مطالب مرتبط:
زجر می کشند، اما توان سخن ندارند/ آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند
کلیسای هلند نیز به مخفی کاری آزار جنسی کودکان متهم شد
واتیکان از مخفی کاری درباره آزار جنسی کودکان در کلیسا مطلع بوده است
بازیگر 81 ساله آمریکا به جرم آزار جنسی محکوم شد
اعتراف نیکول کیدمن: ازدواج با تام کروز از آزار جنسی نجاتم داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 15:522018-10-21پزشكي

آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند


مدیرعامل انجمن باور گفت: درمیان افراد دارای معلولیت، افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از .

- سلامت نیوز: مدیرعامل انجمن باور گفت: درمیان افراد دارای معلولیت، افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از خود دفاع کنند و کم توانان ذهنی شدید، اصلا متوجه نمی شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از برنا، این روزها اخبار منتشر شده درباره کودک آزاری، همسرآزاری و تجاوز و تعرض به ویژه به کودکان کم نیستند اما آنچه که در میان اخبار کمتر دیده و شنیده می شود موضوع آزار جنسی افراد دارای معلولیت وبه ویژه کم توانان ذهنی است، مساله ای که به دلیل عدم توانایی فرد آزار دیده برای بیان مشکل، کمتر ثبت شده و کمتر نیز به آن پرداخته می شود.

سهیل معینی- مدیر عامل انجمن باور- درباره تعرض به افراد دارای معلولیت گفت: به طور قطع افراد دارای معلولیت که توانایی کمتر مراقبت از خود و قدرت دفاعی کمتری دارند در معرض تعرض و تجاوز قرار دارند.

وی با تاکید براینکه آزار جنسی افراد دارای معلولیت در تمام جهان وجود دارد و مختص به ایران نیست، ادامه داد: اما کمیت این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت است، یعنی کشورهایی که دارای سازمان های متولی و سازمان های مدنی هستند که به طور دقیق تر وضعیت افراد دارای معلولیت را رصد می کنند نسبت به مسائل از جمله میزان آزار جنسی این افراد آگاه تر ویده و امکانات و ابزار حقوقی لازم را نیز برای دفاع از قربانیان در اختیار دارند.

ضعف رصد خشونت علیه افراد دارای معلولیتمدیرعامل انجمن باور افزود: این درحالی است که در کشورهای در حال توسعه ضعف بیشتری درباره رصد، ضبط وثبت خشونت و آزار افراد دارای معلولیت و نیز دفاع از قربانیان وجود دارد.

وی با بیان اینکه کشور ما نیز با مساله آزار جنسی مواجه است و دلیلی هم برای انکار این مساله وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در رسانه های گروهی ،اخبار زیادی درباره کودک آزاری داریم و وقتی با چنین مساله ای مواجه می شویم باید بدانیم افرادی که آسیب پذیرترند بیشتر هم در معرض خطر قرار دارند.

معینی با اشاره به اینکه زنان قربانی اصلی تعرض و سوءاستفاده جنسی هستند و در درجه بعد کودکان و عمدتا کودکان دختر هستند که در معرض چنین خطری قرار دارند و البته پسر بچه ها نیز با آزار جنسی مواجه می شوند، اظهار کرد: درمیان افراد دارای معلولیت نیز افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از خود دفاع کنند، کم توانان ذهنی شدید اصلا متوجه نمی شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند و فریب می خورند مگر اینکه آزار جنسی همراه با آزار جسمی باشد که در این صورت نیز قادر به بیان و متهم کردن فرد آزار دهنده نیستند.

رییس هیات مدیره کانون سراسری تشکل های معلولان کشور اضافه کرد: اگر آزار جنسی از سوی بستگان باشد، خانواده دیرتر متوجه می شوند و با توجه به فرهنگ پنهان کاری که در خانواده های ما وجود دارد بسیاری از آنها پس از اطلاع از موضوع سعی می کنند خودشان مساله را حل کنند تا آبروی خانواده حفظ شود.

وی تاکید کرد: بیشترین آسیب زمانی رخ می دهد که فرد دارای معلولیت ذهنی سن کمی داشته باشد و چون کودک قادر به بیان مشکل نیست خانواده هم دیرتر متوجه می شود و نمی تواند متهم را بشناسد به ویژه آنکه معمولا تعرض و تجاوز به افراد دارای معلولیت در خارج از موسسه محل نگهداری یا خارج از منزل صورت می گیرد و حتی اگر این چنین فردی گم شود تا زمان پیدا شدن ممکن است مورد آزار و سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد.

معینی با بیان اینکه کودکان معلولی که کمتر از حمایت های خانوادگی برخوردارند بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند، عنوان کرد: حال اگر کودک معلول کودک کار هم باشد به طریق اولی احتمال آزار جنسی وی بیشتر است.

ناتوانی کم توانان ذهنی برای بیان آزار جنسیوی عدم توانایی افراد دارای معلولیت ذهنی برای بیان مساله و شناسایی متجاوز و نیز پنهان کاری خانواده ها و مراکز نگهداری از معلولان پس از اطلاع از تجاوز برای حفظ آبرو را از مهم ترین علل عدم ثبت این موارد و تبدیل آنها به آمار خواند و اظهار کرد: مراکز نگهداری وقتی متوجه می شوند کودکی درون مرکز مورد آزار جنسی قرار گرفته برای حفظ آبروی مرکز سعی می کنند موضوع را داخل مرکز حل کرده و آن را به مراجع ذیربط گزارش نمی کنند، لذا کمتر آمار ثبت شده ای در این زمینه داریم.

مدیرعامل انجمن باور درخصوص اینکه آیا قانونی درخصوص حمایت از افراد دارای معلولیت در مقابل آزار جنسی وجود دارد یا خیر توضیح داد: به طور مستقیم چنین قانونی وجود ندارد اما در قانون جدید حمایت از معولان ماده ای است که براساس آن وقتی فرد دارای معلولیت به واسطه معولیت مورد تبعیض و سوء استفاده قرار می گیرد حامیان یا والدین وی یا سمنی که متوجه موضوع شده می توانند در دستگاه قضایی طرح دعوی کرده و سازمان بهزیستی مکلف است هزینه ها مرتبط را پرداخت کند.

وی خاطر نشان کرد: در کنوانسیون حقوق افراد معلولیت که در حال حاضر جزو قوانین ما نیز هست بیشتر بر این قضیه تاکید شده و در موارد گوناگون بر ضرورت رصد سوءاستفاده از افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان و زنان تاکید شده است، در این کنوانسیون دولت ها مکلف شده اند که مکانیزمی طراحی کنند تا سوءاستفاده و آزار و تعرض به افراد دارای معلولیت ثبت شود و همچنین مراکز مداخله ای طراحی شود که این افراد بتوانند دراین خصوص طرح مساله کنند همچنین باید دولت ها شرایطی را فراهم کنند که اگر فرد در مکانی زندگی می کند که مورد سوءاستفاده قرار می گیرد به سرپناه امن منتقل شده، خدمات بهداشتی و سلامت دریافت کرده همچنین از نظر حقوقی از وی دفاع شده و متجاوز مجازات شود.

جلب همکاری دستگاه قضا برای رصد تعرض به معولانرییس هیات مدیره کانون سراسری تشکل های معلولان کشور با اشاره به اینکه دبیرخانه ای برای پیگیری اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معولیت در انجمن باور مستقر است، عنوان کرد: دراین دبیرخانه بهزیستی و بنیاد شهید که مراجع ملی اجرای کنوانسیون هستند و نمایندگان دستگاه های دیگر عضو هستند، در این دبیرخانه همکاری های خوبی با قوه قضاییه آغاز شده است از جمله مباحثی که در این همکاری پیگیری می شود آن است که رصد کنیم چقدر افراد دارای معلولیت به ویژه زنان و کودکان معلول در معرض سوءاستفاده و تعرض قرار دارند که دستگاه های زیرمجموعه قوه قضاییه می توانند این اطلاعات را جمع آوری کنند.

وی حساس تر شدن اورژانس اجتماعی بهزیستی در راستای پیگیری دقیق تر تعرض و سوءاستفاده از زنان و کودکان معلول و طراحی بسته های حمایتی و مداخله ای را از دیگر فعالیت های این دبیرخانه عنوان کرد.

معینی با تاکید براینکه بیش از گذشته رصد تعرض و سوءاستفاده از افراد دارای معلولیت پیگیری می شود ، اظهار کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل کشف وقوع جرم تجاوز و تعرض است که اگر این موضوع انجام شود دستگاه ها می توانند مداخله کرده و از قربانیان حمایت کنند.

وی موضوع تشدید مجازات علیه ا فرادی که از افراد دارای معلولیت، زنان و کودکان معلول که در بسیاری از کشورها جهان اجرا می شود را از دیگر موضوعات مورد پیگیری در دبیرخانه پیگیری اجرای کنوانسیون عنوان کرد و افزود: اکنون در حال گفت و گو برای اجرای چترهای حقوقی و حفاظتی مضاعف برای برای افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان و زنان هستیم که امیدواریم به مرحله اجرا برسد.

مدیرعامل انجمن باور خاطرنشان کرد: باید به جامعه آموزش دهیم که مخفی کردن تجاوز و عدم گزارش آن حمایت از مرتکبان است، همچنین در تمام جهان تلاش بر آن است که به افراد در معرض آسیب به ویژه کودکان آموزش خودمراقبتی داده و به کم توانان ذهنی نیز برحسب بهره هوشی آنها آموزش دهیم که کدام حرکت تعرض به وی بوده و نباید انجام شود.

وی اضافه کرد: باید به خانواده ها آموزش دهیم که چگونه می توانند بیشتر از فرد دارای معلولیت مراقبت کنند و همچنین باید مراکز مداخله تخصصی برا ارائه خدمات مشاوره و مددکاری به زنان و کودکان دارای معلولیت که در معرض تعرض قرار دارند راه اندازی شود.

معینی تاکید کرد: باید نسبت به این موضوع در کشور اهتمام شود که برای فرد مورد تعرض یا تجاوز علاوه بر مداخلات اولیه و ارائه خدمات بهداشتی و سلامتی و روانشناسی مداخلات ثانویه صورت گرفته و بسته حمایتی برای این افراد طراحی شود، همچنین بدون نیاز به طی مراحل دادرسی طولانی بتوانیم برای متجاوز یا متعرض به فرد دارای معلولیت سریعا حکم بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: باید به گونه ای از فرد آزار دیده حمایت شود که وی از چرخه آسیب به سرعت خارج شده و جرات ابراز آسیب را داشته باشد و مطمین باشد که اطلاعات وی مخفی خواهد ماند، این فرد باید مطمئن باشد که چرخه حمایت معیوب نیست و این چرخه باید برای وی کامل شود یعنی فرد به این اطمینان برسد که اگر تجاوز را گزارش کند واقعا چرخه آسیب قطع و وی مورد حمایت قرار می گیرد تا زمانی که امنیت وی به طور کامل برقرار شود.


کلید واژه ها: آزار جنسی - جنسی - مدیرعامل - کودک - سلامت نیوز - کودک آزاری - قربانی - کودکان - مراقبت - تعرض - قربانیان - کشور - مدیر - اخبار - سلامت - تجاوز - خشونت - سوءاستفاده - نیوز - متفاوت - انکار - رسانه - توسعه - گزارش - منتشر - میزان - ایران - جهان - دختر - زنان

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی آزمایشگاهی برای توسعه کسب وکار نانومیله های طلا

فرمول غذایی برای تعادل هورمون ها

عاداتی که به تضعیف استخوان ها منجر می شوند

«فیبر»؛ سدی در برابر بیماری

هفت نشانه غیر معمول ناشی از فقر آهن را بشناسید

بخور، درمان خشکی چشم در فصل سرما

علت ایجاد خارپاشنه چیست؟ + راه درمان

برای داشتن موهای پرپشت این ده ترفند را رعایت کنید

عوارض شایع داروهای خواب آور

دانستنی های جالب علمی

خواب کمتر از 6 ساعت عامل ضخیم شدن عروق خونی است

عوارض شایع داروهای خواب آور

4 نوع سردرد که هرگز راجع به آن ها نشنیده اید

چند نشانه بیمار کلیوی

اینفوگرافی / 6 خوراکی برای کاهش سردردهای میگرنی

نگرانی وزارت بهداشت از آمار سوء تغذیه در چابهار

عوارض مصرف زیاد برنج

زایمان فیزیولوژیک در ایران با چه چالش هایی روبرو است؟

10 راه افزایش طبیعی هورمون دوپامین

تغییر آرایش مغزی نوجوانان با مصرف مواد مخدر

چرا در زمستان پوست خشک و بد حالت می شود

مضرات خواب کمتر از 6 ساعت برای بدن

متخصص داخلی: نکات مهمی که در مورد «تب» باید بدانید

وقتی کاهش دید خبر از بیماری خطرناک می دهد

10 راه افزایش طبیعی هورمون دوپامین

کنترل فشارخون با یک نوشیدنی خوشمزه

وقتی دندان می میرد!

عفونت های دهانی که سر و گردن را فرا می گیرند

کلاف سردرگم درمان معتادان مبتلا به «اچ آی وی»

با یک آزمایش خون ساده به راز درونتان پی ببرید

شیوع ایدز بین نوجوانان نگران کننده است

بهترین زمان برای آشامیدن آب چه موقع است؟

راههای درمان زخم بستر

10 ترفند طلایی برای از بین بردن درد مفاصل

6 اصل مهم برای سبک زندگی سالم انسان ها

علائمی که خبر از بیمار شدن قلب می دهد

این پادرد نشانه ی چربی و قند خون است

بهترین ورزش برای چربی سوزی و لاغری چیست؟

مصرف توتون در ایران 7 برابر شده است

فقر و بیماری؛ نتیجه تضییع حق آبه ورزنه ای ها

قوز قرنیه چیست و چه کسانی را گرفتار می کند؟

رژیم غذایی پرفیبر به پیشگیری از سرطان کمک می کند

نسخه طب سنتی برای درمان سکسکه

با شایع ترین انواع کمبود ویتامین و راه های رفع این کمبودها آشنا شوید

بهترین ورزش ها برای مقابله با فشار خون بالا

نکته بهداشتی: سوفل قلبی

سیگار کشیدن در دانشگاه تورنتو ممنوع شد

علائم هشدار دهنده ای که خبر از سرطان می دهد

سیگار کشیدن در دانشگاه تورنتو ممنوع شد

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان آموزشگاه … را به استفاده از تغذیه ی صحیح و سالم علاقه مند نمایم ؟

بیماری های قلبی و عروقی بیشترین علت مرگ و میر در نهاوند است

ماهانه 130ملیارد ریال برای درمان در بیمه سلامت پرداخت می شود

رقص، آهنگ و دورهمی ای به بهانه روز پرستار؛ همه برنامه های دانشگاه علوم پزشکی بجنورد برای شاد بودن! + فیلم

نسخه طب سنتی برای درمان سکسکه

آمار بالای سوء تغذیه در چابهار نیازمند توجه جدی خیران است

چرا نباید کمتر از 6 ساعت در شبانه روز بخوابیم؟

220 مادر باردار در چرام سبد غذایی دریافت کردند

کمبود دو هزار و 500 نیروی پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

با یک آزمایش خون ساده به راز درونتان پی ببرید

سمینار سه روزه مدیریت خون بیمار در قزوین برگزار می شود

8 روشی که شما را به یک کتاب خوان حرفه ای تبدیل می کند

وزارت بهداشت: آمار سوء تغذیه در چابهار نگران کننده است/ 39 هزار نفر از کودکان زیر 5 سال به سوء تغذیه مواجه هستند

وسایل پرکاربردی در زندگی روزمره که بسیار آلوده اند!

وقتی کاهش دید خبر از بیماری خطرناک می دهد

ظاهر جدید «مگان مارکل» سوژه رسانه ها شد

مجری جنجالی برای انجام هفت عمل زیبایی به ایران آمد

استخدام بهیار و یا کمک پرستار در مرکز مهرورزان صباگستر – البرز

وسایل پرکاربردی در زندگی روزمره که بسیار آلوده اند!

تجلیل از پرستاران کُردستانی

سلولیت؛ عارضه ای پوست پرتقالی که زنان را تهدید می کند

آمار بالای سوء تغذیه در چابهار نیازمند توجه جدی خیران است

راه های تقویت ناخن های آسیب دیده/ استفاده از روغن های گیاهی را فراموش نکنید

عاداتی که به تضعیف استخوان ها منجر می شوند

رقص، آهنگ و دیگر هیچ به بهانه روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکی بجنورد/ آیا راه دیگری برای شاد بودن نیست؟+ فیلم

عاداتی که به تضعیف استخوان ها منجر می شوند

نسخه طب سنتی برای درمان سکسکه/ عارضه ای که خواب و خوراکتان را مختل می کند

کودکان ایلامی بیشتر از متوسط کشور قربانی حوادث می شوند

ساماندهی بیماران بی سرپرست در بیمارستان های فارس

بیش از چهار هزار مورد بازرسی بهداشتی در جوانرود انجام شد

بازنگری دوره پزشکی عمومی در علوم پزشکی

چه کنیم تا فرزندی مستقل داشته باشیم؟

یک کودک 10ماهه بر اثر آنفلوانزای خوکی در گرجستان جان باخت

علائمی که خبر از بیمار شدن قلب می دهد

افزایش تکوین سلولهای پیش سرطانی با نبود یک پروتیین

مرگ مغزی زهرا باغبان قهرمان تکواندو در شیراز! + عکس

مجری تلویزیون انگلیس برای انجام هفت عمل جراحی به ایران آمد!

عاداتی که به تضعیف استخوان ها منجر می شوند

ترفندهایی برای عطر زدن

بهداشت مدارس، زیر ذره بین کارشناسان سلامت

میزان بالای کلسیم نشانه اولیه بیماری قلبی است

کنترل فشارخون با یک نوشیدنی خوشمزه/ شربت نارنگی قاتل یبوست

عاداتی که به تضعیف استخوان ها منجر می شوند

ابداع پچ ضد بارداری غیرتهاجمی با تاثیر یک ماهه

کاهش خطر ابتلا به سرطان معده به کمک مصرف میوه و سبزی

ایران دارنده مقام اول تولیدات پزشکی داخلی در غرب آسیا

ابداع پچ ضد بارداری غیرتهاجمی با تاثیر یک ماهه

هشدار به بانوان سیگاری!

مرگ مغزی زهرا باغبان قهرمان تکواندو در شیراز !

دردسر باورنکردنی پس از شوخی زشت پدر با نوزادش

رابطه جنسی بعد زایمان چقدر متفاوت می شود؟

آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند

آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند