مطالب مرتبط:
اتحادیه اروپا: از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا محافظت می کنیم
نارضایتی متحدان اروپایی آمریکا از بازگشت تحریم ها علیه ایران
واکنش کمپانی های اروپایی در ایران به تحریم های آمریکا
آمریکا تحریم های جدیدی علیه ارتش چین و 33 فرد و نهاد روسی وضع کرد
محافظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های فرامرزی آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 04:262018-10-21بين الملل

چگونه تحریم های آمریکا هووهای روسی و اروپایی سوییفت را محبوب کرد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل خبرگزاری دانشجو ، شهر لئولپ در قلب بلژیک شهری با استانداردهای بالای زندگی به شمار می رود؛ شهری با مساحتی کمتر از 15 کیلومتر مربع که مقر یکی از بزگترین سازمان های مالی در دنیا است.

- " به نظر می رسد بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران زمینه را برای مطرح شدن جایگزینی شبکه های دیگر تبادلات بانکی به جای سوییفت را تقویت کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل خبرگزاری دانشجو"، شهر لئولپ در قلب بلژیک شهری با استانداردهای بالای زندگی به شمار می رود؛ شهری با مساحتی کمتر از 15 کیلومتر مربع که مقر یکی از بزگترین سازمان های مالی در دنیا است.

نهادی که این روزها به عنوان قلب مجادله بر سر ادامه ارتباط ایران با شبکه مالی دنیا شناخته می شود.

سوییفت یا جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی مهم ترین نهاد تسهیل کننده ارتباطات بانکی در دنیا شناخته می شود اما به نظر می رسد که بسیاری از کشورها با رفتار دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا به این نتیجه رسیده اند که زمان دگرگونی در جایگاه مسلط این نهاد فرا رسیده است.

*همه چیز از بلژیک شروع شد تا قبل از ایجاد سامانه یکپارچه سوییفت وظیفه انتقال پیام های بانکی بر عهده شبکه ای از ارتباطات متکی بر دستگاه تلکس بود.

با این حال دقت این شبکه به شدت پایین بود و پشتیبانی از حجم نقل و انتقالات مالی بین بانک ها که به شدت روبه رشد بود، مشکل به نظر می رسید.

از همین رو 60 بانک بزرگ بین المللی شروع به طرح این سئوال کردند که چگونه می توان با تکیه بر تکنولوژی های جدید اطلاعاتی این روند را بهبود بخشید.

به همین منظور یک پروژه تحقیقاتی از سال 1971 در همین باره آغاز و در سال بعد به پایان رسید.

بر اساس همین پروژه طرح ریزی شبکه سوییفت با مشاکت 73 بانک بزرگ آغاز و مراحل تأسیس مجوزهای قانونی، تأمین تجهیزات و اتصال بانک های مختلف به شبکه نزدیک به 4 سال طول کشید.

در نهایت در نهم ماه می سال 1977 شبکه سوییت با مشارکت 518 بانک از 23 کشور بزرگ دنیا در شهر لئولپ بلژیک آغاز به کار کرد.

ظرفیت این شبکه در ابتدا نزدیک به 5 هزار پیام در روز بود.

ظرفیت شبکه سوییفت برای نقل و انقالات پیام های مالی به سرعت رشد کرده و از حدود 3.

4 میلیون پیام در سال 1977 به 5 میلیارد پیام در سال 2014 رسیده است که به معنای ثبت یک رشد 20 درصدی در سال است.

تعداد اعضای این شبکه از 518 موسسه مالی به 11 هزار موسسه رسیده است.

*273 میلیار یورو تبادل بانکی سالانه ایران در سوییفت در ایران نیز بانک مرکزی کشورمان به دلیل ضرورت اتصال به این شبکه بانکی از دهه 60 به سمت الحاق به این شبکه بانکی حرکت کرد ولی به دلیل شرایط جنگی حاکم بر کشور چنین امری امکان پذیر نشد.

در نهایت پس از پایان جنگ تحمیلی و در سال 1372 پنج بانک تجارت، ملی، سپه، صادرات و ملت به این شبکه ملحق شدند.

به تدریج تعداد بانک های ایران عضو این شبکه افزایش یافت و به 26 بانک تا قبل از قطع شبکه سوییفت به روی ایران قبل از تحریم های یکجانبه اروپا رسید.

بر اساس آمارهای منتشر شده در سال 1389 تعداد پیام های مبادله شده در شبکه سوییفت به عاملیت بانک های ایرانی به بیش از 100 هزار پیام رسید که حجم تراکنش های مالی صورت گرفته به حدود 273 میلیارد یورو می رسد.

نگاهی به این رقم به خوبی نشان دهنده اهمیت این شبکه در نظام مالی و بانکی ایران است.

وابستگی ایران به شبکه سوییفت به گونه ای بود که حتی انتقال برخی از پیام ها در داخل شبکه داخلی بانک های ایرانی از طریق شبکه سوییفت انجام می شد.

همین وابستگی بالا سبب شد تا با اجرای موج سوم تحریم های اتحادیه اروپا به بهانه هسته ای، شوک شدیدی به نظام بانکی کشور وارد شود.

*روسیه و ایران قربانیان تحریم سوییفت قطع خدمات رسانی شبکه سوییفت به ایران از سال 2010 به بعد به عنوان یکی از اهداف مهم در دستور گروه های ضد ایرانی در غرب قرار گرفت.

در ژانویه سال 2012 گروه اتحاد علیه ایران هسته ای در یک کمپین گسترده متشکل از سیاستمداران آمریکایی خواستار پایان دادن به تمام روابط با سیستم بانکی از جمله بانک مرکزی ایران شد.

این گروه در تبلیغات خود این گونه عنوان کرد که عضویت ایران در سوییفت تحریم های مالی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا را نقض کرده است.

در نتیجه در فوریه سال 2012 کمیته بانکی سنای آمریکا به صراحت خواستار قرار گرفتن تمام بانک های ایرانی در لیست سیاه تحریم های اتحادیه اروپا شد.

در 17 مارس سال 2012، 27 کشور عضو شورای اتحادیه اروپا و شورای مدیریت سوییفت روابط تمام بانک های ایرانی را با این شبکه به دلیل مشارکت در نقض تحریم های اتحادیه اروپا قطع کردند.

از سوی دیگر با بروز شدن نرم افزار سوییفت و عدم ارائه آن به شرکت های پشتیبان ایرانی عرصه بر بانک های ایرانی محدودتر شد و به واسطه آن مبادلات ارزی در بخش بانکداری و بین المللی برای ایران بسیار دشوار شد.

اگرچه پس از برجام بار دیگر ایران به شبکه بین المللی سوییفت بازگشته است، اما با خروج دولت ترامپ فشارهای فراوانی برای قطع شدن مجدد دسترسی ایران به سوییفت مطرح شده است.

البته تنها ایران نبوده است که قربانی قطع دسترسی به این سامانه است.

در فوریه سال 2014 میلادی به دلیل بحران اوکراین مباحثی در خصوص قطع دسترسی بانک های روسی به سوییفت مطرح شد.

در ماه سپتامبر سال 2014 نیز پارلمان اروپا قطعنامه ای به تصویب رساند که در آن قطع دسترسی روسیه به سوییفت مطرح شده بود.

در همان زمان نشریه اکونومیست تحلیلی در این باره منتشر کرد و چنین اقدامی را زمینه ساز تلاش روس ها و سایر کشورهای در معرض تحریم برای جایگزینی یک سیستم مالی دانست که می تواند برای استیلای مالی غرب نیز خطر ساز باشد.

البته از همان زمان بود که روس ها متوجه نقطه ضعف خود در استفاده از سامانه سوییفت شدند.

بر اساس گزارش کامرسانت 90 درصد مبادلات بانکی برون مرزی مؤسسات مالی روسیه از طریق سامانه هایی همچون سوییفت، فدوایر آمریکا و شبکه مبادلات یورویی اروپا مانند تارگت 2 انجام می شود و همین مسئله می تواند شرکت های روسی را با مشکلات فراوانی در خصوص تبادلات مالی روبه رو کند.

*چرا خزانه داری آمریکا از اخراج دوباره ایران از سوییفت بیمناک است خوان زاراته از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا در سال های ابتدایی قرن 21 بر این نکته تاکید کرد که استفاده از سوییفت به عنوان یک ابزار تحریمی باید در شرایط بسیار محدود و بر اساس قواعد خاصی انجام شود، چرا که در این صورت کشورها به دنبال استفاده از راه های موازی خواهند رفت.

این همان نکته ای است که استیو منوشین و سایر مقامات وزارت خزانه داری آمریکا را از اجرای دستورات ترامپ در خصوص تحریم سوییفت به دلیل ارتباط با ایران پشیمان می کند.

در مقابل سناتورهای جمهوری خواه و برخی گروه های تندرو همچون اف.

دی.

دی خواستار اعمال تحریم های همه جانبه علیه ایران هستند.

*تسلط سایبری آمریکا بر سوییفت البته تحریم های ناگهانی تنها دلیلی نیست که سایر کشورها را برای ایجاد سامانه های موازی با سوییفت متقاعد می کند.

هم اکنون روشن شده که سامانه سوییفت یکی از مهم ترین منابع جاسوسی سایبری از سوی آمریکا است.

این برنامه از سال 2001 میلادی و پس از تصویب قانون پاتریوت توسط مجلس سنای آمریکا به صورت جدی در دستور کار نهادهای اطلاعاتی این کشور قرار گرفت.

مجموعه ای از مقالات که در روز 23 ژوئن سال 2006 توسط نیویورک تایمز و وال استریت منتشر شد، نشان داد که وزارت خزانه داری آمریکا و آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه ای تحت عنوان ردیابی مالی تروریست ها ابداع کرده اند و به پایگاه ذخیره داده ای سوییفت نفوذ می کنند.

پس از انتشار این مقالات در سپتامبر سال 2006 دولت بلژیک اعلام کرد دسترسی به این اطلاعات نقض حریم خصوصی مشتریان این بانک است.

با این حال تحت فشار آمریکا قراردادی برای دسترسی به اطلاعات سامانه سوییفت در شرایط خاص بین آمریکا و اتحادیه اروپا در سال 2009 و یک روز قبل از امضای پیمان لیسبون به امضا رسید.

این قرارداد به دلیل مفاد محرمانه آن از سوی پارلمان اروپا با 287 رأی موافق در مقابل 196 رأی مخالف رد شد.

پس از آن نیز پلیس اتحادیه اروپا گزارش شکایت خود را در مقابل تخلف در استفاده از داده های سوییفت منتشر کرد.

موج دوم رسوایی در خصوص ناامن بودن سوییفت مربوط به انتشار اسناد اسنودن بود.

براساس گزارش روزنامه اشپیگل که در سپتامبر سال 2013 منتشر شد، آژانس امنیت ملی آمریکا بر تمام مبادلات مالی و کارت های اعتباری در داخل شبکه سوییفت نظارت می کند.

به تمام این ها می توان به ناامنی و وجود درزهای فراوان امنیتی در داخل سامانه نرم افزاری سوییفت اشاره کرد که چندین بار باعث نفوذ هکرها و سوء استفاده از اطلاعات مشتریان شده است.

*استارت کار از بریکس به این ترتیب به تدریج تلاش هایی برای ایجاد سامانه ای موازی با سوییفت آغاز شد.

این تلاش ها از جامعه اقتصادی کشورهای نو ظهور یا بریکس آغاز شد.

در اوایل سال 2014 چین به همراه روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی تلاش هایی را برای پایه گذاری یک شبکه مستقل در قالب بانک توسعه بریکس آغاز کردند.

این مسئله زمانی جدی تر شد که به تدریج و به دلیل رشد ناخالص کشور چین و افزایش نقش این کشور در روابط جهانی استفاده از یوان به عنوان یک ارز جدی در معاملات بین المللی مطرح شد.

البته تلاش چینی ها این است که این اتفاق با حداکثر احتیاط روی دهد و این مسئله منجر به افزایش بی دلیل نرخ ارز در این کشور نشود.

تلاش چین برای تعیین یک شاخص جدید نفتی در بندر شانگهای نیز گام دیگری در این مسیر بود.

با این حال به قدرت رسیدن ترامپ و خروج این کشور از اغلب پیمان های بین المللی توانست نیروی تازه ای به این حرکت بدهد.

*هووهای روسی و اروپایی سوییفت هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در تابستان سال جاری به نکته ای اشاره کرد که نشانه ای از پیدا شدن جایگزین تازه برای سوییفت بود.

ماس در این مقاله به این نکته اشاره کرد که اگر ما سیستم تازه ای برای مبادلات مالی افتتاح نکنیم، چینی ها این کار را نکنیم.

تاکنون چند سیستم ابتدایی برای این کار ابداع شده است که باید دید کدام یک به مرحله بلوغ می رسد.

گزینه اول سیستمی است که روس ها با همکاری کمپانی های نفتی همچون روس نفت و گاز پروم در حال توسعه آن هستند.

با توجه به قرارداد 400 میلیارد دلاری روس ها و چینی ها برای صادرات گاز و تلاش برای حاکم کردن استفاده از ارزهای ملی همچون یوان و روبل این شبکه آینده موفقی را پیش رو دارد.

اروپایی ها هم در حال ایجاد شبکه ای مستقل برای مبادلات مالی هستند.

نمونه آزمایشی این شبکه قرار است به تسهیل نقل و انتقالات مالی بین ایران و اتحادیه اروپا کمک کند.

در حقیقت فشار تحریمی آمریکا بر بانک های اروپایی سبب شده تا این اتحادیه یک واسطه مالی برای تسهیل ارتباطات بین بانک های مرکزی کشورهای اروپایی و بانک مرکزی ایران برقرار کند.

در حقیقت اروپایی ها با بالا بردن هزینه تحریم ها برای آمریکایی به دنبال این هستند تا از هرگونه خطر تحریمی دوری کنند.

سخنان یک دیپلمات فرانسوی در خصوص این که این آزمایش می تواند زمینه را برای تأسیس یک شبکه مبادلاتی برای اروپا مستقل از آمریکا فراهم کند، نشان دهنده آینده ای است که اروپا برای این واسطه مالی متصور است.

*تجربه ای که دنیا به یاد خواهد سپرد با تمام این اوصاف به نظر می رسد که پایان سلطه مالی سوییفت و دلار بر تبادلات بانکی مطرح باشد.

این مسئله می تواند به نقطه عطفی در نظام اقتصادی مالی دنیا تبدیل شود؛ نقطه عطفی که آغازگر آن ایران بود که نشان داد آمریکا به تمام تعهدات خود بی اعتنا است و به طور حتم دنیا این تجربه را به یاد خواهد سپرد.


کلید واژه ها: بانک - شبکه - سوییفت - بانکی - مالی - ارتباطات - ایران - پیام - بلژیک - آمریکا - خبرگزاری - نقل و انتقالات - انتقال - کشور - دانشجو - بزرگ - ایالات متحده - دونالد ترامپ - زندگی - موسسه - گزارش - تحریم - پروژه - بانک مرکزی - بین المللی - رییس جمهور - تکنولوژی - انتقالات - اطلاعاتی - شروع

آخرین اخبار سرویس:
تصمیم مسکو درباره کنفرانس ضدایرانی ورشو

اجلاس داووس و تلاش لابی صهیونیستی برای جوسازی علیه ایران

هم چنان 12ساله ام!

کشتار غیرنظامیان سوری در حمله جنگنده های ائتلاف آمریکایی به دیرالزور

یادداشت/ سعدالله زارعی آمریکا در عراق آب در هاون می کوبد!

تصاویر/ گشتی دور دنیا با یک کلیک

تصاویر/ ظاهر اسما اسد در دیدار با کودکان گوش حلزونی

انتقاد روسیه از آمریکا درمورد نشست لهستان

اظهارات مداخله جویانه پامپئو درباره روابط ایران و عراق

دستور رییس جمهور ونزوئلا برای بازنگری کامل در روابط با آمریکا

معدن کاری در ماه!

مراقب اقدامات خودسرها در خارج از کشور باشیم/ spv منتظر، نظر آمریکا است/ ورشو را حیثیتی نکنیم

یادداشت/ رسول سنایی راد نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟

پست اینستاگرامی محسن مسلمان پس از پیوستن به سپاهان+عکس

اقدام دزدکی ترامپ حاشیه ساز شد

مسافران یک پرواز آمریکایی 14 ساعت در دمای زیر صفر گرفتار شدند

بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی درباره حملات روز سه شنبه به غزه

تیتر روزنامه های ورزشی، چهارشنبه 3 بهمن؛ مردم ایران ارزش جنگیدن دارند

صادرات چای هند به ایران از سر گرفته می شود

دیدار مقامات تجاری و قانونگذاران سوری از امارات

روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا

عصبانیت گروه های تروریستی از مستند سیما

خبر بد برای پوتین

توافق در آمریکا برای پایان دادن به تعطیلی دولت فدرال

سبک زندگی فاطمی

سند چشم انداز 2030 و چمدان های بسته در عربستان

مبارزه بی امان با مفسدان اقتصادی/ تار و مار منابع با یارانه کور/ فشار کاغذ روی شانه‎های فرهنگ

بسیج مردمی عراق توطئه عناصر داعش را ناکام گذاشت

روسیه به کاهش تولید نفت پایبند است

سفیر سوییس احضار شد

تماس تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه

رژیم صهیونیستی مسئول کامل پیامدهای ناشی از حملات جدید است

دفع حمله تروریست ها به حومه شمال غرب حلب

توافق سران سنای آمریکا برای پایان دادن به تعطیلی دولت فدرال

عصبانیت سودان از رسانه های خارجی

مقایسه توان نظامی ایران و رژیم صهیونیستی

ابرار ورزشی| شلیک بسام به قلب عراق

ادای احترام معاون وزیر خارجه لهستان به هم میهنان آرمیده اش در تهران

اتهام زنی نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل علیه ایران

عکس متفاوتی که «لیلا بلوکات» منتشر کرد

سگ گردان ها در اماکن عمومی بازداشت می شوند

نویسنده فرانسوی: کریمه متعلق به روسیه است نه اوکراین

نیویورک تایمز: هیچ کشوری مانند ایران لیاقت رهبری خاورمیانه را ندارد

درخواست بعیدی نژاد از وزرای خارجه و کشور انگلیس برای صدور روادید یک خبرنگار ایرانی بیمار

ارتش آمریکا: ایران تنها پیروز جنگ عراق است

تصاویر/ مدارس کره شمالی

جاده ای پنهان در دل آب ها+ عکس

نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد

حمله پهپادی یمن به مقر نظامیان سعودی در جنوب عربستان

گروه اراذل به بازار آمد!

پسر ملاعمر حالش خوب است

سربه هوایی های «بهنوش طباطبایی»/ عکس

تاکید مدیر سابق شرکت هواوی بر بی گناهی خود

تماس تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه

چرا سوریه از اس-300 در برابر صهیونیست ها استفاده نمی کند؟

حمیرا ریگی، سفیر جدید ایران در برونیی

ایران به چارچوب تعیین شده توسط آمریکا برای فروش نفت پایبند نباشد

روسیه، نشست ضدایرانی ورشو را «ساده انگارانه» توصیف کرد

درخواست از وزیران انگلیس برای حل مشکل شهروند ایرانی

پهپادهای رژیم صهیونیستی غزه را بمباران کردند

حق حاکمیت سوریه بر جولان مخدوش نمی شود

نیویورک تایمز: هیچ کشوری مانند ایران لیاقت رهبری خاورمیانه را ندارد

تونل متروی 144 ساله استانبول ترکیه + عکس

جزییات سفر برادر سعد حریری به سوریه و دیدار با اسد

کنایه وزیر خارجه ترکیه به غرب در مورد خاشقجی

ارتش آمریکا، از مشابه تسلیحات روسی استفاده می کند + ویدئو

پشتیبانی دومای دولتی روسیه از ورود سربازان شوروی به افغانستان

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به شمال غزه

حمله لفظی بی سابقه دو وزیر ایتالیایی به رییس جمهور فرانسه

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 3 بهمن

حمایت دوباره آمریکا از معارضان دولت ونزوئلا

تازه ترین موضع آمریکا در خصوص نشست ضدایرانی لهستان

درخواست ماکرون از مرکل برای ادامه صادرات تسلیحات به عربستان

اردن سطح روابط دیپلماتیک خود با سوریه را ارتقا داد

استفاده از تسلیحات روسی در تمرینات نظامیان امریکایی + ویدیو

ترامپ رکورد دروغ را شکست!

بازداشت یک مأمور موساد در لبنان به اتهام سوء قصد علیه عضو حماس

تخریب محل گفتگوی حضرت موسی و خدا / عربستان کوه طور را ویران می کند

فرماندار رودآیلند آمریکا به علت قطع شدن گاز وضع اضطراری اعلام کرد

فرانسه گوگل را 57 میلیارد دلار جریمه کرد

مخالفت روسیه با آزادی موقت جاسوس آمریکایی

اقشار آسیب پذیر آمریکا، «قربانیان خاموش» لجبازی ترامپ و تعطیلی دولت

ستاره درخشان خونین

سفیر روسیه در سازمان ملل: نشست ضد ایرانی ورشو مخرب امنیت منطقه است

ادعای عجیب بمب گذاری در لهستان در حمایت از ایران!

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به شمال غزه

ارتش آمریکا: ایران تنها پیروز جنگ عراق است

حق حاکمیت سوریه بر جولان اشغالی مخدوش نمی شود

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به شمال غزه

پسر مارتین لوترکینگ از یار شفیق ترامپ عصبانی شد

نتیجه محاسبه آمریکایی

رویترز: دولت سوریه مجوز تردد چند باره دیپلمات های اروپایی را لغو کرد

گزارش عجیب رسانه های لهستانی از بمب گذاری در این کشور در حمایت از ایران!

تکذیب شهادت مستشاران ایرانی در سوریه

تازه ترین موضع آمریکا در خصوص نشست ضدایرانی لهستان

کشته شدن یک نظامی آمریکایی در افغانستان

سقوط بمب افکن روسیه 2 کشته بر جا گذاشت

درخواست ها در عراق برای خروج نیروهای آمریکایی

شهروندان آلمانی به دولت خود بی اعتمادند

چگونه تحریم های آمریکا هووهای روسی و اروپایی سوییفت را محبوب کرد

چگونه تحریم های آمریکا هووهای روسی و اروپایی سوییفت را محبوب کرد