مطالب مرتبط:
تولید بیش از یک میلیارد کیلو وات ساعت انرژی در نیروگاه نکا
تولید برق نیروگاه شازند به 28 هزار مگاوات رسید
تولید 2.5 میلیارد کیلووات ساعت برق از نیروگاه های تجدیدپذیر
تولید بیش از 12 هزار گیگاوات ساعت برق در چهار ماهه نخست امسال در خوزستان
رییس پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر خبر داد راه اندازی نیروگاه خورشیدی پارک علم و فناوری بوشهر/ تولید سالانه 19 هزار کیلووات ساعت برق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 15:102018-10-21اقتصادي

تولید 4100 گیگاوات ساعت انرژی در نیروگاه شازند


مدیرعامل نیروگاه شازند با اشاره به تولید روزانه 28 هزار مگاوات برق گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری میزان تولید انرژی خالص 4 هزار و 100 گیگاوات ساعت بوده است که این میزان نشان از تحقق 60 درصدی تعهدات در سال 97 دارد .

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حمید بادرستانی در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به وجود 4 واحد به ظرفیت تولید 325 مگاوات در نیروگاه شازند و در اختیار داشتن 3 حلقه چاه جهت تامین آب مورد نیاز بیان کرد: نیروگاه شازند با سوخت مصرفی گاز، روزانه 28 هزار مگاوات برق تولید می کند و آمادگی تولید بیشتر در صورت تامین گاز را داراست.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه شازند در حال حاضر نیاز برق استان مرکزی تامین می کند و کمتر از یک ساعت(حدود 50 دقیقه) در شبانه روز نیز برق کشور را تامین می کند، تعداد مشاغل مستقیم این مجموعه را 530 نفر عنوان کرد که بیش از 90 درصد این پرسنل بومی استان مرکزی هستند و 100 درصد نیروهای متخصص نیروگاه از بین این 90 درصد نیروی بومی انتخاب شده اند.

بادرستانی افزود: 44 درصد پرسنل نیروگاه از شهرستان شازند، 43 درصد از اراک، 12 درصد از سایر نقاط و 2 درصد نیز بومی استان مرکزی هستند و با توجه به محیط کاری صنعتی، خشن و شیفت های کاری شبانه پرسنل خانم در این مجموعه فعالیت ندارند.

بادرستانی با بیان اینکه در سال گذشته نیروگاه اراک در تولید حداکثری خود نسبت به 5 سال گذشته(91تا96) رکورد زد که این امر به دلیل سرمای اندک در زمستان در اختصاص گاز مورد نیاز به مجموعه بود، گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری میزان تولید انرژی خالص 4 هزار و 100 گیگاوات ساعت بوده است که این میزان نشان از تحقق 60 درصدی تعهدات در سال 97 دارد البته این نیروگاه در سال 95 با تولید هفت هزار و 430 گیگاوات ساعت انرژی خالص به اوج تولید خود رسید.

وی خاموشی های صورت گرفته در تابستان سال جاری را ناشی از افزایش مصرف دانست و عنوان کرد: این خاموشی ها به هیچ عنوان ارتباطی به میزان تولید نیروگاه نداشته و حتی نشان از کاهش تولید ندارد، همچنین در تابستان امسال هیچ گونه خروج اضطراری واحدها از مدار وجود نداشت که این امر خود نشان از تولید حداکثری در مجموعه است، اما به دلیل افزایش مصرف برق در کشور خاموشی ها صورت گرفت.

مدیرعامل نیروگاه شازند در خصوص اقدامات زیست محیطی انجام شده در این مجموعه تصریح کرد: در بین آلاینده های ناشی از فعالیت نیروگاه سه ترکیب SOX, CO, NOX حاصل استفاده از مازوت نامرغوب است که اگر سوخت مایع(مازوت) فاقد مشکل باشد آلاینده SOX کاهش می یابد، همچنین در بحث پسماند و پساب مشکلات ناچیزی وجود دارد.

وی بیان کرد: قبل از نوسانات اقتصادی و ارزی در کشور قیمت هر لیتر مازوت بین 3 تا 5 برابر یک مترمکعب گاز بود که امروز این رقم افزایش یافته است، از طرفی مصرف مازوت باعث خوردگی شدید در مراحل ذخیره سازی، انتقال و مصرف می شود، تجهیزات بهره برداری بیشتری برای استفاده از مازوت لازم است، انرژی زیادی برای انتقال این سوخت نیاز است و همچنین مقادیر بیشتری آب جهت احتراق نیاز دارد به همین دلیل نیروگاه به هیچ عنوان تمایلی به استفاده از مازوت در سیکل کاری خود ندارد، اما گاهی به دلیل کمبود گاز مجبور به استفاده از مازوت هستیم.

بادرستانی اضافه کرد: اگر نیروگاه به صورت کامل مازوت سوز باشد در کنار مشکلات زیست محیطی هزینه های مضاعفی به مجموعه تحمیل می شود به طوری که بیش از 50 میلیارد تومان صرف هزینه های داخلی حاصل از مصرف مازوت خواهد شد، به همین دلیل خواسته ما مصرف سوخت گاز است.

وی تلاش در جهت دریافت سهمیه گاز بیشتر را یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در حوزه اقدامات زیست محیطی نیروگاه شازند دانست و گفت: تامین سوخت گاز تنها در اختیار شرکت ملی گاز ایران است و نیروگاه هیچ نقشی در انتخاب سوخت ندارد به همین دلیل تنها تلاش شد که گاز بیشتری برای فعالیت نیروگاه در اختیار داشته باشیم.

مدیرعامل نیروگاه شازند بیان کرد: میزان مصرف مازوت در نیروگاه طی سال های اخیر به شدت کاهش یافته است به طوری که در سال 82 مصرف مازوت 554 هزار مترمکعب بوده است که در سال 96 به 9 هزار مترمکعب رسید و طی 4 سال اخیر 99.

9 درصد سوخت نیروگاه گاز بوده است، حتی در سال گذشته با مصرف 2 هزار و 15 میلیون مترمکعب گاز رکورد مصرف گاز در مجموعه شکسته شد.

وی با اشاره به اینکه تهیه پروژه اطلس آلاینده های نیروگاه های ایران به عنوان یک پژوهش علمی یکی از اقدامات صورت گرفته است که نشان داد تاثیر آلایندگی نیروگاه شازند بر شهر اراک ناچیز است، افزود: انجام پروژه امکان سنجی حذف گاز SO2 از دود خروجی و فیلتراسیون یکی از اقدامات مورد نظر نیروگاه شازند بود، بر این اساس به منظور انجام فیلتراسیون در سال 82 باید 70 میلیارد تومان برای یک واحد هزینه صورت می گرفت که امروز این رقم به 230 میلیارد تومان می رسد و در واقع برای چهار واحد نیروگاه باید هزار میلیارد تومان صرف می شد، همچنین اجرای این اقدام نیازمند روزانه 24 کامیون آهک و خروج 37 کامیون پسماند از نیروگاه بود که با توجه به هزینه های سنگین، مشکلات آب و خاک، ترافیک کامیون های در جاده این سیستم از دستور کار خارج شد و تمرکز کار بر تامین گاز مورد نیاز نیروگاه گذاشته شد.

بادرستانی پروژه تزریق مواد افزودنی به سوخت مازوت جهت کاهش آلایندگی که ناموفق بود و استفاده از سوخت جدید به نام CELLARY با کمک پالایشگاه که منجر به آتش سوزی در یکی از واحدها شد و خسارت مالی در پی داشت را از جمله اقدامات صورت گرفته در این مجموعه بیان کرد و گفت: تمامی این موارد نشان از عزم نیروگاه شازند در رفع مشکلات زیست محیطی دارد که البته ریسک و هزینه بسیاری را در این مسیر متقبل شدیم.

وی اظهار کرد: نیروگاه شازند در حال حاضر دارای فضای سبزی به وسعت 95 هکتار است و در 79 هکتار از این وسعت سیستم آبیاری قطره ای اجرایی شده است، همچنین پروژه بازیافت پساب های خروجی از نیروگاه جهت آبیاری فضای سبز، کاشت 59 هزار اصله درخت مثمر و غیرمثمر، وجود 18 نوع درخت مثمر، 32 نوع درختچه زینتی، 7 هکتار فضای سبز زینتی، 5 واحد گلخانه، 96 نوع گل آپارتمانی، فصلی و رز و تولید عسل از 100 کندو از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه فضای سبز است که تا به امروز 3 برابر میزان موظف، توسعه فضای سبز انجام گرفته است.

مدیرعامل نیروگاه شازند با اشاره به زیرسازی استخرهای تبخیری ظرف مدت 3 ماه با اعتبار یک میلیارد ریال به وسعت 4 هزار متر، نصب تجهیزات پایش آنلاین، آبیاری 5 هزار اصله درخت حدفاصل نیروگاه تا منطقه چپقلی و تلاش در جهت کاهش مصرف آب در نیروگاه را از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه محیط زیست بیان کرد: نیروگاه دارای سه حلقه چاه است، مصرف آب این مجموعه در سال 81 معادل 261 لیتر در مگاوات ساعت بود که امروز به 92 لیتر مگاوات در ساعت رسیده است در حالی که طبق پیش بینی صورت گرفته توسط وزارت نیرو باید تا افق 1404 میزان مصرف آب نیروگاه ها در کشور به 100 مگاوات ساعت برسد که در حال حاضر نیروگاه شازند به این افق دست یافته است و قطعا تا سال 1404 مصرف آب کاهش بیشتری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه همواره انگشت اتهام آلودگی هوای اراک به سمت صنایع است، تصریح کرد: شرایط نیروگاه هر روز بهبود یافته است و شرایط شهر اراک نیز ثابت نمانده است و هر روز تعداد خودروها افزایش داشته است، در سال 91 میزان سوخت گاز نیروگاه شازند 40 درصد بوده است که این رقم در سال 92 به 82 درصد رسید و این نشان از کاهش آلایندگی این مجموعه دارد، اما همچنان این صنایع آلاینده خوانده می شوند.

بادرستانی گازسوز بودن واحدهای نیروگاه و حذف گوگرد مازوت در مبدا را راه حل پیشنهای جهت کاهش و رفع آلودگی دانست که تمامی این موارد در اختیار نیروگاه شازند نیست.

وی با اشاره به تحریم ها که منجر به فعال شدن ساخت تجهیزات در داخل کشور و رونق اختراعات شده است، گفت: نیروگاه در بحث ساخت داخل حرف اول را می زند و با ساخت هیتر با همکاری آذرآب، اختراع و ثبت اختراع سیستم اطفای حریق، ساخت تیوپ شیت هیترها، استاتور الکتروموتور 5 مگاوات و اتصالات پوسته توربین امروز جایگاه مهمی را در این خصوص به خود اختصاص داده است و حتی دیگر نیروگاه ها خواستار همکاری با این مجموعه هستند و به دلیل عملکرد قابل قبول این مجموعه در عرصه های مختلف طی 4 سال اخیر بیش از 10 عنوان و رتبه برتر را کسب کرده است.

مدیرعامل نیروگاه شازند در خصوص تکنولوژی های مستقر در این مجموعه بیان کرد: نیروگاه شازند 18 سال پیش توسط چینی ها و با تکنولوژی 12 سال قبل چینی ها احداث شد که در واقع عمر تکنولوژی این مجموعه به 30 سال گذشته بازمی گردد، اما نیروگاه به صورت مستمر بروزرسانی شده و تغییر و تحولات را لحاظ کرده ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا؛ در ادامه این نشست اصحاب رسانه از بخش های مختلف نیروگاه شازند بازدید کردند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: نیروگاه - تولید - درصد - استان مرکزی - میزان - انرژی - تامین - ساعت - نشان - مدیرعامل - مرکزی - استان - تابستان - آلاینده - افزایش - مصرف - صورت - شبانه - محیط - کاهش - کشور - مشکل - اراک - مصرف برق - زمستان - انتخاب - پسماند - مشکلات - اصحاب - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
اینساگرام:: واکنش حسن شمشادی به توزیع گوشت با کارت ملی!

کلمات قصار/ فرخی یزدی: سر تسلیم به چرخ آن که نیاورد فرود chr(8230)

چرا با کاهش نرخ ارز قیمت کالاها پایین نمی آید؟

زیان سهامداران از اخلال در سامانه و لغو معاملات بازار سرمایه

طرح ویژه حمایت از کسب و کار سیستان و بلوچستان

بازدید مدیر عامل بانک صنعت و معدن از واحدهای تولیدی اردبیل

231هزار راس دام در زنجان علیه بیماری های مشترک واکسینه شدند

صندوق کارآفرینی امید در جذب اعتبارات اشتغال روستایی اول شد

واگذاری 500 میلیاردی سرخابی ها تکذیب شد

مسیر یک اقتصاد جهانی

قیمت خودرو های وارداتی+جدول

کسری بودجه و راه های پیش رو

مهمترین هدف سود پایدار است/ با توانیر و فاز 13 پارس جنوبی همکاری داریم

آیا آژانس ها و سایت های فروش بلیت هواپیما سازش می کنند؟

استخدام کانترکار خانم یا آقا جهت همکاری در تهران

کشت مکانیزه 50 درصد  محصولات زراعی بردسکن

استخدام تعدادی همکار خانم جهت کار در کارگاه قنادی - اصفهان

استخدام پیتزا زن سابقه کار در اصفهان

نبود مشگل برای تامین مواد اولیه گروه ملی فولاد+ فیلم

بدهی های معوق بانک کشاورزی، افزایش 18 درصدی داشته است

شکستن طلسم تحریم ها با خوداتکایی

دولت برای تأمین تجهیزات معلولان بسته ارزی تشویقی می دهد

بخشی از معوقات ابربدهکار 8.5 هزار میلیاردی گرفته شد

صادرات آبزیان ازهرمزگان 88 میلیون دلارارزآوری داشته است

صندوق کارآفرینی امید در جذب اعتبارات اشتغال روستایی اول شد

اراضی جنوب زیر پوشش طرح کشاورزی حفاظتی قرار گرفتند

دستورالعمل رصد کالا در زنجیره تجاری کشور ابلاغ شد

وابستگی شهرداری به منابع مالی ناپایدار باید تا 50 درصد کاهش یابد

انحراف منابع شهر در امور غیرشهری ممنوع شد

قیمت انواع موبایل در بازار تهران چند؟

معاملات فرابورس باطل شد؛ مدیرعامل عذرخواهی کرد

بی مهری به مسکن روستایی/ تکالیف دو برنامه توسعه روی زمین ماند

قیمت طلای جهانی افزایش یافت

روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

واکنش مسعود نیلی به ادعای آشنا: فایل صوتی جلسه دلار 4200 تومانی را منتشر کنید

جدول قیمت خودروهای وارداتی / توسان و اسپرتیج در مرز نیم میلیاردی

آخرین وضعیت آب و هوای کشور در 21 آذرماه

«بلقیس اسفراین» در اولویت ثبت جهانی قرار می گیرد

مخالفت آمریکا با فروش هواپیمای روسی به ایران

پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

چالش های الکترونیکی شدن نسخ و حذف دفترچه های بیمه در تهران

صعود دلار در برابر تضعیف پوند

صادرات آلمان به ایران رشد کرد

جمع‎آوری گسترده پوشاک قاچاق از زمستان

استخدام بازاریاب جهت فروش سنگ ساختمانی در هرمزگان

استخدام منشی خانم جهت دفتر شرکت بازرگانی در اصفهان

استخدام فروشنده حرفه ای خانم در لوازم قنادی توکل

استخدام چرخکار زنانه دوز ماهر آقا در محدوده ابوطالب مشهد

استخدام فروشنده خانم جهت عطر فروشی در خراسان رضوی

تحقق وعده ی وزیر ارتباطات در اجرای طرح سرمایه گذاری و حمایت از کسب و کارهای استان بوشهر و سیستان و بلوچستان

از مدیر تا کارمند پروازی در سوادکوه

طرح جدید دولت کره جنوبی برای مالیات ارزهای دیجیتال

صادرات آبزیان ازهرمزگان 88 میلیون دلارارزآوری داشته است

56 درصد اعتبارات مرمت گلزار شهدای استان همدان اختصاص یافت

70 میلیارد ریال برای بیمه روستاییان شیروان در نظر گرفته شد

6 فرآورده تولیدی قزوین نشان استاندارد گرفتند

بیش از 200 هزار راس دام در ایرانشهر واکسینه شدند

تراز آب در سد امیرکبیر همچنان منفی است

چغندر قند خراسان شمالی کام دام ها را شیرین می کند

صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی هفت درصد رشد کرد

اجرای طرح های عمرانی رویکرد دولت در توسعه روستاهاست

سفره خالی در مقابل فرمانداری پهن کردند

موبایل در بازار امروز چند؟+جدول قیمت

میثم آل مهدی از کارگران گروه ملی فولاد آزاد شد

حال آموزشگاه های آزاد مهارت آموزی خوب نیست

دولت درباره اضافه درآمد نفتی توضیح نمی دهد

پیشنهاد جدید در مورد نحوه سهمیه بندی بنزین

صدور 91 جواز تاسیس صنعتی در ایلام

تقویت مالکیت فکری موجب رونق اقتصادی می شود

طبیعت آمازون در محاصره ی معادن طلای غیرقانونی

نفت یک درصد گران شد

حقوق یک ماه تنها ده روز دوام دارد

حقوق سوم معوق کارگران هفت تپه پرداخت شد/واریز حقوق آبان؛ بزودی

قیمت دلار | قیمت سکه طلا ، ارز امروز چهارشنبه 21 آذر 97

چالش های الکترونیکی شدن نسخ و حذف دفترچه های بیمه در تهران

کارگران گروه ملی نگران تامین مواد اولیه شرکت نباشند

پیگیری 20 - تیر برق مزاحم

از رویش های انقلاب تا ریزش قیمت ارز و طلا

کشف بیش از 2 هزار میلیارد ریال کالای قاچاق از ابتدای امسال

قیمت طلای جهانی افزایش یافت

توانمندی کم نظیر ایران در صنعت شکلات سازی

قطعه سازی به «روغن سوزی» افتاده است

70 واگن متروی تهران ترخیص می شوند

ویدئو/ پورشه الکتریکی مجهز به پهپاد شخصی

پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

تشریح ویژگی های طرح «مهر زرین» بانک قرض الحسنه مهر ایران

جبران زیان 165 زلزله زده گیلانغرب و قصر شیرین با حضور مدیرعامل بیمه ایران

استخدام منشی،حسابدار در پیشگامان طرح و صنعت هرماس در البرز

حمایت از توسعه، ایجاد و حفظ اشتغال در دستور کار بانک توسعه تعاون

قیمت نفت یک درصد گران شد

عرضه بیش از 112 هزار تن ورق فولادی در بورس کالا

روسیه اجرای توافق کاهش تولید را از ژانویه 2019 آغاز می کند

استخدام کارشناس فروش حضوری،سرپرست صادرات در تهران

استعلام خلافی خودرو را تنها ظرف چند دقیقه انجام دهید

استخدام بازاریاب، کارشناس اداری،کارشناس حسابداری در تهران

تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد

ایرانیان، سهمیه بنزین خود را نقدی می گیرند

غذاهای تراریخته بخوریم یا نخوریم؟

قطع کنندگان درختان در مشگین شهر مجازات می شوند

سالانه 115 بنگاه به جمع مشکل دارها افزوده شد

تولید 4100 گیگاوات ساعت انرژی در نیروگاه شازند

تولید 4100 گیگاوات ساعت انرژی در نیروگاه شازند