مطالب مرتبط:
مشکلات معیشتی معلمان اجرای اهداف آموزشی و تربیتی مدارس را با مشکل مواجه کرده است
مشکل ارز دانشجویان دکتری رفع شد/ برنامه ای برای تجمیع دانشگاه فنی حرفه ای و علمی کاربردی نداریم
طرح های نوآورانه آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی حمایت می شود/ مشارکت اعضای هیات علمی دانشگاه ها در اجرای برنامه های تحول
پیشرفت فناوری؛ اشتغال و اقتصاد/7 دلیل مشکل اشتغال از دیدگاه معاون رییس جمهور/ حل هر معضل خلق یک شغل است
در کمیسیون علمی و فناوری اعلام شد: امکان حذف کنکور در برخی از رشته ها و دانشگاه ها وجود ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 13:512018-10-21دانش

معضل کنکور اجرای برنامه های کلان علمی و فناوری را با مشکل مواجه کرده است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی در ششمین نشست سراسری مدیران رسانه ملی گفت: رسانه های عمومی به طور اعم و رسانه ملی به طور اخص نقش بزرگی در اصلاح و بهبود روش ها، - " دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه کنکور تبدیل به یک غول شده و درحال بلعیدن آموزش و پرورش و دانشگاه است، گفت: معضل کنکور اجرای برنامه های کلان علمی و فناوری را به چالش کشیده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی در ششمین نشست سراسری مدیران رسانه ملی گفت: رسانه های عمومی به طور اعم و رسانه ملی به طور اخص نقش بزرگی در اصلاح و بهبود روش ها، کارکرد ها و ساختار ها در حوزه های مختلف مانند آموزش و پرورش و خانواده دارند.

وی افزود: در طول این چهار دهه که از حیات طیبه نظام جمهوری اسلامی طی شده، تلاش زیادی صورت گرفته تا مسیر گذشته که بر تقلید مبتنی بود، به مسیری مبتنی بر خودباوری و عزت نفس ملی تبدیل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: متاسفانه مسائلی مانند آزمون سراسری و کنکور وجود دارد و رسانه ملی باید برای رفع این مشکل تلاش و تدبیر داشته باشد.

مخبر دزفولی با بیان اینکه درحال حاضر کنکور به یک غول تبدیل شده که در حال بلعیدن آموزش و پرورش و دانشگاه است، تاکید کرد: معضل کنکور، اجرایی شدن برنامه ریزی های کلان علمی و فناوری مانند نقشه جامع علمی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به چالش کشیده است.

وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی در حالی دانشگاه را از نظام ستم شاهی تحویل گرفت که این نهاد سرتاپا وابسته و مقلد بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وضعیت دانشگاه ها در سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در آن سال ها دانشگاه ها به اتاق جنگ گروهک های ضد انقلاب تبدیل شده بود و در کلاس ها به جای کتاب، اسلحه مشاهده می شد.

مخبر دزفولی با اشاره به برخی آمار از وضعیت علمی کشور افزود: 170 هزار دانشجو در سال 57 امروز به حدود 5 میلیون رسیده است.

وی ادامه داد: حدود 4 هزار عضو هیات علمی در سال 57 امروز به حدود 90 هزار عضو هیات علمی رسیده است.

رییس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: در سال 1357 از هر یک میلیون نفر جمعیت کشور حدود 19 نفر محقق و پژوهشگر داشتیم، اما امروز از هر یک میلیون نفر جمعیت کشور حدود هزار و 200 نفر محقق و پژوهشگر هستند.

مخبردزفولی با اشاره به پیشرفت های کشور و تاکید بر نگهداری و حمایت از استمرار این موفقیت ها افزود: استمرار این موفقیت ها و پیشرفت ها پاسداشت از سرمایه اجتماعی نخبگانی کشور را رقم خواهد زد.

وی ادامه داد: این پیشرفت ها در زمان سخت ترین تحریم های علمی صورت گرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در همان سختی ها و تحریم ها، زیرساخت های علمی و آموزشی نوسازی و بهسازی شدند.

مخبر دزفولی با اشاره به آمار های مراکز معتبر علم سنجی جهانی گفت: در سال 1357 سهم ما از تولید علم یک دهم درصد از تولید علم جهان بود، اما با همه مشکلات امروز حدود دو درصد از تولید علم جهان را داریم و بیش از بیست هزار مقاله علمی معتبر سالانه در کشورمان نگاشته و منتشر می شود.

وی افزود: چرا بعضی می خواهند پیشرفت های علمی و فناوری اعجاب انگیز کشورمان را کم رنگ و کم فروغ جلوه دهند؟دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تمام این پیشرفت ها در سایه روحیه اعتماد به نفس و عزت ملی رخ داد.

مخبر دزفولی با اشاره به برخی انتقادات در خصوص کیفیت تولیدات علمی کشور گفت: بسیاری از منتقدان دلسوز و خیرخواه هستند، ولی باید به این افراد گفت: قدرت دفاعی کشور که امروز در این منطقه پرآشوب کشورمان را امنیت داده، حاصل تلاش دانشگاهیان است.

وی افزود: توان موشکی نقطه زن کشور حاصل تلاش قشر نخبه علمی ماست، پیشرفت های پزشکی، عمرانی، در حوزه هایی مانند مخابرات و فناوری اطلاعات و کشاورزی نیز حاصل همین تلاش است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: نباید پیشرفت علمی را صرفا در مقاله علمی خلاصه کرد و درعین حال نباید تولید متن علمی فاخر که منتهی به تولید فرآورده باارزش علمی می شود را هم انکار کرد.

مخبر دزفولی تاکید کرد: چرا برخی اعتقاد دارند نخبه علمی و فناوری کشور در دانشگاه و مراکز پژوهشی نباید نتیجه کار علمی خود را منتشر کند؟وی گفت: هم اکنون چند ده شرکت دانش بنیان در حوزه نانو فناوری در حال صادرات محصولات خود به خارج از کشور هستند که درآمد آن ها در سال گذشته به هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امروز 3 هزار و 600 شرکت دانش بنیان داریم و نگاهی که کار استاد دانشگاه در خارج از دانشگاه را ناپسند می دانست کاملاً تغییر کرده و توانایی علمی دانشگاه ها به میدان حل مشکلات جامعه آمده است.

مخبر دزفولی ادامه داد: امروز گردش مالی شرکت های دانش بنیان به 12 میلیارد دلار رسیده است.

رفع مشکلات و ضعف ها راهی جز پیشرفت علمی نداردوی گفت: البته نباید مشکلات را انکار کرد و باید مشکلات و نقاط ضعف دیده و رفع شوند، اما رفع مشکلات و ضعف ها راهی جز پیشرفت علمی و فرهنگی ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در بیان نقاط قوت و نقاط ضعف نباید اغراق و غلو شود.

وی ادامه داد: سرعت پیشرفت علمی کشور مرهون تلاش نخبگان متدین و متعهد است و دشمن با همه حربه ها و توطئه ها به دنبال توقف این پیشرفت بوده و هست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تحریم برخی از دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی، تحریم دانشمندان و پژوهشگران، تحریم تجهیزات و لوازم علمی، مانند لوازم پزشکی و بخشی از توطئه ها بوده و است.

مخبر دزفولی افزود:، اما نتیجه ای که برای دشمنان حاصل شد بالعکس بود و جوان متدین و متعهد نخبه این دستگاه ها را در کشور ساخت و تولید کرد.

وی ادامه داد: انحراف در این مسیر از طریق برخی عوامل داخلی و تزریق روحیه یاس و ناامیدی در دانشگاه ها نیز یک گام دشمنان است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حذف فیزیکی و ترور دانشمندان ایجاد شبهه در این پیشرفت ها همگام های بعدی دشمنان بوده است.

مخبر دزفولی عنوان کرد: در یک جریان بزرگ علمی که بیش از 200 دانشمند آن جز یک درصد از دانشمندان طراز اول جهان هستند، به طور حتم ضعف نیز وجود دارد، اما دشمن این ضعف ها را بزرگنمایی کرد تا اصل پیشرفت علمی ما زیر سوال برود.

وی ادامه داد: به طور حتم باید این ضعف ها برطرفو برنامه ریزی و اقدام در این زمینه ادامه دارد، اما مگر برخی کشور های منطقه که دوستان آمریکا هستند خریدوفروش مقاله علمی در ابعاد کلان وجود ندارد؟جریان علمی کشور یک جریان پاک و سالم استدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به یکی از توطئه های دیگر دشمنان گفت: لکه دار کردن جریان علمی کشور از طریق ترویج شایعه های دروغ در مورد دستاورد های علمی کشور یکی از خطرناکترین توطئه های دشمنان است.

مخبردزفولی افزود: جریان ارزشمند علمی کشور حتما مشکلات و آفت هایی دارد، اما اصل جریان یک جریان پاک و سالم است.

وی گفت: سرمایه اجتماعی نخبگان کشور نباید تحت هیچ شرایطی تضعیف و زیر سؤال رود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: راهبرد نفوذ که در چند سال اخیر در دستور کار نظام سلطه قرارگرفته با نگاه تیزبین رهبر معظم انقلاب رصدو پیرو فرمایش ایشان، سند مربوطه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.

مخبر دزفولی تاکید کرد: در این سند ضمن تاکید بر لزوم استمرار و گسترش روابط علمی بین المللی، صیانت و حفاظت از سرمایه علمی کشور هم مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: در همه جای دنیا، حفاظت از سرمایه علمی یک اصل مسلم و پذیرفته شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: بی تفاوتی و انفعال در این زمینه اصلا پذیرفته نیست و اصلی ترین راهبرد کشور که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز است، پیشرفت و تعالی علم و فناوری است.

مخبردزفولی ادامه داد: نقطه قوت اصلی پیشرفت علمی و فناوری کشور بومی بودن این روند است و این روند قابل تحریم نیست و به همین دلیل دشمنان ما دانشمندان هسته ای کشور را ناجوانمردانه ترور کردند.

وی گفت: ما بخواهیم یا نخواهیم راهی جز ورود به اقتصاد دانش بنیان نداریم و برای تحقق این هدف رسانه ملی دانش بنیان نیز باید شکل گیرد.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - دانشگاه - آموزش و پرورش - رسانه ملی - رسانه - علمی - کنکور - فرهنگی - انقلاب اسلامی - شورای - کشور - مخبر - آموزش - عالی - پیروزی انقلاب اسلامی - فناوری - برنامه - اسلامی - دانشجو - هیات علمی - خبرگزاری - امروز - عضو هیات - جمهوری اسلامی - مدیران - موفقیت - معضل - آزمون سراسری

آخرین اخبار سرویس:
عدم توجه به پژوهش های کاربردی و مقالات ISI، معضل جامعه علمی است/ دانشجویان باید پایان نامه های خود را به کتاب تبدیل کنند

رییس دانشگاه علامه:حکم دیوان درباره بازگشت دانشجویان بورسیه را قطعاً اجرا می کنیم

رونمایی از کتاب «مکانیک سیالات مهندسی» در مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین

افتتاحیه جشنواره کار صدف در دانشگاه علم و صنعت ایران

ثبت نام در دوره های کاردانی و کارشناسی

پیام اینستاگرامی وزیر علوم در مورد تجمیع واحدهای دانشگاهی

رییس دانشگاه علامه:حکم دیوان درباره بازگشت دانشجویان بورسیه را قطعاً اجرا می کنیم

کنسرسیوم دانشگاهی ماهواره ایجاد می شود

کشف مجسمه های برنزی به جا مانده از میکل آنژ

تقدیر از رضا داوری اردکانی به عنوان خادم کتاب/ داوری: نقد کتاب در ایران جایگاهی ندارد

آخرین گزارش دانشگاه آزاد درباره پذیرش پزشکی

روش جمع آوری داده، عامل تبعیض در سیستم های هوش مصنوعی است

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

اختراع دستگاه برداشت گل زعفران در دانشگاه بیرجند

زدوبند در روند واگذاری کارخانه نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی؛ عامل ایجاد مشکلات/ بسیج دانشجویی شهید چمران پیگیر حل مطالبات کارگران است

ساختمان خیرساز در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز افتتاح شد

برپایی جشنواره کار صدف با هدف الگوسازی برای دانشجویان/معرفی 700 فرصت شغلی

افت 4 درصدی ارسال آثار به جشنواره کتاب سال دانشجویی/ دانشجویان دانشگاه های دولتی بیشترین ارسال آثار را ارسال کردند

راهنمای دریافت بورسیه از نیوزلند، قبرس و سوئد 2019

محقق ایرانی در بهترین دانشگاه دندانپزشکی جهان سخنرانی می کند

راه رفتن به عقب حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند

کانون شبکه فعالان آزمایشگاهی ایران ایجاد شد

اختراعی نوین برای برداشت گل زعفران

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

​کنفرانس بین المللی تفسیر در آلمان برگزار شد

دانشگاه آزاد تمایل به یک گرایش سیاسی دارد (گفت وگو با جهانبخش خانجانی، مدرس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی)

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

دانشگاه تهران میزبان اجلاس روسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

پرتاب دو ماهواره جدید به فضا در چین

کنفرانس حفاظت اتوماسیون در سیستم های قدرت برگزار می شود

پایان نامه دانشجوی واحد علوم تحقیقات در همایش بین المللی مدیریت رسانه برتر شد

اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه سمنان در مناطق محروم فیروزآباد برگزار شد

سومین مسابقات چهارگانه مکانیک در دانشگاه آزاد واحد یادگار امام برگزار می شود

ابهام در تأسیس شعبه سوریه دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه شریف؛ میزبان کنفرانس حفاظت و اتوماسیون در سیستم های قدرت

ربات آتش نشان ساخت قزوین به زودی به خدمت گرفته می شود

آمار ثبت نام کنندگان دوره کاردانی به کارشناسی موسسات غیردولتی اعلام شد

تولید دانش فنی نیاز اصلی بخش های صنعتی

جشنواره علمی بسیج دانشجویی استان سیستان و بلوچستان بهمن ماه برگزار می شود

اعلام آمار پذیرش در دوره های کاردانی نظام جدید غیرانتفاعی ها/ ثبت نام 4000 نفر در این دوره ها ثبت نام کرده اند

زیباکلام: در کشور دو نوع دانشگاه آزاد داریم/ کسانی که ادعا دارند دانشگاه آزاد سیاسی و حزبی عمل نکرده است بیایند به خانم ها فاطمه و فائزه هاشمی صادقانه بگویند که به چه علت از دانشگاه آزاد اخراج شده اند؟

تمدید مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر تمدید شد

ثبت نام بیش از 4 هزار نفر در دوره های کاردانی نظام جدید غیرانتفاعی

مهلت تکمیل ظرفیت کنکور برای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر تمدید شد

میکروسکوپ الکترونی برای مشاهده فرآیند های فتوشیمیایی ابداع شد

تمدیدمهلت انتخاب رشته در­­تکمیل ظرفیت، 29 آبان

نشست هم اندیشی دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی در دانشگاه پیام نور برگزار می شود

تمدید انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تا فردا

تمدید مهلت ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان تا فردا

امضای تفاهم نامه علمی دوطرفه دانشگاه آزاد شهرضا با ارتش

اختتامیه سی وسومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

کتاب «راه بی سرانجام؛ سرگذشت آسوریان در جنگ جهانی اول» در دانشگاه تهران نقد می شود

کارگاه «شیعه هراسی در منطقه خلیج فارس» 30 آبان ماه در دانشگاه لرستان برگزار می شود

تمدید مهلت انتخاب رشته در ­­تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی

پذیرش دانشجوی خواهر در مقطع دکتری تخصصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

شب گذشته، پایان مهلت نام نویسی دوره ها

آزادسازی اقتصاد مهم تر از خصوصی سازی

پایان مهلت نام نویسی در دوره های کاردانی و کاردانی به کارشناسی

اعتماد سازی پیش شرط ایجاد ارتباط دانشگاه ها با صنعت

بخش نمایشگاهی ششمین جشنواره حرکت در دانشگاه سمنان آغاز به کار کرد+ تصاویر

بررسی عیوب امت های پیشین در سوره بقره/امتحان زمینه ساز پرورش معنوی است

مدیریت انرژی حرارتی با نانوکاموزیت های پارچه ای

کیفیت غذای دانشجویی به ته دیگ خورد

جزییات اجلاس روسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه اعلام شد

دانشگاه آزاد قزوین موفق به کسب رتبه برتر ستاد عفاف و حجاب شد

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان نشان طلایی کنز را دریافت کرد

راه حل هایی برای کاهش شهریه دانشجویان افغانی ارائه شده/ امیدواریم دانشگاه ها در این زمینه مساعدت کنند

دانشگاه آزاد تمایل به یک گرایش سیاسی دارد

استخدام دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

راه حل هایی برای کاهش شهریه دانشجویان افغانی به دانشگاه ها ارائه شده/ امیدواریم دانشگاه ها در این زمینه مساعدت کنند

سعید کریمی رییس دانشگاه شهرکرد شد

زمان ثبت نام آزمون دکتری 98 اعلام شد

تعداد دانشگاه های دولتی به کمتر از 70 می رسد

تمدید تکمیل ظرفیت کنکور برای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر

ماجرای خلبانی که به خاطر علاقه به پرورش عقرب آسمان را رها کرد/ توصیه هایی به دانشجویان برای ورود به این حرفه

برترین دانشگاه های جهان در علوم ورزشی

تسهیلات ویژه دانشگاه آزاد برای نخبگان ورزشی

برای پیام نور هم سند راهبردی تدوین شد

تدوین سند راهبردی برای اولین بار در دانشگاه پیام نور/افزایش جذب دانشجو در سال جاری

چین ماهواره های دوقلو موقعیت سنجی پرتاب کرد

بیانیه رییس کمیته عالی انقلاب یمن درباره توقف درگیری ها

خلبانی که به خاطر علاقه به راه اندازی پرورش عقرب آسمان را رها کرد/ توصیه هایی به دانشجویان برای ورود به این حرفه

ماجرای دانشجوی نابینایی که «استعداد درخشان» شد/ گزارش اقلیت

سیستمی که اسکنر اثرانگشت را فریب می دهد

قدردانی از 114 برگزیده جشنواره قرآن و عترت

طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی شد

عکس عجیب از علی دایی در لباس سربازی

معاون وزارت علوم: شمار موسسه های آموزش عالی ایران از چین بیشتر است

مسابقات چالش های فناوری اطلاعات برگزار می شود

زیرساخت های حذف کنکور آماده نیست

پرداخت مطالبات بازنشستگان در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

نشست علمی نقد سند پایه الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت

پرتاب محموله بستنی، میوه تازه و و پرینتر سه بعدی به فضا

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

نشست علمی نقد سند پایه الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت

جایزه ملی نخبگان به دانشجوی دانشگاه علم و فرهنگ رسید

مخبر دزفولی: انحصار فعالیت دانشگاه به انتشار مقالات علمی و پژوهشی، جفای به دانشگاه است

«محمدمهدی طهرانچی» رییس دانشگاه آزاد شد

معضل کنکور اجرای برنامه های کلان علمی و فناوری را با مشکل مواجه کرده است

معضل کنکور اجرای برنامه های کلان علمی و فناوری را با مشکل مواجه کرده است