مطالب مرتبط:
امیراحمدیان: فروختن سرزمین، تهمت ناروا به وزارت خارجه است/ آنها که ایراد می گیرند، کنوانسیون را نخوانده اند / آیا رییس جمهور سند را ندانسته امضاء کرده؟ / در یک مقطعی اشتباهاتی صورت گرفته است
آتش سوزی در تالاب بین المللی میانکاله آیا باز هم دست های پنهانی در کار است؟
آیا نسخه شفابخش مشکلات کشور در دست اصلاح طلبان است؟
داعش تمامی سرزمین هایش در عراق و سوریه را از دست داده است
روزنامه اعتماد: آیا دست روحانی برای انتخاب وزیر بسته است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 18:162018-10-21سياسي

آیا پس گرفتن سرزمین های از دست رفته در ترکمنچای ممکن است؟


- در مورد بازپس گیری سرزمین های واگذار شده در قرارداد گلستان و ترکمنچای این مسئله مهم مطرح است که هنگامی که این سرزمین ها هنوز استقلال نداشتند و دولت-ملت نبودند عهدنامه ها بر جاماندند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمشرق،" در مورد بازپس­ گیری سرزمین های واگذارشده در قرارداد گلستان و ترکمنچای این مسئله مهم مطرح است که هنگامی که این سرزمین ها هنوز استقلال نداشتند و دولت - ملت نبودند عهدنامه ها بر جاماندند.

امروز که همه آن سرزمینهای الحاقی خود یک دولت-ملت هستند چگونه می ­توان داعیه بازنگری در عهدنامه ترکمانچای و استرداد سرزمینها را مطرح کرد.

از چند سال پیش صحبت از پایان زمان عهدنامه های گلستان و ترکمانچای و تلاش برای بازگرداندن سرزمینهای از دست رفته چند باری مطرح شده است.

حتی برخی سیاستهای ضد ایرانی دولتهای همسایه همچون آذربایجان، موجب شد تا کار به بازنگری در عهدنامه ترکمانچای در مجلس بکشد.

امری که انتقاد این کشورها را نیز به دنبال داشت.

این نوشتار در صدد است تا بر مبنای ادله تاریخی و حقوقی این شبهه را پاسخی درخور بدهد و به تعبیری خیال همه کاربران فضای مجازی و واقعی را راحت کند که آب رفته به جوی باز نخواهد گشت.

مروری بر عهدنامه گلستان و ترکمانچای معاهده گلستان با مقدمه ای طولانی و یازده فصل در تاریخ سوم آبان 1192 ه.

ش(25 اکتبر 1813) تنظیم شد و توسط نمایندگان دو دولت ایران و روس، امضاء گردید.

برابر ماده دوم و سوم این عهدنامه، خانات قره باغ، گنجه و خان نشینهای شکّی و شیروان، دربند و بادکوبه و قسمتی از تالش به انضمام تمامی داغستان و گرجستان و محال شوره گل، آچوق باشی، کورئه و منکریل و تمامی اولکای قفقاز تا کنار دریای خزر به روسیه تعلق یافت.

1علاوه بر این حق داشتن نیروی دریایی در این دریا منحصرا به دولت روسیه واگذار شد.

2 دولت ایران برای باز پس گرفتن اراضی مزبور اصرار ورزید ولی سفیر انگلیس که در راستای سیاست دولت متبوع خود، خواهان پایان جنگ ایران و روس بود با وعده-های بسیار فتحعلیشاه را به انعقاد عهدنامه گلستان وادار ساخت.

3 جنگ دیگر ایران و روس در مرداد ماه سال 1205ه.

ش آغاز شد که در نهایت به شکست ایران انجامید.

با وساطت سفیر انگلیس در نزدیکی قریه ترکمانچای، عهدنامه ای در 16 فصل و یک قرار داد تجاری الحاقی در 9 فصل نوشته شد و در تاریخ اول اسفند 1206(10 فوریه سال 1828 ) به امضای نمایندگان ایران و روسیه رسید.

برمبنای این عهدنامه به علاوه آنچه از گلستان از ناحیه قفقاز نصیب روسیه شده بود ایروان، نخجوان و بخشی از دشت مغان نیز افزوده شد و مجرای رود ارس، سرحد دو دولت گردید.

اتباع آن دولت در ایران از تابعیت قوانین حقوقی و جزایی ایران معاف شدند، کشتیرانی در دریای خزر به صورت انحصاری در اختیار دولت روس قرار گرفت و این کشور توپ، تفنگ، مهمات جنگی و قلاع نظامی ایران در قفقازیه را نیز صاحب شد و 5 میلیون تومان هم غرامت جنگی گرفت.

4فصل دوم این قرارداد نیز تعهدات عهدنامه گلستان را باطل اعلام کرد.

5 سابقه تاریخی استرداد سرزمین ها پس از پیروزی انقلاب روسیه در سال 1917، لنین برای اثبات حسن نیت خود نسبت به ملل ضعیف جهان، الغای تمام امتیازات استعماری دولت تزاری پیشین را اعلام کرد.

دولت صمصام السلطنه نیز به استناد اعلامیه های رژیم جدید شوروی در مرداد ماه 1297 تصویبنامه ای صادر کرد که الغای کلیه عهدنامه جات و مقاولات و امتیازات فوق الذکر را قطعاً تصمیم و مقرر می دارد.

.

6این تصویبنامه به دلیل ضعف دولت وقت، سیاستهای منفعت طلبانه انگلیس و نفوذ سیاسی و نظامی آن که می خواست جای روسیه را پر نماید نتوانست موفقیتی کسب نماید.

7 کسروی علت عدم موفقیت صمصام السلطنه را صدور تصویبنامه دیگری پیرامون الغای کاپیتولاسیون می داند.

8 استدلالی که علی اصغر شمیم نیز بر آن صحه می گذارد.

9بر این اساس که نخستین بار حق کاپیتولاسیون ضمن معاهده ترکمانچای به روسیه تزاری داده شد و دول دیگر هم با توجه به آن و به استناد جمله کامله الوداد که در معاهدات خود با ایران می-گنجاندند نظیر آن حق را به دست می آوردند.

حال با لغو معاهدات ایران با روسیه دولت وقت می خواست کاپیتولاسیون را از روسیه و دیگر کشورها بگیرد.

در حالی که سلب حق از روسیه دلیلی برای صرف نظر کردن دیگران از حقوقشان نبود.

آن هم در دوران ضعف دولت ایران که در طول سه سال و چند ماه دوره جنگ جهانی اول، دوازده کابینه روی کار آمده بود و دوازدهمین آن همین صمصام السلطنه بود که پس از صدور تصویبنامه مزبور سقوط کرد.

10 بار دیگر نیز در کنفرانس صلح پاریس، دعاوی ایران پیرامون استرداد سرزمینهایی که دولتهای تزاری و بریتانیا به زور و عنف از ایران جدا کرده بودند اشاره شد و الحاق مجدد آن، به عنوان خواسته ای جدی مطرح گردید.

در این کنفرانس با توجه به تغییر رژیم روسیه و الغای کلیه قراردادها، قراردادهای 1907 و 1915 با بی میلی انگلیس، ملغی شدند.

اما در مورد استرداد سرزمینها، سایکس می نویسد جای تأسف است که به هیئت نمایندگی ایران اجازه داده نشد تا تقاضای خود را تقدیم کنفرانس نماید و تأسف بیشتر به دلیل فقدان کامل سیاستمدارانی قابل در ایران است که چنین دعاوی عجیب و غریبی از طرف نمایندگانش مطرح می شود.

البته سایکس علاوه بر درخواست استرداد گویا به الغای کاپیتولاسیون که درخواست دیگر ایرانیان بود نیز اشاره دارد.

11 بار دیگر در پیمان مودت 1921 میان ایران و روس که بر طبق ادعای طرفین، ناقض کلیه عهدنامه های دوران رژیم تزاری روسیه با ایران بود به ظاهر فرصتی پیش آمد که مبنای مناسبات جدید رژیم شوری را با ایران پایه ریزی می کرد.

روزنامه دیلی هرالد درباره این قرارداد نوشت بر مبنای این قرارداد زمینهایی که در گذشته از ایران به روسیه ملحق شده است پس داده می شود؛ دیون ایران به روسیه از عهده دولت ایران ساقط می گردد و مواردی دیگر.

12 با این پیشینه تاریخی از ادعای لغو این دو عهدنامه و استرداد سرزمینها، هیچ گاه اراده ای مبنی بر بازپس دادن سرزمینهای از دست رفته شکل نگرفت و یک وجب خاک نیز برگردانده نشد.

در این میان ضعف دولت مرکزی و سیاستهای منفعت طلبانه دولت انگلیس نیز نقش داشت.

شاید هم روش و نظر رهبران شوروی تغییر کرد و یا تحولات سیاسی ایران در آن سالها و به ویژه پس از کودتای 1299 در این امر مؤثر افتاد.

ادله حقوقی عدم تعیین زمان در معاهدات در میان شرایط انطفای معاهدات می توان به قیدی که موعد پایان یافتن معاهده را تعین نماید اشاره کرد.

در واقع چون در این دو معاهده قیدی مبتنی بر موعد پایان یافتن معاهدات آورده نشده است بنابراین نمی توان آنها را پایان یافته تلقی کرد.

13 تغییرات سیاسی کشور انقلاب روسیه و فروپاشی شوروی دو رویداد سیاسی بودند که هر کدام موجب شد تا به انطفای این عهدنامه ها پرداخته شود.

پس از انقلاب روسیه، اعلامیه های مبتنی بر الغای کلیه قراردادها و امتیازات حکومت تزاری صادر شد امّا هیچ سرزمینی مسترد نشد.

در واقع مفاد این عهدنامه به جز قسمتی که مربوط به انتزاع سرزمینی از خاک ایران از طرف حکومت شوروی سوسیالیستی بود؛ لغو گردید.

بر مبنای حقوق بین الملل از آنجا که پس از معاهدات گلستان و ترکمنچای، این سرزمینها به دولت روس واگذار شد و واگذاری سرزمین تکلیفی برای ایران و حقی برای روس بود به محض انجام پایان یافته تلقی می شود و دیگر نمی توان ادعای استرداد را مطرح کرد.

پس از فروپاشی شوروی در اواخر دهه هشتاد میلادی، هرکدام از سرزمینهای الحاقی به روسیه، کشوری مستقل شدند.

این کشورها از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناحته شدند.

شناسایی دوژوره این کشورها به این معنا بود که این دولت شناسایی کننده، وضعیت این دولت را از هر جهت قانونی دانسته و واجد شرایط دولت بودن می داند.

بر مبنای حقوق بین الملل، شناسایی دوژوره قطعی، غیر قابل لغو، کامل و تمام است.

تنها راه نفی شناسایی دوژوره قطع روابط دپلماتیک و کنسولی با این کشور است.

بنابراین مطرح کردن ادعای استرداد سرزمینهای ایران می تواند به معنای تهدید مرزهای این کشورها و ادعایی جاه طلبانه از سوی کشورها تلقی شود و از اعتبار ایران، بکاهد.

علاوه براین تعهدات این معاهدات بر عهده کشورها و نه بر عهده افراد مذاکره کننده است؛ خواه رییس کشور یا رییس دولت باشند و بنابراین با کنار رفتن فرد یا گروهی، نمی توان تعهدات موجود را تمام شده تلقی کرد.

14 اجرای مفاد معاهدات به معنای پایان آن ها از دیدگاهی دیگر می توان این دو معاهده را پایان یافته تلقی کرد.

به این معنا که بر مبنای این معاهدات حق گرفتن سرزمین برای روس و تکلفی برای ایران پیرامون دادن سرزمین تعریف شد.

در حقوق بین الملل، معاهداتی از قبیل معاهدات مربوط به واگذاری سرزمین یا معاهدات مربوط به الزامات مالی؛ معاهداتی است که به نحو مشخص و معین برای طرفهای عهد و یا برای یکی از طرفین، عهد ایجاد حق و تکلیف می نماید.

بنابراین به محض اجرا به صورتی خودکار پایان می یابد؛ یعنی چون آثار خود را به همراه دارد و قابل تجدید نیست، تمام می شود.

انگار که مشاهده انجام آن دلیلی بر پایان آن است.

15بر این مبنای حقوقی از آنجا که پس از معاهدات، این سرزمینها به دولت روس واگذار شد و واگذاری سرزمین تکلیفی برای ایران و حقی برای روس بود به محض انجام پایان یافته تلقی می شود و دیگر نمی توان ادعای استرداد را مطرح کرد.

معاهدات جدید نافی پیش بینی ها در حقوق بین الملل انطفای صریح یا ضمنی معاهده نیز وجود دارد که بر مبنای انعقاد معاهده بعدی، معاهده قبلی الغا می شود.

حال یا این امر به صورت صریح در معاهده جدید ذکر می شود و یا به صورت ضمنی و با وجود مقررات متضاد در معاهده جدید نسبت به قبلی رخ می دهد.

16 هنگام تنظیم عهدنامه ترکمانچای، عهدنامه گلستان باطل اعلام شد و ترکمانچای مبنای روابط دو کشور گردید امّا تنها به لغو برخی مواد منجر شد.

عهدنامه مودت نیز که در تضاد با عهدنامه دیگر بود به صورت ضمنی آنها را ملغی می کرد.

امّا گویی استرداد سرزمینها را شامل نشد چرا که عزمی برای استرداد سرزمینها در طرف روسی وجود نداشت و همه اعلانهای لغو قرارداد تنها این مسأله را در بر نمی گرفت.

هنگامی که این سرزمینها هنوز استقلال نداشتند و دولت-ملت نبودند عهدنامه ها بر جاماندند.

امروز که همه آن سرزمینهای الحاقی خود یک دولت-ملت هستند چگونه می توان داعیه بازنگری در عهدنامه ترکمانچای و استرداد سرزمینها را مطرح کرد چه این که شاید مانند لنین تنها یک ژست سیاسی باشد یا یک ادعا.

__________________________________ 1.

جمیل قوزانلو، تاریخ نظامی ایران، ج2، تهران:شجاعی-گلستانه، 1315،صص 805-808.

2.

علی اکبر بینا، تاریخ سیاسی و دیپلماسی ایران، ج1، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، 1333، صص162-163.

3.

جهانگیر قائم مقامی، سندی درباره سفارت یرملوف به ایران-بررسیهای تاریخی، سال پنجم، بهمن واسفند 1349، شماره ششم، ص244.

4.

علی اصغر شمیم، ایران در دوران سلطنت قاجار، تهران:بهزاد، 1387، صص94-95.

5.

هماجا، ص95.

6.

احمد کسروی، تاریخ هیجده ساله آذربایجان بازمانده تاریخ مشروطه،تهران:امیرکبیر،1387،ص797.


کلید واژه ها: گلستان - دولت - ایران - سفیر انگلیس - روسیه - تاریخ - نمایندگان ایران - استقلال - قرارداد - دریا - انگلیس - ایران و روسیه - نیروی دریایی - بازپس - قفقاز - فضای مجازی - دریای خزر - سفیر - دشت مغان - داغستان - گرجستان - تاریخی - نخجوان - طولانی - انتقاد - ایرانی - دریایی - گزارش - امروز - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
زیباکلام: آقای موسوی خویینی ها، وقتی دادستان بودید، چند هزار نفر سر از اوین درآوردند؟

برگزاری دوره ی تربیت مربی کودک و نوجوان در حوزه ی مهدویت در یزد

اول بهمن ماه می گیرد

محمد مسجد جامعی: شیخ نشین ها می خواهند با «جامعه بسته» وارد «جامعه باز» شوند

اجلاس لهستان برگزار نشده شکست خورد

ارتباط گسترده محرک و ضرورت توسعه استان های مرزی است

ارتباط گسترده محرک و ضرورت توسعه استان های مرزی است

ادعای سقوط هواپیمای مسیر زاهدان تکذیب شد

نقش فرهنگ در توسعه برای مدیران استان ناشناخته است

پل ارتباطی بر روی دره وحدت لنده احداث می شود

گزارش تصویری اختتامیه بزرگترین جشنواره فرهنگی جهان اسلام

تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد سکوی رایانش داخلی

سند ملی مبارزه با مواد مخدر باید در خوزستان اجرا شود

ادعای سقوط هواپیمای مسیر زاهدان تکذیب شد

ارتباط گسترده محرک و ضرورت توسعه استان های مرزی است

وسواس در کودکی؛ تشخیص و درمان آن

خاطره رهبر انقلاب از مشروب

فال روزانه یکشنبه 30 دی 1397

اسب های آتشین در فستیوال روشنایی اسپانیا

آیت الله خاتمی: اجلاس لهستان برگزار نشده شکست خورد

ادعای سقوط هواپیمای مسیر زاهدان تکذیب شد

رونق اشتغال از اولویت های لایحه بودجه 98

پل ارتباطی بر روی دره وحدت لنده احداث می شود

صحبت های حجت الاسلام و المسلمین اژه ای درباره جذب نیروی جوان در قوه قضاییه

نقش فرهنگ در توسعه برای مدیران استان ناشناخته است

برای قهرمانی تنها تکنیک و استراتژی لازمه کار نیست

گزارش تصویری اختتامیه بزرگترین جشنواره فرهنگی جهان اسلام

علی تنها مونده میون بی خبرا

برگزاری سومین دوره کلاس معارف مهدویت در 11 شهر

فضای مجازی یکی از بهترین فرصت هابرای مخابره ی کلام حق به جهان است/ ارتقاء سواد رسانه ای ضروری است

پل ارتباطی بر روی دره وحدت لنده احداث می شود

پاسخگویی معاون اول قوه قضاییه به پرسش های برنامه بدون توقف

یادواره 136 شهید رضوانشهر برگزار شد

سند ملی مبارزه با مواد مخدر باید در خوزستان اجرا شود

تیپ متفاوت میرسلیم در مراسم ختم «محمدرضا اعتمادیان» +تصویر

چهارشنبه های عجیب در آمریکا

انتقاد نماینده ولی فقیه از محدودسازی فضای مجازی: با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

سیاست دولت در تحریم ها صداقت است/ تدبیر یعنی آینده نگری

کنفرانس بین المللی چابهار با حضور 35 کشور برگزار می شود

با شما رکاب خواهیم زد

تاجگردون: ردیف بودجه مؤسسه آیت الله مصباح افزایش یافت

بیشترین ازدواج دانشجویی در دانشگاه پیام نور صورت می گیرد

چه کنید اگر همسرتان از بحث و گفتگو کنار می کشد؟

بدون پا بر سر اعتقاداتش ایستاده است

جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

یکی از بهترین فرصت ها برای جمهوری اسلامی، فضای مجازی است

«محمودرضا» به عشق ظهور به سپاه قدس پیوست

یادواره 136 شهید رضوانشهر برگزار شد

شهیدی که پادری منزلش پرچم اسراییل و آمریکا بود! +تصویر

انصار الله: پاتریک کامائرت در پی کودتا علیه توافق سوئد است

واکنش ایران به دستگیری یک جاسوس فعال برای ایران

تجلیل از دست اندرکاران کنگره 2000 شهید خراسان جنوبی

رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

معاون صدا و سیما: بازداشت مرضیه هاشمی، جنگ سیاسی واشنگتن علیه ایران است

کشته شدن خبرنگار خبرگزاری آمریکا در لیبی

چه کسی سکاندار وزارت بهداشت می شود؟

افزایش شاخص سلامت کشور با تولید واکسن کودکان

اقدام پژوهی چگونه توانستم با استفاده از روشهای نوین تدریس مشارکت و فعالیت دانش آموزان رانسبت به یادگیری درس علوم بالا ببرم؟

شهیدی که پادری منزلش پرچم اسراییل و آمریکا بود! +عکس

ذکر مصائب حضرت فاطمه زهرا (س) توسط رهبرانقلاب

شکست پروژه ساواک برای تخریب چهره امام خمینی +سند

عکس/ جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

اخرین جزییات حج سال 98

شهید بیضایی فریاد می زد من شیعه ام و تو در امان منی

بسته شبانه فارس پلاس 7 خبر خوب شنبه که شاید ندیده باشید

آموزش و پرورش رکن اصلی برنامه ها در دهه فجر است

انتقاد امام جمعه کرج از رویکرد محدودسازی فضای مجازی

رویکرد طرح بازآفرینی سبزه میدان قزوین اجتماعی و فرهنگی است

اتهامی به مرضیه هاشمی وارد نشده

انتقاد مسجدجامعی از بی توجهی به تاریخ و فرهنگ محلات

انتقاد امام جمعه کرج از محدودسازی فضای مجازی

انتقاد نماینده ولی فقیه از رویکرد محدودسازی فضای مجازی

تندیس برنزی نخستین جایزه ملی تعالی ارتباطات و بازاریابی و برندینگ به نوین رسید

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح یکشنبه 30 دی 97

نتیجه یک نظرسنجی از زبان دادستان تهران: افراد در زندگی فردی از وضع خود رضایت دارند

حضور حداکثری مردم در جشن 40 سالگی انقلاب؛ ناکامی دشمن

پیشنهاد نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران

تصویب طرح جدید دموکرات ها برای بازگشایی دولت آمریکا در هفته جاری

رویکرد طرح بازآفرینی سبزه میدان قزوین اجتماعی و فرهنگی است

شوق فلاطوری برای آشنایی جهان با اسلام

جهانگیری: تلاش برای تسهیل شرایط حج برای مردم

بررسی بودجه شرکت های دولتی در کمیسیون تلفیق مجلس

چه کسی معلم آموزش های اسلامی مریم رجوی بود؟

ضرورت عملگرایی و وحدت گروه ها برای توسعه خراسان شمالی

اعلام جزییات مسابقه بین المللی میراث فرهنگی شارجه

گزارش نشست 128 از سلسله نشست های ماهانه موعود

طرح باهنر برای تاسیس مجلس سنا

تظاهرات اعتراض آمیز نیروهای مخالف دولت در استادیوم محصول باکو/ تصاویر

واکنش به بخشنامه گمرک در خصوص ترانزیت کالاهای گروه 4

117 پناهجو در دریای مدیترانه غرق شدند

تداوم دوره های بازآموزی فنی در بیمه میهن

انتقاد نماینده ولی فقیه از رویکرد محدودسازی فضای مجازی

چرا گاهی سرماخوردگی مان طولانی می شود و خوب نمی شویم؟

شمارش معکوس خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی آغاز شد

برگزاری مراسم تجلیل از استاد محمدجعفر جعفری لنگرودی در مهرماه 98

استقبال و وداع خانواده شهید هوشنگ مرتضوی پس از 32 سال انتظار

روحانی درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

سفر معاون اول رییس جمهور به استان کرمان ، بزودی

با چاقو هم می توان نجات داد هم آدم کشت؛ نباید چاقو را از بین برد

تعیین تکلیف شهردار یزد به شورای حل اختلاف ارجاع می شود

آیا پس گرفتن سرزمین های از دست رفته در ترکمنچای ممکن است؟

آیا پس گرفتن سرزمین های از دست رفته در ترکمنچای ممکن است؟