مطالب مرتبط:
تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!
تداوم سیر صعودی قیمت گوشت قرمز
مبلغ تکمیل برج های دوقلو تکذیب شد!
باز هم خبر گران شدن 25 درصدی خودرو تکذیب شد!
5 دانش آموز خوزستانی بر اثر گرد و خاک دچار تنگی نفس، تشنج و مشکلات قلبی شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 01:422018-10-21سياسي

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!


محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی گفت: نفس انسان، انسان را به زشتی دعوت می کند و فرمان می دهد؛ البته هرکسی که گرفتار هوای نفسش در این دنیاست، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل ازخبرگزاری حوزه از تهران، استاد حسین انصاریان، در حسینیهٔ هدایت، اظهار داشت: مسئلهٔ محبوبان پروردگار و آنهایی که خداوند مهربان با عشق بی نهایتش، عاشق آنهاست و اینکه چه چیزی سبب می شود انسانی محبوب خدا می شود، پروندهٔ عظیمی است! یک دریاست و داستان بسیار مفصّلی است.

امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه می فرماید: ان من احب عباد الله الیه عبداً اعانه اللهُ علی نفسه محبوب ترین عبد در پیشگاه پروردگار کسی است که خداوند او را بر ضد تمام خواسته های نامشروع خودش کمک کرده است.

نفس انسان، انسان را به زشتی دعوت می کند و فرمان می دهدوی ادامه داد: تمام آلودگی های مردم تاریخ و نودوچند درصد مردم این پنچ قاره در این روزگار، محصول حکومت نفس امّارهٔ مردم بر مردم هستند.

قرآن مجید می فرماید: إِنَّ اَلنَّفْسَ لَأَمّٰارَهٌ بِالسُّوءِ (سورهٔ یوسف، آیهٔ 53).

نفس انسان، انسان را به زشتی دعوت می کند و فرمان می دهد؛ البته هرکسی که گرفتار هوای نفسش در این دنیاست، باید یقین داشته باشد که این نفس محال است از دریا گناه سیر شود.

معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!استاد اخلاق حوزه های علمیه گفت: یکی از حکمای الهی نوشته بودند: معدهٔ هوای نفس یا به عبارتی، مجموعهٔ خواسته های نامشروع به وسیلهٔ چشم(دیدنی ها)، شنیدنی ها، لمس کردنی ها و ارتباطات، شعله ور می شود و انسان را سرِ چهارراه خواستن های بی محاسبه، نامعقول و نامشروع قرار می دهد که این خواسته ها هم اصلاً قید و شرطی ندارد یعنی به هیچ چیز محدود نیست.

او از درون به انسان می گوید که پول می خواهم؛ این هوا، یا این نفس، یا این نفس امّاره، یا تعبیرهای دیگری که از این حالت منفیِ باطنی ایجاد شده است که می گوید مال می خواهم.

هیچ وقت در تاریخ نیامده است این مال خواهی را به این مقیّد کند که وقتی دست درازی می کنی؛ مال یتیم، رشوه، اختلاس، دزدی یا تقلب در جنس نباشد، فقط می گوید می خواهم.

حالا ایشان نوشته بود: اگر این مجموعهٔ می خواهم ها پاسخ داده شود؛ معدهٔ نفس سیر نمی شود! چون اگر سیرشدنی بود، گنهکار دوهزار گناه می کرد و می گفت دیگر استفراغم می گیرد و بالا می آورم؛ یا میلیاردها تومان می دزدید و می گفت بس است، دیگر بالا می آورم! اما خیلی راحت هضم و قبول می کند.

وی اظهار کرد: همچنین ایشان نوشته بود: ظرفیت این معده با جهنم یکی است و بعد دلیل آورده که به کتاب خدا -قرآن- مراجعه کنید؛ ما از تعداد دوزخیان عالم خبر نداریم و فقط می دانیم که کتاب خدا می فرماید: وَ لَقَدْ ذَرَأْنٰا لِجَهَنَّمَ کثِیراً مِنَ اَلْجِنِّ وَ الْإِنْسِ (سورهٔ أعراف، آیهٔ 179)؛ ولی این کثیراً را دربارهٔ بهشتی ها نمی گوید و فقط می گوید: إِنَّ اَلَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا اَلصّٰالِحٰاتِ لَهُمْ جَنّٰاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا اَلْأَنْهٰارُ (سورهٔ بروج، آیهٔ 11).

مشخص نیست که جهنم چقدر گنجایش دارداستاد انصاریان در مورد گنجایش جهنم و بهشت گفت: بنا به روایات و مخصوصاً روایات امیرالمؤمنین(ع)، دوزخ هفت طبقه است که اسم هایشان هم بیان شده؛ سَقَر ، هاویه و با نام های دیگر.

امیرالمؤمنین(ع) طرح جهنم را این طور بیان کرده اند که این طبقات روی یکدیگر و غیر از بهشت است.

حضرت می فرمایند: هشت بخش بهشت در یک سطح گسترده به گستردگی تمام آسمان ها و زمین است: وَ سٰارِعُوا إِلیٰ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکمْ وَ جَنَّهٍ عرض ها اَلسَّمٰاوٰاتُ وَ اَلْأَرْضُ (سورهٔ آل عمران، آیهٔ 133).

حال اینکه جهنم چقدر گنجایش دارد، نمی دانیم! آدم(ع) و حوا زنده بودند که دوزخی شدن این جنس دوپا شروع شد.

وی به اوّلین جنس از آدمیان که دوزخی شد، اشاره و خاطرنشان کرد: اولین دوزخ از میان انسان ها، قابیل بود و از جنس غیر ما هم ابلیس بود؛ ولی آدمیان مورد بحث ماست و ما تعداد جن دوزخی را هم نمی دانیم که چقدر است، چون در سوره های مختلف قرآن است که جن کافر هم جهنمی است و عذاب را می چشد: وَ لَقَدْ ذَرَأْنٰا لِجَهَنَّمَ کثِیراً مِنَ اَلْجِنِّ وَ الْإِنْسِ .

حالا شما فکر کنید که چه تعداد انسان و جن در این هفت طبقه ریخته می شود، هیچ کس عددش را نمی داند.

جهنم گوشِ شنیدن دارد!مبلغ عرصه بین الملل افزود: قرآن مجید می فرماید: وَ إِنَّ اَلدّٰارَ اَلْآخِرَهَ لَهِی اَلْحَیوٰانُ (سورهٔ عنکبوت، آیهٔ 64)، همه چیز در آخرت زنده است، یعنی جهنم هم مکان زنده ای است که شعور دارد، عصبانی و غضبناک و خشمگین می شود.

جهنم گوشِ شنیدن دارد، پروردگار با آن حرف می زند و بعد از اینکه جن و انسی که عددش نامعلوم است، داخل جهنم ریخت، به جهنم خطاب می کند: هَلِ اِمْتَلَأْتِ (سورهٔ ق، آیهٔ 30)، سیر شدی؟ برای تو بس است؟ پاسخ دوزخ این است: وَ تَقُولُ هَلْ مِنْ مَزِیدٍ ، دیگر جن و انس نداری که داخل من بریزی؟ هنوز کم است.

معدهٔ نفس، بخش دنیایی از جهنمِ آخرتی استنویسنده کتاب ارزشمند توبه آغوش رحمت معدهٔ نفس را نشانی از دوزخ آخرت دانست و اظهار کرد: معدهٔ نفس بخش دنیایی از جهنمِ آخرتی است؛ یعنی یک نشانی از دوزخ آخرت دارد که هرچه داخلش گناه می ریزند، سیر نمی شود؛ اگر سیر می شد که گنهکاران حرفه ای از گناه سیر می شدند، توبه می کردند و تمام می شد.

یزید 32 ساله بود که از بین رفت و بیشتر عمر نکرد.

سال اوّل حادثهٔ کربلا را ایجاد کرد که حادثهٔ کمی نبود و خیلی سنگین بود! در زیارت عاشورا هم می خوانید که این حادثه بر آسمان ها و زمین سنگین بود؛ یعنی گناه، گناهی بود که سنگین تر از آسمان ها و زمین بود.

سال دوم یک دستور حمله به مدینه داد.

سال سوم دستور داد که ارتشش به مکه بروند و کل مسجدالحرام و بیت الله را به آتش بکشند و تخریب کنند، اثری از مشاهد مشرفه باقی نگذارند که عمرش کفاف نداد.

وی گفت: این نفس است، سیر نمی شود و اگر جلوی آن را نگیریم، اگر این معده را ضعیف و ناتوانش نکنیم، اگر هر ده باری که می گوید می خواهم، نُه بار به او بگوییم لقمه ندارم که به تو بدهم؛ وقتی به آن کسی که گرسنه است، لقمه ندهند، نیروی او کم می شود، پس ضعیف می شود و در نهایت می میرد؛ یعنی نفس اماره جای خودش را به نفس مطمئنه می دهد و دیگر در وجود ما وجود خارجی نخواهد داشت.

نفس مطمئنه جای خودش را به نفس راضیه می دهد، نفس راضیه جای خودش را به نفس مطمئنه می دهد، نفس مطمئنه جای خودش را به نفس کشفی می دهد، بعد به نفس شهودی می دهد و این مرحلهٔ آخر است که چشم آدم باز می شود و ملکوت آسمان ها و زمین را می بیند.

پروردگار در قرآن سؤال هم می کند: أَ وَ لَمْ ینْظُرُوا فِی مَلَکوتِ اَلسَّمٰاوٰاتِ وَ اَلْأَرْضِ (سورهٔ اعراف، آیهٔ 185)، شما بنا ندارید که چشمتان باز شود و ملکوت آسمان ها و زمین را ببینید.

منظور از ملکوت، این است که توحید تام را مشاهده کنید.

ویژگی محبوب ترین بنده نزد پروردگاراستاد انصاریان به ویژگی محبوب ترین بنده نزد پروردگار اشاره و خاطرنشان کرد: ان من احب عباد الله الیه عبداً اعانه الله علی نفسه محبوب ترین بنده نزد پروردگار بنده ای است که خداوند او را بر ضد چنین معدهٔ بی قیدوشرط خواهان کمک بدهد که گرسنگی، این معده را نابود کند، خواسته های این معده را خاموش و این معده را کوچک کند.

مردم برای اینکه شکمشان کوچک شود، معده شان را عمل می کنند؛ اما کمتر مردم دنیا در مقام عملِ این معدهٔ نفس اماره هستند و مدام او را کمک می دهند.

رسول خدا(ص) می فرماید: اعدا عدوک نفسک آلتی بین جنبک دشمن ترین دشمنانت آن حالت و نفسی است که بین دو پهلویت است؛ یعنی شکم و شهوت که اگر آن را ول کنی، سیری ندارد و کارش تمام شدنی نیست و باید جلوی آن را از اوّل گرفت.

پدرها و مادرها، معلم ها و استادها باید با نرم ترین زبان و با بیان ضررها، موارد ضرر و نکات زندگی اولیای الهی، معدهٔ نفس اماره را از اول کوچک کنند؛ و الّا اگر این معده آزاد باشد، مرتب می خورد و چاق تر می شود، مرتب به آن داده می شود و باز ناله می کند که می خواهم.

وی با بیان اینکه پروردگار به محبوب ترین بندگانش بر ضد نفس امّاره کمک می کند، گفت: امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه به ویژگی های محبوبان خداوند اشاره می کنند و می فرمایند: ان من احب عباد الله الیه عبداً اعانه الله علی نفسه محبوب ترین عبد در پیشگاه پروردگار، آن بنده ای است که خدا او را بر ضد نفس امّاره اش کمک دهد.

پس از آن، این عبد کمک شده وارد چهل منزل عرفانی، الهی، عبادی و خلوص می شود.

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه استمحقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی دو نکتهٔ مهم در خصوص گناه را عنوان و ادامه داد: تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است؛ به عبارت دیگر تداوم گناه، کثرت گناه و پی درپی شدن گناه، کار انسان را به جایی می رساند که آیات الهیه را تکذیب می کند و توحید، نبوت، امامت و حلال و حرام الهی را انکار می کند و لخت می شود! به تعبیری چنین انسانی سطل زبالهٔ شیطان می شود که شیطان هر کثافت کاری دارد، داخل این سطل می ریزد.

حال آدم در فردای قیامت، این سطل وجود پر از آلودگی را می خواهد به چه کسی بقبولاند؟ هیچ کس!وی گفت: بازار قیامت طبق قرآن مجید، یک خریدار عاشق دارد که آن هم پروردگار است؛ یک فروشندهٔ عاشق دارد که آن هم شما مردم مؤمن هستید و این معاملهٔ خریدوفروش یک قیمت و ثمن دارد که آن هم جنّت است، خداوند در سوره توبه می فرماید: إِنَّ اَللّٰهَ اِشْتَریٰ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ (سورهٔ توبه، آیهٔ 111)، من خریدارم از کسانی که من و قیامتم را باور دارند، إِنَّ اَللّٰهَ اِشْتَریٰ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وجودشان را می خرم، یعنی با همهٔ آثار وجودی شان که در این انفس، هم اعتقادات سالم موج می زند و هم عمل صالح.

گناه قلب انسان را چرک می کنداستاد انصاریان در پایان گفت: گناه قلب، انسان را چرک می کند.

قلب چرک، آن هم چرک معنوی، جای خدا، انبیا و اهل بیت(ع) نیست.


کلید واژه ها: انسان - پایگاه اطلاع رسانی - مردم - محبوب - اطلاع رسانی - تاریخ - محبوب ترین - دزدی - قرآن - دریا - داستان - آلودگی - آینده - گزارش - مترجم - اطلاع - حکومت - رسانی - قرآنی - عاشق - تقلب - درصد - علوم - مجید

آخرین اخبار سرویس:
مقایسه وزنی سه شاخص جذب گردشگر خارجی

حسینی: دشمن به دنبال جدایی مردم از ولایت و انقلاب است

واکنش بهاره رهنما به انتقادها از مصاحبه اش با فائزه هاشمی/ عکس

حکم محکومیت کرباسچی اجرا شد

جالب ترین روبات های سال 2018

روحانی یک بار دیگر از رسایی شکایت کرد

سردار باقری: هراس دشمن سبب شد، درگیری نظامی نداشته باشیم

رییس جمهور:در جهان شبکه ای، درخت ممنوعه نسازیم/در موضوع حجاب، خطاب قرآن ابتدا به مردان است

برگزاری انتخابات شورایاری ها تا خردادماه سال آینده

در جهان شبکه ای درخت ممنوعه نسازیم!

استخدام نیروی آقا جهت امور خدماتی هتل در شیراز

حسن روحانی: دین با انتخاب حاصل می شود، نه با تحمیل و افراط و تفریط/در موضوع حجاب، خطاب قرآن ابتدا به مردان است

بازیکن آرسنال فرزند دبیر شورای ترویج مذاهب شد!(عکس)

استخدام منشی خانم جهت کلینیک فیزیوتراپی در محدوده ولنجکِ تهران

غلامحسین کرباسچی به زندان رفت

دفاعیه وزیر نفت از «ستاره خلیج فارس» در صحن علنی مجلس

پنج نکته کلیدی دیدار ایران - عمان

استخدام نیروی ماهر و با تجربه آقا جهت آرایشگری در فارس

ورود کشتی های ایرانی به بنادر دنیا ممنوع نیست

لایمکن فصل الناس عن التقنیات الحدیثه

ایران قهرمان مسابقات بین المللی کاراته نوجوانان باکو شد

جنجال دست ندادن سلبریتی های خانم

مشکلات اقتصادی مردم را در افزایش جرایمه ها لحاظ می کنیم

استخدام تعدادی رویه کوب ماهر و استاد کار مبلمان در خراسان رضوی

استخدام چند نفر فروشنده آقا در میدان امام اصفهان

دستاوردهای مدارس غیردولتی به نمایش گذاشته می شود

بازدید دکتر روحانی از نمایشگاه «کسب و کارهای آینده» (+تصاویر)

استخدام منشی خانم جهت کلینیک ترک اعتیاد در تهران

استخدام آتلیه عکس و فیلم رامشه در شیراز

بعد از شکست عشقی سراغ این کارها نروید

چوپرا مجری تاک شویی برای یوتیوب شد

واکنش بهاره رهنما به انتقادها از مصاحبه اش با فائزه هاشمی/ عکس

سهیل صحرانورد جلسه علنی مجلس / 1 بهمن 97

شعر و عکس جدید مریم امیر جلالی در اینستاگرام/عکس

غلامحسین کرباسچی بازداشت و روانه زندان شد

مخالفت مجلس با خصوصی شدن خدمات آموزشی در لایحه بودجه 98

غلامحسین کرباسچی به زندان رفت

معاون جدید مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران منصوب شد

«آقازادگی» محصول اقتصاد ناکارآمد ایران است

فرصت یک ماهه دولت برای ساماندهی حقوق مدیران

ابوبکر بشیر آزاد شد

بررسی توسعه زیرساخت های شهرک صنعتی یعقوبیه شهرستان لنگرود

زیردریایی فاتح، ماه آینده به ناوگان نیروی دریایی الحاق می شود

فارس من| پاسخ به ابهامات بسته حمایتی دولت سبد حمایتی یا حمایت سبدی/ اقشار ضعیف تا چه وقت منتظر بسته حمایتی باشند؟

تلاوتی از سیدمصطفی حسینی/ آیاتی از سوره های رحمن، غاشیه و کوثر+صوت و عکس

آقای سعیدی کیا؛ لیست اشخاصی که املاک بنیاد مستضعفان را تصرف کرده اند، منتشر کنید/ ویلای لواسان با فشار افکار عمومی تخلیه شد

مثل همیشه ابتدا همسایه ها را/ در انتها حاجات خود را بازگو کرد

سنگینی بار بیشتر روی دوش زنان با وجود شعر برابری جنسیتی و اشتغال

لحن ایرانی ها در فضای مجازی خیلی مناسب نیست

مستمری مددجویان کمیته امداد افزایش می یابد

مهندسی آرا با استانی شدن انتخابات/درد بزرگ مجلس روزمرگی و درد بزرگ نمایندگان مستهلک شدن آنان است

واکنش ها به یک نظر متفاوت درباره هاشمی نشان داد مدعیان دموکراسی دیکتاتور منش اند

نشست وزیر و مدیران ارشد وزارت ارتباطات با روحانی

فرهنگ ایثار و شهادت یک الگوی غنی برای جوانان است

جعفرزاده: هیچ تدبیر جدی در بودجه دیده نمی شود

حکم محکومیت کرباسچی اجرا شد

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در آذربایجان شرقی و خراسان رضوی

احتمال استعفای معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد

محمدرضا تاجیک: اصلاح طلبان سرشناس باید در پیشگاه تاریخ محاکمه شوند؛ چرا آبروی اصلاحات را بردند؟

کاظمی: از تمام ظرفیت های کشور به نحو مطلوب استفاده نشده است

حسینی: دشمن به دنبال جدایی مردم از ولایت و انقلاب است

روحانی از رسایی شکایت کرد

شکایت جدید روحانی از رسایی

فوری | کرباسچی بازداشت شد

استخدام یک نفر خانم جهت انجام امور اداری در محدوده غرب تهران

ختم دومین جلسه دادگاه بانک سرمایه/جلسه بعدی 8 بهمن

جزییاتی از ارتباط وزیر دولت احمدی نژاد با «حسین هدایتی»

روستاهای خوزستان ظرفیت تحقق اقتصاد مقاومتی را دارند

مزایده های سوری؛ تخلف مسئولان شهرداری یک شهر

برگزاری نشست «نگاهی تاریخی به علوم انسانی اسلامی در دوره چهل ساله انقلاب اسلامی»

انقلاب اسلامی برای ملت ایران چه کرد/ رفع مشکلات اقتصادی؛ مطالبه انقلاب

زبان فارسی مدیون فردوسی است

روحانی: در هیچ وزارتخانه ای فساد مالی توسط زنان صورت نگرفته است

بتکلیا در نطق میان دستور: پیشرفت و موفقیت جوانان ایران خاری در چشم کشورهای ضعیف همسایه است

حاشیه دیدار روحانی با وزیر و مدیران ارشد وزارت ارتباطات

صندوق قرض الحسنه کمیته امداد در مسجد ثارالله افتتاح شد

حجت الاسلام امام پور خبر داد: برگزاری دومین اجلاسیه سراسری اساتید شبکه تربیتی صالحین بسیج

پردیس تئاتر «سپند» افتتاح می شود

افکار عمومی با اعترافات تلویزیونی تغییر نمی کند/ به خاطر تخلف افراد خودسر هزینه می دهیم

ائمه جمعه به جمع مخالفان «فیلترینگ» پیوستند

عکس/ رضا عطاران پشت صحنه فیلم جدیدش در کانادا

در برابر فتنه باید فاطمه وار عمل کنیم

برگزاری انتخابات شورایاری ها تا خردادماه سال آینده

انقلاب بلاک چین ها موضوع اصلی همایش بانکداری الکترونیک/انتظار دور زدن تحریم ها از طریق بلاک چین ها واقعی نیست

توانمندی های حرفه ای اعضای هیأت علمی و مدیران دانشگاه تهران افزایش می یابد

روزنامه «ایران» به فرمت 25 سال قبل برگشت + عکس

کاظمی: از تمام ظرفیت های کشور به نحو مطلوب استفاده نشده است

چرا سوخت زیستی در دسترس نیست؟

هزینه ها در بودجه 98 متناسب با منابع طراحی نشده است

استخدام صندوقدار خانم آشنا به کامپیوتر در خراسان رضوی

فقط به اندازه یک سوم نیاز تهران سوله های بحران موجود است

استخدام کارگر آشپزخانه و پیک موتوری در تهیه غذای مجلل

استخدام کارمند جهت امور دفتری در تبریز

تاکید معاون مطبوعاتی بر نگاه ویژه رسانه ای به شهروندان دارای شرایط خاص

استخدام همکار آقا با مدرک مهندسی مکانیک یا دانشجوی مکانیک

امروز صبح هزاران نفر در مسجدالحرام نماز آیات خواندند+ تصاویر

حاجی دلیگانی: روش فعلی کنترل سوخت به ضرر مردم است

حکم محکومیت کرباسچی به زندان اجرا شد

رسانه ها دستاوردهای انقلاب را معرفی کنند

دستگیری سارق طلای دختربچه کرمانشاهی

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!

تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه است / معدهٔ نفس هرگز سیر نخواهد شد!