مطالب مرتبط:
لایحه حمایت از محیط بانان در راه صحن علنی مجلس شورای اسلامی
لایحه حمایت از محیط بانان در راه صحن علنی مجلس
تصویب لایحه حمایت از محیط بانان در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس
لایحه حمایت از محیط بانان درانتظار تصویب در صحن علنی مجلس
لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 12:122018-10-21سياسي

خاک خوردن لایحه حمایت از حقوق محیط بانان در مجلس


حمایت از پلنگ ها و یوزپلنگ های در خطر انقراض و حفاظت از حیات وحش در ایران، برای برخی از محیط بانان به قیمت جانشان تمام می شود.

هر از چند گاهی خبر مجروح یا کشته شدن محیط بانی بر تارنمای رسانه ها قرار می گیرد.

- آخرین آن تاج محمد باشقره محیط بان جنگل های گلستان بود که هفته گذشته به دست شکارچیان غیرمجاز شهید شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از همدلی، البته این تمام ماجرا نیست و محیط بانان همیشه در نقش مقتول قربانی نمی شوند، بلکه گاهی در لباس دیگری قربانی می شوند.

محیط بانان با توجه به شرایط شغلشان با افراد مسلحی به نام شکارچی روبرو هستند که گاهی این تقابل به درگیری بین محیط بانان و شکارچیان غیر مجاز منجر می شود که به دلایل مختلفی باعث کشته یا زخمی شدن شکارچی نیز می شود.

در صورت بروز این وضعیت محیط بانان به دلیل نبود قوانین حمایتی از آنها با خطر قصاص یا اعدام مواجه می شوند.

بنابراین به نظر می رسد محیط بانان مانند مرغ عروسی و عزا در هر شرایطی احتمال قربانی شدنشان وجود دارد.

وطن نوروزی محیط بانی که طی درگیری با یک شکارچی، ناخواسته باعث مرگ او شده بود، مثال روشنی از این ماجراست.

وی که با حکم سنگین اعدام مواجه بود با پادرمیانی کنشگران زیست محیطی حکم اش از اعدام به پرداخت دیه تقلیل یافت و با جمع آوری کمک های مردمی چند ماه پیش از مرگ نجات یافت.

تاکنون بیش از 120 محیط بان در کل کشور در اثر عوامل مختلفی همچون شلیک مستقیم از سوی شکارچیان، سقوط از پرتگاه، سوانح رانندگی در حین خدمت کشته شده اند که سازمان حفاظت محیط زیست کشور همگی آنان را شهید می نامد، ولی بنیاد شهید و امور ایثارگران نه به همه، بلکه فقط به چند مورد گواهی شهادت اعطا کرده است.

آمار قربانیان مردان حافظ طبیعت نشان می دهد حمایت از محیط بانان به آن سادگی ها که تصور می شود نیست.

شاید تصویب لایحه حمایت از محیط بانان و جنگلبانان چاره کار باشد و شاید افزایش سطح آگاهی های جامعه بتواند خشونتی را که علیه حافظان طبیعت ایران شکل گرفته کمتر کند.

اما آنچه مسلم است امروز در این زمینه در نقطه مطلوبی قرار نداریم.

یک نماینده مجلس چند وقت پیش با اشاره به مسکوت ماندن لایحه حمایت از محیط بانان در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، لایحه حمایت از محیط بانان را دارای کیفیت لازم ندانست.

احمدعلی کیخا با اشاره به تهدید جانی محیط بانان توسط شکارچیان غیر مجازبه رسانه ‎ها گفت: انتظار بر این است که وقتی ما ماموریتی را برای یک فرد در نظر می گیریم و قرار است؛ حافظ حیات وحش و عرصه های طبیعی کشور باشد، باید حمایت های قضایی و قانونی لازم از این فرد انجام شود تا در مواقعی که آسیب دید یا منجر به حادثه ای چه برای محیط بان و چه برای شخص متجاوز شد، قانون پشتیبان او باشد و رها نشده و با مشکلات عدیده ای روبرو نشود.

این ضعفی است که از نظر بنده وجود دارد و امیدوارم در لایحه دولت با توجه به تغییراتی که مجلس روی اعمال می کند و در نهایت تصویب می شود، این نقیصه برطرف شده و به صورت شفاف و واضح حمایت های لازم از محیط بانانصورت بگیرد.

اسطوره های بی ادعایک محیط بان با بیان این که محیط بانان اسطوره های بی ادعا و مظلومی هستند که عشق به طبیعت و حیات وحش آنان را بر آن داشته تا با صلابت و قدرت در مقابل تروریست های زیست محیطی قد علم کنند.

گفت: تنها عشق به طبیعت باعث می شود محیط بان جانش را کف دستش بگیرد و در مقابل شکارچیان مسلح از خودش و حیات وحشی که پشت او پناه گرفته اند دفاع کند.

حاتم مرادی با اشاره به آموزش مردم در زمینه محیط زیست افزود: اگرچه آموزش و افزایش سطح آگاهی در بهبود شرایط محیط بانان بی تاثیر نیست، اما وجود قانون مناسب برای حمایت از محیط بانان را هم نباید از نظر دور داشت.

وی به خاک خوردن لایحه حمایت از محیط بانان اشاره کرد و به همدلی گفت: چند محیط بان دیگر باید قربانی فقدان قوانین ابتدایی، نبود امکانات کافی و محدودیت منابع حفاظتی و آموزشی شوند تا دولت و مجلس به خود بیایند و تصویب لایحه حمایتی محیط بانان را سرعت ببخشند.

وی افزود: اگر مسئولان یک روز، فقط یک روز خود را با محیط بانان بگذرانند بدون شک از سختی و چالش های کار محیط بانان دچار حیرت می شوند.

اما متاسفانه اغلب آنها حتی اولویت این موضوع را درک نمی کنند.

متاسفانه قانون حمایتی از ما قرار است توسط کسانی تصویب شود که برخی از آنان حتی حاضر به بلند شدن از پشت میز و صندلی خود نیستند چه برسد به طبیعت گردی و دغدغه حیوانات وجانورانی که ما را مادر و حافظ خود می دانند.

وی افزود: باید بپذیریم که محیط زیست اولویت مسئولان ما نیست.

اگر محیط زیست اولویت بود حافظان آن که محیط بانان هستند در آخر لیست مسئولان قرار نداشتند.

شرایط اقتصادی و مالی محیط بانان قابل قیاس با ساعت های کاری آنان نیست.

هم اکنون تعداد محیط بانان کشته شده، سه رقمی شده است که این تعداد، به غیر از محیط بانانی است که در حین انجام ماموریت از صخره پرتاب شده اند یا در تعقیب و گریز با متخلفان تصادف کرده و جان باخته اند.

همه اینها حاکی از در اولویت نبودن محیط زیست از نگاه مسئولان است.

تفاوت استاندارد ایران با استاندارد جهانیوی تصریح کرد: شیفت کاری محیط بانان هیچ همخوانی با فیش حقوقی آن ها ندارد.

طبق قانون محیط بان 18 شبانه روز کار می کند و تنها 12 شبانه روز در خانه استراحت می کند که گاهی 20 به 10 هم می شود.

این نوع نوبت با همه ارگان ها متفاوت است.

طبق قانون کار همه جا هر 24 ساعت کار، 48 ساعت استراحت دارد.

ولی در محیط بانی کاملاً برعکس است.

48 ساعت کار و 24 ساعت استراحت است.

مرادی افزود: اگر از شرایط حقوقی که مناسب با ساعات کاری ما نیست چشم پوشی کنیم، در دنیا هر هزار هکتار یک محیط بان دارد.

اما در کشور ما هر شش هزار هکتار یک محیط بان دارد.

حالا شما بگویید چطور می شود از محیط زیست خوب نگهداری کرد؟ آن هم در کشوری که آموزش محیط زیست به مردم داده نشده است.

لایحه در کمیسیون خاک می خورد جلال محمودزاده ، نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی چندی پیش درباره دلایل مطرح نشدن لایحه حمایت از محیط بانان و جنگلبانان در صحن علنی مجلس به جام جم گفت: ما سال گذشته لایحه را در کمیسیون کشاورزی تصویب کردیم، اما کمیسیون تخصصی بررسی نهایی این لایحه، کمیسیون قضایی است.

متاسفانه این کمیسیون، لایحه را در نوبت بررسی قرار داده است، در حالی که با توجه به اهمیت موضوع، باید این لایحه را در اولویت قرار می داد.

او ادامه می دهد: با توجه به وضعیت حاد پرسنل محیط زیست و منابع طبیعی و با توجه به این که در حال حاضر تعداد پرسنل منابع طبیعی و محیط زیست اندک است و بیشتر پست های سازمانی در این دو مجموعه خالی است، همچنین تعداد نیروهای موجود جوابگوی حفاظت از عرصه گسترده محیط زیست و منابع طبیعی کشور نیست، در لایحه حمایت از محیط بانان و جنگلبانان علاوه بر فراهم کردن شرایط جذب نیروی جدید، بحث تامین جانی این نیروها نیز مد نظر قرار گرفت.

به گفته محمودزاده افزایش حقوق، بهبود حق ماموریت همچنین بحث جانباز و شهید محسوب شدن محیط بانان و جنگلبانان در این لایحه دیده شده است.

آن طور که او می گوید باید کمیسیون قضایی مجلس، موضوع تصویب این لایحه را پیگیری کند تا پس از تصویب در صحن علنی مجلس، لایحه به سراسر کشور ابلاغ شود.

شکارچیان هار شده اندسه روز پیش رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که شکارچیان هار شده اند به تاخیر اجرای لایحه حمایت از محیط بانان واکنش نشان داد.

عیسی کلانتری گفت: در شرایط عادی یا محیط بان باید مستقیم این افراد را بزنند که محکوم به قصاص می شوند اگر نزنند خودشان کشته می شوند و همین هم باعث شده که شکارچی ها هار شده اند و در اولین فرصت محیط بانان را می زنند مگر اینکه محیط بان به پا شلیک کند و ثابت کند در دفاع از خودش این کار را کرده است.

وی در زمینه لایحه حمایت از محیط بانان گفت: خوشبختانه در کمیسیون قضایی مجلس حمایت از محیط بانان تصویب شد و مقرر شد که مثل نیروهای انتظامی و نظامی شوند.

اما هنوز این طرح به صحن مجلس نیامده است.

وی در خصوص مصوبه کمیسیون حقوقی گفت: با رییس مجلس صحبت کردیم ایشان هم هم دستور دادند با این طرح اولویت در صحن مطرح و قبل از تصویب بودجه تصویب شود.

کلانتری در خصوص تمهیدات صورت گرفته برای دریافت بودجه جهت تامین زیرساخت ها برای جلوگیری از این اتفاقات گفت: ما در سال جاری نزدیک 100 میلیارد تومان بودجه تخصیص دادیم و از منابع محیط زیست برای آینده قرض کردیم تا امکانات بگیریم که بعضی از این امکانات وارداتی است مثل موتورسیکلت که الان امکان واردات آن را نداریم و دنبال راه هستیم.

جلیقه ضدگلوله هم همه دارند و بخشی از تجهیزات تامین شده است.

یعنی این ها را از وزرات دفاع خریدیم اما اصل این مساله مربوط به قانون است که تا زمان تصویب نشدن آن این عزیزان باید از مزایای نیروهای نظامی برخوردار شوند چراکه از ترس قصاص نمی توانند از خود دفاع کنند.


کلید واژه ها: محیط بان - محیط - شکارچی - حمایت - شکارچیان - قربانی - سازمان حفاظت محیط زیست - کمیسیون قضایی مجلس - شکارچیان غیرمجاز - غیر مجاز - اعدام - حیات وحش - حفاظت محیط زیست - جنگل های گلستان - سوانح رانندگی - درگیری - حافظ - کشور - شهید - مجاز - مجلس - نشان - نماینده مجلس - تصویب لایحه - رسانه - قضایی - ایران - شرایط - طبیعت - بنیاد شهید

آخرین اخبار سرویس:
تولد سرکاری «سارا بهرامی» /عکس

تشخیص آلزایمر 10 سال زودتر با آزمایش خون

نگاه بدبینانه یک نماینده درباره سرنوشت SPV/ نقوی: اروپایی ها هیچ فرقی با آمریکا ندارند

سایه شوم فساد برسر «شهرزاد» /لزوم واقع نگری در تصویب قوانین کودک همسری/افق های روشن نفتی ایران

ذی نفعان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه کسانی هستند؟

وعده سوییس برای اجرایی شدن SPV

مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند جهاد و روحیه انقلابی است

آخرین وضعیت پرونده قضایی یاشار سلطانی

شگرد راه بینداز و جا بینداز برای تکرار خسارت محض

«قبول کنیم اشتباه کردیم» واقعا، آقای روحانی؟

حوزه مدرس نهج البلاغه تربیت کند/ نسل امروز کوتاهی ما را نمی بخشد

چه کسانی از تخریب قطعه سازان سود می برند؟

ارامنه و انقلاب اسلامی

عدم مقاومت اتحادیه اروپا در برابر آمریکا، نشانه مرگ سیاسی این اتحادیه است

این افراد همواره از آسایش و خیر و برکت در زندگی برخوردارند

رفتار پدر موشکی ایران هنگام انجام یک تِست ناموفق چگونه بود؟

پوتین از برگزاری نشست روسیه - ایران - ترکیه خبر داد

خیرینی که لبخند را بر لب زندانیان محکوم به قصاص نشاندند

افشاگری امیر پوردستان درباره پول های داعشی

تاکید پوتین و اردوغان بر عملی ساختن توافقات درمورد سوریه

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

وزیر دفاع ونزوئلا: رییس جمهوری تحمیلی را نمی پذیریم

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

نفرمودید پاسخ چه بود

تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری

چگونه رابطه جنسی تان را رمانتیک تر کنید؟

آموزش در حوزه علمیه متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

روحانیون شاغل از حوزه فاصله نگیرند

3 درس خارج در استان سمنان رسمیت پیدا کرده است

فیلمی که AFC از مرتضی پورعلی گنجی بعد از بوسیدن دست مادرش منتشر کرد

شهادت همچون میوه ای است که نمی توان آن را نارس از درخت چید

گفت و شنود/ مصوبه!

سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه ولایت فقیه

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

روایتی از دیدار رهبر انقلاب با ماندلا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 4 بهمن 97

32 نقطه حادثه خیز در جاده های استان مرکزی وجود دارد

نماینده مجلس ترکیه: آماده گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم

نزاع ترامپ و رییس مجلس آمریکا بالا گرفت| پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

محسن رضایی: نباید نشانی غلط به مردم داد

عکس سلطان سکه در کتب ادعیه حرم امام رضا(ع) واقعیت دارد؟+تصویر

دیدار سراج با مقام سازمان ملل در امور مقابله با موادمخدر و جرم

خوزستان در جنگ و انقلاب خودش را به اثبات رساند

باجناق چترباز!

عکس نوشته/ آیت الله العظمی سبحانی: مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

عجیب ترین ماشین عروس دنیا/ عکس

چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1397

4 بهمن 1357؛ محاصره مهرآباد

انتصاب مدیران کل زندان های دو استان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: سخنان رییس جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

نخستین کنگره شهدای مقاومت برگزار می شود

برگزاری کنگره شهدای مقاومت موهبت الهی در عصر غربت شهداست

ترویج سبک زندگی شهدا مقدمه ای برای بنای جامعه ای شهیدپرور است

لایحه جامع انتخابات چه زمانی به مجلس می رود؟

فیلم/ غارت بزرگ

ویدئو / پنج راه ساده برای افزایش خلاقیت

آگاهی مدنی یک روزه دست یافتنی نیست

مشهد می تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان های معاند باشد

نشست هم اندیشی ترویج معارف صحیفه سجادیه در عرصه بین الملل در بندرعباس

محبت به ولی عصر(عج)؛ نجات بخش در قیامت/ میزان سنجش عمل شیعیان عصر غیبت امام زمان است

کاروان قرآنی انقلاب در زادگاه امام راحل

محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان ـ اهواز

تقدیر قرآنی متفاوت/ محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان در اهواز برگزار شد

تفاوت علایم و شرایط ظهور چیست؟

برنامه های حضور «کاروان قرآنی انقلاب» در خوزستان اعلام شد

تجلیل کاروان قرآنی انقلاب از فعالان قرآنی استان مرکزی

تصاویر/ نشست «نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی» با حضور استاد قرائتی

افق های روشن نفتی ایران

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

خصلتی که خداوند آن را دوست دارد

شایعات درباره همسر بن سلمان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

لاریجانی: 95 درصد مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

دریافت تندیس و لوح «واحد صنعت سبز» توسط شرکت پتروشیمی نوری

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

نابودی روابط سیاسی و دیپلماسی ونزوئلا و آمریکا

رییس جمهور ونزوئلا قطع روابط دیپلوماتیک کشورش با امریکا را اعلام کرد

ترتیل صفحه 564 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

مناظره تاجزاده و زاکانی در مورد تابوترین مسائل کشور نشان داد که فقط گفتگو راه حل است

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

ضرورت استفاده از ظرفیت های مردم در توسعه فضای شهری

پلارک؛ شهید عطری قطعه 26

استقبال پرشور مردم دلیجان از کاروان قرآنی انقلاب

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

سه موشک در برابر هر موشک اسراییل

تصاویر/ جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی با حضور نماینده ولی فقیه و استاندار

نخستین کارگاه آموزشی دوره تربیت مربی کمک های اولیه روانشناختی آغاز به کار کرد

اولین دوره آموزشی حسابرسان داخلی صنایع پتروشیمی خلیج فارس

والده سردار مومنی درگذشت

دولت به جای پالس باز گذاشتن فضای مجازی بگوید برجام چه شد/چرا به دستمزد میلیاردی کی روش اعتراض نمی شود؟

خاک خوردن لایحه حمایت از حقوق محیط بانان در مجلس

خاک خوردن لایحه حمایت از حقوق محیط بانان در مجلس