مطالب مرتبط:
گزارش فارس از خیریه ملی حضرت زهرا(س) از خانه خیریه ای با 570 صاحب تا معمای چک بیست میلیونی!
سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)
​صحن حضرت زهرا (س) فردا به روی زائران اربعین باز می شود
زنان خانه دار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند
پاداش بی ریا عباد ت کردن خداوند در کلام حضرت زهرا(س)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:022018-10-22سياسي

اگر می خواهید بدانید پوشش حضرت زهرا(س) بیرون از خانه چگونه بود، بخوانید


در این مطلب نحوه حجاب و پوشش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در زمان خروج از منزل مطرح شده است.

- 0 تسنیم منبع: زهرا سلام الله علیها در بیرون از منزل و در مواجهه با افراد نامحرم دقیقاً همان دو پوشش معروف زنان در قرآن یعنی خمار (مقنعه) و جلباب (چادر) بوده است.

*در قرآن کریم چه آیاتی به لزوم استفاده از چادر و پوشش کامل اشاره کرده است؟ مهم ترین آیه قرآن در زمینه حجاب آیه 59 سوره مبارکه احزاب است که می فرماید: یا ای ها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهنّ من جلابیبهنّ ذلک ادنی ان یعرفن فلایؤذین و کان الله غفوراً رحیماً؛ ای پیامبر به زنان و دختران خود و به زنان مؤمن بگو جلباب هایشان را بر خود بیفکنند، این عمل مناسب تر است، تا (به عفت و پاکدامنی) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند و خداوند آمرزنده مهربان است .

در دوران زندگی پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله، زن ها هم به مسجد می رفتند و پشت سر آن حضرت نماز می خواندند.

موقع غروب که می خواستند برای نماز به مسجد بروند، بعضی از جوان های اوباش سر راه آن ها را می گرفتند و با شوخی و حرف های ناروا برای آن ها مزاحمت ایجاد می کردند، تا این آیه نازل شد و به آن زنان دستور داد که حجاب خود را به طور کامل رعایت کنند تا کسی بهانه مزاحمت پیدا نکند.

کلمه جلابیب در این آیه، جمع کلمه جلباب است.

جلباب در لغت یعنی ملحفه و پارچه بزرگی که از روسری بلندتر است و سر و گردن و سینه ها را می پوشاند.

البته روسری و پیراهن گشاد هم از دیگر معانی این کلمه است.

نکته دیگر این است که در این آیه تأکید شده است که زنان، این پوشش را به بدن خود نزدیک کنند تا به درستی آن ها را محفوظ نگه دارد، نه اینکه آن را آزاد بگذارند که مدام کناری برود و بدن آشکار شود.

مشخص است که این مفهوم به معنی چادری که این روز ها مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار نزدیک است.

* طبیعتاً این آیه توسط پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله ابلاغ شد.

آن حضرت چقدر بر لزوم استفاده از پوشش کامل تأکید داشته اند؟ در تفسیر مجمع البیان، روایتی به نقل از پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله نوشته شده است، مبنی بر این که آن حضرت درباره پوشش زنان فرموده است: سر و گردن را می توان در مقابل پسر و برادر آشکار کرد.

اما لازم است که زنان در مقابل نامحرم از چهار پوشش استفاده کنند: پیراهن و یا قمیص، روسری یا مقنعه، چادر و پوششی وسیع تر از روسری که به روی سینه می افتد و شلوار .

از این روایت مشخص می شود که چادر یکی از پوشش هایی است که پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله به زنان درباره آن سفارش فرموده است.

این چادر شامل ملحفه و یا پارچه ای است که از سر تا پایین پای زن را می پوشاند و مانع از این می شود که نامحرم بدن او را ببیند، درواقع چادر بهترین و کامل ترین پوشش برای زنان است که او را در مقابل نگاه و آزار نامحرمان محافظت می کند.

البته پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله علاوه بر چادر، سه پوشش دیگر شامل روسری یا مقنعه، لباس و شلوار را هم توصیه فرموده که هر کدام باید در جای خود مورد استفاده قرار گیرد و استفاده از آنها، مانع از سر کردن چادر نمی شود.

* در روایت ها به چادر خاکی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هم اشاره شده است.

آن حضرت هم چادر سر می کردند؟ بله.

علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار، روایتی را نوشته است که به چادر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها اشاره می کند.

نقل شده است که وقتی آیات 43 و 44 سوره حجر بر پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نازل شد که درباره در های جهنم و عذاب اهل جهنم بود، آن حضرت به شدت به گریه افتاد و هیچ کدام از یاران آن حضرت نمی دانست که چطور ایشان را آرام کند.

سلمان فارسی برای آرام کردن پیغمبر صلی الله علیه و آله، به خانه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها آمد تا شاید حضرت با دیدن دخترش آرام شود.

وقتی خبر وصله شده بود.

وقتی بیرون رفت، سلمان فارسی که چشمش به چادر حضرت افتاد، به گریه افتاد و گفت: وامصیبتا! دختر های قیصر و کسری سندس و حریر به تن می کنند و دختر محمد صلی الله علیه و آله چادر کهنه ای دارد که دوازده جای آن وصله شده است .

این روایت که علاوه بر بحارالانوار، از سیدبن طاووس در کتاب الدروع الواقیه هم روایت شده، نشان می دهد که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها هم چادر به سر می کرد و از آن برای پوشاندن خود در برابر نامحرمان استفاده می کرد.

*همین چادر بوده که یهودیان را سلام الله علیها است یا با آن تفاوت دارد؟ شکل حجاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و شباهت حجاب آن حضرت به چادر امروزی، در روایتی که به ماجرای فدک مربوط است، مشخص می شود.

شیخ طبرسی در جلد اول کتاب احتجاج، نحوه حجاب و پوشش آن حضرت در زمان خروج از منزل در قضیه فدک را این طور توصیف کرده است: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها در زمان بیرون آمدن از منزل، مقنعه خود را به طور محکم به سر بستند و جلباب (چادر) را به تن کردند، آن چادر به شکلی بود که تمام بدن آن حضرت را به طور کامل می پوشاند و گوشه های آن به زمین می رسید.

گروهی از نزدیکان و زنان قوم، آن حضرت را تا مسجد همراهی می کردند .

از این روایت مشخص می شود که پوشش و حجاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در بیرون از منزل و در مواجهه با افراد نامحرم دقیقاً همان دو پوشش معروف زنان در قرآن یعنی خمار (مقنعه) و جلباب (چادر) بوده است.

*آن چادر چه رنگی داشت؟ آیا رنگ مشکی چادر های امروزی زنان ایرانی بود؟ در کتاب درّ المنثور روایتی به نقل از ام سلمه نوشته شده است مبنی بر این که زمانی که آیه 59 سوره احزاب درباره جلباب و پوشش زنان نازل شد، زنان انصار در حالی که کسا یا عبای سیاه رنگ خود را بر سر انداخته بودند، از خانه بیرون می آمدند.

در این شرایط، پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله درباره پوشش این زنان سکوت کرد و سکوت آن حضرت درباره این حکم مهم و همگانی در جامعه، دلیل بر درستی عمل آن ها است.

از طرف دیگر حدیث هایی مانند حدیث نبوی صلی الله علیه و آله وجود دارد که مشخص می کند آن حضرت برای زنان در برابر مرد های نامحرم از چهار پوشش نام برده و خمار (مقنعه) و جلباب (چادر) را به طور کامل از هم جدا کرده است.

*این روایت که نقل شده حضرت زهرا سلام الله علیها در مقابل نامحرمی که نابینا بود چادر سر می کردند، صحت دارد؟ بله.

امام موسی بن جعفر علیه السلام از حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام روایت کرده که فرمود: روزی مرد نابینایی اجازه خواست تا وارد خانه آن حضرت شود.

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها فوراً برخاست و چادر به سر کرد.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله که در خانه آن ها بود، به دخترش فرمود: چرا از او رو می گیری؟ او که تو را نمی بیند! ، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها پاسخ داد: او من را نمی بیند، من که او را می بینم؛ و او هرچند که من را نمی بیند، اما بوی من را که حس می کند، برای همین است که در مقابل او چادر سر می کنم .

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شهادت می دهم که تو پاره تن من هستی .

*در ماجرای قیام علیه السلام به شهادت رسید و لشکر غارتگر ابن سعد به قصد تاراج به سمت خیمه های بنی هاشم هجوم آورد، زنان هرگز از حریم عفاف خارج نشدند.

ماجرایی که ابن طاووس نوشته است، به صراحت نشان می دهد که زنان بنی هاشم از پوشش چادر استفاده می کردند، آنجا که می نویسد: تسابق القوم علی نهب بیوت آل الرسول و قره عین البتول حتی جعلوا ینتزعون ملحفه المرئه علی ظهر ها و خرج بنات آل رسول الله و حریمه یتساعدون علی البکاء؛ مردم برای غارت خانه های اولاد پیامبر صلی الله علیه و آله و نور چشم فاطمه علیهاالسلام حمله بردند، حتی چادری که زن به کمرش بسته بود می کشیدند و می بردند و دختران و زنان خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله از خیمه ها بیرون ریختند و دسته جمعی گریه می کردند .

*گویا پوشش حضرت ام کلثوم سلام الله علیها در عاشورا نیز چادر بوده است؟ همین طور است.

عمرو پسر منذر ماجرایی را تعریف کرده و در آن به چادر و پوشش حضرت ام کلثوم سلام الله علی ها اشاره کرده است.

این ماجرا را علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار هم نوشته است، به این صورت که: حضرت ام کلثوم سلام الله علی ها را دیدم در حالی که به نظرم می رسید که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها را می بینم، چادر کهنه ای بر سر گرفته و رویبندی بر صورتش بسته بود.

من نزدیک رفتم و بر امام زین العابدین و اهل بیت علیهم السلام سلام و درود فرستادم.

آن حضرت در حالی که چادرش را به روی صورت گرفته بود، به من فرمود: ای مؤمن! اگر می توانی چیزی به این شخص بده که سر امام حسین علیه السلام را در دست دارد تا جلو ببرد که ما از نگاه نامحرمان در عذاب هستیم .

من هم صد درهم به آن شخص لعین دادم تا سر حضرت سیدالشهدا علیه السلام را جلوتر ببرد و از خانواده" آن حضرت دور شود، درواقع آن بانوی بزرگوار برای در امان ماندن از نگاه های نامحرم چنین درخواستی کرد که نشان دهنده حیا و عفت آن حضرت است.


کلید واژه ها: زنان - سلام - حضرت فاطمه زهرا سلام الله - روسری - اسلام - پیراهن - حجاب - قرآن - مزاحمت - حضرت زهرا(س) - نماز - سینه - منزل - مسجد - گردن - دختران - زندگی - پارچه - فاطمه - معروف - النبی - تسنیم - سوره - خروج - هایی - آزاد - شوخی - جوان - خانه - نادری

آخرین اخبار سرویس:
بازجویی از دستیار سابق ترامپ درباره دخالت شرکت اسراییلی در انتخابات آمریکا

اصلاح طلبان نمی گذارند روحانی از زیر دین آن ها خارج شود

بسته پر از هیچ SPV به جای انجام تعهدات برجامی

فساد مالی و هزینه های میلیاردی نامزدها از مضرات استانی شدن انتخابات است

هر کس تسلا مدل 3 را هک کند یک تسلا جایزه می گیرد

مهمترین اخبار 8 ساعت گذشته؛ از قطعنامه 598 تا سونامی استقلال

12 پند جاودانه امام علی(ع)

نماز سردار سپاه در استادیوم هنگام برگزاری بازی دربی

دسترسی به فضای مجازی الفبای شفافیت است

قصه خوانی آقای حکایتی پایان بخش جشنواره قصه گویی

قصه خوانی آقای حکایتی پایان بخش جشنواره قصه گویی

دانلود آهنگ جدید سام نیا بنام ناخواسته

نجات 7 نفر از مفقود شدگان در چهارمحال و بختیاری

تناقض آشکار مدعیان دروغین آزادی بیان

دانلود آهنگ جدید مسعود محمدنبی بنام قربان تو

تصاویر/ همایش مبلغین و مشاورین دبیرستان های پسرانه بیرجند

قدرت ویرانگر تخریب ساختمان ها و پل ها

دانلود آهنگ جدید علی رضوانی بنام بیقرارم

انتقاد یک نماینده مجلس از خوش بینی دستگاه دیپلماسی به اروپا

اتهام نماینده اصلاح طلب علیه اسماعیل بخشی

فلاحت پیشه: درباره سی اف تی نه منع حاکمیتی داریم نه دوپهلوگویی

اخذ عوارض از تونل ها و بزرگراه ها!

پیام به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/ سفیر حامل دوستی می شود

تبعیت از ولایت فقیه، لازمه صیانت از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب است

برگزاری بیش از 40 گفتمان انقلابی دهه فجر در خرم آباد

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

ستمکار نباشید که خدا ستمکاران را دوست ندارد

کاهش دو سوم استخدام های دولتی

گزارش کامل سوءاستفاده کنندگان از ارزهای دولتی ارائه شد

خدمات مربوط به خون باید تعرفه گذاری شود

پیشنهادی برای تغییر عنوان «ساده نویسی»

تصاویر/ میز خدمت با حضور امام جمعه موقت و مسئولان بیرجند

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل گوشه گیری فاطمه را برطرف نمایم .

واردشدن پلنگ به یکی از هوتل ها در هند

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

محمدرضا اعتمادیان درگذشت

خبرگزاری فرانسه: خون و غرش در بازی بدون گل ایران و عراق

ما 165 کیلومتر جاده می خواهیم

سایه اختلافات قدیمی یا روایت بی تعصب

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

آدرس اشتباه خصوصی سازی به افکار عمومی

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای نایین، خوروبیابانک و فرخی مقیم قم

کنعانی زادگان: از سومین فینال سربلند بیرون آمدیم

<پیام> آرام نگرفت، امید باقی است

قدوس: برای صحبت از قهرمانی زود است

کمیته تعیین مصادیق مخالف فیلترینگ اینستا گرام

وقتی چهره های علمی سلبریتی می شوند

رونالدو: از فتح نخستین جامم با یوونتوس خوشحالم

مصاف ظریف و پمپئو در منطقه

دلنوازی های دلبرانه کیخسرو

گاف و دروغ شاخدار سایت انتخاب در دفاع از BBC

اولین نشست ستاد اجرایی جام جهان پهلوان تختی به روایت تصویر

مشهورترین تیتر تاریخ مطبوعات ایران+عکس

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

شب موسیقی آذربایجان

وجود 1.4 میلیون بیکار محروم در کشور

مخالف رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران: فرزندان تا دیروقت بیرون از خانه می مانند و موجب به هم ریختگی اعصاب پدر و مادرها می شوند!

تاکید مجدد فرانسه بر حمایت از برجام

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

ویدئو / صدای اهالی تئاتر شنیده می شود؟

غریب آبادی: ایران حداکثر خویشتن داری را نشان داده است

سفر کاروان های نمایش استانی به سراسر ایران

کتابی ارزشمند برای همه فصول موسیقی

تصاویر/ نشست بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم

پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات به زلزله زدگان کرمانشاه

امضای تفاهم نامه همکاری های نظامی و دفاعی/ بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آینده تهران و باکو

حتی جنگ نتوانست مردم ایران و عراق را از هم جدا کند/ می توانیم سقف مبادلات را تا 20 میلیارد دلار در سال افزایش دهیم

شرایط بی سابقه ای در برگزاری انتخابات در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شد

تلاش می کنیم انتخابات سال آینده را سالم و بدون هیچ تنشی برگزار کنیم

دستگاه ها در پاسخگویی به انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی، منفعلانه عمل نکنند

برای اولین بار در کشور؛ بالن مدیریت بحران بر آسمان البرز افراشته شد

تحریم، انحصار و چندنرخی بودن، فساد آور است/ مهمترین راه مبارزه با فساد، شفافیت است/ توسعه دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی افتخار دولت است/ فیلترینگ به تدریج به تاریخ خواهد پیوست (+فیلم)

چرا پروژه پرتاب ماهواره پیام ناکام ماند؟

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

ترزا می در سمت خود ابقا شد

27 دی 1357؛ وعده تشکیل دولت موقت

هاشمی یا خویینی ها؟ مسئله این نیست

نتایج عملی به موقع و محتوایی، حداقل چیزی است که ایران در ازای عملکرد خود انتظار دارد

گزارش ایکنا از همایش کارشناسان قرآنی/از همبستگی دستگاه های متولی قرآن تا لزوم احیای موقوفات قرآنی

شورش بازیکنان استقلال علیه مدیریت!

خوابگردی به سمت یک بحران

سهم بالای فست فود در سبد غذایی ایرانیان

رشد 19/6 درصدی اعتبارات رفاه اجتماعی در بودجه 98

فقط دولت باید پاسخگو باشد؟

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

پیام مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به مناسبت اولین سالگرد حضور تیم مدیریتی شرکت

بیش از 50 درصد شمشادزارهای کشور دچار آفات و بیماری

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

سخنرانی سالانه ترامپ لغو شد

جهانگیری: از عملکرد اروپا در قبال برجام راضی نیستیم

فرمانده ناجا: دشمنان برای بر هم زدن امنیت کشور ناکام مانده اند

تصاویر/ نکوداشت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی از سوی مجمع جهانی تقریب در مسجد نور تهران

خروج از برجام دشمنان ایران را متحد می کند

تیغ تند انتقادات توکلی فقط متوجه دولت است!

خط حزب الله 168 | مردم در تنگنا هستند

امام جمعه شهر اروندکنار: بیکاری از مهمترین مشکلات مردم اروندکنار است

پیگیری های فارس من نتیجه داد دستورالعمل رسیدگی و نظارت بر وضعیت حقوق کارگران ابلاغ شد + سند

رییس جمهور بلاروس: «آموزش متخصصان باکیفیت» هدف دانشگاه ها باشد

خودم از شوهر جانبازم خواستگاری کردم

اگر می خواهید بدانید پوشش حضرت زهرا(س) بیرون از خانه چگونه بود، بخوانید

اگر می خواهید بدانید پوشش حضرت زهرا(س) بیرون از خانه چگونه بود، بخوانید