مطالب مرتبط:
اتحادیه اروپا: از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا محافظت می کنیم
نارضایتی متحدان اروپایی آمریکا از بازگشت تحریم ها علیه ایران
واکنش کمپانی های اروپایی در ایران به تحریم های آمریکا
آمریکا تحریم های جدیدی علیه ارتش چین و 33 فرد و نهاد روسی وضع کرد
محافظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های فرامرزی آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 04:262018-10-21بين الملل

چگونه تحریم های آمریکا هووهای روسی و اروپایی سوییفت را محبوب کرد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل خبرگزاری دانشجو ، شهر لئولپ در قلب بلژیک شهری با استانداردهای بالای زندگی به شمار می رود؛ شهری با مساحتی کمتر از 15 کیلومتر مربع که مقر یکی از بزگترین سازمان های مالی در دنیا است.

- " به نظر می رسد بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران زمینه را برای مطرح شدن جایگزینی شبکه های دیگر تبادلات بانکی به جای سوییفت را تقویت کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل خبرگزاری دانشجو"، شهر لئولپ در قلب بلژیک شهری با استانداردهای بالای زندگی به شمار می رود؛ شهری با مساحتی کمتر از 15 کیلومتر مربع که مقر یکی از بزگترین سازمان های مالی در دنیا است.

نهادی که این روزها به عنوان قلب مجادله بر سر ادامه ارتباط ایران با شبکه مالی دنیا شناخته می شود.

سوییفت یا جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی مهم ترین نهاد تسهیل کننده ارتباطات بانکی در دنیا شناخته می شود اما به نظر می رسد که بسیاری از کشورها با رفتار دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا به این نتیجه رسیده اند که زمان دگرگونی در جایگاه مسلط این نهاد فرا رسیده است.

*همه چیز از بلژیک شروع شد تا قبل از ایجاد سامانه یکپارچه سوییفت وظیفه انتقال پیام های بانکی بر عهده شبکه ای از ارتباطات متکی بر دستگاه تلکس بود.

با این حال دقت این شبکه به شدت پایین بود و پشتیبانی از حجم نقل و انتقالات مالی بین بانک ها که به شدت روبه رشد بود، مشکل به نظر می رسید.

از همین رو 60 بانک بزرگ بین المللی شروع به طرح این سئوال کردند که چگونه می توان با تکیه بر تکنولوژی های جدید اطلاعاتی این روند را بهبود بخشید.

به همین منظور یک پروژه تحقیقاتی از سال 1971 در همین باره آغاز و در سال بعد به پایان رسید.

بر اساس همین پروژه طرح ریزی شبکه سوییفت با مشاکت 73 بانک بزرگ آغاز و مراحل تأسیس مجوزهای قانونی، تأمین تجهیزات و اتصال بانک های مختلف به شبکه نزدیک به 4 سال طول کشید.

در نهایت در نهم ماه می سال 1977 شبکه سوییت با مشارکت 518 بانک از 23 کشور بزرگ دنیا در شهر لئولپ بلژیک آغاز به کار کرد.

ظرفیت این شبکه در ابتدا نزدیک به 5 هزار پیام در روز بود.

ظرفیت شبکه سوییفت برای نقل و انقالات پیام های مالی به سرعت رشد کرده و از حدود 3.

4 میلیون پیام در سال 1977 به 5 میلیارد پیام در سال 2014 رسیده است که به معنای ثبت یک رشد 20 درصدی در سال است.

تعداد اعضای این شبکه از 518 موسسه مالی به 11 هزار موسسه رسیده است.

*273 میلیار یورو تبادل بانکی سالانه ایران در سوییفت در ایران نیز بانک مرکزی کشورمان به دلیل ضرورت اتصال به این شبکه بانکی از دهه 60 به سمت الحاق به این شبکه بانکی حرکت کرد ولی به دلیل شرایط جنگی حاکم بر کشور چنین امری امکان پذیر نشد.

در نهایت پس از پایان جنگ تحمیلی و در سال 1372 پنج بانک تجارت، ملی، سپه، صادرات و ملت به این شبکه ملحق شدند.

به تدریج تعداد بانک های ایران عضو این شبکه افزایش یافت و به 26 بانک تا قبل از قطع شبکه سوییفت به روی ایران قبل از تحریم های یکجانبه اروپا رسید.

بر اساس آمارهای منتشر شده در سال 1389 تعداد پیام های مبادله شده در شبکه سوییفت به عاملیت بانک های ایرانی به بیش از 100 هزار پیام رسید که حجم تراکنش های مالی صورت گرفته به حدود 273 میلیارد یورو می رسد.

نگاهی به این رقم به خوبی نشان دهنده اهمیت این شبکه در نظام مالی و بانکی ایران است.

وابستگی ایران به شبکه سوییفت به گونه ای بود که حتی انتقال برخی از پیام ها در داخل شبکه داخلی بانک های ایرانی از طریق شبکه سوییفت انجام می شد.

همین وابستگی بالا سبب شد تا با اجرای موج سوم تحریم های اتحادیه اروپا به بهانه هسته ای، شوک شدیدی به نظام بانکی کشور وارد شود.

*روسیه و ایران قربانیان تحریم سوییفت قطع خدمات رسانی شبکه سوییفت به ایران از سال 2010 به بعد به عنوان یکی از اهداف مهم در دستور گروه های ضد ایرانی در غرب قرار گرفت.

در ژانویه سال 2012 گروه اتحاد علیه ایران هسته ای در یک کمپین گسترده متشکل از سیاستمداران آمریکایی خواستار پایان دادن به تمام روابط با سیستم بانکی از جمله بانک مرکزی ایران شد.

این گروه در تبلیغات خود این گونه عنوان کرد که عضویت ایران در سوییفت تحریم های مالی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا را نقض کرده است.

در نتیجه در فوریه سال 2012 کمیته بانکی سنای آمریکا به صراحت خواستار قرار گرفتن تمام بانک های ایرانی در لیست سیاه تحریم های اتحادیه اروپا شد.

در 17 مارس سال 2012، 27 کشور عضو شورای اتحادیه اروپا و شورای مدیریت سوییفت روابط تمام بانک های ایرانی را با این شبکه به دلیل مشارکت در نقض تحریم های اتحادیه اروپا قطع کردند.

از سوی دیگر با بروز شدن نرم افزار سوییفت و عدم ارائه آن به شرکت های پشتیبان ایرانی عرصه بر بانک های ایرانی محدودتر شد و به واسطه آن مبادلات ارزی در بخش بانکداری و بین المللی برای ایران بسیار دشوار شد.

اگرچه پس از برجام بار دیگر ایران به شبکه بین المللی سوییفت بازگشته است، اما با خروج دولت ترامپ فشارهای فراوانی برای قطع شدن مجدد دسترسی ایران به سوییفت مطرح شده است.

البته تنها ایران نبوده است که قربانی قطع دسترسی به این سامانه است.

در فوریه سال 2014 میلادی به دلیل بحران اوکراین مباحثی در خصوص قطع دسترسی بانک های روسی به سوییفت مطرح شد.

در ماه سپتامبر سال 2014 نیز پارلمان اروپا قطعنامه ای به تصویب رساند که در آن قطع دسترسی روسیه به سوییفت مطرح شده بود.

در همان زمان نشریه اکونومیست تحلیلی در این باره منتشر کرد و چنین اقدامی را زمینه ساز تلاش روس ها و سایر کشورهای در معرض تحریم برای جایگزینی یک سیستم مالی دانست که می تواند برای استیلای مالی غرب نیز خطر ساز باشد.

البته از همان زمان بود که روس ها متوجه نقطه ضعف خود در استفاده از سامانه سوییفت شدند.

بر اساس گزارش کامرسانت 90 درصد مبادلات بانکی برون مرزی مؤسسات مالی روسیه از طریق سامانه هایی همچون سوییفت، فدوایر آمریکا و شبکه مبادلات یورویی اروپا مانند تارگت 2 انجام می شود و همین مسئله می تواند شرکت های روسی را با مشکلات فراوانی در خصوص تبادلات مالی روبه رو کند.

*چرا خزانه داری آمریکا از اخراج دوباره ایران از سوییفت بیمناک است خوان زاراته از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا در سال های ابتدایی قرن 21 بر این نکته تاکید کرد که استفاده از سوییفت به عنوان یک ابزار تحریمی باید در شرایط بسیار محدود و بر اساس قواعد خاصی انجام شود، چرا که در این صورت کشورها به دنبال استفاده از راه های موازی خواهند رفت.

این همان نکته ای است که استیو منوشین و سایر مقامات وزارت خزانه داری آمریکا را از اجرای دستورات ترامپ در خصوص تحریم سوییفت به دلیل ارتباط با ایران پشیمان می کند.

در مقابل سناتورهای جمهوری خواه و برخی گروه های تندرو همچون اف.

دی.

دی خواستار اعمال تحریم های همه جانبه علیه ایران هستند.

*تسلط سایبری آمریکا بر سوییفت البته تحریم های ناگهانی تنها دلیلی نیست که سایر کشورها را برای ایجاد سامانه های موازی با سوییفت متقاعد می کند.

هم اکنون روشن شده که سامانه سوییفت یکی از مهم ترین منابع جاسوسی سایبری از سوی آمریکا است.

این برنامه از سال 2001 میلادی و پس از تصویب قانون پاتریوت توسط مجلس سنای آمریکا به صورت جدی در دستور کار نهادهای اطلاعاتی این کشور قرار گرفت.

مجموعه ای از مقالات که در روز 23 ژوئن سال 2006 توسط نیویورک تایمز و وال استریت منتشر شد، نشان داد که وزارت خزانه داری آمریکا و آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه ای تحت عنوان ردیابی مالی تروریست ها ابداع کرده اند و به پایگاه ذخیره داده ای سوییفت نفوذ می کنند.

پس از انتشار این مقالات در سپتامبر سال 2006 دولت بلژیک اعلام کرد دسترسی به این اطلاعات نقض حریم خصوصی مشتریان این بانک است.

با این حال تحت فشار آمریکا قراردادی برای دسترسی به اطلاعات سامانه سوییفت در شرایط خاص بین آمریکا و اتحادیه اروپا در سال 2009 و یک روز قبل از امضای پیمان لیسبون به امضا رسید.

این قرارداد به دلیل مفاد محرمانه آن از سوی پارلمان اروپا با 287 رأی موافق در مقابل 196 رأی مخالف رد شد.

پس از آن نیز پلیس اتحادیه اروپا گزارش شکایت خود را در مقابل تخلف در استفاده از داده های سوییفت منتشر کرد.

موج دوم رسوایی در خصوص ناامن بودن سوییفت مربوط به انتشار اسناد اسنودن بود.

براساس گزارش روزنامه اشپیگل که در سپتامبر سال 2013 منتشر شد، آژانس امنیت ملی آمریکا بر تمام مبادلات مالی و کارت های اعتباری در داخل شبکه سوییفت نظارت می کند.

به تمام این ها می توان به ناامنی و وجود درزهای فراوان امنیتی در داخل سامانه نرم افزاری سوییفت اشاره کرد که چندین بار باعث نفوذ هکرها و سوء استفاده از اطلاعات مشتریان شده است.

*استارت کار از بریکس به این ترتیب به تدریج تلاش هایی برای ایجاد سامانه ای موازی با سوییفت آغاز شد.

این تلاش ها از جامعه اقتصادی کشورهای نو ظهور یا بریکس آغاز شد.

در اوایل سال 2014 چین به همراه روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی تلاش هایی را برای پایه گذاری یک شبکه مستقل در قالب بانک توسعه بریکس آغاز کردند.

این مسئله زمانی جدی تر شد که به تدریج و به دلیل رشد ناخالص کشور چین و افزایش نقش این کشور در روابط جهانی استفاده از یوان به عنوان یک ارز جدی در معاملات بین المللی مطرح شد.

البته تلاش چینی ها این است که این اتفاق با حداکثر احتیاط روی دهد و این مسئله منجر به افزایش بی دلیل نرخ ارز در این کشور نشود.

تلاش چین برای تعیین یک شاخص جدید نفتی در بندر شانگهای نیز گام دیگری در این مسیر بود.

با این حال به قدرت رسیدن ترامپ و خروج این کشور از اغلب پیمان های بین المللی توانست نیروی تازه ای به این حرکت بدهد.

*هووهای روسی و اروپایی سوییفت هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در تابستان سال جاری به نکته ای اشاره کرد که نشانه ای از پیدا شدن جایگزین تازه برای سوییفت بود.

ماس در این مقاله به این نکته اشاره کرد که اگر ما سیستم تازه ای برای مبادلات مالی افتتاح نکنیم، چینی ها این کار را نکنیم.

تاکنون چند سیستم ابتدایی برای این کار ابداع شده است که باید دید کدام یک به مرحله بلوغ می رسد.

گزینه اول سیستمی است که روس ها با همکاری کمپانی های نفتی همچون روس نفت و گاز پروم در حال توسعه آن هستند.

با توجه به قرارداد 400 میلیارد دلاری روس ها و چینی ها برای صادرات گاز و تلاش برای حاکم کردن استفاده از ارزهای ملی همچون یوان و روبل این شبکه آینده موفقی را پیش رو دارد.

اروپایی ها هم در حال ایجاد شبکه ای مستقل برای مبادلات مالی هستند.

نمونه آزمایشی این شبکه قرار است به تسهیل نقل و انتقالات مالی بین ایران و اتحادیه اروپا کمک کند.

در حقیقت فشار تحریمی آمریکا بر بانک های اروپایی سبب شده تا این اتحادیه یک واسطه مالی برای تسهیل ارتباطات بین بانک های مرکزی کشورهای اروپایی و بانک مرکزی ایران برقرار کند.

در حقیقت اروپایی ها با بالا بردن هزینه تحریم ها برای آمریکایی به دنبال این هستند تا از هرگونه خطر تحریمی دوری کنند.

سخنان یک دیپلمات فرانسوی در خصوص این که این آزمایش می تواند زمینه را برای تأسیس یک شبکه مبادلاتی برای اروپا مستقل از آمریکا فراهم کند، نشان دهنده آینده ای است که اروپا برای این واسطه مالی متصور است.

*تجربه ای که دنیا به یاد خواهد سپرد با تمام این اوصاف به نظر می رسد که پایان سلطه مالی سوییفت و دلار بر تبادلات بانکی مطرح باشد.

این مسئله می تواند به نقطه عطفی در نظام اقتصادی مالی دنیا تبدیل شود؛ نقطه عطفی که آغازگر آن ایران بود که نشان داد آمریکا به تمام تعهدات خود بی اعتنا است و به طور حتم دنیا این تجربه را به یاد خواهد سپرد.


کلید واژه ها: بانک - شبکه - سوییفت - بانکی - مالی - ارتباطات - ایران - پیام - بلژیک - آمریکا - خبرگزاری - نقل و انتقالات - انتقال - کشور - دانشجو - بزرگ - ایالات متحده - دونالد ترامپ - زندگی - موسسه - گزارش - تحریم - پروژه - بانک مرکزی - بین المللی - رییس جمهور - تکنولوژی - انتقالات - اطلاعاتی - شروع

آخرین اخبار سرویس:
واشنگتن پست: تبرئه سعودی به دست ترامپ نشان داد که پول از انسانیت مهم تر است

انتقاد کارشناس مطرح فوتبال از غیبت بیرانوند در برترین های آسیا

شیراز، میزبان دومین دوره هنرهای رزمی سواره جهانی شد

چاووش اوغلو: اگر عربستان درباره قتل خاشقجی همکاری نکند به تحقیق بین المللی روی می آوریم

کانادا: تفاسیر عربستان درباره خاشقجی اعتبار ندارد

چرا شاه اردن فرستاده خود به عربستان و از نزدیکان «بن سلمان» را برکنار کرد؟

دفاع ترامپ از استفاده ایوانکا از ایمیل های شخصی برای کارهای دولتی

کانادا: پرونده خاشقچی را در نشست جی20 مطرح می کنیم

سفر بن سلمان به 3 کشور برای اولین بار پس از قتل خاشقجی

گل های دیدنی بعد از دریبل کردن دروازه بان + ویدئو

الگوبرداری آل خلیفه از رژیم صهیونیستی در روش شکنجه معترضان

خاطرات شمس الواعظین از جمال خاشقچی: با من درباره ایران بحث می کرد

ترامپ:ولیعهد عربستان به خوبی از ماجرای قتل غم انگیز خاشقچی خبر داشته است/ظریف:بیانیه ترامپ درباره قتل جمال خاشقچی «شرم آور» است

جامعه جهانی از وضعیت یمن خجالت می کشد/ تلاش ناکام متجاوزان سعودی برای اشغال بندر حدیده

انتقاد دیده بان حقوق بشر و عفو بین المل از شکنجه و تجاوز جنسی به فعالان بازداشتی در عربستان

بنا: با اسراییلی ها کشتی نمی گیریم

توییتر:: پیشنهاد جالب برای مایوس کردن دشمنان

حمایت دونالد ترامپ از رسوایی ایمیل های دخترش!

فیلم/ بازارگردی وزیر خارجه انگلیس در تهران با چاشنی فضا سازی علیه ایران

کانادا: تفاسیر عربستان درباره خاشقجی اعتبار ندارد

چاووش اوغلو: عربستان درباره خاشقجی همکاری نکند به تحقیق بین المللی روی می آوریم

اعلام آمادگی انگلیس برای تحریم عربستان/ بیانیه ترامپ درباره قتل خاشقجی بدون اشاره به نقش بن سلمان/سفر محمد بن سلمان به سه کشور عربی/رایزنی های جابری انصاری با دی میستورا و برخی از معارضان سوری در سوییس

نیروگاه خورشیدی متحرک ساخته شد/تأمین برق یک گروه نظامی با خورشید

ترامپ: اگر بن سلمان در جی20 باشد، با او دیدار می کنم

حمایت وزیر خارجه جمهوری چک از برجام

ایثاری که به چندین نفر جان بخشید / اهداء عضو مقتول به بیماران

آغاز دوباره درگیری ها در الحدیده/حمله هوایی جنگنده های ائتلاف سعودی

تل آویو راه واشنگتن را می رود

آمریکا به کمک پ ک ک رفت

ترکیه موضوع خرید دستگاه S-400 را معامله انجام شده نامید

کلاهبرداری دیپلماتیک از مردم؛ کنسولگری قلابی در تهران راه افتاد و ویزا صادر می‎کرد!

فیلمی از مصدومیت شدید امباپه در مقابل اروگوئه

پیروزی حماس و شکاف در جبهه صهیونیست ها

فیلم/ خلاصه بازی دوستانه ایران 1-1 ونزوئلا

فکر نمی کردم کاخ سفید به دفتر روابط عمومی بن سلمان تبدیل شود

اروپا در زمین ایران بازی می کند یا آمریکا؟

چاووش اوغلو: اگر عربستان درباره قتل خاشقجی همکاری نکند به تحقیق بین المللی روی می آوریم

دمکرات ها خواستار تحریم عربستان شدند

برنامه ترامپ برای دیدار با بن سلمان در جی 20

رژیم صهیونیستی از توافقنامه مهاجران در سازمان ملل خارج می شود

بیانیه ترامپ درباره قتل خاشقچی و اتهام زنی به ایران!| ترامپ: کاملاً محتمل است که بن سلمان از ماجرای خاشقچی مطلع بوده باشد

چاووش اوغلو: اگر عربستان درباره قتل خاشقجی همکاری نکند به تحقیق بین المللی روی می آوریم

کانادا: تفاسیر عربستان درباره خاشقجی اعتبار ندارد

هلاکت و زخمی شدن ده ها مزدور سعودی در شمال یمن

تبریک روحانی به شورای ریاست جمهوری بوسنی

ادعای پیدا شدن بقایای کشتی نوح (ع) در ایران!(عکس)

حزب حاکم گرجستان به تلاش برای خرید رای مردم متهم شد

یکجانبه گرایی امریکا بزرگترین تهدید دنیا است

جنگ اطلاعاتی بین ایران و آمریکا و سکوت نفتی ها

پرونده خاشقچی در نشست جی20 مطرح می شود

انتقاد عفو بین الملل از شکنجه آزار و اذیت زندانیان حقوق بشری در عربستان

اعمال مقررات جدید برای خبرنگاران در کاخ سفید

توییتر:: از رفتار آقای ظریف برائت می جویم

توییتر:: آن روی سکه آمریکا

صد ها نظامی آمریکایی در شمال شرقی سوریه مستقر شدند

این کودک حتی توان گریه هم ندارد+عکس

سوء استفاده ترامپ از قدرت

ظریف بیانیه ضدایرانی ترامپ را شرم آور خواند

پاسخ ظریف به بیانیه ضدایرانی ترامپ: شرم آور است! شاید ما مسئول آتش سوزی کالیفرنیا هم باشیم!

دلایل شکست مذاکرات نماینده آمریکا با طالبان/ سناریوی واشنگتن برای خلق دولت انتقالی و فدرالی کردن افغانستان

استقرار صدها نظامی آمریکایی در شمال شرق سوریه

ترامپ: احتمال دارد بن سلمان از قتل خاشقجی مطلع بوده باشد/در نشست گروه 20 با او دیدار می کنم

10 ایرلاین برتر سال 2019 معرفی شدند

ترامپ بار دیگر به ملت ایران توهین کرد

پاسخ ظریف بیانیه ضدایرانی ترامپ: شاید ما مسئول آتش سوزی کالیفرنیا هم باشیم!

ترامپ خواستار تعقیب قضایی هیلاری کلینتون و رییس سابق اف بی آی شد

عفو بین الملل با یک لشکر دیجیتالی جنایات آمریکا در رقه را مستندسازی کرده است

تزلزل در ساختار قدرت آل سعود

عربستان فعالان زندانی را آزار جنسی می دهد

دولت در مورد بخش حقوق بشری تحریم ها منفعل نباشد/ با مستندسازی نقض ادعاهای آمریکا در مورد تحریم های دارویی، یقینا پیروز می شویم

چاوش اوغلو : فهرستی 84 نفری را در اختیار آمریکا قرار داده ایم

توهین چند باره ترامپ به ملت ایران

تظاهرات مردم بحرین علیه رژیم آل خلیفه

علت عادی سازی روابط کشورهای عربی با دمشق مقاومت مردم سوریه است

کلاهبرداری دیپلماتیک از مردم

بهبود اشتهای اژدهای زرد برای خرید نفت ایران

سلطان مواد مخدر درگذشت !

حمایت اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ چهارشنبه 30 آبان ماه 1397 /تصاویر

ترکیه دست به دامان سازمان ملل می شود

پیشنهاد پوتین به ترامپ و نتانیاهو: برخی تحریم های ایران را در قبال خروج آنها از سوریه لغو کنید

مشتریان علیرغم تحریم ها خواستار نفت ایران هستند

سردرگمی های عاشقانه «ترلان پروانه»

کشته های حمله انتحاری کابل 50 نفر اعلام شد

فسیل ردپای دایناسور با 100 میلیون سال قدمت در چین کشف شد

توهین چندین باره ترامپ به ملت ایران

ترامپ: احتمال دارد بن سلمان از قتل خاشقجی مطلع بوده باشد/در اجلاس گروه 20 با او دیدار می کنم

ترکیه از آمریکا خواست؛ 84 عضو شبکه گولن را تحویل دهید

کنسولگری قلابی در تهران راه افتاد و ویزا صادر می‎کرد!

جمهوری آذربایجان و بلاروس کارخانه تراکتور سازی در ترکیه احداث می کنند

حزب حاکم گرجستان به تلاش برای خرید رای مردم متهم شد

با بن سلمان دیدار می کنم

حمله ظریف به ترامپ؛ بیانیه او شرم آور بود

از قیمت خودرو تا هشدار پوتین به آمریکا/ پیشخوان

عدم دسترسی 22 میلیون نفر در یمن به غذا

استقرار صدها نظامی آمریکایی در شمال شرق سوریه

هرگز فکر نمی کردم کاخ سفید روزی به سازمان روابط عمومی ولیعهد عربستان تبدیل شود

شایعه شورش شاهزادگان سعودی علیه بن سلمان

کودتای خاموش آمریکا علیه پسر سلمان

حیوان افسانه ای شکار شد؟! +عکس

چگونه تحریم های آمریکا هووهای روسی و اروپایی سوییفت را محبوب کرد

چگونه تحریم های آمریکا هووهای روسی و اروپایی سوییفت را محبوب کرد