مطالب مرتبط:
ازدواج در اسلام امر مقدس و مبارکی است/انجام قربانی از روی اخلاص، موجب رستگاری مومن در روز قیامت می شود
نشست بیست و یکم «شنبه های انقلاب» برگزار شد انقلاب و دفاع مقدس، جان تازه ای به کالبد سینمای ایران دمیدند/ سهم اندک زنان در سینمای پیش از انقلاب
نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر به نفع نظام مقدس اسلامی و مردم است
بدعت های نادرست و رسم های غیرشرعی امر مقدس ازدواج را بی ارزش می کند
حجت الاسلام ابوترابی در مراسم تشییع 135 شهید دفاع مقدس: باید سیلی دیگری به گوش استکبار بزنیم/ مقاومت امروز راه را برای دنیای اسلام هموار کرده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 12:502018-10-21دانش

گشودگی به امر مقدس؛ با شنیدن متون مقدس با گوش جان


ـ رحمتی در همایش «پرسش از امر دینی در جهان حاضر در جهان معاصر» گفت: کسانی که به دنبال این نوع گشودگی از متون مقدس بودند و سعی می کردند متون مقدس را با گوش جان بشنوند در همیشه تاریخ اندک بوده اند و کار برایشان دشوار بوده است.

- گروه اندیشه ــ رحمتی در همایش پرسش از امر دینی در جهان حاضر در جهان معاصر گفت: کسانی که به دنبال این نوع گشودگی از متون مقدس بودند و سعی می کردند متون مقدس را با گوش جان بشنوند در همیشه تاریخ اندک بوده اند و کار برایشان دشوار بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ انشاالله رحمتی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد در همایش پرسش از امر دینی در جهان حاضر در جهان معاصر امروز 29 مهر در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی کرد.

رحمتی در آغاز سخنانش گفت: سعی من این است مطالبی را در خصوص پایان گشودگی به ساحت قدس مطرح کنم.

دکتر عبدالکریمی بحث توصیفی می کنند و نه تجویزی، وقتی ما گزاره جزییه داشته باشیم و می گوییم امکان گشودگی کم شده است امکان آن را کاملا نفی نمی کنیم.

وی افزود: امروز با متون مقدس چه مواجهه ای می توانیم داشته باشیم.

نوع نگاه دکتر عبدالکریمی حسرت بار است و گشودگی به ساحت قدس را امری لازم و مثبت می دانند.

به نظر ایشان ما امر مهمی از دست داده ایم و بازیابی اش برای ما دشوار شده است.

ایشان ضرورت بازیابی گشودگی به ساحت قدس را عنوان می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ادامه داد: آنچه در نوشته ایشان غالب است وجه سلبی ماجراست به این معنا که به عبارات مختلف متذکر می شوند این گشودگی عمدتا از دست رفته است و تنها قسمت ایجابی بحث شان جایی است که متذکر می شوند که راه این گشودگی را کسانی مانند کربن و گادامر به ما نشان می دهند و امید است که بیشتر این بحث را بسط دهند.

رحمتی افزود: طبعا این رویکرد بیانگر این است که ما باید مواجه ای هرمنوتیکی با متن داشته باشیم و به گشودگی برسیم.

سوالی که برای من مطرح می شود این است که ما چه راه حلی داریم.

نوعا بحث می شود گویی در دوران مدرن اتفاق خاص و خارق العاده ای روی داده است و وضعیت ما با همه تاریخ متفاوت است.

در خصوص مواجهه با متون قدسی، ما باید بتوانیم با این متون ارتباط برقرار کنیم و قرآن را طوری بفهمیم که در زندگی ما حضور یابد، همان طور که سهروردی می گفت قرآن را طوری بخوان که در شان تو نازل شده است.

رحمتی تصریح کرد: چنین مواجه ای امروز قطع نشده است و در گذشته هم وضع بشر بهتر از این نبوده است هر چند امروز ولی شناسان بسیار کمتر هستند اما در گذشته وضعیت بهتر نبوده است.

یکی از بحث های آقای دکتر عبدالکریمی مفهوم تئولوژی است.

ایشان معتقدند آنچه در گذشته وجود داشته تئولوژی بوده که شامل کلام، الهیات بالمعنی الاخص است.

وجه حکمت در قالب تئولوژی جای نمی گیرد.

حکمت وجه آفاقی-انفسی است.

آفاقی است چون مراتب جهان را برای ما ترسیم می کند اما در حکمت حکیمان ما به دنبال شناخت جهان بیرون از خود نیستند و آنها به دنبال شناخت درون نیز هستند.

وی ادامه داد: در حکمت وجه انفسی وجود دارد که غیر از سوبژکتیویسم است که امروز بیان می شود.

سوبژکتیویسم مبتنی بر تمایز عین و ذهن است در صورتی که امر انفسی در تناظر با امر آفاقی است.

در طول تاریخ اگر توجه کنید به دعوای متکلمان با فیلسوفان داشته اند، برای اهل تئولوژی گشودگی به ساحت قدس وجود نداشته و به همین دلیل ملاصدرا در اوج حکومت شیعی دوران صفویه غریب است.

او فیلسوفی شیعه است اما نمی تواند در مرکز حکومت صفوی زندگی کند و تن به تبعید خودخواسته می دهد یا کشته شدن سهروردی از ناحیه سکولارها نیست که از ناحیه دینداران و اهل تئولوژی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد با بیان اینکه وضعیتی که در گذشته بوده امروز تشدید شده است، گفت: کسانی که به دنبال این نوع گشودگی از متون مقدس بودند و سعی می کردند متون مقدس را با گوش جان بشنوند در همیشه تاریخ اندک بوده اند و کار برایشان دشوار بوده است.

اتفاقی که امروز روی داده است این است که دو گروه متخاصم بر علیه گشودگی هم پیمان شده اند.

یک گروه دینداران ظاهراندیش اند که به نوعی در جهان معاصر تشدید شده است.

کسانی ممکن است با ادیان سنتی فاصله گرفته اند اما با لحاظ عرفان های نوظهور شامل امر دینی هستیم.

طرف دیگری عقلانیت سکولار بر علیه گشودگی و ارتباط با ساحت قدس است که با دینداران تئولوژیک هم پیمان اند.

رحمتی ادامه داد: آنچه وضعیت را دشوار کرده است این است که اگر سهروردی در زمان خود با گروهی از فقیهان متحجر مشکل داشت امروز هم آن فقها حضور دارند و هم کسانی که نگاه سکولار دارند همین کار را می کنند و اتفاقا ایشان ابزار قوی تری دارند.

اگر برگردیم.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم امام زمان غایب است و در آخر الزمان ظهور می کند و جهانی که پر از ظلم شده را پر از عدل می کند اما از نظر حکمت مفهوم غیبت به یک معنا در مقابل مفهوم مرگ خداست.

غیبت وضعیتی را مطرح می کند شبیه وضعیت مرگ خدا اما این دو خیلی متفاوت اند.

مرگ خدا یعنی خدایی برای ما وجود ندارد و ما به جایی رسیده ایم که به خدا نیاز نداریم و اگر خدا هم نمرده باشد ما کاری با او نداریم اما در غیبت معنا این است که خدا هست و مشکلی برای ما ایجاد شده نه اینکه ما از این مرحله گذشته ایم ما نیاز داریم و علی رغم نیازی که داریم دسترسی را از دست داده ایم و در ذیل غیبت مفهوم انتظار مطرح می شود که به معنایی آخرالزمانی صرف نیست.

انتظار به معنای انتظار ظهور معنایی است که در متن مستتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد افزود: ما از نظر حکمت منتظر این هستیم که معنای متن ظاهر شود و اگر به کارکرد امام در اصطلاح شیعه نگاه کنیم ایشان معلم تاویل است و اختلاف اصلی بین دو مذهب اسلامی صرفا جانشینی پیامبر نبود بلکه بحث سر این است که وقتی پیامبر از دنیا رفته است و خاتمیت روی داده است ما دیگر کاری با آسمان نداریم؟ بشر به آسمان نیاز دارد و این فلسفه ارسال رسل است.

ابن سینا در ذیل نیاز به پیامبر قرآن اجتماعی را مطرح می کند اما مشابه این را امام صادق(ع) دارد و استدلال او برای نیاز به پیامبر این نیست که او جامعه را سامان دهد بلکه ایشان نیاز ما به خدا را مطرح می کنند.

در این راستا سوال شیعیان این بود که آیا نیاز به آسمان منتفی شده است؟ ما این نیاز را داریم و اعتقاد شیعه این بود که تنزیل تمام شده است اما این خاتمت آغاز راه است و متنی به ما داده شده است که باید آن را بخوانیم و در این نامه همه چیزهای مورد نیاز در آن هست اما عقل سلیمی نمی تواند بگوید با صرف خواندن می توان به آن رسید و ما با تاویل نیاز داریم و ما به کسی نیاز داریم که تاویل را بیان بکند.

رحمتی با بیان اینکه در دوران غیبت کبری ما همچنان به تاویل نیاز داریم، گفت: انسان ها همان انسان هستند و به آسمان و تاویل نیاز دارند و این ضرورت غیبت امام را اثبات می کند.

آنچه در خصوص امام عصر(ع) گفته می شود به یک معنا انتظاری جهانی است و بیشتر از همه در اینجا انتظار انفسی است و باید برای هر کدام از ما روی دهد.

آنچه اینجا مطرح می شود نوعی حیات متون مقدس و تضمین آن است.

وی تصریح کرد: نه تمام انسان ها اما برخی می توانند چنین مواجه ای داشته باشند.

امروز هم امکان ظهور معنای متن برای انسان وجود دارد.

سرگرمی و زندگی امروز ما در این موضوع دخالت دارند و امکان را از ما می گیرند اما این امکان به صورت فردی وجود دارد.

وی افزود: به لحاظ فلسفی فلاسفه ما ذیل تئولوژی نبوده و ذیل حکمت هستند و برای کسانی مانند ابن سینا، سهروردی و ملاصدرا نوعا مواجه ای با این بخش از حکمت، از جنس تاریخ فلسفه است.

ما در فیلسوفان ما دو وجه حکمت و حکایت را تشخیص می دهیم برای مثال او کتاب حکمت اشراق را می نویسد که با کتاب های کلامی متفاوت است.

سهروردی در این کتاب به مدد تعقل و تاله حرکت می کند و ارتباطی وجودی و انفسی با حقیقت دارند.

او صراحتا می گفت من حکیم را حکیم نمی دانم مگر آنکه جان برای او در حکم جامه باشد.

میرداماد رساله ای دارد که مکاشفه ای را گزارش می دهد که خلا تن کرده است.

سهروردی، ابن سینا و یا میرداماد وجه حکایت هم دارند.

رحمتی ادامه داد: در غصه غربت غربیه سهروردی ما شاهد زندگی این جهانی انسان هستیم.

منظور او مغرب وجود و هستی است او در این داستان بیان می کند چگونه می توان از این وضعیت خارج شد و بیان این خروج به این گونه است که من نامه ای پدرم که پادشاه یمن که مرکز جهان معنوی است دریافت کردم و آموختم از غربت غربی خلاص شوم و در پایان داستان می گوید من در این حکایت بودم و این حکایت من است.

رساله های دیگر سهروردی صرفا حکمت سهروردی و علمی آفاقی نیست بلکه علمی انفسی است و چیزی که آموخته و به رای عین دیده عین هستی خودش می شود.

حکایت های سهروردی، ابن سینا و رساله هایی مانند مثنوی مولانا در عرفان وجه حکایتی بزرگان است و در مقام خوانش قرآن این مقام روی داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد با بیان اینکه گشودگی به قرآن حکمت را ایجاد کرده است، گفت: قرآن به معنایی با حکیمان سخن گفته است.

مثنوی را با تفسیر کبیر فخررازی مقایسه کنید.

کتاب فخر اعجاب انگیز است اما دریغ از اینکه جایی قرآن با فخررازی سخن گفته باشد.

این اتفاقا تئولوژی است و گشودگی اینجا روی نداده است.

کم نیستند دیندارانی در جهان امروز که اینگونه با قرآن مواجه اند.

حافظ تفسیر قرآن ننوشته اما قرآن با او سخن گفته است.

مولانا نیز پیام قرآن شنیده و برای او کتاب الله روایت خود است.

وی ادامه داد: ما به لحاظ مواجه با متون مواجه های متفاوتی می توانیم داشته باشیم.

ما اسلامی بنیادگرا داریم که هیچ مواجه ای با متن صورت نمی گیرد و تنها باید به آن عمل کرد.

او نسبت به جهان مدرن تخاصم دارد و فکر می کند جهان مدرن راه او را بسته است.

مواجهه دیگر با متن اسلام مدرن است، در این اسلام نوعا ما به اسطوره زدایی از متن روی می آوریم و رودولف بولمان نمونه این کار در غرب است.

مواجهه دیگر اسلام سنتی است.

مواجهه چهارم اسلام معنوی است که به نظرم متوجه مشکلات دنیای مدرن هست و می داند وضعیت دشوار است اما می شود روی جنبه هایی از اسلام و متن دست گذاشت که هم زمینه تاریخی دارند و می توانند با دنیای جدید گفت وگو کنند.

رحمتی در پایان گفت: در مقایسه عرفان شرق و غرب و برقراری گفت وگو میان آنها می توان با دقت های لازم در فسلفه تطبیقی می توان این کار را انجام داد.

ممکن است گفته شود این نگاه نخبه گرایانه است اما بودن این گروه خاص یعنی این مواجهه در جامعه بشری نشان می دهد این مواجهه ممتنع نیست و نوعا هم این گونه بوده که هر جریان معنوی در جریان تاریخ باید در سطحی خود را نگه دارد.

چیزی که ذیل عنوان معنویت های نوظهور می بینیم ناشی از چنین نیازی در روح بشر است اما چون نتوانسته مواجهه اصیلی با متون قدسی برقرار بکند جریانی انفسی نیست و سوبژکتیویسیتی است.

سخن از معنویت با روح در ارتباط است، وقتی عالم ما بدون روح شده، معنویت تهی می شود.

در زبان عربی معنویت با معنا مرتبط است که امری است بیرون ما و در متن است.

نیاز است ما ارتباط خود را با امر قدسی حفظ کنیم و اگر گروه نخبه بتواند در جهان ما موجودیت خود را حفظ کند، گروه هایی به آن خواهند پیوست و البته معنویت هیچگاه دغدغه اکثریت نداشته است.

گزارش از میثم قهوه چیان انتهای پیام
کلید واژه ها: رحمتی - مقدس - جهان - دانشگاه آزاد - امروز - پژوهشگاه علوم انسانی - هیئت علمی - همایش - تاریخ - دانشگاه - دکتر - خارق العاده - علوم انسانی - همیشه - آزاد - علمی - پژوهشگاه - قرآن - سخنرانی - اندیشه - متفاوت - فرهنگی - گزارش - زندگی - امید - علوم - نشان

آخرین اخبار سرویس:
دوره آموزشی بازاریابی دیجیتال در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

برنامه دستخط امروز میزبان مخبر دزفولی است

برنامه دستخط میزبان مخبر دزفولی است

آغاز فعالیت تشکل های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو /دانشگاه محل حضور رییس جمهور، مشخص نیست

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه مازندران و معاونت فرهنگی وزارت علوم امضا شد

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در قزوین برگزار شد

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشگاه UTM مالزی امضا شد

سگ ها را نسوزانید/ عقیم سازی؛ پیشنهاد یک استاد دانشگاه برای کنترل زاد و ولد سگ های ولگرد در اهواز

خبر جدید پاکستان از مرزبانان آزاد شده

مراسم فارغ التحصیلی حافظان قرآن در استان «عفیف» عربستان

تصویری حیرت انگیز از یک خوشه کهکشانی

رضا صمیم: نظام دیجیتال، تولید دانش کلاس را بی معنا کرده است

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در دانشگاه آزاد قزوین

پذیرش دانشجو در علمی کاربردی لرستان بر اساس ماموریت گرایی مراکز

طوفان ماده تاریک با سرعت سمت زمین می آید

تخصیص اعتبار فرهنگی به دانشجویان خارجی

طوفان ماده تاریک در راه زمین

خانه خود را با آفتاب خنک کنید !

همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی

زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

عجیب ترین رشته های دانشگاهی دنیا

اولین کارگروه واگذاری پروژه های ساختمانی علوم پزشکی لرستان برگزار شد

تجلیل از اساتید ، محققان و دانش پژوهان برتر زمین شناسی در قم

گزینه جدی مدیرعامیل منطقه آزاد کیش

اشتغال به تحصیل 179 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه یزد

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان

برگزاری اولین مسابقات رباتیک شهری در دانشگاه سیستان و بلوچستان

امضای تفاهم نامه همکاری میان ورزش بسیج و دانشگاه شهید رجایی

برگزاری چالش بیور دانشگاه واترلو کانادا در ایران

دانشگاه شهید بهشتی 270 دانشجوی خارجی دارد

پنج مرزبان ربوده شده مرز میرجاوه ،در مسیر بازگشت به کشور

https://www.e-estekhdam.com/?p=1472259

https://www.isna.ir/news/97082311610/جاده-های-تندرستی-در-خوابگاه-های-دخترانه-گسترش-می-یابد

http://www.irna.ir/fa/News/83100209/

http://shoaresal.ir/fa/news/169080/تشکل های-دانشگاه-آزاد-اسلامی-هیأت های-اندیشه ورز-راه اندازی-کنند

http://khabaredagh.ir/fa/news/791459/مقصود-فراستخواه-استاد-دانشگاه-از-هر-ده-نفری-که-از-کشور-خارج-می شوند-تنها-2-نفر-خواهان-بازگشت-به-ایران-هستند

8

8

45128466

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810225

8

http://aftabnews.ir/fa/news/556768/وزیر-علوم-دانشگاه-تربیت-مدرس-به-سوریه-می رود

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277487/معرفی-تجربیات-دانشگاه-علوم-پزشکی-شیراز-به-دانشگاه های-علوم-پزشکی-کشور

news

45128225

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277827/اعلام-نتایج-داوطلبان-دکتری-بدون-آزمون-ویژه-استعدادهای-درخشان

http://shoaresal.ir/fa/news/169045/شرایط-حذف-کنکور-در-سال-98

https://www.etelanews.com/fa/news/67914/اینم-جایگاه-ویژه-زنان-در-ورزشگاه

1542218158

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232815

http://pana.ir/news/870505

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277817/خادمان-اماکن-مذهبی-گلستان-بیمه-تکمیلی-شدند-فیلم

https://www.rouydad24.ir/fa/news/154727/تکذیب-شایعه-تغییر-وزیر-علوم

https://fa.shafaqna.com/news/661091/

1542214558

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277758/رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83100035/

https://fa.shafaqna.com/news/661076/

https://fa.shafaqna.com/news/661072/

http://www.irna.ir/fa/News/83100027/

ثبت نام 400 دانشجوی دانشگاه فرهنگیان در جشنواره نمونه

http://iqna.ir/fa/news/3764135/کارگاه-ریشه شناسی-مفردات-قرآن-در-زبان های-سامی-برگزار-شد

1542211857

http://qafqaz.ir/fa/?p=53868

http://www.irna.ir/fa/News/83100000/

http://snn.ir/fa/news/724082/نقشه-جامع-علمی-کشور-باید-تغییر-کند

http://iqna.ir/fa/news/3764138/اعلام-جزییات-دهمین-دوره-مسابقات-قرآن-دانشجویی-عربستان

https://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1397/8/23/959603_626.jpg

http://khabaredagh.ir/fa/news/791417/داوطلبان-مراقب-باشند-برخی-دانشگاه ها-به-صورت-غیرقانونی-دانشجوی-کارشناسی-ارشد-و-دکتری-جذب-کردند

http://www.irna.ir/fa/News/83099977/

1542209157

http://iqna.ir/fa/news/3764131/تقریر-نظر-علامه-طباطبایی-در-باب-تأویل-علامه-به-نیمی-از-مسائل-فلسفه-اجتماع-توجه-داشته-است

http://www.irna.ir/fa/News/83099949/

http://snn.ir/fa/news/724168/آیت-اللهی-حق-حضانت-والدین-را-به-هر-دلیلی-نمی شود-سلب-کرد-چرا-لایحه-برای-قاچاق-اطفال-تخفیف-قائل-شده-است

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277674/آزمایشگاههای-دانشگاه-یاسوج-در-خدمت-استاندارسازی-تولیدات-استان

http://www.irna.ir/fa/News/83099925/

http://www.irna.ir/fa/News/83099887/

http://www.hamshahrionline.ir/news/422685/نرخ-بیکاری-فارغ-التحصیلان-19-درصد-اعلام-شد-کبگانیان-بیکاری

http://snn.ir/fa/news/724167/دانشگاه-علمی کاربردی-محلی-برای-تمرین-کسب وکار-اولین-مرکز-نوآوری-کنجد-افتتاح-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277696/تشکیل-کارگروه-تخصصی-دبیر-خانه-شورای-عالی-مناطق-آزاد-و-صنعتی-استان

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277648/برگزاری-کنگره-بین-المللی-روز-جهانی-دیابت-در-اردبیل

https://www.tabnak.ir/fa/news/851760/اقدام-غیرقانونی-برخی-از-مراکز-در-جذب-دانشجوی-دکتری

http://snn.ir/fa/news/724163/نتایج-رقابت-کشوری-رویای-کهکشانی-من-اعلام-شد

https://www.tabnak.ir/fa/news/851757/شرایط-ارزیابی-مدارک-تحصیلی-متقاضیان-دکتری-خارج-از-کشور

http://www.tehran24.news/news/138765/انتصاب-جدید-در-روزهای-پایانی-ریاست-افشانی-بر-شهرداری

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277659/برگزاری-رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83099820/

http://snn.ir/fa/news/723928/جلسه-پرسش-و-پاسخ-دانشجویی-در-دانشگاه-علوم-پزشکی-بجنورد-برگزار-شد-از-بیان-مشکلات-تا-وعده های-زمان دار

http://snn.ir/fa/news/724166/اعضای-هیات-عامل-صندوق-نوآوری-و-شکوفایی-منصوب-شدند

http://www.irna.ir/fa/News/83099815/

http://snn.ir/fa/news/724077/تفاهم نامه-همکاری-بین-دانشگاه-مازندران-و-معاونت-فرهنگی-وزارت-علوم-امضا-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277341/همایش-کارآفرینی-در-دانشگاه-سیستان-و-بلوچستان-برگزار-شد

http://www.irna.ir/fa/News/83099807/

http://snn.ir/fa/news/724161/توقف-برنامه-تکمیل-ظرفیت-دانشگاه ها-در-سال-آینده-تعدادی-از-رشته های-بدون-آزمون-حذف-می شوند

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560424

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-691830

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-691824

https://www.tabnak.ir/fa/news/851737/نتایج-دکتری-بدون-آزمون-استعدادهای-درخشان-دانشگاه-آزاد-اعلام-شد

http://www.fanousnews.com/fa/news/200796/نتایج-دکتری-بدون-آزمون-استعدادهای-درخشان-دانشگاه-آزاد-اعلام-شد

http://iqna.ir/fa/news/3764101/تشریح-برنامه های-موسسه-آموزش-عالی-بهار-در-هفته-قرآن-و-دانشگاه

گشودگی به امر مقدس؛ با شنیدن متون مقدس با گوش جان

گشودگی به امر مقدس؛ با شنیدن متون مقدس با گوش جان