مطالب مرتبط:
زجر می کشند، اما توان سخن ندارند/ آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند
کلیسای هلند نیز به مخفی کاری آزار جنسی کودکان متهم شد
واتیکان از مخفی کاری درباره آزار جنسی کودکان در کلیسا مطلع بوده است
بازیگر 81 ساله آمریکا به جرم آزار جنسی محکوم شد
اعتراف نیکول کیدمن: ازدواج با تام کروز از آزار جنسی نجاتم داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 15:522018-10-21پزشكي

آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند


مدیرعامل انجمن باور گفت: درمیان افراد دارای معلولیت، افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از .

- سلامت نیوز: مدیرعامل انجمن باور گفت: درمیان افراد دارای معلولیت، افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از خود دفاع کنند و کم توانان ذهنی شدید، اصلا متوجه نمی شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از برنا، این روزها اخبار منتشر شده درباره کودک آزاری، همسرآزاری و تجاوز و تعرض به ویژه به کودکان کم نیستند اما آنچه که در میان اخبار کمتر دیده و شنیده می شود موضوع آزار جنسی افراد دارای معلولیت وبه ویژه کم توانان ذهنی است، مساله ای که به دلیل عدم توانایی فرد آزار دیده برای بیان مشکل، کمتر ثبت شده و کمتر نیز به آن پرداخته می شود.

سهیل معینی- مدیر عامل انجمن باور- درباره تعرض به افراد دارای معلولیت گفت: به طور قطع افراد دارای معلولیت که توانایی کمتر مراقبت از خود و قدرت دفاعی کمتری دارند در معرض تعرض و تجاوز قرار دارند.

وی با تاکید براینکه آزار جنسی افراد دارای معلولیت در تمام جهان وجود دارد و مختص به ایران نیست، ادامه داد: اما کمیت این موضوع در کشورهای مختلف متفاوت است، یعنی کشورهایی که دارای سازمان های متولی و سازمان های مدنی هستند که به طور دقیق تر وضعیت افراد دارای معلولیت را رصد می کنند نسبت به مسائل از جمله میزان آزار جنسی این افراد آگاه تر ویده و امکانات و ابزار حقوقی لازم را نیز برای دفاع از قربانیان در اختیار دارند.

ضعف رصد خشونت علیه افراد دارای معلولیتمدیرعامل انجمن باور افزود: این درحالی است که در کشورهای در حال توسعه ضعف بیشتری درباره رصد، ضبط وثبت خشونت و آزار افراد دارای معلولیت و نیز دفاع از قربانیان وجود دارد.

وی با بیان اینکه کشور ما نیز با مساله آزار جنسی مواجه است و دلیلی هم برای انکار این مساله وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در رسانه های گروهی ،اخبار زیادی درباره کودک آزاری داریم و وقتی با چنین مساله ای مواجه می شویم باید بدانیم افرادی که آسیب پذیرترند بیشتر هم در معرض خطر قرار دارند.

معینی با اشاره به اینکه زنان قربانی اصلی تعرض و سوءاستفاده جنسی هستند و در درجه بعد کودکان و عمدتا کودکان دختر هستند که در معرض چنین خطری قرار دارند و البته پسر بچه ها نیز با آزار جنسی مواجه می شوند، اظهار کرد: درمیان افراد دارای معلولیت نیز افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می توانند از خود دفاع کنند، کم توانان ذهنی شدید اصلا متوجه نمی شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند و فریب می خورند مگر اینکه آزار جنسی همراه با آزار جسمی باشد که در این صورت نیز قادر به بیان و متهم کردن فرد آزار دهنده نیستند.

رییس هیات مدیره کانون سراسری تشکل های معلولان کشور اضافه کرد: اگر آزار جنسی از سوی بستگان باشد، خانواده دیرتر متوجه می شوند و با توجه به فرهنگ پنهان کاری که در خانواده های ما وجود دارد بسیاری از آنها پس از اطلاع از موضوع سعی می کنند خودشان مساله را حل کنند تا آبروی خانواده حفظ شود.

وی تاکید کرد: بیشترین آسیب زمانی رخ می دهد که فرد دارای معلولیت ذهنی سن کمی داشته باشد و چون کودک قادر به بیان مشکل نیست خانواده هم دیرتر متوجه می شود و نمی تواند متهم را بشناسد به ویژه آنکه معمولا تعرض و تجاوز به افراد دارای معلولیت در خارج از موسسه محل نگهداری یا خارج از منزل صورت می گیرد و حتی اگر این چنین فردی گم شود تا زمان پیدا شدن ممکن است مورد آزار و سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد.

معینی با بیان اینکه کودکان معلولی که کمتر از حمایت های خانوادگی برخوردارند بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند، عنوان کرد: حال اگر کودک معلول کودک کار هم باشد به طریق اولی احتمال آزار جنسی وی بیشتر است.

ناتوانی کم توانان ذهنی برای بیان آزار جنسیوی عدم توانایی افراد دارای معلولیت ذهنی برای بیان مساله و شناسایی متجاوز و نیز پنهان کاری خانواده ها و مراکز نگهداری از معلولان پس از اطلاع از تجاوز برای حفظ آبرو را از مهم ترین علل عدم ثبت این موارد و تبدیل آنها به آمار خواند و اظهار کرد: مراکز نگهداری وقتی متوجه می شوند کودکی درون مرکز مورد آزار جنسی قرار گرفته برای حفظ آبروی مرکز سعی می کنند موضوع را داخل مرکز حل کرده و آن را به مراجع ذیربط گزارش نمی کنند، لذا کمتر آمار ثبت شده ای در این زمینه داریم.

مدیرعامل انجمن باور درخصوص اینکه آیا قانونی درخصوص حمایت از افراد دارای معلولیت در مقابل آزار جنسی وجود دارد یا خیر توضیح داد: به طور مستقیم چنین قانونی وجود ندارد اما در قانون جدید حمایت از معولان ماده ای است که براساس آن وقتی فرد دارای معلولیت به واسطه معولیت مورد تبعیض و سوء استفاده قرار می گیرد حامیان یا والدین وی یا سمنی که متوجه موضوع شده می توانند در دستگاه قضایی طرح دعوی کرده و سازمان بهزیستی مکلف است هزینه ها مرتبط را پرداخت کند.

وی خاطر نشان کرد: در کنوانسیون حقوق افراد معلولیت که در حال حاضر جزو قوانین ما نیز هست بیشتر بر این قضیه تاکید شده و در موارد گوناگون بر ضرورت رصد سوءاستفاده از افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان و زنان تاکید شده است، در این کنوانسیون دولت ها مکلف شده اند که مکانیزمی طراحی کنند تا سوءاستفاده و آزار و تعرض به افراد دارای معلولیت ثبت شود و همچنین مراکز مداخله ای طراحی شود که این افراد بتوانند دراین خصوص طرح مساله کنند همچنین باید دولت ها شرایطی را فراهم کنند که اگر فرد در مکانی زندگی می کند که مورد سوءاستفاده قرار می گیرد به سرپناه امن منتقل شده، خدمات بهداشتی و سلامت دریافت کرده همچنین از نظر حقوقی از وی دفاع شده و متجاوز مجازات شود.

جلب همکاری دستگاه قضا برای رصد تعرض به معولانرییس هیات مدیره کانون سراسری تشکل های معلولان کشور با اشاره به اینکه دبیرخانه ای برای پیگیری اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معولیت در انجمن باور مستقر است، عنوان کرد: دراین دبیرخانه بهزیستی و بنیاد شهید که مراجع ملی اجرای کنوانسیون هستند و نمایندگان دستگاه های دیگر عضو هستند، در این دبیرخانه همکاری های خوبی با قوه قضاییه آغاز شده است از جمله مباحثی که در این همکاری پیگیری می شود آن است که رصد کنیم چقدر افراد دارای معلولیت به ویژه زنان و کودکان معلول در معرض سوءاستفاده و تعرض قرار دارند که دستگاه های زیرمجموعه قوه قضاییه می توانند این اطلاعات را جمع آوری کنند.

وی حساس تر شدن اورژانس اجتماعی بهزیستی در راستای پیگیری دقیق تر تعرض و سوءاستفاده از زنان و کودکان معلول و طراحی بسته های حمایتی و مداخله ای را از دیگر فعالیت های این دبیرخانه عنوان کرد.

معینی با تاکید براینکه بیش از گذشته رصد تعرض و سوءاستفاده از افراد دارای معلولیت پیگیری می شود ، اظهار کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل کشف وقوع جرم تجاوز و تعرض است که اگر این موضوع انجام شود دستگاه ها می توانند مداخله کرده و از قربانیان حمایت کنند.

وی موضوع تشدید مجازات علیه ا فرادی که از افراد دارای معلولیت، زنان و کودکان معلول که در بسیاری از کشورها جهان اجرا می شود را از دیگر موضوعات مورد پیگیری در دبیرخانه پیگیری اجرای کنوانسیون عنوان کرد و افزود: اکنون در حال گفت و گو برای اجرای چترهای حقوقی و حفاظتی مضاعف برای برای افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان و زنان هستیم که امیدواریم به مرحله اجرا برسد.

مدیرعامل انجمن باور خاطرنشان کرد: باید به جامعه آموزش دهیم که مخفی کردن تجاوز و عدم گزارش آن حمایت از مرتکبان است، همچنین در تمام جهان تلاش بر آن است که به افراد در معرض آسیب به ویژه کودکان آموزش خودمراقبتی داده و به کم توانان ذهنی نیز برحسب بهره هوشی آنها آموزش دهیم که کدام حرکت تعرض به وی بوده و نباید انجام شود.

وی اضافه کرد: باید به خانواده ها آموزش دهیم که چگونه می توانند بیشتر از فرد دارای معلولیت مراقبت کنند و همچنین باید مراکز مداخله تخصصی برا ارائه خدمات مشاوره و مددکاری به زنان و کودکان دارای معلولیت که در معرض تعرض قرار دارند راه اندازی شود.

معینی تاکید کرد: باید نسبت به این موضوع در کشور اهتمام شود که برای فرد مورد تعرض یا تجاوز علاوه بر مداخلات اولیه و ارائه خدمات بهداشتی و سلامتی و روانشناسی مداخلات ثانویه صورت گرفته و بسته حمایتی برای این افراد طراحی شود، همچنین بدون نیاز به طی مراحل دادرسی طولانی بتوانیم برای متجاوز یا متعرض به فرد دارای معلولیت سریعا حکم بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: باید به گونه ای از فرد آزار دیده حمایت شود که وی از چرخه آسیب به سرعت خارج شده و جرات ابراز آسیب را داشته باشد و مطمین باشد که اطلاعات وی مخفی خواهد ماند، این فرد باید مطمئن باشد که چرخه حمایت معیوب نیست و این چرخه باید برای وی کامل شود یعنی فرد به این اطمینان برسد که اگر تجاوز را گزارش کند واقعا چرخه آسیب قطع و وی مورد حمایت قرار می گیرد تا زمانی که امنیت وی به طور کامل برقرار شود.


کلید واژه ها: آزار جنسی - جنسی - مدیرعامل - کودک - سلامت نیوز - کودک آزاری - قربانی - کودکان - مراقبت - تعرض - قربانیان - کشور - مدیر - اخبار - سلامت - تجاوز - خشونت - سوءاستفاده - نیوز - متفاوت - انکار - رسانه - توسعه - گزارش - منتشر - میزان - ایران - جهان - دختر - زنان

آخرین اخبار سرویس:
دلایل پزشکی برای ختنه پسران و فواید و چگونگی انجام ختنه

درمان دندان درد با خمیر فلفل قرمز

فواید فوق العاده میوه ای بهشتی/از درمان خشکی پوست تا جلوگیری از چاقی

9 حرکت یوگا برای کاهش درد +اینفوگرافی

برگ زیتون را دور نریزید

این کار در دوران بارداری باعث کوتاه شدن قد جنین می شود

قاتل خاموش فصل سرما را بشناسید!

به جای تنقلات این میوه را در اختیار کودکان قرار دهید

علت و درمان کج شدن پاها در نوزادان

مضرات رابطه مقعدی برای زن و مرد

“رابطه زناشویی در دوران بارداری” ، در هر ماه کدام حالت بهتر است؟

بهترین و بدترین مواد غذایی برای معده و گوارش

سه خواسته اصلی مردان در رابطه جنسی

یونیسف: کودکان گرسنه در ساحل آفریقا به بیشترین تعداد در 10 سال گذشته رسید

از بین بردن چربی بدن با خرما

اگر 7 روز رابطه جنسی نداشته باشید چه می شود؟

مرگ روزانه 300 نفر بر اثر بیماری های قلبی

تشییع پیکر رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی در بیمارستان میلاد

مراحل عمل جنسی مردان

دیابت کودکان و علائم و راههای درمان آن

علت خونریزی رحم بعد از پریود چه می تواند باشد؟

چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

افتتاح اقامتگاه بوم گردی در ماکو

نصب پیشرفته ترین MRI غرب کشور

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟ + اینفوگرافی

اردبیل چاق ترین استان کشور

جراحی های غیرمتعارف زیبایی

احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران تا 20سال آینده/ اردبیل چاق ترین استان

اردبیل چاق ترین استان کشور / احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران

جوانی که با یک وان پر از سکه، آیفون خرید

جمع آوری 41 تن بوقلمون در آمریکا با شیوع بیماری مرگبار

احتمال افزایش 2 برابری دیابتی ها در ایران تا 20سال آینده/ اردبیل چاق ترین استان

تبلیغ 36 قلم کالای مضر برای سلامت جامعه در صدا و سیمای ایران ممنوع شد

تبلیغ 36 قلم کالای مضر برای سلامت جامعه در صدا و سیمای ایران ممنوع شد.

با این گزینه های غذایی خون بیشتری وارد رگ هایتان کنید

مشکل ترین جراحی بدن کدام است

مشکل ترین جراحی بدن کدام است /چرا خانم ها در جراحی زیبایی افراط می کنند

قهوه بخورید تا دیابت نگیرید

درمان واریس با استفاده از عصاره برگ این میوه

غذاهایی که هیچگاه نباید بگذارید یخ بزنند

از این به بعد این داروها دوپینگ محسوب می شود

عوارض خاموش هندز فری ها برای گوش

مشروبات الکلی در مازندران چند قربانی گرفته است؟

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

اولین پزشکی که پیوند قلب را انجام داد+عکس

رفع پف چشم بعد از خواب با نمک

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

ساخت و تقویت انتقال دهنده های عصبی مغز با این موادغذایی

خوشمزه ترین جایگزین گوشت و لبنیات برای تامین منیزیم و کلسیم

7 زمانی که نباید روی ترازو بروید

ایران تبلیغات محصولات مضر را ممنوع کرد

تپل شدن کودک به صورت کاملا طبیعی، در سریعترین زمان

راهکاری استثنایی برای کاهش فشارخون/ دیابتی‎ها استحمام با آب گرم را فراموش نکنند

جراحی متابولیک تنها در درمان 30 درصد موارد دیابت موثر است

ویدئو / قولنج شکستن واقعا خطرناک است ؟

تشیع پیکر رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

مرگ روزانه 300 نفر بر اثر بیماری های قلبی

ماهی که خود را مومیایی می کند!

کشف سلول هایی تغییر یافته در ارگانوییدها

تفاوت مغز مردان با زنان در چیست؟

نکته بهداشتی: لارنژیت (التهاب حنجره)

پیشنهاد استفاده از تستوسترون در مردان افسرده

بیماری های غیرواگیر عامل مرگ 70درصد ایرانی ها

ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

ام اس: چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

باربیکیو چیست؟ هر آنچه که در مورد آن باید بدانید!

تنش در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

برف و باران در 16 استان کشور

اگر به اندازه کافی آب نخوریم چه اتفاقی برایمان می افتد؟

مرگ تعدادی از مازندرانی ها با مشروبات الکلی

کرجی ها پیاده روی کردند

استفاده ابزاری از حقوق بشر محکوم و مردود است

بازنگری تمام دروس پزشکی تا پایان 97

مرگ روزانه 300 نفر بر اثر بیماری های قلبی

اخبار ورزشی 14:30، جمعه 25 آبان 97

درمان بیماران با نیش زنبور عسل +عکس

ایران موفق به تولید داروی سرطان خون شد

مقاومت به آنتی بیوتیک ها به نگرانی عمده امنیت سلامت در جهان تبدیل شده است

کودکان خودباور

آموزه های دین اسلام مروج صلح و دوستی هستند

تدوین برنامه ملی مبارزه با مقاومت میکروبی با جمع آوری اطلاعات از 900 بیمارستان

درمان بیماران با نیش زنبور عسل +عکس

11 درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند/ تحت پوشش بیمه قرارگرفتن داروهای دیابت/ افراد دیابتی 7 درصد از وزن خود را کاهش دهند

دنیای تاریک و پر رنج دختربچه فنوجی

قاتل خاموش فصل سرما را بشناسید!

کانون ها و مجامع سلامت محله در مراغه توسعه می یابد

چگونه بدانیم به بیماری 8 میلیون ایرانی مبتلا هستیم یا نه

دیابت، چاقی و تیرویید از شایع ترین بیماری های غدد

چگونه بدانیم به بیماری 8 میلیون ایرانی مبتلا هستیم یا نه؟

مقاومت به آنتی بیوتیک ها به نگرانی عمده امنیت سلامت در جهان تبدیل شده است

برگزاری همایش پیشگیری از بیماری دیابت در دوگنبدان

مرگ سالانه ده ها هزار آفریقایی به دلیل مصرف داروهای تقلبی

15 چیز عجیبی که نمی دانید می توانند حساسیت زا باشند

تدوین برنامه ملی مبارزه با مقاومت میکروبی با جمع آوری اطلاعات از 900 بیمارستان

خنده های یواشکی مرکل و خانم های سیاستمدار

اعتراف رسانه آمریکایی به تحریم های دارویی علیه ایران

راه جدید برای مهار بیماری های قلبی در مبتلایان به دیابت

روزانه 300 نفر در کشور بر اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند

آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند

آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند