مطالب مرتبط:
در شهر تهران زباله سوز عفونی نداریم/ کاهش معنی دار حجم زباله های عفونی
کاهش 0.02 درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در سال آبی جاری / وسعت دریاچه کم تر شد + جزییات
هزینه های سلامت با اجرای طرح مراقبت در منزل کاهش 35 درصدی داشته است
کاهش 35 درصدی حجم آب های سطحی کشور در سال گذشته
کاهش 35 درصدی حجم آب های سطحی کشور در سال گذشته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 03:302018-10-22اقتصادي

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها


محققان دانشگاهی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دانش فنی ساخت زباله سوزهای پلاسمایی به عنوان روش پاک و سبز امحای زباله های خطرناک و ویژه دست یافتند و به گفته آنها قرار است تا پایان امسال دو پایلوت صنعتی این دستگاه با ظرفیت یک تن در روز برای امحای پسماندهای .

- در راستای امحای زباله های خطرناک با روش سبز صورت می گیرد اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها محققان دانشگاهی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دانش فنی ساخت زباله سوزهای پلاسمایی به عنوان روش پاک و سبز امحای زباله های خطرناک و ویژه دست یافتند و به گفته آنها قرار است تا پایان امسال دو پایلوت صنعتی این دستگاه با ظرفیت یک تن در روز برای امحای پسماندهای "صنعتی" و "ویژه" و دیگری با ظرفیت 5 تن در روز برای پسماندهای "شهری" و "بیمارستانی" راه اندازی شود.

محمدرضا خانی، عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از 20 سال قبل که فناوری پلاسما به کشور وارد شد، برنامه ریزی هایی برای توسعه این فناوری در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد، اظهار کرد: با توجه به کمبود اعتبارات، تلاش شد تا این تحقیقات به سمت اجرای پروژه های محصول محور سوق دهیم، از این رو بخشی از فعالیت ما در مرز دانش و بخشی از آن صنعتی شده است، لذا تاکنون بیش از 10 محصول صنعتی در حوزه فناوری پلاسما در این پژوهشکده تولید شده است.

وی مدیریت پسماند با استفاده از فناوری پلاسما را از جمله زمینه های تحقیقاتی نام برد و خاطر نشان کرد: در حال حاضر در کشور تنها یک سیستم زباله سوز سنتی فعال در کهریزک راه اندازی شده است که از 8 هزار تن زباله ای که در شهر تهران به طور روزانه تولید می شود، تنها 200 تن را به روش زباله سوز (Incineration) امحا می کند و از آن حدود 5 مگاوات برق تولید خواهد شد.

خانی با بیان اینکه با توجه به میزان تولید پسماند در کشور این میزان امحا به روش زباله سوز بسیار کم است، اظهار کرد: از این رو شاهدیم که با روش هایی مانند کمپوست و یا دفن، زباله ها مدیریت می شوند که این روش در کشورهای پیشرفته دنیا مانند آلمان، سوئد و آمریکا روش مناسبی به شمار نمی رود.

این محقق نشت شیرابه زباله ها به آب های زیر زمینی را از جمله معایب روش دفن زباله ها نام برد و یادآور شد: به ویژه در شهرهای شمالی کشور که سطح آب های زیر زمینی بالا است، این آب ها به مواد شیمیایی موجود در شیرابه ها آلوده می شوند که سرمنشا بسیاری از بیماری ها مانند سرطان خواهند شد.

بر این اساس این موضوع را از سال 1387 در پژوهشکده لیزر و پلاسما به عنوان قطب علمی فناوری پلاسما در دستور کار قرار دادیم و در سال 1390 اولین سیستم آزمایشگاهی امحای پسماندها به روش پلاسما را در کشور تولید کردیم که در آن سال ثبت اختراع شد.

وی انتشار چندین مقاله ISI را از دیگر دستاوردهای این مطالعات نام برد و تاکید کرد: از سال 90 تاکنون به مدت 7 سال است که به دنبال صنعتی سازی این دستگاه هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری دو پایلوت صنعتی سازی این دستگاه را با ظرفیت یک تن در روز برای پسماندهای صنعتی و ویژه و دیگری با ظرفیت 5 تن در روز برای پسماندهای شهری و بیمارستانی را راه اندازی کنیم.

به گفته این محقق، سرمایه گذاری فاز پایلوت این طرح با حمایت بخش خصوصی انجام شده است و حمایت های دولتی مشمول این طرح نشد.

پسماندهای ارزشمند روش پلاسما عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی، پلاسما را حالت چهارم ماده دانست و توضیح داد: پلاسما را می توان در رژیم حرارتی (Thermal plasma) در دمای 5 هزار درجه سانتی گراد به بالا ایجاد کرد و یکی از مهمترین ویژگی های پلاسما این است که در غیاب اکسیژن می توان چنین دمایی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در زباله سوزهای قدیمی با سوختن سوخت های فسیلی و اکسیژن حرارت مورد نیاز ایجاد می شود، در حالی که در زباله های پلاسما می توانیم بدون اکسیژن و کاملا با روش های الکتریکی دمای الکترون و یون ها را به حدی افزایش دهیم که با استقاده از بمباران الکترونی، فرآیند پیرولیز بر روی پسماندها انجام شود و آنها را تجزیه حرارتی کنیم.

مجری طرح روش زباله سوزی پلاسمایی را قابل کاربرد برای انواع پسماندها از صنعتی، ویژه و دارویی تا پسماندهای شهری و بیمارستانی دانست و اظهار کرد: پسماندها در این روش به ترکیبات پایه مانند کربن، اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن تجزیه شده و سپس با اضافه کردن گازهای ثانویه مانند بخار آب فرایند هدایت به سمت تولید سینگاز (ترکیب گاز هیدروژن و منوکسید کربن) انجام می شود.

سینگاز تولیدی می تواند برای تهیه سوخت و یا تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

خانی، با بیان اینکه در حال حاضر بهینه ترین روش برای امحای پسماندها و تولید برق، فناوری پلاسما است، گفت: این فناوری دارای چندین مزیت است که از آن جمله می توان به قابل استفاده بودن برای همه پسماندها اشاره کرد.

پسماندهای حاوی ترکیبات آب، مواد نسوز و یا پسماندهایی را که به شدت خطرناک هستند و در اثر فرآیندهای احتراقی معمول منجر به تولید آلاینده های گازی می شوند، در این روش می توانیم با استانداردهای اروپا امحا کنیم، ضمن آنکه خروجی این امحا نیز مواد ارزشمند است.

این محقق قابل استفاده بودن برای پسماندهای الکترونیکی را از دیگر مزایای این روش نام برد و گفت: در حال حاضر شرکت پاناسونیک سیستم های زباله سوز پلاسمایی 5 تن در روز زباله را برای امحای پسماندهای الکترونیکی خود به بهره برداری رسانده است.

وی ادامه داد: در امحای زباله به روش زباله سوزهای قدیمی 70 درصد پسماند به صورت خاکستر باقی می ماند که حاوی ترکیبات خطرناکی است و با وزش باد می تواند این ترکیبات در هوا پراکنده شود و ایجاد آلودگی های خطرناک کند.

خانی خاطر نشان کرد: در فناوری پلاسما بسته به ترکیباتی که در آن وجود دارد، حجم زباله بین 95 تا 99 درصد کاهش می یابد، به گونه ای که ترکیبات فلزی و شیشه به صورت مواد مذاب از پایین راکتور خارج می شوند و از آن می توان در ساخت مصالح ساختمانی به شدت مقاوم استفاده کرد و این مصالح هیچ خاصیت سمی برای سازه ندارند.

مجری طرح تولید حدود 816 کیلووات ساعت برق خالص از هر یک تن پسماند را از دیگر مزایای روش پلاسما ذکر کرد و ادامه داد: این میزان در روش زباله سوزهای قدیمی حدود 516 کیلووات ساعت است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی رویکرد اصلی اجرای طرح زباله سوزهای پلاسمایی را امحای زباله های ویژه و خاص مانند پسماندهای داروسازی و پتروشیمی ها عنوان کرد و افزود: تاکنون برای 5 پتروشیمی "امیرکبیر"، "جم"، "مارون"، "تبریز" و "شازند اراک" فاز امکان سنجی امحای پسماند با فناوری پلاسما در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری انجام شده است.

به گفته وی، مجتمع های پتروشیمی بالغ بر 300 تا 400 نوع پسماند دارند که نتایج مطالعات فاز امکان سنجی که در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد اجرایی شد، نشان داد پتروشیمی ها می توانند به جای آنکه پسماندهای خود را به کشورهای اروپایی صادر و یا به روش های غیر بهداشتی دفن و یا دپو کنند، با روش پلاسما علاوه بر امحای سبز پسماندهای خود، ترکیبات با ارزش دیگری را به دست آورند.

وی از آمادگی این تیم تحقیقاتی برای انجام امکان سنجی برای سایر پتروشیمی ها خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر پتروشیمی ها، برای شرکت های داروسازی که دارای پسماندهای کلردار هستند، آمادگی داریم که به سرعت فرآیند امکان سنجی و توجیه اقتصادی این روش را انجام دهیم.

خانی با بیان اینکه در دنیا کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، ژاپن و فرانسه در حال راه اندازی واحدهای زباله سوز پلاسمایی هزار تن در روز هستند، ادامه داد: ما با شرکت های دولتی و سازمان پسماند شهرداری جلساتی برای صنعتی سازی این سیستم داشتیم، ولی عموما به دلیل عدم ثبات مدیریت و هزینه هایی که باید پرداخت شود، خیلی تمایل به اجرای این روش در ابعاد شهری ندارند.

وی اضافه کرد: از این رو پیشنهاد ما این است که در حال حاضر از این روش برای امحای پسماندهای ویژه و خطرناک استفاده کنیم که تناژهای پایین تری دارند، ضمن آنکه مطالعات امکان سنجی آن راحت تر است.

این محقق حوزه پلاسما، پسماندهای خطرناک و ویژه را پسماندهای آتش زا و یا حاوی مواد تشعشع زا دانست که تماس آنها با بدن انسان می توانند منجر به مسمومیت انسان شود و گفت: پسماندهای بیمارستانی به دلیل وجود فعالیت میکرو ارگانیزم هایی در آن، شاخه ای از پسماندهای ویژه است و برای امحای آن روش 5 تن در روز را پیشنهاد می دهیم.

به گفته وی، امحای پسماندهای مایع و ویژه را که شامل پسماندهای پتروشیمی ها، شرکت های داروسازی، کارخانه های تصفیه روغن و یا هر کارخانه ای که دارای پسماندهای بد بو و یا شیمیایی و یا خطرناک می شوند، می توان مطابق استاندارهای اروپایی با این روش امحا کرد.

پسماندهای بیمارستانی چالش دیگر کشور عضو هیات علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به چالش کشور در زمینه پسماندهای بیمارستانی، گفت: برای رفع این چالش عملیات "اتوکلاو" انجام می شود؛ یعنی بر روی زباله ها در دما و فشار بالا فرآیند استریل انجام می شود، ولی مطالعات دنیا نشان می دهد که در این فرآیند، عملیات استریل به صورت کامل انجام نمی شود و حجم پسماندها کاهش محسوسی ندارند؛ از این رو در این روش ما همچنان با حجم زیادی از زباله مواجه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: فناوری پلاسما در دنیا خود را اثبات کرده و می تواند انواع پسماندهای بیمارستانی، عفونی و غیر عفونی را به خوبی امحا کند و حجم آن را به کمتر از 5 درصد کاهش دهد که از 5 درصد باقی مانده نیز می توان در تولید مصالح ساختمانی استفاده کرد.

این محقق با تاکید بر اینکه روش پلاسما را می توان به طور کامل جایگزین فرآیند اتوکلاو کرد و فرآیند دفن نیز حذف شود، اظهار کرد: دمای مشعل پلاسما بین 5 تا 10 هزار درجه سانتی گراد و دمای کوره بین 1600 تا 1200 درجه سانتی گراد است و در این دما فرآیند تجزیه پسماندها آغاز می شود و هیچ میکروارگانیسمی و یا عوامل عفونت زا نمی توانند این دما را تحمل کنند و به صورت کامل از بین می روند.

وی در عین حال از طراحی و ساخت اتوکلاوهای پلاسما برای استریل تجهیزات اتاق در دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و افزود: این دستگاه در حال طی کردن اخذ استانداردها است.

یکی از مشکلات ما موضوع دریافت تاییدیه ها است.

ما با هر مرکزی که برای بهره برداری از دستگاه های ساخته شده تماس می گیریم، از ما تاییدیه می خواهند.

مجری طرح یادآور شد: این در حالی است که ما برای یکسری از تجهیزات ساخته شده از اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از یک سال و نیم گذشته تقاضای دریافت تاییدیه کردیم، ولی شرکت های وارد کننده می توانند در فرآیندهای 6 ماهه مجوز را کسب کنند و این باعث می شود که همیشه با چالش هایی مواجه شویم.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به چالش های مالی در سال های اخیر گفت: تمام هزینه های تحقیقاتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی شده است، ضمن آنکه نوسانات ارزی از دیگر موانع کاری ما است؛ به گونه ای که رونمایی از سیستم زباله سوز پلاسمای 5 تن در روز را که قرار بود در خرداد ماه رونمایی شود، 9 ماه پروژه به تعویق افتاد و این چالش ما است که با دست خالی در دانشگاه فعالیت می کنیم.

عملکرد زباله سوز برای زباله های خطرناک و عادی خانی گفت: پسماندهای ویژه، ترکیبات شیمیایی خاصی دارند که در صورت امحای آن ها با روش فرآیند احتراق معمولی گازهایی مانند دی اکسید و یا ترکیبات گوگرددار و فلوئور دار منتشر می شود که به شدت سرطان زا و بر روی DNA هم تاثیرگذار است و موجب عجیب الخلقه زایی نیز می شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که می توانیم با شرایطی که در پلاسما قابل تنظیم است، مانند کنترل دمایی و یا تزریق گازهای ثانویه اقدام به امحای زباله های ویژه با روش سبز کنیم.

خانی در عین حال با تاکید بر اینکه هیچگاه ادعا نمی کنیم روش امحای پلاسما با صرفه ترین روش امحا است، خاطر نشان کرد: ولی بسته به محتوای پسماند و میزان خطرناک بودن، پلاسما بهترین روش است و در دنیا نیز از این روش برای حذف پسماندهایی که با روش های دیگر قابل امحا نیستند، استفاده می شود.

وی، فناوری پلاسما را پاک ترین فناوری برای مدیریت پسماند در دنیا معرفی کرد و گفت: ولی باید در کنار آن تجهیزات این روش و دانش فنی آن هم موجود باشد تا بتوان پسماندها را به درستی مدیریت کرد.

این کاری است که در دانشگاه مطالعه شده و به عنوان سبزترین روش مدیریت پسماند به جامعه معرفی شد، ضمن آنکه بهینه ترین روش از لحاظ بازگشت سرمایه است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زباله - پسماند - دانشگاه شهید بهشتی - خطرناک - دانشگاه - فناوری - سرمایه گذاری - تولید - کشور - پژوهشکده - کشورهای پیشرفته - سرمایه - مدیریت - محققان - برنامه ریزی - میزان - شهر تهران - هیات علمی - هایی - شهید - عضو هیات - شیمیایی - کمپوست - برنامه - آمریکا - بیماری - کهریزک - پروژه - توسعه - آلوده

آخرین اخبار سرویس:
21 پیش بینی کارشناسی از بازار مسکن

قیمت طلا امروز 30 آبان 97

نیازمندی های استخدامی اصفهان 30 آبان صبح 97

نیازمندی های استخدامی قم صبح 30 آبان 97

توافق 2 کمپانی بزرگ رسانه ای دنیا برای اولین بار

خودرو گران می شود؟

استخدام منشی جهت فروشگاه نرده استیل خاص در قم

استخدام ساندویچ زن و پیتزا زن ماهر متاهل در یک فست فود

استخدام منشی خانم جهت نمایشگاه کابینت در همدان

استخدام تعدادی راننذه برای باربری معتمدی در قم

برداشت سالیانه 600 میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی

طرح خط آهن مراغه- ارومیه

ماجرای هفت تپه

135 میلیون دلار کالا از سیستان وبلوچستان به افغانستان صادر شد

قیمت های از سقوط سخت 6 درصدی دیشب بازگشت

عرضه صنایع دستی سمنان

استخدام خیاط در کیانمهر - مهرشهر

استخدام پرستار شیفت عصر جهت مرکز ترک اعتیاد در اصفهان

استخدام بازاریاب آقا جهت شرکت پخش آریا گستر - لرستان

استخدام بازاریاب آقا جهت شرکت پخش آریا گستر - همدان

وزن چک سنگین شد

استخدام کمک جوشکار و جوشکار ساختمانی جهت کار در شهر اصفهان

معضلی به نام مدیرانِ بازنشسته بیکار در صنعت نفت

استخدام خانم آشنا به کار در کارگاه کیک و دسر در شهر اصفهان

استخدام مسئول دفتر و کارشناس خرید در اصفهان

استخدام حسابدار نیمه وقت در محدوده مهرشهر کرج

استخدام مهندس فروش برق آقا جهت شرکت پترونیر در تهران

استخدام صندوقدار خانم جهت همکاری با رستوران در اصفهان

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 30 آبان 1397)/ قیمت صبح

استخدام کمک حسابدار جهت کار در تولیدی پوشاک زنانه - کرج

استخدام کارگر ساده جهت همکاری با رستوران در شهر اصفهان

استخدام کارگر ساده خانم در شرکت محصولات غذایی فردینه نمازی

استخدام نیروی حسابدار بدون تجربه در کرج

30 آبان | تیتر یک روزنامه های صبح ایران

فرماندار: دلالها موجب بی ثباتی بازار گناباد شده اند

افتتاح 50 نقطه بوم گردی در استان گلستان تا پایان جشنواره اقوام

خودرو گران می شود؟

برنامه ریزی ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد

گران ترین قهوه دنیا را مردم کدام کشور مصرف می کنند؟

3 برابر شدن قیمت مسکن در آلمان در 5 سال گذشته

مسیر دسترسی به ایستگاه محمدیه در انتظار بودجه

پورابراهیمی: دولت می تواند حقوق کارمندان را در 3 ماهه آخر سال افزایش دهد

تشکیل اتاق ضد تحریم در وزارت اقتصاد

پرداخت کمک جبرانی خانوارهای کم درآمد ابلاغ شد

پورابراهیمی: دولت می تواند حقوق کارمندان را در 3 ماهه آخر سال افزایش دهد

برداشت سالیانه 600 میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی استان

جدول/ پیش بینی کارشناسان بازار مسکن

قیمت سکه امروز30 آبان 97

نیازمندی های استخدامی خراسان جنوبی 30 آبان 97

نیازمندی های استخدامی هرمزگان 30 آبان 97

قاچاق روزانه 10 تا 13 میلیون لیتر سوخت

نیازمندی های استخدامی همدان 30 ابان 97

استخدام کارشناس حسابداری خانم جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام کارشناس پرستاری جهت یک موسسه توانبخشی در مشهد

احتمال بیکاری 100 هزار نفری کارگران قطعه ساز

استخدام کارشناس فروش تجهیزات مخابراتی در یک شرکت معتبر

استخدام کارگر ماهر کارواش در نبش الهیه 6 مشهد

استخدام منشی خانم جهت امور دفتری در اصفهان

خودرو گران می شود؟ وزیر صنعت پاسخ داد

قیمت انواع خودرو وارداتی در بازار

فرماندار: دلالها موجب بی ثباتی بازار گناباد شده اند

مهار بیماری های واگیر دامی در سمنان نیازمند اعتبار است

نسخه جهانی مسکن ارزان

نبرد مرزی در بازار ارز

استخدام نیرو جهت فیلمبرداری جهت مرکز آموزشی - کرج

استخدام مترجم بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پرستار و پرستار حجامت کار با مدرک - مشهد

استخدام همکار عکاس با دوربین در کرج

استخدام ماما جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام دندانپزشک جهت همکاری در درمانگاه - مشهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

استخدام آقا جهت همکاری در سوپرمارکت در مشهد

استخدام پزشک جهت درمانگاه - مشهد

استخدام کمک فرکار ساندویچی در مشهد

استخدام راننده تمام وقت جهت همکاری در شهر قم

استخدام پیک موتوری جهت همکاری با رستوران در شهر قم

استخدام مسئول توزیع در شرکت اینترنتی 5040 در استان کرمان

استخدام دندانپزشک پروانه دار جهت همکاری با درمانگاه - مشهد

استخدام کارگر ساده جهت قنادی در مشهد

مهار بیماری های واگیر دامی در سمنان نیازمند اعتبار است

پرداخت کمک جبرانی خانوارهای کم درآمد ابلاغ شد

واردات گوشت منجمد محدودیتی ندارد

اجباری شدن استفاده از صندلی کودک در خودروها

دروازه های شرق

نماینده مجلس: دولت می تواند حقوق کارمندان را در 3 ماهه آخر سال افزایش دهد

کارت سوخت احیا خواهد شد/کارت سوخت چگونه جلوی قاچاق را می گیرد

جدیدترین قیمت خودروهای وارداتی + جدول

نان سنتی مشمول استاندارد اجباری نیست

اظهار نظر وزیر صنعت درباره گرانی خودرو

صادرات محصولات فولادی افزایش یافت

قیمت انواع خودرو وارداتی در بازار(جدول)

خودروهای فروش قطعی با قیمت تعیین شده واگذار می شوند

استخدام کافی من با بیمه و مزایای اداره کار در تهران

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار حسابداری آسان در اصفهان

نیازمندی های استخدامی خوزستان 30 آبان 97

استخدام مهندس صنایع و عمران جهت شرکت مهندسین مشاور در تهران

معضلی به نام مدیرانِ بازنشسته بیکار در صنعت نفت

عدم شماره گذاری خودرو بدون یورو 5 از ابتدای فروردین 98

استخدام موسسه زبان بامداد در محدوده عبدالمطلب مشهد

استخدام فروشنده در قنادی ناتلی

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها

اجرای پایلوت صنعتی زباله سوز پلاسما برای زباله های خطرناک/کاهش 99 درصدی حجم پسماندها