مطالب مرتبط:
ستاره سوزی در فوتبال حاصل کار کمیته فرسوده/نوجوانان و جوانانی که سوخت شدند
فیلمی از حادثه مرگبار تصادف اتوبوس و تانکر حمل سوخت در جاده کاشان به نطنز
گزارش فارس از خاموشی دو ستاره از 5 ستاره فدراسیون فوتبال ستاره سوزی در فوتبال حاصل کار کمیته فرسوده/نوجوانان و جوانانی که سوخت شدند
ستاره سوزی در فوتبال حاصل کار کمیته فرسوده/نوجوانان و جوانانی که سوخت شدند
فیلمی نوستالژیک برای عاشقان رونالدو و رئال مادرید ؛ اولین وآخرین بازی ستاره پرتغالی برای رئال مادرید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 13:462018-10-21فرهنگي

فیلمی که با سوخت ستاره پیش می رود


ایرنا- فیلم سینمایی «لس آنجلس تهران» در اولین هفته اکران صدر جدول پرفروش ها را از «مغزهای کوچک زنگ زده» گرفت.

این فیلم موفق شد تنها پس از یک هفته اکران به رقم فروش بیش از 2.

- تهران- ایرنا- فیلم سینمایی لس آنجلس تهران در اولین هفته اکران صدر جدول پرفروش ها را از مغزهای کوچک زنگ زده گرفت.

این فیلم موفق شد تنها پس از یک هفته اکران به رقم فروش بیش از 2.

2 میلیاردی دست یابد.

این فروش بالا به رغم نقدهایی فراوانی است که درباره این اثر مطرح می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، از دید طیفی از منتقدان که سختگیرانه سینما و محصولات آن را حلاجی می کنند مدت ها است که سینمای ایران در روندی عاری و خالی از محتوا گرفتار شده و به سوی اقبالی روز افزون به فیلم های کمدی سطح پایین حرکت می کند؛ فیلم هایی که اگر چه قبلا بدون معنا اما با هدف گیشه و خنده دار بودن، پتانسیل تخیله بار روانی و ایجاد دو ساعت شاد و مفرح برای ببینده را داشتند.

از این منظر، از زمانی که صرفا گیشه هدف قرار گرفت و از همه عناصر مانند بهترین بازیگران و سوپراستارهای سینمای ایران استفاده شد تا فروش حداکثری حاصل شود، ظرافت های خنداندن بیننده هم از بین رفت.

فیلم لس آنجلس تهران جدیدترین ساخته تینا پاکروان نمونه بارزی از تلاش برای استفاده از سوپراستارهای سینمای ایران به منظور افزایش فروش و موفقیت در گیشه است.

نشانه گذاری برای گیشه البته از جانب کارگردان و برجسته ترین چهره این فیلم یعنی پرویز پرستویی انکار شده است.

** توجیهی که دشوار بتوان پذیرفت در پاسخ به موج انتقادات از جانب صاحبنظران و بینندگان فیلم، پرستویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت هموطنان عزیزم، منتقدین محترم، اینجانب پرویز پرستویی حدود نیم قرن در عرصه هنر خدمت کردم و در طول سال هم پیشنهادات کاری زیادی داشتم ولی به لحاظ احترامی که برای مخاطب قائل بودم تن به هر کاری ندادم و در هر کاری هم که حضور داشتم با اعتقاد پذیرفتم و تا کنون صرفا برای پول کارنکردم و در بازتاب کارهایی که حضور داشتم خود را از هرحیث سهیم دانستم، چه خوب و چه بد.

لس آنجلس تهران هم جزو همان کارهایی بوده که نه برای رفاقت بلکه با اعتقاد براین که بتوانیم یک فیلم مفرح و شاد (مهاجرت برعکس) با حفظ احترام برای شما عزیزان بسازیم، پذیرفتم.

و این را در این سالیان آموختم که اثری که ساخته می شود شما می توانید نظر بدهید چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، منتقدین محترم هم همینطور.

ولی متاسفانه بعضا نقدها صادقانه نیست که هیچ بلکه شمشیر از رو بستن است.

وگرنه همه عزیزانی که دراین فیلم حضور دارند نقد پذیرند.

بنده همه نظرات مردم وبعضی از منتقدان را دنبال می کنم .

ایمان دارم و باور داشته باشید هیچیک از هنرمندان این فیلم کیسه برای ثروت اندوزی ندوخته اند وهیچکس هم نمیخواهد شما را وادار کند که حتما و باید از این فیلم استقبال کنید.

نظر صادقانه شما برای همه ما پذیرفتی است.

ولی با انصاف نه کینه شخصی نکته مهمی که در نوشته های پرستویی وجود دارد، بحث مهاجرت معکوس یا به گفته او مهاجرت برعکس است.

مهاجرت به معنای ترک موقت یا دائمی موطن اصلی فرد و رفتن به مکانی دیگر و اسکان در آنجا است که با اهدافی متفاوت و غالبأ به منظور دستیابی به فرصت ها و امکانات بهتر زندگی صورت می گیرد.

بر اساس این مفهوم و تعریف، مهاجرت معکوس به معنی بازگشت دوباره به موطن قبلی به دلایل مختلف وعمدتا با هدف بهبود و تلاش برای توسعه و استفاده از اندوخته های مقصد مهاجر پذیر به مبدا مهاجر فرست است.

پرویز پرستویی اگرچه مهمترین هدف مورد نظر در ساخت این فیلم را تشویق مهاجرت معکوس عنوان کرده اما با توجه به فیلمنامه به نظر می رسد هدف یادشده در جهت توجیه و بستن دهان منتقدان بوده است.

هیچ کجای فیلمنامه بازگشت بهروز ژیان (با بازی پرویز پرستویی) نشانه ای از مهاجرت معکوس نیست چرا که او نه در پی بازگشتی هدفمند که به دنبال فرار از کشوری است که در آن تحت تعقیب است و زندگی ایده آلی در آن ندارد.

**آیا فیلم های ایرانی افول کرده است فروش فیلمی که مردم را به امید پرستویی و تماشای بازی های نوستالژیک او با اشتیاق به سالن هایش می کشاند و سرخورده از هزینه و زمان و اشتیاق از دست رفته از سالن خارج می سازد، چیزی نیست که بتوان آن را ندیده گرفت.

هنرمندان از طرفی هدف و انگیزه کارهایشان را مردم می انگارند و از طرفی دیگر و پس از موج انتقادات، آن را نظر شخصی که قابل احترام است و می تواند مورد قبول واقع نشود، می خوانند.

در اینجا تضاد چشمگیری وجود دارد.

حتی اگر بشود درصدی از مردم را به بهانه سلیقه متفاوت نادیده گرفت اما نمی شود از کنار انتقادات پردامنه گذشت.

هنرمند باید تکلیفش را با خودش مشخص کند.

نمی شود هم از مردم الهام و سرمایه اجتماعی گرفت و هم آنان را بی اهمیت و نادیده انگاشت.

بلاتکلیفی برای چهره های نوظهور شاید تاکتیکی برای فرار از انتقادات باشد اما در مورد سوپراستارهایی چون پرستویی دلخوری متقابل را به همراه دارد.

پس از حواشی سال 1391 و خداحافظی توام با دلخوری پرستویی از سینما، آن هم با محکوم کردن سینمای خالی از ارزش و محتوا شده ایران، حضورش در یک کمدی ضعیف و بی محتوا شوکه کننده است.

توقع و انتظار هیچ یک از علاقمندان و منتقدان از او فیلمی این چنینی نبود؛ سوپراستاری که اسم و حضور او به دلیل علاقه و وجهه اش باعث فروش میلیاردی و موفقیت کارگردانان و تهیه کنندگان می شود.

آن هم به این دلیل برجسته که خودش منتقد درجه یک این چنین فیلم هایی بوده است.

**کمدی سازی ورودی اجتناب ناپذیر کارگردانان ایرانی به دلیل محدودیت و خط قرمزهای موجود، سبک و اسلوب سینمای ایران به سمت دو قالب عمده یعنی فروش گیشه و اعتبار بین المللی رفته است.

در جهت کسب توجه بین المللی، تمایلی اغراق گونه به سمت سیاه نمایی و ساخت آثاری با بازنمایی معضلات اجتماعی شکل گرفته است.

از طرف دیگر و در تلاش برای کسب فروش بیشتر و درآمد گیشه، کمدی سازی و تلاش برای کشاندن مخاطبان به بهانه خنده و شادی هرچند بدون عمق و محتوا، به رویکردی غالب در فیلم سازی بدل شده است.

این وضعیت باعث ورود بیش از پیش و نگران کننده کارگردانان و تهیه کنندگان آثار جدی به سمت کارهای غیرجدی و فروش گیشه است.

کارگردانانی چون ابوالحسن داودی و فرزاد موتمن که سابق بر این در سینمای دغدغه مند و درام های اجتماعی شناخته شده و موفق بودند، تحت تاثیر این اوضاع توجه بیشتری به ساخت فیلم های کمدی و کسب گیشه معطوف داشته و البته به موفقیت هم دست پیدا کردند؛ چنانچه فیلم هزارپا به کارگردانی داودی و با بازی رضا عطاران تا به این لحظه رکوردهای فروش را جا به جا کرده است.

بر همین اساس به نظر می رسد پاکروان کارگردان فیلم لس آنجلس تهران که سابقه ساخت فیلم های جدی و حتی بازی در فیلم های اجتماعی را داشته با نیت امتحان کردن شانس خود اقدام به ساخت فیلمی کمدی کرده است که البته شاید درآمد گیشه را به لطف بازی گرفتن از پرویز پرستویی کسب کرده اما اثری که این فیلم بر کارنامه هنری پرستوی می گذارد قطعا نادیده انگاشته استنکته قابل تامل در اینجا اشباع این ژانر از فیلم و تولیدات در سینمای ایران و بعضأ دلزدگی و تنزل ذائقه مخاطب نسبت به سینما و صنعت فیلمسازی و البته قدرت فرهنگ سازی از طریق فیلم است که از نظرها دور مانده است.

**خوشرنگ اما .

فیلمنامه لس آنجلس تهران نوشته خودِ کارگردان و آنالی اکبری است.

اگرچه تلاش شده تا با بهره گیری از نظرات نویسنده دوم فیلمنامه که سابقه نوشتار و تولیدات فانتزی را دارد، فضا و رنگ و لعاب فیلم جذاب و خوشمزه به نظر برسد اما این لعاب فانتزی به دلیل دوری از مفهوم، به ساخته ای غیردلچسب بدل شده است.

از ابتدا و تا انتهای فیلم مخاطب سردرگم تلاش می کند تا خط و ربطی منطقی بین روایت و شخصیت ها و داستان فیلم بیابد؛ تلاشی که البته فایده ای ندارد چرا که فیلم فاقد نقطه عطفی محکم و منطقی در داستان پردازی و شخصیت سازی است.

اگرچه انگیزه ساخت فیلم، خنداندن مخاطب عنوان شده اما در این جا هم فیلم در منتهاالیه بیراهه رفتن است چرا که به صورتی کسل کننده و دور از انتظار، حتی یک شوخی بامزه یا نکته ای خنده دار ندارد.

سکانسی که پرویز پرستویی، مهناز افشار ، گوهر خیراندیش و ژوبین رهبر در ماشین شروع به آواز خواندن می کنند با آن رنگ های شاد و فضاهای پس زمینه و حرکات بازیگران بیشتر به یک فیلم کودک شبیه است تا فیلمی کمدی که مخاطبانی بالای 18 سال دارد.

در نهایت و با توجه به آنچه گفته شد لس آنجلس تهران این موضع را تقویت می کند که سینما به سمت بی محتوا شدن پیش می رود.

حضور پرستویی هم که صرفا با اسم خود اعتبار و درآمد را برای سازندگان و انتظار و توقع را برای مخاطبان به وجود می آورد، در این فیلم به قدری دور از انتظار بوده که می تواند یکی از ضعیفترین نقاط کارنامه هنری وی را رقم بزند.


کلید واژه ها: فیلم - سینمای ایران - لس آنجلس - سینما - فروش - پرویز پرستویی - تهران - فیلم سینمایی - پرستویی - اکران - هایی - ستاره - ایران - شمشیر از رو بستن - فیلم های کمدی - موفق - افزایش فروش - اینستاگرام - پرویز - اولین - جدول - کارگردان - کوچک - بازیگران - خنده دار - منتقدان - افزایش - بازتاب - بهترین - موفقیت

آخرین اخبار سرویس:
رابطه عاشقانه برد پیت و شارلیز ترون فاش شد

همه زنان جشنواره فیلم فجر

نصرالله زمردیان درگذشت

مجری افتتاحیه جشنواره فیلم فجر معرفی شد

تخریب بخش هایی از قلعه تاریخی قلعه رییسی/عکس

مجری مراسم افتتاحیه جشنواره فجر37 مشخص شد

منصور ضابطیان مجری افتتاحیه جشنواره فیلم فجر شد

مجری مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجرکیست؟

انتشار چاپ دوم کتاب روش و نیازمندیهای جریان شناسی با اصلاحات

اولین قسمت برنامه جدید «احسان علیخانی» بهمن پخش می شود

منصور ضابطیان مجری افتتاحیه فجر 37

بازیگر سینما و تلویزیون: همیشه گفته ام رهبری را دوست دارم

نامزدهای اسکار 2019 معرفی شدند

سوگلی و رما؛ پیشتاز نامزدهای جوایز اسکار

میزبانی فیلم فجر از 23 رزمنده دفاع مقدس

بازیگر زن در یک روز از فرش به عرش رسید

ضابطیان مجری آیین گشایش جشنواره فیلم فجر

روزیاتو: نامزدهای اسکار 2019 معرفی شدند

نامزدهای اسکار 2019 اعلام شدند

رها شده ها

دربزرگداشت حافظ شناس آلمانی عنوان شد؛ بورگل، لایه های معنایی زبان فارسی را می شناسد

فیلم/عبور بواتنگ از تونل وحشت در اولین تمرین بارسا

بازیگر زن در یک روز از فرش به عرش رسید +عکس

مجری افتتاحیه سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر مشخص شد

منصور ضابطیان افتتاحیه سی وهفتمین «فیلم فجر» را اجرا می کند

«سبیل شاه عباس» قصه جاودانگی انسان

«سبیل شاه عباس» به میل جاودانگی انسان ها اشاره دارد/ کارم اسن است که روایت های نو از حکایت های قدیمی بازگو کنم

نمایشگاه لوازم خانگی در قزوین +فیلم

نصرالله زمردیان درگذشت

«شب های موسیقی شرق تا غرب» از 7 بهمن

کره جنوبی 2 - بحرین 1

استعفای معاون مطبوعاتی پذیرفته شد

نصرالله زمردیان درگذشت

سوگلی و رما؛ پیشتاز نامزدهای جوایز اسکار 2019

کارگردان خبرچین درگذشت

نامزدهای اسکار 2019 معرفی شدند

دومین تصویر از ماجرای نیمروز، رد خون و نمای جالبی از این فیلم + عکس

لارستان میزبان جشنواره هنر های آوایی

نصرالله زمردیان درگذشت

نمایشگاه فرش دستباف عشایری

نمایش فیلم های جشنواره فیلم فجر در سمنان

عکس روز: رونالدو و فرار مالیاتی

برگزیدگان نخستین دوره جشنواره عکس «نگاه به آینده» اعلام شدند

تازه های ورزشی استان+فیلم

نامزدهای اسکار 2019 معرفی شدند

فیلم/ حوزه به جمع استفاده کنندگان از انرژی خورشیدی پیوست

برگزاری جشنواره سرود «مدرسه انقلاب» در بیش از 4000 مدرسه کشور

اکبر عبدی از بیمارستان مرخص شد

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

قطعه جدید محمد معتمدی برای سریال «لحظه گرگ و میش» منتشر شد

«رما» غوغا به پا کرد؛ نماینده تاریخ ساز مکزیک در اسکار

شفاف سازی سازمان سینمایی در بخش حمایت از جشنواره های سینمایی

«رما» غوغا به پا کرد؛ نماینده تاریخ ساز مکزیک در اسکار

شفاف سازی سازمان سینمایی در بخش حمایت از جشنواره های سینمایی

انتقاد از بی اخلاقی در پخش اخبار نادرست درباره اکبر عبدی

دونالد ترامپ نامزد یک جایزه مشهور و منفور سینمایی شد

صحنه های تئاتر و موسیقی اصفهان در تحول بهمن + جدول

نصرالله زمردیان درگذشت

با لامبورگینی سوپراستار 2019 آشنا شوید +فیلم

آرایش عجیب آزاده زارعی +عکس

انتصاب دومین سفیر زن ایران بعد از انقلاب

شصت و سه روایت از زندگی محمدعلی بهمنی

برگزاری کنسرت «نوای سیمره»؛ 5 بهمن

در راستای شفاف سازی دو آمار سینمایی منتشر شد

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، استعفا کرد

ضیافت یار مهربان در نی ریز

معرفی نامزدهای اسکار 2019

نمایشگاهی از بوم های سوزن دوزی شده

در راستای شفاف سازی دو آمار سینمایی منتشر شد

سورپرایز دختران تبریزی پس از بی آبرویی های مزاحمان خیابانی ؟ + عکس ها

برگزاری جشنواره استانی قرآن با عنوان مدهامتان در استان

درخشش عکاس اصفهانی در جشنواره عکس نگاه به آینده

رهایی از فرق ضاله توفیقی از سوی خداست + فیلم

شقایق فراهانی در کنار پدرش +عکس

قصه ننه کلثوم

اعلام فراخوان دومین دوره جشنواره ایده پروری گردشگری مشهد

فهرست کامل نامزدهای اسکار 2019

عصبانیت نبوی از غلط املایی بهاره رهنما+عکس

نسخه کامل فیلم ها به دبیرخانه جشنواره فجر ارائه شد

انتقاد مخاطبان از سکانس های خنده دار مجموعه «گشت پلیس»

پرونده جنجالی ائل گلی

برگزاری جشنواره آدم برفی

«حمال» نه فحش است، نه خجالت دارد

سازمان سینمایی از سایر جشنواره های سینمایی چگونه حمایت می کند؟

برگزاری سمینار پژوهشی بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی

نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد

نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد

اسامی نامزدهای اسکار 2019 اعلام شد

نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی در میاندوآب برپا شد

نویسنده قصه های مجید در گناوه تجلیل شد

همکاری سیروان خسروی و کاوه یغمایی برای تیتراژ یک سریال

نمایش بهترین فیلم سینمای مقاومت ایران در اسپانیا

سایه بانی از مهر بر سر نوعروسان جهرمی + فیلم

داستانی واقعی و عاشقانه ای از زندان آشویتس منتشر شد

برگزاری سمینار پژوهشی بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی

اجرای سرود بچه های مسجد در آغاز دهه فجر/ برگزاری جشنواره «چهل مسجد، چهل نمایش»

«زاویه» در تالار «مولوی» به صحنه رفت

استخدام کارمند تبلیغات در آموزشگاه هنرهای تجسمی لنا در تهران

اعلام نامزدهای اسکار

سوگواره فرهنگ فاطمی در منطقه 18 تهران برگزار می شود

فیلمی که با سوخت ستاره پیش می رود

فیلمی که با سوخت ستاره پیش می رود