مطالب مرتبط:
علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر شد
دیدار سرپرست فرهنگستان هنر با احصایی، امیرخانی و کیانی
سرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟
دیدار سرپرست فرهنگستان هنر با محمد احصایی
علی معلم دامغانی رفت/سرپرست موقت فرهنگستان هنر تعیین شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 14:502018-10-21سياسي

آخرین تحولات در فرهنگستان هنر (گفت وگو با علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر)


علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر مهمترین اقدام پس از انتصاب در این سمت را برگزاری مجمع عمومی سالانه این فرهنگستان و اصلاحات در اساسنامه دانست که چندین سال برگزار نشده است.

- دیدارنیوز" ـ فرهنگستان هنر یکی از مهمترین مراکز فرهنگی هنری در کشور است که هدف از تاسیس آن پاسداری از میراث فرهنگی، هنر اسلامی و ملی و پیشنهاد سیاست ها، راهبردها و دستیابی به آخرین یافته ها و نوآوری ها و نیز ارتقای فرهنگ اسلامی برای مقابله با تهدیدهای فرهنگ مهاجم قید شده است.

فرهنگستان هنر طی سال ها پس از تاسیس و به ویژه در مقطعی دستخوش تغییرات مختلف قرار گرفته و حاشیه هایی را نیز رقم زده است.

با رفتن علی معلم دامغانی آخرین رییس فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی که پیش از این عهده دار مدیریت در معاونت هنری فرهنگستان هنر بود، 19 شهریور 97 با نامه نهاد ریاست جمهوری به عنوان سرپرست فرهنگستان هنر تعیین شد تا فصل جدیدی از اتفاقات را برای فرهنگستان رقم بزند.

او طی این مدت با اعضای پیوسته فرهنگستان هنر و مدیران متناظر خود در نهادهای مختلف مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم دیدارهایی داشته است و در نظر دارد در اسرع وقت مجمع عمومی سالانه این فرهنگستان را با حضور همه اعضای پیوسته برگزار کند.

وی همچنین کارگروه های تخصصی زیرمجموعه فرهنگستان هنر را فعال یا راه اندازی کرده است که از آن جمله می توان به گروه موسیقی، تجسمی، نمایشی اشاره کرد.

به بهانه این تغییرات و آشنا شدن با رویکردها و چشم انداز جدید فرهنگستان هنر با علیرضا اسماعیلی به گفتگو نشستیم که مشروح آن را می خوانید.

آقای اسماعیلی از آنجا که شما از درون خود فرهنگستان به سرپرستی این نهاد فرهنگی هنری منصوب شدید در نتیجه نگاهی جامع به این نهاد داشتید لذا توصیف اینکه فرهنگستان در آن زمان در چه وضعیتی قرار داشت و چه اقداماتی برای بهبود وضعیت آن ضرورت دارد، از سوی شما می تواند تصویری واقعی از فرهنگستان هنر عرضه کند.

- فرهنگستان هنر بیش از 2 دهه است که شکل گرفته و مشغول فعالیت است.

در ابتدا فرهنگستان هنر در چارچوب اساسنامه و اهداف و وظایفی که تعریف شده بود، شکل گرفت و برنامه های مختلفی در حوزه های گوناگون اجرایی کرد اما در چند سال گذشته به برخی مفاد اساسنامه فرهنگستان هنر که از مهمترین ارکان این فرهنگستان به حساب می آید، بی توجهی صورت گرفت که از جمله آنها می توان به برگزار نشدن مجمع عمومی سالانه و ارتباط نداشتن با اعضای پیوسته اشاره کرد.

چندین سال است که جلسه مجمع عمومی سالانه برای تصویب سیاست ها و برنامه های علمی فرهنگستان هنر برگزار نشده است تا اساسنامه فرهنگستان مورد بررسی اعضا قرار گیرد، لذا درصدد هستیم مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور حداکثر اعضا تشکیل شود، از جمله استاد محمود فرشچیان که قرار است تا اواخر ماه جاری وارد کشور شوند.

مورد دیگر بحث گروه های تخصصی فرهنگستان هنر شامل موسیقی، هنرهای تجسمی، معماری و شهرسازی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، نمایش و ادبیات نمایشی، سینما و چند رسانه ای است که به عنوان اتاق فکر فرهنگستان شمرده می شوند.

تعریفی که به عنوان وظایف این گروه ها صورت گرفته است، تنظیم برنامه های علمی و پژوهشی و ارایه آن به شورای تخصصی فرهنگستان هنر است که حاصل فکر و اندیشه اعضای پیوسته، وابسته و هنرمندان عضو این گروه ها است.

به دلیل تشکیل نشدن جلسات گروه های تخصصی، بخش های پژوهشی و اصلی فرهنگستان هنر آسیب دیده بود.

شورای تخصصی فرهنگستان هنر از دیگر ارکان فرهنگستان هنر است که با حضور روسای گروه های تخصصی و رییس فرهنگستان هنر تشکیل می شود.

در اساسنامه یک بند اختصاصی به وظایف این شورا اختصاص دارد که در تدوین برنامه های فرهنگستان و نهایی شدن آنها بسیار اثرگذار بوده که به دلیل تشکیل نشدن این شورا، خیلی از فعالیت های مورد بحث اجرایی نشده است.

تلاش من در مدت حضور به عنوان سرپرست فرهنگستان هنر این است که بتوانم بندها و ارکان فرهنگستان هنر که معطل مانده بود و شکل نمی گرفت دوباره به جریان بیفتد و به روال معمول خود برگردد و ارتباط لازم بین اعضای پیوسته فرهنگستان هنر ایجاد شود.

همچنین در این مدت دیدارهایی با اعضای پیوسته فرهنگستان داشته ام که در راستای ایجاد پیوند مجدد هنرمندان با فرهنگستان و برقراری ارتباطی بود که سال ها قطع شده بود.

اعضای پیوسته فرهنگستان هنر از هنرمندان شاخص کشور هستند که این ارتباط باید وجود می داشت، اما متاسفانه قطع یا ضعیف شده بود که بحمدالله با استقبال اعضای پیوسته به نتایج خوبی رسیده ایم.

ارتباط اعضای پیوسته فرهنگستان هنر به چه دلیل قطع شده بود؟ آیا از جانب هنرمندان تمایلی به حضور در جلسات نبود یا اینکه رییس سابق مایل به برگزاری جلسات با آنها نبود؟ رئوس برنامه های فرهنگستان هنر قبل از اجرا شدن باید به تصویب مجمع عمومی فرهنگستان هنر که متشکل از اعضای پیوسته و رییس فرهنگستان است، برسد و این مجمع به طور سالانه باید برگزار می شد که محقق نشده بود.

متاسفانه مجمع عمومی به دلیل فراهم نشدن مقدمات لازم از سوی فرهنگستان هنر تشکیل نشد.

زمانی که علی معلم دامغانی ریاست فرهنگستان هنر را برعهده داشت، پرونده ‎ای حقوقی برای آثار موزه بانک پاسارگاد در فرهنگستان هنر باز شد که حاشیه های فراوانی به همراه داشت آیا با رفتن ایشان اتفاق جدیدی در این پرونده می افتد؟ سرنوشت 500 اثر بانک پاسارگاد چه می شود؟ آنچه که ذکر کردید مربوط به گذشته بوده و در حال حاضر نیز رویکرد فرهنگستان هنر در چارچوب قوانین و مقررات است و در مسیر قانونی در حال حرکت هستیم.

البته تلاش مان این است در این زمینه هر چه زودتر به نتیجه برسیم.

گنجینه آثار هنری فرهنگستان هنر با چه رویکردی جمع آوری و نگهداری می شوند و آیا به آثار این گنجینه هر سال اضافه شده و آثار هنرمندان شاخص نیز خریداری می شود؟ گنجینه فرهنگستان هنر یکی از گنجینه های ارزشمند در کشور است که شامل آثار نگارگری، خوشنویسی، نقاشی، عکس و حجم است که این آثار مربوط به هنرمندان دوره معاصر اعم از استادان پیشکسوتی چون احمد اسفندیاری، استاد جوادی پور و هنرمندان نسل انقلاب اسلامی چون ناصر پلنگی، حبیب الله صادقی، مصطفی گودرزی، کاظم چلیپا و .

است.

تهیه و خرید آثار برای گنجینه فرهنگستان به چند روش صورت می گیرد؛ یکسری از این آثار به مناسبت های مختلف توسط فرهنگستان هنر سفارش داده شده است مثل گردهمایی هایی نظیر کمال الدین بهزاد و سلطان محمد نقاش.

تعدادی از آثار نیز جنبه پژوهشی و تولیدی داشته اند که باز هم به سفارش فرهنگستان هنر خلق شده اند مثل شاهنامه فردوسی که 30 اثر به مناسبت 30 سال رنج فردوسی به سفارش فرهنگستان توسط هنرمندان برجسته خلق شده است.

یکسری از آثار گنجینه نیز شامل نقاشی های قهوه خانه ای است که به مناسبت ماه محرم، هفته دفاع مقدس و روز ملی مقاومت تولید شده است و در گنجینه نگهداری می شود.

بخشی از آثار گنجینه نیز خریداری شده است مثل آثار مربوط به دهه های 40 و 50 شمسی از هنرمندان شاخصی همچون مسعود عربشاهی، منصور قندریز، فرامرز پیل آرام، حسین زنده رودی، رضا مافی، سهراب سپهری و محسن وزیری مقدم.

بخش دیگری از آثار گنجینه مربوط به فلسطین و فرهنگ مقاومت و پایداری است که همزمان با تاسیس موزه تخصصی با عنوان موزه هنرهای معاصر فلسطین در سال 1385 خریداری شده است.

بنای ما بر این است که در فرصت مناسب آثار گنجینه فرهنگستان هنر را در قالب برگزاری یک نمایشگاه رونمایی کنیم همچنین درصدد هستیم کتابی نفیس از آثار گنجینه فرهنگستان هنر منتشر کنیم تا به عنوان شناسنامه ای از این آثار در اختیار کارشناسان و هنرمندان قرار گیرد.

تعداد آثار گنجینه فرهنگستان هنر چقدر است و آیا قیمت گذاری شده اند؟ گنجینه آثار فرهنگستان هنر بیش از هزار اثر دارد.

در مقطعی ارزیابی برای تعیین قیمت آثار گنجینه صورت گرفت، اما باید به روز شود به همین دلیل نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تلاش داریم در حفظ و حراست از این آثار هر چه لازم است، انجام شود.

چشم انداز برنامه های آینده فرهنگستان هنر را چطور ارزیابی می کنید؟ در بحث چشم انداز آینده فرهنگستان هنر، برنامه هایی از سوی کمیسیون دائمی فرهنگستان ها مصوب شده و مورد تایید سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است که ما بر اساس آن پیش می رویم و این برنامه ها را در هیات امنای فرهنگستان هنر مطرح می کنیم.

این مهم منوط به شکل گیری گروه های تخصصی و شورای تخصصی فرهنگستان هنر بود که در این دوره انجام شده است.

تلاش این است در راستای اهداف فرهنگستان هنر، برنامه های پژوهشی و علمی فرهنگستان هنر مشخص شود و با تشکیل گروه ها و تایید شورای تخصصی به نتایج خوبی برسیم.

انتصاب هایی که در مدت سرپرستی شما در فرهنگستان هنر صورت گرفته، مثل انتصاب مصطفی گودرزی در گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان، چقدر همسو با اهداف فرهنگستان هنر انجام شده است؟ - اعضای گروه های تخصصی فرهنگستان هنر بر اساس اساسنامه، متشکل از اعضای پیوسته فرهنگستان هستند که همگی فعالیت های شاخصی در زمینه هنر داشته اند و صلاحیت آنها بر کسی پوشیده نیست.

مصطفی گودرزی نیز از این قاعده مستثنی نیست و قبلا نیز در این سمت حضور داشته اند و حضور او در این گروه قبلاً نتایج خوبی به همراه داشته و الان نیز با توجه به تجربیاتی که حاصل شده است، امیدواریم با تشکیل گروه هنرهای تجسمی به ریاست وی بتوانیم شاهد اجرا شدن برنامه های خوبی در حوزه تجسمی همسو با جایگاه فرهنگستان هنر باشیم.

گروه های دیگر نیز به تدریج در حال شکل گیری هستند و قطعاً شاهد پربارتر شدن برنامه های این گروه های تخصصی در راستای اهداف فرهنگستان هنر خواهیم بود.

آیا بعد از اتمام دوره سرپرستی شما، عمر انتصاب ها در گروه های تخصصی فرهنگستان هنر نیز به پایان می رسد؟ با توجه به فعال نبودن گروه های تخصصی، پیش از هر اقدامی برای فراهم شدن زمینه فعالیت فرهنگستان هنر در چارچوب اهداف و وظایف آن، شکل گیری گروه ها ضرورت داشت.

ضمن اینکه ما سعی کردیم گروه ها را با محوریت اعضای پیوسته و عمدتاً اعضای سابق تشکیل دهیم در نتیجه با آمدن رییس جدید، با صلاحدید و اختیاراتی که در این زمینه دارند عمل خواهند کرد.

آیا گروه های دیگر فرهنگستان هنر دچار تغییرات می شوند؟ موسسه صبا که بیشتر مرتبط با گالری ها و فضای نمایشگاهی است، چه تغییراتی خواهد داشت؟ هر گونه تغییری در گروه های تخصصی با مشورت اعضای پیوسته صورت می گیرد.

نکته دیگر در تغییرات ایجاد شده مربوط به تغییراتی در برگزاری کارگاه های فرهنگستان هنر است؛ برای این منظور کارگروهی تشکیل شده است که تجدیدنظر اساسی در برگزاری جلسات کارگاه ها صورت گیرد و محدود به برگزاری کارگاه های خاص و در سطح ملی شود.

در انتشارات فرهنگستان هنر نیز شورای علمی تشکیل خواهد شد تا فعالیت خود را در بخش پژوهش و ترجمه ادامه دهد که با نظر شورای علمی پژوهش های هنری و علمی در کشور بررسی و منتشر شوند.

در حوزه ترجمه نیز تلاش داریم منابع و کتاب های خوب در زمینه هنری شناسایی و ترجمه شوند.

در بخش ترجمه همچنین علاوه بر زبان انگلیسی قصد داریم به سایر زبان ها مثل آلمانی، روسی، فرانسوی و عربی توجه کنیم.

یکی از اقدامات مهم انتشارات فرهنگستان هنر، آماده سازی نسخه خطی نفیس خمسه شاه طهماسب است که در کتابخانه بریتانیا قرار دارد.

انتشارات فرهنگستان هنر امتیاز چاپ این نسخه نفیس خطی را گرفته و مراحل آماده سازی آن در حال انجام است که به لحاظ خط، نگاره و 800 نوع تشعیری که دارد، در تاریخ هنر ایران بسیار ارزشمند است.

نسخه خطی نفیس خمسه شاه طهماسب حاوی پنج مثنوی نظامی و به لحاظ خوشنویسی ممتاز است و خط آن متعلق به شاه محمود نیشابوری و تذهیب آن از بهترین نمونه های تذهیب عهد صفوی است.

این اثر 17 نگاره دارد که 14 نگاره آن مربوط به دوره شاه طهماسب و نگاره آن منسوب به محمد زمان و اواخر دوره صفوی است.

فرهنگستان هنر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی چه برنامه هایی را پیش بینی کرده است؟ کارگروهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شده است که فرهنگستان هنر نیز عضو این کارگروه است و جلسه اخیر این کارگروه به دعوت ما در فرهنگستان هنر برگزار شد.

بخشی از برنامه های تعیین شده برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را با سایر سازمان ها و نهادها به صورت مشارکتی برگزار خواهیم کرد و بخش دیگر آن را به صورت اختصاصی برگزار می کنیم.

بر این اساس، معاونت پژوهشی و پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر مامور شده اند تا به صورت جداگانه در بخش های مختلف و آنچه که مربوط به 40 سال هنر انقلاب است، برنامه هایی را برگزار کنند.

با توجه به اینکه فرهنگستان هنر یکی از سازمان ها و نهادهایی است که بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت، برنامه ویژه ای تدارک دیدیم تا دستاوردها و آسیب هایی که فرهنگستان در این سال ها داشته است مورد بررسی قرار گیرد و در قالب یک گزارش مکتوب ارایه شود.

همچنین برنامه ای توسط پژوهشکده هنر در حال تدوین و اجرا است تا حوزه های مختلف فرهنگستان هنر مورد آینده پژوهی قرار گیرند.

در حوزه برنامه های مشترک با نهادهای دیگر نیز می توان به برگزاری نمایشگاه از نهضت مشروطه تا انقلاب اسلامی به روایت اسناد به همت موسسه مطالعات تاریخ معاصر اشاره کرد.

با معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مرکز هنرهای نمایشی نیز همکاری کردیم تا بخش های پژوهشی و نمایشی این برنامه ها در فرهنگستان هنر برگزار شود.

آیا گروه های تخصصی زیرمجموعه فرهنگستان که به تازگی روسای جدید آنها منصوب شده است برای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برنامه تعریف شده ای دارند؟ چون گروه های تخصصی فرهنگستان هنر قبلاً فعال نبوده و حالا فعال شده اند، برنامه هایی برای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خواهند داشت که اطلاع رسانی خواهد شد.

سال گذشته در جریان برگزاری دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر انتقادهایی درباره مناسب نبودن این فضا برای میزبانی جشنواره مطرح شد.

آیا امسال نیز جشنواره تجسمی فجر در موسسه صبا برگزار خواهد شد؟ بله، رایزنی هایی برای برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در موسسه صبا شده و به احتمال بسیار، موسسه صبا میزبان آثار جشنواره خواهد بود.

موسسه صبا با توجه موقعیت مکانی و ظرفیتی که دارد، در حال حاضر مناسب ترین مکان برای نمایش آثار به شمار می آید البته شاید با آنچه که از نظر هنرمندان مطلوب به نظر می رسد، فاصله داشته باشیم، اما در حال حاضر بهترین محل برای برپایی جشنواره فجر خواهد بود.

برای رسیدن به نقطه مطلوب در موسسه صبا نیاز به کار کارشناسی داریم که باید در شورای تخصصی موسسه صبا نیز مطرح شود و مورد کارشناسی قرار گیرد.

منبع: مهر/آزاده فضلی/29 مهر 97
کلید واژه ها: فرهنگ - اسماعیلی - برگزار - نامه - اسلامی - فرهنگی - نهاد ریاست جمهوری - علی معلم دامغانی - هنری - ریاست جمهوری - وزارت فرهنگ - وزارت - وزارت علوم - جدید - هایی - پیشنهاد - اصلاحات - مدیران - شهریور - مدیریت - نوآوری - برنامه - انتصاب - تصویری - جمهوری - حاشیه - گفتگو - منصوب - ارشاد - میراث

آخرین اخبار سرویس:
وزیر کشور: مشکلات نانوایان باید به سرعت حل وفصل شود

مصاحبه «معصومه ابتکار» با تایمز انگلیس

برخورد قاطع قضایی با متخلفان پرونده زمین های هفت سنگان

همایش «تأثیرات امام خمینی(ره) بر جهان اسلام» برگزار شد

آناتولی: رییس مجلس ترکیه استعفا کرد

سرلشکر باقری: تهدیدات نظامی نسبت به ایران کاهش یافت

منافع مشترک باعث تقویت همکاری های چین و ایران شده است

ملت انقلابی ایران هیچ گاه اجازه امضای قرار دادهای ننگین را نخواهد داد

همایش تجلیل از علما و روحانیون «واقف» در رشت برگزار می شود

عراقچی: شرایط برای حضور بانوان در عرصه دیپلماسی فراهم است

پیشنهاد احمدی نژاد برای برگزاری رفراندوم

دیدار سرلشکر باقری با مراجع تقلید

منافع مشترک باعث تقویت همکاری های چین و ایران شده است

پس لرزه های نشست ورشو؛ لغو نشست «گروه ویزگراد»

مشخصات همه کارکنان شهرداری تهران و حقوق مدیران بر روی وبسایت شفاف قرار گرفت

خط ارتباط با قرآن جان است، نه ذهن

مراسم تکریم خادمان قرآن کریم در تهران

جمهوری اسلامی ما را مفتخر به خدمت به قرآن کرد/ اعطای نشان افتخاری خادمی قرآن به وزیر ارشاد

یادداشتی درباره نمایش U-turn 2

تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان

خاطرات شفاهی خانواده های  شهدای رشت در حال تدوین است

برگزاری تجمع بزرگ بانوان با عنوان «پرچمداران فاطمی» در قروه

آناتولی:رییس مجلس ترکیه استعفا کرد

کدام نمایندگان طرح عدم کفایت روحانی را امضاء کردند؟

حمله آتشین مهناز افشار به روحانی

منافع مشترک باعث تقویت همکاری های چین و ایران شده است

زنجان در رتبه دهم خشونت

سلفی گوسفندها از داخل هواپیما!

درمان قطعی سرطان کشف شد!

کدخدایی: اصلاح بی مورد قانون اساسی آسیب زا است

جایگاه و تأثیر علامه حلی در تطور گفتمان عصمت در کلام امامیه

مادران و همسران شهید اسوه صبر و پایداری هستند

برگزاری سوگواره حضرت ام البنین(س) در 12 بقعه ناحیه دو شهرستان قم

هجدهمین نشست مدیران میانی ستادی حوزه های علمیه برگزار شد

مصاحبه «معصومه ابتکار» با تایمز انگلیس

سردار غیب پرور با خانواده شهید دهه هفتادی سمنان دیدار کرد

روایتی از اقدام شجاعانه همسر رهبر انقلاب

دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب / گزارش تصویری

پیکر شهید مدافع حرم یوسفی پس از دو سال به آغوش خانواده بازمی گردد

علی ابک دیدار رییس سازمان بسیج مستضعفین با آیت الله شاهچراغی

157دانش آموز برگزیده املشی تجلیل شدند

انتقاد ابتکار از رواج قشری نگری و واپسگرایی در تبلیغ دین

آمادگی نیروهای مسلح برای ساخت خودرو

صنعت و کارخانه ای نباید به دلیل معوقات بانکی و مشکلات حقوقی و قضایی تعطیل شود

ویدئو : عروس وداماد پاکستانی در حرم مطهر امام رضا (ع)

اتفاقات عظیمی در خدمت به قرآن در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب رخ داده است

تزریق امید در جامعه آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد

صدا و سیمای گلستان پیش ران رسانه ها در سفر رییس جمهوری

مادران شهدای تک فرزند در رشت تجلیل شدند

آناتولی:رییس مجلس ترکیه استعفا کرد

قدردانی دفتر رییس جمهور از استقبال مردم استان هرمزگان از دولت تدبیر و امید

بزرگداشت شهدای حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان درقم برگزار شد

انقلاب اسلامی ایران و ایرانی را از ذلت به اوج عزت رساند

نظر کدخدایی درباره تغییر قانون اساسی

حکم تعلیق شهردار گلپایگان اجرا شد

بهترین تصمیم برای انتخاب شهردار رشت گرفته می شود

اتفاقات عظیمی در خدمت به قرآن در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب رخ داده است

مقاومت ایران عامل تضعیف آمریکا در معادلات سیاسی است

طی دیدار با خانواده شهید مطرح شد خانواده های معظم شهدا، پرچمداران فرهنگ ظلم ستیزی و عدالتخواهی هستند

علی ابک دیدار سردار غیب پرور با خانواده شهید «عباس دانشگر»

اعطای نشان خادمی قرآن کریم به 13 فعال قرآنی+اسامی

توصیه های رهبر انقلاب به جوانان درباره علم و پژوهش

ساخت پهپاد بدون سکان برای اولین بار در کشور به همت مخترعان بسیجی خراسان جنوبی

طرح/ فرق مادر شهید با تمام مادران دیگر زمین...

لوح ثبت شهر جهانی یزد رونمایی شد

اقتدار و قدرت انقلاب اسلامی در سطح جهان مثال زدنی است

غرور مانع بزرگی در مسیر عبودیت واقعی خداوند است

عطریان فر: تذکر رهبری درباره تصحیح خطاهای گذشته خطاب به هر سه قوه است

سالنامه ویژه مدیران

محسن رنانی: نظام آموزشی ما علم زنده را مرده تحویل می دهد

امضای تفاهم نامه با شبکه‎های آمریکای لاتین

نشست اف ای تی اف به احتمال زیاد 4 ماه دیگر به ایران فرصت می دهد

افزایش چشمگیر گروه های جهادی

رونمایی از «مسیر انرژی ایران» در همایش سالانه اقتصاد مقاومتی

وضعیت سید جلال حسینی را ام آر آی مشخص میکند

منتظر گزارش اختصاصی کلیک از رویداد گیمینگ DreamHack 2019 آلمان باشید

سازمان برنامه و بودجه علیه علیرضابیگی اقدام قضایی خواهد کرد

رهبر انقلاب: مسؤولان فریب خدعه اروپایی ها را نخورند و مراقب باشند برای مردم مشکل ایجاد نکنند

معصومه ابتکار: آرمان انقلاب تغییر نکرده است

گزارش تصویری : دیدار سردار باقری فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح با مراجع عظام تقلید

مقاومت ایران عامل تضعیف آمریکا در معادلات سیاسی است

نیروهای مسلح ایران تنها سنگربان تمامیت ارضی کشور نیستند

آیت الله العظمی سبحانی: کاهش نرخ جمعیت خطرناک است

کدخدایی: اصلاح بی مورد قانون اساسی می تواند آسیب زا باشد

زیلوبافی در مدارس و دانشگاه ها آموزش داده شود

اتفاقات عظیمی در خدمت به قرآن در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب رخ داده است

کدخدایی: اصلاح بی مورد قانون اساسی می تواند آسیب زا باشد

مردم آذربایجان شرقی در دیدار با «آقا» چه شعری خواندند؟

امام جمعه شیراز: نباید بر سر منافع مردم معامله شود

داعش تنها برای نابودی ایران تشکیل شد

تجلیل از نویسنده برتر کشور در بجنورد

پنجمین جلسه محاکمه متهمان پرونده محیط زیست برگزار شد

آناتولی:رییس مجلس ترکیه استعفا کرد

یادداشت دکتر امیرکاووس بالازاده بر نمایش U-turn2 به کارگردانی داریوش نصیری

اصلاح بی مورد قانون اساسی می تواند آسیب زا باشد/ صرف گذشت زمان دلیلی برای تغییر قانون اساسی نیست

عراقچی: شرایط برای حضور بانوان در عرصه دیپلماسی فراهم است

پژوهشکده بیمه همگام با نیازسنجی صنعت بیمه فعالیت کند

مبلغی که استقلال از جیب هوادارانش خرج می کند

شادی را با پرسپولیسی ها تقسیم کردم

رییس سازمان بسیج دانش آموزی استان گلستان: 4700 نفر از دانش آموزان گلستان به مناطق عملیاتی کشور اعزام شدند

آخرین تحولات در فرهنگستان هنر (گفت وگو با علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر)

آخرین تحولات در فرهنگستان هنر (گفت وگو با علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر)