مطالب مرتبط:
اهتمام مؤسسات به ارائه گزارش عملکرد تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل های قرآنی
برگزاری جلسه هیئت مدیره اتحادیه تشکل ها و مؤسسات قرآنی لرستان + عکس
اولین گام به سوی اتحاد مؤسسات قرآنی محلات/ فعالیت جزیره ای مشکل اصلی مؤسسات
کمبود مخاطب؛ عمده ترین مشکل مؤسسات قرآنی/تعطیلی و نیمه تعطیلی بسیاری از مؤسسات قرآنی لرستان
نا امیدی مؤسسات قرآنی به دنبال نبود حمایت مسئولان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 10:102018-10-21سياسي

گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها


ـ مؤسسه قرآنی ـ فرهنگی الزهرا(س) با دو شعبه، یکی در شمال شرق تهران و دیگری در شهرستان بهارستان و با وجود بیش از 13 فعالیت در این شهرستان به عنوان تنها مؤسسه دارای مجوز از وزارت ارشاد، - گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها " گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد ــ مؤسسه قرآنی ـ فرهنگی الزهرا(س) با دو شعبه، یکی در شمال شرق تهران و دیگری در شهرستان بهارستان و با وجود بیش از 13 فعالیت در این شهرستان به عنوان تنها مؤسسه دارای مجوز از وزارت ارشاد، اما هنوز فعالیت هایش از سوی مسئولان مورد ارزیابی قرار نگرفته است و مسئولی برای نظارت از نزدیک، به این مؤسسه مراجعه نکرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ سی وپنجمین نشست از سلسله نشست های با یاوران وحی به معرفی مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت الزهرا(س) با حضور ابوالفضل روزبهانی اختصاص یافت.

وی به دلیل علاقه شخصی به این عرصه ورود پیدا کرده به گونه ای که در سنین نوجوانی علاقه مند به فراگیری علوم قرآنی بوده است، لذا با حضور در محضر اساتید قرآنی که جلسه هایی در شمال شرق تهران داشته اند، قرائت قرآن را فرامی گیرد.

همزمان با فراگیری این علوم نیز در سنین جوانی و هنگامی که مشغول تحصیل در مقطع دبیرستان بوده است به امر تدریس قرآن در مساجد و کانون های فرهنگی ـ هنری مشغول می شود.

روزبهانی در سال 1380 با توجه به درخواستی که از سوی متقاضیان برای فراگیری علم قرائت قرآن در مجموعه فرهنگی بود، کلاس قرآنی با عنایت به حضرت زهرا(س) برپا کرد و لذا عنوان این کلاس را حضرت زهرا(س) نام نهاد و پس از تبدیل این کلاس به مؤسسه و اخذ مجوز این عنوان را برای آن برگزید.

وی ادامه می دهد: سه سال ابتدایی فعالیت کلاس، تنها به تدریس قرآن سپری شد، اما دیدیم که نیازهای مخاطبان خیلی بیشتر از کلاس قرآن است و راه اندازی مؤسسه قرآنی را مد نظر قرار دادیم که به لطف خداوند، در سال 1383 این مؤسسه با نام فرهنگی قرآن و عترت الزهرا(س) تأسیس شد و فعالیتش را در زمینه علوم قرآنی و نشر آن در میان تمام مقاطع سنی بانوان و آقایان آغاز کرد.

روزبهانی درباره زمینه فعالیت مؤسسه، اظهار می کند: با توجه به منویات مقام معظم رهبری در زمینه وظایف مؤسسات فرهنگی و مبلغان دین در قبال جبهه فرهنگی، عرصه ای که دشمن در آن فعالیت چشمگیری دارد، محور فعالیت مؤسسه الزهرا(س) نیز بر روی جنگ نرم و آموزش علوم قرآنی و سیره اهل بیت(ع) قرار داده شده است که طی آن کلاس های تخصصی و عمومی قرآن از روخوانی، روان خوانی، تجوید، صوت و لحن، مفاهیم و تفسیر و کلاس های عقیدتی در سطوح مختلف به ویژه جوانان را برگزار می کنیم.

مؤسسه الزهرا(س) دارای دو شعبه یکی در شمال شرق تهران و دیگری در شهرستان بهارستان است، وی درباره راه اندازی شعبه دوم مؤسسه اضافه می کند: با توجه به درخواست و استقبال مردم شهرستان بهارستان از فعالیت های فرهنگی و کمی جلسات و یا مؤسسه آموزش قرآن در این شهرستان، اقدام به راه اندازی شعبه ای در آن محدوده کردیم، البته باید بگوبم در شرایط فعلی استقبال مردم در شهرهای حومه تهران از دوره های فرهنگی ـ قرآنی خیلی بیشتر از ساکنان خود تهران است.

وی در خصوص چشم انداز فعالیت مؤسسه، می گوید: اگر بخواهم بگویم به تمام اهداف ترسیم شده از فعالیت مؤسسه رسیده ام، شاید حرف درستی نباشد، اما با توجه به دغدغه هایی که در این زمینه داشتم و با توجه به اینکه سالیان سال در زمینه علوم قرآنی فعالیت داشتم، همتم بر این بود که راهبردهایی را در انجام رسالت قرآنی خود داشته باشم که بتوانم پاسخگوی نیاز قرآنی ـ فرهنگی تمام اقشار به ویژه نوجوانان و جوانان باشم.

روزبهانی اظهار می کند: هر چند بودند، مراکزی که دغدغه کار قرآنی داشتند، اما به مرحله عمل که می رسند، شاهد هستیم که توجه این افراد بیشتر به جنبه مادی کار است تا معنوی آن.

لذا تمام تلاشمان را کردیم که به این اهداف برسیم.

البته باید بگویم هرچه جلوتر می رویم این اهداف نیز وسیع تر می شود، اما در مجموع طی 13 سال فعالیت رسمی مؤسسه، نه تنها خود ما بلکه مخاطبان نیز از فعالیت ها راضی هستند.

مدیر مؤسسه الزهرا(س)، در زمینه میزان استقبال از دوره های مؤسسات بیان می کند: معتقدم اگر مجموعه قرآنی بتواند بر اساس نیازهای مردم آن منطقه کار کند، آن هنگام است که موفق عمل کرده است.

اگر بتوانیم با روش های صحیح انسی که نیاز هست بین مردم در سنین مختلف با مصحف شریف ایجاد کنیم در واقع شاهد استقبال مردم خواهیم بود و معتقدم اگر امروزه شاهد کاهش استقبال مردم هستیم به دلیل این است که مقصر اصلی خود مبلغین و متولیان این عرصه هستند.

اگر مجموعه قرآنی ـ فرهنگی بتواند صداقت خود را به خوبی به مخاطبان عرضه کند و محتویات برنامه هایش نیز سرشار از این مصحف شریف باشد در آن هنگام استقبال نه تنها کمتر نمی شود، بلکه شاهد حضور پررنگ تر علاقه مندان هستیم.

وی ادامه می دهد: امروزه مجموعه های فرهنگی ـ قرآنی با پرچم آموزش فعالیت های قرآنی جلو می آیند، اما محتویاتشان منطبق با این مصحف شریف نیست این اعم از رفتار و برخورد و هم محتویات آموزشی آنها است.

امروزه شاهد هستیم که در مؤسسات قرآنی کلاس های متعدد و مختلف داریم، اما بعد از اشتیاق ابتدایی که در مخاطبان پس از ورود به مؤسسات هست به دلیل تناقضی که میان محتویات و شعارهایی که در ابتدا داده شده، وجود دارد از آن اشتیاق ابتدایی کاسته می شود.

روزبهانی با تأکید بر اینکه جذب و نوع استقبال از فعالیت های مؤسسات به محتوای آنها بستگی دارد، اظهار می کند: متأسفانه قرآن در میان خانواده ها و مردم مهجور است، چنانکه آیه صریح قرآن است که پیامبر از امتش برای مهجوریت قرآن شکایت می کند وَقَالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً و این مهجور بودن قرآن هم به مبلغان دین و فرهنگ قرآن بازمی گردد و اینکه پدر و مادران نیز بیش از همه دغدغه حضور فرزندانشان را در دیگر کلاس های آموزشی را دارند تا کلاس قرآن را و پس از دیدن اختلالات رفتاری در فرزندانشان به دنبال درمان آن در دین می گردند.

وی ادامه می دهد: والدین همان اندازه که برای حضور فرزندان در کلاس های آموزشی مختلف تلاش دارند، برای فعالیت های دینی و یادگیری آموزه های دینی فرزندان نیز اهتمام داشته باشند.

مدیر مؤسسه الزهرا(س) درخصوص میزان اتکای مؤسسه به بودجه های دولتی و یا خودکفایی مؤسسه، اظهار می کند: شهریه اندکی طی برپایی دوره های مختلف اخذ می شود که بعضا نیز جوابگوی هزینه های جاری مؤسسه نیست.

یکی از مشکلاتی که مؤسسات در حومه شهر تهران با آن روبرو هستند، این است که به دلیل اینکه مردم کم برخوردار جامعه هستند، لذا نمی توان بر روی شهریه هایی که اخذ می شود، برنامه ریزی کرد و شهریه هایی که از قرآن آموز اخذ می شود، از سویی صرف جذب مربی زبده و متخصص در مؤسسه می شود و از سوی دیگر نیز صرف سایر مخارج این مراکز مردمی می شود.

وی با تأکید بر اینکه دشمن هزینه هایی بالایی در عرصه های مختلف فرهنگی برای جوانان خرج می کند تا آنها را به راهی که خود می خواهد بکشاند، بیان می کند: اما متأسفانه ما آنگونه که باید برای عرصه فرهنگی هزینه نمی کنیم و این عرصه ها آنگونه که باید مدیریت شده و برنامه ریزی شده نیست، لذا مؤسسات نمی توانند به حمایت ارگان هایی که این رسالت را عهده دار هستند، متکی نباشند.

روزبهانی با اشاره به اینکه مؤسسه الزهرا(س) در شهرستان بهارستان، تنها مؤسسه دارای ثبت رسمی از ارشاد در این منطقه، اظهار می کند: من به عنوان فردی که سالیان سال در این عرصه حضور داشتم و به عنوان فردی که دغدغه کار قرآنی ـ فرهنگی داشته ام و نه به عنوان فردی که دنبال کسب درآمد بودم، پس از ثبت مؤسسه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن هم با آن فراز و فرودها که حدود سه سال به طول انجامید، علی رغم اینکه تنها مؤسسه ثبت شده ارشاد در آن منطقه هستم و تنها مؤسسه ای هستیم که در آن شهرستان ارتباط تنگاتنگ با تبلیغات اسلامی آن شهرستان داریم و تنها مؤسسه ای هستیم که به اذعان مردم و مخاطبان در عرصه فعالیت های قرآنی به صورت تخصصی کار می کنیم، اما هیچ گونه حمایتی از سوی وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی نمی شویم.

وی ادامه می دهد: طی پیگیری های مکرر با این جواب که بودجه و اعتباری دست ما نرسیده است و شما باید خودکفا شوید، روبرو شدیم.

ما نیز این را قبول داریم اما باید گفت مکان دو مؤسسه استیجاری هست و هزینه بالای اجاره بهاها که به مجموعه تحمیل می شود با این هزینه ها و شهریه های کم قابل جبران نیست.

شاید امکان خرید مکانی برای فعالیت مؤسسه در شهرستان بهارستان به دلیل پایین بودن سطح قیمت ها برای ما فراهم باشد، اما در مقابل اخذ این شهریه های اندک، فکر می کنم تحققش کمی سخت باشد.

بنابر این تنها اتکای ما به مراکزی که تحت پوشش آن هستیم و کمک خیرین، می ماند.

چون مؤسسه ما تنها مؤسسه تحت پوشش ارشاد در شهرستان بهارستان است و باید بیشتر از آنجا حمایت مالی شویم و فعالیت هایمان مورد نظارت و ارزیابی قرار گیرد، اینگونه نبوده و بیشتر از سوی حمایت های مردمی و خیرین حمایت شدیم.

روزبهانی با ابراز گلایه از اینکه، کمی کمک و حمایت از سوی دستگاه ها طی سال های اخیر به اوج خود رسیده است، اظهار می کند: حداقل در حدود شش سال گذشته کمک ناچیزی از سوی ارشاد به مؤسسات قرآنی می شد، اما امروزه شاهد حمایت صفر هستیم.

البته باید بگویم بعضا نیز شاهد هستیم که مدیریت توزیع این بودجه نیز صحیح نیست و تنها بر روی چند معیار تمرکز می کنند.

بلکه باید زمینه تخصیص اعتبارات، درباره فعالیت های مؤسسات قرآنی، میزان برآورده کردن انتظارات مردم، میزان موفقیت در زمینه انتظارات قرآنی مردم و در نهایت نظارت و ارزیابی بر فعالیت مؤسسه انجام شود، چیزی که انجام نمی گیرد.

وی که مدتی در اتحادیه تشکل های قرآن و عترت استان تهران به عنوان عضو فعالیت می کرده است و سپس انصراف داده است، بیان می کند: بارها و بارها طی آن جلسات هم متذکر شدم که بحث نظارت از فعالیت مؤسسات باید جدی گرفته شود و زمانی می توانیم مؤسسات را به خودکفایی لازم برسانیم که نظارت خوب بر کارهایشان داشته باشیم و مشوق خوبی برای آنها باشیم و محتوای خوب به آنها ارائه کنیم، چیزی که در حال حاضر شاهد آن نیستیم، بلکه فعالیت مؤسسات سلیقه ای شده است.

روزبهانی با اشاره به اینکه برخی از مؤسسات دارای تجربه هستند و طی این مدت فعالیت توانستند محتوایشان را براساس نیاز مخاطب تأمین کنند، اظهار می کند: اما برخی دیگر از مؤسسات که تازه تأسیس هستند بدون دریافت محتوا از وزارت ارشاد فعالیت می کنند که موجب می شود، خروجی لازم از فعالیت ها را نداشته باشیم.

در حالی که محتوای قرآن به اندازه ای غنی است که اگر به خوبی عرضه شود، مخاطب را جذب می کند.

وی با اشاره به اینکه انتظار مؤسسات ثبت شده در هر دستگاه حمایت لازم، نظارت و ارزیابی فعالیت ها و دریافت محتوای خوب است، اضافه می کند: چیزی که امروزه شاهد آن نیستیم و همین موجب بی کیفیتی فعالیت های مراکز قرآنی ـ مردمی می شود.

مدیر مؤسسه الزهرا(س) ادامه می دهد: همواره همت ما در مؤسسه بکارگیری مربیان و کارشناسان زبده، متعهد و متخصص بوده است، چون در زمینه آموزش تخصصی قرآن باید هزینه کنیم تا در زمینه محتواسازی موفق باشیم و شاهد خروجی خوب باشیم و دیگر اینکه با همکاری آموزش و پرورش شهرستان بهارستان به منظور شناسایی دانش آموزان علاقه مند به عرصه قرآنی و دارای ظرفیت قرائت قرآن، ورود پیدا کرده و آنها را جذب کرده ایم و تا کنون بیش از 70 دانش آموز در پایه های مختلف داریم که برای آنها در قالب حلقه های مختلف، کلاس های آموزش قرآن و نیز کلاس های عقیدتی و ورزشی برپا می کنیم که این خروجی و دستاوردهای همکاری با آموزش و پرورش بهارستان بود.

وی به دیگر مدیران مؤسسات قرآنی توصیه می کند: به عرصه مدارس و تعامل با آموزش و پرورش ورود پیدا کنند؛ چرا که دانش آموزانی هستند که علاقه مند به فراگیری آموزش عمومی و تخصصی قرآن هستند، اما چون آموزش های قرآن جوابگوی نیاز آنها نیست با خلأ روبرو می شوند و لذا مؤسسات قرآنی می توانند بازوان کمکی مدیران و معلمان پرورشی و امور تربیتی مدارس شوند تا به جوانان خدمات قرآنی ارائه دهند که مورد استقبال قرار می گیرد، چنانکه تعامل ما با مدارس این را به ما نشان داد.

روزبهانی با اشاره به دغدغه هایی که در حوزه فعالیت های مؤسسات قرآنی شاهد بود، اظهار می کند: عدم نظارت و ارزیابی صحیح از فعالیت های مؤسسات، نبود مکان مناسب برای فعالیت مؤسسات و درگیری با مسئله ای چون اجاره بهاهای بالا، نبود محتوای غنی، عدم حمایت مالی از سوی مراکزی که از آنها جواز ثبت دریافت کرده ایم، ازجمله این دغدغه ها است که اگر بخواهد این روند ادامه داشته باشد، شاید شاهد تدریجی تعطیلی مؤسسات باشیم.

وی تأکید می کند: مؤسسه الزهرا(س) با وجود حدود 13 سال فعالیت رسمی مؤسسه در شهرستان بهارستان، اما یکبار هم مورد نظارت و ارزیابی از سوی دستگا هی که مجوز اخذ کرده، قرار نگرفته است با وجود اینکه تنها مؤسسه داری مجوز از ارشاد در شهرستان بهارستان است.

مدیر مؤسسه الزهرا(س) با اشاره به فعالیت مؤسسه در عرصه فضای مجازی، اظهار می کند: این مؤسسه دارای پایگاه اینترنتی و همچنین دو کانال در پیام رسان سروش و ایتا است که البته نظرسنجی در حال انجام است تا در صورتی که در سایر پیام رسان ها مخاطب باشد، کانال های مؤسسه در آنجا نیز راه اندازی شود.

در این کانال ها مجموعه فعالیت های قرآن آموزان بارگذاری می شود تا هم اولیاء در جریان فعالیت های نوجوانان و جوانان قرار گیرند و هم به نوعی گزارشی از فعالیت های مؤسسه ارائه شود تا از نظرسنجی مخاطبان در خصوص تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف بهره مند شویم.

وی عنوان می کند: مؤسسات قرآنی نیازمند حمایت مراکز و دستگاه هایی هستند که از دولت بودجه های فرهنگی دریافت می کنند و اگر حمایت های آنها نباشند، خیلی از مؤسسات با توجه به مشکلات اقتصادی حال حاضر روبه تعطیلی خواهند رفت.

لذا خواهشم این است که توجهشان را به مؤسسات قرآنی بیشتر کنند و در نوع تقسیم بودجه ها عدالت و انصاف را در نظر گیرند و با برنامه ریزی جدی تر و صحیح تر این بودجه ها را توزیع کنند.

روزبهانی در پایان بیان می کند: متأسفانه مؤسسات قرآنی به سمت گزارش دهی آماری به ارگان ها و دستگاه ها رفته اند، آمارهایی که با واقعیت ها فرسنگ ها فاصله دارد، مثلا از سوی ارشاد و یا تبلیغات اسلامی با ما تماس گرفته شده که تنها آمار تعداد کلاس ها و قرآن پژوهان و قرآن آموزان مؤسسه گرفته شود و حسرت به دل ما ماند که از کیفیت کلاس ها جویا شوند و حتی فعالیت ها، حمایت غیرمادی شود و از نزدیک فعالیت قرآن آموزان از سوی مسئولان مورد ارزیابی قرار گیرد تا شاهد انس و اشتیاق نسل جدید برای فراگیری قرآن باشیم.

یادآور می شود، ابوالفضل روزبهانی از قاریان ممتاز کشورمان است که در محضر اساتیدی چون مرحوم علی اربابی و در جلسه قرآن آستان امامزاده پنج تن لویزان حضور داشته است.

در ادامه در محضر حسین اخوان اقدام، علی فربین و حسن ربیعیان علم قرائت قرآن را تکمیل کرده و آنها را مشوق خوبی برای ادامه فعالیتش در این عرصه می داند.


کلید واژه ها: قرآن - قرآنی - فرهنگی - شهرستان بهارستان - علوم - بهارستان - تهران - مقام معظم رهبری - شمال - مجوز - وزارت - جوانی - مردم نهاد - مشکل - آمار - خبرنگار - مسئولان - ابتدایی - جنگ نرم - بانوان - رهبری - آموزش - نظارت - مساجد - تحصیل - گزارش - هنری - جبهه - هایی - مردم

آخرین اخبار سرویس:
باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام

منطقه آزاد ماکو شریان حیاتی اقتصاد و تجارت ایران است

مشکل اصلی برنامه های مدون حوزه اجرا است

تصاویر منتخب جهان در هفته ای که گذشت

گزیده روزنامه های 28 آبان 1397

طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی دهد/ ماجرای دستور شهید رجایی برای معدوم کردن اسکناس های چاپ شده

انتخابات نمایندگی مدیران مسئول هیات نظارت بر مطبوعات به دور دوم رفت

خراسان رضوی | افتتاح چهارمین نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی وششمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت

تشکل ائتلافی

مقررات مربوط به صدور سند مالکیت المثنی

جلسه ویژه «معامله قرن»، این هفته با حضور ترامپ و مشاورانش

با هیچ یک از مدیران عقد اخوتی به جز کار نبسته ام/ خود را فرزند سیستان و بلوچستان می دانم

قدرت های خارجی ناامنی کنترل شده ای را در منطقه ایجاد کرده اند

واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

نتانیاهو مسئولیت وزارت جنگ رژیم صهیونیستی را بر عهده گرفت

صفحه نخست روزنامه های امروز دوشنبه 28 آبان

آمادگی انصارالله برای توقف حملات موشکی و پهپادی علیه ائتلاف سعودی

تصادف پراید با تریلر 6 کشته بر جای گذاشت

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ دوشنبه 28 آبان ماه 1397 /تصاویر

پاپی زاده، عضو کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس: هزینه خصوصی سازی ناصحیح را دولت و کارگران شرکت ها می پردازند

ازدواج مردان میانسال با دختر بچه های زیر 15 سال

استخدام مسافرخانه سهند

استخدام حسابدار در شرکت حمل و نقل بین المللی

استخدام نگهبان شب در صنایع غذایی چاکلز

استخدام نیروی ساده در رستوران گلستان

استخدام نیرو با مدرک فوق دیپلم برق و الکترونیک در تهران

فرمانده نیروی هوایی ارتش با رییس سازمان بسیج دیدار کرد

وزیر آموزش و پرورش اولویت ها را به حاشیه برده است / تا زمانی که مافیای کنکور باشد دست آن ها از مدارس کوتاه نمی شود

واکنش به یک خبر درباره طرح افزایش حداقل سن ازدواج

به گونه ای کار کنید که کارتان مورد توجه قرار گیرد

در شرایط کنونی چگونگی تبادلات بازرگانی بین ایران و استرالیا حائز اهمیت است

تاکید بر همکاری قوه قضاییه و محیط زیست جهت پیشگیری از تخریب محیط زیست

روح قانون بازنشستگی را نابود نکنیم

چرا کودک آزاری تکرار می شود؟

چهار گروه موسیقی سنتی در جشنواره تئاتر کودک می نوازند

کاهش بی اعتمادی با استانداران موفق

“ بهار مهربانی” در پاییز آذربایجان

کاهش بی اعتمادی با استانداران موفق

“ بهار مهربانی” در پاییز آذربایجان

اوقات شرعی امروز دوشنبه به افق شهرکرد

یا قاضی الحاجات

منطق خوشرویی و خوش زبانی عامل وحدت است

خرد جمعی مبنای تصمیم گیری ها خواهد بود

سردار فدوی:دشمنی های دامنه دار غرب و آمریکا علیه ایران تمامی ندارد

ناهمزبانی با نسل جدید، جامعه را به سوی لج و ناامیدی می برد/ اولین نشانه ناامیدی اجتماعی در انتخابات ها نمایان می شود

نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

درد و رنج های بانوی بهایی که به اسلام پناه آورد

علی مطهری: اگر در مورد حجاب رفراندوم هم برگزار شود باز اکثریت قاطع به حجاب رأی می دهند

تداوم خانه تکانی در دولت امریکا/ «ترامپ» از چند انتخاب خود پشیمان شد

احتمال امنیتی شدن شهرهای انگلیس درصورت اجرای برگزیت بدون توافق

آواز خوانی یک دختر هنگام جراحی مغز+عکس

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 28 آبان 97

کلیه استخدامی های استان یزد - 28 آبان 97

هشدار توییتری ترامپ به مهاجران

استخدام تعدادی فروشنده در فروشگاه مبلمان

استخدام فروشنده خانم در فروشگاه زنانه

استخدام برنامه نویس BackEnd، Android و IOS در تهران

هفته وحدت موعد تجلی اتحاد مسلمانان در برابر دشمنان اسلام است

شرایط و نحوه پذیرش سربازان امریه در سازمان قضایی نیرو های مسلح اعلام شد

ویژگی پیامبر که حضرت خدیجه را شیفته به او کرد +فیلم

آخرین خبرها از فعالیت های نیکی کریمی برای کودکان زلزله زده کرمانشاه

استخدام مدرپ (نماینده علمی ) در شرکت شبکه تجارت جهان گستر

اعلام پرواز های داخلی و خارجی فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

مرکز نوآوری و کارآفرینی اجتماعی کمیته امداد تأسیس می شود

اجرای 550 برنامه همزمان با هفته بسیج در اردبیل

کرسی تلاوت و تدبر در قرآن با محوریت سوره «حدید» برگزار شد

جوانمرد تبریزی که روزها قالیبافی می کرد

واعظی: نباید اجازه دهیم یأس و ناامیدی گسترش یابد

160 نفر از خانواده های شهدای آذربایجان غربی اولین مسافران قطار ارومیه هستند

عناوین روزنامه های 28 آبان در خراسان رضوی

کارآفرینی، جنگ نرم و نظام مند استعدادهای نیازمند حمایت است

فضای مجازی ظرفیتی برای انتقال پیام شهدا و انقلاب به نسل جوان است

ثبت نام بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی آغاز شد

بررسی افزایش حقوق کارمندان دولت با حضور نوبخت در مجلس/ اظهارات اژه ای درباره پرونده برادر لاریجانی/ سفر وزیر امور خارجه بریتانیا به تهران/ نماینده ای که از بستنی فروشی به بهارستان رسید

موضع اتحادیه مدغم استان مرکزی درباره تشکیل مجمع اتحادیه تشکل های قرآنی

حال خوش خواندن

تشریح برنامه های صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد در آستانه 40 سالگی انقلاب

استفاده از ظرفیت های موجود در پیشبرد اهداف قرآنی

تحریک قومیت ها امنیت کشور را خدشه دار می کند

در فضای مجازی قربون صدقه هم نروید

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 28 آبان 97

آگهی های استخدام برنامه نویس - 28 آبان 97

استخدام کارشناسی ارشد MBA آقا یا خانم در کافه ساختمان

حقوق کارمندان سال آینده چقدر افزایش می یابد؟/پیشخوان

آخرین خبرها از فعالیت های نیکی کریمی برای کودکان زلزله زده کرمانشاه

بررسی معامله قرن توسط ترامپ و مشاورانش

استخدام کارشناس it جهت خانه ریاضی تهران

راهکار کلیدی امام سجاد(ع) برای استجابت همه دعاهایتان

از تهمت پولشویی تا تلاش برای پیوستن به توافق پاریس/ آیا معاهدات خارجی ضمیمه برجام است؟

عبور ماهواره جاسوسی فرازمینی ها از کنار راکت فالکن 9! +فیلم

شرکت های دانش بنیان نگاه صادراتی داشته باشند

بسیج خلخال 17 پروژه عمرانی اجرا کرد

کار آفرینی از دل ایده های خلاقانه به دست می آید

برخی موانع اجازه تحقق وعده ها را نداد/ مردم را ناامید نکنیم

استخدام کارآموز دندانسازی(لیسانس مهندسی پزشکی ورشته های مرتبط)

کارآفرینی از دل ایده های خلاقانه به دست می آید

تا 22 بهمن به قدرت های بیشتری مجهز می شویم

طلاق زخمی عمیق بر نهال زندگی زوج های جوان

آیت الله اراکی درگفت وگو با شفقنا: شورای افتا مشترک میان شیعه و سنی در دمشق تشکیل می شود/ علمای سنی مصر سکوت نخواهند کرد/ روابط بسیار نزدیک و خوبی با دارالافتای الازهر داریم

گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها

گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها