مطالب مرتبط:
علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر شد
دیدار سرپرست فرهنگستان هنر با احصایی، امیرخانی و کیانی
سرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟
دیدار سرپرست فرهنگستان هنر با محمد احصایی
علی معلم دامغانی رفت/سرپرست موقت فرهنگستان هنر تعیین شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 14:502018-10-21سياسي

آخرین تحولات در فرهنگستان هنر (گفت وگو با علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر)


علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر مهمترین اقدام پس از انتصاب در این سمت را برگزاری مجمع عمومی سالانه این فرهنگستان و اصلاحات در اساسنامه دانست که چندین سال برگزار نشده است.

- دیدارنیوز" ـ فرهنگستان هنر یکی از مهمترین مراکز فرهنگی هنری در کشور است که هدف از تاسیس آن پاسداری از میراث فرهنگی، هنر اسلامی و ملی و پیشنهاد سیاست ها، راهبردها و دستیابی به آخرین یافته ها و نوآوری ها و نیز ارتقای فرهنگ اسلامی برای مقابله با تهدیدهای فرهنگ مهاجم قید شده است.

فرهنگستان هنر طی سال ها پس از تاسیس و به ویژه در مقطعی دستخوش تغییرات مختلف قرار گرفته و حاشیه هایی را نیز رقم زده است.

با رفتن علی معلم دامغانی آخرین رییس فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی که پیش از این عهده دار مدیریت در معاونت هنری فرهنگستان هنر بود، 19 شهریور 97 با نامه نهاد ریاست جمهوری به عنوان سرپرست فرهنگستان هنر تعیین شد تا فصل جدیدی از اتفاقات را برای فرهنگستان رقم بزند.

او طی این مدت با اعضای پیوسته فرهنگستان هنر و مدیران متناظر خود در نهادهای مختلف مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم دیدارهایی داشته است و در نظر دارد در اسرع وقت مجمع عمومی سالانه این فرهنگستان را با حضور همه اعضای پیوسته برگزار کند.

وی همچنین کارگروه های تخصصی زیرمجموعه فرهنگستان هنر را فعال یا راه اندازی کرده است که از آن جمله می توان به گروه موسیقی، تجسمی، نمایشی اشاره کرد.

به بهانه این تغییرات و آشنا شدن با رویکردها و چشم انداز جدید فرهنگستان هنر با علیرضا اسماعیلی به گفتگو نشستیم که مشروح آن را می خوانید.

آقای اسماعیلی از آنجا که شما از درون خود فرهنگستان به سرپرستی این نهاد فرهنگی هنری منصوب شدید در نتیجه نگاهی جامع به این نهاد داشتید لذا توصیف اینکه فرهنگستان در آن زمان در چه وضعیتی قرار داشت و چه اقداماتی برای بهبود وضعیت آن ضرورت دارد، از سوی شما می تواند تصویری واقعی از فرهنگستان هنر عرضه کند.

- فرهنگستان هنر بیش از 2 دهه است که شکل گرفته و مشغول فعالیت است.

در ابتدا فرهنگستان هنر در چارچوب اساسنامه و اهداف و وظایفی که تعریف شده بود، شکل گرفت و برنامه های مختلفی در حوزه های گوناگون اجرایی کرد اما در چند سال گذشته به برخی مفاد اساسنامه فرهنگستان هنر که از مهمترین ارکان این فرهنگستان به حساب می آید، بی توجهی صورت گرفت که از جمله آنها می توان به برگزار نشدن مجمع عمومی سالانه و ارتباط نداشتن با اعضای پیوسته اشاره کرد.

چندین سال است که جلسه مجمع عمومی سالانه برای تصویب سیاست ها و برنامه های علمی فرهنگستان هنر برگزار نشده است تا اساسنامه فرهنگستان مورد بررسی اعضا قرار گیرد، لذا درصدد هستیم مجمع عمومی فرهنگستان هنر با حضور حداکثر اعضا تشکیل شود، از جمله استاد محمود فرشچیان که قرار است تا اواخر ماه جاری وارد کشور شوند.

مورد دیگر بحث گروه های تخصصی فرهنگستان هنر شامل موسیقی، هنرهای تجسمی، معماری و شهرسازی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، نمایش و ادبیات نمایشی، سینما و چند رسانه ای است که به عنوان اتاق فکر فرهنگستان شمرده می شوند.

تعریفی که به عنوان وظایف این گروه ها صورت گرفته است، تنظیم برنامه های علمی و پژوهشی و ارایه آن به شورای تخصصی فرهنگستان هنر است که حاصل فکر و اندیشه اعضای پیوسته، وابسته و هنرمندان عضو این گروه ها است.

به دلیل تشکیل نشدن جلسات گروه های تخصصی، بخش های پژوهشی و اصلی فرهنگستان هنر آسیب دیده بود.

شورای تخصصی فرهنگستان هنر از دیگر ارکان فرهنگستان هنر است که با حضور روسای گروه های تخصصی و رییس فرهنگستان هنر تشکیل می شود.

در اساسنامه یک بند اختصاصی به وظایف این شورا اختصاص دارد که در تدوین برنامه های فرهنگستان و نهایی شدن آنها بسیار اثرگذار بوده که به دلیل تشکیل نشدن این شورا، خیلی از فعالیت های مورد بحث اجرایی نشده است.

تلاش من در مدت حضور به عنوان سرپرست فرهنگستان هنر این است که بتوانم بندها و ارکان فرهنگستان هنر که معطل مانده بود و شکل نمی گرفت دوباره به جریان بیفتد و به روال معمول خود برگردد و ارتباط لازم بین اعضای پیوسته فرهنگستان هنر ایجاد شود.

همچنین در این مدت دیدارهایی با اعضای پیوسته فرهنگستان داشته ام که در راستای ایجاد پیوند مجدد هنرمندان با فرهنگستان و برقراری ارتباطی بود که سال ها قطع شده بود.

اعضای پیوسته فرهنگستان هنر از هنرمندان شاخص کشور هستند که این ارتباط باید وجود می داشت، اما متاسفانه قطع یا ضعیف شده بود که بحمدالله با استقبال اعضای پیوسته به نتایج خوبی رسیده ایم.

ارتباط اعضای پیوسته فرهنگستان هنر به چه دلیل قطع شده بود؟ آیا از جانب هنرمندان تمایلی به حضور در جلسات نبود یا اینکه رییس سابق مایل به برگزاری جلسات با آنها نبود؟ رئوس برنامه های فرهنگستان هنر قبل از اجرا شدن باید به تصویب مجمع عمومی فرهنگستان هنر که متشکل از اعضای پیوسته و رییس فرهنگستان است، برسد و این مجمع به طور سالانه باید برگزار می شد که محقق نشده بود.

متاسفانه مجمع عمومی به دلیل فراهم نشدن مقدمات لازم از سوی فرهنگستان هنر تشکیل نشد.

زمانی که علی معلم دامغانی ریاست فرهنگستان هنر را برعهده داشت، پرونده ‎ای حقوقی برای آثار موزه بانک پاسارگاد در فرهنگستان هنر باز شد که حاشیه های فراوانی به همراه داشت آیا با رفتن ایشان اتفاق جدیدی در این پرونده می افتد؟ سرنوشت 500 اثر بانک پاسارگاد چه می شود؟ آنچه که ذکر کردید مربوط به گذشته بوده و در حال حاضر نیز رویکرد فرهنگستان هنر در چارچوب قوانین و مقررات است و در مسیر قانونی در حال حرکت هستیم.

البته تلاش مان این است در این زمینه هر چه زودتر به نتیجه برسیم.

گنجینه آثار هنری فرهنگستان هنر با چه رویکردی جمع آوری و نگهداری می شوند و آیا به آثار این گنجینه هر سال اضافه شده و آثار هنرمندان شاخص نیز خریداری می شود؟ گنجینه فرهنگستان هنر یکی از گنجینه های ارزشمند در کشور است که شامل آثار نگارگری، خوشنویسی، نقاشی، عکس و حجم است که این آثار مربوط به هنرمندان دوره معاصر اعم از استادان پیشکسوتی چون احمد اسفندیاری، استاد جوادی پور و هنرمندان نسل انقلاب اسلامی چون ناصر پلنگی، حبیب الله صادقی، مصطفی گودرزی، کاظم چلیپا و .

است.

تهیه و خرید آثار برای گنجینه فرهنگستان به چند روش صورت می گیرد؛ یکسری از این آثار به مناسبت های مختلف توسط فرهنگستان هنر سفارش داده شده است مثل گردهمایی هایی نظیر کمال الدین بهزاد و سلطان محمد نقاش.

تعدادی از آثار نیز جنبه پژوهشی و تولیدی داشته اند که باز هم به سفارش فرهنگستان هنر خلق شده اند مثل شاهنامه فردوسی که 30 اثر به مناسبت 30 سال رنج فردوسی به سفارش فرهنگستان توسط هنرمندان برجسته خلق شده است.

یکسری از آثار گنجینه نیز شامل نقاشی های قهوه خانه ای است که به مناسبت ماه محرم، هفته دفاع مقدس و روز ملی مقاومت تولید شده است و در گنجینه نگهداری می شود.

بخشی از آثار گنجینه نیز خریداری شده است مثل آثار مربوط به دهه های 40 و 50 شمسی از هنرمندان شاخصی همچون مسعود عربشاهی، منصور قندریز، فرامرز پیل آرام، حسین زنده رودی، رضا مافی، سهراب سپهری و محسن وزیری مقدم.

بخش دیگری از آثار گنجینه مربوط به فلسطین و فرهنگ مقاومت و پایداری است که همزمان با تاسیس موزه تخصصی با عنوان موزه هنرهای معاصر فلسطین در سال 1385 خریداری شده است.

بنای ما بر این است که در فرصت مناسب آثار گنجینه فرهنگستان هنر را در قالب برگزاری یک نمایشگاه رونمایی کنیم همچنین درصدد هستیم کتابی نفیس از آثار گنجینه فرهنگستان هنر منتشر کنیم تا به عنوان شناسنامه ای از این آثار در اختیار کارشناسان و هنرمندان قرار گیرد.

تعداد آثار گنجینه فرهنگستان هنر چقدر است و آیا قیمت گذاری شده اند؟ گنجینه آثار فرهنگستان هنر بیش از هزار اثر دارد.

در مقطعی ارزیابی برای تعیین قیمت آثار گنجینه صورت گرفت، اما باید به روز شود به همین دلیل نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تلاش داریم در حفظ و حراست از این آثار هر چه لازم است، انجام شود.

چشم انداز برنامه های آینده فرهنگستان هنر را چطور ارزیابی می کنید؟ در بحث چشم انداز آینده فرهنگستان هنر، برنامه هایی از سوی کمیسیون دائمی فرهنگستان ها مصوب شده و مورد تایید سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است که ما بر اساس آن پیش می رویم و این برنامه ها را در هیات امنای فرهنگستان هنر مطرح می کنیم.

این مهم منوط به شکل گیری گروه های تخصصی و شورای تخصصی فرهنگستان هنر بود که در این دوره انجام شده است.

تلاش این است در راستای اهداف فرهنگستان هنر، برنامه های پژوهشی و علمی فرهنگستان هنر مشخص شود و با تشکیل گروه ها و تایید شورای تخصصی به نتایج خوبی برسیم.

انتصاب هایی که در مدت سرپرستی شما در فرهنگستان هنر صورت گرفته، مثل انتصاب مصطفی گودرزی در گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان، چقدر همسو با اهداف فرهنگستان هنر انجام شده است؟ - اعضای گروه های تخصصی فرهنگستان هنر بر اساس اساسنامه، متشکل از اعضای پیوسته فرهنگستان هستند که همگی فعالیت های شاخصی در زمینه هنر داشته اند و صلاحیت آنها بر کسی پوشیده نیست.

مصطفی گودرزی نیز از این قاعده مستثنی نیست و قبلا نیز در این سمت حضور داشته اند و حضور او در این گروه قبلاً نتایج خوبی به همراه داشته و الان نیز با توجه به تجربیاتی که حاصل شده است، امیدواریم با تشکیل گروه هنرهای تجسمی به ریاست وی بتوانیم شاهد اجرا شدن برنامه های خوبی در حوزه تجسمی همسو با جایگاه فرهنگستان هنر باشیم.

گروه های دیگر نیز به تدریج در حال شکل گیری هستند و قطعاً شاهد پربارتر شدن برنامه های این گروه های تخصصی در راستای اهداف فرهنگستان هنر خواهیم بود.

آیا بعد از اتمام دوره سرپرستی شما، عمر انتصاب ها در گروه های تخصصی فرهنگستان هنر نیز به پایان می رسد؟ با توجه به فعال نبودن گروه های تخصصی، پیش از هر اقدامی برای فراهم شدن زمینه فعالیت فرهنگستان هنر در چارچوب اهداف و وظایف آن، شکل گیری گروه ها ضرورت داشت.

ضمن اینکه ما سعی کردیم گروه ها را با محوریت اعضای پیوسته و عمدتاً اعضای سابق تشکیل دهیم در نتیجه با آمدن رییس جدید، با صلاحدید و اختیاراتی که در این زمینه دارند عمل خواهند کرد.

آیا گروه های دیگر فرهنگستان هنر دچار تغییرات می شوند؟ موسسه صبا که بیشتر مرتبط با گالری ها و فضای نمایشگاهی است، چه تغییراتی خواهد داشت؟ هر گونه تغییری در گروه های تخصصی با مشورت اعضای پیوسته صورت می گیرد.

نکته دیگر در تغییرات ایجاد شده مربوط به تغییراتی در برگزاری کارگاه های فرهنگستان هنر است؛ برای این منظور کارگروهی تشکیل شده است که تجدیدنظر اساسی در برگزاری جلسات کارگاه ها صورت گیرد و محدود به برگزاری کارگاه های خاص و در سطح ملی شود.

در انتشارات فرهنگستان هنر نیز شورای علمی تشکیل خواهد شد تا فعالیت خود را در بخش پژوهش و ترجمه ادامه دهد که با نظر شورای علمی پژوهش های هنری و علمی در کشور بررسی و منتشر شوند.

در حوزه ترجمه نیز تلاش داریم منابع و کتاب های خوب در زمینه هنری شناسایی و ترجمه شوند.

در بخش ترجمه همچنین علاوه بر زبان انگلیسی قصد داریم به سایر زبان ها مثل آلمانی، روسی، فرانسوی و عربی توجه کنیم.

یکی از اقدامات مهم انتشارات فرهنگستان هنر، آماده سازی نسخه خطی نفیس خمسه شاه طهماسب است که در کتابخانه بریتانیا قرار دارد.

انتشارات فرهنگستان هنر امتیاز چاپ این نسخه نفیس خطی را گرفته و مراحل آماده سازی آن در حال انجام است که به لحاظ خط، نگاره و 800 نوع تشعیری که دارد، در تاریخ هنر ایران بسیار ارزشمند است.

نسخه خطی نفیس خمسه شاه طهماسب حاوی پنج مثنوی نظامی و به لحاظ خوشنویسی ممتاز است و خط آن متعلق به شاه محمود نیشابوری و تذهیب آن از بهترین نمونه های تذهیب عهد صفوی است.

این اثر 17 نگاره دارد که 14 نگاره آن مربوط به دوره شاه طهماسب و نگاره آن منسوب به محمد زمان و اواخر دوره صفوی است.

فرهنگستان هنر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی چه برنامه هایی را پیش بینی کرده است؟ کارگروهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شده است که فرهنگستان هنر نیز عضو این کارگروه است و جلسه اخیر این کارگروه به دعوت ما در فرهنگستان هنر برگزار شد.

بخشی از برنامه های تعیین شده برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را با سایر سازمان ها و نهادها به صورت مشارکتی برگزار خواهیم کرد و بخش دیگر آن را به صورت اختصاصی برگزار می کنیم.

بر این اساس، معاونت پژوهشی و پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر مامور شده اند تا به صورت جداگانه در بخش های مختلف و آنچه که مربوط به 40 سال هنر انقلاب است، برنامه هایی را برگزار کنند.

با توجه به اینکه فرهنگستان هنر یکی از سازمان ها و نهادهایی است که بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت، برنامه ویژه ای تدارک دیدیم تا دستاوردها و آسیب هایی که فرهنگستان در این سال ها داشته است مورد بررسی قرار گیرد و در قالب یک گزارش مکتوب ارایه شود.

همچنین برنامه ای توسط پژوهشکده هنر در حال تدوین و اجرا است تا حوزه های مختلف فرهنگستان هنر مورد آینده پژوهی قرار گیرند.

در حوزه برنامه های مشترک با نهادهای دیگر نیز می توان به برگزاری نمایشگاه از نهضت مشروطه تا انقلاب اسلامی به روایت اسناد به همت موسسه مطالعات تاریخ معاصر اشاره کرد.

با معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مرکز هنرهای نمایشی نیز همکاری کردیم تا بخش های پژوهشی و نمایشی این برنامه ها در فرهنگستان هنر برگزار شود.

آیا گروه های تخصصی زیرمجموعه فرهنگستان که به تازگی روسای جدید آنها منصوب شده است برای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برنامه تعریف شده ای دارند؟ چون گروه های تخصصی فرهنگستان هنر قبلاً فعال نبوده و حالا فعال شده اند، برنامه هایی برای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خواهند داشت که اطلاع رسانی خواهد شد.

سال گذشته در جریان برگزاری دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر انتقادهایی درباره مناسب نبودن این فضا برای میزبانی جشنواره مطرح شد.

آیا امسال نیز جشنواره تجسمی فجر در موسسه صبا برگزار خواهد شد؟ بله، رایزنی هایی برای برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در موسسه صبا شده و به احتمال بسیار، موسسه صبا میزبان آثار جشنواره خواهد بود.

موسسه صبا با توجه موقعیت مکانی و ظرفیتی که دارد، در حال حاضر مناسب ترین مکان برای نمایش آثار به شمار می آید البته شاید با آنچه که از نظر هنرمندان مطلوب به نظر می رسد، فاصله داشته باشیم، اما در حال حاضر بهترین محل برای برپایی جشنواره فجر خواهد بود.

برای رسیدن به نقطه مطلوب در موسسه صبا نیاز به کار کارشناسی داریم که باید در شورای تخصصی موسسه صبا نیز مطرح شود و مورد کارشناسی قرار گیرد.

منبع: مهر/آزاده فضلی/29 مهر 97
کلید واژه ها: فرهنگ - اسماعیلی - برگزار - نامه - اسلامی - فرهنگی - نهاد ریاست جمهوری - علی معلم دامغانی - هنری - ریاست جمهوری - وزارت فرهنگ - وزارت - وزارت علوم - جدید - هایی - پیشنهاد - اصلاحات - مدیران - شهریور - مدیریت - نوآوری - برنامه - انتصاب - تصویری - جمهوری - حاشیه - گفتگو - منصوب - ارشاد - میراث

آخرین اخبار سرویس:
استاندار کردستان به مقام شامخ شهدای دهگلان ادای احترام کرد

مدیران برای امیدآفرینی بین مردم تلاش کنند

وحدت حاکم بر قشم نتیجه مجاهدت علمای اسلام است

گزیده روزنامه های 29 آبان 1397

ضرورت افزایش توان نظام بانکی

استاندار فردای سمنان کیست

معاون رییس جمهوری:با حمایت مردم از این گردنه تاریخی عبور می کنیم

وحدت، منافع ظالمان رابه خطر می اندازد/مذاهب پنجگانه یک ریشه دارند

جشن وحدت در بوشهر به روایت تصویر

مراسم رونمایی و نقد و بررسی کتاب«مدرسه کلامی قم» - اراک

عفو و بخشش؛ از ویژگی های بارز پیامبر(ص)/ رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

سیاستگذاری ها غلط در ترویج فرهنگ مطالعه/ کار به کاردان سپرده شود

ربات انباردار

تبدیل مدارس دولتی به هیئت امنایی ممنوع شد

شهریاری: بازنشستگان میزهای خود را رها کنند

تصمیمات شریعتمداری چه بازتابی دارد؟

دختر رییس جمهوری آمریکا از ایمیل شخصی برای امور دولتی استفاده کرده بود

صفحه نخست روزنامه های امروز سه شنبه 29 آبان

تعداد مساجد کشور پس از انقلاب سه برابر شده است

ترافیک در محور شهریار-تهران سنگین است

استخدام آشپز ماهر برای تهیه غذا در همدان

استخدام شرکت سوران

استخدام حسابدار در محدوده شمس آبادی اصفهان

استخدام نیروی طراح فتوشاپ با سابقه کار در اصفهان

استخدام کارگر ساده جهت آشپزخانه یک رستوران در اصفهان

استخدام مهندس مکانیک آشنا به امور کنترل کیفیت در تهران

استخدام برنامه نویس دلفی در شرکت معتبر

ساخت 40 واحد مسکونی ویژه محرومان در نوشهر تا سال 98

چگونه شادزیستن، اخلاق و مهارت می خواهد

استاندار فردای سمنان کیست

کشور از شرایط تحریم با اتحاد عبور خواهد کرد

فعالیت نفوذی های وزارتخانه ها بیشتر از ترامپ است/ ناکارآمدی در کشور ریشه در تفکرات آمریکایی دارد/ بعد از برجام ظلم بزرگی به ما کردند

مردم اتفاقات گذشته را فراموش نکرده اند

سرپرست جدید فرمانداری رضوانشهر معارفه شد

سوییفت منطقه‎ای و ارز دیجیتال برای مقابله با تحریم

چرا «محمدرضا گلزار» از بازی در سریال جدید «منوچهر هادی» انصراف داد؟

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

آغاز جلسه علنی مجلس

سرپرست جدید فرمانداری رضوانشهر معارفه شد

فنون روابط عمومی/ ترتیب دادن جلسات عمومی

چرا وجود حشدالشعبی برای امنیت مردم عراق حیاتی است؟ + فیلم

جلسه علنی مجلس آغاز شد/ بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال 97

محفل انس با قرآن در ابهر برگزار می شود

عفو و بخشش از ویژگی های پیامبراکرم بود/ رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

سیاستگذاری ها برای ترویج فرهنگ مطالعه غلط بوده است

انتخابات پارلمانی بحرین فرمایشی و فاقد مشروعیت است

عضویت فقط 3 درصد از جمعیت کردستان در کتابخانه های استان

خرمشاد:اروپا به خاطر خودش هم که شده باید به تعهدات برجامی اش پایبند باشد

فشار ها برای رد صلاحیت حناچی

حل مشکلات ثبت شناسه ای سمن های جوانان

تاجرنیا: برخی به جای حل مشکلات مردم به دنبال پایگاهی برای تداوم حضور خودشان هستند

خطر نفوذی های وزارتخانه ها از ترامپ بیشتر است/ ناکارآمدی در کشور ریشه در تفکرات آمریکایی دارد/ بعد از برجام ظلم بزرگی به ما کردند

سرپرست جدید فرمانداری رضوانشهر معارفه شد

تحول درحوزه فرهنگی قم در گرو حذف موازی کاری است

هفته وحدت، تجلی برادری شیعه و سنی در گلستان

ساخت بنا در اراضی آزادشده شهرداری غیرقانونی است

راه برون رفت از مشکلات خشکسالی اجرای عملیات آبخیزداری است

تجمع کارگران در حمایت از قانون کار آغاز شد

نقش بی بدیل پیشمرگان کرد در پیروزی در جنگ تحمیلی

رفیق دوست: هنوز تدارکاتچی هستم

نظر عباس عبدی درباره اعتراضات کارگران هفت تپه

واکنش توییتری نوبخت به انتقادات از ظریف

خودروهای بابک زنجانی به مزایده گذاشته شد

آغاز جلسه علنی مجلس/آسیب شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران در دستور کار نمایندگان

ویدئو / برنامه های پایانی روحانی در سفر آذربایجان غربی

3کشته 4 مجروح در تیراندازی بیمارستان شیکاگو

برخورد مرگبار قطاربا یک زن قائمشهری

استخدام 3 نفر کاشی کار در همدان

استخدام خبرنگار در انجمن اهدای عضو ایرانیان

استخدام کارشناس IT خانم مسلط به تایپ در تهران

استخدام منشی و طراح خانم در مجتمع خدماتی mdf کاج

استخدام همکار خانم جهت دفتر خدمات الکترونیک شهر در تهران

استخدام سالمندان پاسارگاد در وکیل آباد 61 مشهد

استخدام وردست آقا جهت کار در خشک شویی

جنگ چند ساله دو گربه با نگهبان موزه +فیلم

تحول درحوزه فرهنگی قم در گرو حذف موازی کاری است

رفیق دوست: هنوز تدارکاتچی هستم

ساخت بنا در اراضی آزادشده شهرداری غیرقانونی است

هفته وحدت، تجلی برادری شیعه و سنی در گلستان

4 یا 5 نوبت کمک جبرانی 200هزار تومانی دولت به خانواده ها

شعار علیه رییس جمهور

پروازهای فرودگاه آبادان

استخدام متخصص IT در آژانس مسافرتی یزدان گشت سفیران در تهران

آغاز جلسه علنی مجلس/آسیب شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران در دستور کار نمایندگان

«مردی به نام دایک» بازیگرمحور است

وحدت مذهبی را باید به همه حوزه ها گسترش داد

تفاوت اعتراضات کارگران هفت تپه

در هم تنیدگی نهادی

اختلافات امروز مسلمانان، ماهیت مذهبی ندارد

مسئولان به جای پاسخگویی، برای اعضای شورا پرونده سازی می کنند

سفر جرمی هانت؛ دغدغه ها و ملاحظات

معدل مسئولان جمهوری اسلامی، معدل مردم جامعه نیست/ برخی نمایندگان فقط به دنبال پایگاهی برای تداوم حضور خودشان هستند/ مزایا و معایب استانی شدن انتخابات

آغاز جشن های هفته وحدت در جنوب فارس

برگزاری همایش سبک زندگی اسلامی در کرمان توسط بسیج

آرامش کشور را مدیون شهدا هستیم

تاسیس شعبه دانشگاه مذاهب اسلامی در 60 کشور جهان

ما بارگه دادیم این رفت ستم بر ما/ خانه آیت الله معزی در دزفول؛ خاطره از یاد رفته علم و دین ما

روحانی: به دشمنان درس عبرت خواهیم داد

آغاز جلسه علنی مجلس/آسیب شناسی شاغلان و بیکاران در دستور کار نمایندگان

شهریاری: بازنشستگان میزهای خود را رها کنند

آخرین تحولات در فرهنگستان هنر (گفت وگو با علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر)

آخرین تحولات در فرهنگستان هنر (گفت وگو با علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر)