مطالب مرتبط:
ایران بهشت دلالان و واسطه گران است/پیوستن به «FATF » به نفع اقتصاد ایران است/ هرچه از جامعه جهانی فاصله بگیریم منزوی تر می شویم
مهدی پازوکی: ایران بهشت دلالان و واسطه گران است/پیوستن به «FATF » به نفع اقتصاد ایران است
تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می دهد/ 15 درصد GDP فرار مالیاتی است/ اقتصاد ایران از عدم شفافیت رنج می برد
آمازون و ای بِی بهشت چینی ها برای فرار مالیاتی
مناطق آزاد بهشت فرار مالیاتی شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 16:062018-10-21اقتصادي

ایران بهشت دلالان و واسطه گران است/ چگونه می توان فرار مالیاتی را از بین برد؟


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، روزنامه رسالت نوشت: مالیات برحسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (او ای سی دی) پرداختی الزامی و بلاعوض است که آحاد یک ملت در راستای بهره وری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آن را پرداخت نمایند تا توانایی .

- " مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی در این مورد می گوید: در ایران نسبت مالیات بر تولید ناخالص داخلی، 6% است در حالی که این رقم در ترکیه 20% است، بنابراین می توان گفت: ایران بهشت دلالان و واسطه گران است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، روزنامه رسالت نوشت: مالیات برحسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (او ای سی دی) پرداختی الزامی و بلاعوض است که آحاد یک ملت در راستای بهره وری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آن را پرداخت نمایند تا توانایی های جایگزین این امکانات و منابع فراهم شود.

شاید با دیدن واژه مالیات به یاد فرار مالیاتی، فساد در اقتصاد، درآمد های کلان نامعلوم و وابسته بودن اقتصاد کشور به واردات و همچنین درآمد نفتی می افتیم.

از دلایل فساد و فرار مالیاتی را می توان به عدم شفافیت مالیاتی و نبود نظام آمار و اطلاعات دقیق درآمد افراد اشاره کرد.

به گفته اقتصاددانان و کارشناسان، اقتصاد ما از شفافیت چندانی برخوردار نیست، بنابراین این خطر وجود دارد که عدم شفافیت تصمیم گیری را با اختلال مواجه کند.

به گفته معاون بورس اوراق بهادار، دادن اطلاعات مالی دستگاه ها به سازمان بورس و اوراق بهادار تا حد زیادی از فرار های مالیاتی پیشگیری خواهد شد.

اما این سوال پیش می آید که چه نهادی مسئول شفاف کرن مالیات و درآمد هاست؟گمان می رود سازمان امور مالیاتی کشور باید از دولت برای شفافیت درآمد و عدالت مالیاتی بخشنامه و دستور دریافت کند، اگر این بخشنامه صادر شده باشد باید به اجرای آن نظارت شود، اما با اختلاس های کلان و فساد، نوسانات اقلام اساسی در بازار و نامعلوم بودن منشا این گرانی ها ممکن است خدایی ناکرده کسی فکر کند که اصلا هیچ شفافیتی در اقتصاد وجود ندارد.

یکی از حرکت های مفید و قابل اجرا در این زمینه استفاده از علم IT است، باید از فناوری و تکنولوژی برای مشخص کردن فعالیت کاسبان خرد و کلان، تاجران و افراد فعال در حوزه اقتصاد یا در حوزه های دیگر با هر شغلی استفاده کرد.

باید سامانه ای برای ثبت اطلاعات فردی و شغلی و میزان و منبع درآمد راه اندازی شود.

مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی در این مورد می گوید: در ایران نسبت مالیات بر تولید ناخالص داخلی، 6% است در حالی که این رقم در ترکیه 20% است، بنابراین می توان گفت: ایران بهشت دلالان و واسطه گران است.

پس شفافیت درآمد یکی از مهم ترین کار هایی است که باید صورت گیرد.

از این رو برای ایجاد ساختار صحیح مالیاتی باید به همه ابعاد را در نظر گرفت، باید برنامه ریزی برای این که از درآمد نفتی فاصله بگیریم وجود داشته باشد تا در طول دو دهه مالیات ها پایدار و دقیق و ضعف ها برطرف شود.

یکی دیگر از الزامات اداره کشور با مالیات؛ برنامه ریزی برای کناره گیری از درآمد های نفتی استدرآمد نفتی معمولا صرف هزینه دولت ها می شود، پس در ابتدا باید سهم درآمد نفت از بودجه کشور کاهش یابد و در گام دوم دولت ها متعهد شوند که درآمد نفتی خود را برای هر سال 5% کاهش دهند و مالیات متناسب را جایگزین کنند، که مجلس باید بر این مسئله نظارت داشته باشد.

طبق برنامه ششم توسعه دولت مکلف است حقوق و دارایی مسئولان را منتشر کند، یک کارشناس اقتصادی در مصاحبه ای با یادآوری، این موضوع را متذکر شد که باید شفافیت بر فعالیت های مالی و پولی، نظام بانکی و معاملات تجاری حاکم شود تا مشکلاتی مانند بیکاری که ریشه در عدم شفافیت دارند برطرف گردد.

طی مطالعات تطبیقی اقتصاد های پیشرفته مانند آمریکا، درصورت مجهول بودن منشا پول ورودی به حساب، با دارنده آن برخورد می کنند، درحالی که این روش در ایران وجود ندارد و پولشویی با داشتن کارت های بانکی متعدد صورت می گیرد.

دیگر ضعف های نظام مالیاتی کشور، مالیات گیری سنتی و سلیقه ای است، از آن جا که مبنای دقیقی برای محاسبه میزان مالیات دقیق وجود ندارد با مشکل روبه رو می شویم.

به همین منظور سید مرتضی نبوی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مردم تهران در دوره های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی درخصوص لزوم شفافیت مالیاتی در گفتگو با روزنامه رسالت گفت: از چندین سال، قبل وزارت اقتصاد دنبال ایجاد یک نظام جامع مالیاتی بوده است، به این منظور که بتواند اطلاعاتش را از مؤدیان مالیاتی دقیق کند تا مالیاتی که اخذ می کند عادلانه باشد؛ یعنی اگر کسی درآمد و فعالیت اقتصادی بیشتری دارد باید نسبت به درآمدش مالیات بیشتری بدهد و اگر کسی درآمد ندارد یا متضرر شده طبعا نباید مالیات دهد، حتی در بعضی موارد باید به آن شخص کمک هم بشود.

وی با اشاره به این که شرکت کانادایی Deloitte در دهه 80 میلادی طرحی برای اصلاح مالیات گیری در ایران طراحی کرده بود، افزود: به این منظور در دهه هشتاد یک شرکت معتبر کانادایی به نام Deloitte" " نظام مالیاتی ما را مطالعه کرد و طبق مطالعاتش یک نقشه راه برای بهبود وضعیت و ایجاد یک نظام جامع مالیاتی طراحی کرد، که امروزه کارشناسان معتقدند این نقشه راه به طور کامل به روز است و اگر به صورت جامع پیاده شود می تواند ما را به این شفافیت مالیاتی برساند.

نبوی می گوید اگر این طرح اجرا شود درآمد های مالیاتی کشور 3 برابر خواهد شد و جلوی فساد های اقتصادی، رانت و اجحاف مالیاتی گرفته می شود و مالیات گیری به صورت عادلانه انجام خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که عدم شفافیت باعث محاسبه اشتباه مالیات می شود، تاکید کرد: درحال حاضر کسانی که درآمدشان مشخص است حقوق بگیران و کارمندان هستند، که هر ماه درصدی از حقوقشان برای مالیات کسر می شود، اما گاهی ممکن است کسانی که فعالیت اقتصادی متعددی دارند از چشم نظام مالیاتی پنهان بماند و ممیز ها از این اشخاص مالیات نگیرند.

وی در ادامه تصریح کرد: یا حتی ممکن است اطلاعات مالی و تراکنش های یک مؤدی مالیاتی برای یک ممیز روشن باشد، اما این دو وارد تعاملی بشوند؛ به طور مثال ممیز بگوید من می دانم شما مالیاتت ده میلیارد تومان است، اما می توانیم تعاملی داشته باشیم تا من مالیات تو را کم تر اعلام کنم.

مرتضی نبوی ایجاد "سامانه هوشمند و شفاف مالیاتی" را لازم دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل عدم شفافیت و نبود آمار دقیق و جامع این مسائل قابل تشخیص نیست و ممکن است سوئضن هم نسبت به ممیزین مالیاتی ایجاد شود، راهش چیست؟ این است که با استفاده از فناوری های روز اطلاعاتی، مبتنی بر آن نقشه راهی که اکنون وجود دارد "نظام هوشمند و شفاف مالیاتی" ایجاد شود.

وی با تاکید بر این که لازمه ایجاد شفافیت همکاری سه قوه است، بیان داشت: لازمه ایجاد چنین سامانه ای این است که دستگاه های مختلف همکاری کنند تا یک مرکز اطلاعاتی درست شود، زمانی که دستگاه ها اطلاعاتشان را به این مرکز وارد می کنند، به صورت هوشمند خودش محاسبه می کند که وضعیت مالی هر شخص چگونه است.

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با بیان این که نقشه راه و طرح این هدف وجود دارد، اما هنوز عملیاتی نشده است، گفت: باید سامانه ای راه اندازی شود که هر شهروند ایرانی بلااستثنا، مشخص شود تراکنش های مالی اش چقدر است و به طور تقریبی چه میزان مالیات به آن شخص تعلق می گیرد، این سامانه باید شفاف باشد و همه مردم امکان دسترسی به آن را داشته باشند در این سامانه حتی طراحی هم شده و نقشه راهش وجود دارد، اما هنوز عملیاتی نشده است.

نبوی با اشاره به این که یکی از دستگاه هایی که باید با وزارت دارای و نظام مالیاتی همکاری کنند بانک ها هستند، تاکید کرد: همچنین سازمان تامین اجتماعی، شهرداری، ثبت اسناد و املاک کشور، بیمه ها، همه دستگاه ها برای روشن شدن فعالیت اقتصادی خود و مراجعینشان باید اطلاعاتشان را به این مرکز هوشمند اطلاعاتی بدهند.

وی ادامه داد: لذا مشخص می شود هر شهروند درمجموع چه مقدار تراکنش مالی داشته و اتوماتیک حدود مالیات هر شهروند روشن می شود، از این به بعد باید ممیزین وارد شوند و این مبلغ را دقیق کنند.

سید مرتضی نبوی با بیان این که در نظام جامع مالیاتی زیرساخت های ارتباطی لازم ایجاد شده، گفت: اگر این طرح اجرا شود، کار حتی قابل برون سپاری هم هست، می توان کار را به موسساتی که توانایی انجام امور مالیاتی را دارند سپرد چرا که که دولت اطلاعات شفاف را در اختیار دارد.

از سال 1386 این فعالیت کم و بیش انجام شده و تا حد خوبی هم در این زمینه پیش رفته ایم، در نظام جامع مالیاتی زیرساخت های ارتباطی ایجاد شده، اگر از مؤدیان هم بپرسیم آن ها هم معتقدند مقداری روند کار تسهیل شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که این مسیر، نیمه کاره است، افزود: پرونده ها از کاغذی تبدیل به الکترونیکی شده، اما ایجاد سامانه هوشمند مالیاتی که بتواند مجموعه تراکنش های مالی را یک جا جمع و به طور هوشمند محاسبه کند ایجاد نشده است.

وی با اشاره به این که شاید حتی یک سال هم طوال نکشد که به این مهم دست پیدا کنیم، گفت: از رییس جمهور، رییس قوه مقننه و رییس قوه قضاییه تقاضا دارم عزمی را ایجاد کنند که موانع برطرف شود، جوانان ما که با فناوری اطلاعات و طراحی سامانه ها آشنا هستند، این ظرفیت را دارند که نظام شفاف مالیاتی را کامل کنند، شاید حتی یک سال هم طوال نکشد که ما به این ایده آل برسیم.

نبوی در ادامه بیان کرد: به این ترتیب در سامانه تمام فعالیت ها شفاف خواهد بود، برای هر شخص کد مالیاتی ثبت خواهد شد و زمانی که شخص فعالیت های اقتصادی خود را آغاز کرد پرونده مالیاتی اش تشکیل می شود و دارایی هایش برآورد می شود، همچنین در پایان مقدار مالیاتش مشخص مشخص خواهد شد.

وی با بیان این که در دیگر کشور ها فعالیت های ریز و درشت اقتصادی به طور کامل رصد می شود، افزود: در کشور های دیگر که فعالیت های اقتصادی با این روش کنترل می شود، ممکن است بنگاه اقتصادی درمعرض ورشکستی باشد و دولت به او کمک کند و بخشودگی مالیاتی شامل حالش می شود که دوباره سرپا شود.

نماینده پیشین مجلس با بیان این که شفاف سازی مالیاتی پشتیبان تولید است، اشاره کرد: یعنی این نظام مالیاتی پشتیبان تولید، کار و خدمات است، لذا راه روشن است، وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی مسئول هستند، اما این روند همکاری سه قوه را می طلبد، دستگاه های زیرمجموعه باید همکاری کنند و این مرکز هوشمند مالیاتی که نظام جامع اطلاعاتی را ایجاد می کند را به سرانجام برسانند.

وی با ابراز این که برای کنترل فعالیت بانک ها و جلوگیری از تخلفات باید یک "Core banking" ایجاد شود، تصریح کرد: بسیاری از تخلفاتی که در بانک ها دیده می شود به این دلیل است که زیرساخت اطلاعاتی را دارند، اما نمی گذارند کامل شود.

باید یک "Core banking" ایجاد شود که هر بانکی از مرکز تراکنش های شعبه هایش را کنترل کند و بانک مرکزی هم تراکنش بانک ها را بررسی کند، اگر این اتفاق بیفتد فساد در بانک ها ریشه کن خواهد شد.

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با بیان این که اگر بخواهیم مشکلات همه سازمان ها و دستگاه ها را برشمریم، خواهیم دید که به دلیل عدم شفافیت در همه جا مشکلاتی وجود دارد، اظهار کرد: مثال بعدی در سازمان بیمه های اجتماعی است وقتی چنین نظامی ایجاد شود آن جا هم شفاف خواهد شد، اکنون نظام تامین بیمه های اجتماعی تا حد زیادی برای کار های خدماتی و تولیدی مشکل ایجاد کرده که طبیعتا اصلاح خواهد شد.

مرتضی نبوی با تاکید بر این که با ایجاد سامانه هوشمند شفافیت مالیاتی به سمت دولت الکترونیک یک پارچه حرکت خواهیم کرد، گفت: در این سامانه ثبت اسناد، املاک و شرکت ها.

شهرداری ها و همه صنف هایی که فعالیت اقتصادی دارند در نظر گرفته می شوند، این گونه به سمت دولت الکترونیک یک پارچه حرکت خواهیم کرد؛ دولتی که همه فعالیت های اقتصادی را منظم ثبت خواهد کرد و هرکس که درصدد انجام فعالیت اقتصادی است فقط کافی ست وارد سامانه شود و اسناد مورد نظر را تحویل دهد و مجوز لازم را دریافت کند.

وی با بیان این که رییس جمهور باید در این مهم مصمم شود، افزود: دیگر لازم نیست مردم با شخصی روبه رو شوند که ممکن است کار را پیش نبرند یا تقاضای رشوه داشته باشد، همچنین امضا های طلایی هم از بین می روند، اما لازمه حرکت همت است، به ویژه رییس جمهور باید در این مهم مصمم شوند، در این مرحله نیاز به یکسری اصلاح قوانین هم هست که همکاری رییس قوه قضاییه و مقننه را می طلبد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که برخی قوانین موجود مالیاتی مقداری مانع کار هستند و باید اصلاح شوند، بیان کرد: وقتی بخواهیم نظام هوشمند جامع مالیاتی را پیاده کنیم قوانین موجود مالیاتی مقداری مانع کار هستند این موانع را باید مجلس کمک به رفع و به سرعت اصلاح کند، زیرا بعضی از این قوانین برای شفاف سازی بازدارنده هستند، فرایند های مالیاتی را به قانون تبدیل کردند درصورتی که این ها جنبه دستوری دارد.

نبوی پیشبرد این هدف را امری شدنی دانست و گفت: باتوجه به این که جلسه شورای هماهنگی سران سه قوه را برای پیشبرد امور اقتصادی داریم لذا سه قوه باید عزم کنند، اگر درجلسات این موضوع یکی از دستور کارهایشان باشد به نزدیک شدن هدف کمک می کند، با توجه به نقشه راهی که در سال 86 تهیه شده و هنوز هم به روز است ما می توانیم به نظام شفاف و جامع مالیاتی برسیم.

مرتضی نبوی معتقد است اداره کشور با مالیات دقیق و شفاف، بسیاری از وابستگی اقتصاد به فروش نفت خام را کاهش می دهد.

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به این که این کار باعث بازسازی حد زیادی از اعتماد جامعه می شود، تاکید کرد: اجرای این کار کارآمدی، شفافیت و عدالت گرایی دولت را نشان می دهد و میزان فساد کاهش پیدا می کند، نمی دانم چرا چنین عزم و اراده ای ایجاد نمی شود! این سیستم تا حد زیادی سرمایه گذاری شده و قدم های خوبی هم برداشته شده است.

وی می گوید شفافیت راه جلب توجه و مشارکت مردم است: این ها تجربیات دنیاست، امروزه راه جلب اعتماد مردم، شفافیت و ایجاد همین سامانه است، به طور مثال؛ اسنپ، مردم استقبال کردند به این دلیل که خودشان مشارکت دارند و می بینند که گزینه ها چیست و نرخ و مسیر شفاف است.

نبوی با بیان این که طبق قانون اساسی دولت ها مکلف هستند دارایی های مسئولانشان را قبل و بعد از مسئولیت منتشر و شفاف کنند، افزود: مجالس دوره ی قبل در این زمینه اقدام کردند و مراحلی را هم طی کرد، اما به نتیجه ای نرسید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که شفافیت مالی مسئولان و مردم قانونی ست که در همه دنیا وجود دارد، گفت: درحال حاضر این قانون در دنیا وجود دارد، کسی که مسئولیتی در اقتصاد یا سیاست پیدا می کند باید اموالش در شبکه و سامانه ای که برای همه مردم قابل دسترسی است اعلام کند.

مرتضی نبوی در پایان با تاکید بر این که این فناوری می تواند کمک کند که ما یک دولت کارآمد و شفاف داشته باشیم، یادآور شد: همین نظام هوشمند و جامع مالیاتی تراکنش های مالی هر شخص را مشخص می کند، امروز این مسائل دیگر قابل پنهان کاری نیست، قوه قضاییه بیشتر زمینه را فراهم کرده است آن چیز که مهم است خلا ها و اتصالات است که باید انجام شود.

این فناوری می تواند کمک کند که ما یک دولت کارآمد و شفاف داشته باشیم.

بعد از مصاحبه با کارشناسان اقتصادی و صاحب نظران در اقتصاد به تنها راهی که برای جلوگیری از فساد و فرار مالیاتی، اختلاس، رانت و افزایش تولید و توسعه اقتصاد کشور رسیدیم شفافیت سیستمی در حوزه مالیاتی و اقتصادی است، راهی که روشن است و دلیلی برای به تاخیر انداختن آن نیست، راهی که برای گسترش و عملیاتی شدنش عزم و همت مسئولان را طلب می کند.

امید بر این است که با وجود زیرساخت های اطلاعاتی لازم، به این مهم دست پیدا کنیم.


کلید واژه ها: مالیات - اقتصاد - مالی - اقتصادی - فرار مالیاتی - درآمد - توسعه اقتصادی - روزنامه رسالت - شفاف - سازمان امور مالیاتی کشور - اطلاعات - کارشناس - ایران - سازمان امور مالیاتی - امور مالیاتی کشور - خبرگزاری - کشور - بهره وری - روزنامه - بخشنامه - فساد - وابسته بودن - سازمان بورس - تولید - گزارش - توسعه - اوراق - تصمیم گیری - تکنولوژی - بورس

آخرین اخبار سرویس:
اعلام جزییات نرخ رسمی ارز از سوی بانک مرکزی/قیمت دلار 11450 تومان

جزییات نامه نگاری هامونی در خصوص مدیریت بازار متشکل ارزی

200 هزار تومان به حساب مستمری بگیران روستایی واریز شد

50 درصد مصرف آب شرب در دانشگاه بیرجند کاهش یافت

امروز شنبه؛ 36 هزار تن قیر و گوگرد در بورس کالا عرضه می شود

توسعه گردشگری راهی برای توانمندسازی جوامع محلی است

میزگرد بررسی علل موفقیت کشاورزان نمونه

فوت 85 نفر براثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن

شهردار تهران امروز با موتور برقی به سرکار رفت

قابلیت چابهار در ایجاد گلخانه بیشتر از برخی کشورهاست

تاکید بر ارتقاء استانداردهای تولید خودرو و ساخت خودروهای هیبریدی

حجتی:کشت و توسعه صنعت گیاهان دارویی اولویت بخش کشاورزی است

جذب 600 سرباز وظیفه نخبه به وزارت صمت تا پایان سال/تلاش برای اشتغال پایدار نیروهای متخصص

ابهت و لوکس گرایی به سبک لکسوس

بودجه آموزش و پرورش بیشتر می شود + جزییات

استخدام کارشناس حسابداری جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام چرخکار ماهر خانم آشنا با چرخ صنعتی در قزوین

استخدام نیرو خدماتی، سالاد زن و نیروی آشپزخانه در سعادت آبادِ تهران

قیمت هرکیلوگرم مرغ به 13800 تومان رسید/ نرخ 10 هزار تومانی رعایت نشد

استخدام شرکت اصفهان مقدم در چهار ردیف شغلی

استخدام فروشنده حضوری و راننده در شرکت BEC

استخدام پرسنل خانم جهت امور بسته بندی در تبریز

استخدام اتوکد کار ترجیحا با سابقه کار جهت همکاری در تهران

استخدام نقشه کش خانم جهت همکاری در تهران

استخدام صندوقدار مجرد خانم با سابقه جهت کار در شهر اصفهان

استخدام تعدادی تراکت پخش کن در زنجان

آغاز ساخت پلاسکوی جدید علیرغم عدم صدور پروانه ساختمانی

استخدام نقشه بردار دارای 3 سال سابقه کار در تهران

رییس بنیاد مستضعفان: یک ساختمان فاخر به جای پلاسکو ساخته می شود/برگزاری 51 جلسه ملی برای پلاسکوی جدید

استخدام سرپرست فروش جهت همکاری در شرکت پخش - زنجان

استخدام مهندس عمران مسلط بر امور اجرایی و دفتر فنی

طرح های وزارت جهاد برای تولید بیشترعلوفه با آب کمتر

استاندار: فرار سرمایه از خراسان رضوی زیاد است

استخدام عکاس خانم وارد به امور آتلیه جهت همکاری در تهران

استخدام تاسیسات کار ماهر جهت همکاری در تبریز

ابلاغ طرح بخشودگی جریمه دیرکرد تسهیلات بانکی کشاورزان

استخدام نیرو جهت کار در شرکت کفش زرین گام در تبریز

استخدام فروشنده آقا و خانم با روابط عمومی بالا در همدان

استخدام راننده با خودرو جهت پخش گرم مواد غذایی - همدان

چرا ماجرای واگذاری ها و سازمان خصوصی سازی ها به اینجا کشید؟

استاندار: فرار سرمایه از خراسان رضوی زیاد است

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر چه معایبی دارد؟

در سال آینده اکثر کلانتری ها دارای مراکز مشاوره میشوند/70 درصد از پرونده های تشکیل شده در مراکز مشاوره به صلح و سازش می انجامند

اولین رشد هفتگی دلار در 2019

پیش فروش مجدد خودرو نگران کننده است/ سرنوشت موسسات مالی در انتظار خودورسازان

چرا ماجرای واگذاری ها و سازمان خصوصی سازی ها به اینجا کشید؟

دسترسی ریلی عامل ارتقای بنادر تجاری است

پیش فروش مجدد خودرو موضوع نگران کننده ای است/ سرنوشت موسسات مالی در انتظار خودورسازان

هوای پاک حسرت این روزهای مردم کلانشهرها

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت های جدید

همایش فرصت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در چابهار

تجهیز و نوسازی شالیزارهای گلوگاه

بدشانسی روحانی در کسب درآمد ارزی از نفت

حلقه سرمایه گذاران جنجالی سیلیکون ولی

ما کجا و نوآوری کجا!

وضعیت «چک» در آخر پاییز

شکست جنگ نفتی علیه ایران

روسیه پنجمین دارنده بزرگ ذخایر طلای جهان

تصاویر/ دایره بزرگ یخی - رودخانه مین

یکسان سازی نرخ آرد و نان یک راه برای افزایش کیفیت

کاهش 18 درصدی صادرات لبنیات

نرخ 18 ارز بین بانکی کاهش یافت + جدول

اولویت در معافیت های گمرکی با تولیدکنندگان است

تصاویر/ لحظه ی تخریب

انتقال وجه حساب های دولتی مکانیزه شد

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی می گیرند

کاهش نرخ 18 ارز بین بانکی در 29 دی 97

قیمت هرکیلوگرم مرغ به 13800 تومان رسید/ نرخ 10 هزار تومانی رعایت نشد

نمایان شدن آثار زنجیره سیب ایرانیان از سال آینده

آخرین اخبار از 2 نرخی شدن بنزین

ادعای ورشکستکی بانک ها روی دیگر سیاست تحریم بانکی است

راهنمای برای انتخاب رنگ سقف برای بزرگ نشان دادن فضا

«تقصیرِ تحریم است؟»

فروش هرگونه تخم پرندگان بدون تاریخ ممنوع است

28 کلاس درس طی دهه فجر در شوط افتتاح می شود

کابل سازی شیراز در انتظار مهر سرزمین مادری

بهره برداران 8 معدن خراسان شمالی سلب صلاحیت شدند

استاندار: سیستان و بلوچستان آماده جهش بزرگ اقتصادی است

79 پروژه کشاورزی در یزد آماده بهره برداری است

رکورد مصرف گاز در استان کرمانشاه شکسته شد

کارکنان شهرداری بروجرد خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند

ضرورت تقویت ارتباطات تخصصی با مراکز علمی کشاورزی دنیا

تحول در مدل همکاری مخابرات و شرکت های FCP نتیجه ایجاد تغییرات ساختاری در کارنامه 1 سال گذشته مخابرات ایران

نرخ فروش هر دلار 11450 تومان شد

یورو در پایین ترین سطح دو هفته اخیر

دسترسی ریلی عامل ارتقای بنادر تجاری است

صادرات 12 میلیون تن کالا به ارزش پنج میلیارد و 500 میلیون دلار

بارش ها دلیلی برای به فراموشی سپردن بحران آب

اجرای طرح ایران یار در مدارس دهدشت

کابل سازی شیراز در انتظار مهر سرزمین مادری

یک هزار و 124 ایلامی دوره های مهارت آموزی را فرا گرفتند

وال استریت رشد کرد؛ اولین رشد هفتگی دلار در 2019

ارسال مرکبات شب عید مازندران به 26 استان

خسارت 90 میلیارد ریالی راه و اموال عشایر اندیکا بر اثر سیلاب

حدیث نگاشت/ مغبون ساختن مؤمن، حرام است

روزنامه ها در اول هفته از بحران ارز تا خط و نشان ارزی گفتند

بی رغبتی کشاورزان گلستانی برای کشت سویا

یک هزار و 124 ایلامی دوره های مهارت آموزی را فرا گرفتند

قیمت تخم مرغ در بازار

کاهش 18 درصدی صادرات لبنیات

ایران بهشت دلالان و واسطه گران است/ چگونه می توان فرار مالیاتی را از بین برد؟

ایران بهشت دلالان و واسطه گران است/ چگونه می توان فرار مالیاتی را از بین برد؟