مطالب مرتبط:
ضرورت استفاده از صندوق توسعه ملی برای توسعه حمل ونقل ریلی/ کارگروه مشترک شرکت راه آهن و کمیسیون صنایع مجلس تشکیل می شود /لزوم تضمین سود و سرمایه بخش خصوصی یا غیر دولتی از جانب دولت
تشریح نقش کریدورهای ریلی در زمان تحریم احتمالی بنادر ایران/ نیازمند تنظیم قانون استفاده از حداکثر توان شبکه ریلی هستیم/ لزوم تهیه مدل لیزینگ برای بخش مسافری راه آهن/ وقتی خط آنتنی نباشد حمل ونقل ریلی برای صاحب بار ارزش ندارد
تاکید بر دستیابی به مفهوم ریل از منظر صنعت/ توسعه حمل و نقل ریلی حومه ای یک مدل شهرسازی است/ مبنایی برای حمایت از راه آهن وجود ندارد
طرح راه آهن استان ایلام در انتظار سرمایه گذار
سرمایه گذار حوصله بروکراسی اداری را ندارد/اولویت باید جذب گردشگر داخلی باشد نه خارجی!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 23:322018-10-21اقتصادي

جذب سرمایه گذار،مهمترین اولویت راه آهن برای رسیدن به توسعه حمل ونقل ریلی


از تمام منابع راه آهن برای جذب سرمایه گذار و حضور آنها در شرکت استفاده میکنیم تا بتوانیم از این راه به توسعه حمل ونقل ریلی دست یابیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار پایگاه خبری شمانیوز، روز یکشنبه 29 مهر ماه 97 سعید محمدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در نشست خبری گفت: اولویت اصلی راه آهن واگذاری حداکثری امور به بخش خصوصی است و در این راستا تضمین کافی برای امنیت سرمایه گذاری به آنها را می دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به طراحی بسته های تشویقی مختلف برای سرمایه گذاران در حمل و نقل ریلی گفت: در برنامه ششم توسعه برای تشویق سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی، مالیات بر ارزش افزوده با نرخ صفر محاسبه شده است.

وی با تاکید بر لزوم افزایش بهره وری و صرفه پذیری اقتصادی سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی از جمله در بخش پارک لجستیک ها تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات تشویقی در قانون برای توسعه حمل و نقل ریلی، ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر است که می توانیم بر اساس این ماده، درآمد حاصل از صرفه جویی سوخت را به عنوان تضمین سرمایه گذاری بخش خصوصی قرار دهیم.

این مدیر بخش حمل و نقل ریلی کشور با بیان اینکه هر یک میلیارد تن کیلومتر ریلی در سال، صرفه جویی 20 میلیارد دلاری در مصرف سوخت به همراه دارد، افزود: شبکه ریلی ما سالانه ظرفیت پذیرش حداقل 20 میلیون تن بار ترانزیت ریلی را دارد ضمن اینکه برای توسعه صنعت ریلی در بخش باری، 600 دستگاه لکوموتیو و 28 هزار واگن باری نیاز داریم.

محمدزاده خاطرنشان کرد: شرکت راه آهن برای آنکه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های ریلی که توجیه اقتصادی ندارد مانند قطار حومه ای افزایش یابد، به دنبال مدل جدید سرمایه گذاری است که از جمله اینها قرار است خرید خدمت سرمایه گذاری در قطار حومه ای تضمین شود؛ حتی به دنبال آن هستیم تا بهره برداری از شبکه ریلی را نیز به بخش خصوصی ارائه دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح فعالیت سرمایه گذاری در حوزه صنعت ریلی توضیح داد: بخش حمل و نقل ریلی سالانه 1.

2 میلیارد دلار صرفه جویی مصرف سوخت دارد که در حوزه مسافری به تنهایی برای هر نفر ـ سفر در بخش قطارهای حومه ای 80 سی سی صرفه جویی در مصرف سوخت در پی خواهد داشت.

مدیرعامل راه آهن با بیان اینکه در حومه تهران سالانه 100 میلیون نفر ـ سفر انجام می شود، افزود: می توانیم بخش مهمی از این تردد را به بخش ریلی منتقل کنیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن در ادامه گفت که در سال 96 بیش از 850 میلیارد تومان شرکت راه آهن در حوزه مسافری هزینه کرده است که عمدتاً به صورت سوبسید پنهان از محل عدم دریافت حق دسترسی از شرکت های ریلی ِمسافری، این رقم هزینه شده است.

محمدزاده درباره واگذاری واگن های باری ناسالم و قراضه در بورس کالا به عنوان آهن قراضه نیز تاکید کرد: شرکت راه آهن به هیچ عنوان واگن های سالم را در بورس کالا ارائه نکرده است و هر آنچه در این بورس به فروش رفته، واگن های قراضه و مخروب بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در باره ایجاد تسهیلات حمل و نقل ریلی برای زوار اربعین حسینی(ع) توضیح داد: امسال برای برگزاری مراسم اربعین 210 قطار فوق العاده برنامه ریزی شده است که نیمی از این قطارها برای مسیر تهران به کرمانشاه و پس از آن به صورت ترکیبی تا مهران زائران را جابه جا کرده و زوار اربعین می توانند در خاک عراق نیز از مهران تا نجف به مسیر خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: نیمی دیگر از قطارها تا خرمشهر مسافران را حمل کرده و از خرمشهر تا شلمچه قطارهای ریل باس 24 ساعته زائران را رایگان جابه جا می کنند.

در بخش دیگری از نشست خبری، نورالله بیرانوند، معاون برنامه ریزی و اقتصاد راه آهن جمهوری اسلامی ایران با موضوع فرصت های سرمایه گذاری و تامین مالی در حوزه حمل و نقل ریلی به سخن پرداخت و گفت: صکوک اجاره خرید 15 دستگاه لکوموتیو و 30 دستگاه واگن مسافری با همکاری سازمان بورس و پنج شرکت تأمین سرمایه منتشر شده است .

بیرانوند با اشاره به مفهوم توسعه پایدار، افزود: در کشور ما سیستم های حمل و نقل به اندازه کافی یکپارچگی و انسجام بین بخشی ندارند و سفر کم هزینه را برای صاحبان بار و مسافران فراهم نمی کنند.

وی سپس به اهداف سند چشم انداز و برنامه ششم اشاره کرد و گفت: سهم ره آهن تا سال 1400 باید در بخش حمل بار به 30 درصد و جابه جایی مسافر به 20 درصد ارتقا یابد.

همچنین باید به رقم 186 میلیون تن و 133 میلیارد تن - کیلومتر بار داخلی دست یابیم.

معاون شرکت راه آهن ادامه داد: 12 میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز برای تأمین ناوگان و نوسازی تا سال 1400 لازم است که 54 درصد آن باید توسط بخش خصوصی و 46 درصد نیز توسط راه آهن با مشارکت بخش خصوصی تأمین شود.

بیرانوند تأکید کرد: برای تحقق اهداف راه آهن تا سال 1400 در بخش زیربنایی 20 میلیارد یورو سرمایه مورد نیاز است.

وی با اشاره به فرصت های سرمایه گذاری و مشارکت در راه آهن توضیح داد: تلاش کردیم این فرصت ها در قالب 7 سرفصل ارائه شود که شامل تأمین ناوگان ریلی، تقویت حمل و نقل بار، تأمین، تدارک و تعمیرات و توسعه زیربناها است.

معاون شرکت راه آهن ادامه داد: مدرن سازی راه آهن، توسعه خدمات مسافری و توسعه فناوری و کسب و کارهای نوین نظیر هوشمندسازی راه آهن و استارت آپ ها از دیگر سرفصل های فرصت های سرمایه گذاری و مشارکت در راه آهن است.

وی ادامه داد: در توسعه خدمات مسافری، توسعه خدمات حمل و نقل همگانی با محوریت ریل (TOD) مدنظر قرار دارد.

معاون شرکت راه آهن گفت: برای افزایش مشارکت بخش خصوصی در تأمین مالی پروژه ها، راه آهن سه کار محوری انجام داد که اولین آن افزایش بازدهی و ایجاد جذابیت اقتصادی برای پروژه ها بود.

کاهش ریسک سرمایه گذاری و دنبال کردن مشارکت در تأمین مالی، دیگر گام های راه آهن برای افزایش مشارکت بخش خصوصی در تأمین مالی است.

وی افزود: در راستای افزایش بازدهی و ایجاد جذابیت اقتصادی، سه مورد مدنظر راه آهن قرار گرفت که شامل ایجاد بستر حقوقی مناسب، تضمین خرید خدمت و تضمین بازپرداخت تسهیلات ریالی و ارزی است.

نرخ خدمات ریلی در بخش بار کاملا آزاد است و بخش باری می تواند براساس مکانیزم بازار، اعلام قیمت و همچنین تضمین سرمایه گذاری داشته باشد.

این مدیر مالی با بیان اینکه در حال حاضر حق دسترسی به شبکه ریلی برای بخش بار از 57 درصد به 20 درصد کاهش یافته است، گفت: راه آهن تلاش کرد، در راستای منفعت سرمایه گذاران، میزان حق دسترسی به شبکه ریلی را کاهش دهد تا بازدهی طرح های ریلی افزایش یابد.

بیرانوند تاکید کرد: معافیت های مالیاتی ناشی از قانون برنامه ششم توسعه نیز در راستای افزایش بازدهی و جذابیت اقتصادی دیده شده است.

وی سپس به تبیین روش های اصلی تأمین مالی در راه آهن پرداخت و گفت: این مقوله در شش مورد برنامه ریزی شده است .


کلید واژه ها: سرمایه گذار - سرمایه گذاری - سرمایه - راه آهن - حمل و نقل - صرفه جویی - وزیر راه و شهرسازی - میلیارد - مصرف سوخت - توسعه - مدیرعامل - مالیات بر ارزش افزوده - مدیر - حمل ونقل - تشویق - وزیر راه - برنامه ششم توسعه - اقتصادی - شهرسازی - سرمایه گذاران - جمهوری اسلامی - توجیه اقتصادی - قطار - مصرف - افزایش - ارزش افزوده - قانون - معاون - نشست خبری - خرید خدمت

آخرین اخبار سرویس:
اقدام پژوهی چگونه توانستم کم تحرکی رکسانا را که ناشی از پرخوری و استفاده از خوراکی های غیر مجاز بود را برطرف نمایم؟

قیمت انواع تسمه در بازار

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه

پرواز جهانی قیمت طلا

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست

جذب بازار های جدید بیمه ای، رسالت اصلی شبکه فروش

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

سرانه مصرف ماهی در خراسان رضوی از میانگین کشوری کمتر است

100 میلیارد ریال اعتبار اشتغالزا به شهرستان پاوه اختصاص یافت

سرانه مصرف ماهی در خراسان رضوی از میانگین کشوری کمتر است

احمد شکوهی سرپرست معاونت امور مشتریان و توسعه بازار بیمه دی شد

گمرک:صدور مجوز ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

2380 میلیارد ریال اعتبار از محل ردیف ریلی به بوشهر اختصاص یافت

صدور مجوز ورود کالا های گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

سردار نقدی: ماه آینده شرایط اقتصادی بهبود پیدا می کند

100 میلیارد ریال اعتبار اشتغالزا به شهرستان پاوه اختصاص یافت

حذف صفر از واحد پول ملی؛ نمونه های اتفاق افتاده و نتایج آن ها [قسمت اول]

دستور وزیر صنعت برای توسعه معدن طلای اصفهان

گمرک:صدور مجوز ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

تسلط ارزیابان خسارت بیمه ای بر قوانین بین المللی اجتناب ناپذیر است

بورس، در گیر و دار یک رخداد

46 درصد مردم منطقه قلعه گنج لوله کشی آب شرب ندارند

100 میلیارد ریال اعتبار اشتغالزا به شهرستان پاوه اختصاص یافت

وزیرراه:700 کیلومتر به ظرفیت بزرگراهی کشور افزوده می شود

افزایش پوشش بیمه ای روستاییان و عشایر پیشوایی

اراضی دولتی برای تولید مسکن در خوزستان از طریق مشارکت واگذار می شوند

ظرفیت پگاه لرستان برای افزایش سرانه مصرف شیر و محصولات لبنی در کشور

دریافت تقدیرنامه دو ستاره تعالی منابع انسانی افتخاری دیگر برای صندوق بازنشستگی کشوری

وزیرراه:700 کیلومتر به ظرفیت بزرگراهی کشور افزوده می شود

وزیرراه:700 کیلومتر به ظرفیت بزرگراهی کشور افزوده می شود

قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود

قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود

نماینده آستارا: مجلس از طرح تحول سلامت حمایت می کند

قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود

60 هزار نفر از متقاضیان وام مسکن کنار کشیدند!

اراضی دولتی برای تولید مسکن در خوزستان از طریق مشارکت واگذار می شوند

تبدیل جاده های اصلی به بزرگراه برنامه وزارت راه است

نخستین جایگاه پرورش شتر شیری در میاندوآب راه اندازی شد

160میلیارد ریال طرح عمرانی و کشاورزی در ماکو افتتاح می شود

چهار پرواز فرودگاه اهواز به علت گرد و غبار لغو شد

نخستین جایگاه پرورش شتر شیری در میاندوآب راه اندازی شد

160میلیارد ریال طرح عمرانی و کشاورزی در ماکو افتتاح می شود

160میلیارد ریال طرح عمرانی و کشاورزی در ماکو افتتاح می شود

نخستین جایگاه پرورش شتر شیری در میاندوآب راه اندازی شد

سومین نشست اعضای کارگروه روابط عمومی های فدراسیون های ورزشی در صدر اخبار پربازدید این هفته شارا

محله محوری، رویکرد اصلی بازآفرینی شهری

106 پروژه آبخیزداری در چهارمحال وبختیاری به بهره برداری رسید

3177 تن گوشت برای تنظیم بازار در آذربایجان غربی توزیع شد

گمرک:صدور مجوز ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

مرحله دوم عملیات اجرایی طرح آبرسانی به شهر رویدر آغاز شد

گمرک:صدور مجوز ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد ممنوع است

موسسه اعتباری کوثر در صدر اخبار پربازدید این هفته شارا

مجوز واردات دام زنده صادر شد

نرخ خودروهای تولید سایپا در بازار امروز

«فوران»؛ قصه نسل سوخته نفت

هشدار تولید کنندگان روغن موتور به افزایش دو برابری نرخ خوراک

روابط عمومی حرفه ای موجب رونق کسب و کار می شود

پیشنهاد اعتبار هزار میلیاردی برای حل معضل پسماند/ قدرت تعطیلی صنایع آلاینده را ندارم/تمام ماهی ها از رودخانه های مازندران مُرده به دریا می رسند!

3177 تن گوشت برای تنظیم بازار در آذربایجان غربی توزیع شد

106 پروژه آبخیزداری در چهارمحال وبختیاری به بهره برداری رسید

سفر در گردنه های برف گیر سمنان فقط با زنجیر چرخ

106 پروژه آبخیزداری در چهارمحال وبختیاری به بهره برداری رسید

3177 تن گوشت برای تنظیم بازار در آذربایجان غربی توزیع شد

افزایش آمار سرقت در 9 ماهه سال جاری

بازدید معاون وزیر نفت از طرح پتروشیمی هنگام

رشد 500 درصدی تعداد بیمه نامه های آتش سوزی بیمه سامان

استخدام فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس مکانیک در اصفهان

پیش بینی پایین ترین رشد اقتصادی چین در ٢٩ سال گذشته در٢٠١٩

صنعت غذا از خوکفایی تا صادرات

سومین نشست اعضای کارگروه روابط عمومی های فدراسیون های ورزشی برگزار شد در صدر اخبار پربازدید این هفته شارا

کارگران فصلی آبیک شرمنده خانواده هایشان هستند

هزینه واردات ظروف نمونه گیری خون

مرثیه ای برای سدان ها؛ چرا خودروسازان مختلف به سمت مدل های شاسی رفته اند؟

چهار پرواز فرودگاه اهواز به دلیل گرد و غبار لغو شد

هشدار تولید کنندگان روغن موتور به افزایش دو برابری نرخ خوراک

روح اله خدارحمی:رضایت مردم، امیدواری و رضایتمندی جامعه اولویت بانک کشاورزی است

قیمت نفت خام 2درصد سقوط کرد

سهام بانک صادرات ایران، از نقدشونده ترین سهام ها در بورس است

پور ابراهیمی: تنها کشوری که ما را تحریم کرده فقط آمریکا است

محدودیت، رانت می سازد و رانت، رانت خوار

قیمت مرسدس بنز کلاس A سدان اعلام شد

اختصاص 63 هزار میلیارد تومان منابع برای تولید و اشتغال در خراسان رضوی

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه/حجم تجارت به ٢میلیارد دلار رسید

96سارق طلا در استان بوشهر دستگیر شد

واریز بسته حمایتی کارگران بیمه‎ای از شنبه 29 دی، سهم کارگران غیربیمه ای چه می شود؟

نرخ خرید مغازه در برخی مناطق تهران چقدر است؟

قیمت مرغ به 12 هزار و 200 تومان رسید

رفع ممنوعیت صادرات دام زنده عاملی موثر در کنترل قاچاق/ نرخ کنونی دام زنده واقعی نیست

آخرین قیمت محصولات سایپا در بازار

اتصال خط ریلی ایران به افغانستان

محدودیت های صادرات کاغذ رفع می شود/هدفگذاری تولید مازاد بر نیاز

5،5 میلیارد دلار کالا از خوزستان صادر شد

80 درصد مردم یمن برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند

ایرانی ها بیشتر در کدام کشورها خانه می خرند؟

نوبخت: سال آینده پرداخت یارانه ها استانی می شود

افتتاح3 پروژه در بندر امام توسط وزیر راه

تبدیل جاده های اصلی با بار سنگین ترافیکی به بزرگراه

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می شود

جذب سرمایه گذار،مهمترین اولویت راه آهن برای رسیدن به توسعه حمل ونقل ریلی

جذب سرمایه گذار،مهمترین اولویت راه آهن برای رسیدن به توسعه حمل ونقل ریلی