مطالب مرتبط:
تصمیمات جدید قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه
تصمیمات جدید قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه
تصمیمات جدید قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه
نامه آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییه: بیانات جنابعالی متأسفانه قانع کننده نبود/ دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را بیاورند
نامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییه/ دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال، همراه بیاورند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 04:022018-10-21اقتصادي

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟


طی چند ماه گذشته نوسانات نرخ سکه از یک طرف بازار طلاق را داغ کرده و از طرف دیگر برخی مردان را به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه روانه دادگاه خانواده کرده است و حتی برخی نیز روانه زندان شده اند.

- قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟ طی چند ماه گذشته نوسانات نرخ طلاق را داغ کرده و از طرف دیگر برخی مردان را به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه روانه دادگاه خانواده کرده است و حتی برخی نیز روانه زندان شده اند.

گسترش نیوز: تا چند ماه قبل مردی که محکوم به پرداخت هر ماه یک پا پیش گذاشته و درخواست طلاق کردند.

با افزایش تعداد پرونده های طلاق و همچنین محکومین مهریه چند روز قبل رییس قوه قضاییه بخشنامه ای را صادر کرد.

در این بخشنامه خطاب به روسای کل دادگستری استان های سراسر کشور آمده بود: نظر به برخی گزارش های واصله تعدادی از محکومین تأدیه مهریه بر اساس تعداد سکه طلای تعیین شده به علت افزایش غیر متعارف نرخ آن توان پرداخت را نداشته و به همین جهت در اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی به زندان معرفی می شوند.

بدین وسیله مقرر می دارد ترتیبی اتخاذ گردد تا دادگاه ها به صورت خارج از نوبت و بدون تعیین وقت رسیدگی نسبت به درخواست تعدیل که از سوی زوج تقدیم می گردد رسیدگی و مهلت های تأدیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکومٌ علیه افزایش داده تا بدین ترتیب از زندانی شدن آنان جلوگیری به عمل آید.

ضمناً آمار پرونده های موضوع این بخشنامه به صورت فصلی به حوزه معاون اول گزارش شود.

مسئولیت اجرای این بخشنامه به عهده رییس کل دادگستری استان می باشد .

با توجه به این بخشنامه خبرجنوب با دکتر ذبیح ا.

خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه گفت وگویی انجام داده که مشروح این گفت وگو را در ذیل می خوانید.

اخیرا ریاست قوه قضاییه بخشنامه ای را در خصوص محکومین مهریه ابلاغ کرده که برخی این بخشنامه را پایان زندانی شدن محکومین مهریه عنوان کرده اند.

در رابطه با این بخشنامه توضیحاتی ارائه دهید؟ بر اساس قانون کسانی که محکوم به پرداخت مالی می شوند از جمله مهریه چند حالت قابل تصور است بدین گونه که آن شخصی که محکوم به پرداخت مالی می شود چه دیه و چه مهریه مکلف به پرداخت آن مال است.

آن شخصی که محکوم به پرداخت مال می شود گاهی اوقات محکوم به پرداخت یک عین معینی می شود مثلا گاهی اوقات حکم می شود که شخصی وسیله نقلیه با مشخصات خاصی را مسترد کند که عینا آن مال گرفته می شود و پس داده می شود.

در حالت بعدی این گونه است که فرد به پرداخت مالی که عین نیست مانند دیه و مهریه و موارد دیگر محکوم می شود در اینجا اگر چنانچه شخص تمکن مالی داشته باشد و خودش تمکین کند و آن مال را پرداخت کند که مشکلی وجود ندارد و پرونده مختومه می شود اما اگر چنانچه تمکن مالی داشته باشد اما از پرداخت و اجرای حکم خودداری کند بر اساس قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب سال 1393 دادگاه صادر کننده حکم که اجراییه را صادر می کند با هدایت و راهنمایی محکوم له نسبت به شناسایی اموال آن شخص اقدام می کند و اموال را توقیف می کنند و از محل توقیف آن اموال حکم را اجرا و شخص دیگر زندان نمی شود.

  اگر از آن فرد مالی شناسایی نشود باید چکار کرد؟  اگر مالی از شخص شناسایی نشود و شخص هم برای اجرای حکم تمکین نکند بر اساس ماده سه قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی شخص تا زمانی که رضایت محکوم له را جلب نکند و یا این که حکم را اجرا نکند یا تقاضای اعسار نکند، زندانی می شود.

بنابر این کسی که مدعی اعسار است و می گوید من مالی ندارم که پرداخت کنم بر اساس همین قانون مکلف است از تاریخ ابلاغ ابلاغیه ظرف یک ماه صورت کلیه اموال خود را به دادگاه ارائه دهد که من این اموال و مطالبات را دارم و این حساب های من هست و قادر به پرداخت نیستم و تقاضای اعسار می کند.

در این صورت فرد حبس نمی شود و در این میان اگر چنانچه حکم به اعسار صادر شد تا زمانی که مالی از او به دست نیاید آزاد است و با او کاری ندارند اما اگر چنانچه حکم اعسار رد شود و ثابت شود تمکن مالی دارد در این صورت تا زمانی که حکم را اجرا کند و رضایت محکوم له را بگیرد، حبس می شود.

  در مورد افرادی که حکم اعسارشان صادر می شود چگونه حکم اجرا می شود؟  اعسار دو گونه است گاهی شخص می گوید من اصلا ندارم که پرداخت کنم و بگردید اگر مالی پیدا کردید ببرید، در اینجا حکم به اعسار به طور کامل تا زمانی که مالی از او شناسایی بشود و حکم اجرا شود، صادر می شود.

در حالت بعد ممکن است شخص بگوید من نمی توانم مهریه را یا دیه را یک جا پرداخت کنم اما به صورت قسطی می توانم پرداخت کنم بر این اساس دادگاه حکم به اعسار تقسیط صادر می کند.

فرض کنید مهریه 100 سکه هست بر این اساس فرد به پرداخت ماهی یا دو ماهی یک سکه محکوم می شود.

   دلیل این که رییس قوه قضاییه اخیرا بخشنامه ای را برای رسیدگی سریع به پرونده های مهریه صادر کردند چیست؟  علت صدور بخشنامه ریاست قوه قضاییه این بود که افراد زیادی محکوم به پرداخت مهریه شده و تقاضای اعسار داده بودند، اعسارشان هم پذیرفته شده بود و به صورت تقسیط هر چند ماه یک سکه یا دو سکه یا نیم سکه پرداخت می کردند اما در ماه های اخیر به یک باره نرخ سکه افزایش زیادی پیدا کرد و باعث شد که افراد نتوانند به موقع اقساط را پرداخت کنند و در این میان محکوم له به دلیل عدم پرداخت قسط تقاضای حبس کردند و تعداد زیادی از این افراد روانه زندان شدند.

افرادی که زندانی شدند نتوانسته بودند دادخواست تعدیل آن اقساط را بدهند از این رو آمار زندانیان مهریه افزایش یافت به همین دلیل رییس قوه قضاییه بخشنامه ای را ابلاغ کردند تا به دادخواست تعدیل اقساط کسانی که مدعی هستند با افزایش نرخ سکه توان پرداخت قسط را ندارند، خارج از نوبت و به صورت فوق العاده رسیدگی شود و پرونده آنها تعیین تکلیف شود تا روانه زندان نشوند.

   آیا در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی پیرامون پرونده های اعسار شرایط ویژه ای در نظر گرفته نشده است؟  در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی پیش بینی شده که پرونده های اعسار باید خارج از نوبت رسیدگی شود.

در دستورالعملی هم که ریاست قوه قضاییه در سال 95 صادر کرد تاکید شد که در اجرای قانون این پرونده ها خارج از نوبت رسیدگی شوند، اما مسئله ای که اخیرا پیش آمد این بود که برخی از قضات می گفتند چون رسیدگی خارج از نوبت خلاف اصل است ما باید به همان قدر متیقن اکتفا کنیم بنابراین دادخواست اعساری که شخص در ابتدا داده و حکم اعسار صادر شده خارج از نوبت رسیدگی می شود اما تعدیل آن نباید خارج از نوبت باشد و این موضوع باعث شد که ریاست قوه قضاییه با ابلاغ بخشنامه اعلام کند که این موضوع (تعدیل) هم باید خارج از نوبت رسیدگی و تعیین تکلیف شود.

   آیا کسانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند باید زندانی شوند؟  کسانی که معسر هستند و توان پرداخت مهریه را ندارند نباید زندان کرد و تاکنون همین طور بوده است اما کسی که تمکن مالی دارد و می تواند پرداخت کند چنانچه همکاری نکند و حکم اجرا نشود روانه زندان می شود.

   بر اساس قانون اگر فردی دادخواست اعسار داد باید خودش ثابت کند تمکن مالی ندارد یا محکوم له؟ در قانون فعلی ما به این بحث کاملا پاسخ داده شده است.

در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی سال 1377 اصل بر این بود که اگر شخص تقاضای اعسار می کند باید ثابت کند ندارد و اگر ثایت نمی کرد حکم اعسارش صادر نمی شد.

در سال 78 آیین نامه ای برای این قانون صادر شد و این روند تا سال 91 ادامه داشت تا این که در سال 91 ریاست قوه قضاییه این آیین نامه را اصلاح کرد و آن حالت اطلاقی که در ماده 18 آن قانون بود اصلاح شد و در آن ایین نامه اصلاحی آمد که اگر شخصی محکوم به پرداخت مالی شده و آن محکومیت مسبوق به این است که قبلا در قبال آن مال، شخص مال را گرفته و یا این که برای دادگاه ثابت شده اینجا خود محکوم علیه باید ثابت کند که معسر است در غیر این صورت اصل بر اعسار است و شخص محکوم به باید ثابت کند.

بعد از این که این آیین نامه اصلاح شد، قانون گذار در قانون مصوب 1393 عینا همین اصلاحیه را وارد قانون کرد یعنی در ماده هفت قانون پرداخت محکومیتهای مالی، این موضوع پیش بینی شده و می گوید در مواردی که وضعیت سابق مدیون دلالت بر ملائت وی داشته یا مدیون در عوض دین، مالی دریافت کرده یا به هر نحو تحصیل مال کرده باشد اثبات اعسار برعهده اوست مگر این که ثابت کند آن مال تلف حقیقی یا حکمی شده است در این صورت و نیز در مواردی که مدیون در عوض دین، مالی دریافت نکرده یا تحصیل نکرده باشد هرگاه خوانده دعوای اعسار نتواند ملائت فعلی یا سابق او را ثابت کند یا ملائت فعلی یا سابق او نزد قاضی محرز نباشد ادعای اعسار با سوگند مدیون مطابق تشریفات مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی پذیرفته می شود.

بنابر این با وجود قانون فعلی اصل بر این است اگر چنانچه شخص قبلا در قبال دین مالی دریافت نکرده یا ملائت آن محرز نباشد نیازی ندارد اعسار خود را حتما ثابت کنند همین که با سوگند می گوید من معسرم کفایت می کند ولی اگر چنانچه محکوم له مدعی است که تکمن مالی دارد باید ثابت کند.

در این اثبات تمکن مالی هم خود شخص می تواند کمک کند و هم دادگاه تحقیقاتی را انجام می دهد.

در این میان اگر چنانچه لازم باشد از برخی ادارات، نهادها، سازمان ها و بانک ها استعلام شود این کار انجام می شود و در صورت اثبات عدم تمکن مالی حکم اعسار صادر می شود.

  درحال حاضر چه تعداد به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان بسر می برند؟  حدود سه هزار و 800 نفر به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندانهای کشور هستند و ممکن است در بین این افراد کسانی باشند که حکم اعسارشان صادر نشده باشد البته بسیاری از این افراد اخیرا به دلیل بالا رفتن نرخ سکه زندانی شده اند.

این افراد نتوانسته اند به یکباره قسط را پرداخت کنند و راهی زندان شده اند که به طور حتم با این بخشنامه جدید قوه قضاییه که قرار است خارج از نوبت و به سرعت به پرونده های آنها رسیدگی شود امیدواریم هرچه سریعتر تعیین تکلیف شده و آزاد شوند.

  دو هفته قبل نمایندگان مجلس طرحی را پیرامون تعدیل یا همان معادل سازی مهریه تقدیم هیات رییسه مجلس کردند جزییات این طرح چیست؟  در این رابطه نمایندگان طرحی را داده اند اما این طرح هنوز به کمیسیون مربوطه ارجاع نشده و تاکنون جزییات این طرح در اختیار ما و کمیسیون گذاشته نشده است.

به طور حتم اگر در زمان صدور حکم معادل سازی شود و اگر قانون اجازه بدهد به جای سکه فرد به معادل آن محکوم شود به طور حتم شاهد این مشکلات نخواهیم بود.

   آیا درحال حاضر در قانون مهریه نواقصی وجود دارد که شاهد این گونه مشکلات و افزایش تعداد زندانیان مهریه هستیم؟  در مورد قانون مهریه مشکل خاصی وجود ندارد که نیاز به اصلاح فوری داشته باشیم مگر اینکه بخواهند قانون طوری باشد که از این به بعد به اصلا شخصی را محکوم نکنیم و مانند دیه شود و زمانی که دادخواست داده شد معادل گذاری شود.

مثلا نرخ 100 سکه در این برهه چند می شود و زمانی که می خواهیم فرد را به پرداخت یک سکه محکوم کنیم معادل آن یک سکه را در نظر بگیریم تا نوسانات نرخ تاثیری برآن نداشته باشد.

متاسفانه این چشم و هم چشمی ها باعث شده که مهریه هایی را در نظر بگیرند که از همان اول مشخص است که این شخص توان پرداخت آن را ندارد.

اگر در تعیین مهریه همان ابتدا دقت شود این مشکلات را نخواهیم داشت زیرا هم اکنون هم تعداد پرونده ها و هم تعداد زندانیان افزایش یافته است منبع: خبرآنلاین
کلید واژه ها: بخشنامه - مهریه - قوه قضاییه - زندان - دادگاه خانواده - زندانی - پرداخت مهریه - مالی - دادگاه - افزایش - طلاق - زندانیان - دادگستری - رییس کل دادگستری - رییس قوه قضاییه - خانواده - وسیله نقلیه - قانون - گزارش - استان - معاون - مردان - صورت - کاهش - بازار - رابطه - دکتر - کشور - آمار - مهلت

آخرین اخبار سرویس:
شرکت تولیدکننده اسنک پف کرده حیوانی را معرفی کنید

تکذیب برکناری رییس سازمان خصوصی سازی

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیررسمی»

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

واردات بدون انتقال ارز تا سقف 300میلیون دلار امکان ‎پذیر شد

45 استخر تنظیمی در قطب کشاورزی یزد احداث شد

پالادیوم رکورد زد

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

وضعیت بازارهای جهانی موبایل در سال جاری

گندم مورد نیاز در داخل تولید می شود

پیشنهاد قرارداد 3 میلیارد دلاری شرکت نفتی چین در زمینه میدان نفتی یادآوران

گرانی 2 برابری قیمت مسکن هم «تقصیرِ تحریم است؟»

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور + جدول

کارنامه دریایی و بندری ایران از 57 تا 97

سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به اصفهان

برگزاری سومین همایش بومی سازی کاتالیست ها

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

20 کشتی بار وارداتی در سواحل اطراف معطل تخلیه است

امشب حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری واریز می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ خوردن صبحانه را دربین دبیران و همکاران نهادینه سازم؟

حذف صفر از پول ملی تأثیری بر معیشت مردم و ارزش پول ملی ندارد

سرقت مسلحانه از یک سکه فروشی در ارومیه

مرغ 12 هزار و 200 تومان شد

فیلم | بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

شهید نواب صفوی در حال تبلیغ کالای ایرانی /عکس

تم نوروز 98 یزد چیست؟

تعیین 25درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

طلا گرمی چند؟97/10/27

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

مرخصی زایمان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قیمت خودرو سیتروئن C5 کارکرده در بازار + جدول

بهترین وبدترین کشورها در زمینه شفافیت بودجه

وزیری که فقط به سوالات آسان پاسخ می دهد!

کشور ایران، پیشرو در حوزه سد سازی جهان

واریز دو مین بسته حمایتی دولت

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

11 عطاری متخلف درالبرز پلمب شد

نرخ خودروهای تولید سایپا در بازار امروز

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

بهترین شهرهای جهان برای کار

کرملین چوب حراج به دلارهای آمریکا زد

چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از 7 میلیارد یورو رسید

قیمت نفت کاهش یافت

عقب نشینی آمریکا از افزایش نرخ بهره عامل رشد قیمت طلا شد

واردات بی رویه بزرگترین بحران اجتماعی است

سفر استانی وزیر صنعت معدن و تجارت

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

4 نکته ضروری پرداخت تسهیلات

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

اختصاص اعتبار به طرح های توسعه جنوب و کمیته امداد در استان کرمان

نوبخت: دو مین بسته حمایتی دولت به زودی واریز می شود

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شد

قیمت مرغ کاهش یافت

یک کشته در برخورد اتوبوس با عابر در تبریز

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

ایران درسال 1405یکی از سه کشورجهان از نظر شتاب پیری است

جهت استخدام در بانک ملت اینجا کلیک کنید

تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین های ارزان در اختیار مردم قرار نمی گیرد؟

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

قائم مقام وزیر صنعت گفت: اعلام قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته دیگر

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

هدر رفت سالانه هفت درصد تولید ناخالص ملی در جاده ها

صدور مجوز ورود کالا های گروه 4 به مناطق آزاد، ممنوع است

رفع ممنوعیت صادرات دام زنده عاملی موثر در کنترل قاچاق

محدودیت های صادرات کاغذ و کارتن رفع می شود

محدودیت های صادرات کاغذ رفع می شود

سومین بانک اسپانیا بیش از دو هزار نیروی خود را اخراج می کند

نرخ خرید مغازه در برخی مناطق تهران چقدر است؟

حمایت مجمع فعالان زیست محیطی جهان از توقف چاپ سررسید و تقویم در بانک ملت

کاهش تنها 100 هزار بشکه ای تولید نفت ایران پس از تحریم ها

پرسه در مه

تالاب هامون خشک شد

چه خودروهایی ارزان شدند؟

افزایش ناگهانی قیمت طلا در هفته جاری

بازار خودرو در شوک فرو رفت

سه دلیل عرضه نشدن نفت در بورس

سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگوی بدهی های کلان دولت باشد/ دولت برای هیچ خود را به بزرگترین بدهکار اقتصاد تبدیل کرده

پولی کردن اتوبان هایی که از محل منابع مردمی احداث شدند، درست نیست!

بازگشت ظریف به تهران

مهمترین اخبار خودرو، از پیش فروش با قیمت های جدید تا اتحاد هوشمند غول ها

عامل رشد قیمت طلا جهانی چه بود؟

سفر وزیر جهاد کشاورزی به چهارمحال و بختیاری

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می شود؟

محبوب ترین های تلویزیون در زمستان 97

چراغ سبز گزارش های مالی به افزایش محسوس قیمت نفت

آخرین قیمت محصولات سایپا در بازار

سردار نقدی: ماه آینده شرایط اقتصادی بهبود پیدا می کند

اقدام پژوهی چگونه توانستم کم تحرکی رکسانا را که ناشی از پرخوری و استفاده از خوراکی های غیر مجاز بود را برطرف نمایم؟

قیمت انواع تسمه در بازار

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه

پرواز جهانی قیمت طلا

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست

جذب بازار های جدید بیمه ای، رسالت اصلی شبکه فروش

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟