مطالب مرتبط:
کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود
کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود
کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود
کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانک گره از کار ما نگشود
کشاورزان خراسان شمالی برای امهال وام بانکی تعجیل کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 05:252018-10-21اقتصادي

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانکی گره از کار ما نگشود


طرح امهال وام بانکی کشاورزان در حالی ابلاغ شده که کشاورزان خراسان شمالی از چگونگی اجرای آن گلایه دارند و می گویند که اجرای طرح با این شرایط نمی تواند گرهی از مشکلات آنان را بگشاید.

- به نقل از ایرنا کشاورزان می گویند شرایط برای امهال وام بانکی به گونه ای است که با این شرایط عملا شمار زیادی از تولیدکنندگان مشمول آن نشده و نمی توانند از آن بهره ببرند.

یک کشاورز خراسان شمالی در این باره گفت: با این شرایط که بانک کشاورزی برای امهال وام ها اقدام می کند، مشکل و دردی از بدهکاران بانکی دوا نمی شود.

علی روحانی اظهار داشت: بانک اعلام کرده در صورت تامین اعتبار دولتی، وام امهال می شود و گرنه بعد از سه سال، میزان بدهی ها بیشتر شده و کشاورز به بانک بدهکارتر می شود.

وی گفت: بانک تنها به فکر بازپس گرفتن وامی است که پرداخت کرده و سه سال بعد کاری ندارد که دولت، اعتبار را تامین کرده است یا نه و در صورت عدم اقدام دولت، کشاورز باید سود و جریمه سه ساله این وام را نیز بپردازد.

یک کشاورز دیگر با بیان اینکه انتظار می رفت در طرح امهال، هزینه های مربوط به سود و جریمه وام کشاورزان نیز مشمول بخشیدگی شود، گفت: مشکل این است که بر اساس اعلام بانک، تنها سود مربوط به سه سال امهال، تقبل شده و کشاورز باید هزینه های سود و جریمه را در اقساط سه ساله بپردازد.

مجید قلی پور افزود: در سال های اخیر، خشکسالی ها و کاهش بارندگی، به شدت درآمدهای ما را پایین آورده و تقریبا همه کشاورزان به بانک ها بدهکار شده و در بازپرداخت آن درمانده اند.

وی اظهار داشت: ما نگران هستیم که همان اقساط را در سه سال چگونه پرداخت کنیم، توان ما بشدت کاهش یافته است و نمی توانیم حتی اصل وام را بپردازیم.

قلی پور تصریح کرد: بر اساس اعلام بانک، در امهال وام، اصل، سود و جریمه های دیرکرد کشاورزان بدهکار محاسبه و به عنوان یک وام جدید برای این تولیدکنندگان محاسبه می شود و وام جدید در سه سال برای کشاورز تقسیط می شود که دولت تنها سود سه سال امهال را پرداخت می کند.

این تولیدکننده تاکید کرد: کشاورزان متقاضی بخشیدگی سود و جریمه های بانکی هستند اما در این طرح، سود و جریمه ها بخشیده نمی شود بلکه در سه سال امهال می شود.

* بسیاری از کشاورزان مشمول نشدند معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی هم گفت: یکی از مشکلات در اجرای امهال این است که تنها کشاورزانی مشمول این طرح هستند که زمان سررسید وامشان تا 6 شهریورماه امسال بوده و بر این اساس، طرح مزبور شمار زیادی از کشاورزان را دربرنمی گیرد.

علی بهنام فر اظهار داشت: درخواست ما آن است که این شرط زمانی اصلاح شود و تمام کشاورزانی که زمان سررسید وامشان تا پایان امسال است بتوانند وام خود را امهال کنند.

وی با بیان اینکه این درخواست در حال پیگیری است و امید می رود به نتیجه برسد، افزود: مشکل دیگر در نحوه اجرای مصوبه هیات دولت است.

وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه ای که هیات دولت برای امهال وام های کشاورزان ابلاغ کرده، مقرر است سود و جریمه های کشاورزان بدهکار که تاریخ سررسید وامشان 6 شهریورماه امسال است بخشیده شده و اصل وام به مدت سه سال امهال شود اما اکنون بانک ها این مصوبه را با شرایط ذکر شده اجرا نمی کنند.

وی تصریح کرد: بانک ها برای امهال وام کشاورزان، اصل، سود و جریمه های دیرکرد وام را در قالب یک وام محاسبه کرده و با کشاورزان قرارداد منعقد کرده و آن را برای سه سال تقسیط می کنند و در این شرایط تنها سود و جریمه های سه سال مدت زمان امهال وام برای کشاورز بخشیده می شود و باید اصل، سود و جریمه های پیش از انعقاد قرارداد امهال را پرداخت کند.

بهنام فر در باره نگرانی کشاورزان از عدم اقدام دولت برای تامین اعتبار مورد نیاز این طرح، گفت: دولت پرداخت سود و جریمه های طرح امهال را تقبل کرده اما در صورتی که چنین نشود، بانک به ناچار آن را از کشاورز مطالبه خواهد کرد.

وی تصریح کرد: دولت ضمانت کرده که هزینه های سود و جریمه های بانکی را که امهال می شود، پرداخت کند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: اکنون 82 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این استان وجود دارد که بخش عمده ای از آنان به بانک ها بدهکارند و به علت مشکلات خشکسالی و کاهش درآمدها، در بازپرداخت وام، با مشکل رو به رو شده اند.

* کشاورزان خراسان شمالی برای امهال وام بانکی تعجیل کنندمعاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به ابلاغ امهال وام کشاورزان خسارت دیده از حوادث طبیعی، از آنها درخواست می شود هرچه زودتر برای امهال وام خود اقدام کنند.

سیدمحمود سیدالحسینی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس بند خ ماده 33 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه در سال 97، 14 هزار کشاورز استان مشمول استفاده از طرح امهال هستند.

وی افزود: کشاورزان بدهکاری که سررسید وامشان تا 6 شهریور ماه امسال بوده می توانند به همراه ضامن و وثیقه گذاران با مراجعه به یکی از شعب بانک کشاورزی برای امهال وام خود اقدام کنند.

وی تصریح کرد: در این طرح، وام کشاورزان تا سه سال امهال شده و دولت پرداخت سود تسهیلات این سه سال را تقبل کرده است.

سیدالحسینی گفت: اصل، سود و وجه التزام وام کشاورزان بدهکار تا تاریخ اقدام برای امهال وام، برای سه سال تقسیط می شود و سود این سه سال توسط دولت به بانک پرداخت خواهد شد از این رو کشاورزانی که زودتر برای امهال اقدام کنند، مبلغ کمتری را بابت سود و دیرکرد پرداخت خواهند کرد.

معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی افزود: میزان بدهی کشاورزان مشمول این طرح در استان یکهزار و 900 میلیارد ریال است.

وی با اشاره به اینکه برخی کشاورزان که تاریخ سررسید وامشان پس از 6 شهریورماه است از عدم شمول این طرح گلایه مندند، گفت: پیگیری هایی برای اینکه زمان تاریخ سررسید وام کشاورزان ، پایان امسال تعیین شود انجام شده که امید می رود به نتیجه برسد.

سیدالحسینی افزود: بار مالی این طرح برای دولت در صورتی که تمام کشاورزانی که تاریخ سررسیدشان تا پایان امسال است مشمول این طرح شوند در استان، 700 میلیارد ریال است.

معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی گفت: اکنون در این استان هشت هزار و 500 نفر از کشاورزان بدهکار و خسارت دیده از حوادث طبیعی و غیرمترقبه مشمول طرح امهال نشده اند و نمی توانند از این فرصت استفاده کنند.

* شرایط امهال وام کشاورزان اصلاح شود رییس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه براساس بخشنامه ابلاغی از سوی دولت وام کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه که تا 6 شهریور امسال سررسید شده، امهال می شود، گفت: باید این شرایط و زمان تعیین شده امهال تغییر یابد.

علی قربانی اظهار داشت: سال زراعی از مهرماه آغاز می شود و معمولا زمان سررسید وام کشاورزان پس از مهرماه است و بر این اساس عمده کشاورزان مشمول طرح امهال نمی شوند.

وی گفت: بانک ها مکلفند تسهیلات کشاورزان خسارت دیده را که سررسید شده تا تاریخ ابلاغ تصویب نامه مزبور یعنی شهریورماه، امهال کنند اما درخواست ما این است که وام هایی از کشاورزان که تاریخ سررسیدشان تا پایان امسال است، امهال شود.

قربانی گفت: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف است وام کشاورزان آسیب دیده از حوادث غیرمترقبه را به مدت سه سال امهال کند اما شرایطی که در بخشنامه ارسال شده آمده به گونه ای است که بخش زیادی از کشاورزان نمی توانند از این فرصت استفاده کنند.

قربانی گفت: این مصوبه نمی تواند دردی از مشکلات کشاورزان بدهکار را دوا کند و در این باره پیگیر هستیم و امیدواریم بتوانیم فرصتی را برای کمک به این تولیدکنندگان فراهم کنیم و وام بیشتری از کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه امهال شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اعتبار این طرح از منابع مربوط به حوادث غیرمترقبه تامین می شود و مشکلی برای تامین اعتبار پرداخت سود و جرائم وام بدهکاران وجود ندارد.

بانک مرکزی اعلام کرده است که تسهیلات بانکی دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه در سال زراعی 1397‏-1396 به مدت سه سال امهال می شود.

این بانک بر اساس بند (خ) ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه در ابلاغیه ای از بانک ها خواسته تا از طریق کارگروه مندرج در مصوبه دولت، مشمولان واجد شرایط امهال تسهیلات را معرفی کنند تا مراتب برای تامین هزینه سه ساله امهال به سازمان برنامه و بودجه کشور منعکس شود.

کارگروه موضوع بند (خ) ماده (33) قانون برنامه ششم توسعه موظف است، پس از اعلام استان هایی که در سال زراعی 96-97تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه قرار گرفته اند به عنوان مشمولان واجد بهره مندی از امهال تسهیلات به بانک های عامل معرفی شوند.

در ماده 33 برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده به منظور متنوع سازی ابزارهای حمایت از بخش کشاورزی، تامین و تجهیز منابع، توسعه و امنیت سرمایه گذاری، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ارزش افزایی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، در صورتی که کشاورزان از حوادث غیرمترقبه آسیب ببینند، ضمن بخشیدگی سود و کارمزد و جریمه وام های دریافتی آنان، نسبت به امهال اصل وام آنان به مدت سه سال اقدام کند.

تعیین میزان خسارت وارده توسط کارگروهی متشکل از جهاد کشاورزی، بانک مربوطه و فرمانداری شهرستان انجام می شود.

خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد و 82 هزار نفر بهره بردار این بخش هستند.

بر اساس اعلام مسئولان، بخش زیادی از کشاورزان استان به بانک ها بدهکار هستند.


کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزان - بانک - خراسان شمالی - جریمه - وام بانکی - بانکی - خراسان - شرایط - دولت - معاون برنامه ریزی - مشکل - کشاورزی - بدهکاران بانکی - مشکلات - امور اقتصادی - بانک کشاورزی - برنامه ریزی - هزینه - تامین - جدید - صورت - کاهش - خشکسالی - اقتصادی - انتظار - برنامه - روحانی - ایرنا - میزان

آخرین اخبار سرویس:
جدیدترین گمانه زنی در خصوص میزان افزایش حقوق کارمندان دولت

آخرین وضعیت ثبت سفارش واردات خودرو

برداشت سالیانه 600 میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی

از ظرفیت های سیستان و بلوچستان سهم ملی نبرده ایم

برداشت سالیانه 600 میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی استان

21 پیش بینی کارشناسی از بازار مسکن

خراسان شمالی 121 طرح آبرسانی روستایی را در دست اجرا دارد

امیدواری کشاورزان، دستاورد حضور وزیرجهاد کشاورزی در طارم

دولت یک میلیارد تومان به اتوبوسرانی بیرجند کمک کرد

افزایش جرایم سایبری در گیلان

ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران

مخلوط کنندگان خاک با گندم به 81 سال حبس محکوم شدند

برداشت سالیانه 600 میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی

استخدام مدرس مسلط به IELTS در کرج

سهم خانوار از پرداخت هزینه سلامت

استخدام نقشه کش صنعتی خانم مسلط به اتوکد در دفتر فنی

250 هزار جلد کتاب همزمان با هفته کتاب در کشور توزیع شد

استخدام منشی،حسابدار خزانه درشرکت مهندسی سازه صنعت بادبند

استخدام مهندس فروش،مهندس خرید در شرکت مهندسی طرح و ساخت دامون

خبر مهم در مورد بیمه تکمیلی معلمان

نبرد بر سر قیمت دلار / دو اتفاق جدید ارزی

افزایش قیمت خودرو؛ در حاشیه بازار یا با فرمول دولتی؟

استخدام کارشناس فروش حضوری،اسکنر مسیر آقا (دارای وسیله نقلیه)

استخدام منشی،کارشناس فروش حضوری،اسکنر مسیر در گیلان

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در تهران

مجوز 48 خانه مسافر در استان مرکزی صادر شده است

6 میلیارد ریال تسهیلات به زعفرانکاران دلیجان پرداخت شد

دولت به هشدارها توجه نکرد/رییس سازمان خصوصی سازی «واقعیت ها» را نگفت

6 میلیارد ریال تسهیلات به زعفرانکاران دلیجان پرداخت شد

70درصد پولشویی دنیا در آمریکا و اروپاست

توجه به معیشت مردم و اشتغال؛ از اولویت های استاندار جدید همدان

عرضه کنندگان بهبوددهنده نان، گران فروشی می کنند

روش هایی برای صرفه جویی در پوشک بچه

نحوه فروش بلیت هواپیما محل مناقشه آژانس ها و ایرلاین ها

پرداخت بیش از 500 میلیون تومان زکات در نکا

سطح علمی معلمان مدارس استثنایی از سایر مدارس بالاتر است/انتقاد از میزان اندک سختی کار/با مشکل کمبود نیرو مواجهیم

همت خیران سبزواری در حوزه کتاب و کتابخانه

بزرگ ترین پولشویی جهان در دانمارک/ آغاز تصمیم های جدید بنزینی/ نمایش وقاحت انگلیسی

کاهش قیمت طلا همسو با عقب گرد دلار

چیز کیک بیسکویت شکلاتی کرمدار

70 درصد پولشویی دنیا در آمریکا و اروپاست

استخدام کارشناس فنی آقا در یک شرکت معتبر در مازندران

استخدام مدل ساز و قالب ساز سرامیک در شهرک صنعتی شمس آباد

پیام پنهان بازگشت کارت سوخت

علت الزام به ارائه سیم کارت تلفن همراه به نام خریدار، هنگام خرید ارز اعلام شد

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک هلدینگ معتبر در تهران

دولت یک میلیارد تومان به اتوبوسرانی بیرجند کمک کرد

دولت یک میلیارد تومان به اتوبوسرانی بیرجند کمک کرد

ضعف در نظارت علت اصلی گرانی میوه

بهترین تصمیم برای حفظ قدرت خرید کارگران

استخدام کارشناس فروش حضوری در یک هلدینگ معتبر در خوزستان

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت زرین پلاستیک نیلگون در تهران

استخدام سرپرست خرید و تدارکات آقا در شرکت زرین پلاستیک نیلگون

استخدام مدیرفروش،کارشناس فروش حضوری،کارشناس فروش تلفنی

استخدام منشی در شرکت آتیه داران روماک در تهران

جزییات ساخت راه آهن بم – جیرفت/ ساخت طرح با بودجه دولتی

سیل گرانی مواد اولیه صنعت پوشاک را با خود برد

اتصال سیلوی قم به راه آهن در حال اجراست

خودروی بدون یورو 5 از ابتدای فروردین 98 شماره گذاری نمی شود

بیش از 80 درصد زیرساخت های توسعه ای چهارمحال و بختیاری در 40 سال اخیر ایجاد شده است

برای خرید آپارتمان در منطقه سهروردی چقدر باید هزینه کرد؟

تعطیلی واحدهای تولیدی را با حساسیت تعقیب می کنیم

تقسیم آپارتمان به قسمت های مشترک و اختصاصی چه اثراتی دارد؟

اما و اگرهایی در مورد خواص «آب کرفس»

آپارتمان های ریزمتراژ در صف فروش

کنایه رشیدپور به ساخت پراید و قیمت آن

استخدام پارکبان،پیک با موتور در یک رستوران معتبر در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک رستوران معتبر محدوده ی چیتگر شمالی

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در دفتر پیشخوان دولت

جدول نرخ سکه و ارز1397/8/29

قیمت خودروهای داخلی1397/8/29

استخدام کارشناس ارزهای دیجیتال،مسئول تحقیق و توسعه (R&D)

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مهندس تولیدو فرآوری و کارشناس رنگ کاری درچرمشهر ورامین

استخدام کارشناس فروش حضوری در یک هلدینگ معتبر در خراسان رضوی

اجرای دو هزار و 700 هکتار جنگل کاری در فارس

تـوافق اعضاء اوپک برای کاهش تولید نفت

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در استان فارس

استخدام مسئول ارتباط با مشتری در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام کارشناس DIGITALMARKETING در یک شرکت استارتاپی معتبر

استخدام مدیر اجرایی قوی،مدیر بازاریابی و فروش در تهران

استخدام نیروی خدماتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین برق در شرکت صنایع غذایی معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت پخش اطلس دینا در تهران

صادرات محصولات نانویی به 50 کشور/ نفوذ نانو در صنعت شیرآلات

مقایسه قیمت مصالح ساختمانی نسبت به پارسال

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی اصفهان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام اپراتور خط تولید،انبار دار،مسئول IT در یزد

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در کارخانه تولیدی در اصفهان

استخدام مدیر تولید و کنترل کیفیت در شرکت مهندسی در تهران

استخدام کمک انباردار آقا و مدیر تولید و کنترل کیفیت در تهران

استخدام حسابدار در یک صرافی معتبر در تهران

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در هرمزگان

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تهران

عرضه کنندگان بهبوددهنده نان، گران فروشی می کنند

دوربرگردان ارزی بانک مرکزی علیه بخش خصوصی

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانکی گره از کار ما نگشود

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانکی گره از کار ما نگشود