مطالب مرتبط:
FATF، تمدید تعلیق و چشم انداز آتی
FATF، تمدید تعلیق و چشم انداز آتی
آغاز نظام جدید حکومت ریاستی در ترکیه و چشم انداز آتی
استقبال از تصمیم FATF در تمدید تعلیق ایران از شمول اقدامات سخت مالی و بانکی
استقبال سفارت انگلیس در تهران از تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 08:412018-10-21سياسي

FATF، تمدید تعلیق و چشم انداز آتی_* علیرضا اکبری


ایرنا- اجلاس شورای عمومی FATF روز جمعه 27 مهرماه، تصمیم گرفت که؛ تعلیق اقدامات تقابلی (تنبیهی) علیه ایران، را تا چهار ماه آینده، مجدداً تمدید کند.

- تهران- ایرنا- اجلاس شورای عمومی FATF روز جمعه 27 مهرماه، تصمیم گرفت که؛ تعلیق اقدامات تقابلی (تنبیهی) علیه ایران، را تا چهار ماه آینده، مجدداً تمدید کند.

ایران هنوز در لیست سیاه است اما در وضعیت تعلیق از اعمال اقدامات تقابلی قرار دارد.

دستورالعمل های FATF, از جمله CFT، اینک توسط مراجع داخلی، در کانون تصمیم و اقدام، قرار دارد.

توجه به هشت نکته مهم، در این خصوص تأکید می شود.

1 - اجلاس شورای عمومی FATF روز جمعه 27 مهرماه، تصمیم گرفت که؛ تعلیق اقدامات تقابلی (تنبیهی) علیه ایران، را تا چهار ماه آینده، مجدداً تمدید کند.

ایران هنوز در لیست سیاه است اما در وضعیت تعلیق از اعمال اقدامات تقابلی قرار دارد.

ما نزدیک به دوسال است که به دلیل درخواست مهلت، تا اجرای کامل استانداردهای نظارتی و کنترلی در هر سه/چهار زمینه (پولشویی، جرایم سازمان یافته، حمایت از تروریسم و سلاح های کشتارجمعی)، در وضعیت خاکستری به سر می بریم.

2 - مراجع تصمیم گیر ایران نیز در وضعیت رایزنی برای چگونگی تعامل با تمامی دستورالعمل های FATF هستند.

هرچند که لوایح چهارگانه، همه مطالبات FATF از ما نیست، اما، اگر لایحه CFT یا countering financing terrorism (مبارزه با حمایت مالی از تروریسم) به اجرا گذاشته شود، آنگاه هنوز اجرای کامل پروتکل برنامه اقدام و خواسته های ویژه FATF، موضوع اجلاس فوریه گذشته، باید تعیین تکلیف شود.

تا اجرای کامل همه آن موارد، ایران به وضعیت عادی بازنمی گردد.

این خلاصه تصمیم شورای عمومی کارگروه ویژه مالی FATF در اجلاس اخیر است.

چهار ماه بعد، در اجلاس فوریه آینده، نهاد کنترل مالی تصمیم خواهد گرفت که ایران را از کدام سو، از تعلیق خارج کند؟ آیا می توان ایران را از در وضعیت عادی خارج کرد؟ یا، از در وضعیت اقدامات تقابلی (یا تنبیهی)؟ رمز عبور ایران از دروازه کشورهای عادی ، اجرای کامل توافقنامه برنامه اقدام و نیز تأمین فهرست خواسته های ویژه است.

برنامه اقدام ، در واقع الگوی مطالبات FATF از هر کشور و تعهدات خاص هر کشور است.

ما هنوز اقدامات بیشتری را باید تا اجرای کامل برنامه اقدام ، به انجام برسانیم!3 - مدل تصمیم گیری شورای عمومی FATF بر اجماع استوار است.

در مدل اجماع، رأی منفی هر کدام از 37 عضو حاضر، مانع یک مصوبه است! در جمع اعضای حاضر، رأی ایالات متحده و شورای همکاری خلیج فارس، قاعدتاً علیه ایران است.

به علاوه، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی، اگر چه عضو شورا نیستند و حق رأی ندارند، اما، به عنوان اعضای ناظر، قدرت لابی و نفوذ علیه ما را دارند.

هم به لحاظ تعهدات باقیمانده ما، وفق برنامه اقدام (که در ژوئن 2016 آن را توافق کردیم) و مهمتر از آن، به علت عدم تحقق خواسته های ویژه FATF از ایران و نهایتاً بواسطه ترکیب شورای عمومی FATF، بعید است که بزودی وضع ما در این سازوکار بین المللی، عادی شود.

حداکثر و خوشبینانه اینکه، وضعیت تعلیق اقدامات تقابلی FATF علیه ایران ، باز هم تمدید شود.

4 - فرض بگیریم جمهوری اسلامی همه لوایح چهارگانه را اجرایی کند و ابعاد برنامه اقدام را به طور کامل عمل کند و نیز، مطالبات ویژه FATF را محقق سازد، همچنین فرض بگیریم که شورای عمومی، (FATF Plenary) نیز با اجماع آرا، بپذیرد که ایران متابعت کامل (Fully Compliance) دارد، لذا ما را از لیست سیاه خارج سازد، (هر دوی این فرض ها، مستلزم شروط و زمان قابل ملاحظه هستند)، آنگاه، ایران بایستی تحت نظارت گروه کارشناسان FATF و گروه منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقا/ یا MENAFATF در طول مدت زمان معینی، اثبات کند که؛ تمامی دستور العمل های این نهاد بین المللی، بر نظام مالی و پولی و ارزی کشور، اعمال شده و مکانیزم اعمال نظارت و بازرسی و گزارش دهی، جهت اطمینان دائمی و پیوسته ، از اجرای دستورات/ یا Recommendations، بر سیستم ها و فرآیندها و اقدامات مالی پولی ارزی ما، مستقر است.

5 - قاعدتاً شورای عمومی، هر سال سه نوبت نشست رسمی دارد و در فاصله هر چهار ماه، گزارش ها برای تأیید یا رد ادامه وضعیت کشور، به شورای عمومی منعکس می شود.

تقریباً چیزی شبیه به کارکرد نظام بازرسی و کنترل هسته ای که شورای حکام آژانس (IAEA) در وین، بر مبنای گزارش ها از وضعیت هر کشور عضو یا متعاهد، در نشست های دوره ای خود، نسبت به آن کشور، تصمیم می گیرد.

در صورت پذیرش کفایت اقدامات ایران از سوی شورای عمومی FATF، آنگاه ایران به عنوان یک کشور متعاهد، (نه عضو)، از دسته سوم -کشورهای متهم- وارد حیطه دوم از دسته بندی سه گانه قرار می گیرد.

یعنی کشوری متعاهد که در مسیر انطباق با مقررات قرار دارد.

این دسته از کشورها نیز خودشان بر حسب ضریب احتمال خطر سرمایه گذاری، رده بندی می شوند.

اما، در هر حال، برای خروج از لیست سیاه، تهران بایستی تمام استانداردهای چهل و چندگانه شفاف سازی و سلبی و ایجابی، تمامی ملاحظات پروتکل برنامه اقدام و نیز خواسته های ویژه ! FATF از ایران، را تبعیت کنند.

6 - تجربه ما در داستان هسته ای می گوید؛ ایران با پذیرش برجام، تمامی استانداردهای نظارتی، شفافیت ساز، کنترلی، ایجابی و سلبی هسته ای را، فراتر از نظام پادمانی NPT و پروتکل الحاقی و مکانیزم های نظارتی و دسترسی و بازرسی CTBT و حتی فراتر از آن را پذیرفت و به اجرا گذاشت.

در مقابل، بلوک های قدرت در نظام جهانی، تعهداتی در حوزه های تکنولوژیک و غیر آن، در قالب برجام و فراتر از آن، به ایران دادند.

ایران در نخستین گام و مرحله، هرآنچه را که توسط بلوک های قدرت، اقدامات اطمینان ساز تعریف می شد، به انجام رساند و منتظر شد که مابه ازای آن را در گام ها و مراحل بعدی، دریافت دارد.

با شفاف سازی هسته ای و غیرهسته ای (اقدامات اطمینان ساز ما)، نگرانی تمامی بلوک های قدرت، از آنچه راجع به ما ابهام داشتند، برطرف شد! سپس نوبت به پیمان شکنی طرف مقابل شد.

بنده معتقد به تقسیم کار سازمان یافته بین بلوک های قدرت غربی در این خصوص نیستم، اما، در هر حال، اقدام دولت ایالات متحده در پیمان شکنی از برجام، مطلقاً به زیان منافع ملی حیاتی ایران تمام شد!7 - اینک نیز، یک احتمال وجود دارد که، با اجرای کامل تمامی دستورالعمل های FATF و برنامه اقدام و خواسته های ویژه ، توسط ایران و پس از آنکه (برخی)بلوک های قدرت در نظام جهانی، از آشکارسازی مکانیزم های مالی پولی ارزی حیاتی ایران و دسترسی به گلوگاه های مهم اقتصادی ایران اطمینان حاصل کردند، آنگاه، با اعمال نفوذ در ارکان و بخصوص شورای عمومی FATF، کماکان ایران را در تنگنای کشورهای پرخطر نگه دارند.

شخصاً، معتقدم که ای کاش ممکن بود تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران ، بارها تمدید می شد و تا حل و فصل مسائل امنیتی و اقتصادی ناشی از چالش برجام، ما تعهد جدیدی را در خصوص FATF، نمی پذیرفتیم، هرچند که بعید به نظر می رسد تمدید تعلیق در کوتاه مدت، به عادی شدن وضع ایران، بینجامد!8 - قاعدتاً ما می بایست سهم ملاحظات ملی را در اجرای مقررات FATF، افزایش دهیم، تنها ابزار ما در این خصوص، پروتکل برنامه اقدام و تعدیل خواسته های ویژه FATF است.

ایران که از 2012 با FATF مرتبط شد، پس از برجام، در تابستان 2016، در مورد سند برنامه اقدام ، با نهاد اجرایی FATF به توافق رسید.

آن چارچوب، قاعدتاً حسب ملاحظات اجماع 1+5 بر برجام بود.

با خروج امریکا از برجام، طبعاً شرایط تغییر یافته و حتماً ضرورت دارد که در متن برنامه اقدام ، بازنگری کنیم.

از آنجا که تکرار تجربه اعمال پادمان های فراپروتکل هسته ای و عهدشکنی طرف مقابل، در FATF نیز منتفی نیست، لذا، ضروریست که موضوع بازنگری در پروتکل برنامه اقدام و تجدید نظر در فهرست خواسته های ویژه FATF از ایران را، در دستور مذاکرات فیمابین قرار دهیم.

فعلاً که بهترین حالت، تداوم تعلیق اقدامات تقابلی است، شاید بتوان ملاحظاتی را برای تأمین بخشی از حقوق و منافع خودمان، در متن جدید برنامه اقدام، لحاظ کنیم.


کلید واژه ها: ایران - تصمیم - تعلیق - شورای - اجلاس - برنامه - شورای همکاری خلیج - مطالبات - تروریسم - عربستان سعودی - مالی - جمعه - کشور - ایالات متحده - شورای همکاری - حمایت - مراجع - تصمیم گیری - سیاه - لیست - عربستان - دروازه - اکبری - جرایم - سعودی - سلاح - منفی - خلیج - رژیم

آخرین اخبار سرویس:
غفاری در گفت و گو با فارس: توسعه یافتگی باید گره گشایی به همراه داشته باشد

دوچرخه مخاطبان آینده را پرورش می دهد

حضرت آقا دستور دادند مقدمات ساخت 180 سو را فراهم کنیم/ اکنون می توانیم آی آر 6 را آماده سازی کنیم

اوقات شرعی چهارم بهمن در سمنان

خط شکنی های دانشجویان در شرایط سخت اقتصادی/ با درآمد 600 هزار تومان ازدواج کردم!

جزییات بازدید پادشاه اسپانیا از غرفه گردشگری ایران/ ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران+عکس

راه آهن تهران - مشهد کی برقی می شود؟

نگاهی به داخل اولین هتل فضایی لاکچری جهان +تصاویر

تراژدی ویلچر و پله

سردار نقدی: مراقب نفوذی ها باشیم

تفاوت های تربیت دختر با پسر

توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات

عناوین روزنامه های سیاسی 4 بهمن 97/ به توصیه غربی ها اعتماد نکنید +تصاویر

توسعه اشتغال روستایی و توجه به مناطق کمتر برخوردار خراسان شمالی

تیپ خانم سوپراستار با کاپشن و دامن/ عکس

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

تولد سرکاری «سارا بهرامی» /عکس

تشخیص آلزایمر 10 سال زودتر با آزمایش خون

نگاه بدبینانه یک نماینده درباره سرنوشت SPV/ نقوی: اروپایی ها هیچ فرقی با آمریکا ندارند

سایه شوم فساد برسر «شهرزاد» /لزوم واقع نگری در تصویب قوانین کودک همسری/افق های روشن نفتی ایران

ذی نفعان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه کسانی هستند؟

وعده سوییس برای اجرایی شدن SPV

مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند جهاد و روحیه انقلابی است

آخرین وضعیت پرونده قضایی یاشار سلطانی

شگرد راه بینداز و جا بینداز برای تکرار خسارت محض

«قبول کنیم اشتباه کردیم» واقعا، آقای روحانی؟

حوزه مدرس نهج البلاغه تربیت کند/ نسل امروز کوتاهی ما را نمی بخشد

چه کسانی از تخریب قطعه سازان سود می برند؟

ارامنه و انقلاب اسلامی

عدم مقاومت اتحادیه اروپا در برابر آمریکا، نشانه مرگ سیاسی این اتحادیه است

این افراد همواره از آسایش و خیر و برکت در زندگی برخوردارند

رفتار پدر موشکی ایران هنگام انجام یک تِست ناموفق چگونه بود؟

پوتین از برگزاری نشست روسیه - ایران - ترکیه خبر داد

خیرینی که لبخند را بر لب زندانیان محکوم به قصاص نشاندند

افشاگری امیر پوردستان درباره پول های داعشی

تاکید پوتین و اردوغان بر عملی ساختن توافقات درمورد سوریه

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

وزیر دفاع ونزوئلا: رییس جمهوری تحمیلی را نمی پذیریم

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

نفرمودید پاسخ چه بود

تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری

چگونه رابطه جنسی تان را رمانتیک تر کنید؟

آموزش در حوزه علمیه متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

روحانیون شاغل از حوزه فاصله نگیرند

3 درس خارج در استان سمنان رسمیت پیدا کرده است

فیلمی که AFC از مرتضی پورعلی گنجی بعد از بوسیدن دست مادرش منتشر کرد

شهادت همچون میوه ای است که نمی توان آن را نارس از درخت چید

گفت و شنود/ مصوبه!

سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه ولایت فقیه

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

روایتی از دیدار رهبر انقلاب با ماندلا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 4 بهمن 97

32 نقطه حادثه خیز در جاده های استان مرکزی وجود دارد

نماینده مجلس ترکیه: آماده گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم

نزاع ترامپ و رییس مجلس آمریکا بالا گرفت| پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

محسن رضایی: نباید نشانی غلط به مردم داد

عکس سلطان سکه در کتب ادعیه حرم امام رضا(ع) واقعیت دارد؟+تصویر

دیدار سراج با مقام سازمان ملل در امور مقابله با موادمخدر و جرم

خوزستان در جنگ و انقلاب خودش را به اثبات رساند

باجناق چترباز!

عکس نوشته/ آیت الله العظمی سبحانی: مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

عجیب ترین ماشین عروس دنیا/ عکس

چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1397

4 بهمن 1357؛ محاصره مهرآباد

انتصاب مدیران کل زندان های دو استان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: سخنان رییس جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

نخستین کنگره شهدای مقاومت برگزار می شود

برگزاری کنگره شهدای مقاومت موهبت الهی در عصر غربت شهداست

ترویج سبک زندگی شهدا مقدمه ای برای بنای جامعه ای شهیدپرور است

لایحه جامع انتخابات چه زمانی به مجلس می رود؟

فیلم/ غارت بزرگ

ویدئو / پنج راه ساده برای افزایش خلاقیت

آگاهی مدنی یک روزه دست یافتنی نیست

مشهد می تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان های معاند باشد

نشست هم اندیشی ترویج معارف صحیفه سجادیه در عرصه بین الملل در بندرعباس

محبت به ولی عصر(عج)؛ نجات بخش در قیامت/ میزان سنجش عمل شیعیان عصر غیبت امام زمان است

کاروان قرآنی انقلاب در زادگاه امام راحل

محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان ـ اهواز

تقدیر قرآنی متفاوت/ محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان در اهواز برگزار شد

تفاوت علایم و شرایط ظهور چیست؟

برنامه های حضور «کاروان قرآنی انقلاب» در خوزستان اعلام شد

تجلیل کاروان قرآنی انقلاب از فعالان قرآنی استان مرکزی

تصاویر/ نشست «نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی» با حضور استاد قرائتی

افق های روشن نفتی ایران

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

خصلتی که خداوند آن را دوست دارد

شایعات درباره همسر بن سلمان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

لاریجانی: 95 درصد مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

دریافت تندیس و لوح «واحد صنعت سبز» توسط شرکت پتروشیمی نوری

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

FATF، تمدید تعلیق و چشم انداز آتی_* علیرضا اکبری

FATF، تمدید تعلیق و چشم انداز آتی_* علیرضا اکبری