مطالب مرتبط:
انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران
انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران
انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران
آموزش عالی در هفته ای که گذشت دانشگاه های ایران در مسیر پیشرفت جهانی
کعبی زاده: بانوان ایران در مسیر درست و پیشرفت قرار گرفته است / نتیجه چیزی نبود که می خواستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 16:122018-10-21سياسي

انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران


- صبح چهارشنبه هفته گذشته جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب دیدار کردند و تعدادی از شرکت کنندگان نیز در ابتدای این برنامه به بیان دغدغه ها و دیدگاه های خود در مسائل مختلف علمی، پژوهشی، مدیریتی و فناوری پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنانشان به مطالب عنوان شده از سوی نخبگان اشاره کردند و فرمودند برخی از مطالبی که اینجا گفته شد، صددرصد مورد قبول و تأیید بنده است؛ البتّه بعضی از حرفها تخصّصی بود، خارج از حوزه ی اطّلاعات و معلومات بنده بود، لکن برخی از مطالبی که دوستان در اینجا گفتند -آقایان و خانمها- حرفهای بسیار متین و متقنی بود و مخاطب بعضی از آنها هم ما هستیم که ان شاءالله دنبال میکنیم، [مخاطب] بعضی از آنها هم مسئولین محترمند که در جلسه حضور دارند -وزرای محترم، معاون محترم رییس جمهور مخاطب این حرفها هستند.

.

در این دیدار آقای مصطفی زمانیان(1)، مؤسس پژوهشکده دانش بنیان در زمینه ی تدوین اسناد راهبرد ملی در سخنانی به بررسی انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران پرداخت که پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.

IR متن آن را به شرح زیر منتشر می کند:تجربه ی تاریخی کشور در تدوین و اجرای برنامه های توسعه نشان می دهد که مشکلات موجود را باید فراتر و عمیق تر از موضوعاتی همچون ناکارآمدی دولت، نقص قوانین، کمبود منابع مالی و ضعف دانش فنی جستجو کرد.

بی آن که قصد قضاوت در مورد عملکرد دولت یا قوه ای را داشته باشم، با تمرکز بر الگوی کلان حکمرانی فناوری، به تبیین سه انگاره ی نادرستی می پردازم که معتقدم از موانع جدی پیشرفت کشورند؛ باورهای غلطی که بنظر می رسد، باید پیش و بیش از سایر علل، برای درمان آنها چاره جویی کرد.

نخستانگاره ی نخبه سروریضمن احترام به نقش راهبردی نخبگان و قدردانی از تمام تلاش هایی که در راستای ساماندهی امور نخبگان، انجام شده است، اما واقعیت آن است که نظام برنامه ریزی امور نخبگان، اساساً بر پارادایم حقوق نخبگان شکل گرفته است و بخش اجرایی کشور، خواسته یا ناخواسته، خود را در موضع پاسخگویی در برابر انتظارات طبقه نخبگانی قرار داده است.

در این میان، سند راهبردی کشور در امور نخبگان نیز عمده توجه خود را بر وظایف حاکمیت در قبال نخبگان معطوف نموده و هر جا نیز که تکلیف نخبگان در حل مسایل کشور را مورد تاکید قرار داده است، زمینه سازی دولت را پیش شرط تحقق این رسالت دانسته است.

حال آن که نظام آرمانی نخبگانی، نظامی است تکلیف مدار که در آن، مبتنی بر وسع خدادای طبقه نخبگانی، سهم ممتاز و ویژه ای از حل مسایل جامعه را بر عهده این گروه می داند و حاکمیت نه در مقام پاسخگویی، که در موضع مطالبه گری باید جریان نخبگانی کشور را در معرض مسایل اولویت دار جامعه قرار دهد.

بی شک این رویکرد نافی نقش تسهیل گرایانه دولت و حاکمیت در حمایت و ایجاد فرصت حضور نخبگان نیست، اما باید فهمید و فهماند که حتی در غیاب چنین شرایطی، مسئولیت و تکلیف اجتماعی جریان نخبگی نفی نمی شود و در این شرایط، رفع موانع حضور و تکلیف محوری، خود اولین تکلیف نخبگان کشور است.

در این راستا پیشنهاد می­ شود بنیاد ملی نخبگان با همکاری جمعی از نخبگان، تدوین سند ملی مسئولیت اجتماعی نخبگان را به منظور تبیین جهت گیری ها و اولویت های امر در دستور کار خود قرار دهد.

دومانگاره فناوری ثروت آفرینضرورت افزایش ثروت ملی، آن هم از مسیر تولید علم، حقیقتی انکار ناپذیر است.

اما در این میان، محدود ساختن غایت نظام فناوری به هدفی به نام ثروت آفرینی، اشتباه بزرگی است که می تواند مسیر توسعه علمی و فناوری کشور را گمراه کند.

حقیقت آن است که کشوری که قرار شده الهام بخش باشد و تحقق تمدن آرمانی اسلامی را دنبال کند، نباید از مفهوم راهبردی قدرت در الفبای سیاستگذاری فناوری خود غافل شود.

نباید ثروت آفرینی و پولسازی، کلید واژه محوری گفتمان سیاستگذاران و فن آفرینان کشور شود و در مقابل، اقتدار، به زینت الاسناد برنامه های توسعه تبدیل گردد.

همچنین زیبنده آن است که زیست بوم توسعه فناوری به گونه ای بازتعریف شود تا تحقق پیامدهایی همچون: کرامت بخشی به انسان، خدمت به خلق و شکر نعمت را در کنار تولید ثروت ملی مورد تاکید قرار دهد و ارتقای سرمایه اجتماعی و اعتماد ملی را همراه با ارتقای کیفیت زندگی آحاد جامعه دنبال کند.

از این رهگذار، مسئله دیگری که باید بدان پرداخت، ضعف نظام توسعه فناوری در درون نگری به ظرفیت های ناب و در عین حال بکر تمدنی و دینی خودمان است.

به عنوان قطره بی مقداری که توفیق داشته ام چند سالی ساحل نشین اقیانوس عظیم اربعین باشم عرض می کنم از نظر حقیر، اربعین، یک فناوری است.

اربعین موجود زنده ای است که هر سال، خودش مسیر نوشوندگی­اش را پیدا می کند.

این فناوری بلد است که چگونه همه ظرفیت های مادی و معنوی را پای کار آورد تا کودک 4 ساله در کنار پیرمرد 90 ساله اینگونه در خلق پدیده­ای بی بدیل نقش آفرینی کنند.

و صد افسوس در دنیایی که چشم آبی های اروپایی و آمریکایی، وقتی برای بحران پشه مالاریا در گوشه ای از آفریقا، راهی حلی می یابند، از آن تزها و نظریه ها و مدل ها می سازند و به جهان معرفی می کنند، آنوقت ما اینجا، در جایی که قرار بوده دانشگاه­هایش در تراز ام القرای اسلام باشد، نه تنها جایی برای تئوری پردازی الگوی اربعین در حل مسائل کشور نداریم، بلکه هنوز هم راه حل مسائلی همچون: مصرف بالای انرژی، آلودگی، فرار مالیاتی و .

را نه از منظر اجتماعی و انسانی، که صرفا از منظر فنی و مالی تدبیر می کنیم.

آری، مسئولان حوزه علم و فناوری کشور باید بدانند که نیمه پنهان کوه یخ فناوری های اولویت­دار ملی، همین گنجینه های نابی است که ما، در هیاهوی خلق ثروت وGDP و مزیت رقابتی جهانی گم شان کرده ایم.

فی المثل، وقف، تعاون و انفاق، فناوری های کارگشای مشکلات امروز کشور در حوزه های اشتغال، کارآفرینی و رفع فقر هستند که خواسته یا ناخواسته، در پس قامت های بحمدلله سربرافراشته نانو و بایو، حتی فرصت دیده شدن هم پیدا نکرده اند که صد البته، این نگاه، به معنای بی توجهی به ظرفیت فناوری های نوظهور این چنینی نیست.

باید باورها و نگاه­ها را عوض کرد تا بتوان با استفاده از این فناوری­های عجین شده با تار و پود روح ایرانی، از مشکلاتی همچون: بحران ارزی، قاچاق، رگود، سرمایه های سرگردان مردم و امثالهم گره گشود.

در این میان، واقعیت تاسف بار دیگر این است که تا وقتی متون خارجی، واژگانی همچونCrowed Sourcing و جمع سپاری را در دایره المعارف توسعه فناوری جعل مفهوم نکنند، ما به خودمان اجازه نمی دهیم از واژگان اصیل و پر مغزی همچون "فناوری های مردم پایه"، در گفتمان نظام توسعه فناوری رونمایی کنیم.

و در نهایتانگاره کفایت و صلاحیتبه عنوان دانشجویی که بیش از 15 سال است در حوزه پژوهش و مطالعات سیاستگذاری دل مشغول و سرمشغولم عرض می کنم که بر خلاف تصور موجود، آنچه ضعف نظام پژوهش ماست، نه عدم صلاحیت اساتید و مشاوران و نه عدم کفایت راه حل هایی است که در طول این سال ها در بخش های مختلف کشور ارائه شده، بلکه ضعف نظام پژوهش را نخست باید در عدم صلاحیت کارفرمایی چاره جویی کرد.

ناکارآمدی نظام تخصیص بودجه و منابع مالی، عدم الویت مداری و واقع نگری در تعریف طرح های پژوهشی، عدم شفافیت و پاسخگویی نظام پژوهش و ناتوانی در تعریع پروژه های کاربست، عارضه های شایع نظام کارفرمایی در بخش پژوهش است.

در سایه ی وجود چنین شرایطی، پیشنهاد می شود نظام حکمرانی علم و فناوری، بخشی از ظرفیت حمایتی خود را معطوف به شکل دهی رکن سوم ساختار ملی پژوهش نماید.

این رکن، بازیگران میانجی گری هستند که با اشراف دو سویه بر نظام مسائل و راه حل ها، کارکرد به هم رسانی میان دو رکن دانشگاهی و دولتی را تقویت نماید.

واقعیت آن است که بازیگران این نقش شامل اندیشکده ها و کانون های تفکر و امثالهم، نقش بسیار چشمگیری در تسهیل چرخه سیاستگذاری در کشورهای توسعه یافته ایفا نموده اند.

1) متنی که آقای زمانیان پس از دیدار در اختیار KHAMENEI.

IR قرار داد:برنامه دیدار که قطعی شد، به خودم گفتم حرفهایم باید حرف باشد.

حرفی که بی ارزد 80 میلیون انسان بشوند.

از خدا خواستم به کلماتم روح دهد و به قلمم جوهر نفوذ.

با خودم گفتم اگر می خواهی چنین شود، باید از کلماتت بوی حقیقت بیاید و از بیانت، بوی صداقت.

این بود که از صاحب اربعین مدد گرفتم و این گونه اندیشیدم و آن گونه نوشتم و خواندم و شد آن که باید می شد.

خدا خواست و وقتی پس از سخنانم به محضر آقا رسیدم برای عرض سلام، ایشان با همان صدای دلگرم کننده شان، فرمودند: خیلی خوب.

حرفهای ما رو زدید شما.

زنده باشید.

گفتاری از: مصطفی زمانیانمؤسس پژوهشکده دانش بنیان در زمینه ی تدوین اسناد راهبرد ملی
کلید واژه ها: نخبگان - حضرت آیت الله خامنه ای - کشور - برنامه - پیشرفت - پایگاه اطلاع رسانی - آیت الله خامنه ای - مخاطب - دولت - نظام - فناوری - اطلاع رسانی - رهبر انقلاب - برنامه ریزی - ایران - دیدار - رییس جمهور - نشان - علمی - پژوهشکده - چهارشنبه - آیت الله - واقعیت - تاریخی - مشکلات - اسناد - اطلاع - درمان - نظامی - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک روش های نوین اختلالات خوانداری را در امیر حسین از بین ببرم

خط و نشان ارتش برای دشمنان/حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

اوقات شرعی بیست و هشتم دی در سمنان

آسیب شناسی برنامه ریزی در ایران

معمار صنعت از دیار آذربایجان

بزرگ ترین طرح محیط زیستی شرکت مس در مراحل پایانی راه اندازی

انواع جرم توهین

برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

هشدار امیرعبداللهیان به آمریکا

روایت سردار کوثری از نقش جوانان در انقلاب

گیاه شفابخشی که عقل را زیاد و خون را پاک می سازد

گزیده اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران هرمزگان راه اندازی می شود

واکنش همسر نازنین زاغری به پیشنهاد سفر به ایران

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند

نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

شکایت از یکی از معاونین رییس جمهور به اتهام سرپیچی از اجرای حکم قانونی

چند خرده روایت از شاخص های دوره پهلوی

تبریک ازدواج همسر شهید حججی توسط پدر و مادر شهید

پیش بینی جام ملت ها 2019 پوریا پورسرخ

راهکارهای جدید وزارت کشور برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

تصمیم نوبخت برای یارانه 4 هزار نفر

اقدام پژوهی چگونه توانستم هنرجویانم را به شرکت در نماز جماعت علاقه مند سازم ؟

اگر صرفا تهدیدات فضای مجازی را ببینیم، از فرصت ها غافل می شویم

از قرنطینه سازی پایان نامه ها تا خطر بی اعتبار شدن مدارک دانشگاهی

واسطه شدن برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است/ فتوای حضرت آیت الله زنجانی

انتقام به سبک ترامپ/ کاخ سفید سفرهای خارجی پلوسی را لغو کرد

بحرالعلومی: پیام 19 ژانویه وحدت آذری های مسلمان جهان بود

انتشار داستان هایی کوتاه از زندگی مبارز مجاهد «شهید مدرس»

بازدید اعضای شورای مدیریت بحران خوزستان از سد دز

تکذیب خبر محاصره عشایر اندیکا در سیل

به جای انتخابات استانی، دنبال انتخابات حزبی باشیم

افشای تخلفات جدید در انتصابات استانداری کردستان

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

انتقام ترامپ از رییس مجلس نمایندگان

بهره گیری درست از فضای مجازی، لازمه توفیق در جنگ رسانه ای است

سردار باقری: ادامه اشغال سرزمین های جمهوری آذربایجان برای جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نیست

انتقام به سبک ترامپ؛ کاخ سفید سفرهای خارجی پلوسی را لغو کرد

زوج های خطرناک خط حمله در جام ملت های آسیا

دعوای مازندرانی ها بر سر منطقه آزاد

پشتیبان روحانیون و ارگان های انقلابی باشید

اصفهان؛ پیشتاز شهر دوستدار کودک

رتبه سوم ایران در حرکت به سمت پیر شدن

تصاویر/ اجلاس مدیران مدارس علمیه استان فارس

امام خمینی (ره) نقشه حکومت اسلامی را کارشناسانه طراحی کردند

اقدام پژوهی چگونه توانستم برنامه ای مدون برای شاداب سازی دانش آموزان در ساعت استراحت تدوین نمایم؟

تصاویر/ نشست تبیین فرایند نگارش و مزیت های نسبی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی/هجمه و حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

دعوای مازندرانی ها بر سر منطقه آزاد

بعیدی نژاد: همسر زاغری برای سفر به ایران تضمین داشت اما...

ایران درپروژه های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می کند

ترامپ سفر خارجی نانسی پلوسی را لغو کرد

کنگره شهید حسین فهمیده و 300 شهید قم برپا می شود

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

تصاویر/ همایش «حوزه علمیه، انقلاب اسلامی، تمدن سازی جهانی» در بجنورد

اقدام پژوهی چگونه توانستم آسیب های اجتماعی و راهکارهای مقابله با آن را به هنر جویانم بشناسانم؟

فال روزانه جمعه 28 دی 1397

فارس خبر می دهد مقایسه وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با منطقه و جهان+جدول

روسیه: شورای امنیت نباید درباره اعتراضات سودان تصمیم گیری کند

28 دی 1357؛ سفر جلال الدین تهرانی به پاریس برای دیدار با امام

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای استان فارس مقیم قم

بازداشت تعدادی از اعضای شورای شهر سابق اشتهارد

مصطفی حمیدی: باور کنید زنده ام! پروژه کشته سازی این بار به اسم کارگر کارخانه هپکو اراک

دانلود آهنگ جدید مسیح و آرش بنام مشتی

یادواره شهدای مجتمع علمی و فرهنگی سیدالشهدا(ع) برگزار می شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ لزوم نخبه پروری جهت حضور در مسابقات

اختتامیه اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک

رییس سازمان پدافند غیرعامل: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

این افراد در قیامت،صورتشان همچون ماه شب چهارده، نورانی است

فرمانده فرهنگی قرارگاه عمار: هیات های مذهبی در صف مقدم مبارزه با تهدیدهای نرم دشمن هستند

واکنش بعیدی نژاد به ادعاهای همسر نازنین زاغری

حمایت نمادین مجلس نمایندگان آمریکا از تحریم ها علیه روسیه

نقش شهید نواب صفوی در ملی شدن نفت

700 کیلومتر بزرگراه در کشور افتتاح می شود

ابلاغ حکم انتصاب اعضای کمیته دائمی شورای اطلاع رسانی «مافا» قوه قضاییه

رهبر معظم انقلاب نواب صفوی را پیشاهنگ جهاد و شهادت نام برده اند/ دشمنان همواره از صلابت نواب در هراس بودند

قصه یک عکس/ 12 آیت الله منتظری: من هم یکی از مریدان آقای خامنه ای هستم

وضعیت سیل در شعیبیه تحت کنترل است/ تخلیه چند منزل در نزدیکی مسیل

دوره آموزش تخصصی استعدادهای قرآنی پسر استان مرکزی در خمین

سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،یک سند تمدنی است

بررسی و اصلاح سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت موجب ارتقای آن می شود

غرب سرنوشتی مشابه شوروی خواهد داشت

سید حسن خمینی: غرب سرنوشتی مشابه شوروی خواهد داشت

ترامپ سفرهای خارجی رییس مجلس نمایندگان را لغو کرد

نشست خبری استانداران ادوار خراسان شمالی

ناگفته هایی از زندگی صادق قطب زاده

پیام تسلیت ولایتی در پی درگذشت مرحوم اعتمادیان

لحظات برتر پوگبا در جمع شیاطین سرخ

سازش با غرب مشکل اقتصاد کشور را حل نمی کند

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

نکوداشت سی امین سالگرد نامه امام خمینی (ره) به گورباچف

انتقام به سبک ترامپ؛ کاخ سفید سفرهای خارجی رییس مجلس نمایندگان را لغو کرد

مردم در فشار معیشت هستند/ باید تمام همت ما برای حل مشکلات باشد

لحظات برتر پوگبا در جمع شیاطین سرخ 19-2018

واکنش تند خیابانی به صحبت های جنجالی کی روش

روز پرستار تجلیل از کرامت انسانی است

شاخص های توسعه در جنوب کرمان بهبود می یابد

انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران

انگاره های نادرست در مسیر پیشرفت ایران