مطالب مرتبط:
اهتمام مؤسسات به ارائه گزارش عملکرد تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل های قرآنی
برگزاری جلسه هیئت مدیره اتحادیه تشکل ها و مؤسسات قرآنی لرستان + عکس
اولین گام به سوی اتحاد مؤسسات قرآنی محلات/ فعالیت جزیره ای مشکل اصلی مؤسسات
کمبود مخاطب؛ عمده ترین مشکل مؤسسات قرآنی/تعطیلی و نیمه تعطیلی بسیاری از مؤسسات قرآنی لرستان
نا امیدی مؤسسات قرآنی به دنبال نبود حمایت مسئولان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 10:102018-10-21سياسي

گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها


ـ مؤسسه قرآنی ـ فرهنگی الزهرا(س) با دو شعبه، یکی در شمال شرق تهران و دیگری در شهرستان بهارستان و با وجود بیش از 13 فعالیت در این شهرستان به عنوان تنها مؤسسه دارای مجوز از وزارت ارشاد، - گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها " گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد ــ مؤسسه قرآنی ـ فرهنگی الزهرا(س) با دو شعبه، یکی در شمال شرق تهران و دیگری در شهرستان بهارستان و با وجود بیش از 13 فعالیت در این شهرستان به عنوان تنها مؤسسه دارای مجوز از وزارت ارشاد، اما هنوز فعالیت هایش از سوی مسئولان مورد ارزیابی قرار نگرفته است و مسئولی برای نظارت از نزدیک، به این مؤسسه مراجعه نکرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ سی وپنجمین نشست از سلسله نشست های با یاوران وحی به معرفی مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت الزهرا(س) با حضور ابوالفضل روزبهانی اختصاص یافت.

وی به دلیل علاقه شخصی به این عرصه ورود پیدا کرده به گونه ای که در سنین نوجوانی علاقه مند به فراگیری علوم قرآنی بوده است، لذا با حضور در محضر اساتید قرآنی که جلسه هایی در شمال شرق تهران داشته اند، قرائت قرآن را فرامی گیرد.

همزمان با فراگیری این علوم نیز در سنین جوانی و هنگامی که مشغول تحصیل در مقطع دبیرستان بوده است به امر تدریس قرآن در مساجد و کانون های فرهنگی ـ هنری مشغول می شود.

روزبهانی در سال 1380 با توجه به درخواستی که از سوی متقاضیان برای فراگیری علم قرائت قرآن در مجموعه فرهنگی بود، کلاس قرآنی با عنایت به حضرت زهرا(س) برپا کرد و لذا عنوان این کلاس را حضرت زهرا(س) نام نهاد و پس از تبدیل این کلاس به مؤسسه و اخذ مجوز این عنوان را برای آن برگزید.

وی ادامه می دهد: سه سال ابتدایی فعالیت کلاس، تنها به تدریس قرآن سپری شد، اما دیدیم که نیازهای مخاطبان خیلی بیشتر از کلاس قرآن است و راه اندازی مؤسسه قرآنی را مد نظر قرار دادیم که به لطف خداوند، در سال 1383 این مؤسسه با نام فرهنگی قرآن و عترت الزهرا(س) تأسیس شد و فعالیتش را در زمینه علوم قرآنی و نشر آن در میان تمام مقاطع سنی بانوان و آقایان آغاز کرد.

روزبهانی درباره زمینه فعالیت مؤسسه، اظهار می کند: با توجه به منویات مقام معظم رهبری در زمینه وظایف مؤسسات فرهنگی و مبلغان دین در قبال جبهه فرهنگی، عرصه ای که دشمن در آن فعالیت چشمگیری دارد، محور فعالیت مؤسسه الزهرا(س) نیز بر روی جنگ نرم و آموزش علوم قرآنی و سیره اهل بیت(ع) قرار داده شده است که طی آن کلاس های تخصصی و عمومی قرآن از روخوانی، روان خوانی، تجوید، صوت و لحن، مفاهیم و تفسیر و کلاس های عقیدتی در سطوح مختلف به ویژه جوانان را برگزار می کنیم.

مؤسسه الزهرا(س) دارای دو شعبه یکی در شمال شرق تهران و دیگری در شهرستان بهارستان است، وی درباره راه اندازی شعبه دوم مؤسسه اضافه می کند: با توجه به درخواست و استقبال مردم شهرستان بهارستان از فعالیت های فرهنگی و کمی جلسات و یا مؤسسه آموزش قرآن در این شهرستان، اقدام به راه اندازی شعبه ای در آن محدوده کردیم، البته باید بگوبم در شرایط فعلی استقبال مردم در شهرهای حومه تهران از دوره های فرهنگی ـ قرآنی خیلی بیشتر از ساکنان خود تهران است.

وی در خصوص چشم انداز فعالیت مؤسسه، می گوید: اگر بخواهم بگویم به تمام اهداف ترسیم شده از فعالیت مؤسسه رسیده ام، شاید حرف درستی نباشد، اما با توجه به دغدغه هایی که در این زمینه داشتم و با توجه به اینکه سالیان سال در زمینه علوم قرآنی فعالیت داشتم، همتم بر این بود که راهبردهایی را در انجام رسالت قرآنی خود داشته باشم که بتوانم پاسخگوی نیاز قرآنی ـ فرهنگی تمام اقشار به ویژه نوجوانان و جوانان باشم.

روزبهانی اظهار می کند: هر چند بودند، مراکزی که دغدغه کار قرآنی داشتند، اما به مرحله عمل که می رسند، شاهد هستیم که توجه این افراد بیشتر به جنبه مادی کار است تا معنوی آن.

لذا تمام تلاشمان را کردیم که به این اهداف برسیم.

البته باید بگویم هرچه جلوتر می رویم این اهداف نیز وسیع تر می شود، اما در مجموع طی 13 سال فعالیت رسمی مؤسسه، نه تنها خود ما بلکه مخاطبان نیز از فعالیت ها راضی هستند.

مدیر مؤسسه الزهرا(س)، در زمینه میزان استقبال از دوره های مؤسسات بیان می کند: معتقدم اگر مجموعه قرآنی بتواند بر اساس نیازهای مردم آن منطقه کار کند، آن هنگام است که موفق عمل کرده است.

اگر بتوانیم با روش های صحیح انسی که نیاز هست بین مردم در سنین مختلف با مصحف شریف ایجاد کنیم در واقع شاهد استقبال مردم خواهیم بود و معتقدم اگر امروزه شاهد کاهش استقبال مردم هستیم به دلیل این است که مقصر اصلی خود مبلغین و متولیان این عرصه هستند.

اگر مجموعه قرآنی ـ فرهنگی بتواند صداقت خود را به خوبی به مخاطبان عرضه کند و محتویات برنامه هایش نیز سرشار از این مصحف شریف باشد در آن هنگام استقبال نه تنها کمتر نمی شود، بلکه شاهد حضور پررنگ تر علاقه مندان هستیم.

وی ادامه می دهد: امروزه مجموعه های فرهنگی ـ قرآنی با پرچم آموزش فعالیت های قرآنی جلو می آیند، اما محتویاتشان منطبق با این مصحف شریف نیست این اعم از رفتار و برخورد و هم محتویات آموزشی آنها است.

امروزه شاهد هستیم که در مؤسسات قرآنی کلاس های متعدد و مختلف داریم، اما بعد از اشتیاق ابتدایی که در مخاطبان پس از ورود به مؤسسات هست به دلیل تناقضی که میان محتویات و شعارهایی که در ابتدا داده شده، وجود دارد از آن اشتیاق ابتدایی کاسته می شود.

روزبهانی با تأکید بر اینکه جذب و نوع استقبال از فعالیت های مؤسسات به محتوای آنها بستگی دارد، اظهار می کند: متأسفانه قرآن در میان خانواده ها و مردم مهجور است، چنانکه آیه صریح قرآن است که پیامبر از امتش برای مهجوریت قرآن شکایت می کند وَقَالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً و این مهجور بودن قرآن هم به مبلغان دین و فرهنگ قرآن بازمی گردد و اینکه پدر و مادران نیز بیش از همه دغدغه حضور فرزندانشان را در دیگر کلاس های آموزشی را دارند تا کلاس قرآن را و پس از دیدن اختلالات رفتاری در فرزندانشان به دنبال درمان آن در دین می گردند.

وی ادامه می دهد: والدین همان اندازه که برای حضور فرزندان در کلاس های آموزشی مختلف تلاش دارند، برای فعالیت های دینی و یادگیری آموزه های دینی فرزندان نیز اهتمام داشته باشند.

مدیر مؤسسه الزهرا(س) درخصوص میزان اتکای مؤسسه به بودجه های دولتی و یا خودکفایی مؤسسه، اظهار می کند: شهریه اندکی طی برپایی دوره های مختلف اخذ می شود که بعضا نیز جوابگوی هزینه های جاری مؤسسه نیست.

یکی از مشکلاتی که مؤسسات در حومه شهر تهران با آن روبرو هستند، این است که به دلیل اینکه مردم کم برخوردار جامعه هستند، لذا نمی توان بر روی شهریه هایی که اخذ می شود، برنامه ریزی کرد و شهریه هایی که از قرآن آموز اخذ می شود، از سویی صرف جذب مربی زبده و متخصص در مؤسسه می شود و از سوی دیگر نیز صرف سایر مخارج این مراکز مردمی می شود.

وی با تأکید بر اینکه دشمن هزینه هایی بالایی در عرصه های مختلف فرهنگی برای جوانان خرج می کند تا آنها را به راهی که خود می خواهد بکشاند، بیان می کند: اما متأسفانه ما آنگونه که باید برای عرصه فرهنگی هزینه نمی کنیم و این عرصه ها آنگونه که باید مدیریت شده و برنامه ریزی شده نیست، لذا مؤسسات نمی توانند به حمایت ارگان هایی که این رسالت را عهده دار هستند، متکی نباشند.

روزبهانی با اشاره به اینکه مؤسسه الزهرا(س) در شهرستان بهارستان، تنها مؤسسه دارای ثبت رسمی از ارشاد در این منطقه، اظهار می کند: من به عنوان فردی که سالیان سال در این عرصه حضور داشتم و به عنوان فردی که دغدغه کار قرآنی ـ فرهنگی داشته ام و نه به عنوان فردی که دنبال کسب درآمد بودم، پس از ثبت مؤسسه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن هم با آن فراز و فرودها که حدود سه سال به طول انجامید، علی رغم اینکه تنها مؤسسه ثبت شده ارشاد در آن منطقه هستم و تنها مؤسسه ای هستیم که در آن شهرستان ارتباط تنگاتنگ با تبلیغات اسلامی آن شهرستان داریم و تنها مؤسسه ای هستیم که به اذعان مردم و مخاطبان در عرصه فعالیت های قرآنی به صورت تخصصی کار می کنیم، اما هیچ گونه حمایتی از سوی وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی نمی شویم.

وی ادامه می دهد: طی پیگیری های مکرر با این جواب که بودجه و اعتباری دست ما نرسیده است و شما باید خودکفا شوید، روبرو شدیم.

ما نیز این را قبول داریم اما باید گفت مکان دو مؤسسه استیجاری هست و هزینه بالای اجاره بهاها که به مجموعه تحمیل می شود با این هزینه ها و شهریه های کم قابل جبران نیست.

شاید امکان خرید مکانی برای فعالیت مؤسسه در شهرستان بهارستان به دلیل پایین بودن سطح قیمت ها برای ما فراهم باشد، اما در مقابل اخذ این شهریه های اندک، فکر می کنم تحققش کمی سخت باشد.

بنابر این تنها اتکای ما به مراکزی که تحت پوشش آن هستیم و کمک خیرین، می ماند.

چون مؤسسه ما تنها مؤسسه تحت پوشش ارشاد در شهرستان بهارستان است و باید بیشتر از آنجا حمایت مالی شویم و فعالیت هایمان مورد نظارت و ارزیابی قرار گیرد، اینگونه نبوده و بیشتر از سوی حمایت های مردمی و خیرین حمایت شدیم.

روزبهانی با ابراز گلایه از اینکه، کمی کمک و حمایت از سوی دستگاه ها طی سال های اخیر به اوج خود رسیده است، اظهار می کند: حداقل در حدود شش سال گذشته کمک ناچیزی از سوی ارشاد به مؤسسات قرآنی می شد، اما امروزه شاهد حمایت صفر هستیم.

البته باید بگویم بعضا نیز شاهد هستیم که مدیریت توزیع این بودجه نیز صحیح نیست و تنها بر روی چند معیار تمرکز می کنند.

بلکه باید زمینه تخصیص اعتبارات، درباره فعالیت های مؤسسات قرآنی، میزان برآورده کردن انتظارات مردم، میزان موفقیت در زمینه انتظارات قرآنی مردم و در نهایت نظارت و ارزیابی بر فعالیت مؤسسه انجام شود، چیزی که انجام نمی گیرد.

وی که مدتی در اتحادیه تشکل های قرآن و عترت استان تهران به عنوان عضو فعالیت می کرده است و سپس انصراف داده است، بیان می کند: بارها و بارها طی آن جلسات هم متذکر شدم که بحث نظارت از فعالیت مؤسسات باید جدی گرفته شود و زمانی می توانیم مؤسسات را به خودکفایی لازم برسانیم که نظارت خوب بر کارهایشان داشته باشیم و مشوق خوبی برای آنها باشیم و محتوای خوب به آنها ارائه کنیم، چیزی که در حال حاضر شاهد آن نیستیم، بلکه فعالیت مؤسسات سلیقه ای شده است.

روزبهانی با اشاره به اینکه برخی از مؤسسات دارای تجربه هستند و طی این مدت فعالیت توانستند محتوایشان را براساس نیاز مخاطب تأمین کنند، اظهار می کند: اما برخی دیگر از مؤسسات که تازه تأسیس هستند بدون دریافت محتوا از وزارت ارشاد فعالیت می کنند که موجب می شود، خروجی لازم از فعالیت ها را نداشته باشیم.

در حالی که محتوای قرآن به اندازه ای غنی است که اگر به خوبی عرضه شود، مخاطب را جذب می کند.

وی با اشاره به اینکه انتظار مؤسسات ثبت شده در هر دستگاه حمایت لازم، نظارت و ارزیابی فعالیت ها و دریافت محتوای خوب است، اضافه می کند: چیزی که امروزه شاهد آن نیستیم و همین موجب بی کیفیتی فعالیت های مراکز قرآنی ـ مردمی می شود.

مدیر مؤسسه الزهرا(س) ادامه می دهد: همواره همت ما در مؤسسه بکارگیری مربیان و کارشناسان زبده، متعهد و متخصص بوده است، چون در زمینه آموزش تخصصی قرآن باید هزینه کنیم تا در زمینه محتواسازی موفق باشیم و شاهد خروجی خوب باشیم و دیگر اینکه با همکاری آموزش و پرورش شهرستان بهارستان به منظور شناسایی دانش آموزان علاقه مند به عرصه قرآنی و دارای ظرفیت قرائت قرآن، ورود پیدا کرده و آنها را جذب کرده ایم و تا کنون بیش از 70 دانش آموز در پایه های مختلف داریم که برای آنها در قالب حلقه های مختلف، کلاس های آموزش قرآن و نیز کلاس های عقیدتی و ورزشی برپا می کنیم که این خروجی و دستاوردهای همکاری با آموزش و پرورش بهارستان بود.

وی به دیگر مدیران مؤسسات قرآنی توصیه می کند: به عرصه مدارس و تعامل با آموزش و پرورش ورود پیدا کنند؛ چرا که دانش آموزانی هستند که علاقه مند به فراگیری آموزش عمومی و تخصصی قرآن هستند، اما چون آموزش های قرآن جوابگوی نیاز آنها نیست با خلأ روبرو می شوند و لذا مؤسسات قرآنی می توانند بازوان کمکی مدیران و معلمان پرورشی و امور تربیتی مدارس شوند تا به جوانان خدمات قرآنی ارائه دهند که مورد استقبال قرار می گیرد، چنانکه تعامل ما با مدارس این را به ما نشان داد.

روزبهانی با اشاره به دغدغه هایی که در حوزه فعالیت های مؤسسات قرآنی شاهد بود، اظهار می کند: عدم نظارت و ارزیابی صحیح از فعالیت های مؤسسات، نبود مکان مناسب برای فعالیت مؤسسات و درگیری با مسئله ای چون اجاره بهاهای بالا، نبود محتوای غنی، عدم حمایت مالی از سوی مراکزی که از آنها جواز ثبت دریافت کرده ایم، ازجمله این دغدغه ها است که اگر بخواهد این روند ادامه داشته باشد، شاید شاهد تدریجی تعطیلی مؤسسات باشیم.

وی تأکید می کند: مؤسسه الزهرا(س) با وجود حدود 13 سال فعالیت رسمی مؤسسه در شهرستان بهارستان، اما یکبار هم مورد نظارت و ارزیابی از سوی دستگا هی که مجوز اخذ کرده، قرار نگرفته است با وجود اینکه تنها مؤسسه داری مجوز از ارشاد در شهرستان بهارستان است.

مدیر مؤسسه الزهرا(س) با اشاره به فعالیت مؤسسه در عرصه فضای مجازی، اظهار می کند: این مؤسسه دارای پایگاه اینترنتی و همچنین دو کانال در پیام رسان سروش و ایتا است که البته نظرسنجی در حال انجام است تا در صورتی که در سایر پیام رسان ها مخاطب باشد، کانال های مؤسسه در آنجا نیز راه اندازی شود.

در این کانال ها مجموعه فعالیت های قرآن آموزان بارگذاری می شود تا هم اولیاء در جریان فعالیت های نوجوانان و جوانان قرار گیرند و هم به نوعی گزارشی از فعالیت های مؤسسه ارائه شود تا از نظرسنجی مخاطبان در خصوص تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف بهره مند شویم.

وی عنوان می کند: مؤسسات قرآنی نیازمند حمایت مراکز و دستگاه هایی هستند که از دولت بودجه های فرهنگی دریافت می کنند و اگر حمایت های آنها نباشند، خیلی از مؤسسات با توجه به مشکلات اقتصادی حال حاضر روبه تعطیلی خواهند رفت.

لذا خواهشم این است که توجهشان را به مؤسسات قرآنی بیشتر کنند و در نوع تقسیم بودجه ها عدالت و انصاف را در نظر گیرند و با برنامه ریزی جدی تر و صحیح تر این بودجه ها را توزیع کنند.

روزبهانی در پایان بیان می کند: متأسفانه مؤسسات قرآنی به سمت گزارش دهی آماری به ارگان ها و دستگاه ها رفته اند، آمارهایی که با واقعیت ها فرسنگ ها فاصله دارد، مثلا از سوی ارشاد و یا تبلیغات اسلامی با ما تماس گرفته شده که تنها آمار تعداد کلاس ها و قرآن پژوهان و قرآن آموزان مؤسسه گرفته شود و حسرت به دل ما ماند که از کیفیت کلاس ها جویا شوند و حتی فعالیت ها، حمایت غیرمادی شود و از نزدیک فعالیت قرآن آموزان از سوی مسئولان مورد ارزیابی قرار گیرد تا شاهد انس و اشتیاق نسل جدید برای فراگیری قرآن باشیم.

یادآور می شود، ابوالفضل روزبهانی از قاریان ممتاز کشورمان است که در محضر اساتیدی چون مرحوم علی اربابی و در جلسه قرآن آستان امامزاده پنج تن لویزان حضور داشته است.

در ادامه در محضر حسین اخوان اقدام، علی فربین و حسن ربیعیان علم قرائت قرآن را تکمیل کرده و آنها را مشوق خوبی برای ادامه فعالیتش در این عرصه می داند.


کلید واژه ها: قرآن - قرآنی - فرهنگی - شهرستان بهارستان - علوم - بهارستان - تهران - مقام معظم رهبری - شمال - مجوز - وزارت - جوانی - مردم نهاد - مشکل - آمار - خبرنگار - مسئولان - ابتدایی - جنگ نرم - بانوان - رهبری - آموزش - نظارت - مساجد - تحصیل - گزارش - هنری - جبهه - هایی - مردم

آخرین اخبار سرویس:
حکومت اسلامی؛ امانتدار امنیت/ نعمتی که جایگزینی ندارد

برپایی پنجاهمین کمیسیون فعالیت های ترویجی قرآن/ نمره قبولی به وزیر بابت میزبانی خوب

آیه نگاشت/محافظت خداوند از بندگان

رأی 70 هزار نفری به آثار رقابتی جشنواره «آوای بیداری»

بعیدی نژاد: همسر زاغری برای سفر به ایران تضمین داشت اما...

سند «بازنگری دفاع موشکی» آمریکا درباره ایران چه می گوید؟

استخدام عکاس و فیلمبردار بصورت پاره وقت در یک آموزشگاه

دیپلماسی ایران در روز روشن در مقابل سفر چراغ خاموش آقای ترامپ

مردم در فشار معیشت هستند/ باید تمام همت ما برای حل مشکلات باشد

احوال چهارگانه آدمی در کلام امام رضا(ع)

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت نورد لوله کوثر صنعت اسپادانا

مهمترین نگرانی های معلمان در خصوص بودجه 98

استخدام طراح و آنالیزور کابینت در شرکت معتبر سیستم آشپزخانه

استخدام مهندس کشاورزی آقا در یک شرکت معتبر در مشهد

آغاز بهمن ماه با پنج نمایش جدید

باران کوثری، سحر دولتشاهی و هدی زین العابدین (عکس)

عده ای می خواهند بذر ناامیدی بکارند/ از فضای مجازی به نفع انقلاب استفاده کنیم

آیا می دانید چه چیزی ویران کننده خوشی ها و لذت هاست؟

استخدام شرکت کولیس در تبریز

با طناب پوسیده اروپا به چاه برجام رفتیم/ ابتدا بگویند برجام چه منافعی برای ما داشته است

آیا فکر گناه نیز گناه محسوب می شود؟!

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

تحقق سند اسلامی شدن دانشگاه ها مطالبه دفتر تحکیم وحدت است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به جوان سازی دارد

40 درصد طرح های اقتصادی کمیته امداد به خودکفایی می رسد

تغییر مسیر سه پرواز داخلی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

امضاهای خونین غواصان در متن محترمانه/ همه چیز رنگ و بویی از اروند داشت

طرح ده گردشی، امتیازی مثبت برای شهرستان سمیرم است

مطالبات 50 میلیارد تومان قطعه سازان گلپایگانی کمر شکن است

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه «سلامت و بهداشت»

به جای انتخابات استانی، دنبال انتخابات حزبی باشیم

راهکارهای جدید وزارت کشور برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

اگر صرفا تهدیدات فضای مجازی را ببینیم، از فرصت ها غافل می شویم

ایران تسلیم فشارهای سیاسی برای حل پرونده «نازنین زاغری» نمی شود

موردی که لقمان پیوسته به پسرش تذکر می داد!

طرح نمایندگان مجلس برای تغییر نام یک وزارتخانه در ایران

علم بهتر است یا ثروت؟ درکلام امام علی(ع)

لایحه CFT هفته آینده در مجلس بررسی می شود/سوال دو نماینده از «زنگنه»

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید

استخدام مونتاژ کار کارهای اداری،نصاب کار های اداری

امضاهای خونین غواصان در متن محرمانه/ همه چیز رنگ و بویی از آب داشت؛ آب اروند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ به روزرسانی جلسات قرآنی

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ تقویت زیرساخت های قرآنی در شهرستان ها

کلان نگری و داشتن نگاه توسعه ای مهمترین مزایای استانی شدن انتخابات مجلس است

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

اقدام پژوهی چگونه حس مسئولیت پذیری و نقش موثر اولیاء را در جلسات انجمن اولیاء و مربیان آموزشگاه پر رنگ نمایم؟

مصطفی میرسلیم مهمان برنامه دستخط می شود

عملی که باعث حسادت شیطان می شود

فساد مالی و هزینه های میلیاردی نامزدها از مضرات استانی شدن انتخابات است

ناگفته های عجیب از زندگی حضرت زهرا(س)

بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

استخدام حسابدار دریک برند معتبر در تهران

استخدام حسابدار،کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام کارمند خانم در یک مطب جراحی فک و صورت معتبر در تهران

امتیازات خاص مقالات علمی باعث تقلب می شود

تولید برند های خارجی در ایران امکان پذیر می شود

نگاهمان به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ نخبه پروری؛ لازمه تمامی مسابقات قرآنی

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

مهمترین استخدامی های کرمان - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های قم - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های تهران - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های البرز و کرج - هفته 43 ام

دامی که شیطان برای افراد مال دوست، پهن می کند

هشدار امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس

آیا میدانید کفاره گناه غیبت چیست؟

روایت تنها بازمانده هواپیما از حادثه ای که برای بویینگ 707 رخ داد

هیات دولت مستعفی از ارائه گزارش صحیح اسیران سرباز می زند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های هرمزگان و بندرعباس - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - هفته 43 ام

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

استخدام کارشناس بازرگانی،کارشناس برنامه ریزی و انبار در تهران

استخدام مسئول فنی،نماینده علمی،رییس حسابداری،کارشناس حسابداری

استخدام کارشناس فروش در شرکت تدبیر الکترونیک امن ایرانیان

استخدام جوشکار آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در البرز

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

نگاه همه به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

رودبار جنوب حدود 7 هزار مسکن روستایی نیاز دارد

نوجوانان؛ حاملان مبانی قرآن/ برای تمامی مسابقات نخبه پروری داشته باشیم

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

موسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

اجرای مدل غربی در آپارتمان سازی ، منجر به آرامش خانواده نمی شود

سعید مرتضوی در زندان است یا نجف؟

توصیه پیامبر (ص) در هنگام برپایی نماز جماعت

فارس گزارش می دهد مهم ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می شود؟

رفتار با کودکان گلفروش قابل پیگیری قضایی است / در جامعه بین المللی در معرض قضاوت هستیم

سردار جلالی: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

جمع بندی روز: پنج شنبه، 27 دی 1397

روایت غلامحسین کرباسچی از قتل های زنجیره ای و وزارت اطلاعات در دوره هاشمی و خاتمی

اقدام پژوهی چگونه توانستم سطح دانش و مهارت های نوشتاری دانش آموزانم را افزایش دهم؟

حکم صادره برای مصطفی ترک همدانی غیرقابل فهم و تعجب آور است

استخدام منشی خانم در یک کلینیک پوست و مو و زیبایی معتبر

استخدام فروشنده با(درآمد میلیونی ، راننده و بیمه)خانم در تهران

ترامپ برنامه سفر 7 روزه «نانسی پلوسی» به کشورهای خارجی را لغو کرد

شاهکار وزارت اطلاعات در جنگ اقتصادی/ دستگیری 54 نفر در یک ماه

طرح محققان ایرانی برای یادآوری قرارهای روزانه

عاق رسول خدا نشویم

الحوثی: هیات نظارت بر آتش بس الحدیده بی تجریه است

گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها

گرایش نهادهای قرآنی به دریافت آمار از مؤسسات تا سنجش کیفی/ نبود محتوای غنی؛ مشکل تشکل ها