مطالب مرتبط:
گزارش فارس از خیریه ملی حضرت زهرا(س) از خانه خیریه ای با 570 صاحب تا معمای چک بیست میلیونی!
سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)
​صحن حضرت زهرا (س) فردا به روی زائران اربعین باز می شود
زنان خانه دار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند
پاداش بی ریا عباد ت کردن خداوند در کلام حضرت زهرا(س)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 04:022018-10-22سياسي

اگر می خواهید بدانید پوشش حضرت زهرا(س) بیرون از خانه چگونه بود، بخوانید


در این مطلب نحوه حجاب و پوشش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در زمان خروج از منزل مطرح شده است.

- 0 تسنیم منبع: زهرا سلام الله علیها در بیرون از منزل و در مواجهه با افراد نامحرم دقیقاً همان دو پوشش معروف زنان در قرآن یعنی خمار (مقنعه) و جلباب (چادر) بوده است.

*در قرآن کریم چه آیاتی به لزوم استفاده از چادر و پوشش کامل اشاره کرده است؟ مهم ترین آیه قرآن در زمینه حجاب آیه 59 سوره مبارکه احزاب است که می فرماید: یا ای ها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهنّ من جلابیبهنّ ذلک ادنی ان یعرفن فلایؤذین و کان الله غفوراً رحیماً؛ ای پیامبر به زنان و دختران خود و به زنان مؤمن بگو جلباب هایشان را بر خود بیفکنند، این عمل مناسب تر است، تا (به عفت و پاکدامنی) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند و خداوند آمرزنده مهربان است .

در دوران زندگی پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله، زن ها هم به مسجد می رفتند و پشت سر آن حضرت نماز می خواندند.

موقع غروب که می خواستند برای نماز به مسجد بروند، بعضی از جوان های اوباش سر راه آن ها را می گرفتند و با شوخی و حرف های ناروا برای آن ها مزاحمت ایجاد می کردند، تا این آیه نازل شد و به آن زنان دستور داد که حجاب خود را به طور کامل رعایت کنند تا کسی بهانه مزاحمت پیدا نکند.

کلمه جلابیب در این آیه، جمع کلمه جلباب است.

جلباب در لغت یعنی ملحفه و پارچه بزرگی که از روسری بلندتر است و سر و گردن و سینه ها را می پوشاند.

البته روسری و پیراهن گشاد هم از دیگر معانی این کلمه است.

نکته دیگر این است که در این آیه تأکید شده است که زنان، این پوشش را به بدن خود نزدیک کنند تا به درستی آن ها را محفوظ نگه دارد، نه اینکه آن را آزاد بگذارند که مدام کناری برود و بدن آشکار شود.

مشخص است که این مفهوم به معنی چادری که این روز ها مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار نزدیک است.

* طبیعتاً این آیه توسط پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله ابلاغ شد.

آن حضرت چقدر بر لزوم استفاده از پوشش کامل تأکید داشته اند؟ در تفسیر مجمع البیان، روایتی به نقل از پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله نوشته شده است، مبنی بر این که آن حضرت درباره پوشش زنان فرموده است: سر و گردن را می توان در مقابل پسر و برادر آشکار کرد.

اما لازم است که زنان در مقابل نامحرم از چهار پوشش استفاده کنند: پیراهن و یا قمیص، روسری یا مقنعه، چادر و پوششی وسیع تر از روسری که به روی سینه می افتد و شلوار .

از این روایت مشخص می شود که چادر یکی از پوشش هایی است که پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله به زنان درباره آن سفارش فرموده است.

این چادر شامل ملحفه و یا پارچه ای است که از سر تا پایین پای زن را می پوشاند و مانع از این می شود که نامحرم بدن او را ببیند، درواقع چادر بهترین و کامل ترین پوشش برای زنان است که او را در مقابل نگاه و آزار نامحرمان محافظت می کند.

البته پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله علاوه بر چادر، سه پوشش دیگر شامل روسری یا مقنعه، لباس و شلوار را هم توصیه فرموده که هر کدام باید در جای خود مورد استفاده قرار گیرد و استفاده از آنها، مانع از سر کردن چادر نمی شود.

* در روایت ها به چادر خاکی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هم اشاره شده است.

آن حضرت هم چادر سر می کردند؟ بله.

علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار، روایتی را نوشته است که به چادر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها اشاره می کند.

نقل شده است که وقتی آیات 43 و 44 سوره حجر بر پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نازل شد که درباره در های جهنم و عذاب اهل جهنم بود، آن حضرت به شدت به گریه افتاد و هیچ کدام از یاران آن حضرت نمی دانست که چطور ایشان را آرام کند.

سلمان فارسی برای آرام کردن پیغمبر صلی الله علیه و آله، به خانه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها آمد تا شاید حضرت با دیدن دخترش آرام شود.

وقتی خبر وصله شده بود.

وقتی بیرون رفت، سلمان فارسی که چشمش به چادر حضرت افتاد، به گریه افتاد و گفت: وامصیبتا! دختر های قیصر و کسری سندس و حریر به تن می کنند و دختر محمد صلی الله علیه و آله چادر کهنه ای دارد که دوازده جای آن وصله شده است .

این روایت که علاوه بر بحارالانوار، از سیدبن طاووس در کتاب الدروع الواقیه هم روایت شده، نشان می دهد که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها هم چادر به سر می کرد و از آن برای پوشاندن خود در برابر نامحرمان استفاده می کرد.

*همین چادر بوده که یهودیان را سلام الله علیها است یا با آن تفاوت دارد؟ شکل حجاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و شباهت حجاب آن حضرت به چادر امروزی، در روایتی که به ماجرای فدک مربوط است، مشخص می شود.

شیخ طبرسی در جلد اول کتاب احتجاج، نحوه حجاب و پوشش آن حضرت در زمان خروج از منزل در قضیه فدک را این طور توصیف کرده است: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها در زمان بیرون آمدن از منزل، مقنعه خود را به طور محکم به سر بستند و جلباب (چادر) را به تن کردند، آن چادر به شکلی بود که تمام بدن آن حضرت را به طور کامل می پوشاند و گوشه های آن به زمین می رسید.

گروهی از نزدیکان و زنان قوم، آن حضرت را تا مسجد همراهی می کردند .

از این روایت مشخص می شود که پوشش و حجاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در بیرون از منزل و در مواجهه با افراد نامحرم دقیقاً همان دو پوشش معروف زنان در قرآن یعنی خمار (مقنعه) و جلباب (چادر) بوده است.

*آن چادر چه رنگی داشت؟ آیا رنگ مشکی چادر های امروزی زنان ایرانی بود؟ در کتاب درّ المنثور روایتی به نقل از ام سلمه نوشته شده است مبنی بر این که زمانی که آیه 59 سوره احزاب درباره جلباب و پوشش زنان نازل شد، زنان انصار در حالی که کسا یا عبای سیاه رنگ خود را بر سر انداخته بودند، از خانه بیرون می آمدند.

در این شرایط، پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله درباره پوشش این زنان سکوت کرد و سکوت آن حضرت درباره این حکم مهم و همگانی در جامعه، دلیل بر درستی عمل آن ها است.

از طرف دیگر حدیث هایی مانند حدیث نبوی صلی الله علیه و آله وجود دارد که مشخص می کند آن حضرت برای زنان در برابر مرد های نامحرم از چهار پوشش نام برده و خمار (مقنعه) و جلباب (چادر) را به طور کامل از هم جدا کرده است.

*این روایت که نقل شده حضرت زهرا سلام الله علیها در مقابل نامحرمی که نابینا بود چادر سر می کردند، صحت دارد؟ بله.

امام موسی بن جعفر علیه السلام از حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام روایت کرده که فرمود: روزی مرد نابینایی اجازه خواست تا وارد خانه آن حضرت شود.

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها فوراً برخاست و چادر به سر کرد.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله که در خانه آن ها بود، به دخترش فرمود: چرا از او رو می گیری؟ او که تو را نمی بیند! ، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها پاسخ داد: او من را نمی بیند، من که او را می بینم؛ و او هرچند که من را نمی بیند، اما بوی من را که حس می کند، برای همین است که در مقابل او چادر سر می کنم .

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: شهادت می دهم که تو پاره تن من هستی .

*در ماجرای قیام علیه السلام به شهادت رسید و لشکر غارتگر ابن سعد به قصد تاراج به سمت خیمه های بنی هاشم هجوم آورد، زنان هرگز از حریم عفاف خارج نشدند.

ماجرایی که ابن طاووس نوشته است، به صراحت نشان می دهد که زنان بنی هاشم از پوشش چادر استفاده می کردند، آنجا که می نویسد: تسابق القوم علی نهب بیوت آل الرسول و قره عین البتول حتی جعلوا ینتزعون ملحفه المرئه علی ظهر ها و خرج بنات آل رسول الله و حریمه یتساعدون علی البکاء؛ مردم برای غارت خانه های اولاد پیامبر صلی الله علیه و آله و نور چشم فاطمه علیهاالسلام حمله بردند، حتی چادری که زن به کمرش بسته بود می کشیدند و می بردند و دختران و زنان خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله از خیمه ها بیرون ریختند و دسته جمعی گریه می کردند .

*گویا پوشش حضرت ام کلثوم سلام الله علیها در عاشورا نیز چادر بوده است؟ همین طور است.

عمرو پسر منذر ماجرایی را تعریف کرده و در آن به چادر و پوشش حضرت ام کلثوم سلام الله علی ها اشاره کرده است.

این ماجرا را علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار هم نوشته است، به این صورت که: حضرت ام کلثوم سلام الله علی ها را دیدم در حالی که به نظرم می رسید که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی ها را می بینم، چادر کهنه ای بر سر گرفته و رویبندی بر صورتش بسته بود.

من نزدیک رفتم و بر امام زین العابدین و اهل بیت علیهم السلام سلام و درود فرستادم.

آن حضرت در حالی که چادرش را به روی صورت گرفته بود، به من فرمود: ای مؤمن! اگر می توانی چیزی به این شخص بده که سر امام حسین علیه السلام را در دست دارد تا جلو ببرد که ما از نگاه نامحرمان در عذاب هستیم .

من هم صد درهم به آن شخص لعین دادم تا سر حضرت سیدالشهدا علیه السلام را جلوتر ببرد و از خانواده" آن حضرت دور شود، درواقع آن بانوی بزرگوار برای در امان ماندن از نگاه های نامحرم چنین درخواستی کرد که نشان دهنده حیا و عفت آن حضرت است.


کلید واژه ها: زنان - سلام - حضرت فاطمه زهرا سلام الله - روسری - اسلام - پیراهن - حجاب - قرآن - مزاحمت - حضرت زهرا(س) - نماز - سینه - منزل - مسجد - گردن - دختران - زندگی - پارچه - فاطمه - معروف - النبی - تسنیم - سوره - خروج - هایی - آزاد - شوخی - جوان - خانه - نادری

آخرین اخبار سرویس:
70 هزار خانه در کمتر از 9 ماه در استان کرمانشاه ساخته شد

سمنان مجری طرح مدیریت خطر شرکت گاز ایران شد

پیروز حناچی کیست؟

با شادی فراوان خداحافظی می کنم

از پا نمی نشینیم

2333 شرکت دانش بنیان از مالیات معاف شدند + سند

تقدیر نماینده آیت الله سیستانی از تیم رسانه‎ای پوشش اربعین حسینی

هلند: به حمایت از برجام ادامه می دهیم

چگونه فلسفه بخوانیم؟

آخرین مهلت ترک خدمت بازنشستگان15 آذر است

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

سوخت گیری جت های F-35B بر فراز دریای چین شرقی + ویدیو

وسیله ای هیجان انگیز مشابه پهپاد، مخصوص حمل انسان + فیلم

همایش ملی شعر در کوچه آفتاب در گتوند برگزار شد

در مصاحبه با «سی ان ان»: بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

نوای کودکان شیرازی به امید صلح و دوستی طنین انداز شد

سمنان مجری طرح مدیریت خطر شرکت گاز ایران شد

قُرق کانون های ریزگرد از کشت نهال بهتر و کم هزینه تر است

ماجرای قتل دو شهروند آبادانی

فراوانی نام در دختران و پسران چگونه است؟

مداحی حسین سیب سرخی «ارباب ای روح تنم»+صوت

اهالی فرهنگ به حرم امام خمینی (ره) می روند

سیدباقری: رفتارها و گفتارها در عرصه سیاست باید به دور از تهمت و غیبت باشد

حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس/ تربیت 80 مدرس روحانی سند تحول

سرلشکر باقری شهادت سیدنورخدا موسوی، را تسلیت گفت

طلبه ای که با مرگش به 7 نفر حیات دوباره بخشید

قیمت امروز خودروهای داخلی در بازار تهران

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است

جسارت و عقلانیت شورای شهر یزد

کدام تجهیزات در آخرین رزمایش مشترک ارتش و سپاه بکارگیری شدند؟

عباس زاده مشکینی چشم و چراغ ملت و رسالت نظارتی آن

در مصاحبه با «سی ان ان»: بعیدی نژاد: آمریکا در ایجاد اجماع بر سر تحریم های ایران شکست خورده است

پیروز حناچی چطور شهردار تهران شد؟/ تماس دولت با شورای شهر برای حذف آخوندی!

16 درصد مدیران کشور زنان هستند

شبکه سی ان ان از ترامپ شکایت کرد

سیاست راهبردی ایران حفظ صلح و جریان آزاد انرژی و تجارت در خلیج فارس است

اولین آیه ای که حضرت مهدی(عج) هنگام ظهور بر زبان جاری می سازد

مسئول سلامت شهرداری تهران علاوه بر مدرک دامپزشکی دکترای ناباروری هم دارد

چگونه توسط WinRAR فایل های مختلف را فشرده کنیم؟

جسارت و عقلانیت شورای شهر یزد

پرونده محتکران کرمان بزودی به مرحله صدور حکم می رسد

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است

همایش باستان شناسی در امتداد راه ابریشم

14 هزار میلیارد فرار مالیاتی به عنوان پولشویی کشف شده است

لاریجانی: شرکت های زیادی در ایران می توانند اقدامات ساختمانی قوی در سوریه داشته باشند

تدوین استاندارد ملی مشخصه یابی نانومواد

تحریم ها ایران را در حوزه دفاعی خودکفاتر می کند

نباید از جنگ روانی دشمن غافل شد

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد

سلبریتی هایی که همسر خارجی را به ایرانی ترجیح دادند! +عکس

برای مقابله با هر تهدید دشمن برنامه خاص داریم

موزیم قوای هوایی روسیه

سازمان های مردم نهاد پیام آوران صلح و دوستی هستند

بهبهان بهترین منطقه خوزستان برای تولید برق خورشیدی است

نماینده مجلس: عملکرد استاندار هرمزگان رضایت بخش است

بهبهان بهترین منطقه خوزستان برای تولید برق خورشیدی است

آماده برگزاری مناظره میان تاجزاده و زاکانی هستیم

نماینده مجلس: عملکرد استاندارهرمزگان رضایت بخش است

کویت و بولیوی خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شدند

مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می شود

نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

معنی رحمان و رحیم بودن خداوند متعال چیست؟

توضیحات مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران به یک خبر مسئول سلامت شهرداری تهران علاوه بر مدرک دامپزشکی دکترای ناباروری هم دارد

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

نظام خدمات زیادی در مناطق دورافتاده داشته است

حناچی شهردار تهران شد

دستور پیگیری مشکلات مسکن مهر

ماجرای درخواست ایجاد گردان خواهران برای اعزام به سوریه

​طلبه ای که با مرگش به 7 نفر حیات دوباره بخشید

ماجرای یک نفوذی در سپاه دهه 60 + عکس

طرح رتبه بندی معلمان چه زمانی اجرا می شود؟

​منظور رهبر انقلاب از «بدهی افسانه ای آمریکا» چیست؟

استخدام مشاور املاک(مبتدی و حرفه ای) در املاک باما،جردن

تجهیز نیروهای ارتش به تجهیزات انفرادی هوشمند

واکنش محمود صادقی به اظهارات جنجالی ظریف

پاسخ رهبر انقلاب به استفتایی درباره رقص محلی

مرگ 11 دانش آموز در میان شعله های آتش در خوابگاه مدرسه + فیلم

نماینده مجلس: عملکرد استاندارهرمزگان رضایت بخش است

مشاور روحانی خطاب به مشاور ترامپ: اگر هسته ما بیرون بزند هستی شما را خواهد سوزاند

پیشنهاد تشکیل کارگروه مبارزه با بحران در وزارتخانه ها/احتمال اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس در چند استان/انهدام 5 باند بین المللی قاچاق مواد مخدر/تقدیر آمریکا از اقدام روز گذشته سوییفت علیه ایران/ نظر رهبر انقلاب درباره رقص محلی

سکوت دفتر مکرون درباره توییت های ترامپ

ساخت بقعه امامزاده جدید در کشور ممنوع!/کوهنوردی زنان در مشهد فقط با اجازه پدر یا همسر!

نخستین سالگرد عروج شهید خیرالله صمدی، شهید مدافع حرم

قصه ناگفته پدر

بالاخره یک روز اسراییل را نابود می کنیم

ثبت نام پولادگر برای انتخابات پارالمپیک

عذرخواهی وزیر راه بابت مشکلات متقاضیان مسکن مهر

می توان عطش کنکور را کم کرد/ انحرافات ناخواسته در برنامه رسمی آموزش و پرورش

آماده برگزاری مناظره میان تاجزاده و زاکانی هستیم

دستور پیگیری مشکلات مسکن مهر

کارگران و بازنشستگان مشکل معیشت، درمان و امنیت شغلی دارند

پروژه متروی کرج از سرعت لازم برخوردار نیست/لزوم جذب نقدینگی

کتابخانه های البرز از ظرفیت مرکز پژوهش های مجلس بهره گیرند

توییت های کنایه آمیز علیرضا معزی پیرامون دیدارهای صبحانه ای ضرغامی

پیشرفت های علمی کشور مرهون عمل به قرآن است

سال گذشته فقط 10 درصد بودجه قرآنی کشور تخصیص یافت/ جذب نخبگان قرآنی در دارالقرآن های آموزش و پرورش

واکنش محمود صادقی به اظهارات جنجالی ظریف

«حسن عباسی» برای مذاکره با آمریکا شرط گذاشت/طعنه هشدارآمیز آشنا به بولتون: خدا نکند هسته ما بیرون بزند/چه کسانی به پیروز حناچی رأی دادند؟/حداقل خرج یک تهرانی در هفته چقدر است؟

نامه سرگشاده کارشناسان مالی به ظریف در انتقاد از بزرگنمایی پولشویی در ایران + متن نامه

طلاب براساس نیاز های روز در تحصیل و تحقیق جامعه تر عمل کنند

اگر می خواهید بدانید پوشش حضرت زهرا(س) بیرون از خانه چگونه بود، بخوانید

اگر می خواهید بدانید پوشش حضرت زهرا(س) بیرون از خانه چگونه بود، بخوانید