مطالب مرتبط:
پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه
پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه
روحانی: پاسخ مثبت دیوان دادگستری لاهه به شکایت ایران؛ در هر صحنه ای روبروی توطئه های آمریکا می ایستیم/ اگر لازم بدانیم، نیروهای تازه نفسی به مجموعه دولت افزوده می شود
پیروزی حقوقی ایران بر آمریکا در دادگاه لاهه: بازگشت تحریم های آمریکا جان ایرانیان را به خطر انداخته / آمریکا باید محدودیت های اعمال شده در زمینه هوانوردی، کشاورزی و اقلام دارویی را رفع کند / در صدور مجوز مبادلات مالی و انتقال پول مرتبط با اقلام فوق نباید هیچ مانعی ایجاد شود / طرفین ب
جزییات طرح 2 شکایت ایران از آمریکا در دیوان لاهه/ پیمان مودت میان واشنگتن و تهران همچنان معتبر است/ پیروزی در دعاوی حقوقی تضمین شدنی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 09:402018-10-21سياسي

پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه


کارگروه شبیه سازی دادگاه لاهه با محوریت پرونده شکایت ایران از آمریکا در موضوع تحریم ها برگزار شد.

- شعارسال:" دکتر ابراهیم بیگ زاده، عضو تیم حقوقی ایران در این نشست به تشریح روند اقدامات تهران که منجر به پیروزی ایران در دادگاه لاهه شد، پرداخت و از مذاکرات فشرده با تیم های حقوقی بریتانیا و فرانسه پیش از طرح شکایت در این دادگاه خبر داد.

او دلیل توقف 41 روزه قضات دیوان در صدور رای موقت را نیز تشریح کرد و به بیان جزییاتی درباره رای دیوان و مبنای حقوقی صدور حکم موقت پرداخت.

دومین کارگروه پژوهشی-کاربردی شبیه سازی دیوان بین المللی دادگستری درباره پرونده شکایت ایران از آمریکا در موضوع تحریم ها با همکاری فصلنامه مطالعات بین المللی (ISJ) و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران (UNIC) روز پنج شنبه در دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر مهدی ذاکریان، صاحب امتیاز فصلنامه مطالعات بین المللی، دکتر ابراهیم بیگ زاده، عضو تیم حقوقی ایران در دادگاه لاهه، دکتر سید حسین سادات میدانی، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و خانم ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران برگزار شد که تا عصر ادامه داشت.

در این برنامه استادان، دانش آموختگان، دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد از دانشگاه های سراسر کشور حضور داشتند و به ویژه حضور حقوقدانان زن قابل توجه بود.

در ابتدا سخنرانان در رابطه با شرایط و مسائل پیرامون شکایت ایران در دادگاه لاهه به ایراد سخنرانی پرداختند و برای شرکت کنندگان و دانشجویان حاضر در این کارگاه آموزشی تشریح کردند که به چه صورت ایران در این دیوان بین المللی دادگستری حضور پیدا کرد و طرح دعوی کرد.

بعد از ظهر نیز شرکت کنندگان در این کارگاه باهدف شبیه سازی دیوان بین المللی دادگستری در قالب تیم های قضات، دبیرخانه، تیم آمریکا و تیم ایران ایفای نقش کردند.

شرکت کنندگان این کارگروه آموزشی، دانشجویان و دانش آموختگان مقاطع ارشد و دکترا رشته های روابط بین الملل، حقوق بین الملل، حقوق جزا و حقوق خصوصی بودند.

در ابتدای این نشست خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران در سخنانی بر اهمیت دادگاه بین المللی دادگستری تاکید کرد و گفت که اختلافات ما بین کشورها از طریق منشور ملل متحد و راه هایی که منشور تعیین کرده باید حل و فصل شود.

او تاکید کرد که این دادگاه رکن قضایی سازمان ملل متحد است و مطابق منشور، دولت ها باید التزام به آرای این دیوان داشته باشند.

سخنران بعدی این نشست دکتر ابراهیم بیگ زاده، رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عضو تیم حقوقی جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین المللی دادگستری لاهه بود که در مورد موضوع اهمیت دستور موقت و پیامدهای عدم تبعیت از آن سخنرانی کرد.

بیگ زاده با اشاره به اینکه ایران دو دعوی در دیوان بین المللی دادگستری علیه آمریکا در دستور کار دارد، گفت: نخست دعوایی است که در سال 2016 در رابطه با برخی اموال ایران به طور مشخص اموال بانک مرکزی اقامه کردیم که در این رابطه آمریکا فقط اعتراض صلاحیتی کرد و این استماع دوم نیز مربوط به دعوای اول بود.

وی دعوای دوم را که موضوع بحث دستور موقت است، این گونه تشریح کرد: بعد از ارجاع پرونده ایران در تاریخ 24 سپتامبر 2005 از طرف شورای حکام به شورای امنیت سازمان ملل متحد، یکسری قطعنامه ها علیه ایران صادر شد؛ ابتدا قطعنامه 1696 است که براساس ماده 40 منشور ملل متحد صادر شد و به دنبال آن نیز صدور قطعنامه های 1737، 1747، 1803 و 1929، تحریم های بسیاری را علیه ایران برقرار کرد.

بیگ زاده در ادامه به مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: به دنبال این مذاکرات سرانجام در 14 جولای 2015 سندی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام منعقد شد.

براساس این برنامه که به قطعنامه 2231 شورای امنیت ضمیمه شد، مقرر شد که تحریم های هسته ای علیه ایران به حالت تعلیق درآید.

به گفته این استاد حقوق، در این رابطه باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری اش دستور اجرایی صادر کرد مبنی بر اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران در قلمرو مسائل هسته ای به حالت تعلیق درآید یا بعضا تعدیل شود.

او همچنین به روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریکا در سال 2016 و تصمیم او به خروج از برجام در سال 2018 اشاره کرد و ادامه داد: ترامپ نه تنها تصمیم به خروج از برجام گرفت، بلکه اعلام کرد که تحریم ها علیه ایران را در دو بازه زمانی 90 روزه و 180 روزه در مورد ایران برقرار خواهد کرد.

به گفته بیگ زاده بعد از خروج آمریکا و برقراری تحریم ها این مساله مطرح شد که ایران باید چه اقداماتی انجام دهد؛ بعد از بحث های بسیار و مشاوره با تیم های حقوقی خارجی چه از کشور بریتانیا و چه از کشور فرانسه این نتیجه حاصل شد که ایران دعوایی در چارچوب معاهده مودت در روابط اقتصادی و حقوق کنسولی علیه ایالات متحده مطرح کرده و همراه با آن تقاضای صدور دستور موقت کند.

این استاد دانشگاه به تشریح ادامه روند پیگیری این پرونده در دیوان پرداخت و گفت: به مجرد تقاضای صدور دستور موقت، دیوان باید خارج از موعد و زمان های تعیین شده، این مساله را بررسی کند.

منتها مشکلی که وجود داشت این بود که درخواست ایران برای صدور دستور موقت با تعطیلات قضات مواجه شد.

بنابراین به رغم آنکه به نظر می رسید می توانستند و زمان هم وجود داشت؛ اما اقدامی انجام ندادند و به همین دلیل یک فاصله زمانی 41 روزه بین درخواست صدور دستور موقت از سوی ایران و تشکیل جلسه استماع ایجاد شد.

وی ادامه داد: در این فاصله زمانی، رییس دیوان که از کشور سومالی است براساس بند 4 از ماده 79 قواعد دادرسی دیوان، نامه ای را برای وزیر خارجه آمریکا ارسال کرد تا اقداماتی انجام ندهد که مانع اجرای دستور موقت احتمالی دیوان شود.

البته ایالات متحده وقعی به نامه رییس دیوان ننهاد و نهایتا اعلام کرد که این دعوا برجامی است و ربطی به معاهده مودت ندارد.

بیگ زاده با بیان اینکه به رغم این واکنش آمریکا، دیوان تصمیم گرفت که جلسه استماع برگزار شود و دستور موقت صادر شد، تاکید کرد: خواسته ایران در دستور موقت این بود که کلیه تحریم های آمریکا اعم از تحریم های فراسرزمینی و تحریم های آمریکا شامل تحریم های اولیه و ثانویه به حالت تعلیق درآید تا رسیدگی در ماهیت انجام شود.

در کنار آن مسائل دیگری مانند فروش هواپیما و قراردادهایی که بعد از برجام منعقد کردیم نیز کماکان اجرا شود.

مبنای حقوقی دستور موقت وی در رابطه با مبنای حقوقی دستور موقت نیز توضیح داد که این مساله هم در ماده 41 اساسنامه دیوان و هم در قواعد دادرسی دیوان مواد 73 تا 79 ذکر شده است و بر همین اساس بود که رییس دیوان به استناد بند 4 ماده 79 نامه ای را برای آمریکا ارسال کرد.

بیگ زاده با اشاره به اینکه با توجه به رویه دیوان برای آنکه دولتی بتواند دستور موقت اخذ کند، حداقل اثبات 4 شرط لازم است، تبیین کرد: نخست صلاحیت اجمالی یا علی الظاهر، دوم ورود خسارات جبران ناپذیر که دولت متقاضی باید به ظاهر ثابت کند که خساراتی که بر اثر اقدامات دولت مقابل وارد می شود جبران ناپذیر است؛ سوم بحث باورپذیری یا اقناع کنندگی خواسته اصلی خواهان است و چهارم بحث فوریت امر است یعنی باید ثابت شود که وضعیت، وضعیتی فوری است.

وی ادامه داد: به همین دلیل ایران نیز لوایحش را بر اساس این 4 شرطی که دیوان برای صدور دستور موقت به آن توجه می کند، استوار کرد و قرار شد که در این 4 محور صحبت هایی صورت بگیرد.

اما ایالات متحده حول مسائل دیگری صحبت می کرد.

این سخنران تاکید کرد: ایالات متحده در این صحبت ها تاکید داشت که دعوا ناشی از برجام است و ربطی به معاهده مودت ندارد؛ بنابراین باید در چارچوب مکانیزم برجام حل و فصل شود.

در عین حال اگر قرار باشد در چارچوب معاهده مودت بررسی شود، آمریکا درباره ماده 20 این معاهده که مساله امنیت ملی طرفین را مطرح می کند ادعاهایی دارد و می گوید با توجه به اقدامات ایران همچون اعمال تروریستی و ایجاد نابسامانی در منطقه، منافع ملی آمریکا در خطر است و به همین دلیل واشنگتن دست به چنین اقداماتی زده است؛ بنابراین ماده 20 این موارد را استثنا کرده و ایران نمی تواند به استناد آن اقامه دعوا کند.

دکتر بیگ زاده ادامه جلسه دیوان را بعد از جلسه استماع و شور ابتدایی این گونه تشریح کرد: بعد از پایان استماع، رییس دیوان بر اساس پرسش نامه یا درخواست کتبی، از قضات می خواهد که نظر خود را اعلام کنند و بعد از آن با توجه به نظرات، گروه اکثریت و اقلیت تعیین می شود.

از میان اکثریت، کمیته نگارشی تعیین می شود و این کمیته، قرار، رای یا نظر مشورتی را انشا می کند و طی دو بار بازخوانی در نهایت این نظر، رای یا قرار آماده می شود و دیوان با حضور نمایندگان طرفین، آن را توسط رییس قرائت می کند.

باید توجه داشت که در دیوان قضات رای ممتنع ندارند.

قرار موقت در سه محور عضو حقوقی تیم ایران در دادگاه لاهه در مورد قرار موقت گفت که این قرار شامل تمام مواردی که ایران خواستار آن شده بود، نیست.

او افزود: در سه محور این قرار توسط دیوان مورد توجه قرار گرفت؛ نخست اینکه تمام مسائل بعد انسان دوستانه دارد یعنی خواسته هایی از ایران که ابعاد بشردوستی داشته شامل دارو و تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و قطعات هواپیما و خدمات مربوط مورد توجه دیوان قرار گرفت.

محور دوم اینکه دیوان، ایالات متحده را مکلف می کند که موارد ذکر شده را مورد توجه قرار دهد.

یعنی تعهدات ایجابی برای آمریکا در نظر بگیرد و آن کشور را مکلف می کند که باید امکان موارد گفته شده را با توجه به ابزار و روش های موردنظر فراهم کند.

بنابراین این دستاورد بسیار مثبت قرار موقت است که ایالات متحده را مکلف می کند که باید اقداماتی را در زمینه دارو، مواد غذایی، کشاورزی، قطعات هواپیما و خدمات هوانوردی انجام دهد.

همچنین آمریکا باید مکانیزم لازم برای نقل و انتقال پول برای پرداخت این موارد را نیز فراهم کند.

بیگ زاده محور سومی را که در قرار مورد توجه قرار گرفت تکلیف هایی برای هر دو طرف ایران و آمریکا عنوان کرد و ادامه داد: در این محور از طرفین خواسته شده اعمالی را انجام ندهند که وضعیت را وخیم کند و در آینده مشکل زا شود.

عدم پایبندی آمریکا به توصیه های دستور موقت در ادامه این نشست علمی، استاد دانشگاه شهید بهشتی به این پرسش اشاره کرد که آیا آمریکا می پذیرد اعمالی را انجام ندهد که اوضاع وخیم شود و توضیح داد: اواخر جلسه استماع ایران، آمریکا توصیه نامه ای را تنظیم کرد و به تمام نهاد های بین المللی خارجی اخطار داد که اگر می خواهند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند تحت تحریم های آمریکا قرار خواهند گرفت.

این مساله بیانگر آن است که ایالات متحده خیلی مایل نیست به دستور موقت پایبند بماند.

بیگ زاده به نمونه های دیگری از عدم پایبندی آمریکا به دستور موقت دیوان در قبال کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت در مهم ترین مورد، آمریکا در تعارض با حکم موقت دیوان در پرونده برادران لاگراند که با شکایت آلمان همراه بود، آنها را اعدام کرد.

این مساله سبب شد که دیوان در ماهیت دعوا در قضیه برادران لاگراند اعلام کند که دستور موقت الزام آور است.

همچنین وی به تاریخچه عدم اجرای دستور موقت توسط ایران نیز اشاره کرد و گفت: ایران نیز دو بار دستور موقت را اجرا نکرده است؛ نخست در قضیه شرکت نفت ایران و انگلیس بود که دولت مصدق آن را اجرا نکرد و دیگری در قضیه کارکنان دیپلماتیک و کنسولی آمریکا در تهران.

بیگ زاده با این توضیحات ادامه داد: در نهایت در سال 2002 بالاخره صراحتا دیوان اعلام کرد که دستور موقت لازم الاتباع است و طرفین مکلف به اجرای آن هستند.

ابهام در استفاده آمریکا از حق وتو این مقام حقوقی درخصوص اعتبار دستور موقت نیز توضیح داد: علی القاعده این دستور موقت باید اجرا شود و دیوان نه تنها آمریکا را مکلف کرده که این دستور را انجام دهد؛ بلکه خواستار تضمین این کشور نیز شده است.

وی با اشاره به اینکه در ظاهر امر آمریکا می خواهد نسبت به این مساله بی اعتنایی نشان دهد گفت: چند راه حل در این رابطه ممکن است قابل تصور باشد؛ حالت نخست این است که طبق بند یک ماده 94 منشور سازمان ملل متحد، ایران به شورای امنیت رجوع و اعلام کند که آمریکا دستور موقت را اجرا نمی کند.

حال این پرسش مطرح می شود که آیا آمریکا می تواند از حق وتوی خود استفاده کند یا خیر.

وی توضیح داد: این مساله که در انتهای بند 3 ماده 27 منشور آمده، محل اختلاف است.

در آنجا گفته شده که اگر کشوری طرف اختلاف باشد از دادن رای امتناع خواهد کرد.

لذا رویه خیلی روشن نیست که آمریکا می تواند از حق وتوی خود استفاده کند یا خیر.

یعنی در مواردی استفاده شده و در مواردی خیر.

بیگ زاده همچنین تاکید کرد که با توجه به خشمی که آمریکا اکنون دارد احتمالا اگر این پرونده به شورای امنیت برسد، آنها از حق وتوی خود استفاده خواهند کرد.

البته در صورتی که قرار باشد قطعنامه ای به تصویب برسد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در مرحله فعلی با توجه به یادداشتی که آمریکا برای خروج از معاهده مودت نوشته و در آن به ادعاهایی در رابطه با تغییر اوضاع و احوال ناشی از اقدامات تروریستی از سوی ایران استناد کرده، گفت: ایران باید این وضعیت ناشی از اقدامات تروریستی را کاملا رد کند و پاسخی به آمریکا بدهد.

درواقع طی یک سالی که آمریکا از معاهده مودت خارج شود ایران امکان اقامه دعوی در موضوعات دیگر را نیز دارد.

هنر حضور ایران در لاهه در ادامه این نشست دکتر سیدحسین سادات میدانی، استاد دانشکده روابط بین الملل و یکی از اعضای حقوقی تیم ایرانی در دیوان بین المللی دادگستری به ایراد سخنرانی پرداخت و در ابتدا گفت که حضور در دیوان بین المللی دادگستری یک سیاست و هنر است و علاوه بر داشتن یک پرونده قوی از بعد حقوقی، نیازمند هنرمندی بسیار بالایی است.

به گفته وی ساخت پرونده فقط دانستن نظام حل و فصل اختلافات و اساسنامه دیوان نیست بلکه مجموعه ای از مهارت ها و هنرمندی هاست.

همچنین سادات میدانی با تاکید بر اینکه حضور در محافل بین المللی یک کار دیپلماتیک نیست، افزود: شاید خیلی ها فکر کنند یک دیپلمات موفق می تواند کار وکالت را نیز به خوبی انجام دهد که این طور نیست؛ بلکه در ساخت دعاوی تفکر آموزشی و دیپلماتیک نباید وجود داشته باشد.

وی در رابطه با تشکیل تیم حقوقی در دیوان نیز توضیح داد که نخستین گام تعیین نماینده رابط است و مساله بعد تعیین وکلا و مشاوران است که بهتر است وکلا با توجه به ترکیب قضات و زبان اصلی آنها حال چه فرانسوی زبان و چه انگلیسی زبان مسلط باشند.

استاد دانشکده روابط بین الملل در رابطه با ساخت یک دعوا در دیوان نیز گفت که این مساله بستگی به نوع دعوا دارد و ادامه داد که 175 پرونده ای که تاکنون در دیوان عرضه شده، سه دسته هستند شامل: حکمی، موضوعی و حکمی و موضوعی سادات میدانی در این رابطه که چرا یک دولت به دیوان بین المللی دادگستری رجوع می کند نیز به چند عامل اشاره کرد و گفت: نخست اینکه دولتی مایل است اختلافش از فضای دوجانبه صرف به یک موضوع بین المللی تبدیل شود.

دیگر اینکه می خواهند این موضوع و اختلاف علنی شود.

همچنین برخی کشورها به ترکیب روز دیوان نیز توجه دارند و سپس به آن رجوع می کنند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 28مهر1397 ، کدخبر: 3454260 : www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: ایران - بین المللی - سازمان ملل متحد - سازمان ملل - دادگاه لاهه - دادگاه - حقوق - دادگستری - دکتر - دانشجویان - اطلاعات - لاهه - شکایت - برگزار - آمریکا - کارشناسی ارشد - کارگاه - تهران - دکترا - تحریم - حقوقدانان - ارشد - کشور - بریتانیا - سخنرانی - دانشگاه - مذاکرات - هسته ای - برنامه - مذاکره

آخرین اخبار سرویس:
رونمایی ازهفت اثر فرهنگی مرتبط با حوزه ایثار و شهادت در سمنان

مجلس تدوین قوانینی برای اسلامی سازی اقتصاد را در دستور کار دارد

ملاقات ملی پوش ایران با خواننده زن مطرح/عکس

دولت زمینه مهاجرت معکوس را فراهم کند

طی گزارشی عنوان شد پیگیری های بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) درباره خانه های ده ونک

جزییات نامه تعدادی از وزرا به رهبری درباره CFT و پالرمو به روایت مطهری

دستاوردهای عمرانی و علمی میوه درخت چهل ساله نظام اسلامی است

حماسه 2 بهمن ارومیه؛ مسجدی که به توپ بسته شد

حل مشکلات خانواده شهدا باید سرلوحه کار مدیران باشد

مخالفان افزایش سن ازدواج کودکان چه می گویند؟

دوم بهمن نماد مقاومت مردم ارومیه در برابر طاغوتیان است

40 فقره جهیزیه به نوعروسان یزد در دهه فجر اهدا می شود

تایید نامه وزرای دولت به رهبر انقلاب درباره لوایح چهارگانه FATF | کدام وزرا نامه را امضا کردند؟

تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایر ایران رد شد/ شوخی لاریجانی با نماینده پاوه

رونمایی از بسته موسیقیایی ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

تاکید بر اطلاع رسانی روحانیان برای گسترش ارزش های دینی کارآفرینی در جامعه

تدارک گسترده سیمای قرآن در دهه فجر فاطمی

عزت و استقلال بزرگترین ثمره انقلاب اسلامی

ضرورت استفاده مشمولان از فرصت ثبت شبا

مستندات جانبازی حسین فریدون موجود است

اعزام 4068 مددجوی یزدی به اردو های زیارتی و آموزشی

ارسال لایحه مشارکت بخش عمومی- خصوصی به مجلس شورای اسلامی

انتصاب فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج

محمدرضا باهنر:
 
 احتمال ریاست ابراهیم رییسی بر قوه قضاییه/ شنبه نتیجه پالرمو و cft مشخص می شود

کارگاه آموزشی مدیریت مصرف رسانه در خانواده برگزار می شود

شهرداری ها می توانند 80 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی منتشر کنند

دانشگاه ها به هویت شهر مقدس قم توجه داشته باشند

مطالبه گری حق والدین است

آغاز ثبت نام دوره آموزشی حدیث خوانی و فهم حدیث «شمیم عترت»

رازی که محب اهری در آخرین روزها به رضا رفیع گفت

کاهش پرونده های قضایی در گرو تقویت شورای حل اختلاف

هوای تهران همچنان برای گروه های حساس ناسالم است

آیا حسین فریدون جانباز است؟

استخدام متصدی امور داخلی در یک شرکت باربری حمل اثاثیه در تهران

قابلیت "بلاک کردن" به اسپاتیفای افزوده شد

استخدام فروشنده مجرب با بیمه و مزایا درگروه چرم درسا/تهران

برنامه کاری مجلس تغییر کرد +جزییات

توانمندی ایران در حوزه موشکی محصول دفاع مقدس است

فرودگاه امام خمینی، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

فوروارد پیام در واتس اپ محدود می شود؛ جلوگیری از انتشار شایعه

چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران/1 دو گروه روحانیونی که امام را یاری کرد

مستندات جانبازی حسین فریدون موجود است

جهانگیری:دشمن بداند تحریم ها هیچ تاثیری بر ما نمی گذارد

نامه تعدادی از وزرا به رهبر معظم انقلاب برای تسریع در رسیدگی به لوایح FATF در مجمع تشخیص

برپایی نمایشگاه های انقلاب در مدارس کرمانشاه

دیدار مجدد پس از 30 سال چشم انتظاری

22 عنوان کتاب پرفروش پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه تجدید چاپ می شود

دوره «سیری در نهج البلاغه» از سوی جامعه الزهرا(س) برگزار می شود

سؤالات اساسی خبرنگاران هرمزگانی بی پاسخ ماند/ دادستان مانع هدررفت منابع ملی شود

فارس من| تخصیص بودجه به محض پایان زیرسازی جاده چادگان به اصفهان

نشست ویژه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در خصوص نماینده ملکان

فضاسازی فاطمی در دهه فجر رعایت شود

مطهری: احتمال تصویب لوایح CFT و پالرمو در مجمع قوت گرفته است/ اسنادی درباره شکنجه اسماعیل بخشی به نمایندگان ارائه نشد

دوم بهمن نماد مقاومت مظلومانه یک ملّت در برابر فزون طلبی غاصبان حکومت ستم شاهی بود

قیام دوم بهمن مردم ارومیه نقش مهمی در اضمحلال رژیم ستم شاهی داشت

حسن بکلو: روستاهای برق رسانی شده بعد از انقلاب در آذربایجان غربی 30 برابر شده است

تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان کلید خورد

کلیات لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور تصویب شد

باید به بحث درمان در تامین اجتماعی کمک کنیم/بودجه وزارت کار در شان این وزارتخانه نیست/کارخانه های زیرنظر تامین اجتماعی زیرنظر بورس بروند یا واگذار شوند

سازمان های مشمول قانون مدیریت بحران کشور مشخص شد

مصوبه مجلس: تصدی دولت در صنعت خودرو پایان یافت

شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

BRT در بندرعباس تا پایان سالجاری عملیاتی می شود

رازی که محب اهری در آخرین روزها به رضا رفیع گفت

موضوع فتنه 88 مناظره دوم زاکانی و تاج زاده فردا برگزار می شود

ماجرای ترک های برج میلاد چیست؟

گفتمان انقلاب اسلامی نتیجه معرفتی تاریخ تشیع است

اخبار کوتاه فرهنگی از آذربایجان غربی

مدیرکل اوقاف استان قم: از ظرفیت نهادهای مردمی در اجرای طرح های فرهنگی اوقاف استفاده می کنیم

نشست نخبگانی «جریان های فرقه ای و آینده وحدت در جهان اسلام» برگزار می شود

مجوز ترخیص 85 درصد قطعات واگن های مترو اخذ شد

پنج شرط هم نشینی با علما و روحانیان

مسئولان برای رفع مشکلات اقتصادی به جوانان میدان دهند

حل مباحث اقتصادی گرفتار افراط تفریط نشود

چرا موسوی خویینی ها علیه هاشمی سخن گفت؟

ورزقان، سردترین شهر ایران شد

بیش از 600 نفر با شهردار قرچک ملاقات کردند

انتشار کتاب «استراتژی های ترامپ برای مشاوره املاک»

احتمال بازگشت الواح هخامنشی به ایران تا دو ماه دیگر

جزییاتی از تکاپوی سازمان مجاهدین خلق در کمیته استقبال

دو عامل مهم در پیدایش کودکان خیابانی

تذکرات کتبی چند نماینده به روحانی

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی بیمه تجارت نو وارد فازاجرایی شد

دستگیری خبرنگار پرس تی وی موجی از آزادی خواهی در میان زنان به راه انداخته است

استخدام درجه دار در نیروی انتظامی استان قزوین

آغاز طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در جنوب شرق کشور از 6 بهمن ماه

انواع ویزای کانادا چیست؟

مهمان برنامه زاویه مشخص شد

کلیات لایحه «مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور» تصویب شد + تفکیک آراء

برگزاری اجلاس بین المللی «مسجد»در بندرعباس

افتتاح طرح «پروانه» و گذرهای فرهنگ و هنر همزمان با دهه فجر

سروش محلاتی درباره «فاجعه دین فروشی» بحث می کند

«دلالت های تربیتی فلسفه زیبایی شناسی» بررسی می شود

همایش استانی «سیره فاطمی» در ایلام برگزار می شود

نشست علمی «فقه نظام ؛ نظام سازی یا نظام یابی» برگزار می شود

برگزاری کرسی ترویجی «تناسب وجودی به مثابه معیار بنیادین برای ارزش اخلاقی»

ظریف نتوانست اعضای مجمع را درباره لوایح پالرمو و CFT قانع کند

لاهوتی: راهی جز پیوستن به FATF نداریم

کاهش پرونده های قضایی در گرو تقویت شورای حل اختلاف

روایت مطهری از نامه تعدادی از وزرا به رهبری

پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه

پشت صحنه پیروزی ایران در لاهه