مطالب مرتبط:
20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود
20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود
بهره برداری از 317 طرح با سرمایه گذاری 30 هزار میلیارد ریال در استان چهارمحال و بختیاری
دولت سه هزار میلیارد ریال در استان سرمایه گذاری کرده است
2 میلیارد ریال دربخش گردشگری استان مرکزی سرمایه گذاری شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 01:452018-10-21اقتصادي

20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود


استاندار خراسان شمالی گفت: مجموعه هایی که با دهیاری ها به صورت مشترک سرمایه گذاری کنند تا 20 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود 6 درصد دریافت می کنند.

- به نقل از ایرنا محمدرضا خباز روز یکشنبه در همایش روز ملی روستا و عشایر افزود: این اعتبارات برای هزینه کرد سود سرمایه گذاری در روستاها در اختیار سرمایه گذاران قرار می گرد تا توسعه در روستاها محقق شود.

وی افزود: امسال دولت تمام تلاش خود را به کار بسته و یک هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار با بهره 4 درصد در سطح کشور از محل منابع چهار بانک توزیع شده است.

وی اظهار داشت: از این میزان 50 درصد سهم هر استان داده شده و مابقی به زودی پرداخت می شود.

خباز با اشاره به اهمیت دهیاری ها در توسعه روستاها، کم توجهی به دهیاری ها را اشتباه دانست و گفت: دهیار در خط مقدم خدمت قرار دارد به طوری که با حداقل امکانات انتظارات بسیاری را باید پاسخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه دهیاران باید سنگ زیرین آسیاب باشند، افزود: سرعت دادن به مجوزها اولین کاری است که دستگاه های اجرایی باید برای رسیدن به اهداف دهیاری ها انجام دهند.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی اظهار داشت: در همین راستا دفتر تسهیل سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و دارایی ایجاد شده تا افراد در دستگاه های اجرایی سرگردان نشوند.

خباز یادآور شد: برای کشور اسلامی مطلوب نیست که مجوزها برای سرمایه گذاری چندین ماه طول بکشد در حالی که در کشورهای غیرمسلمان این روند حداکثر در 5 دقیقه طی می شود.

وی با تاکید بر هماهنگی بین ادارات، گفت: باید نگاه مدیران به دهیاران به ویژه در خراسان شمالی، که 45 درصد جمعیت روستایی دارد، عوض شود تا روستاییان در روستاها ماندگار شوند و از حاشیه نشینی جلوگیری شود.

وی ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای سرمایه گذاری را نیز از دیگر راهکارها دانست و با تاکید بر پررنگتر شدن حضور بخش خصوصی در روستاها، گفت: کشور ما با نفت قابل اداره نیست و باید در اقتصاد دولتی تجدیدنظر کرد.

وی مشارکت مردمی را نیز امری بسیار مهم خواند و افزود: باید مردم را در کارها مشارکت و دخالت دهیم تا احساس کنند که در اداره روستاها موثر هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز در این همایش، جمعیت بالای روستایی را از ویژگی های شاخص استان برشمرد و اظهار داشت: جمعیت روستایی استان 370 هزار نفر است و حدود 700 روستا دارای دهیاری هستند.

رضا رجب زاده افزود: 45 درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند در حالی که این میزان در کشور 20 درصد است حال آنکه از 55 درصد جمعیت شهری نیز بخش قابل توجهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم با روستاها و مشاغل روستایی ارتباط دارند.

وی با تاکید بر اینکه روستا در این استان می تواند محور توسعه اقتصاد و اشتغال باشد، گفت: اگر بر اساس برنامه مدون و مبتنی بر اصول حرکت نکنیم روستایی که می تواند محور توسعه استان باشد تبدیل به تهدیدی برای توسعه می شود.

رجب زاده افزود: اگر بخشی از جمعیت روستایی به شهرها مهاجرت کند حاشیه نشینی و اشتغال کاذب در شهرها شکل می گیرد که با توسعه پایدار همخوان نیست.

وی به خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: بیش از 2 هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به استان تخصیص یافته که یک هزار و 300 میلیارد ریال آن در حساب بانک ها وجود دارد و یک هزار و 100 میلیارد ریال پرداخت شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی افزود: در حوزه اعتبارات عمرانی نیز تا به امروز یک هزار و 700 میلیارد ریال ابلاغ اعتبار شده که باعث اجرای افزون بر 2 هزار طرح بزرگ و کوچک در روستاها شده است.

وی یادآور شد: هم اینک برق رسانی به 920 روستا، آب رسانی به 670 روستا، آسفالت 2 هزار کیلومتر راه و برخورداری 95 درصد روستاها از گاز انجام شده که قابل قیاس با گذشته نیست.

رجب زاده از کمبود آب در روستاها به عنوان یک مشکل تلخ یاد کرد و گفت: امروز این منبع الهی را به دلیل کاهش نزولات آسمانی و مدیریت منابع آبی در روستاها کمتر داریم.

وی اظهار داشت: در این راستا نیاز به تدوین سند سازگاری با کم آبی در استان داریم زیرا که هم اینک در بسیاری از استان های کشور که محور توسعه آنها بر آب بنا نشده، مشکلات کمتری دارند.

وی از اقدامات خوب این حوزه را استفاده از فناوری های نوین آبیاری و الگوی کشت جایگزین دانست و گفت: باید به ظرفیت های بالقوه توسعه استان در حوزه های غیرکشاورزی که تا کنون به آن بی توجه بوده ایم، بیشتر توجه کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی راهکار برون رفت از مشکلاتی که کم آبی ایجاد کرده را در توسعه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی دانست و گفت: باید زنجیره های اقتصادی و تولیدی را در روستاهای استان شکل دهیم تا این صنایع رشد کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز در ادامه اولویت اول کنونی استان را گردشگری اعلام کرد و گفت: در این شرایط راهی جز توجه به گردشگری برای جایگزین کردن با نفت برای ایجاد شادابی و نشاط اجتماعی نداریم.

حبیب یزدان پناه با تاکید بر اهمیت صنایع دستی و میراث فرهنگی، افزود: برخی روستاهای استان قابلیت فراوانی در این 2 حوزه دارند ولی اقامتگاه بوم گردی هنوز در آنها ایجاد نشده است.

وی اظهار داشت: با توجه به وجود تنوع قومیت ها و جمعیت عشایری در استان، دهیاران می توانند به شناسایی فضاهای بکر برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی و توسعه اشتغال و درآمد پایدار روستایی کمک کنند.

یزدان پناه افزود: میراث فرهنگی شناسنامه و هویت ماست بنابراین با توجه به اینکه اکنون تنها 33 نفر در یگان حفاظت میراث فرهنگی فعالیت دارند و نمی توانند به شایستگی از آثار تاریخی محافظت کنند، نیازمند کمک و همکاری مردم و اهالی روستاها هستیم.

وی با تاکید بر فرهنگ سازی در این رابطه، گفت: صنعت گران متعددی در روستاها پراکنده هستند که می توان با اطلاع رسانی، از ظرفیت آنها بهترین بهره برداری را کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: دبیرخانه ای در این اداره کل تشکیل شده و تا پایان آبانماه سال آینده 100 رویداد را تعریف کرده تا از حمایت های مادی و معنوی برخوردار شوند.

وی از دهیاران خواست در حوزه روستاهای زیر پوشش برنامه های مشخصی برای معرفی روستا و ایجاد نشاط اجتماعی داشته باشند و به این دبیرخانه اعلام کنند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی نیز اظهار داشت: باید از تولید روستایی حمایت کرد تا مهاجرت معکوس در روستاها داشته باشیم.

رضا احمدی از دهیاران خواست همکاری لازم را در جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک دامی بین انسان و دام از طریق تشویق دامداران به رعایت موارد بهداشتی، داشته باشند.

وی بر استقبال از خدمات دامپزشکی، گرفتن مجوزهای لازم برای حمل و نقل دام به منظور جلوگیری از انتقال بیماری ها، توجه به بهداشت فرآورده های دامی و مشارکت در کنترل جمعیت حیوانات گوشتخوار ولگرد و مرمت و نوسازی اماکن دامی تاکید کرد.

در پایان این همایش از شماری از دهیاران برتر استان خراسان شمالی تقدیر شد.


کلید واژه ها: روستا - سرمایه گذاری - روستاها - خراسان شمالی - سرمایه - دهیار - استان - روستایی - دهیاری - درصد - جمعیت - خراسان - میلیارد - کشور - روستاییان - استاندار - تسهیلات - دهیاران - سرمایه گذاران - دولت - اقتصاد - خباز - محمدرضا خباز - وزارت اقتصاد - حاشیه نشینی - اداره - میزان - توسعه - همایش - صورت

آخرین اخبار سرویس:
فصلی جدید در صادرات گاز ایران/ اروپایی ها به ما اعتماد کردند

تاکید ارمنستان و بانک توسعه آسیا بر توسعه همکاری حمل و نقلی با ایران

نوبخت: صادرکننده ها در کنار دولت باشند تا اوضاع سخت را پشت سر بگذاریم

اندر فواید خلافکاری برای دولت!

حذف صفر از پول ملی، راهکار گره گشا یا آسیب تورم زا؟

هزینه ساخت مسکن به 2.5 تا 4 میلیون تومان رسید

بسته حمایتی 200 هزار تومانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی کی واریز می شود؟

سفر قسطی به اقصی نقاط کشور

اعلام قیمت جدید کارخانه ای انواع پراید از سوی سایپا

جزییات استخدام در بانک ملی ، بنیاد شهید ، وزارت ارشاد و...

آزمایشگاه متخلف در شیراز تعطیل شد

چند دلیل برای صعود احتمالی طلا تا مرز 1450 دلار

هشدار تولید کنندگان روغن موتور به افزایش دو برابری نرخ خوراک

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

تردد روان در مسیرهای اصلی کشور؛ انتظار برف برای 13 استان

سفر 3روزه به آنکارا چقدر تمام می شود؟

با پدیده شوم آمریکایی مواجه هستیم/در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

مرغ‎ها به جای دان، نان‎خشک و سیب‎زمینی خوردند

2 مرکز عرضه غذای آماده در سقز پلمب شد

مدل سازی شبکه حمایت از زنان سرپرست خانوار در گیلان انجام شد

100 زوج نیازمند در شوشتر به خانه بخت رفتند

اقتصاد روسیه علیرغم تحریم آلمان را پشت سر می گذارد

110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق پلمب می شود

احتمال افزایش 15 درصدی قیمت اینترنت در تاجیکستان

فالح: ریاض درصدد سرمایه گذاری های کلان در صنعت پتروشیمی روسیه است

کارکنان فدرال بابت تعطیلی از دولت شکایت کردند/امکان رسیدگی نیست

پتروشیمی اولویت نخست ارزآور کشور است

گرد و خاک بیش از 19 برابری حد مجاز در خوزستان

همایش فرصت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان از امروز

هلدینگ صبا جهاد استفاده اعضای غیرموظف هیات مدیره ها از اموال منقول و غیرمنقول را ممنوع کرد

صورت مردم دیگر به کبودی می زند

سه باور اشتباه معامله گران ارز

بیمه بافندگان فرش از محل بودجه های استانی

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

ابزارسازی برای صندوق های خالی و سرمایه های خیالی!

بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر 10 ساله از زبان یک حقوقدان

سایه روشن های افزایش 30 تا 145 درصدی قیمت خودرو

طلب قطعه سازان گلپایگان از مگاموتور پرداخت شود

با پدیده شوم آمریکایی مواجه هستیم/در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

حق مسکن کارگران چقدر می شود؟

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلامانع است

محصولاتی که کمتر از 40 درصد آن ساخت داخل باشد را حمایت نمی کنیم

3000 شهر در 40 کشور دوستدار کودک هستند

دریافت گواهی تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از وزارت کار الزامی شد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت اعتماد بین الملل تابنده

عزم قوه قضاییه در برخورد با گرانفروشی/ نظارت دقیق بر تنظیم بازار و رسیدگی خارج از نوبت به پرونده گران فروشان/ دستورالعمل مربوط به گرانی ها به زودی ابلاغ می شود

قاچاق و دلالی عامل گرانی گوشت قرمز/ آشفته بازار گوشت با واردات آرام می شود؟

کارت بانکی یا پول نقد؟/ جای خالی کیف پول الکترونیکی در ایران

پروژه آبرسانی جامرود به حالت تعلیق درآمده است/ کشاورزان مستاصل شده اند

تالاسمی ها در مصاحبه استخدامی رد می شوند

محصولاتی که کمتر از 40 درصد آن ساخت داخل باشد را حمایت نمی کنیم

سایه روشن های افزایش 30 تا 145 درصدی قیمت خودرو

حق مسکن کارگران چقدر می شود؟

افزایش بازیافت در چین پس از ممنوعیت واردات پسماندهای خارجی

بیمه بافندگان فرش از محل بودجه های استانی

پورشه باکستر S را بشناسید

لیمو شیرین درجه یک کیلویی چند؟

قیمت روز مسکن در تهران

بهای نفت در بازار نیویورک کاهش یافت

پله نخست افزایش 20 درصدی حقوق ها/کاهش نرخ ارز در هفته های آتی/پیشنهاد بودجه ای کمیسیون عمران برای«خانه دار شدن مردم»/ رفتار اجتماعی شهروندان پیرو قانون چک «رتبه بندی» می شود

پرداخت بسته حمایتی به بیمه پردازان تامین اجتماعی و بازنشستگان روستایی

حق مسکن کارگران چقدر می شود؟

نوبخت: در سال 90 تا 91 با وجود آن تحریم ها، اینقدر با مشکل مواجه نشده بودیم

افزایش قیمت شامل خودروهای پیش فروش می شود؟

امکان قاچاق از جایگاه تقریبا صفر است / بهبود صد درصدی کیفیت بنزین/ مصرف بنزین در تهران برابر 15 استان است

مبارزه با قاچاق نیازمند عزم ملی

100 درصد بذر گندم در داخل تولید می شود

افزایش بازیافت در چین پس از ممنوعیت واردات پسماندهای خارجی

مهم ترین مشکل قطعه سازان گلپایگان مطالبه 40 میلیارد تومانی است

دور باطل شاخص بورس در پله 165 هزار واحدی

تغییر سیستم فروش بیمه شخص ثالث از سال 98؛ بیمه به جای خودروها به رانندگان تعلق میگیرد

درخواست معرفی تولیدکننده «اسنک حیوانی»

افزایش حقوق: 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

روند تولید بنزین در ایران چگونه است؟

60درصد ظرفیت سدهای حوضه کارون پر شد

نفت بالا پرید

سال هاست قیمت خودرو تغییر نکرده است

مبنای افزایش 30 تا 145 درصدی قیمت خودرو چه بوده است؟

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام حسابدار صنعتی،سرپرست فروش و بازاریابی در شیراز

حق مسکن کارگران چقدر می شود؟

بیمه بافندگان فرش از محل بودجه های استانی

آخرین اخبار درباره بسته حمایتی کارگران

آخرین تصمیم ها برای تعیین تکلیف پروژه نیمه کاره پل خلیج فارس/ ساخت قطب سوم خودروسازی در چابهار از دستورکار خارج شد

واردات بدون انتقال ارز اسم رمز است/ مرکز پژوهش های مجلس صدای مردم باشد نه عاملان فلاکت مردم/ بازنده اصلی افزایش نرخ ارز خود دولت است

مجوز دامداری قطری ها در بوشهر صادر شد

درخواست معرفی تولیدکننده «اسنک حیوانی»

وزیر صنعت: سال هاست قیمت خودرو تغییر نکرده است

قیمت خودرو در بازار + جدول

مبلغ بسته حمایتی چقدر است؟ + سند

پنجمین نشست کارگر وه انرژی ایران و اتریش در وین

زمان واریز بسته حمایتی 200 هزار تومانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی

استخدام طراح و نقشه کش صنعتی در شرکت پیشگام صنعت ابزار

فارس من| خادمی در گفت وگو با فارس: درآمد صادرات نفت و بودجه شرکت های دولتی در سال 98 شفاف نیست/ دولتی ها اهل دور زدن تحریم نیستند!

تنور گردشگری زمستانی با سرمای چهارمحال و بختیاری گرم شد

تنوع کالای صادراتی مورد توجه باشد

دست بسته بانک های دولتی و جای خالی بانک های خصوصی در اشتغال و تولید قم

افزوده شدن 16 اختیار جدید به شوراهای شهر

سرمایه گذاری ها بزرگ عربستان در روسیه

20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود