مطالب مرتبط:
پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه
پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه
روحانی: پاسخ مثبت دیوان دادگستری لاهه به شکایت ایران؛ در هر صحنه ای روبروی توطئه های آمریکا می ایستیم/ اگر لازم بدانیم، نیروهای تازه نفسی به مجموعه دولت افزوده می شود
پیروزی حقوقی ایران بر آمریکا در دادگاه لاهه: بازگشت تحریم های آمریکا جان ایرانیان را به خطر انداخته / آمریکا باید محدودیت های اعمال شده در زمینه هوانوردی، کشاورزی و اقلام دارویی را رفع کند / در صدور مجوز مبادلات مالی و انتقال پول مرتبط با اقلام فوق نباید هیچ مانعی ایجاد شود / طرفین ب
جزییات طرح 2 شکایت ایران از آمریکا در دیوان لاهه/ پیمان مودت میان واشنگتن و تهران همچنان معتبر است/ پیروزی در دعاوی حقوقی تضمین شدنی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 09:402018-10-21سياسي

پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه


کارگروه شبیه سازی دادگاه لاهه با محوریت پرونده شکایت ایران از آمریکا در موضوع تحریم ها برگزار شد.

- شعارسال:" دکتر ابراهیم بیگ زاده، عضو تیم حقوقی ایران در این نشست به تشریح روند اقدامات تهران که منجر به پیروزی ایران در دادگاه لاهه شد، پرداخت و از مذاکرات فشرده با تیم های حقوقی بریتانیا و فرانسه پیش از طرح شکایت در این دادگاه خبر داد.

او دلیل توقف 41 روزه قضات دیوان در صدور رای موقت را نیز تشریح کرد و به بیان جزییاتی درباره رای دیوان و مبنای حقوقی صدور حکم موقت پرداخت.

دومین کارگروه پژوهشی-کاربردی شبیه سازی دیوان بین المللی دادگستری درباره پرونده شکایت ایران از آمریکا در موضوع تحریم ها با همکاری فصلنامه مطالعات بین المللی (ISJ) و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران (UNIC) روز پنج شنبه در دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر مهدی ذاکریان، صاحب امتیاز فصلنامه مطالعات بین المللی، دکتر ابراهیم بیگ زاده، عضو تیم حقوقی ایران در دادگاه لاهه، دکتر سید حسین سادات میدانی، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و خانم ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران برگزار شد که تا عصر ادامه داشت.

در این برنامه استادان، دانش آموختگان، دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد از دانشگاه های سراسر کشور حضور داشتند و به ویژه حضور حقوقدانان زن قابل توجه بود.

در ابتدا سخنرانان در رابطه با شرایط و مسائل پیرامون شکایت ایران در دادگاه لاهه به ایراد سخنرانی پرداختند و برای شرکت کنندگان و دانشجویان حاضر در این کارگاه آموزشی تشریح کردند که به چه صورت ایران در این دیوان بین المللی دادگستری حضور پیدا کرد و طرح دعوی کرد.

بعد از ظهر نیز شرکت کنندگان در این کارگاه باهدف شبیه سازی دیوان بین المللی دادگستری در قالب تیم های قضات، دبیرخانه، تیم آمریکا و تیم ایران ایفای نقش کردند.

شرکت کنندگان این کارگروه آموزشی، دانشجویان و دانش آموختگان مقاطع ارشد و دکترا رشته های روابط بین الملل، حقوق بین الملل، حقوق جزا و حقوق خصوصی بودند.

در ابتدای این نشست خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران در سخنانی بر اهمیت دادگاه بین المللی دادگستری تاکید کرد و گفت که اختلافات ما بین کشورها از طریق منشور ملل متحد و راه هایی که منشور تعیین کرده باید حل و فصل شود.

او تاکید کرد که این دادگاه رکن قضایی سازمان ملل متحد است و مطابق منشور، دولت ها باید التزام به آرای این دیوان داشته باشند.

سخنران بعدی این نشست دکتر ابراهیم بیگ زاده، رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عضو تیم حقوقی جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین المللی دادگستری لاهه بود که در مورد موضوع اهمیت دستور موقت و پیامدهای عدم تبعیت از آن سخنرانی کرد.

بیگ زاده با اشاره به اینکه ایران دو دعوی در دیوان بین المللی دادگستری علیه آمریکا در دستور کار دارد، گفت: نخست دعوایی است که در سال 2016 در رابطه با برخی اموال ایران به طور مشخص اموال بانک مرکزی اقامه کردیم که در این رابطه آمریکا فقط اعتراض صلاحیتی کرد و این استماع دوم نیز مربوط به دعوای اول بود.

وی دعوای دوم را که موضوع بحث دستور موقت است، این گونه تشریح کرد: بعد از ارجاع پرونده ایران در تاریخ 24 سپتامبر 2005 از طرف شورای حکام به شورای امنیت سازمان ملل متحد، یکسری قطعنامه ها علیه ایران صادر شد؛ ابتدا قطعنامه 1696 است که براساس ماده 40 منشور ملل متحد صادر شد و به دنبال آن نیز صدور قطعنامه های 1737، 1747، 1803 و 1929، تحریم های بسیاری را علیه ایران برقرار کرد.

بیگ زاده در ادامه به مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: به دنبال این مذاکرات سرانجام در 14 جولای 2015 سندی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام منعقد شد.

براساس این برنامه که به قطعنامه 2231 شورای امنیت ضمیمه شد، مقرر شد که تحریم های هسته ای علیه ایران به حالت تعلیق درآید.

به گفته این استاد حقوق، در این رابطه باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری اش دستور اجرایی صادر کرد مبنی بر اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران در قلمرو مسائل هسته ای به حالت تعلیق درآید یا بعضا تعدیل شود.

او همچنین به روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریکا در سال 2016 و تصمیم او به خروج از برجام در سال 2018 اشاره کرد و ادامه داد: ترامپ نه تنها تصمیم به خروج از برجام گرفت، بلکه اعلام کرد که تحریم ها علیه ایران را در دو بازه زمانی 90 روزه و 180 روزه در مورد ایران برقرار خواهد کرد.

به گفته بیگ زاده بعد از خروج آمریکا و برقراری تحریم ها این مساله مطرح شد که ایران باید چه اقداماتی انجام دهد؛ بعد از بحث های بسیار و مشاوره با تیم های حقوقی خارجی چه از کشور بریتانیا و چه از کشور فرانسه این نتیجه حاصل شد که ایران دعوایی در چارچوب معاهده مودت در روابط اقتصادی و حقوق کنسولی علیه ایالات متحده مطرح کرده و همراه با آن تقاضای صدور دستور موقت کند.

این استاد دانشگاه به تشریح ادامه روند پیگیری این پرونده در دیوان پرداخت و گفت: به مجرد تقاضای صدور دستور موقت، دیوان باید خارج از موعد و زمان های تعیین شده، این مساله را بررسی کند.

منتها مشکلی که وجود داشت این بود که درخواست ایران برای صدور دستور موقت با تعطیلات قضات مواجه شد.

بنابراین به رغم آنکه به نظر می رسید می توانستند و زمان هم وجود داشت؛ اما اقدامی انجام ندادند و به همین دلیل یک فاصله زمانی 41 روزه بین درخواست صدور دستور موقت از سوی ایران و تشکیل جلسه استماع ایجاد شد.

وی ادامه داد: در این فاصله زمانی، رییس دیوان که از کشور سومالی است براساس بند 4 از ماده 79 قواعد دادرسی دیوان، نامه ای را برای وزیر خارجه آمریکا ارسال کرد تا اقداماتی انجام ندهد که مانع اجرای دستور موقت احتمالی دیوان شود.

البته ایالات متحده وقعی به نامه رییس دیوان ننهاد و نهایتا اعلام کرد که این دعوا برجامی است و ربطی به معاهده مودت ندارد.

بیگ زاده با بیان اینکه به رغم این واکنش آمریکا، دیوان تصمیم گرفت که جلسه استماع برگزار شود و دستور موقت صادر شد، تاکید کرد: خواسته ایران در دستور موقت این بود که کلیه تحریم های آمریکا اعم از تحریم های فراسرزمینی و تحریم های آمریکا شامل تحریم های اولیه و ثانویه به حالت تعلیق درآید تا رسیدگی در ماهیت انجام شود.

در کنار آن مسائل دیگری مانند فروش هواپیما و قراردادهایی که بعد از برجام منعقد کردیم نیز کماکان اجرا شود.

مبنای حقوقی دستور موقت وی در رابطه با مبنای حقوقی دستور موقت نیز توضیح داد که این مساله هم در ماده 41 اساسنامه دیوان و هم در قواعد دادرسی دیوان مواد 73 تا 79 ذکر شده است و بر همین اساس بود که رییس دیوان به استناد بند 4 ماده 79 نامه ای را برای آمریکا ارسال کرد.

بیگ زاده با اشاره به اینکه با توجه به رویه دیوان برای آنکه دولتی بتواند دستور موقت اخذ کند، حداقل اثبات 4 شرط لازم است، تبیین کرد: نخست صلاحیت اجمالی یا علی الظاهر، دوم ورود خسارات جبران ناپذیر که دولت متقاضی باید به ظاهر ثابت کند که خساراتی که بر اثر اقدامات دولت مقابل وارد می شود جبران ناپذیر است؛ سوم بحث باورپذیری یا اقناع کنندگی خواسته اصلی خواهان است و چهارم بحث فوریت امر است یعنی باید ثابت شود که وضعیت، وضعیتی فوری است.

وی ادامه داد: به همین دلیل ایران نیز لوایحش را بر اساس این 4 شرطی که دیوان برای صدور دستور موقت به آن توجه می کند، استوار کرد و قرار شد که در این 4 محور صحبت هایی صورت بگیرد.

اما ایالات متحده حول مسائل دیگری صحبت می کرد.

این سخنران تاکید کرد: ایالات متحده در این صحبت ها تاکید داشت که دعوا ناشی از برجام است و ربطی به معاهده مودت ندارد؛ بنابراین باید در چارچوب مکانیزم برجام حل و فصل شود.

در عین حال اگر قرار باشد در چارچوب معاهده مودت بررسی شود، آمریکا درباره ماده 20 این معاهده که مساله امنیت ملی طرفین را مطرح می کند ادعاهایی دارد و می گوید با توجه به اقدامات ایران همچون اعمال تروریستی و ایجاد نابسامانی در منطقه، منافع ملی آمریکا در خطر است و به همین دلیل واشنگتن دست به چنین اقداماتی زده است؛ بنابراین ماده 20 این موارد را استثنا کرده و ایران نمی تواند به استناد آن اقامه دعوا کند.

دکتر بیگ زاده ادامه جلسه دیوان را بعد از جلسه استماع و شور ابتدایی این گونه تشریح کرد: بعد از پایان استماع، رییس دیوان بر اساس پرسش نامه یا درخواست کتبی، از قضات می خواهد که نظر خود را اعلام کنند و بعد از آن با توجه به نظرات، گروه اکثریت و اقلیت تعیین می شود.

از میان اکثریت، کمیته نگارشی تعیین می شود و این کمیته، قرار، رای یا نظر مشورتی را انشا می کند و طی دو بار بازخوانی در نهایت این نظر، رای یا قرار آماده می شود و دیوان با حضور نمایندگان طرفین، آن را توسط رییس قرائت می کند.

باید توجه داشت که در دیوان قضات رای ممتنع ندارند.

قرار موقت در سه محور عضو حقوقی تیم ایران در دادگاه لاهه در مورد قرار موقت گفت که این قرار شامل تمام مواردی که ایران خواستار آن شده بود، نیست.

او افزود: در سه محور این قرار توسط دیوان مورد توجه قرار گرفت؛ نخست اینکه تمام مسائل بعد انسان دوستانه دارد یعنی خواسته هایی از ایران که ابعاد بشردوستی داشته شامل دارو و تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و قطعات هواپیما و خدمات مربوط مورد توجه دیوان قرار گرفت.

محور دوم اینکه دیوان، ایالات متحده را مکلف می کند که موارد ذکر شده را مورد توجه قرار دهد.

یعنی تعهدات ایجابی برای آمریکا در نظر بگیرد و آن کشور را مکلف می کند که باید امکان موارد گفته شده را با توجه به ابزار و روش های موردنظر فراهم کند.

بنابراین این دستاورد بسیار مثبت قرار موقت است که ایالات متحده را مکلف می کند که باید اقداماتی را در زمینه دارو، مواد غذایی، کشاورزی، قطعات هواپیما و خدمات هوانوردی انجام دهد.

همچنین آمریکا باید مکانیزم لازم برای نقل و انتقال پول برای پرداخت این موارد را نیز فراهم کند.

بیگ زاده محور سومی را که در قرار مورد توجه قرار گرفت تکلیف هایی برای هر دو طرف ایران و آمریکا عنوان کرد و ادامه داد: در این محور از طرفین خواسته شده اعمالی را انجام ندهند که وضعیت را وخیم کند و در آینده مشکل زا شود.

عدم پایبندی آمریکا به توصیه های دستور موقت در ادامه این نشست علمی، استاد دانشگاه شهید بهشتی به این پرسش اشاره کرد که آیا آمریکا می پذیرد اعمالی را انجام ندهد که اوضاع وخیم شود و توضیح داد: اواخر جلسه استماع ایران، آمریکا توصیه نامه ای را تنظیم کرد و به تمام نهاد های بین المللی خارجی اخطار داد که اگر می خواهند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند تحت تحریم های آمریکا قرار خواهند گرفت.

این مساله بیانگر آن است که ایالات متحده خیلی مایل نیست به دستور موقت پایبند بماند.

بیگ زاده به نمونه های دیگری از عدم پایبندی آمریکا به دستور موقت دیوان در قبال کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت در مهم ترین مورد، آمریکا در تعارض با حکم موقت دیوان در پرونده برادران لاگراند که با شکایت آلمان همراه بود، آنها را اعدام کرد.

این مساله سبب شد که دیوان در ماهیت دعوا در قضیه برادران لاگراند اعلام کند که دستور موقت الزام آور است.

همچنین وی به تاریخچه عدم اجرای دستور موقت توسط ایران نیز اشاره کرد و گفت: ایران نیز دو بار دستور موقت را اجرا نکرده است؛ نخست در قضیه شرکت نفت ایران و انگلیس بود که دولت مصدق آن را اجرا نکرد و دیگری در قضیه کارکنان دیپلماتیک و کنسولی آمریکا در تهران.

بیگ زاده با این توضیحات ادامه داد: در نهایت در سال 2002 بالاخره صراحتا دیوان اعلام کرد که دستور موقت لازم الاتباع است و طرفین مکلف به اجرای آن هستند.

ابهام در استفاده آمریکا از حق وتو این مقام حقوقی درخصوص اعتبار دستور موقت نیز توضیح داد: علی القاعده این دستور موقت باید اجرا شود و دیوان نه تنها آمریکا را مکلف کرده که این دستور را انجام دهد؛ بلکه خواستار تضمین این کشور نیز شده است.

وی با اشاره به اینکه در ظاهر امر آمریکا می خواهد نسبت به این مساله بی اعتنایی نشان دهد گفت: چند راه حل در این رابطه ممکن است قابل تصور باشد؛ حالت نخست این است که طبق بند یک ماده 94 منشور سازمان ملل متحد، ایران به شورای امنیت رجوع و اعلام کند که آمریکا دستور موقت را اجرا نمی کند.

حال این پرسش مطرح می شود که آیا آمریکا می تواند از حق وتوی خود استفاده کند یا خیر.

وی توضیح داد: این مساله که در انتهای بند 3 ماده 27 منشور آمده، محل اختلاف است.

در آنجا گفته شده که اگر کشوری طرف اختلاف باشد از دادن رای امتناع خواهد کرد.

لذا رویه خیلی روشن نیست که آمریکا می تواند از حق وتوی خود استفاده کند یا خیر.

یعنی در مواردی استفاده شده و در مواردی خیر.

بیگ زاده همچنین تاکید کرد که با توجه به خشمی که آمریکا اکنون دارد احتمالا اگر این پرونده به شورای امنیت برسد، آنها از حق وتوی خود استفاده خواهند کرد.

البته در صورتی که قرار باشد قطعنامه ای به تصویب برسد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در مرحله فعلی با توجه به یادداشتی که آمریکا برای خروج از معاهده مودت نوشته و در آن به ادعاهایی در رابطه با تغییر اوضاع و احوال ناشی از اقدامات تروریستی از سوی ایران استناد کرده، گفت: ایران باید این وضعیت ناشی از اقدامات تروریستی را کاملا رد کند و پاسخی به آمریکا بدهد.

درواقع طی یک سالی که آمریکا از معاهده مودت خارج شود ایران امکان اقامه دعوی در موضوعات دیگر را نیز دارد.

هنر حضور ایران در لاهه در ادامه این نشست دکتر سیدحسین سادات میدانی، استاد دانشکده روابط بین الملل و یکی از اعضای حقوقی تیم ایرانی در دیوان بین المللی دادگستری به ایراد سخنرانی پرداخت و در ابتدا گفت که حضور در دیوان بین المللی دادگستری یک سیاست و هنر است و علاوه بر داشتن یک پرونده قوی از بعد حقوقی، نیازمند هنرمندی بسیار بالایی است.

به گفته وی ساخت پرونده فقط دانستن نظام حل و فصل اختلافات و اساسنامه دیوان نیست بلکه مجموعه ای از مهارت ها و هنرمندی هاست.

همچنین سادات میدانی با تاکید بر اینکه حضور در محافل بین المللی یک کار دیپلماتیک نیست، افزود: شاید خیلی ها فکر کنند یک دیپلمات موفق می تواند کار وکالت را نیز به خوبی انجام دهد که این طور نیست؛ بلکه در ساخت دعاوی تفکر آموزشی و دیپلماتیک نباید وجود داشته باشد.

وی در رابطه با تشکیل تیم حقوقی در دیوان نیز توضیح داد که نخستین گام تعیین نماینده رابط است و مساله بعد تعیین وکلا و مشاوران است که بهتر است وکلا با توجه به ترکیب قضات و زبان اصلی آنها حال چه فرانسوی زبان و چه انگلیسی زبان مسلط باشند.

استاد دانشکده روابط بین الملل در رابطه با ساخت یک دعوا در دیوان نیز گفت که این مساله بستگی به نوع دعوا دارد و ادامه داد که 175 پرونده ای که تاکنون در دیوان عرضه شده، سه دسته هستند شامل: حکمی، موضوعی و حکمی و موضوعی سادات میدانی در این رابطه که چرا یک دولت به دیوان بین المللی دادگستری رجوع می کند نیز به چند عامل اشاره کرد و گفت: نخست اینکه دولتی مایل است اختلافش از فضای دوجانبه صرف به یک موضوع بین المللی تبدیل شود.

دیگر اینکه می خواهند این موضوع و اختلاف علنی شود.

همچنین برخی کشورها به ترکیب روز دیوان نیز توجه دارند و سپس به آن رجوع می کنند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 28مهر1397 ، کدخبر: 3454260 : www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: ایران - بین المللی - سازمان ملل متحد - سازمان ملل - دادگاه لاهه - دادگاه - حقوق - دادگستری - دکتر - دانشجویان - اطلاعات - لاهه - شکایت - برگزار - آمریکا - کارشناسی ارشد - کارگاه - تهران - دکترا - تحریم - حقوقدانان - ارشد - کشور - بریتانیا - سخنرانی - دانشگاه - مذاکرات - هسته ای - برنامه - مذاکره

آخرین اخبار سرویس:
شوق دیدن...

اعلام طرف پاکستانی مبنی بر آزادی 5 مرزبان ایرانی در مرحله نخست

تمرکزگرایی، سبب گسترش فساد می شود

جهت و نیت واقفین باید مدیریت شود

گسترش همکاری ایران و بنگلادش در امور قرآنی

دیدار ستاد یادواره 6هزار شهید استان قم با خانواده شهید زین الدین

برگزاری یادواره شهید «الیاسی» در اندیمشک

کنعانی مقدم: باید نوعی همگرایی سیاسی شکل بگیرد

فرمانده سپاه: برخی در داخل هنوز از مذاکره و کوتاه آمدن در برابر آمریکا صحبت می کنند/اقتدار آمریکا رو به زوال و خیلی زود نابودی‎اش می‎رسد

دانشمندان از احتمال برخورد طوفان ماده تاریک با زمین خبر می دهند

تصاویر/ نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

نعمت ولایت و رهبری، محور وحدت در جامعه اسلامی است

اقتدار و هیمنه آمریکا در دنیا رو به زوال است/آمریکای امروز به مراتب ضعیف تر از چهار دهه قبل است

«وقف» کمک شایانی به اقتصاد جامعه اسلامی می کند

زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند

5 نفر از مرزبانان ربوده شده میرجاوه آزاد شدند

اعلام زمان برگزاری آزمون زبان دکتری دانشگاه پیام نور

عملیات اجرایی راه آهن جیرفت - بم آغاز شد

جلسه سرنوشت ساز برای تاج بی نتیجه به پایان رسید

بازگشت به کابینه ؛ معمای طیب نیا حل شد/ پشت پرده استعفای نیلی از کابینه/ آیا جدال دو قطبی نوبخت - طیب نیا دردسر ساز نخواهد شد؟

پله های ترقی زاکانی، از کوی دانشگاه تا مجلس/ رییس سابق بسیج دانشجویی در مقابل موج نواصولگرایی!

مدیرمسئول کیهان بار دیگر به ظریف حمله ور شد: حرف او دقیقا همان خواسته دشمن است / دشمن اظهارات او را به مفهوم کمک مالی ایران به تروریسم تلقی می کند! / پذیرش FATF شبیه واگذاری امور کشور به بیگانگان در دولت قاجار است

نمایشگاه و فروشگاه کتاب استان تهران در شهرری برپا می شود

دانلود آهنگ جدید نوید بابانیا بنام به تو بیماره دلم

دانلود آهنگ جدید علیرضا حسینی بنام حرف چشمات

تکمیل تونل خوانسار همچنان در کش و قوس تامین اعتبار است

سردار جعفری: 5 نفر از مرزبانان ایرانی آزاد شدند

مرحوم آیت الله ملک حسینی از شخصیت های اصیل انقلاب بود

تمرکزگرایی، سبب گسترش فساد می شود

دفاع مقدس، آزمونی بزرگ برای پیشبرد اسلام بود

ششمین سالگرد ارتحال آیت الله ملک حسینی در یاسوج برگزار شد

تولد یک تشکل هنری مردمی در پنجمین جشنواره هنر مقاومت

رییس جمهور با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

خرید هواپیما از ژاپن در برابر پول فروش نفت

ششمین سالگرد ارتحال آیت الله ملک حسینی در یاسوج برگزار شد

اجرای پروژه در روستا ها بر حسب نیاز انجام شود

مدیران موفق، کتابخوان ها و قصه گوهای خوب هستند/ گردآوری ظرایف قرآنی در تفسیر المیزان

امیرآبادی: در زمینه برخورد با فساد با هیچکسی رودربایستی نداریم

5 وزیر میهمان کمیسیون های مجلس شورای اسلامی

سرنگونی پهپادهای دشمن با سلاح لیزری

ایران در تأمین «ید رادیواکتیو» بیماران مبتلا به سرطان تیوریید به خودکفایی رسید

نشان اصالت یونسکو به صنایع دستی فلزی اعطا شد

کتابخانه ها در آینده ای نزدیک مراکز موثر ارتقاء سلامت اجتماعی خواهند بود

استخدام کارشناس بازرگانی با مزایا در شرکت فانوس دیبا در تهران

بررسی نظام بودجه ریزی و تخصیص بودجه مناطق پایتخت

تحلیل جایگاه سخاوت واقعی و ایثارگری در بارگاه دوست

استمرار رسالت محمدی در باور مهدویت

ازدواج جنجالی نماینده سابق اردبیل در آمریکا +عکس

5 نفر از مرزبانان ربوده شده، آزاد شده اند

آینده پژوهی آموزش زبان انگلیسی در شیراز به بحث گذاشته شد

معلمان بسیجی رسالت خطیری در حوزه فرهنگی دارند

سفیر جدید ایران در هند ماموریت خود را آغاز کرد

5 نفر از مرزبانان ایرانی ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند/ با جیش العدل معامله نکردیم

جزییات آزادی 5 مرزبان ربوده شده از زبان سخنگوی سپاه

استخدام فروشنده،طراح در یک شرکت معتبر در اصفهان

اجلاسیه پایانی کنگره سه هزار شهید استان قزوین + عکس

برنامه ریزی علمی مبنای همه اقدامات شهری باشد

رییس جمهور با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

تشکل های مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی نیاز به حمایت دارند

عملیات احداث هتل 5ستاره بخش خصوصی در منطقه آزاد ماکو آغاز شد

لباس سنتی مردم دزفول رونمایی شد chr(8211) خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

یادمان شهید چاغروند باید ثبت ملی شود

5 نفر از مرزبانان گروگان گرفته شده در میرجاوه آزاد شدند

کنگره سه هزار شهید استان قزوین - اجلاسیه نهایی

برنامه ریزی علمی مبنای همه اقدامات شهری باشد

رشت میزبان همایش دیابت

اجلاسیه پایانی، کنگره سه هزار شهید استان قزوین

دیدار نماینده جانبازان قطع نخاعی کشور با جانبازان یزدی

آغاز احداث راه آهن بم - جیرفت

کنعانی مقدم: باید نوعی همگرایی سیاسی شکل بگیرد

برگزاری جشنواره عکس مراسم اربعین در دانشگاه مسیحی لبنان

سردار جعفری: 5 نفر از مرزبانان ایرانی آزاد شدند

دانلود آهنگ جدید علی نعیمی بنام نمیتونی

باید از تحریم ها علیه نظام و ملت، به خودباوری برسیم

زاکانی در مقابل موج نو اصولگرایی

اقتدار و هیمنه آمریکا در دنیا رو به زوال است

7 وزیر هفته آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس می روند

بررسی نظام بودجه ریزی و تخصیص بودجه مناطق پایتخت

مرتضی نبوی: برخی دستگاه ها جلوی شفافیت را می گیرند

رییس جمنا: کسانی که در پی مذاکره و جلب رضایت آمریکا هستند، غیرخودی اند

ستاد کل نیروهای مسلح: خدمت سربازی برای فارغ التحصیلان رشته حقوق حذف نمی شود

فرمانده نیروی زمینی ارتش:
 
 اگر وحدت داشته باشیم، پیروزی همیشه رقم می خورد

5 نفر از مرزبانان ربوده شده میرجاوه آزاد شدند

نقشه آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تاراج منابع گازی مدیترانه شرقی

نقش ویژه امام عسکری در آماده کردن جامعه برای دوران غیبت/ فوائد دعا برای امام زمان

هم اندیشی دوازدهم ستاد همکاری حوزه و آموزش و پرورش بکار خود پایان داد

استخدام هتل آپارتمان پرنیان جهت همکاری در مشهد

مراسم تجلیل از خبرنگاران فعال پانا خراسان رضوی

اولین همایش دانش آموزی یادواره علامه طباطبایی در تبریز

دلیل سفر عباس عراقچی به رم مشخص شد

آزادی 5 نفر از مرزبان ربوده شده ایرانی

احتساب رایگان مدت زمان سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی

تمهید مقدمات برگزاری دوره جدید مهارت آموزی دانشگاه فرهنگیان هرمزگان

گردشگری ظرفیتی مهم برای دور زدن تحریم ها

روایتی از ناتمام ماندن برنامه «من بهشتی هستم» در دانشگاه اصفهان + تصاویر و فیلم

سرپرستان دو معاونت استانداری خراسان رضوی معرفی شدند

دانلود آهنگ جدید فرهاد میرزاخانی بنام قمار

http://www.shahidnews.com/view/214954/کارنامه-موفق-حجت-الاسلام-شهیدی-آرامش-را-به-جامعه-ایثارگری-هدیه-کرد

http://hawzahnews.com/detail/News/468190

پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه

پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه