مطالب مرتبط:
ستاره سوزی در فوتبال حاصل کار کمیته فرسوده/نوجوانان و جوانانی که سوخت شدند
فیلمی از حادثه مرگبار تصادف اتوبوس و تانکر حمل سوخت در جاده کاشان به نطنز
گزارش فارس از خاموشی دو ستاره از 5 ستاره فدراسیون فوتبال ستاره سوزی در فوتبال حاصل کار کمیته فرسوده/نوجوانان و جوانانی که سوخت شدند
ستاره سوزی در فوتبال حاصل کار کمیته فرسوده/نوجوانان و جوانانی که سوخت شدند
فیلمی نوستالژیک برای عاشقان رونالدو و رئال مادرید ؛ اولین وآخرین بازی ستاره پرتغالی برای رئال مادرید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 13:462018-10-21فرهنگي

فیلمی که با سوخت ستاره پیش می رود


ایرنا- فیلم سینمایی «لس آنجلس تهران» در اولین هفته اکران صدر جدول پرفروش ها را از «مغزهای کوچک زنگ زده» گرفت.

این فیلم موفق شد تنها پس از یک هفته اکران به رقم فروش بیش از 2.

- تهران- ایرنا- فیلم سینمایی لس آنجلس تهران در اولین هفته اکران صدر جدول پرفروش ها را از مغزهای کوچک زنگ زده گرفت.

این فیلم موفق شد تنها پس از یک هفته اکران به رقم فروش بیش از 2.

2 میلیاردی دست یابد.

این فروش بالا به رغم نقدهایی فراوانی است که درباره این اثر مطرح می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، از دید طیفی از منتقدان که سختگیرانه سینما و محصولات آن را حلاجی می کنند مدت ها است که سینمای ایران در روندی عاری و خالی از محتوا گرفتار شده و به سوی اقبالی روز افزون به فیلم های کمدی سطح پایین حرکت می کند؛ فیلم هایی که اگر چه قبلا بدون معنا اما با هدف گیشه و خنده دار بودن، پتانسیل تخیله بار روانی و ایجاد دو ساعت شاد و مفرح برای ببینده را داشتند.

از این منظر، از زمانی که صرفا گیشه هدف قرار گرفت و از همه عناصر مانند بهترین بازیگران و سوپراستارهای سینمای ایران استفاده شد تا فروش حداکثری حاصل شود، ظرافت های خنداندن بیننده هم از بین رفت.

فیلم لس آنجلس تهران جدیدترین ساخته تینا پاکروان نمونه بارزی از تلاش برای استفاده از سوپراستارهای سینمای ایران به منظور افزایش فروش و موفقیت در گیشه است.

نشانه گذاری برای گیشه البته از جانب کارگردان و برجسته ترین چهره این فیلم یعنی پرویز پرستویی انکار شده است.

** توجیهی که دشوار بتوان پذیرفت در پاسخ به موج انتقادات از جانب صاحبنظران و بینندگان فیلم، پرستویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت هموطنان عزیزم، منتقدین محترم، اینجانب پرویز پرستویی حدود نیم قرن در عرصه هنر خدمت کردم و در طول سال هم پیشنهادات کاری زیادی داشتم ولی به لحاظ احترامی که برای مخاطب قائل بودم تن به هر کاری ندادم و در هر کاری هم که حضور داشتم با اعتقاد پذیرفتم و تا کنون صرفا برای پول کارنکردم و در بازتاب کارهایی که حضور داشتم خود را از هرحیث سهیم دانستم، چه خوب و چه بد.

لس آنجلس تهران هم جزو همان کارهایی بوده که نه برای رفاقت بلکه با اعتقاد براین که بتوانیم یک فیلم مفرح و شاد (مهاجرت برعکس) با حفظ احترام برای شما عزیزان بسازیم، پذیرفتم.

و این را در این سالیان آموختم که اثری که ساخته می شود شما می توانید نظر بدهید چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، منتقدین محترم هم همینطور.

ولی متاسفانه بعضا نقدها صادقانه نیست که هیچ بلکه شمشیر از رو بستن است.

وگرنه همه عزیزانی که دراین فیلم حضور دارند نقد پذیرند.

بنده همه نظرات مردم وبعضی از منتقدان را دنبال می کنم .

ایمان دارم و باور داشته باشید هیچیک از هنرمندان این فیلم کیسه برای ثروت اندوزی ندوخته اند وهیچکس هم نمیخواهد شما را وادار کند که حتما و باید از این فیلم استقبال کنید.

نظر صادقانه شما برای همه ما پذیرفتی است.

ولی با انصاف نه کینه شخصی نکته مهمی که در نوشته های پرستویی وجود دارد، بحث مهاجرت معکوس یا به گفته او مهاجرت برعکس است.

مهاجرت به معنای ترک موقت یا دائمی موطن اصلی فرد و رفتن به مکانی دیگر و اسکان در آنجا است که با اهدافی متفاوت و غالبأ به منظور دستیابی به فرصت ها و امکانات بهتر زندگی صورت می گیرد.

بر اساس این مفهوم و تعریف، مهاجرت معکوس به معنی بازگشت دوباره به موطن قبلی به دلایل مختلف وعمدتا با هدف بهبود و تلاش برای توسعه و استفاده از اندوخته های مقصد مهاجر پذیر به مبدا مهاجر فرست است.

پرویز پرستویی اگرچه مهمترین هدف مورد نظر در ساخت این فیلم را تشویق مهاجرت معکوس عنوان کرده اما با توجه به فیلمنامه به نظر می رسد هدف یادشده در جهت توجیه و بستن دهان منتقدان بوده است.

هیچ کجای فیلمنامه بازگشت بهروز ژیان (با بازی پرویز پرستویی) نشانه ای از مهاجرت معکوس نیست چرا که او نه در پی بازگشتی هدفمند که به دنبال فرار از کشوری است که در آن تحت تعقیب است و زندگی ایده آلی در آن ندارد.

**آیا فیلم های ایرانی افول کرده است فروش فیلمی که مردم را به امید پرستویی و تماشای بازی های نوستالژیک او با اشتیاق به سالن هایش می کشاند و سرخورده از هزینه و زمان و اشتیاق از دست رفته از سالن خارج می سازد، چیزی نیست که بتوان آن را ندیده گرفت.

هنرمندان از طرفی هدف و انگیزه کارهایشان را مردم می انگارند و از طرفی دیگر و پس از موج انتقادات، آن را نظر شخصی که قابل احترام است و می تواند مورد قبول واقع نشود، می خوانند.

در اینجا تضاد چشمگیری وجود دارد.

حتی اگر بشود درصدی از مردم را به بهانه سلیقه متفاوت نادیده گرفت اما نمی شود از کنار انتقادات پردامنه گذشت.

هنرمند باید تکلیفش را با خودش مشخص کند.

نمی شود هم از مردم الهام و سرمایه اجتماعی گرفت و هم آنان را بی اهمیت و نادیده انگاشت.

بلاتکلیفی برای چهره های نوظهور شاید تاکتیکی برای فرار از انتقادات باشد اما در مورد سوپراستارهایی چون پرستویی دلخوری متقابل را به همراه دارد.

پس از حواشی سال 1391 و خداحافظی توام با دلخوری پرستویی از سینما، آن هم با محکوم کردن سینمای خالی از ارزش و محتوا شده ایران، حضورش در یک کمدی ضعیف و بی محتوا شوکه کننده است.

توقع و انتظار هیچ یک از علاقمندان و منتقدان از او فیلمی این چنینی نبود؛ سوپراستاری که اسم و حضور او به دلیل علاقه و وجهه اش باعث فروش میلیاردی و موفقیت کارگردانان و تهیه کنندگان می شود.

آن هم به این دلیل برجسته که خودش منتقد درجه یک این چنین فیلم هایی بوده است.

**کمدی سازی ورودی اجتناب ناپذیر کارگردانان ایرانی به دلیل محدودیت و خط قرمزهای موجود، سبک و اسلوب سینمای ایران به سمت دو قالب عمده یعنی فروش گیشه و اعتبار بین المللی رفته است.

در جهت کسب توجه بین المللی، تمایلی اغراق گونه به سمت سیاه نمایی و ساخت آثاری با بازنمایی معضلات اجتماعی شکل گرفته است.

از طرف دیگر و در تلاش برای کسب فروش بیشتر و درآمد گیشه، کمدی سازی و تلاش برای کشاندن مخاطبان به بهانه خنده و شادی هرچند بدون عمق و محتوا، به رویکردی غالب در فیلم سازی بدل شده است.

این وضعیت باعث ورود بیش از پیش و نگران کننده کارگردانان و تهیه کنندگان آثار جدی به سمت کارهای غیرجدی و فروش گیشه است.

کارگردانانی چون ابوالحسن داودی و فرزاد موتمن که سابق بر این در سینمای دغدغه مند و درام های اجتماعی شناخته شده و موفق بودند، تحت تاثیر این اوضاع توجه بیشتری به ساخت فیلم های کمدی و کسب گیشه معطوف داشته و البته به موفقیت هم دست پیدا کردند؛ چنانچه فیلم هزارپا به کارگردانی داودی و با بازی رضا عطاران تا به این لحظه رکوردهای فروش را جا به جا کرده است.

بر همین اساس به نظر می رسد پاکروان کارگردان فیلم لس آنجلس تهران که سابقه ساخت فیلم های جدی و حتی بازی در فیلم های اجتماعی را داشته با نیت امتحان کردن شانس خود اقدام به ساخت فیلمی کمدی کرده است که البته شاید درآمد گیشه را به لطف بازی گرفتن از پرویز پرستویی کسب کرده اما اثری که این فیلم بر کارنامه هنری پرستوی می گذارد قطعا نادیده انگاشته استنکته قابل تامل در اینجا اشباع این ژانر از فیلم و تولیدات در سینمای ایران و بعضأ دلزدگی و تنزل ذائقه مخاطب نسبت به سینما و صنعت فیلمسازی و البته قدرت فرهنگ سازی از طریق فیلم است که از نظرها دور مانده است.

**خوشرنگ اما .

فیلمنامه لس آنجلس تهران نوشته خودِ کارگردان و آنالی اکبری است.

اگرچه تلاش شده تا با بهره گیری از نظرات نویسنده دوم فیلمنامه که سابقه نوشتار و تولیدات فانتزی را دارد، فضا و رنگ و لعاب فیلم جذاب و خوشمزه به نظر برسد اما این لعاب فانتزی به دلیل دوری از مفهوم، به ساخته ای غیردلچسب بدل شده است.

از ابتدا و تا انتهای فیلم مخاطب سردرگم تلاش می کند تا خط و ربطی منطقی بین روایت و شخصیت ها و داستان فیلم بیابد؛ تلاشی که البته فایده ای ندارد چرا که فیلم فاقد نقطه عطفی محکم و منطقی در داستان پردازی و شخصیت سازی است.

اگرچه انگیزه ساخت فیلم، خنداندن مخاطب عنوان شده اما در این جا هم فیلم در منتهاالیه بیراهه رفتن است چرا که به صورتی کسل کننده و دور از انتظار، حتی یک شوخی بامزه یا نکته ای خنده دار ندارد.

سکانسی که پرویز پرستویی، مهناز افشار ، گوهر خیراندیش و ژوبین رهبر در ماشین شروع به آواز خواندن می کنند با آن رنگ های شاد و فضاهای پس زمینه و حرکات بازیگران بیشتر به یک فیلم کودک شبیه است تا فیلمی کمدی که مخاطبانی بالای 18 سال دارد.

در نهایت و با توجه به آنچه گفته شد لس آنجلس تهران این موضع را تقویت می کند که سینما به سمت بی محتوا شدن پیش می رود.

حضور پرستویی هم که صرفا با اسم خود اعتبار و درآمد را برای سازندگان و انتظار و توقع را برای مخاطبان به وجود می آورد، در این فیلم به قدری دور از انتظار بوده که می تواند یکی از ضعیفترین نقاط کارنامه هنری وی را رقم بزند.


کلید واژه ها: فیلم - سینمای ایران - لس آنجلس - سینما - فروش - پرویز پرستویی - تهران - فیلم سینمایی - پرستویی - اکران - هایی - ستاره - ایران - شمشیر از رو بستن - فیلم های کمدی - موفق - افزایش فروش - اینستاگرام - پرویز - اولین - جدول - کارگردان - کوچک - بازیگران - خنده دار - منتقدان - افزایش - بازتاب - بهترین - موفقیت

آخرین اخبار سرویس:
خریدن کردن، بی اعتنایی، مهربانی یا بخشش؟ رفتار با کودکان کار را بیاموزیم (فیلم)

«پنج» و «دَه» کیارستمی در جشنواره سه قاره

محسن چاوشی تیتراژ «بانوی عمارت» را می خواند

کتاب فسخ قرارداد با نگاهی بر ضمانت اجراهای تصرفات ابوالفضل اکبرپورشالی+ عکس

عکسی بی کیفت از ستاره های سینمای ایران

افتتاح نمایشگاه کتاب استان تهران

حضور چشمگیر سینمای ایران در جشنواره فیلم کلکته

«مینو» مهمان جدید شبکه 1 / سریال جدید در راه است

سعید اوحدی: برنامه های هفته مهربانی بودجه دولتی ندارد

تخفیف ویژه برای «جادوی پاهای من»

تاثیرات مثبت یادگیری در دوران بزرگسالی

با لیلا برخورداری در برنامه « مع المشاهدین » شبکه الکوثر

مهاجرت معکوس از تهران در مستند «برنا»

سور را هم باید جدی بگیریم+جدول برنامه های بهار مهربانی

«پارسه بارگاه جمشید یا مسجد سلیمان نبی»

نمایشگاه کتاب در عنبرآباد

عکسی بی کیفت از ستاره های سینمای ایران

می خواهید صدایتان روی آنتن رادیو برود؟

جشنواره بین المللی سینما حقیقت در مازندران برگزار می شود

جوشش زودهنگام دریاچه «کیو»

دانلود زیرنویس فیلم An Evening with Beverly Luff Linn 2018

بحران فقر ویراستاران سینمایی در بازار کتاب/ بزرگداشت برای سه احیاکننده سینما

کودکانه زیستن آرمانی است که صلح را وعده می دهد

زنگ کتاب در اصفهان نواخته شد

کسب جایزه بهترین فیلم جشنواره «رولان» توسط «یه وا»

احمد کاشانچی: بازیگران بین تلویزیون مردمی و سینمای خصوصی تفاوت قائل شوند 

چهره معروف اینستاگرام بازیگر سینما شد!

می توانیم از اعتبار جهانی سینمای ایران بهترین استفاده را بکنیم

جشنواره بین المللی سینما حقیقت در مازندران برگزار می شود

رونمایی از پوستر «پاستاریونی» در آستانه اکران

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره تیرانا به دوباره زندگی از ایران رسید

حسین علیزاده: تحریم موسیقی خوب جواب داده

گروه انتخاب آثار ایرانی بخش تئاتر بین الملل معرفی شدند

با لیلا برخورداری در برنامه « مع المشاهدین » شبکه الکوثر

بزرگترین رویداد قرآنی کشور در اسفند ماه + فیلم

دانلود زیرنویس فیلم Blindspotting 2018

سریال مینو داستان سه قهرمان است که از اواسط آذر روی آنتن میرود

«گزارش» کیارستمی در خانه هنرمندان

آخرین وضعیت ساخت فیلم «حضرت خدیجه (س)»

مصطفی زمانی با چهره متفاوت به سریال جیرانی پیوست + عکس

برگزاری بزرگترین رویداد قرآنی کشور در اسفند ماه + فیلم

انتصاب مدیران جدید در وزارت ارشاد

جشنواره نور در فرانسه

12 خانه قاجاری و صفوی در بافت تاریخی بشرویه مرمت مشارکتی شد

تجلیل از عباس نباتی پیشکسوت و هنرمند دوبله

محسن چاوشی خواننده «بانوی عمارت» شد

جشنواره پیامبر مهربانی بدون بودجه دولتی برگزار می شود

مجموعه خبری 20:45 - 1397/08/26

برگزاری یک جشنواره عظیم مردمی بدون ردیف بودجه

50 نمایش در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به صحنه می رود

احداث پردیس سینمایی در قزوین ضروری است

«مینو» به «نجوا» خاتمه می دهد

موسسه توسعه هنرهای معاصر با 36 میلیارد تومان چه کرد؟

پارسا پیروزفر و مستجابیان در فیلمی به تهیه کنندگی حبیب رضایی

هواداران «بهنام بانی» بخوانند

محسن ابراهیم زاده به «سیم آخر» زد /صوت

«آلفابت» ایرانی بهترین انیمیشن جشنواره اسپانیایی شد

چهره متفاوت «بهاره رهنما» روی پوستر یک فیلم/ عکس

رفتار دیدنی یک پلنگ در دفتر محیط بانی منطقه! +فیلم

چگونه «هیتلر های جدید» در اروپا رشد کردند

«میلاد عرفان پور» مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری شد

حضور گروه های موسیقی اهل سنت و 5 کشور جهان در تهران

«بینوایان» فرانسوی به همدان می روند

کشف گورهای 500 ساله در بولیوی؛ امید به شناخت بهتر تمدن اینکا

مصطفی زمانی با چهره متفاوت به سریال جیرانی پیوست + عکس

چهره معروف اینستاگرام بازیگر سینما شد

رویارویی بهداد سلیمی با ببر در قفس +فیلم

چهره معروف اینستاگرام بازیگر سینما شد

جشنواره ملی عکس «آیات» برگزار می شود

رونمایی از تازه های «نشر شاهد» در هفته «کتاب و کتابخوانی»

فعالیت فرهنگی مؤثر در سایه هم افزایی و همراهی امکان پذیر است

مصطفی زمانی با چهره ای متفاوت به سریال جیرانی پیوست

جان ویلیامز برای سرزمین «جنگ ستارگان» موسیقی نوشت

آیین تجلیل از فعالان عرصه کتابخوانی

فیلم | استدلال های مضحک طرفداران تراریخته برای فریب مردم!

جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود

معرفی داوران فیلم های سینمایی مسابقه بین الملل جشنواره مقاومت

دروغ های بی شرمانه در یک فیلم آمریکایی ضد ایرانی!

«اصغر فرهادی» در ایران کارگاه کارگردانی برگزار می کند

عمارت شاهدخت بوشهر فرو ریخت

پردیس سینمایی بهمن آذرامسال در اصفهان افتتاح می شود

قهوه ای با کافیین اندک

برگزاری جشنواره آب در مدارس نیشابور

رونمایی از کتاب سبزه های آتش در کاشان

محسن چاوشی خواننده «بانوی عمارت» شد

آرامگاه پیر نجم الدین سمنانی در سمنان

گزارش صدای امریکا از رویارویی واشنگتن با چین در نشست اپیک | فیلم

بزرگداشت دفتر نشر فرهنگ نشر اسلامی

اجرای بیش از 50 گروه در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

مجیدی و درویش به همراه سه سینماگر از بنگلادش، آرژانتین و تانزانیا داوران جشنواره مقاومت شدند

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره تیرانا به دوباره زندگی از ایران رسید

میزبانی «شب موسیقی» از دکتر سریر و دکتر اردلان

شب نشینی حامد عنقا در رادیو تهران

نشست خبری تشریح ویژه برنامه های «بهار مهربانی»

پخش چهار مستند از هنرهای سنتی کرمانشاه و همدان در مجموعه «دست آفریده ها»

نشست خبری جشن کتاب سال سینمای ایران

کارگاه کارگردانی اصغر فرهادی در ایران

مریم کاظمی: هدیه جادویی تئاتر زنده است

افتتاح نمایشگاه کتاب ساری با شعار «حال خوش خواندن»

جشنواره بین المللی فیلم رشد

فیلمی که با سوخت ستاره پیش می رود

فیلمی که با سوخت ستاره پیش می رود