مطالب مرتبط:
تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!
تداوم سیر صعودی قیمت گوشت قرمز
مبلغ تکمیل برج های دوقلو تکذیب شد!
باز هم خبر گران شدن 25 درصدی خودرو تکذیب شد!
5 دانش آموز خوزستانی بر اثر گرد و خاک دچار تنگی نفس، تشنج و مشکلات قلبی شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 01:422018-10-21سياسي

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!


محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی گفت: نفس انسان، انسان را به زشتی دعوت می کند و فرمان می دهد؛ البته هرکسی که گرفتار هوای نفسش در این دنیاست، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل ازخبرگزاری حوزه از تهران، استاد حسین انصاریان، در حسینیهٔ هدایت، اظهار داشت: مسئلهٔ محبوبان پروردگار و آنهایی که خداوند مهربان با عشق بی نهایتش، عاشق آنهاست و اینکه چه چیزی سبب می شود انسانی محبوب خدا می شود، پروندهٔ عظیمی است! یک دریاست و داستان بسیار مفصّلی است.

امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه می فرماید: ان من احب عباد الله الیه عبداً اعانه اللهُ علی نفسه محبوب ترین عبد در پیشگاه پروردگار کسی است که خداوند او را بر ضد تمام خواسته های نامشروع خودش کمک کرده است.

نفس انسان، انسان را به زشتی دعوت می کند و فرمان می دهدوی ادامه داد: تمام آلودگی های مردم تاریخ و نودوچند درصد مردم این پنچ قاره در این روزگار، محصول حکومت نفس امّارهٔ مردم بر مردم هستند.

قرآن مجید می فرماید: إِنَّ اَلنَّفْسَ لَأَمّٰارَهٌ بِالسُّوءِ (سورهٔ یوسف، آیهٔ 53).

نفس انسان، انسان را به زشتی دعوت می کند و فرمان می دهد؛ البته هرکسی که گرفتار هوای نفسش در این دنیاست، باید یقین داشته باشد که این نفس محال است از دریا گناه سیر شود.

معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!استاد اخلاق حوزه های علمیه گفت: یکی از حکمای الهی نوشته بودند: معدهٔ هوای نفس یا به عبارتی، مجموعهٔ خواسته های نامشروع به وسیلهٔ چشم(دیدنی ها)، شنیدنی ها، لمس کردنی ها و ارتباطات، شعله ور می شود و انسان را سرِ چهارراه خواستن های بی محاسبه، نامعقول و نامشروع قرار می دهد که این خواسته ها هم اصلاً قید و شرطی ندارد یعنی به هیچ چیز محدود نیست.

او از درون به انسان می گوید که پول می خواهم؛ این هوا، یا این نفس، یا این نفس امّاره، یا تعبیرهای دیگری که از این حالت منفیِ باطنی ایجاد شده است که می گوید مال می خواهم.

هیچ وقت در تاریخ نیامده است این مال خواهی را به این مقیّد کند که وقتی دست درازی می کنی؛ مال یتیم، رشوه، اختلاس، دزدی یا تقلب در جنس نباشد، فقط می گوید می خواهم.

حالا ایشان نوشته بود: اگر این مجموعهٔ می خواهم ها پاسخ داده شود؛ معدهٔ نفس سیر نمی شود! چون اگر سیرشدنی بود، گنهکار دوهزار گناه می کرد و می گفت دیگر استفراغم می گیرد و بالا می آورم؛ یا میلیاردها تومان می دزدید و می گفت بس است، دیگر بالا می آورم! اما خیلی راحت هضم و قبول می کند.

وی اظهار کرد: همچنین ایشان نوشته بود: ظرفیت این معده با جهنم یکی است و بعد دلیل آورده که به کتاب خدا -قرآن- مراجعه کنید؛ ما از تعداد دوزخیان عالم خبر نداریم و فقط می دانیم که کتاب خدا می فرماید: وَ لَقَدْ ذَرَأْنٰا لِجَهَنَّمَ کثِیراً مِنَ اَلْجِنِّ وَ الْإِنْسِ (سورهٔ أعراف، آیهٔ 179)؛ ولی این کثیراً را دربارهٔ بهشتی ها نمی گوید و فقط می گوید: إِنَّ اَلَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا اَلصّٰالِحٰاتِ لَهُمْ جَنّٰاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا اَلْأَنْهٰارُ (سورهٔ بروج، آیهٔ 11).

مشخص نیست که جهنم چقدر گنجایش دارداستاد انصاریان در مورد گنجایش جهنم و بهشت گفت: بنا به روایات و مخصوصاً روایات امیرالمؤمنین(ع)، دوزخ هفت طبقه است که اسم هایشان هم بیان شده؛ سَقَر ، هاویه و با نام های دیگر.

امیرالمؤمنین(ع) طرح جهنم را این طور بیان کرده اند که این طبقات روی یکدیگر و غیر از بهشت است.

حضرت می فرمایند: هشت بخش بهشت در یک سطح گسترده به گستردگی تمام آسمان ها و زمین است: وَ سٰارِعُوا إِلیٰ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکمْ وَ جَنَّهٍ عرض ها اَلسَّمٰاوٰاتُ وَ اَلْأَرْضُ (سورهٔ آل عمران، آیهٔ 133).

حال اینکه جهنم چقدر گنجایش دارد، نمی دانیم! آدم(ع) و حوا زنده بودند که دوزخی شدن این جنس دوپا شروع شد.

وی به اوّلین جنس از آدمیان که دوزخی شد، اشاره و خاطرنشان کرد: اولین دوزخ از میان انسان ها، قابیل بود و از جنس غیر ما هم ابلیس بود؛ ولی آدمیان مورد بحث ماست و ما تعداد جن دوزخی را هم نمی دانیم که چقدر است، چون در سوره های مختلف قرآن است که جن کافر هم جهنمی است و عذاب را می چشد: وَ لَقَدْ ذَرَأْنٰا لِجَهَنَّمَ کثِیراً مِنَ اَلْجِنِّ وَ الْإِنْسِ .

حالا شما فکر کنید که چه تعداد انسان و جن در این هفت طبقه ریخته می شود، هیچ کس عددش را نمی داند.

جهنم گوشِ شنیدن دارد!مبلغ عرصه بین الملل افزود: قرآن مجید می فرماید: وَ إِنَّ اَلدّٰارَ اَلْآخِرَهَ لَهِی اَلْحَیوٰانُ (سورهٔ عنکبوت، آیهٔ 64)، همه چیز در آخرت زنده است، یعنی جهنم هم مکان زنده ای است که شعور دارد، عصبانی و غضبناک و خشمگین می شود.

جهنم گوشِ شنیدن دارد، پروردگار با آن حرف می زند و بعد از اینکه جن و انسی که عددش نامعلوم است، داخل جهنم ریخت، به جهنم خطاب می کند: هَلِ اِمْتَلَأْتِ (سورهٔ ق، آیهٔ 30)، سیر شدی؟ برای تو بس است؟ پاسخ دوزخ این است: وَ تَقُولُ هَلْ مِنْ مَزِیدٍ ، دیگر جن و انس نداری که داخل من بریزی؟ هنوز کم است.

معدهٔ نفس، بخش دنیایی از جهنمِ آخرتی استنویسنده کتاب ارزشمند توبه آغوش رحمت معدهٔ نفس را نشانی از دوزخ آخرت دانست و اظهار کرد: معدهٔ نفس بخش دنیایی از جهنمِ آخرتی است؛ یعنی یک نشانی از دوزخ آخرت دارد که هرچه داخلش گناه می ریزند، سیر نمی شود؛ اگر سیر می شد که گنهکاران حرفه ای از گناه سیر می شدند، توبه می کردند و تمام می شد.

یزید 32 ساله بود که از بین رفت و بیشتر عمر نکرد.

سال اوّل حادثهٔ کربلا را ایجاد کرد که حادثهٔ کمی نبود و خیلی سنگین بود! در زیارت عاشورا هم می خوانید که این حادثه بر آسمان ها و زمین سنگین بود؛ یعنی گناه، گناهی بود که سنگین تر از آسمان ها و زمین بود.

سال دوم یک دستور حمله به مدینه داد.

سال سوم دستور داد که ارتشش به مکه بروند و کل مسجدالحرام و بیت الله را به آتش بکشند و تخریب کنند، اثری از مشاهد مشرفه باقی نگذارند که عمرش کفاف نداد.

وی گفت: این نفس است، سیر نمی شود و اگر جلوی آن را نگیریم، اگر این معده را ضعیف و ناتوانش نکنیم، اگر هر ده باری که می گوید می خواهم، نُه بار به او بگوییم لقمه ندارم که به تو بدهم؛ وقتی به آن کسی که گرسنه است، لقمه ندهند، نیروی او کم می شود، پس ضعیف می شود و در نهایت می میرد؛ یعنی نفس اماره جای خودش را به نفس مطمئنه می دهد و دیگر در وجود ما وجود خارجی نخواهد داشت.

نفس مطمئنه جای خودش را به نفس راضیه می دهد، نفس راضیه جای خودش را به نفس مطمئنه می دهد، نفس مطمئنه جای خودش را به نفس کشفی می دهد، بعد به نفس شهودی می دهد و این مرحلهٔ آخر است که چشم آدم باز می شود و ملکوت آسمان ها و زمین را می بیند.

پروردگار در قرآن سؤال هم می کند: أَ وَ لَمْ ینْظُرُوا فِی مَلَکوتِ اَلسَّمٰاوٰاتِ وَ اَلْأَرْضِ (سورهٔ اعراف، آیهٔ 185)، شما بنا ندارید که چشمتان باز شود و ملکوت آسمان ها و زمین را ببینید.

منظور از ملکوت، این است که توحید تام را مشاهده کنید.

ویژگی محبوب ترین بنده نزد پروردگاراستاد انصاریان به ویژگی محبوب ترین بنده نزد پروردگار اشاره و خاطرنشان کرد: ان من احب عباد الله الیه عبداً اعانه الله علی نفسه محبوب ترین بنده نزد پروردگار بنده ای است که خداوند او را بر ضد چنین معدهٔ بی قیدوشرط خواهان کمک بدهد که گرسنگی، این معده را نابود کند، خواسته های این معده را خاموش و این معده را کوچک کند.

مردم برای اینکه شکمشان کوچک شود، معده شان را عمل می کنند؛ اما کمتر مردم دنیا در مقام عملِ این معدهٔ نفس اماره هستند و مدام او را کمک می دهند.

رسول خدا(ص) می فرماید: اعدا عدوک نفسک آلتی بین جنبک دشمن ترین دشمنانت آن حالت و نفسی است که بین دو پهلویت است؛ یعنی شکم و شهوت که اگر آن را ول کنی، سیری ندارد و کارش تمام شدنی نیست و باید جلوی آن را از اوّل گرفت.

پدرها و مادرها، معلم ها و استادها باید با نرم ترین زبان و با بیان ضررها، موارد ضرر و نکات زندگی اولیای الهی، معدهٔ نفس اماره را از اول کوچک کنند؛ و الّا اگر این معده آزاد باشد، مرتب می خورد و چاق تر می شود، مرتب به آن داده می شود و باز ناله می کند که می خواهم.

وی با بیان اینکه پروردگار به محبوب ترین بندگانش بر ضد نفس امّاره کمک می کند، گفت: امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه به ویژگی های محبوبان خداوند اشاره می کنند و می فرمایند: ان من احب عباد الله الیه عبداً اعانه الله علی نفسه محبوب ترین عبد در پیشگاه پروردگار، آن بنده ای است که خدا او را بر ضد نفس امّاره اش کمک دهد.

پس از آن، این عبد کمک شده وارد چهل منزل عرفانی، الهی، عبادی و خلوص می شود.

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه استمحقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی دو نکتهٔ مهم در خصوص گناه را عنوان و ادامه داد: تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است؛ به عبارت دیگر تداوم گناه، کثرت گناه و پی درپی شدن گناه، کار انسان را به جایی می رساند که آیات الهیه را تکذیب می کند و توحید، نبوت، امامت و حلال و حرام الهی را انکار می کند و لخت می شود! به تعبیری چنین انسانی سطل زبالهٔ شیطان می شود که شیطان هر کثافت کاری دارد، داخل این سطل می ریزد.

حال آدم در فردای قیامت، این سطل وجود پر از آلودگی را می خواهد به چه کسی بقبولاند؟ هیچ کس!وی گفت: بازار قیامت طبق قرآن مجید، یک خریدار عاشق دارد که آن هم پروردگار است؛ یک فروشندهٔ عاشق دارد که آن هم شما مردم مؤمن هستید و این معاملهٔ خریدوفروش یک قیمت و ثمن دارد که آن هم جنّت است، خداوند در سوره توبه می فرماید: إِنَّ اَللّٰهَ اِشْتَریٰ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ (سورهٔ توبه، آیهٔ 111)، من خریدارم از کسانی که من و قیامتم را باور دارند، إِنَّ اَللّٰهَ اِشْتَریٰ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وجودشان را می خرم، یعنی با همهٔ آثار وجودی شان که در این انفس، هم اعتقادات سالم موج می زند و هم عمل صالح.

گناه قلب انسان را چرک می کنداستاد انصاریان در پایان گفت: گناه قلب، انسان را چرک می کند.

قلب چرک، آن هم چرک معنوی، جای خدا، انبیا و اهل بیت(ع) نیست.


کلید واژه ها: انسان - پایگاه اطلاع رسانی - مردم - محبوب - اطلاع رسانی - تاریخ - محبوب ترین - دزدی - قرآن - دریا - داستان - آلودگی - آینده - گزارش - مترجم - اطلاع - حکومت - رسانی - قرآنی - عاشق - تقلب - درصد - علوم - مجید

آخرین اخبار سرویس:
5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

مناطق مرزی اولویت ماست

فلسفه علم باید به شرایط تاریخی و امکان های توسعه علم بپردازد

اجرای 188 پروژه عمرانی در حوزه موقوفات و بقاع متبرکه گیلان

پیش نشست همایش «امام رضا(ع) و گفت وگو با ادیان» برگزار می شود

راه اندازی اتاق فکر یهودیان و مسلمانان در آلمان

نماز جماعت چیست؟ (فضیلت و شرایط نماز جماعت)

سومین جلسه شورای شهر نکا با موضوع استعفای شهردار/ نشستی که پیشاپیش بوی لغو می دهد

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی در اسفراین

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

واکنش آشنا به سخنان ظریف درباره پولشویی

اسامی نامتعارفی که در سال 95 تغییر یافته‎اند+عکس

آخرین مهلت ترک خدمت بازنشستگان 15 آذر ماه است

انسان استوارتر، بر جامعه تاثیر بیشتری خواهد داشت

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

افشاگری زاکانی از علی لاریجانی

دولت آبادی: 1500 نفر در پرونده اخیر اقتصادی احضار شدند

فعالیت 2732 تشکل زنان و خانواده در کشور

آمریکا در سیاست خود نسبت به ایران دچار تناقض عمیقی است

نامزدهای بهترین بازی های سال 2018 مشخص شدند

دیدار بشار اسد با زنان و کودکان آزاد شده از اسارت داعش + تصاویر

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند

پنج گزینه شهرداری مشهد انتخاب شدند

ابتکار: سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

خرازی: رهبری از روحانی حمایت می کنند

سیاستمدار عراقی درباره سردار سلیمانی و نفوذ ایران چه گفت؟

ورود دشمنان سوریه به فاز فشارهای سیاسی بعد از شکست در فاز نظامی

نخستین فیلم از مرزبانان ربوده شده ایرانی

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد

اسلام آباد بر تقویت همکاری فرهنگی با تهران عزم جدی دارد

بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

سن اعتیاد در خراسان شمالی به 33 سال رسیده است

نامه نگاری محسن هاشمی با وزارت اطلاعات

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

تاکید آیت الله حسینی بوشهری بر حفظ موقوفات/ اموال وقفی حق الناس است

اعلام 5 گزینه شهرداری مشهد

برگزاری مراسم یادبود شهید مدافع حرم محمدرضا دهقان امیری

جاسوس همجنس گرای انگلیسی که در قامت یک مجتهد برای ثبت نام در خبرگان آمده بود!

احتمال رفع فیلتر تلگرام قوت گرفت

نظریه مارپیچ سکوت

سرمایه معنوی وقف در جامعه کمرنگ نشود

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

کنایه هشدار آمیز آشنا به مشاور ترامپ: اگر هسته ما بیرون بزند هستی شما را خواهد سوزاند

ویلاسازی در دل کوه های فشم! + فیلم

نشست خبری احمد مرادی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی

پیاده راه سازی خیابان خیام قزوین به سود شهروندان و کسبه است

ضرورت تدوین و ترویج سبک زندگی اسلامی

پورفرد: مبانی فلسفی و نظری مردم سالاری در تحلیل فلسفی علامه طباطبایی وجود دارد

برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس تهران

در جنگ رسانه ای نمیتوان از رسانه ای توقع عملیات داشت

نوشدارویی با طعم تلخ بی توجهی درکهگیلویه و بویراحمد +تصاویر

شنود جوش و خروش قلیان های رشت/ از دامن بلند ناکارآمدی تا عروسی در کوچه ی ما!

واکنش تلگرام به بازگشت خبرگزاری ها

آموزش ارتباط جنسی در دانشگاه فردوسی مشهد!

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در جذب سرمایه اجتماعی دارند

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

برگزاری هشت پیش نشست همایش سیره امام رضا(ع)/دعوت از 200 میهمان خارجی

3700 شرکت دانش بنیان در کشور شکل گرفته است

واکنش آشنا به اظهارات اخیر جان بولتون + عکس

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

گزارش ابتکار از آمار تحصیلات زنان در ایران

ابتکار: نقش آفرینی تشکل ها نیازمند توانمندسازی است

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | چهارشنبه 23 آبان 97

در جلسه امروز شورای عالی کار چه گذشت؟ نظر مثبت شریعتمداری برای ترمیم مزد؛ دستور روحانی برای ارائه سبد حمایتی به کارگران

روی کار آمدن ترامپ بر اساس تئوری دیوانه/افول اقتصادی آمریکا چالشی جدی/تفکر آمریکایی منشاء افول قدرت ایالات متحده

70 هزار خانه در کمتر از 9 ماه در استان کرمانشاه ساخته شد

سمنان مجری طرح مدیریت خطر شرکت گاز ایران شد

پیروز حناچی کیست؟

با شادی فراوان خداحافظی می کنم

از پا نمی نشینیم

2333 شرکت دانش بنیان از مالیات معاف شدند + سند

تقدیر نماینده آیت الله سیستانی از تیم رسانه‎ای پوشش اربعین حسینی

هلند: به حمایت از برجام ادامه می دهیم

چگونه فلسفه بخوانیم؟

آخرین مهلت ترک خدمت بازنشستگان15 آذر است

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

سوخت گیری جت های F-35B بر فراز دریای چین شرقی + ویدیو

وسیله ای هیجان انگیز مشابه پهپاد، مخصوص حمل انسان + فیلم

همایش ملی شعر در کوچه آفتاب در گتوند برگزار شد

در مصاحبه با «سی ان ان»: بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

نوای کودکان شیرازی به امید صلح و دوستی طنین انداز شد

سمنان مجری طرح مدیریت خطر شرکت گاز ایران شد

قُرق کانون های ریزگرد از کشت نهال بهتر و کم هزینه تر است

ماجرای قتل دو شهروند آبادانی

فراوانی نام در دختران و پسران چگونه است؟

مداحی حسین سیب سرخی «ارباب ای روح تنم»+صوت

اهالی فرهنگ به حرم امام خمینی (ره) می روند

سیدباقری: رفتارها و گفتارها در عرصه سیاست باید به دور از تهمت و غیبت باشد

حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس/ تربیت 80 مدرس روحانی سند تحول

سرلشکر باقری شهادت سیدنورخدا موسوی، را تسلیت گفت

طلبه ای که با مرگش به 7 نفر حیات دوباره بخشید

قیمت امروز خودروهای داخلی در بازار تهران

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است

جسارت و عقلانیت شورای شهر یزد

کدام تجهیزات در آخرین رزمایش مشترک ارتش و سپاه بکارگیری شدند؟

عباس زاده مشکینی چشم و چراغ ملت و رسالت نظارتی آن

در مصاحبه با «سی ان ان»: بعیدی نژاد: آمریکا در ایجاد اجماع بر سر تحریم های ایران شکست خورده است

پیروز حناچی چطور شهردار تهران شد؟/ تماس دولت با شورای شهر برای حذف آخوندی!

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!