روش پلاسما را در کشور تولید کردیم که در آن سال ثبت اختراع شد.

وی انتشار چندین مقاله ISI را از دیگر دستاوردهای این مطالعات نام برد و تاکید کرد: از سال 90 تاکنون به مدت 7 سال است که به دنبال صنعتی سازی این دستگاه هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری دو پایلوت صنعتی سازی این دستگاه را با ظرفیت یک تن در روز برای پسماندهای صنعتی و ویژه و دیگری با ظرفیت 5 تن در روز برای پسماندهای شهری و بیمارستانی را راه اندازی کنیم.

به گفته این محقق، سرمایه گذاری فاز پایلوت این طرح با حمایت بخش خصوصی انجام شده است و حمایت های دولتی مشمول این طرح نشد.

پسماندهای ارزشمند روش پلاسما عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی، پلاسما را حالت چهارم ماده دانست و توضیح داد: پلاسما را می توان در رژیم حرارتی (Thermal plasma) در دمای 5 هزار درجه سانتی گراد به بالا ایجاد کرد و یکی از مهمترین ویژگی های پلاسما این است که در غیاب اکسیژن می توان چنین دمایی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در زباله سوزهای قدیمی با سوختن سوخت های فسیلی و اکسیژن حرارت مورد نیاز ایجاد می شود، در حالی که در زباله های پلاسما می توانیم بدون اکسیژن و کاملا با روش های الکتریکی دمای الکترون و یون ها را به حدی افزایش دهیم که با استقاده از بمباران الکترونی، فرآیند پیرولیز بر روی پسماندها انجام شود و آنها را تجزیه حرارتی کنیم.

مجری طرح روش زباله سوزی پلاسمایی را قابل کاربرد برای انواع پسماندها از صنعتی، ویژه و دارویی تا پسماندهای شهری و بیمارستانی دانست و اظهار کرد: پسماندها در این روش به ترکیبات پایه مانند کربن، اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن تجزیه شده و سپس با اضافه کردن گازهای ثانویه مانند بخار آب فرایند هدایت به سمت تولید سینگاز (ترکیب گاز هیدروژن و منوکسید کربن) انجام می شود.

سینگاز تولیدی می تواند برای تهیه سوخت و یا تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

خانی، با بیان اینکه در حال حاضر بهینه ترین روش برای امحای پسماندها و تولید برق، فناوری پلاسما است، گفت: این فناوری دارای چندین مزیت است که از آن جمله می توان به قابل استفاده بودن برای همه پسماندها اشاره کرد.

پسماندهای حاوی ترکیبات آب، مواد نسوز و یا پسماندهایی را که به شدت خطرناک هستند و در اثر فرآیندهای احتراقی معمول منجر به تولید آلاینده های گازی می شوند، در این روش می توانیم با استانداردهای اروپا امحا کنیم، ضمن آنکه خروجی این امحا نیز مواد ارزشمند است.

این محقق قابل استفاده بودن برای پسماندهای الکترونیکی را از دیگر مزایای این روش نام برد و گفت: در حال حاضر شرکت پاناسونیک سیستم های زباله سوز پلاسمایی 5 تن در روز زباله را برای امحای پسماندهای الکترونیکی خود به بهره برداری رسانده است.

وی ادامه داد: در امحای زباله به روش زباله سوزهای قدیمی 70 درصد پسماند به صورت خاکستر باقی می ماند که حاوی ترکیبات خطرناکی است و با وزش باد می تواند این ترکیبات در هوا پراکنده شود و ایجاد آلودگی های خطرناک کند.

خانی خاطر نشان کرد: در فناوری پلاسما بسته به ترکیباتی که در آن وجود دارد، حجم زباله بین 95 تا 99 درصد کاهش می یابد، به گونه ای که ترکیبات فلزی و شیشه به صورت مواد مذاب از پایین راکتور خارج می شوند و از آن می توان در ساخت مصالح ساختمانی به شدت مقاوم استفاده کرد و این مصالح هیچ خاصیت سمی برای سازه ندارند.

مجری طرح تولید حدود 816 کیلووات ساعت برق خالص از هر یک تن پسماند را از دیگر مزایای روش پلاسما ذکر کرد و ادامه داد: این میزان در روش زباله سوزهای قدیمی حدود 516 کیلووات ساعت است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی رویکرد اصلی اجرای طرح زباله سوزهای پلاسمایی را امحای زباله های ویژه و خاص مانند پسماندهای داروسازی و پتروشیمی ها عنوان کرد و افزود: تاکنون برای 5 پتروشیمی "امیرکبیر"، "جم"، "مارون"، "تبریز" و "شازند اراک" فاز امکان سنجی امحای پسماند با فناوری پلاسما در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری انجام شده است.

به گفته وی، مجتمع های پتروشیمی بالغ بر 300 تا 400 نوع پسماند دارند که نتایج مطالعات فاز امکان سنجی که در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد اجرایی شد، نشان داد پتروشیمی ها می توانند به جای آنکه پسماندهای خود را به کشورهای اروپایی صادر و یا به روش های غیر بهداشتی دفن و یا دپو کنند، با روش پلاسما علاوه بر امحای سبز پسماندهای خود، ترکیبات با ارزش دیگری را به دست آورند.

وی از آمادگی این تیم تحقیقاتی برای انجام امکان سنجی برای سایر پتروشیمی ها خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر پتروشیمی ها، برای شرکت های داروسازی که دارای پسماندهای کلردار هستند، آمادگی داریم که به سرعت فرآیند امکان سنجی و توجیه اقتصادی این روش را انجام دهیم.

خانی با بیان اینکه در دنیا کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، ژاپن و فرانسه در حال راه اندازی واحدهای زباله سوز پلاسمایی هزار تن در روز هستند، ادامه داد: ما با شرکت های دولتی و سازمان پسماند شهرداری جلساتی برای صنعتی سازی این سیستم داشتیم، ولی عموما به دلیل عدم ثبات مدیریت و هزینه هایی که باید پرداخت شود، خیلی تمایل به اجرای این روش در ابعاد شهری ندارند.

وی اضافه کرد: از این رو پیشنهاد ما این است که در حال حاضر از این روش برای امحای پسماندهای ویژه و خطرناک استفاده کنیم که تناژهای پایین تری دارند، ضمن آنکه مطالعات امکان سنجی آن راحت تر است.

این محقق حوزه پلاسما، پسماندهای خطرناک و ویژه را پسماندهای آتش زا و یا حاوی مواد تشعشع زا دانست که تماس آنها با بدن انسان می توانند منجر به مسمومیت انسان شود و گفت: پسماندهای بیمارستانی به دلیل وجود فعالیت میکرو ارگانیزم هایی در آن، شاخه ای از پسماندهای ویژه است و برای امحای آن روش 5 تن در روز را پیشنهاد می دهیم.

به گفته وی، امحای پسماندهای مایع و ویژه را که شامل پسماندهای پتروشیمی ها، شرکت های داروسازی، کارخانه های تصفیه روغن و یا هر کارخانه ای که دارای پسماندهای بد بو و یا شیمیایی و یا خطرناک می شوند، می توان مطابق استاندارهای اروپایی با این روش امحا کرد.

پسماندهای بیمارستانی چالش دیگر کشور عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به چالش کشور در زمینه پسماندهای بیمارستانی، گفت: برای رفع این چالش عملیات "اتوکلاو" انجام می شود؛ یعنی بر روی زباله ها در دما و فشار بالا فرآیند استریل انجام می شود، ولی مطالعات دنیا نشان می دهد که در این فرآیند، عملیات استریل به صورت کامل انجام نمی شود و حجم پسماندها کاهش محسوسی ندارند؛ از این رو در این روش ما همچنان با حجم زیادی از زباله مواجه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: فناوری پلاسما در دنیا خود را اثبات کرده و می تواند انواع پسماندهای بیمارستانی، عفونی و غیر عفونی را به خوبی امحا کند و حجم آن را به کمتر از 5 درصد کاهش دهد که از 5 درصد باقی مانده نیز می توان در تولید مصالح ساختمانی استفاده کرد.

این محقق با تاکید بر اینکه روش پلاسما را می توان به طور کامل جایگزین فرآیند اتوکلاو کرد و فرآیند دفن نیز حذف شود، اظهار کرد: دمای مشعل پلاسما بین 5 تا 10 هزار درجه سانتی گراد و دمای کوره بین 1600 تا 1200 درجه سانتی گراد است و در این دما فرآیند تجزیه پسماندها آغاز می شود و هیچ میکروارگانیسمی و یا عوامل عفونت زا نمی توانند این دما را تحمل کنند و به صورت کامل از بین می روند.

وی در عین حال از طراحی و ساخت اتوکلاوهای پلاسما برای استریل تجهیزات اتاق در دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و افزود: این دستگاه در حال طی کردن اخذ استانداردها است.

یکی از مشکلات ما موضوع دریافت تاییدیه ها است.

ما با هر مرکزی که برای بهره برداری از دستگاه های ساخته شده تماس می گیریم، از ما تاییدیه می خواهند.

مجری طرح یادآور شد: این در حالی است که ما برای یکسری از تجهیزات ساخته شده از اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از یک سال و نیم گذشته تقاضای دریافت تاییدیه کردیم، ولی شرکت های وارد کننده می توانند در فرآیندهای 6 ماهه مجوز را کسب کنند و این باعث می شود که همیشه با چالش هایی مواجه شویم.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به چالش های مالی در سال های اخیر گفت: تمام هزینه های تحقیقاتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی شده است، ضمن آنکه نوسانات ارزی از دیگر موانع کاری ما است؛ به گونه ای که رونمایی از سیستم زباله سوز پلاسمای 5 تن در روز را که قرار بود در خرداد ماه رونمایی شود، 9 ماه پروژه به تعویق افتاد و این چالش ما است که با دست خالی در دانشگاه فعالیت می کنیم.

عملکرد زباله سوز برای زباله های خطرناک و عادی خانی گفت: پسماندهای ویژه، ترکیبات شیمیایی خاصی دارند که در صورت امحای آن ها با روش فرآیند احتراق معمولی گازهایی مانند دی اکسید و یا ترکیبات گوگرددار و فلوئور دار منتشر می شود که به شدت سرطان زا و بر روی DNA هم تاثیرگذار است و موجب عجیب الخلقه زایی نیز می شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که می توانیم با شرایطی که در پلاسما قابل تنظیم است، مانند کنترل دمایی و یا تزریق گازهای ثانویه اقدام به امحای زباله های ویژه با روش سبز کنیم.

خانی در عین حال با تاکید بر اینکه هیچگاه ادعا نمی کنیم روش امحای پلاسما با صرفه ترین روش امحا است، خاطر نشان کرد: ولی بسته به محتوای پسماند و میزان خطرناک بودن، پلاسما بهترین روش است و در دنیا نیز از این روش برای حذف پسماندهایی که با روش های دیگر قابل امحا نیستند، استفاده می شود.

وی، فناوری پلاسما را پاک ترین فناوری برای مدیریت پسماند در دنیا معرفی کرد و گفت: ولی باید در کنار آن تجهیزات این روش و دانش فنی آن هم موجود باشد تا بتوان پسماندها را به درستی مدیریت کرد.

این کاری است که در دانشگاه مطالعه شده و به عنوان سبزترین روش مدیریت پسماند به جامعه معرفی شد، ضمن آنکه بهینه ترین روش از لحاظ بازگشت سرمایه است.


کلید واژه ها: زباله - پسماند - دانشگاه شهید بهشتی - فناوری - دانشگاه - پژوهشکده - سرمایه گذاری - تولید - کشور - خطرناک - کشورهای پیشرفته - سرمایه - مدیریت - محققان - برنامه ریزی - میزان - شهر تهران - هیات علمی - لیزر - شهید - هایی - علمی - عضو هیات - شیمیایی - بیماری - کهریزک - برنامه - آمریکا - کمپوست - آلوده

آخرین اخبار سرویس:
پارس خودرو به جای تندر و ساندروهای ثبت نامی چه ماشین هایی تحویل می دهد؟

ترامپ: استیضاح شوم، بازار بورس آمریکا سقوط می کند

ترامپ: مرا استیضاح کنید اگر می خواهید بازار سهام سقوط کند

H310I-IM-A R2.0 ایسوس، مادربردی که همه نیازهای صنعتی را پاسخ می دهد

خریداران تندر و ساندرو از پارس خودرو پراید و تیبا می گیرند؟

شاخص بورس 536 واحد رشد کرد

رشد 766 واحدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت

چرا پراید 21 میلیونی یک هفته ای 36 میلیون تومان شد؟

تمرکز بر برندسازی در صنایع راهبردی در برنامه «ساخت چین 2025»

سیستمی که سالمندان را از مراقبت بی نیاز می کند

قیمت سکه و قیمت طلا در 29 دی ماه 1397

دلیل ناکارآمدی طرح های جامع شهری نگاه بالا به پایین است

ایجاد تشکل کارگاههای تولیدی خوشه فرش دستباف استان مازندران

ترامپ: مرا استیضاح کنید اگر می خواهید بازار سهام سقوط کند

عالیجناب ؛ ایوان باند

ایرانیان همیشه مهاجر

مردم همان عوام نیستند

فروش 101 دستگاه خودرو رنو به ایران در سال 2018

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

جزییات بدهی 73هزار میلیارد تومانی 20 بانک به بانک مرکزی+جدول

ایرانی ها روزانه چند دقیقه را صرف شبکه های اجتماعی می کنند؟

افت 51 میلیارد دلاری ورود سرمایه خارجی به آمریکا در سال 2018

10 تهدید اصلی برای سلامت بشر در 2019

2 ابزار مالیاتی برای تأمین مسکن متناسب با نیاز خانوار

جهش 318 درصدی پناهندگی سعودی ها

عملیات ساخت خانه امید سالمندان در سنندج آغاز شد

به همت محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی نخستین آزمایشگاه مرجع ارزیابی حسی مواد غذایی در شرق کشور راه اندازی شد

توزیع 14 تن گوشت قرمز در بازار استان

نواخته شدن زنگ خطر در تنها تالاب طبیعی خراسان جنوبی

قیمت آپارتمان در منطقه یافت آباد/قیمت انواع برلیانس/افت ارزش 18 ارز در بازار بین بانکی

ترامپ: استیضاح شوم، بورس سقوط می کند

سرگردانی مسافران مشهد در راه آهن ساری/ مدیرکل راه آهن شمال: عذرخواهی می کنیم

روزبازارهای زاهدان پرطرفدار اما فاقد امکانات

رویترز: سهمیه های کاهش تولید اوپک با هدف افزایش اعتماد به این توافق منتشر شد

کافه کتاب برای ترویج کتابخوانی راه اندازی شود

چند درصد از مردم ایران بازنشسته هستند؟

سوء مدیریت سد دز، اراضی کشاورزی 5 شهرستان را زیرآب برد

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به بخشنامه گمرک اعتراض کرد

افزایش 10 درصدی کشت غلات در استان ایلام

بهره برداری از واحد دانه بندی گوگرد فاز 13

68 خانوار از سیلاب روز گذشته خوزستان آسیب دیده اند

صرف وقت کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی/30 برابر مطالعه روزنامه

احتمال تمدید معافیت خرید نفت ایران برای 5 کشور از 8 کشور

قیمت کاغذ در بازار آزاد از مرز 300 هزار تومان گذشت

افزایش حقوق حداقل 3 میلیونی معلمان و کارمندان

راه اندازی سامانه ی صدور حواله ی الکترونیک

استخدام برنامه نویس موبایل Android و IOS در تهران

پیشروی آلودگی هوای کلانشهرها در نبود مدیریت و برنامه ریزی

همسان سازی حقوق بازنشستگان150هزار میلیارد ریال نیاز دارد

کافه کتاب برای ترویج کتابخوانی راه اندازی شود

تفاهم نامه همکاری شرکت بازرگانی دولتی ایران با دانشگاه تهران

1.5 میلیون هکتار اراضی مدرن کشاورزی نوسازی شد

از حذف کنکور تا حضور معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش

کارگران لوله سازی خوزستان دو ماه یک بار حقوق می گیرند!

صندوق مسکن یکم در معرض ورشکستگی

سوء مدیریت سد دز، اراضی کشاورزی 5 شهرستان را زیرآب برد

شاخص کل بورس وارد کانال166هزار واحدی شد/ رشد 536 واحدی شاخص کل

استارتاپ های اسلامی و ظرفیت توسعه اقتصادی

برق رسانی 36 آبادی خراسان شمالی 210 میلیارد ریال نیاز دارد

بیش از 77 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

بیش از 77 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

برق رسانی 36 آبادی خراسان شمالی 210 میلیارد ریال نیاز دارد

جبران کم آبی با استحصال آب های نامتعارف ممکن است

219 تن گوشت مرغ به نرخ مصوب در خراسان رضوی توزیع شد

واریز بسته حمایتی دولت به حساب ایثارگران

قیمت سکه 3 میلیون و 850 هزار تومان شد + جدول

الزام شهرداری تهران به افزایش خدمات اجتماعی در مناطق کم برخوردار

صدور فقط یک بیمه شخص ثالث برای هر خودرو

سیستمی که سالمندان را از مراقبت بی نیاز می کند

پیشنهاد دادن یارانه به مشتری های خودروهای زیر 45 میلیون تومان

اقامت در هتل های ایران کمتر از یک فنجان قهوه!

وزیر صنعت به خودروسازان اولتیماتوم داد

معرفی بهترین وبسایت های خرید و فروش ماشین

مدیرعامل بنیاد برکت خبر داد اشتغالزایی 15 هزار نفر تا پایان سال 98/ بزرگترین مجموعه های حاشیه نشینی در اطراف تهران هستند

صادرات شیرخشک زمینه گرانی محصولات لبنی را فراهم کرد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 29 دی

تاجگردون: ردیف بودجه مؤسسه آیت الله مصباح در ابتدا یک میلیارد تومان بود بعدا افزایش یافت

تصویب افزایش سهم مدیریتی زنان تا ایجاد سازمان گردشگری در شهرداری تهران

صفحه اول روزنامه همشهری شنبه 29 دی

دستفروشان دانشگاهی شده اند یا دانشگاهیان دستفروش؟!

جبران کم آبی با استحصال آب های نامتعارف ممکن است

219 تن گوشت مرغ به نرخ مصوب در خراسان رضوی توزیع شد

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

نقدینگی چطور هدایت می شود؟/ رشد 10000 درصدی نقدینگی طی 20 سال

تولید هندوانه به اندازه زیتون با مزه خیار

تداوم برخورد با محتکران کالا

سکه در مرز 4 میلیون تومان

جزییات طرح راننده محور شدن بیمه شخص ثالث

صرف ثبت شرکت موجب پرداخت تسهیلات و ارز نخواهد بود

پروژه الگویی جنوب کلان شهر تهران براساس برنامه زمان بندی پایان خواهد یافت

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

عزم دادستانی برای نقره داغ کردن گرانفروشان تهرانی/ حداقل 10 میلیارد دلار در 3 سال رفع تعهدات ارزی نشده است

قیمت هرکیلوگرم مرغ به 13800 تومان رسید/ نرخ 10 هزار تومانی رعایت نشد

کلاهبرداری از متقاضیان کار در پوشش کاریابی

تکمیل زنجیره فولاد، از سیاست های ویژه اقتصاد مقاومتی است

درجه 19 شهرداری ارتقاء یافت

فارس من/ تبعات محدودیت بانکی اتباع خارجی/ دو منفعت اقتصادی گردش مالی مهاجران در بانک ها

حدود 4.5 میلیون نفر از اماکن تاریخی- فرهنگی فارس دیدن کردند

ایجاد 20 هزار شغل در سال آینده در هشت ماه تحقق می یابد

در اینجا با یک دلار صاحب خانه شوید+عکس

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها