مطالب مرتبط:
تصمیمات جدید قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه
تصمیمات جدید قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه
تصمیمات جدید قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه
نامه آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییه: بیانات جنابعالی متأسفانه قانع کننده نبود/ دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را بیاورند
نامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییه/ دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال، همراه بیاورند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 04:022018-10-21اقتصادي

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟


طی چند ماه گذشته نوسانات نرخ سکه از یک طرف بازار طلاق را داغ کرده و از طرف دیگر برخی مردان را به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه روانه دادگاه خانواده کرده است و حتی برخی نیز روانه زندان شده اند.

- قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟ طی چند ماه گذشته نوسانات نرخ طلاق را داغ کرده و از طرف دیگر برخی مردان را به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه روانه دادگاه خانواده کرده است و حتی برخی نیز روانه زندان شده اند.

گسترش نیوز: تا چند ماه قبل مردی که محکوم به پرداخت هر ماه یک پا پیش گذاشته و درخواست طلاق کردند.

با افزایش تعداد پرونده های طلاق و همچنین محکومین مهریه چند روز قبل رییس قوه قضاییه بخشنامه ای را صادر کرد.

در این بخشنامه خطاب به روسای کل دادگستری استان های سراسر کشور آمده بود: نظر به برخی گزارش های واصله تعدادی از محکومین تأدیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلای تعیین شده به علت افزایش غیر متعارف نرخ آن توان پرداخت را نداشته و به همین جهت در اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی به زندان معرفی می شوند.

بدین وسیله مقرر می دارد ترتیبی اتخاذ گردد تا دادگاه ها به صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی نسبت به درخواست تعدیل که از سوی زوج تقدیم می گردد رسیدگی و مهلت های تأدیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکومٌ علیه افزایش داده تا بدین ترتیب از زندانی شدن آنان جلوگیری به عمل آید.

ضمناً آمار پرونده های موضوع این بخشنامه به صورت فصلی به حوزه معاون اول گزارش شود.

مسئولیت اجرای این بخشنامه به عهده رییس کل دادگستری استان می باشد .

با توجه به این بخشنامه خبرجنوب با دکتر ذبیح ا.

خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه گفت وگویی انجام داده که مشروح این گفت وگو را در ذیل می خوانید.

اخیرا ریاست قوه قضاییه بخشنامه ای را در خصوص محکومین مهریه ابلاغ کرده که برخی این بخشنامه را پایان زندانی شدن محکومین مهریه عنوان کرده اند.

در رابطه با این بخشنامه توضیحاتی ارائه دهید؟ بر اساس قانون کسانی که محکوم به پرداخت مالی می شوند از جمله مهریه چند حالت قابل تصور است بدین گونه که آن شخصی که محکوم به پرداخت مالی می شود چه دیه و چه مهریه مکلف به پرداخت آن مال است.

آن شخصی که محکوم به پرداخت مال می شود گاهی اوقات محکوم به پرداخت یک عین معینی می شود مثلا گاهی اوقات حکم می شود که شخصی وسیله نقلیه با مشخصات خاصی را مسترد کند که عینا آن مال گرفته می شود و پس داده می شود.

در حالت بعدی این گونه است که فرد به پرداخت مالی که عین نیست مانند دیه و مهریه و موارد دیگر محکوم می شود در اینجا اگر چنانچه شخص تمکن مالی داشته باشد و خودش تمکین کند و آن مال را پرداخت کند که مشکلی وجود ندارد و پرونده مختومه می شود اما اگر چنانچه تمکن مالی داشته باشد اما از پرداخت و اجرای حکم خودداری کند بر اساس قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب سال 1393 دادگاه صادر کننده حکم که اجراییه را صادر می کند با هدایت و راهنمایی محکوم له نسبت به شناسایی اموال آن شخص اقدام می کند و اموال را توقیف می کنند و از محل توقیف آن اموال حکم را اجرا و شخص دیگر زندان نمی شود.

  اگر از آن فرد مالی شناسایی نشود باید چکار کرد؟  اگر مالی از شخص شناسایی نشود و شخص هم برای اجرای حکم تمکین نکند بر اساس ماده سه قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی شخص تا زمانی که رضایت محکوم له را جلب نکند و یا این که حکم را اجرا نکند یا تقاضای اعسار نکند، زندانی می شود.

بنابر این کسی که مدعی اعسار است و می گوید من مالی ندارم که پرداخت کنم بر اساس همین قانون مکلف است از تاریخ ابلاغ ابلاغیه ظرف یک ماه صورت کلیه اموال خود را به دادگاه ارائه دهد که من این اموال و مطالبات را دارم و این حساب های من هست و قادر به پرداخت نیستم و تقاضای اعسار می کند.

در این صورت فرد حبس نمی شود و در این میان اگر چنانچه حکم به اعسار صادر شد تا زمانی که مالی از او به دست نیاید آزاد است و با او کاری ندارند اما اگر چنانچه حکم اعسار رد شود و ثابت شود تمکن مالی دارد در این صورت تا زمانی که حکم را اجرا کند و رضایت محکوم له را بگیرد، حبس می شود.

  در مورد افرادی که حکم اعسارشان صادر می شود چگونه حکم اجرا می شود؟  اعسار دو گونه است گاهی شخص می گوید من اصلا ندارم که پرداخت کنم و بگردید اگر مالی پیدا کردید ببرید، در اینجا حکم به اعسار به طور کامل تا زمانی که مالی از او شناسایی بشود و حکم اجرا شود، صادر می شود.

در حالت بعد ممکن است شخص بگوید من نمی توانم مهریه را یا دیه را یک جا پرداخت کنم اما به صورت قسطی می توانم پرداخت کنم بر این اساس دادگاه حکم به اعسار تقسیط صادر می کند.

فرض کنید مهریه 100 سکه هست بر این اساس فرد به پرداخت ماهی یا دو ماهی یک سکه محکوم می شود.

   دلیل این که رییس قوه قضاییه اخیرا بخشنامه ای را برای رسیدگی سریع به پرونده های مهریه صادر کردند چیست؟  علت صدور بخشنامه ریاست قوه قضاییه این بود که افراد زیادی محکوم به پرداخت مهریه شده و تقاضای اعسار داده بودند، اعسارشان هم پذیرفته شده بود و به صورت تقسیط هر چند ماه یک سکه یا دو سکه یا نیم سکه پرداخت می کردند اما در ماه های اخیر به یک باره نرخ سکه افزایش زیادی پیدا کرد و باعث شد که افراد نتوانند به موقع اقساط را پرداخت کنند و در این میان محکوم له به دلیل عدم پرداخت قسط تقاضای حبس کردند و تعداد زیادی از این افراد روانه زندان شدند.

افرادی که زندانی شدند نتوانسته بودند دادخواست تعدیل آن اقساط را بدهند از این رو آمار زندانیان مهریه افزایش یافت به همین دلیل رییس قوه قضاییه بخشنامه ای را ابلاغ کردند تا به دادخواست تعدیل اقساط کسانی که مدعی هستند با افزایش نرخ سکه توان پرداخت قسط را ندارند، خارج از نوبت و به صورت فوق العاده رسیدگی شود و پرونده آنها تعیین تکلیف شود تا روانه زندان نشوند.

   آیا در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی پیرامون پرونده های اعسار شرایط ویژه ای در نظر گرفته نشده است؟  در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی پیش بینی شده که پرونده های اعسار باید خارج از نوبت رسیدگی شود.

در دستورالعملی هم که ریاست قوه قضاییه در سال 95 صادر کرد تاکید شد که در اجرای قانون این پرونده ها خارج از نوبت رسیدگی شوند، اما مسئله ای که اخیرا پیش آمد این بود که برخی از قضات می گفتند چون رسیدگی خارج از نوبت خلاف اصل است ما باید به همان قدر متیقن اکتفا کنیم بنابراین دادخواست اعساری که شخص در ابتدا داده و حکم اعسار صادر شده خارج از نوبت رسیدگی می شود اما تعدیل آن نباید خارج از نوبت باشد و این موضوع باعث شد که ریاست قوه قضاییه با ابلاغ بخشنامه اعلام کند که این موضوع (تعدیل) هم باید خارج از نوبت رسیدگی و تعیین تکلیف شود.

   آیا کسانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند باید زندانی شوند؟  کسانی که معسر هستند و توان پرداخت مهریه را ندارند نباید زندان کرد و تاکنون همین طور بوده است اما کسی که تمکن مالی دارد و می تواند پرداخت کند چنانچه همکاری نکند و حکم اجرا نشود روانه زندان می شود.

   بر اساس قانون اگر فردی دادخواست اعسار داد باید خودش ثابت کند تمکن مالی ندارد یا محکوم له؟ در قانون فعلی ما به این بحث کاملا پاسخ داده شده است.

در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی سال 1377 اصل بر این بود که اگر شخص تقاضای اعسار می کند باید ثابت کند ندارد و اگر ثایت نمی کرد حکم اعسارش صادر نمی شد.

در سال 78 آیین نامه ای برای این قانون صادر شد و این روند تا سال 91 ادامه داشت تا این که در سال 91 ریاست قوه قضاییه این آیین نامه را اصلاح کرد و آن حالت اطلاقی که در ماده 18 آن قانون بود اصلاح شد و در آن ایین نامه اصلاحی آمد که اگر شخصی محکوم به پرداخت مالی شده و آن محکومیت مسبوق به این است که قبلا در قبال آن مال، شخص مال را گرفته و یا این که برای دادگاه ثابت شده اینجا خود محکوم علیه باید ثابت کند که معسر است در غیر این صورت اصل بر اعسار است و شخص محکوم به باید ثابت کند.

بعد از این که این آیین نامه اصلاح شد، قانون گذار در قانون مصوب 1393 عینا همین اصلاحیه را وارد قانون کرد یعنی در ماده هفت قانون پرداخت محکومیتهای مالی، این موضوع پیش بینی شده و می گوید در مواردی که وضعیت سابق مدیون دلالت بر ملائت وی داشته یا مدیون در عوض دین، مالی دریافت کرده یا به هر نحو تحصیل مال کرده باشد اثبات اعسار برعهده اوست مگر این که ثابت کند آن مال تلف حقیقی یا حکمی شده است در این صورت و نیز در مواردی که مدیون در عوض دین، مالی دریافت نکرده یا تحصیل نکرده باشد هرگاه خوانده دعوای اعسار نتواند ملائت فعلی یا سابق او را ثابت کند یا ملائت فعلی یا سابق او نزد قاضی محرز نباشد ادعای اعسار با سوگند مدیون مطابق تشریفات مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی پذیرفته می شود.

بنابر این با وجود قانون فعلی اصل بر این است اگر چنانچه شخص قبلا در قبال دین مالی دریافت نکرده یا ملائت آن محرز نباشد نیازی ندارد اعسار خود را حتما ثابت کنند همین که با سوگند می گوید من معسرم کفایت می کند ولی اگر چنانچه محکوم له مدعی است که تکمن مالی دارد باید ثابت کند.

در این اثبات تمکن مالی هم خود شخص می تواند کمک کند و هم دادگاه تحقیقاتی را انجام می دهد.

در این میان اگر چنانچه لازم باشد از برخی ادارات، نهادها، سازمان ها و بانک ها استعلام شود این کار انجام می شود و در صورت اثبات عدم تمکن مالی حکم اعسار صادر می شود.

  درحال حاضر چه تعداد به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان بسر می برند؟  حدود سه هزار و 800 نفر به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندانهای کشور هستند و ممکن است در بین این افراد کسانی باشند که حکم اعسارشان صادر نشده باشد البته بسیاری از این افراد اخیرا به دلیل بالا رفتن نرخ سکه زندانی شده اند.

این افراد نتوانسته اند به یکباره قسط را پرداخت کنند و راهی زندان شده اند که به طور حتم با این بخشنامه جدید قوه قضاییه که قرار است خارج از نوبت و به سرعت به پرونده های آنها رسیدگی شود امیدواریم هرچه سریعتر تعیین تکلیف شده و آزاد شوند.

  دو هفته قبل نمایندگان مجلس طرحی را پیرامون تعدیل یا همان معادل سازی مهریه تقدیم هیات رییسه مجلس کردند جزییات این طرح چیست؟  در این رابطه نمایندگان طرحی را داده اند اما این طرح هنوز به کمیسیون مربوطه ارجاع نشده و تاکنون جزییات این طرح در اختیار ما و کمیسیون گذاشته نشده است.

به طور حتم اگر در زمان صدور حکم معادل سازی شود و اگر قانون اجازه بدهد به جای سکه فرد به معادل آن محکوم شود به طور حتم شاهد این مشکلات نخواهیم بود.

   آیا درحال حاضر در قانون مهریه نواقصی وجود دارد که شاهد این گونه مشکلات و افزایش تعداد زندانیان مهریه هستیم؟  در مورد قانون مهریه مشکل خاصی وجود ندارد که نیاز به اصلاح فوری داشته باشیم مگر اینکه بخواهند قانون طوری باشد که از این به بعد به اصلا شخصی را محکوم نکنیم و مانند دیه شود و زمانی که دادخواست داده شد معادل گذاری شود.

مثلا نرخ 100 سکه در این برهه چند می شود و زمانی که می خواهیم فرد را به پرداخت یک سکه محکوم کنیم معادل آن یک سکه را در نظر بگیریم تا نوسانات نرخ تاثیری برآن نداشته باشد.

متاسفانه این چشم و هم چشمی ها باعث شده که مهریه هایی را در نظر بگیرند که از همان اول مشخص است که این شخص توان پرداخت آن را ندارد.

اگر در تعیین مهریه همان ابتدا دقت شود این مشکلات را نخواهیم داشت زیرا هم اکنون هم تعداد پرونده ها و هم تعداد زندانیان افزایش یافته است منبع: خبرآنلاین
کلید واژه ها: بخشنامه - مهریه - قوه قضاییه - زندان - دادگاه خانواده - زندانی - پرداخت مهریه - مالی - دادگاه - افزایش - طلاق - زندانیان - دادگستری - رییس کل دادگستری - رییس قوه قضاییه - خانواده - وسیله نقلیه - قانون - گزارش - استان - معاون - مردان - صورت - کاهش - بازار - رابطه - دکتر - کشور - آمار - مهلت

آخرین اخبار سرویس:
سوییفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد

دیدار وزیر خارجه سابق آلمان با رییس کل بانک مرکزی

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

قیمت سکه، طلا و دلار امروز 21 آبان ماه

همه چیز درباره قیمت دلار؛ بالا می رود یا پایین می آید؟

عربستان از آمریکا بازی خورد/ بازار نفت 180درجه چرخید

قیمت سکه 270 هزار تومان کاهش یافت/طلای 18 عیار 401 هزار تومان

قیمت خودرو در بازار امروز+ جدول

قیمت طلا و سکه در بازار+جدول

افزایش ارزش دلار در پی بی ثباتی در اروپا

قیمت سکه 21 آبان 4 میلیون و 340 هزار تومان شد

استخدام طراح سایت حرفه ای LARAVEL در یک موسسه معتبر

تقاضای طلاق در ساری 22 درصد کاهش یافت

تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز افتتاح شد

بانک قنات های خراسان شمالی شکل گرفت

سهم بنزین به فرد تعلق می گیرد،نه خودرو/هرکسی مصرف نکرد می تواند سهمیه اش را آزاد بفروشد

بانک مرکزی: سوییفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد

وزارت خزانه داری آمریکا: ارتباط بانک مرکزی ایران با سوییفت قطع شد

افزایش قیمت آب شرب تهرانی ها از اول آذر

سوییفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد/ سامانه های جایگزین پیام رسانی عملیاتی شده اند

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در بافق

استخدام مدیر فروش، کارشناس فروش و بازاریاب در تهران

آمادگی برزیل برای توسعه روابط اقتصادی و زیست محیطی با ایران

کاهش 5000 تومانی قیمت گوشت قرمز در بازار

وزیر اقتصاد خبر داد: تعیین دو بانک تخصصی برای ارتباط با برزیل

کاهش 5000تومانی قیمت گوشت قرمز در بازار تهران

چهار میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی در گناباد پرداخت شد

مقام آمریکایی مدعی شد: دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

سوییفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارد

چهار میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی در گناباد پرداخت شد

اعتبار 55 میلیارد تومانی برای ایجاد پارکینگ های محلی

خریدوفروش کارت سوخت در برخی پمپ بنزین های تهران، قیمت 100هزار تومان

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

لزوم بیمه بانوان سرپرست خانوار

بانوان بلند همت پشت چرخ زندگی

توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید سرعت گیرد

اعتبار 55 میلیارد تومانی برای ایجاد پارکینگ های محلی

70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه های فنی وحرفه ای وارد بازار کار می شوند

جزییات جدید از بسته حمایتی دولت

چهار میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی در گناباد پرداخت شد

120 میلیارد تومان آلومینیوم قاچاق در یزد کشف شد

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در یزد

2 هزار نسخه کتاب کودک به کتابخانه های جهرم اهدا شد

توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید سرعت گیرد

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارند

بورس نیویورک فعالیت خود را با کاهش ارزش آغاز کرد

جهانگیری تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز را افتتاح کرد

کاریکاتور/ شرایط ویژه توزیع سبد کالا!

توانمندسازی خانوارهای مددجوی امداد لازمه اشتغال زایی آنان است

با 20 درصد رشد، نقدینگی به 1672 هزار میلیارد تومان رسید

تکذیب شایعه تغییر رییس بنیاد مستضعفان

120 میلیارد تومان آلومینیوم قاچاق در یزد کشف شد

توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید سرعت گیرد

162 مقاله به همایش ملی زعفران در تربت حیدریه رسید

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت / کاهش ادامه دار قیمت ها

صدور 72پروانه استاندارد زعفران در خراسان رضوی

بازگشت پرواز کیش–تهران به فرودگاه مقصد/سرگردانی 6 ساعته مسافران 

2 هزار نسخه کتاب کودک به کتابخانه های جهرم اهدا شد

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در یزد

قیمت گوشت در تهران 5 هزار تومان ارزان شد

منچستر سیتی و همکاری مشترک با شرکت تاپیت

سر طراح مزدا راهی چری می شود

نسخه پلاگ این هیبریدی ب ام و X3 و X5 در راه هستند

آینه کاری دیوار؛ درخشش را به خانه خود دعوت کنید!

کاهش قیمت سکه و ارز

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارند

جواد تکجو شرایط ویژه توزیع سبد کالا!

72 پروانه استاندارد زعفران در خراسان رضوی صادر شد

مشکل تجمع فاضلاب در منطقه مسکونی+فیلم

سفره گران بدون افزایش حقوق

آیا می دانید مرخصی گرفتن روی مغز و بدن شما چه تاثیری می گذارد؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت هـافـمن در تهران

منتظر عرضه گلکسی S10 سامسونگ در ماه مارس 2019 باشید!

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارند

کلنگ زنی بزرگترین زیپ لاین شمال غرب کشور در لاهرود

محافظه کاری در بهره گیری از فناوری در صنعت بیمه را کنار بگذارید

جواد تکجو شرایط ویژه توزیغ سبد کالا!

نخستین جشنواره زعفران استان مرکزی در خمین برگزار می شود

بنیاد مسکن معاف از مالیات نیست/ همه مالیات ها را پرداخت کرده ایم

قطع دسترسی چند موسسه مالی ایرانی به سوییفت

جمهوری آذربایجان 717 میلیون بشکه نفت از حوزه نفتی چراغ در خزر استخراج کرد

نحوه واریز کمک جبرانی دولت مشخص شد | کارمندان و بازنشستگان با حقوق زیر سه میلیون تومان بخوانند

طلب 15 هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بیمه شدگان

جهانگیری تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز را افتتاح کرد

چالش بزرگ کارت سوخت؛ از خرید و فروش میلیونی تا طرح ادغام با کارت بانکی

اسپوتنیک: آب خزر به سرعت کم می شود

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید و تامین کالا در تهران

تب قیمت گوشت گرم یک درجه پایین آمد!

صاحبان خانه های فرسوده در استان اردبیل تسهیلات می گیرند

اعتبار اشتغال روستایی ایلام به 12 هزار میلیارد ریال افزایش یافت

نخستین جشنواره زعفران استان مرکزی در خمین برگزار می شود

حمایت دولت، به زیاندهی آذرآب پایان داد

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در بافق

بررسی راه اندازی کانال مالی بین ایران و اروپا

حمایت دولت، به زیاندهی آذرآب پایان داد

نخستین جشنواره زعفران استان مرکزی در خمین برگزار می شود

فاصله گرفتن از مدیریت سنتی لازمه مدیریت صحیح بحران است

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟