مطالب مرتبط:
حضور 7هزار نماینده رسانه ها و اختصاص 414 جایگاه در آیین افتتاحیه بازی ها
تخریب رسانه ملی یا سیاه نمایی آیین های مردمی
آیین احیای عاشورایی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد
آیین تجلیل از خادمان فرهنگ عاشورایی در یزد برگزار می شود
جامعه امروز بیش از هر چیزی از «فساد» یا حداقل تلقی وجود فساد آسیب دیده / بزرگترین عامل مقابله با ناهنجاری، افکار عمومی است / مرگ یک رسانه وقتی است که متهم به دروغگویی شود / چه کسی است که اشتباه ندارد؟ آن را بپذیریم؛ ولو با زبان تلخ گفته شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 16:002018-10-21سياسي

صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در«عاشورای بازنمایی شده»


ـ نعمت الله فاضلی با صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی اظهار کرد: امروزه «عاشورای بازنمایی شده» که به واسطه تحول رسانه ای و تحول ارزشی در خودبیانگری ایجاد شده، - صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در عاشورای بازنمایی شده " گروه جامعه ــ نعمت الله فاضلی با صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی اظهار کرد: امروزه عاشورای بازنمایی شده که به واسطه تحول رسانه ای و تحول ارزشی در خودبیانگری ایجاد شده، در جریان است که این مسئله فرهنگی از قابلیت های انتزاعی و هویت سازی عاشورا در دهه های آینده می کاهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ نشست بررسی آیین عاشورا به مثابه مسئله فرهنگی ، شنبه، 28 مهرماه با حضور محسن حسام مظاهری، نعمت الله فاضلی و جبار رحمانی در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

نعمت الله فاضلی، انسان شناس و دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این نشست گفت: ما با یک آیین عاشورا سر و کار نداریم و هیچ وقت هم با یک آیین سر و کار نداشته ایم بلکه آیین های مختلف در طول تاریخ شکل گرفته و ماهیت آن، نوعی تکثر داشته است.

فهم عاشورا به عنوان یک مسئله فرهنگی از فهم تکثرپذیری آن آغاز می شود.

در گذشته این تکثر تحت تأثیر محیط زیست و اقلیم بود که در اقلیم های مختلف، آیینی متفاوت برای عاشورا شکل می گرفت.

همچنین آیین عاشورا علاوه بر مسئله اقلیم، تحت تأثیر ساختارهای قومی و قبیله ای هم بود و به تناسب اینکه ساخت قبیله از نظر ساخت اجتماعی چگونه بود، روابط خونی چگونه بود و در آن ساخت رابطه بین ایل و قبیله و تبار و طایفه و خانواده چگونه تعریف می شد، این آیین متناسب با آن تکثر و تنوع پیدا می کرد.

همچنین آیین مورد نظر بستگی به این داشت که چه مجاورت های سیاسی و جغرافیایی دارد مثلاً با چه مذاهبی و چه کشورهایی مقارن است.

همواره این تنوع و تکثر به عنوان یک نوع مسئله مطرح بوده است، همه میل داشتند به این تصور چنگ بزنند که گویی یک واقعه و یک فهم است اما این آیین دائماً متکثر می شد، اتفاقی که در جهان معاصر افتاده تغییر آن در بافت جدید است که تکثری جدید را پذیرفته و با تکثر کلاسیک که ناشی از اقلیم و قوم و قبیله بود، تفاوت دارد و من از نظرگاه خود به توضیح برخی از سازوکارهای تکثر معاصر را می پردازم.

سه مدل از آیین عاشورا در دوران پیشامعاصر وی در ادامه گفت: ما با عاشوراهایی مواجه ایم که سابقه تاریخی ندارد، من در یک طبقه بندی تیپولوژی نظری، سه نوع آیین عاشورا را از هم جدا می کنم، نخست آیین زیست شده عاشورا که شبیه بحثی است که کی یرکگور در اسلامِ مشاهده شده مطرح می کند، این مدل را خیلی نمی دانیم چیست و شاید هم همه کنش های دینی و آیینی اینگونه باشند، یعنی لحظه ای که فرد به عنوان کنشگر در آیین شرکت می کند اتفاقاتی در ناخودآگاه، خودآگاه و مجموعه وجودش می افتد که و تجربه ای می کند که ما و شاید خود فرد هم نمی داند چیست.

بعدها سعی می کنیم با یادآوری آن اتفاق درونی خود مواجه شویم که آیین یادآوری شده است.

ما بخش زیادی از آنچه راجع به عاشورا می گوییم، عاشورای به یادآورده شده است.

در دنیای مدرن، شکل سومی به وجود آمده به نام آیین مشاهده شده که از آیین تجربه شده و به یادآورده شده هم فاصله می گیرد.

در جهان معاصر، شکاف عظیمی بین این سه عاشورا به وجود آمده است که در گذشته چنین وضعیتی نبود، در دوره پیشامعاصر عاشورا کمتر به یادآورده می شد و به ندرت مشاهده می شد، عاشورا تماماً به عنوان یک رخداد زندگی می شد.

عاشورا به مثابه یک فضای زندگی بود، مگر ما زندگی مان را به یاد می آوریم؟، مثلاً هر روز صبحانه می خوریم و دیگر یادآوردن آن برای ما موضوعیت ندارد!، ممکن است یک روزی موضوعیت بیابد ولی در حال حاضر چنین نیست.

عاشورا در گذشته زندگی می شد اما امروزه عاشورا دائماً به یادآورده می شود، آن مقداری که زندگی می شود بسیار کم است اما آن مقداری که به یادآورده می شود، بسیار است.

عاشورای مشاهده شده و به یادآورده شده اشکال وسیعی پیدا کرده اند و از دل آن، عاشورای بازنمایی شده پدید آمده است.

یک تعزیه در یوتیوب صدهاهزار بیننده دارد، این عاشورایی نیست که تجربه شده باشد، به یادآورده شده هم نیست و از عاشورای مشاهده شده کسی دیگر منشأ می گیرد یعنی تبدیل به نظام نشانه ای جدید شده است، عکس و صوت و تکنولوژی در هم می آمیزند و در قاب جدیدی به نام یوتیوب که از فیلم پورن تا فیلم مذهبی در آن وجود دارد، ارائه می شود.

یعنی همنشینی نظام نشانه های متضاد که دنیای جدیدی است و عاشورای شماره چهارم را رقم می زند.

عاشورای چهارم در عصر جدید فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این مدل جدید، حادثه های کوچک و جرم های اندک به وزن های بزرگ بازنمایی تبدیل می شوند، یعنی یک اتفاق در یک شهر یا روستا تبدیل به یک بازنمایی می شود که برای همیشه در دسترس می ماند.

صدها هزار بازدید خورده و تا چند قرن آینده هم بازدید خواهد خورد.

هر چه زمان می گذرد با یادآوری آن تجربه و حتی آنچه مشاهده شده هم فاصله می گیرد.

یعنی نه تنها از عاشورا به عنوان امر تاریخی فاصله می گیرد، حتی از آنچه به عنوان نمایش اجرا شده هم فاصله می گیرد.

ما به تدریج به طرف این میریم که عاشورا اجرا می شود برای بازنمایی ها؛ حتی در کیفیت صحنه آرایی و اجرا، ملاحظات بسیاری همچون ساختن یک فیلم لحاظ می شود، امروز در اجرا، وفاداری به اصل موضوع، وجود ندارد و شاید هم هیچوقت چنین دغدغه ای وجود نداشته است آنچه که مبنا بوده، زندگی است که واقعیتی بوده که آیین بر آن استوار بود و نه واقعه کربلا؛ مسئله فرهنگی که در دنیای معاصر با آن مواجه ایم چهار عاشورایی است که با آن مواجه ایم، عاشورای بازنمایی شده روز به روز پررنگ تر می شود و با عاشوراهای پیش از خود در حال بیگانه شدن است.

این عاشورا عامل تعیین کننده کیفیت برگزاری این آیین است لذا عناصر نمایشی ایین بیشتر می شود و روز به روز اهمیت بیشتری می یابد.

فاضلی در ادامه گفت: تحول ارزشی در جامعه رخ داده است، اینگلهارت می گوید نیاز به نمایاندن خود و خودبیانگری به عنوان یک نیاز وجودی در حال توسعه است، اینکه فرد دیده شود و در کانون توجه قرار گیرد مثل تنفس کردن یک نیاز اساسی محسوب می شود، امروزه در تعریف آزادی می گویند آزادی یعنی فراهم کردن موقعیت هایی که امکان دیده شدن، شنیده شدن، خوانده شدن و فهمیده شدن برای همه فراهم شود، یک زمانی آندره مالرو گفته بود قرن بیست و یکمی در کار نخواهد بود مگر اینکه باید قرنی باشد که به طور سمبلیک هرکس یک ربع در دنیا دیده شود.

اینگلهارت در بحث ارزش های فرامادی می گوید خودبیانگری در رأس همه ارزش های فرامادی است.

عاشورای بازنمایی شده به تحول ارزشی در زمینه خودبیانگری ارتباط دارد، یعنی امام حسین بازنمایی نمی شود بلکه خود آدم ها بازنمایی می شوند! البته همیشه به اشکال گوناگونی همین بوده اما چیزی که اضافه شده به این داستان، تحول ارزشی به سمت خودبیانگری است.

این پژوهشگر تصریح کرد: نگاه کردم ببینم چه چیزی در اجراهای جدید جلب توجه می کند؟، مثلاً همین هیئت یزد که معروف شده را بررسی کردم، فهمیدم از شش ماه قبل تک تک نوحه ها تمرین می شود و با سختی بسیاری برای مراسم محرم آماده می شوند، برای من هم عجیب به نظر می رسید که چگونه شعر به این سختی را به این خوبی اجرا می کنند!، آنچه در حسینیه نهایی می شود، اجازه فیلمبرداری می یابد و پخش می شود باید بعد از بارها اجرا انجام پذیرد.

زنجان بودم، از کسی درباره وضعیت آیین های عزاداری پرسیدم.

گفت برای ما چندان مطلوب نیست و با یزد و تهران فاصله داریم چون تمرینمان خوب نیست، تیم هایمان خوب ساماندهی نمی شوند و .

، یعنی نگاه آن ها کاملاً به ارزش بازنمایی فردی و اجتماعی آیین معطوف شده است.

گذشته، بازیگری در فضای آیینی مطرح نبود اما امروز برای دیده شدن چنین می کنند.

دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: عاشورای بازنمایی شده خود، بخشی از مسئله جهانی شدن است، جهانی شدن کلاسیک هم مطرح نیست بلکه جامعه شناسی معاصر مطرح است، همیشه ساختار اسطوره ها به طور تاریخی پیوندهای جهانی با هم دارند اما آیین امروزی عاشورا، اجرا و بنیادهایش جهانی نیست، بعد از اجرا چون تبدیل به نظام نشانه ای بصری می شود به سرعت قابل نقل و انتقال و جهانی می شود و در کانتکست های دیگر، معانی و تفسیرهای دیگر پیدا می کند.

در این جهانی شدن فقط آیین نیشابور جهانی نمی شود بلکه آیین های دیگر هم در نیشابور منعکس می شوند و نظام های نشانه ای با هم تبادل را آغاز می کنند و تحت تأثیر یکدیگر بر سیالیت آیین می افزایند.

هیچ آیینی صلب نیست اما این مقدار سیالیت سابقه نداشته است چون در گذشته به تصویر و صوت متکی نبود.

آیین عاشورا در نتیجه بازنمایانده شدن، جهانی تر می شود اما در عین حال قابلیت انتزاعی این آیین کاهش پیدا می کند.

امر بصری و کاهش قدرت انتزاع وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در گذشته همه آیین ها تلاشی برای این بودند که امری انتزاعی را انضمامی کنند، به تعبیری عینی کردن امر ذهنی و بیرونی کردن امر درونی را دنبال می کردند اما بیرونی کردن از نظر انضمامی بودن تابع این است که چه نظام رمزگانی دارد، مثلاً در گذشته کسی که زینب خوانی می کرد، مرد بود، تماشاگران تعزیه باید این تخیل را پیدا می کردند که زینب را در بدن یک مرد، تجسم و گریه کنند.

یعنی واقعاً باور کنند که او زینب است و گریه کنند!، در واقع تصویری وجود ندارد و صحنه است که انتزاع را بر می انگیزد، شما به خودت القا کرده ای که او زینب است! حتی مثلاً کَل حسنِ روستای خود را باید امام حسین تصور کنند، خودم صحنه ای را دیدم که در تعزیه حضرت علی اصغر(ع)، مادران روستا صف کشیده بودند و فرزندان قنداقی خود را برای تبرک به دست امام حسینِ تعزیه، می دادند.

یعنی اوج انتزاع و این باور که آن ها خود را در محضر امام حسین(ع) تصور می کنند.

تصویر این قابلیت را ندارد، حتی بعضی می گویند تلویزیون هم فاجعه بار است چون تصویر خود را تحمیل می کند و شما بدون تمرکز و دقت .

اما اگر کتاب و رمان بخوانیم باید تخیل قوی و دقت داشته باشی، باید از روی واژه ها مفاهیم را تجسم و تصور کنیم.

اتفاقی که در عاشورا می افتد به صورت یک مسئله این است که روز به روز قدرت انتزاع آن کاهش می یابد، یعنی سهم مشارکت فعال آدم ها کاهش می یابد.

به تعبیر آقای ملکیان کل مناسک امروز با مشکلی بنیادین مواجه هستند، مناسک کارکرد هویت سازی دارند اما دنیای جدید، دنبال زیست جهان وطنانه است و می خواهد فقط انسانیت، حقوق بشر و حقیقت جهان شمول وجود داشته باشد.

دعوای خیلی بزرگ انسان شناس ها درباره نسبیت فرهنگی و بحث پایان فرهنگ دوباره مطرح شده است.

فاضلی در پایان تصریح کرد: رسانه دارد از آیین ها سرزمین زدایی می کند، آیین ها به چیزهایی قابل تماشا تبدیل می شوند و شاید دنیا به عنوان سرگرمی به آن نگاه کند، مثلاً ما گاوبازی اسپانیایی ها را به عنوان سرگرمی می بینیم، سامورایی های ژاپن را نگاه می کنیم، کابوهای امریکایی را تماشا می کنیم اما برای خود مردمان آن کشورها به معنای سرگرمی نیست، وجه تاریخی و هویتی دارد اما واقعیت این است که ناظر بیرونی امروزه آن را به عنوان سرگرمی، اثر هنری یا در بهترین حالت آن را گفت وگوی فرهنگی می بیند.

چون نظام رمزگانی جدید، پررنگ شدن هویت ها را نمی پذیرد و در این بازخوانی جدید است که مسئله عاشورا خود را از نو به شکل دیگری آشکار می کند.

به نظر من در دو دهه آینده از قابلیت هویت سازی این آیین کاسته می شود و این یکی از وجوه آیین عاشورا به مثابه مسئله فرهنگی است.

گزارش از مجتبی اصغری انتهای پیام
کلید واژه ها: عاشورا - آیین - پژوهشگاه علوم انسانی - فرهنگی - علوم انسانی - فاضلی - رسانه - قبیله - پژوهشگاه - انسان - تفاوت - تاریخ - محیط زیست - علوم - زیست - جدید - اجتماعی - خانواده - تاریخی - متفاوت - برگزار - کلاسیک - رحمانی - آینده - گزارش - رابطه - روابط - سیاسی - جامعه - محیط

آخرین اخبار سرویس:
چرا برجام به نفع ایران تمام شده و می شود؟

اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات 2016 / وکیل رییس جمهور آمریکا: هیچ وقت نگفتم افراد ستاد ترامپ با روسیه تبانی نکرده اند؛ حرفم این بود که خود ترامپ این کار را نکرده

آغاز ساخت پلاسکوی جدید علیرغم عدم صدور پروانه ساختمانی

انتقاد شرق الاوسط از پومپئو: از یک سو می گویید باید ایران محاصره شود، از سوی دیگر اهمیتی برای اختلاف اعراب با قطر قائل نیستید / بدون مهار دوحه که سیاست ایران را شرافتمندانه می داند، چطور می خواهید تهران را کنترل کنید؟

ترزا می بار دیگر رای اعتماد گرفت

آینده تحریم و سیاست گذاری در ایران

مرعشی: کشور به مجلس دوم نیاز دارد؛ مجلس نخبگان یا سنا / این مجلس می تواند از ترکیب خبرگان، مجمع تشخیص و برخی نهادهای دیگر تشکیل شود / انتخابات آن هم می تواند استانی برگزار شود

آشنا: «پخته ترین» مواجهه نظام با اعتراضات در دی ماه 96 رخ داد / پدیده ای مثل احمدی نژاد 84 یک ابرقهرمان تلقی می شد؛ اما دلبستگان به او سرخورده شدند؛ چون فهمیدند او هم یک آدم عادی است / عده ای هم این دلبستگی را داشتند که قالیباف یک رضاشاه اسلامی خواهد بود / معلوم شد که ما احتیاج به اصلاح سیستمی داریم نه قهرمانان بزرگ

نماینده دادستان: پرویز کاظمی در ازای پرداخت تسهیلات 600 میلیاردی به حسین هدایتی، عضو هیئت مدیره استیل آذین شده / رشوه 2.5 میلیاردی حسین هدایتی به عضو هیئت مدیره بانک سرمایه

انتقاد موسوی خویینی ها از هاشمی: او هیچ وقت در عمرش در خط اعتدال نبود؛ سوپر رادیکال بود! / ماجرای دیدار با هاشمی پیش از انتخابات 76 / طرفداران ناطق نوری نگران تقلب در انتخابات دوم خرداد بودند / سابقه سیاسی بازرگان از من و از تولدم جلوتر بوده، ولی هیچ وقت نظرم به او مثبت نبوده / بازرگان از اول تا آخر مخالف اشغال سفارت بود / آقای منتظری و شهید بهشتی هم دفتر یادبود تسخیر لانه را امضا نکردند

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در فارس

پاسخ به ادعای زاکانی/ مصباحی مقدم: به روحیه آقای ناطق نمی خورد که بگوید انتخابات را ابطال کنید

کپسول هوشمند راه درمان بیماران سرطانی

استخدام چرخکار راسته دوز جهت دوخت شلوار در خراسان رضوی

طرح هوشمندسازی 300 شهر اروپا کلید خورد

ابراهیم فیاض: فقدان سینما در یک جامعه به معنای فقدان رابطه علوم انسانی با جامعه است

استخدام حسابدار مسلط به برنامه آسان در شهر ری

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

برنامه «کوی محبت» میزبان شیخ حسین انصاریان می شود

راه ارتباطی 142 روستا در استان قزوین مسدود شد

عفونت گوش در کمین کودکان در معرض دخانیات

استخدام شرکت اطلس راهبر دریا

انفجار خط لوله نفت 21 کشته برجای گذاشت

اعلام زمان پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

همایش کتابداران حوزه علمیه اصفهان برگزار شد

چهره برزو ارجمند با گریم روستایی و آفتاب سوخته

روزنامه استخدامی استان زنجان | شنبه 29 دی 97

اگر عدالت اجتماعی افزایش یابد اوضاع فرهنگی نیز بهبود پیدا می کند

دشمنان به دنبال ایجاد آشوب در 22 بهمن هستند

استخدام تعدادی چرخکار و بیرون بر مانتو دوز در خراسان رضوی

پیشنهاد افزایش 25 درصدی حقوق کارگران برای سال آینده/ این پیشنهاد با استقبال تعداد زیادی از نمایندگان مجلس مواجه شده است

استخدام مسئول دفتر آشنا به تایپ خانم بصورت تمام وقت در تهران

سعید مرتضوی در زندان است یا نجف؟

استخدام شرکت خدمات نیروگاهی آهار

شایعه حضور سعید مرتضوی در نجف / وکیل مرتضوی: دروغ است؛ موکلم در زندان است

استخدام مشاور خانم و آقا آشنا به امور املاک در محدوده گوهردشتِ کرج

8 وزیر به کمیسیون های تخصصی می روند

کاندیداتوری جهانگیری ظاهرسازی بود/ چرا باید سر مردم کلاه بگذاریم

وقتی حاج ابراهیم با ترکش آبکش شد

عکس عصر جمعه شاهرخ استخری

پیشنهاد افزایش 25 درصدی حقوق کارگران برای سال آینده

با حضور امیر صباحی فرد سایت رادار بومی وحدت افتتاح شد

تصاویر| جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

جواد خیابانی هنوز گریه می کند

برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی کرمانشاه

استخدام نیروی آقا و خانم جهت نظافت در بندر عباس

آخرین وضعیت 41 نفر گرفتار در غار کلماکره پلدختر

نهاد های حمایتی موفق به تکمیل چتر حمایتی در کشور نشده اند

پاسخگویی به سؤالات حقوقی و قضایی مراجعین در ملاقات مردمی رییس حوزه قضایی بخش مهربان

کارگروه امنیت غذایی و بهداشتی در فاریاب آغاز به کار کرد/ ساماندهی مکان های عرضه دام

مشاوره قضایی رایگان در مصلی های نماز جمعه زاهدان

حوزه علمیه سند جامع مادر برای کشور تولید کند

نیازهای استان های تلفیقی شناسایی شود/ خراسان ‎شمالی؛ الگوی ‏کامل از وحدت شیعه و سنی

دست های پشت پرده برای حذف مصوبه مالیات پزشکان

توضیح رییس دادگستری یزد در مورد خبر دستگیری وارد کنندگان مواد مخدر به زندان

خنده دو رقیب قدیمی در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام

چه زمانی ساختمان جدید پلاسکو به کسبه تحویل داده می شود؟

آغاز نام نویسی ششمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور از فردا

تولیت آستان قدس رضوی ارتحال «حاج محمدرضا اعتمادیان» را تسلیت گفت

سؤال از وزیر نیرو به دلیل عدم پرداخت حقوق کارگران شرکت شفارود

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام

اختتامیه سوگواره اربعین در آینه رسانه ها فردا برگزار می شود

اختلاف سلایق نباید مانع توسعه مازندران شود

برنامه های دهه فجر در مدارس با نوآوری همراه باشد

استخدام مدیر آموزش،سوپروایزر دپارتمان زبان در مجتمع فنی تهران

مولر ادعای بازفید را در مورد ترامپ و وکیل سابقش رد کرد، بازفید بر صحت ادعای خود تأکید کرد

شهرداری تهران متولی ارائه مجوز به سمن ها نیست

دانشجویان بین المللی در نهایت سکوت «خودکشی» می کنند

نام نویسی دوره های بدون آزمون از امروز

ابراهیم فیاض: بعد از انقلاب، آخوند نتوانست با دانشگاه ارتباط برقرار کند

گزارش تصویری: نکوداشت سی امین سالگرد ارسال نامه امام خمینی(ره) به گورباچف

آیین بزرگداشت 19 ژانویه «روز آذری های مسلمان جهان» در اردبیل برگزار شد/تصاویر

یخ زدگی در بلند مدت بافت خاک مازندران را تغییر می دهد

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد تربیت فرزندان

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد نشوز

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد سقط جنین

متولی مجوز به سمن ها وزارت کشوراست/شهرداری مسئولیت تازه قبول نکند

پیشنهاد نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران

آغاز ثبت نام فرهنگیان برای عضویت در شورای عالی آموزش وپرورش

خروجی بلندمدت استانی شدن انتخابات توسعه پایدار سیاسی و پا گرفتن تحزب است

گوترش: نقش ایران در حل مشکلات منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است

معافیت از سربازی 3 خواهری به چه کسانی تعلق می گیرد؟+جزییات کامل

پیشوای آلمان، آشوبگر آبجوفروشی ها

حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پلاسکو جدید مهر 99 به کسبه تحویل می شود

تخت جمشید، ریشه در پیغام صلح و دوستی ایرانیان دارد

خوزستان خروجی آب در سد دز تنظیم شد

اولین دور اجلاس «علمای اسلامی قاره سیاه» در اتیوپی برگزار شد

بازدید فرمانده نیروی زمینی از تیپ 288 خاش

کشف یک میلیون نسخه کتاب قاچاق/نظارت بر موسسات کنکور

استخدام تعدادی بسته بند در محدوده محمدیه تهران

نادیده گرفتن خدمات نظام اسلامی راهبرد امروز دشمنان انقلاب است

خنثی شدن اکثر توطئه ها در یکسال گذشته

اتفاقی جالب در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت: رییسی در جایگاه سران قوا! (عکس)

استخدام وسط کار و چرخکار ماهر و نیمه ماهر در تهران

قرآن مجید ، سفرهٔ خداست/ برای بهره مندی از سفره قرآن نیازمند معلّم هستیم

بازدید آیت الله نمازی از رسانه رسمی حوزه

گوترش: من حق آغاز تحقیقات درباره پرونده خاشقجی را ندارم

صوت/ سه خصلت حضرت زهرا سلام الله علیها

صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در«عاشورای بازنمایی شده»

صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در«عاشورای بازنمایی شده»