مطالب مرتبط:
معاون امور مجلس رییس جمهور: وزیر اقتصاد مورد حمایت دولت است
معاون رییس جمهور: وزیر اقتصاد مورد حمایت دولت است
مرعشی:آیت الله هاشمی هم حریف برخی سیاست های روحانی نمی شد/دولت با این چهره های فشل و بی انگیزه نمی تواند کشور را اداره کند/تمایل رییس جمهور برای حضور کمتر جهانگیری در دولت/مردم از روحانی توقع دارند مشکلات معیشتی آن ها را حل کند.
معاون پارلمانی رییس جمهور:عدم تصویب لوایح چهارگانه ضررهای غیرقابل جبرانی به اقتصاد کشور می زند/لازم باشد برای هر سطحی از نظام قانون گذاری توضیح می دهیم تا رفع ابهام شود
در نشست با گروهی از اقتصاددانان جوان جهانگیری: به عنوان معاون اول رییس جمهور باید از سیاست های دولت حمایت کنم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 14:322018-10-21سياسي

جهانگیری: در دولت یازدهم معاون اول رییس جمهور نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می کرد


روحیه و غیرت ایرانی و دینی ما اجازه نمی دهد با زورگویان مذاکره کنیم/ مقابله با تحریم های آمریکا وظیفه ملی همه آحاد جامعه است و فقط بر عهده نظام نیست/ در سیاست داخلی باید تلاش کنیم که روحیه جوانمردی تقویت شود/ در دولت دوازدهم رییس جمهور وقت بیشتری برای مسائل اقتصادی می گذارند - نواندیش: دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در بیست و دومین سالروز ملی صادرات با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور متاثر از شرایط بین المللی، سیاست داخلی، اجتماعی و فرهنگی است، دلایل درون سازمانی و برون سازمانی موفقیت هر بنگاه را تبیین کرد و گفت: خواست دولت در نخستین گام ساماندهی روابط بین المللی کشور وسیاست گذاری مناسب پیش بینی پذیر شدن شاخص های اقتصادی بود و خوشبختانه در دولت یازدهم در این زمینه با موفقیت توانستیم ثبات و آرامش را به اقتصاد کشور بازگرداندیم و حتی نرخ تورم را تک رقمی کنیم.

دکتر جهانگیری در این خصوص به مذاکره 18 ماهه برای دستیابی به برجام اشاره کرد و با بیان اینکه ما در مذاکرات تابوهای بسیاری را شکستیم ، گفت: امروز و در فضای مجازی فیلم هایی از سخنان من در آن ایام درباره موفقیت های اقتصادی و سیاسی منتشر می شود که آن اظهارات متناسب با آن مقطع زمانی دقیق و درست بیان شد.

وی با بیان اینکه قصد ندارد درباره مسایل مرتبط با سیاست داخلی اظهار نظر کند، گفت: در خصوص مسائل داخلی تنها به این جمله بسنده می کنم که خوب است همه ما رسم جوانمردی را به جا آوریم و تلاش کنیم روحیه جوانمردی در کشور تقویت شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تغییرات شرایط بین المللی پس از روی کار آمدن رییس جمهور جدید آمریکا، تصریح کرد: شخصی مانند ترامپ که توافقات بین المللی را بر هم می زند و صراحتا اعلام کرده علیه ملت ایران جنگ اقتصادی راه می اندازد می خواهد با فشار ایران را پای میز مذاکره بکشاند، شاید برخی افراد توصیه کنند که با ترامپ وارد مذاکره شویم و سخنانش را بپذیریم اما آیا روحیه و غیرت ایرانی و دینی ما اجازه مذاکره با شخصی که توافقی را برهم زده می دهد؟رییس ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی تاکید کرد: آمریکاییها باید ابتدا از حرف زور دست بردارند .

ملت ایران اهل منطق و گفتگو است اما این گفتگو را از موضع برابر انجام می دهد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه هدف اصلی آمریکاییها در 13 آبان تحریم بانک های ایران و درآمدهای نفتی است، گفت: در ماه های اخیر هرچه توانسته اند به کشورهای دیگر فشار آورده اند تا با ما همکاری نداشته باشند.

برخی کشورها همکاری خود را قطع کرده اند و برخی نیز این کار را انجام نداده اند و البته شرکای تجاری جدید نیز برای خود پیدا کرده ایم.

ما برای مقابله با تحریم های آمریکا راهکارهایی اندیشیده و دست بسته نبوده ایم.

اما این راه، راهی دشوار و پرسنگلاخ است ،باید اراده کنیم که این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: هدف آمریکاییها ایران و ملت ایران است و دروغ می گویند که در تحریم های خود واردات کالاهای بشردوستانه، غذا و دارو را به ایران مدنظر قرار می دهند.

بیشترین سختگیری های آنها در چند ماه اخیر برای واردات مواد اولیه دارو و انتقال پول برای واردات کالاهای اساسی و ضروری مردم بوده است.

البته اینکه تاکنون دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بخوبی تأمین شده به دلیل سیاستگذاری و برنامه ریزی های دولت و همراهی بخش خصوصی بوده است.

وی تصریح کرد: مقابله با تحریم های آمریکا فقط بر عهده نظام نیست بلکه وظیفه ملی آحاد جامعه است که در این مقطع پای کار بیاییم و همه نهادهای عمومی و بخش خصوصی نیز باید در این راه با دولت همراهی داشته باشند.

دکتر جهانگیری گفت: آمریکا در مسیر تحریم های ایران تنهاست و فقط رژیم صهیونیستی و سعودی ها هستند که با دولت واشنگتن برای فشار به ایران هم عقیده هستند پس در این شرایط اگر با هم متحد باشیم ، قطعاً این دوران طولانی نخواهد بود و خواهیم توانست از این مقطع دشوار عبور کنیم.

وی افزود: اگر ملت ایران و همه ارکان نظام با هم هماهنگ و متحد باشیم و به آمریکا نشان خواهیم داد که اقتصاد ایران با فشارهای آنها به هم نخواهد ریخت آن وقت تجربه می گوید آمریکا سر عقل می آید و دست از کارهای خود برخواهد داشت.

معاون اول رییس جمهور تحریم های آمریکا را باج گیری، زورگیری و عین ظلم علیه یک ملت توصیف کرد و افزود: بخش خصوصی باید قبول کند که شرایط سختی پیش رو داریم و با همه توان به صحنه بیاید تا بتوانیم از این دوران سخت با سربلندی عبور کنیم.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: در دولت پیش از دولت تدبیر و امید قانون پیمان سپاری ارزی تصویب شده بود که پس از آغاز به کار دولت یازدهم رسالت خود می دانستم که در کوتاه ترین زمان آن را لغو کنم که در همین راستا در یکسال نخست دولت تدبیر و امید پیمان سپاری ارزی حذف شد و هم اکنون تنها مقرراتی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر صادرکننده ای ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصاد برنگرداند از برخی تشویق های صادراتی نظیر معافیت مالیاتی محروم شود.

معاون اول رییس جمهور صادرات را پیشران اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر به دنبال افزایش تولید هستیم باید صادرات را گسترش دهیم.

هدف اصلی از صادرات تأمین ارز مورد نیاز کشور است و اگر صادرکننده ای ارز را به چرخه اقتصاد برنگرداند به گونه ای خروج سرمایه تلقی شود، این صادرات نه تنها خدمت برای کشور نبوده بلکه اقدامی در جهت عکس خدمت است.

دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت به توانمندی و دانش بخش خصوصی باور دارد گفت: در تمامی جلسات تصمیم گیری که بخش خصوصی خواستار مشارکت در اتخاذ تصمیم بوده، دولت همواره نماینده ای از بخش خصوصی را دعوت کرده است و نظرات بخش خصوصی را در تصمیمات لحاظ کرده است.

وی با اشاره به انتقاد برخی فعالان اقتصادی نسبت به تغییر برخی تصمیمات و بخشنامه های دولت تصریح کرد: ما به خوبی می دانیم که عامل موفقیت یک کشور استمرار و ثبات سیاستهاست.

اما گاهی به جهت آنکه ناچار هستیم منافع ملی و مصالح 80 میلیون نفر را در نظر بگیریم، ممکن است تصمیمی اتخاذ شود که خواست برخی فعالان اقتصادی تأمین نشود و آن تصمیم مطلوب یک بخش نباشد.

معاون اول رییس جمهور گفت: در دولت یازدهم تمرکز اصلی رییس جمهور بر برجام معطوف بود و معاون اول رییس جمهور نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می کرد اما در این دوره رییس جمهور وقت بیشتری برای مسائل اقتصادی کشور می گذارند و معاونت اقتصادی ایجاد شده و دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور که دبیر ستاد اقتصادی دولت و دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه است، سابقه ریاست اتاق بازرگانی را دارد و به نوعی دغدغه های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را در دولت بیان می کند.

دکتر جهانگیری با اشاره به برخی مسائل مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی نظیر مشخص نبودن قیمت پایه صادراتی و تعیین غیرکارشناسی هزینه های دفاتر صادراتی گفت: بر اساس گزارش های ارائه شده تصور ما این است که مسئله قیمت پایه صادراتی حل شده و اگر هنوز در این زمینه مشکلی وجود دارد، رییس اتاق بازرگانی آن را اعلام کند تا برای حل و فصل آن جلسه ای برگزار کنیم.

اگر فعالان اقتصادی تصور می کنند که هزینه های دفتر صادراتی غیرکارشناسی تعیین شده آن را به دولت منتقل کنند تا بررسی های لازم صورت بگیرد و تصمیمات مناسب اتخاذ شود.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه نیازمند اعتماد متقابل میان دولت و بخش خصوصی هستیم از فعالان اقتصادی خواست تعابیر تلخ نظیر تحریم داخلی به کار نبرند و افزود: ما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و به گونه ای عمل کنیم که ملت در سختی ها مقاومت کند.

دکتر جهانگیری افزود: شرایط سخت و سختی برای انسان های بزرگ است وگرنه در شرایط آسان همه می توانند کار کنند.

بدانیم که مظلوم تر از فعالان اقتصادی، ملت ایران و به ویژه طبقه ضعیف جامعه هستند که درآمد ماهانه کمتر از 2 میلیون تومان دارند که باید به فکر آنها باشیم.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت بنزین در برخی کشورها و ضرورت افزایش قیمت بنزین در ایران گفت: درست است که قیمت بنزین در افغانستان 70 سنت است اما آیا تعیین این قیمت برای بنزین در ایران شدنی است؟ سیاست های ما باید گام به گام باشد و نمی توان یک باره اقتصادی را که دولتی بوده را به سمت اقتصاد آزاد ببریم.

باید سیاست مدیریت شده داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با شرایط جامعه اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد آزاد سوق دهیم.

در این مراسم سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز توجه به زنجیره تولید و مواد اولیه را پراهمیت خواند و گفت: امسال هدفگذاری کرده ایم که ده میلیارد دلار از واردات سال های گذشته تبدیل به تولید داخلی شود و این وزارتخانه این برنامه را دنبال می کند.

در این مراسم همچنین رییس اتاق بازرگانی ایران، دبیر ستاد اجرایی فناوری نانو و برخی فعالان اقتصادی نیز دیدگاه ها و دغدغه های خود را مطرح کردند.

گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از 50 شرکت نمونه و ممتاز صادراتی تقدیر به عمل آمد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - بین المللی - رییس جمهور - معاون اول رییس جمهور - جهانگیری - ایران - مذاکره - کشور - جوانمردی - آمریکا - غیرت ایرانی - دولت یازدهم - موفقیت - دولت - شرایط - شاخص های اقتصادی - اسحاق جهانگیری - ایرانی - دکتر - معاون - تحریم - امروز - گفتگو - فضای مجازی - پیش بینی - نرخ تورم - مذاکرات - توافقات - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
فرونشست زمین معضل جدی برخی شهرهاست

امکان برکناری یا حبس ترامپ وجود دارد

بهمنی: سامانه های آموزشی و پژوهشی بازنگری شوند

پاسخ معصومه ابتکار به فضاسازی برخی رسانه ها در خصوص معاهده آب و هوایی پاریس

پرداخت هزینه های درمان از جیب مردم سیر تصاعدی دارد

میرمعزی: اختلافات در حوزه نباید رنگ و بوی سیاسی بگیرد

تحلیل ولایتی از اقدامات نابخردانه ترامپ

«کنگره این روزها شبیه جمهوری اسلامی شده!»: جدال بر سر حضور دو نماینده زن مسلمان در مجلس نمایندگان آمریکا

کلمات قصار/ حافظ: ور نه لطف شیخ و زاهد گاه هست و گاه نیست

تصمیمات شورای هماهنگی قوا منجر به حل مشکلات اقتصادی نشد

فارس من| بنیاد شهید اصفهان مطالبه مردم را بی پاسخ گذاشت

کلمات قصار/ سنایی: اهل فسق از هر گوشه سر بر کرده اند

موسویان: ایران قدرت گفت وگو دارد اما اروپا باید از آمریکا اجازه بگیرد و آمریکا هم اجازه نمی دهد

فارس من| خلأ قانونی برای برخورد با سگ گردانی در معابر/ شورای تامین ورود کند

امتناع مدیران از تامین هزینه درمان ایثارگران غیرقانونی است

بالن آرزوهای دانشجویان یزدی در ایرنا فرود آمد

دانشگاه جای علم است، نه حاشیه سازی/ حمایت از سران فتنه به برخی ها دیکته شده است

فرشاد مومنی: هر مانعی که جلوی استعدادها و خلاقیت ها را در همه عرصه های حیات جمعی می گیرد، فساد است

اولین رویداد هم اندیشی بیمه سلامت در قزوین برگزار می شود

فارس من| 2 ساعت قبل و بعد از اذان درب مساجد باز است/ اعمال سلیقه در رعایت دستورالعمل

اصلاح طلبان از ریاست جمهوری سردار سلیمانی حمایت می کنند؟

اجلاس مشترک مرزی ایران و پاکستان در زاهدان آغاز بکار کرد

تمرکززدایی چالش مهم استاندارآینده فارس است

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل +جدول

ویدئو / استقلال مالی دانشگاه ها، آن ها را توسعه می دهد؟

وریا غفوری و دخترش بارین+ تصویر

چهارمین اجلاس همکاری کشورهای حاشیه خزر

موسویان: هدف بولتون و پمپئو براندازی است/ ترامپ حتی برای معامله با ایران آماده است

تجهیز فرودگاه لس آنجلس به فناوری تشخیص چهره

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 19 آذر 97

شکایت شهروندان از اخذعوارض در محدوده زوج و فرد

ایران ظرفیت مذاکرات جامع با اروپا را دارد اما اروپا این ظرفیت را ندارد

مراسم شادپیمایی عروسک ها در معبد آناهیتا به روایت تصویر

ترخیص واگن های مترو به دوچرخه سواری اولویت دارد

در زمینه ارائه خدمات توانبخشی فقیر هستیم

براندازی نظام در حد آرزوی براندازان باقی می ماند

فارغ التحصیلان پرستاری همچنان در صف انتظار ورود به طرح /تعهد برای 80 ساعت کارِ اضافه بدون محاسبه اضافه کاری!

ده ها هزار مسلمان مالایی در راهپیمایی امروز مالزی شرکت کردند

طرحی که بلای جان چنارهای خیابان ولیعصر شد

برای ترویج انصاف فضای تربیتی را در جامعه تقویت کنیم

قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید راه را برای ورود جوانان شایسته به دستگاه های اجرایی باز کند

گزینه های مجمع تهران برای انتخاب استاندار امروز به وزیر کشور ارائه می شود

زاهدی به فارس خبر داد تخلف آموزش و پرورش در مراقبت از اموال هزاران میلیاردی بنیاد «آرشام»+سند

علیجانی به فارس خبر داد انتخاب 3 گزینه برای استانداری تهران/نامه نمایندگان تهران به وزیر کشور

چهار تن از متهمان حوادث دی 96 به حبس محکوم شدند

اظهار بی اطلاعی از حکم 9 سال حبس و 1100 ضربه شلاق کارگران پتروشیمی ایلام

حبس 5 ساله برای دو وکیل بازداشتی

درباره بی ضابطه بودن یا نبودن بورسیه ها حکم صادر نکردیم/هیچ ورودی برای بازگشت به تحصیل بورسیه ها نمی کنیم

بزرگترین آب شیرین کن کشور افتتاح می شود

سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصویر

حبس 5 ساله برای دو وکیل بازداشتی

بسط فرصت های شغلی مولد در اولویت اول مسئولان قرار گیرد

چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

استعفا در همه ادارات جهان روند مشخصی دارد

وظیفه اصلی بسیج؛ تربیت نیروی انقلابی و جهادی

شفافیت و انتشار اطلاعات؛ بهترین راه مقابله با فساد

امروز تأکید دشمنان برای تضعیف فرهنگ بیش از همیشه است

نشست های علمی «احیای حیات طیبه» در قم برگزار می شود

امام جمعه معمولان منصوب شد

عدالت حلقه وصل مردم و حکومت است

علی صوفی: ظریف مصلحت ها را در مورد پولشویی بیان کرد

سرمایه گذاری نکردن برای نماز، هزینه های اجتماعی سنگینی دارد

محسن هاشمی: راه تحقق شفافیت انتشار اطلاعات است

روحانی: ای کاش اسلام را می فهمیدید، بعد می گفتید اسلام از دست می رود.

بازگشت به خدا؛ راه حل مشکلات کنونی بشریت

جلسه مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با رییس جمهور

محکومیت آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی به 6 سال حبس

بسط فرصت های شغلی مولد در اولویت اول مسئولان قرار گیرد

پیروی سرپرست حوزه دبیرکل هلال احمر شد

چرا حال کسب و کار خوب نمی شود؟

صرف توان دولت در خراسان رضوی برای مدیریت چالش آب

یک انتخابات صنفی در خانه سینما

آرش کیخسروی به 6 سال حبس محکوم شد

قانون بازنشستگان باید راه را برای ورود جوانان شایسته به دستگاه های اجرایی باز کند

مقدسی: رفع مشکلات کشور در گرو وحدت و انسجام است

محسن هاشمی: راه تحقق شفافیت انتشار اطلاعات است

اقدام جالب امیر کویت در نشست شورای همکاری خلیج فارس

3.5میلیون سیستم در معرض حمله هکرها

شهردار تهران راه آقای نجفی در مسیر شفافیت را ادامه دهد

استخدام کارشناس امور مشتریان (فقط خانم)/ تهران و اهواز

استخدام وکیل،کارمند امور مالی در یک شرکت معتبر در تهران

امتناع مدیران از تامین هزینه درمان ایثارگران غیرقانونی است

فعالیت سیاسی دانشجو به نفع جامعه و مردم است/ عده ای می خواهند دانشجویان چشم و گوش بسته باشند

مجلس اگر موثر بود یک وزیر سه سال ما را به بازی نمی گرفت!/ یکشنبه استعفای نمایندگان اصفهان بررسی می شود

نگین تاجی معاون تام الاختیار شهردار تهران شد +تصویر حکم

بالن آرزوهای دانشجویان یزدی در ایرنا فرود آمد

استخدام کارمند اداری در شرکت آفتاب زرین ساحل در بندرعباس

استخدام کارمنداداری،بازاریاب درشرکت آفتاب زرین ساحل دربندرعباس

بازار گل محلاتی/تصاویر

استخدام طراح معمار و دکوراسیون داخلی در یک مجموعه معتبر

سلبریتی ها مغز متفکر نیستند

روحانی: تفکیک وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت ضروری بود

طرز تهیه آش جو

شورای عالی مسکن بر بالین بازار شوک زده/ همه باید پای کار بیایند

فارس من| خاتمی در گفت و گو با فارس: مسائل مالی مسئولان قبل و بعد از مسئولیت باید زیر ذره بین قرار گیرد

افغان ها حوزه قضا و آموزش کشور را فاسدترین بخش دولتی می دانند

راه دشوار اصلاح

اولین رویداد هم اندیشی بیمه سلامت در قزوین برگزار می شود

برای هوشمندسازی شهر باید هوشمندانه تصمیم بگیریم

نایب رییس اول مجلس از ایرنا بازدید کرد

جهانگیری: در دولت یازدهم معاون اول رییس جمهور نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می کرد

جهانگیری: در دولت یازدهم معاون اول رییس جمهور نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می کرد