مطالب مرتبط:
برای زائران اربعین، دلار به صورت اسکناس پرداخت نمی شود بلکه حواله ای از سامانه نیما اختصاص می یابد / مبلغ ارز نیز با ‏همان سامانه نیما محاسبه می شود؛ در حال حاضر نرخ دلار در نیما 7600 تومان است
ثبت نام در سامانه سماح به زودی/ ارز نیما در اختیار زائران اربعین
تدابیر تامین ارز زائران اربعین/ ارایه ارز در سامانه نیما
روحانی با پیشنهاد تخفیف 35 درصدی نسبت به نرخ ارز نیما برای زائران اربعین حسینی موافقت کرد
محاسبه هزینه ویزای اربعین بر اساس نرخ ارز در سامانه نیما
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 15:022018-10-21اقتصادي

آیا اختصاص ارز سامانه نیما به زائران اربعین اشکال دارد؟!


حوزه/ دلیل اختصاص ارز سامانه نیما به زائران اربعین و نیز سایر خدمات احتمالی به زائران اربعین در وضعیت سخت اقتصادی مردم چیست؟ آیا این تبعیض نیست و حق الناس نمی باشد؟ - آیا اختصاص ارز سامانه نیما به زائران اربعین اشکال دارد؟!" حوزه/ دلیل اختصاص ارز سامانه نیما به زائران اربعین و نیز سایر خدمات احتمالی به زائران اربعین در وضعیت سخت اقتصادی مردم چیست؟ آیا این تبعیض نیست و حق الناس نمی باشد؟ خبرگزاری حوزه ، مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی به شبهه راه اندازی و اختصاص ارز سامانه نیما به زائران اربعین و نیز سایر خدمات احتمالی به زائران اربعین در وضعیت سخت اقتصادی پاسخ داده است که متن آن به این شرح است: پاسخ مختصر(1): هدف از راه اندازی سامانه ی نیما این است که علاوه بر پوشش نیازمندی های کلان، نیازهای خرد مردم نظیر ارزهای مسافرتی، درمانی و دانشجویی را هم پوشش دهد.

قبل از طراحی سامانه ی نیما نیز برای سفرهای خارجی هموطنان عزیز ما حتی سفرهای صرفًا تفریحیِ آنان به کشورهای اروپایی، ارزِ دولتی اختصاص می گرفت.

همزمان با فرا رسیدن ماه محرم برخی خبرها در مورد تأمین ارز اربعین با دلار حدود 7000 تومانی منتشر شد.

در حالی که قرار نیست به هیچ عنوان ارزی با نرخ نیما به زائران پرداخت شود.

در این حالت دیگر هیچ اسکناسی به طور مستقیم به زائران اربعین داده نمی شود.

ناگفته نماند که سفرهای خارجی حقوق مسلم شهروندان ماست اما کاملا نارواست که برای اینگونه سفرها ارزِ دولتی اختصاص بیابد اما برای سفرهای زیارتی نه تنها ارز دولتی اختصاص نگیرد بلکه اصل سفر هم مورد هجمه و انتقاد قرار بگیرد! پاسخ مختصر(2): یکی از اهداف سامانه نیما تأمین ارز برای مسافرین برون مرزی است، و این اختصاصی به سفر به عراق برای زیارت اربعین ندارد، علاوه بر اینکه این ارز که با قیمت 7000 تومان پرداخت میشود فقط برای دریافت ویزای عراق است، نه اینکه ارزی به مسافرین داده شود، اما ارزی که به مسافرین توریستی داده میشد به گونه ای که بسیاری را فقط برای گرفتن ارز، به سفرهای غیر ضروری به خارج تشویق نمود چنین مورد اعتراض واقع نشد! علاوه بر اینکه گره زدن مشکلات اقتصادی به این مسائل بی انصافی است، سفر اربعین یکی از کم خرج ترین مسافرت های برون مرزی است که عمده هزینه آن مردمی بوده، و ایرانیانی که می روند مهمان مردم عراق هستند، و باز علاوه بر اینکه نسبت به آثار و ثمرات فوق العاده معنوی به لحاظ فردی و اجتماعی که این سفر دارد، هزینه کردن دولت برای آن هم به جا بوده و در حقیقت بودجه ای برای رشد فرهنگی و دینی محسوب میشود.

پاسخ تفصیلی: انصافا روحیه ی پرسشگری شما قابل تحسین است و نشان از کمال خواهی، دانش پژوهی و جهل گریزی شما دارد.

پرسشگر گرامی؛ همانگونه که می دانید سامانه ی نیما که در واقع مخفف عبارت نظام یکپارچه ی معاملات ارزی محسوب می شود، با هدف تسهیل تأمین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز راه اندازی شده است.

به عبارتی سامانه ی یادشده بدین منظور طراحی شده تا متقاضیان خرید ارز بتوانند درخواست خود را در یک بستر یکپارچه در اختیار فروشندگان ارز قرار دهند و فروشنده ای که تمایل به ارائه ی خدمات دارد، بتواند در بستری سالم و رقابتی، پیشنهاد خریدار ارز را پاسخ دهد.

به دیگر تعبیر، سامانه ی نیما سه ویژگی اصلی دارد: الف) این سامانه، داده ها و اطلاعات کامل و واقعی از عرضه و تقاضای ارز را فراهم می کند.

ب) سامانه ی نیما برای فرایند تأمین منابع و تخصیص مصارف ارزی، یک ساختار یکپارچه ایجاد می کند.

ج) سومین هدف از راه اندازی سامانه ی نیما این است که علاوه بر پوشش نیازمندی های کلان مربوط به تجارت، نیازهای خرد مردم نظیر ارزهای مسافرتی، درمانی و دانشجویی را هم پوشش دهد.

(1) با این توضیح روشن می شود که یکی از اهداف طراحی این سامانه برطرف کردن نیازهای ارزی مسافرین برون مرزی است همانگونه که پیش تر-قبل از طراحی سامانه ی نیما- نیز برای سفرهای خارجی هموطنان عزیز ما حتی سفرهای صرفًا تفریحیِ آنان به کشورهای آسیایی و اروپایی، ارزِ دولتی اختصاص می گرفت.

اما با کمال تأسف، همزمان با فرا رسیدن ماه محرم و با توجه به آمادگی و حضور پرشور مردم برای سفر به کربلای معلا، برخی خبرها به نقل از بعضی از مسئولان در مورد تأمین ارز اربعین با دلار حدود 7000 تومانی منتشر شد و این گونه از آن برداشت شد که قرار است به این گروه از متقاضیان، ارز ارزان قیمت اختصاص داده شود.

در حالی که پیگیری موضوع از منابع مطلع حوزه ارزی با این توضیح همراه بود که قرار نیست به هیچ عنوان ارزی با نرخ نیما در قالب ارز مسافرتی به زائران پرداخت شود و آنان باید ارز مورد نیاز خود را از بازار تامین کنند، اما هزینه ویزای این مسافران با توجه به نرخ روزانه نیما به حساب سفارت عراق در ایران از سوی بانک مرکزی حواله خواهد شد.

در این حالت دیگر هیچ اسکناسی به طور مستقیم به زائران اربعین داده نمی شود.

(2) و این دقیقا همان مأموریت طراحی سامانه ی نیما بود.

بنابراین بر خلاف انتشار این خبرهای غیر کارشناسانه، هیچگونه ارزی به عنوان ارز مسافرتی با نرخ نیمایی در اختیار زائرین اربعین قرار نخواهد گرفت و ارز سفر باید از بازار و همانند سایر مسافران تهیه شود.

ناگفته نماند که سفرهای خارجی از جمله سفرهای تفریحی به سایر کشورها از حقوق مسلم شهروندان عزیز ماست اما کاملا نارواست که برای اینگونه سفرها ارزِ دولتی اختصاص بیابد اما برای سفرهای زیارتی به ویژه سفر به کربلای معلا که خالق مهربان برای زائر اباعبدالله الحسین (علیه السلام) پاداشی عظیم قرار داده است، نه تنها ارز دولتی اختصاص نگیرد بلکه اصل سفر هم مورد هجمه و انتقاد قرار بگیرد! از اینکه به کارشناسان این مرکز اعتماد کرده و با صراحت، دغدغه ها و سؤال های برآمده از سرشت پاک و ذهن حقیقت طلبتان را با ما در میان گذاشته اید از شما سپاسگزاریم.

موفق باشید.


کلید واژه ها: اربعین - زائران - اقتصادی - سفرهای خارجی - مردم - دولت - مشکلات اقتصادی - سفرهای زیارتی - خبرگزاری حوزه - عراق - مسافرت - زیارت اربعین - هزینه - ویزای عراق - فوق العاده - خبرگزاری - دانشجویی - ماه محرم - توریستی - اجتماعی - اعتراض - فرهنگی - مشکلات - انتقاد - تشویق - منتشر - طراحی - بودجه - ماست - دلار

آخرین اخبار سرویس:

آیا اختصاص ارز سامانه نیما به زائران اربعین اشکال دارد؟!

آیا اختصاص ارز سامانه نیما به زائران اربعین اشکال دارد؟!