مطالب مرتبط:
حضور 7هزار نماینده رسانه ها و اختصاص 414 جایگاه در آیین افتتاحیه بازی ها
تخریب رسانه ملی یا سیاه نمایی آیین های مردمی
آیین احیای عاشورایی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد
آیین تجلیل از خادمان فرهنگ عاشورایی در یزد برگزار می شود
جامعه امروز بیش از هر چیزی از «فساد» یا حداقل تلقی وجود فساد آسیب دیده / بزرگترین عامل مقابله با ناهنجاری، افکار عمومی است / مرگ یک رسانه وقتی است که متهم به دروغگویی شود / چه کسی است که اشتباه ندارد؟ آن را بپذیریم؛ ولو با زبان تلخ گفته شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 16:002018-10-21سياسي

صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در«عاشورای بازنمایی شده»


ـ نعمت الله فاضلی با صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی اظهار کرد: امروزه «عاشورای بازنمایی شده» که به واسطه تحول رسانه ای و تحول ارزشی در خودبیانگری ایجاد شده، - صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در عاشورای بازنمایی شده " گروه جامعه ــ نعمت الله فاضلی با صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی اظهار کرد: امروزه عاشورای بازنمایی شده که به واسطه تحول رسانه ای و تحول ارزشی در خودبیانگری ایجاد شده، در جریان است که این مسئله فرهنگی از قابلیت های انتزاعی و هویت سازی عاشورا در دهه های آینده می کاهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ نشست بررسی آیین عاشورا به مثابه مسئله فرهنگی ، شنبه، 28 مهرماه با حضور محسن حسام مظاهری، نعمت الله فاضلی و جبار رحمانی در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

نعمت الله فاضلی، انسان شناس و دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این نشست گفت: ما با یک آیین عاشورا سر و کار نداریم و هیچ وقت هم با یک آیین سر و کار نداشته ایم بلکه آیین های مختلف در طول تاریخ شکل گرفته و ماهیت آن، نوعی تکثر داشته است.

فهم عاشورا به عنوان یک مسئله فرهنگی از فهم تکثرپذیری آن آغاز می شود.

در گذشته این تکثر تحت تأثیر محیط زیست و اقلیم بود که در اقلیم های مختلف، آیینی متفاوت برای عاشورا شکل می گرفت.

همچنین آیین عاشورا علاوه بر مسئله اقلیم، تحت تأثیر ساختارهای قومی و قبیله ای هم بود و به تناسب اینکه ساخت قبیله از نظر ساخت اجتماعی چگونه بود، روابط خونی چگونه بود و در آن ساخت رابطه بین ایل و قبیله و تبار و طایفه و خانواده چگونه تعریف می شد، این آیین متناسب با آن تکثر و تنوع پیدا می کرد.

همچنین آیین مورد نظر بستگی به این داشت که چه مجاورت های سیاسی و جغرافیایی دارد مثلاً با چه مذاهبی و چه کشورهایی مقارن است.

همواره این تنوع و تکثر به عنوان یک نوع مسئله مطرح بوده است، همه میل داشتند به این تصور چنگ بزنند که گویی یک واقعه و یک فهم است اما این آیین دائماً متکثر می شد، اتفاقی که در جهان معاصر افتاده تغییر آن در بافت جدید است که تکثری جدید را پذیرفته و با تکثر کلاسیک که ناشی از اقلیم و قوم و قبیله بود، تفاوت دارد و من از نظرگاه خود به توضیح برخی از سازوکارهای تکثر معاصر را می پردازم.

سه مدل از آیین عاشورا در دوران پیشامعاصر وی در ادامه گفت: ما با عاشوراهایی مواجه ایم که سابقه تاریخی ندارد، من در یک طبقه بندی تیپولوژی نظری، سه نوع آیین عاشورا را از هم جدا می کنم، نخست آیین زیست شده عاشورا که شبیه بحثی است که کی یرکگور در اسلامِ مشاهده شده مطرح می کند، این مدل را خیلی نمی دانیم چیست و شاید هم همه کنش های دینی و آیینی اینگونه باشند، یعنی لحظه ای که فرد به عنوان کنشگر در آیین شرکت می کند اتفاقاتی در ناخودآگاه، خودآگاه و مجموعه وجودش می افتد که و تجربه ای می کند که ما و شاید خود فرد هم نمی داند چیست.

بعدها سعی می کنیم با یادآوری آن اتفاق درونی خود مواجه شویم که آیین یادآوری شده است.

ما بخش زیادی از آنچه راجع به عاشورا می گوییم، عاشورای به یادآورده شده است.

در دنیای مدرن، شکل سومی به وجود آمده به نام آیین مشاهده شده که از آیین تجربه شده و به یادآورده شده هم فاصله می گیرد.

در جهان معاصر، شکاف عظیمی بین این سه عاشورا به وجود آمده است که در گذشته چنین وضعیتی نبود، در دوره پیشامعاصر عاشورا کمتر به یادآورده می شد و به ندرت مشاهده می شد، عاشورا تماماً به عنوان یک رخداد زندگی می شد.

عاشورا به مثابه یک فضای زندگی بود، مگر ما زندگی مان را به یاد می آوریم؟، مثلاً هر روز صبحانه می خوریم و دیگر یادآوردن آن برای ما موضوعیت ندارد!، ممکن است یک روزی موضوعیت بیابد ولی در حال حاضر چنین نیست.

عاشورا در گذشته زندگی می شد اما امروزه عاشورا دائماً به یادآورده می شود، آن مقداری که زندگی می شود بسیار کم است اما آن مقداری که به یادآورده می شود، بسیار است.

عاشورای مشاهده شده و به یادآورده شده اشکال وسیعی پیدا کرده اند و از دل آن، عاشورای بازنمایی شده پدید آمده است.

یک تعزیه در یوتیوب صدهاهزار بیننده دارد، این عاشورایی نیست که تجربه شده باشد، به یادآورده شده هم نیست و از عاشورای مشاهده شده کسی دیگر منشأ می گیرد یعنی تبدیل به نظام نشانه ای جدید شده است، عکس و صوت و تکنولوژی در هم می آمیزند و در قاب جدیدی به نام یوتیوب که از فیلم پورن تا فیلم مذهبی در آن وجود دارد، ارائه می شود.

یعنی همنشینی نظام نشانه های متضاد که دنیای جدیدی است و عاشورای شماره چهارم را رقم می زند.

عاشورای چهارم در عصر جدید فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این مدل جدید، حادثه های کوچک و جرم های اندک به وزن های بزرگ بازنمایی تبدیل می شوند، یعنی یک اتفاق در یک شهر یا روستا تبدیل به یک بازنمایی می شود که برای همیشه در دسترس می ماند.

صدها هزار بازدید خورده و تا چند قرن آینده هم بازدید خواهد خورد.

هر چه زمان می گذرد با یادآوری آن تجربه و حتی آنچه مشاهده شده هم فاصله می گیرد.

یعنی نه تنها از عاشورا به عنوان امر تاریخی فاصله می گیرد، حتی از آنچه به عنوان نمایش اجرا شده هم فاصله می گیرد.

ما به تدریج به طرف این میریم که عاشورا اجرا می شود برای بازنمایی ها؛ حتی در کیفیت صحنه آرایی و اجرا، ملاحظات بسیاری همچون ساختن یک فیلم لحاظ می شود، امروز در اجرا، وفاداری به اصل موضوع، وجود ندارد و شاید هم هیچوقت چنین دغدغه ای وجود نداشته است آنچه که مبنا بوده، زندگی است که واقعیتی بوده که آیین بر آن استوار بود و نه واقعه کربلا؛ مسئله فرهنگی که در دنیای معاصر با آن مواجه ایم چهار عاشورایی است که با آن مواجه ایم، عاشورای بازنمایی شده روز به روز پررنگ تر می شود و با عاشوراهای پیش از خود در حال بیگانه شدن است.

این عاشورا عامل تعیین کننده کیفیت برگزاری این آیین است لذا عناصر نمایشی ایین بیشتر می شود و روز به روز اهمیت بیشتری می یابد.

فاضلی در ادامه گفت: تحول ارزشی در جامعه رخ داده است، اینگلهارت می گوید نیاز به نمایاندن خود و خودبیانگری به عنوان یک نیاز وجودی در حال توسعه است، اینکه فرد دیده شود و در کانون توجه قرار گیرد مثل تنفس کردن یک نیاز اساسی محسوب می شود، امروزه در تعریف آزادی می گویند آزادی یعنی فراهم کردن موقعیت هایی که امکان دیده شدن، شنیده شدن، خوانده شدن و فهمیده شدن برای همه فراهم شود، یک زمانی آندره مالرو گفته بود قرن بیست و یکمی در کار نخواهد بود مگر اینکه باید قرنی باشد که به طور سمبلیک هرکس یک ربع در دنیا دیده شود.

اینگلهارت در بحث ارزش های فرامادی می گوید خودبیانگری در رأس همه ارزش های فرامادی است.

عاشورای بازنمایی شده به تحول ارزشی در زمینه خودبیانگری ارتباط دارد، یعنی امام حسین بازنمایی نمی شود بلکه خود آدم ها بازنمایی می شوند! البته همیشه به اشکال گوناگونی همین بوده اما چیزی که اضافه شده به این داستان، تحول ارزشی به سمت خودبیانگری است.

این پژوهشگر تصریح کرد: نگاه کردم ببینم چه چیزی در اجراهای جدید جلب توجه می کند؟، مثلاً همین هیئت یزد که معروف شده را بررسی کردم، فهمیدم از شش ماه قبل تک تک نوحه ها تمرین می شود و با سختی بسیاری برای مراسم محرم آماده می شوند، برای من هم عجیب به نظر می رسید که چگونه شعر به این سختی را به این خوبی اجرا می کنند!، آنچه در حسینیه نهایی می شود، اجازه فیلمبرداری می یابد و پخش می شود باید بعد از بارها اجرا انجام پذیرد.

زنجان بودم، از کسی درباره وضعیت آیین های عزاداری پرسیدم.

گفت برای ما چندان مطلوب نیست و با یزد و تهران فاصله داریم چون تمرینمان خوب نیست، تیم هایمان خوب ساماندهی نمی شوند و .

، یعنی نگاه آن ها کاملاً به ارزش بازنمایی فردی و اجتماعی آیین معطوف شده است.

گذشته، بازیگری در فضای آیینی مطرح نبود اما امروز برای دیده شدن چنین می کنند.

دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: عاشورای بازنمایی شده خود، بخشی از مسئله جهانی شدن است، جهانی شدن کلاسیک هم مطرح نیست بلکه جامعه شناسی معاصر مطرح است، همیشه ساختار اسطوره ها به طور تاریخی پیوندهای جهانی با هم دارند اما آیین امروزی عاشورا، اجرا و بنیادهایش جهانی نیست، بعد از اجرا چون تبدیل به نظام نشانه ای بصری می شود به سرعت قابل نقل و انتقال و جهانی می شود و در کانتکست های دیگر، معانی و تفسیرهای دیگر پیدا می کند.

در این جهانی شدن فقط آیین نیشابور جهانی نمی شود بلکه آیین های دیگر هم در نیشابور منعکس می شوند و نظام های نشانه ای با هم تبادل را آغاز می کنند و تحت تأثیر یکدیگر بر سیالیت آیین می افزایند.

هیچ آیینی صلب نیست اما این مقدار سیالیت سابقه نداشته است چون در گذشته به تصویر و صوت متکی نبود.

آیین عاشورا در نتیجه بازنمایانده شدن، جهانی تر می شود اما در عین حال قابلیت انتزاعی این آیین کاهش پیدا می کند.

امر بصری و کاهش قدرت انتزاع وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در گذشته همه آیین ها تلاشی برای این بودند که امری انتزاعی را انضمامی کنند، به تعبیری عینی کردن امر ذهنی و بیرونی کردن امر درونی را دنبال می کردند اما بیرونی کردن از نظر انضمامی بودن تابع این است که چه نظام رمزگانی دارد، مثلاً در گذشته کسی که زینب خوانی می کرد، مرد بود، تماشاگران تعزیه باید این تخیل را پیدا می کردند که زینب را در بدن یک مرد، تجسم و گریه کنند.

یعنی واقعاً باور کنند که او زینب است و گریه کنند!، در واقع تصویری وجود ندارد و صحنه است که انتزاع را بر می انگیزد، شما به خودت القا کرده ای که او زینب است! حتی مثلاً کَل حسنِ روستای خود را باید امام حسین تصور کنند، خودم صحنه ای را دیدم که در تعزیه حضرت علی اصغر(ع)، مادران روستا صف کشیده بودند و فرزندان قنداقی خود را برای تبرک به دست امام حسینِ تعزیه، می دادند.

یعنی اوج انتزاع و این باور که آن ها خود را در محضر امام حسین(ع) تصور می کنند.

تصویر این قابلیت را ندارد، حتی بعضی می گویند تلویزیون هم فاجعه بار است چون تصویر خود را تحمیل می کند و شما بدون تمرکز و دقت .

اما اگر کتاب و رمان بخوانیم باید تخیل قوی و دقت داشته باشی، باید از روی واژه ها مفاهیم را تجسم و تصور کنیم.

اتفاقی که در عاشورا می افتد به صورت یک مسئله این است که روز به روز قدرت انتزاع آن کاهش می یابد، یعنی سهم مشارکت فعال آدم ها کاهش می یابد.

به تعبیر آقای ملکیان کل مناسک امروز با مشکلی بنیادین مواجه هستند، مناسک کارکرد هویت سازی دارند اما دنیای جدید، دنبال زیست جهان وطنانه است و می خواهد فقط انسانیت، حقوق بشر و حقیقت جهان شمول وجود داشته باشد.

دعوای خیلی بزرگ انسان شناس ها درباره نسبیت فرهنگی و بحث پایان فرهنگ دوباره مطرح شده است.

فاضلی در پایان تصریح کرد: رسانه دارد از آیین ها سرزمین زدایی می کند، آیین ها به چیزهایی قابل تماشا تبدیل می شوند و شاید دنیا به عنوان سرگرمی به آن نگاه کند، مثلاً ما گاوبازی اسپانیایی ها را به عنوان سرگرمی می بینیم، سامورایی های ژاپن را نگاه می کنیم، کابوهای امریکایی را تماشا می کنیم اما برای خود مردمان آن کشورها به معنای سرگرمی نیست، وجه تاریخی و هویتی دارد اما واقعیت این است که ناظر بیرونی امروزه آن را به عنوان سرگرمی، اثر هنری یا در بهترین حالت آن را گفت وگوی فرهنگی می بیند.

چون نظام رمزگانی جدید، پررنگ شدن هویت ها را نمی پذیرد و در این بازخوانی جدید است که مسئله عاشورا خود را از نو به شکل دیگری آشکار می کند.

به نظر من در دو دهه آینده از قابلیت هویت سازی این آیین کاسته می شود و این یکی از وجوه آیین عاشورا به مثابه مسئله فرهنگی است.

گزارش از مجتبی اصغری انتهای پیام
کلید واژه ها: عاشورا - آیین - پژوهشگاه علوم انسانی - فرهنگی - علوم انسانی - فاضلی - رسانه - قبیله - پژوهشگاه - انسان - تفاوت - تاریخ - محیط زیست - علوم - زیست - جدید - اجتماعی - خانواده - تاریخی - متفاوت - برگزار - کلاسیک - رحمانی - آینده - گزارش - رابطه - روابط - سیاسی - جامعه - محیط

آخرین اخبار سرویس:
رازهای دکوراسیونی که منزل شما را زیباتر می کنند!

اگر بسته حمایتی دولت را دریافت نکردید، بخوانید

کاندیداتوری جهانگیری و عارف در انتخابات ریاست جمهوری 1400 / دولت روحانی کرخت است

نمایش حاشیه دار مستند «راه طی شده» ملاقلی پور از «بازرگان»

برگزاری کنفرانس بین ادیان با موضوع امام حسین(ع) توسط موسسه خیریه آیت الله خویی

برجام چالش جدی برای سیاست خارجی است

آیا راه رفتن به عقب باعث افزایش حافظه می شود؟

مسابقات مناظره فرصتی برای توسعه فردی و اجتماعی است

آخرین جزییات از تصمیم گیری ها برای هاتگرام و تلگرام طلایی

لیست انتصابات افشانی منتشر شد +جدول

اجرای بیش از 40 برنامه هفته بسیج در فیروزکوه

حکم دادگاه جوانفکر صادر شد

خارج شدن مرگبار قطار از ریل در بارسلونا + فیلم

مهدی تاج: هیچ اصراری برای ماندن نداریم و قانون را هم دور نمی زنیم

تدارک ویژه شبکه استانی اترک برای چهلمین سالگرد انقلاب

مصادره کاربران تلگرام

لزوم ایجاد فضای گفت وگو در حوزه کارآفرینی و کسب و کار

چگونه حاج حسن شایان فر «گنجینه اسرار انقلاب» شد؟

دیدار اعضای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی مجلس با رهبر معظم انقلاب

مراسم سالگرد آیت الله العظمی بهاء الدینی برگزار شد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر خوانساری

چگونگی واگذاری پالایشگاه کرمانشاه در کمیسیون انرژی بررسی شد

رونمایی و افتتاح خط تولید و تحویل دهی خودرو زرهی طوفان به نیروی زمینی سپاه

گزارشی رییس اورژانس کشور از عملکرد این سازمان در ایام اربعین

سوال قاضی پور از وزیر بهداشت به صحن علنی ارجاع شد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: روح کتاب و کتاب خوانی باید در جامعه امروز زنده شود

هفتادمین شماره نشریه «دانشجویان» منتشر شد

الحوثی: یمنی ها به حق دفاع از خود در برابر متجاوزان پایبند هستند

تعامل روابط عمومی ها و رسانه ها مبتنی بر سعه صدر باشد

رایزنی جابری انصاری درباره سوریه در سوییس

شناسایی و تعقیب قضایی 15 عامل اصلی تجمعات شوش

نمایش حاشیه دار مستند ملاقلی پور از «بازرگان»

تشکیل اتاقی جدید برای مدیریت دوران تحریم

آنتن دهی و پوشش تلفن همراه در فیروزکوه

مراسم 16 آذر با حضور ریاست جمهوری برگزار می شود

پاسخ ایران به اظهارات هانت درباره نازنین زاغری

شعار های شنیده نشده از هفت تپه

استراتژی دشمن بر ایجاد تفرقه میان مسلمانان متمرکز است

انتقاد تند عضوجامعه مدرسین از دوره مدیریتی اصلاح طلبان

بعیدی نژاد: مسئولان اطلاعات دقیقی درباره پولشویی در کشور دارند

اطلاع رسانی تخلفات رانندگی از طریق پیامک

جشن «جام باشگاه های کتابخوانی» در بهارستان برگزار می شود

فتاوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی درباره بکارت، ازاله بکارت و ترمیم بکارت

صدیقی در مراسم بزرگداشت آیت الله بهاء الدینی: امروز برخی به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه در میان حوزه و مردم هستند

تعامل روابط عمومی ها و رسانه ها مبتنی بر سعه صدر باشد

اشتغال آفرینی موجب نشاط اجتماعی می شود

کتاب انوارالولایه تالیف امام جمعه بوشهر رونمایی شد

چهره باورنکردنی هنرپیشه ایرانی که مبتلا به سرطان است + تصویر

نشست تازه صلح سوریه محور گفت وگوی جابری انصاری و دیمیستورا

پیگیری مشکلات معلولان بهارستان توسط سعید جلیلی

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

ترامپ: احتمالا بن سلمان از قتل خاشقجی خبر داشته است

نشست تازه صلح سوریه محور گفت وگوی جابری انصاری و دیمیستورا

دیدار اعضای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی مجلس با رهبر معظم انقلاب

ایجاد کتابخانه در مساجد اقدامی بسیار ارزشمند است

آشنا: تروریست مذهب نمی شناسد و قربانیان خود را گزینش نمی کند

البرز افراد توانمندی برای احراز پست استانداری دارد

قزوین آماده حمایت از سرمایه گذاری خارجی است

سقوط مرگبار مادر و کودک به داخل چاه 90 متری

اشتغال آفرینی موجب نشاط اجتماعی می شود

جمعی از فرماندهان سپاه فجر استان فارس با تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی دیدار کردند

کتک خوردن مادران شهدا/ بر چه اساس و قانونی مرحوم تاج الدین را در گلستان شهدا دفن کردند؟

حضور وزیر دفاع در کمیسیون امنیت ملی

مرور 5 سال خاطره انگیزی که پلی استیشن 4 برایمان رقم زد

تصاویر/ دیدار معاون پژوهش حوزه و جمعی از کتابداران و مسئولان امور کتابخانه ای حوزه های علمیه

جلد اول دانشنامه قرآنی فقه و اصول منتشر شد

تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس

ایران جزو 10کشور مطرح موشکی جهان

کاظم صدیقی: برخی هیچ غیرتی بر روی دین الهی نداشته و قبله خود را ظالمان کاخ سفید قرار داده اند

هشدار درباره سناریوی خطرناک مشاوران تندروی ترامپ در قبال ایران| توصیه به کنگره برای مقابله با ترامپ

با انجام این عمل، شیطان حسودانه به شما می نگرد

اشتغال آفرینی موجب نشاط اجتماعی می شود

کتاب انوارالولایه تالیف امام جمعه بوشهر رونمایی شد

تلاش انگلیس برای ایجاد صلح در یمن

تصویب طرح کاهش سن نامزدی در انتخابات

نهمین گردهمایی متخصصین فضای سایبری کشور های اسلامی

«جلال غفاری قدیر» به شبکه افق می رود

سیره پیامبر اسلام (ص) برای امت اسلامی مشعل راه است

طلاب جزء محروم ترین اقشار جامعه اند

ممنوعیت استفاده از نمادهای دینی در دادگاه های آلمان

نامه یک وزیر برای واگذاری یک ملک 1000 میلیارد تومانی به یک شخص

البرز افراد توانمندی برای احراز پست استانداری دارد

نفوذی های دشمن بدتر از ترامپ عمل می کنند

قزوین آماده حمایت از سرمایه گذاری خارجی است

البرز افراد توانمندی برای احراز پست استانداری دارد

قوه قضاییه مهلتی برای ظریف تعیین نکرده است/نامه یک وزیر برای واگذاری یک ملک 1000 میلیارد تومانی به یک شخص

مراسم 16 آذر با حضور ریاست جمهوری برگزار می شود

تصویر عماد طالب زاده در کنار یک آقازاده!

قزوین آماده حمایت از سرمایه گذاری خارجی است

لایحه عوارض کسب و پیشه در شورای شهر قزوین تصویب شد

محرومیت زدایی محور خدمات بسیج در گچساران است

ترویج تفکر بسیجی در جامعه کشور و نظام را بیمه می کند

چگونگی واگذاری پالایشگاه کرمانشاه در کمیسیون انرژی بررسی شد

گزارشی رییس اورژانس کشور از عملکرد این سازمان در ایام اربعین

قوه قضاییه مهلتی برای ظریف تعیین نکرده است/یک مقام :نامه یک وزیر برای واگذاری یک ملک 1000 میلیارد تومانی به یک شخص

آغاز گشت های محله محور در بهارستان / نقش برجسته بسیج در انقلاب اسلامی

اعلام نتایج نخستین انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان در روز جمعه

تفریح جدید جوانان پس از بارش باران در بوشهر + فیلم

وزیر راه: ایران و روسیه پروژه های مشترک خود را ادامه می دهند

توییت بعیدی نژاد درباره پولشویی در کشور

صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در«عاشورای بازنمایی شده»

صورتبندی چهار مدل از آیین های عاشورایی/ رسانه و میل به دیده شدن در«عاشورای بازنمایی شده»