مطالب مرتبط:
چگونه فرآورده های سنتی مجاز و عطاری های قانونی را شناسایی کنیم؟
شناسایی 22 هزار انشعاب غیر مجاز آب در استان
شهروندان گوشت و فرآورده های دامی را از مراکز مجاز تهیه کنند
کشف مواد مخدر و داروی غیر مجاز از واحدی عطاری
توضیحات سخنگوی ناجا درباره انتشار کلیپ فحاشی و درگیری راننده لندکروز با مامور پلیس/ شناسایی و دستگیری ضارب پلیس وظیفه شناس با مجوز قضایی / هرگونه توهین به پلیس پیگرد قانونی دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 00:552018-10-21پزشكي

چگونه فرآورده های سنتی مجاز و عطاری های قانونی را شناسایی کنیم؟


مدیر اداره نظارت و ارزیابی فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تشریح بایدها و نبایدهای فعالیت عطاری ها، - بر ممنوعیت مشاوره و فروش فرآورده دارویی در عطاری، ممنوعیت خرید و فروش اینترنتی و ماهواره ای مکمل و فراورده های طبیعی و ضرورت تقویت قوانین برخورد با عطاری های غیرمجاز تاکید کرد.

دکتر رزیتا خویینی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اهم فعالیت های نظارتی، آموزشی و بررسی شکایات در این اداره کل، اظهار کرد: نظارت بر فعالیت مراکز عرضه شامل عطاری ها، باشگاه های ورزشی، فروشگاه های مکمل فروشی، شرکت های تولیدی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل ها، شرکت های توزیع فراورده های طبیعی، سنتی، مکمل ها و همچنین نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل در داروخانه ها جزو وظایف این حوزه از معاونت غذا و داروی دانشگاه است.

ممنوعیت مشاوره و فروش فرآورده دارویی در عطاری وی با اشاره به فعالیت گسترده عطاری ها در سطح شهرها و روستاها و ضرورت نظارت بر فعالیت آنها، عنوان کرد: عطاری صرفا محل فروش گیاهان خشک به صورت مفرده و عرقیجات دارای سیب سلامت بوده و فروش هر نوع فرآورده دارویی در عطاری ممنوع است.

دخالت عطاری ها در امور پزشکی و دارویی، ممنوع وی با تاکید بر این که عطاری ها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی و دارویی حتی در حوزه طب سنتی را ندارند، عنوان کرد: به عبارت دیگر عطاری ها حق ارایه مشاوره به مراجعان حتی در حیطه طب سنتی و در موضوعاتی مانند لاغری، ترک اعتیاد یا هر مساله دیگری را ندارند.

وی با بیان اینکه افراد نیازمند مشاوره در زمینه داروهای سنتی و طبیعی باید به سلامتکده های مجاز مراجعه کنند، گفت: در سلامتکده، پزشک متخصص طب سنتی حضور داشته و پس از ویزیت بیمار نسبت به تجویز دارو اقدام می کند.

ارایه فرآورده های طبیعی و سنتی مجاز در داروکده ها خویینی با تاکید بر اینکه هرگونه مشاوره یا ارایه دارو در عطاری خلاف قوانین موجود است، گفت: افراد می توانند داروهای طبیعی و سنتی مورد نیاز خود را از دواکده های مجاز تهیه کنند؛ چراکه فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاری ممنوع بوده و تنها فروش گیاه خشک و عرقیجات دارای نشان سیب سلامت در عطاری مجاز است.

مدیر اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی معاونت غذا و دارو دانشگاه با بیان اینکه فرآورده های طبیعی و سنتی علاوه بر دواکده ها، در داروخانه ها هم موجود است، تصریح کرد: فراورده های داخل عطاری ها یا تقلبی و قاچاق بوده و یا خارج از شبکه توزیع رسمی، عرضه شده است.

به عبارت دیگر حتی اگر فرآورده مجازی در عطاری ارایه شده، خارج از شبکه رسمی توزیع بوده و توسط شرکت های مجاز در عطاری ها توزیع نشده و در نتیجه شرایط و اصول نگهداری آن رعایت نشده و بنابراین فروش و عرضه هیچ فرآورده ای در عطاری مورد تایید ما نیست.

ممنوعیت مشاوره و عرضه مکمل های رژیمی در باشگاه های ورزشی وی در ادامه با اشاره به نظارت معاونت غذا و دارو بر فعالیت باشگاه ها و سالن های ورزشی مناطق تحت پوشش، اظهار کرد: متاسفانه یکی از مشکلات اصلی در این رابطه، ارایه مشاوره های دارویی از طریق مربیان ورزشی و همچنین توزیع غیرمجار مکمل های ورزشی در باشگاه هاست که یا در همان باشگاه توزیع می شود یا از طریق پست به منازل افراد ارسال می شود که در این رابطه یکی از مسئولیت های معاونت غذا و دارو شناسایی، مبارزه و برخورد با این اقدامات غیرقانونی است.

خویینی با بیان اینکه متولی بازرسی از باشگاه های ورزشی، اداره کل ورزش و جوانان و در دانشگاه معاونت بهداشتی است، افزود: اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل نیز همگام با سایر متولیان، بازرسی مشترک انجام می دهد که هم به صورت ادواری و هم درصورت وجود شکایت برای بازرسی اقدام می کند.

وی با تاکید بر اینکه مکمل های ورزشی نیز صرفا باید از طریق داروخانه ها توزیع شوند، اظهار کرد: مکمل ها توسط شرکتهای مجاز در داروخانه ها توزیع و عرضه می شوند.

بنابراین اگر فرآورده، دارو یا مکمل در عطاری، باشگاه یا در هر جایی غیر از داروخانه کشف شود، تخلف محسوب شده و فرد متخلف به دادسرای جرایم پزشکی ارجاع داده می شود.

هشدار نسبت به فروش مکمل های قاچاق و غیرمجاز وی با بیان اینکه برخی از ورزشکاران برای دستیابی سریع تر به اهداف ورزشی خود از مکمل های دارویی استفاده می کنند، تاکید کرد: این دسته از افراد باید برای اخذ مشاوره به پزشک، داروساز و یا متخصصین تغذیه مراجعه کنند نه افراد غیرمتخصص؛ چراکه هدف برخی افراد سودجو تنها فروش بیشتر محصولات وارداتی خود بوده و در این راستا با ارایه توصیه هایی غیرعلمی و غیر کارشناسی، جان متقاضی را به خطر می اندازند.

چگونه صحت داروهای طبیعی، سنتی و مکمل را تایید کنیم؟ مدیر اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با نحوه تشخیص صحت و سلامت داروهای طبیعی، سنتی و مکمل های ورزشی، عنوان کرد: داروها، مکمل ها و فرآورده طبیعی باید دارای مجوز وزارت بهداشت بوده و محصولات وارداتی نیز باید برچسب "تی تک" داشته باشد.

برچسب "تی تک" بروی اقلام و داروهای مکمل وارداتی نصب شده و مشخصات آن نیز به این شرح است: برچسبی زرد رنگ با نشانی سایت ttac.

ir و درج شماره های 20008822 و6185 .

بنابراین مردم باید آگاه باشند که در صورت درج مشخصاتی غیر از این، برچسب و محصول مربوطه تقلبی بوده و باید مراتب را به مراجع ذیصلاح اطلاع دهند.

داروخانه و سلامتکده امن ترین مکان تهیه فرآورده های طبیعی و سنتی وی با بیان اینکه داروخانه ها و سلامتکده ها امن ترین محل برای تهیه داروها و فرآورده های طبیعی و سنتی است، گفت: فرآورده های فاقد این برچسب و مشخصات حتما قاچاق و یا حتی تقلبی است.

همچنین داروخانه ها نیز موظفند مکمل های ورزشی و دارویی دارای برچسب و توزیع شده توسط شرکت های مجاز را عرضه کنند.

"فروشگاه های مکمل فروشی" غیرقانونی هستند خویینی با تاکید بر اینکه وجود مراکزی با عنوان "فروشگاه مکمل فروشی" تخلف محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در کل فروشگاه و صنفی با عنوان "مکمل فروشی" نداریم و وجود این مراکز نیز غیرقانونی و غیرمجاز است.

در صورت برخورد با چنین مراکزی در سطح شهر به سرعت با آنها برخورد شده و با اخذ دستور قضایی، پلمب می شوند، حتی اگر اقلام عرضه شده در آنها مجاز باشد.

وی با بیان اینکه بازرسی از داروخانه ها توسط اداره امور دارو و با هدف بررسی فرآورده های سنتی، طبیعی و مکمل ها توسط اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی معاونت غذا و دارو انجام می شود، عنوان کرد: در این بازرسی ها علاوه بر برچسب ها، تاریخ تولید، انقضا و قیمت محصولات نیز بررسی و نظارت می شود.

خرید و فروش اینترنتی و ماهواره ای مکمل و فراورده طبیعی مورد تایید نیست این کارشناس در بخش دیگری از این گفت و گو با تاکید بر اینکه هیچ گونه خرید و فروش اینترنتی از سایت های غیرمعتبر و یا ماهواره ای دارو، مکمل و فراورده های طبیعی و سنتی مورد تایید نیست، ادامه داد: این محصولات باید صرفا از طریق داروخانه ها خریداری شوند.

همچنین برخی از داروخانه ها می توانند با اخذ مجوزهای لازم نسبت به راه اندازی سایت و فروش فرآورده های سنتی و مکمل ها اقدام کنند.

درصد زیادی از عطاری ها جواز کسب ندارند خویینی با بیان اینکه درصد زیادی از عطاری ها جواز کسب ندارند، عنوان کرد: اغلب عطاری ها با قوانین حاکم بر عطاری آشنا نبوده و بنابراین گاها به دلیل عدم آگاهی از قوانین خواسته یا ناخواسته دچار برخی تخلفات می شوند.

در همین راستا اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی پکیج، پوستر و پمفلت های آموزشی با هدف آشناسازی عطاری ها با قوانین و مقررات آماده و در سطح شهر توزیع می کند.

همچنین دوره های آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات عطاری ها و همچنین آشنایی با گیاهان دارویی در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و شهیدبهشتی برگزار می شود.

500 بازرسی طی سال گذشته این مقام مسئول در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به آمار بازرسی های این اداره طی سال گذشته، گفت: سال گذشته بیش از500 بازرسی از عطاری ها، باشگاه های ورزشی، فروشگاه های مکمل فروشی و واحدهای تولیدی فرآورده های طبیعی و سنتی صورت گرفت.

فعالیت 100 عطاری همنام در حوزه تحت پوشش دانشگاه وی با بیان اینکه اکثر عطاری ها باهم در ارتباط هستند، گفت: به گونه ای که تنها در حوزه تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی بیش از 100 عطاری همنام وجود دارد که متصدی تمامی آنها یک نفر است.

وی با اشاره به سایر مشکلات عطاری ها، عنوان کرد: گاها مسئول و متصدی فروش در عطاری ها نوجوانان زیر سن قانونی و غیرکارشناس هستند که هیچ اطلاعی از اصول عطاری نداشته و در نتیجه توصیه هایی غیر اصولی به مشتری ارایه کرده و سلامت جامعه را به خطر می اندازند.

ضرورت تقویت قوانین برخورد با عطاری های غیرمجاز خویینی با تاکید بر ضرورت تقویت قوانین برخورد با عطاری ها و مکمل فروشی های غیرمجاز و غیرقانونی، عنوان کرد: باید قوانین محکم تری برای برخورد با این مراکز وضع شده و دستورات و احکام صادره از مراجع قضایی بازدارنده تر باشد، چراکه فعالیت غیرقانونی این مراکز با جان و سلامت شهروندان ارتباط مستقیم دارد.

عطاری مجاز و قانونی را چگونه شناسایی کنیم؟ مدیر اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برخی از ویژگی های عطاری مجاز و قانونی برای سهولت شناسایی توسط مردم عادی، عنوان کرد: عطاری ها باید پروانه کسب داشته و آن را در معرض دید عموم قرار دهند.

همچنین فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاری ممنوع است و وجود همین فرآورده ها خود دلیلی است بر فعالیت غیرمجاز، چرا که فروش فرآورده دارویی در عطاری قاچاق بوده و نشان دهنده آن است که متصدی آن نیز کلا عطار نیست.

عطاری یعنی جایی که تنها گیاه خشک بسته بندی شده و به صورت بهداشتی و یا عرقیجات مجاز گیاهی را توزیع می کند تا جایی که حتی فروش گیاهان خشک به صورت ترکیبی نیز غیرمجاز است.

خویینی در ادامه با بیان اینکه شرکت های بسته بندی محصولات طبیعی نیز باید دارای مجوز بهداشت باشند، عنوان کرد: سازمان غذا و دارو به دنبال تسهیل ارایه مجوز برای شرکت های بسته بندی بوده تا بتواند از این طریق رویه بسته بندی بهداشتی گیاهان دارویی را تسهیل و ترویج کند.

وی با اشاره به اقدامات این اداره کل برای آموزش و آگاه سازی شهروندان نیز، عنوان کرد: در این راستا بروشورهایی با موضوع نحوه فعالیت های مجاز عطاری، تداخلات داروهای شیمیایی با گیاهان دارویی، عطاری کجاست؟، چه درخواستی از عطاری داشته باشیم؟ و غیره تهیه شده و از طریق داروخانه ها و سرای محلات در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

پرطرفدارترین گیاهان دارویی وی در ادامه با اشاره به آمارگیری صورت گرفته درباره گیاهان دارویی پرمصرف از عطاری های حوزه نظارت دانشگاه، گفت: به عنوان نمونه بر این اساس، گل گاوزبان، بابونه و زنجبیل جزو گیاهان پرمصرف بودند که در همین رابطه بروشورهایی برای آگاه سازی عموم جامعه درباره این گیاهان تهیه و توزیع شد.

وی همچنین با اشاره به تهیه و توزیع بروشورهایی در رابطه با مکمل های دارویی و ورزشی، عنوان کرد: بازرسی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که مکمل های ایرانی نیز قابل اعتماد بوده و شهروندان برای استفاده از آنها اطمینان داشته باشند.

در این رابطه حدود 9 کارخانه تولید مکمل ایرانی زیرمجموعه ماست که دائما تحت نظارت بوده و مشکلی ندارند.

راه های کسب اطلاع و ارایه شکایت از عطاری ها و مکمل فروشی های غیرمجاز مدیر اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی و سنتی معاونت غذا و دارو در خاتمه با بیان اینکه شهروندان می توانند برای ارایه شکایات خود از عطاری ها، باشگاه ها و مراکز توزیع کننده مکمل های رژیمی با مراکز نظارت دانشگاههای علوم پزشکی منطقه خود تماس بگیرند، اعلام کرد: هر دانشگاه علوم پزشکی بخشی از مناطق استان تهران را پوشش می دهد در این راستا مناطق 1-3-4-7-8-12-13-14 و15 تا مشیریه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده و شهروندان برای دریافت اطلاعات و ارایه شکایات می توانند با شماره های 84248 داخلی 6690 تماس بگیرند.

در همیت راستا مناطق 10-11- 15از مشیریه به بعد، 16-17-19 و20 تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران با شماره تماس 64432457 و مناطق 2-5-6-9-18-21-22 تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران با شماره تلفن 88779118 داخلی 120 می باشد.

وی با بیان اینکه در سال 96 تعداد 65پرونده عطاری و فروش مکمل دارویی به دادسرا و تعزیرات فرستاده شد، تصریح کرد: به برخی از متخلفان یک فرم تعهد به صورت آموزشی و با هدف آگاه سازی در اختیار آنها قرار می گیرد تا از تکرار تخلفات جلوگیری شود.

البته اگر در زمان بازرسی مواد مخدر جزو اقلام مکشوفه باشد فرد متخلف از همان ابتدا به دادسرا معرفی می شود.

خویینی در خاتمه با بیان اینکه فرم تعهد آموزشی تاثیرگذار بوده است، اظهار کرد: عطاری های حوزه تحت پوشش دانشگاه در سطوح A تا D سطح بندی شده اند که بسته به کیفیت و رعایت اصول و قوانین مربوطه سطح بندی شده و ارتقا پیدا می کنند.


کلید واژه ها: دارو - طبیعی - سنتی - داروی - فروش - نظارت - ممنوع - مجاز - ممنوعیت - دانشگاه - سلامت - طب سنتی - دانشگاه علوم پزشکی - پزشک - داروخانه - اداره - پزشکی - گیاه - قوانین - توزیع - خرید و فروش - ترک اعتیاد - مدیر - روستاها - ماهواره - فروشگاه - اعتیاد - گیاهان - قاچاق - بیمار

آخرین اخبار سرویس:
مواد غذایی ضد سرطان ؛ هر سرطان کدام خوردنی؟

خواص شگفت انگیز قهوه

دارو های کنترل کننده فشار خون

آنچه درباره آزمایش اعتیاد نمی دانستید

فال چهارشنبه 3 بهمن

طرز تهیه مرحله به مرحله هویج پلو زعفرانی مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی

حجامت برای رفع کمردرد ممنوع/چگونه با آنفلوآنزا مبارزه کنیم

پیام تسلیت سرپرست وزارت بهداشت در پی درگذشت یک پزشک جوان

تشخیص آلزایمر 10سال زودتر با آزمایش خون

چرا آزمایش ایدز قبل از ازدواج اجباری نیست؟

فعالیت 62سمن حوزه سلامت شاخص های بهداشتی خراسان رضوی را ارتقا داده است

حل مشکل فشار خون با زهر خفاش خون آشام!

استخدام 19هزار پرستار در سال آینده

کمک های اولیه برای شکستگی ها و صدمات اسکلتی بدن

کمبود آب بدن؛ عامل مرگ کودکان و نوزادان

آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه ای

تخم مرغ، معجزه ای برای کاهش وزن

جوان مازندرانی که 90 دقیقه در دل برف خوابید

کاهش وزن در خانه با 7 راهکار آسان و ارزان

تعریق زیاد در خواب به چه دلیل است؟

5 علامت ضعف سیستم ایمنی + 4 راه تقویت آن

هشت ماده غذایی که ایمنی بدن تان را ضعیف می کنند

درد مفاصل با کمبود کدام ویتامینها ارتباط دارد؟

اشتباهاتی از جنس رژیم غذایی

هشدار؛ لطفا از این روغن استفاده نکنید

دادن عسل به نوزاد خطرناک است؟

وقتی تخم مرغ برای لاغری معجزه می کند!

ریفلاکس معده (ترش کردن)

اشتباهاتی از جنس رژیم غذایی

قبل از خواب هرگز این غذاها را نخورید تا راحت بخوابید !

2 برنامه ویژه وزارت بهداشت برای مبتلایانِ سرطان

چند توصیه برای خلاصی از افسردگی

عوارض مصرف نمک دریا و روغن جامد

دومین اجلاس مدیران کل بیمه سلامت ایران

جای خالی منشور حقوق بیماران بر دیوار مراکز درمانی

بیش از یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری هستند

شایع ترین بیماری ژنتیکی در غرب

هشدار؛ لطفا از این روغن استفاده نکنید

کارگاه زیرزمینی تولید شامپو غیرمجاز با برند خارجی در جوانرود پلمپ شد

اقدامی خیرخواهانه برای اهداء زندگی

اضافه وزن چشمگیر طناز طباطبایی! +عکس

ریشه کنی فلج اطفال، دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی

گردش خون ضعیف و نامناسب چه علائمی دارد؟

عکس سلفی در کلیسا با روح سرگردان

اجرای پویش ملی «مبارزه با سرطان» در پایتخت

درمان لخته خون پا با 9 روش خانگی

شستن صورت با لیف ممنوع

درد مفاصل مربوط به کمبود این ویتامین هاست

8 ترفند برای بهبود سریع تر سرماخوردگی

سرطان و تغذیه

الزام دریافت مجدد واکسن فلج اطفال به شکل تزریقی

پزشکان مسلمان در اوهایو درمانگاه رایگان راه اندازی می کنند

بسیاری از درخواست های تصویربرداری پزشکی؛ غیرضروری

استخدام مهندس فروش(تجهیزات پزشکی) در تهران

ترکیب «گُل» با توتون قلیان صحت دارد؟

نکاتی در مورد اهمیت خواب

علت های «سلولیت»؛عارضه ای پوست پرتقالی

مردم برای دریافت خدمات طب سنتی به مراکز معتبر مراجعه بکنند

سطح خوشحالی با میزان آلودگی هوا در ارتباط است

طراحی فرمولاسیون داروی درمان مسمومیت با فلزات

صفحه اول روزنامه همشهری سه شنبه 2 بهمن

اجرای پویش ملی «مبارزه با سرطان» در پایتخت

آغاز ساخت 4 دانشکده جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ به زودی

آیا می دانید که مزایای خون بند ناف چیست

رژیم غذایی خود را برای پیشگیری از سرطان تغییر دهید

جایگزینی ظروف یک بار مصرف گیاهی با ظروف پلاستیکی در اصناف

پنج کانون سلامت در لرستان راه اندازی شد

گُل، دروازه ورود به مواد خطرناک

طلاق و بیکاری عامل کار کودکان خیابانی است

بی خطرسازی پسماندهای عفونی در خمین از سر گرفته شد

3 مرکز پیشگیری از سرطان در خراسان جنوبی آماده افتتاح است

جایگزینی ظروف یک بار مصرف گیاهی با ظروف پلاستیکی در اصناف

روش های تهیه ماسک صورت شکلات

خواب مورد نیاز کودکان در هر سنی چقدر است

69.6 درصد خودکشی ها در پلدختر مربوط به زنان بوده است

چگونه سلامت ستون فقرات را تضمین کنیم؟

راز زیبایی و کاهش وزن زنان در این دانه های گیاهی است

آیا می دانید که مزایای خون بند ناف

فرمولاسیون داروی درمان مسمومیت با فلزات در مشهد طراحی شد

محصولات تاتو با مصارف زیرجلدی پوست پروانه ساخت ندارد

هشت ماده غذایی ایمنی بدن تان را ضعیف می کنند

ابتلا به بی اشتهایی عصبی به بهانه کاهش وزن

درمان بیماری های عجیب و غریب با سرکه سیب

معرفی روغن های گیاهی مخصوص برای زیبایی چهره

درد مفاصل با کمبود کدام ویتامین ها ارتباط دارد؟

اجرای طرح غربالگری سلامت ایرانیان در قوچان

مانور مسمومیت گوارشی در سبزوار برگزار شد

فرصت یک روزه ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی

دلایل احساس سردی در بدن/ چه کنیم سردمان نشود؟

خواب مورد نیاز کودکان در هر سنی چقدر است؟

فتو کلیپ/ تبعات سقط جنین غیرقانونی بر بدن مادران

پیشگیری از درد کلیه ها در زمستان

راه های پیشگیری از عفونت روده ای چیست؟

پاکسازی بدن با موادغذایی ساده در خانه

راه هایی برای بهبود عملکرد تیرویید

ترخیص اکبر عبدی از بیمارستان

باید و نباید های زیبایی در بارداری

دردی که 20 دلیل دارد

10 راه طبیعی برای براق شدن مو ها

شایع ترین سرطان در خراسان جنوبی معده است

چگونه فرآورده های سنتی مجاز و عطاری های قانونی را شناسایی کنیم؟

چگونه فرآورده های سنتی مجاز و عطاری های قانونی را شناسایی کنیم؟