مطالب مرتبط:
رییس دادگاه مشایی: دادگاه مشایی علنی است/ دیروز تعدادی خبرنگار آمد، وقتی جا نیست من دیگر چه کار کنم؟! / من که نمی توانم شمارش کنم
آخوندی: جلیلی سال 90 گفت «پیوستن ما به FATF ضروری است» / پس از برجام همه انتظار داشتند FATF در مجلس حل و فصل شود، اما سنگ پشت سنگ... / نمی توانم بفهمم که 194 کشور عضو FATF هستند اما ایران عضو نیست / اینکه می نویسند FATF با سیاست های ابلاغی مغایرت دارد، کاملا غیرحقوقی و فاقد ارزش است / با FATF بازار آرا
افتخار می کنم فحش مسکن را می خورم/ مسکن مهر سهم 17 میلیون ایرانی از سفره انقلاب بود/ دولت بگوید پولی که از این پروژه برگشت کجا هزینه کرده است/ جانمایی مسکن مهر در دوره آخوندی در دهه 70 انجام شده بود
آخوندی: جلیلی سال 90 گفت «پیوستن ما به FATF ضروری است» / پس از برجام همه انتظار داشتند FATF در مجلس حل و فصل شود، اما سنگ پشت سنگ... / نمی توانم بفهمم که 194 کشور عضو FATF هستند اما ایران عضو نیست / اینکه می نویسند FATF با سیاست های ابلاغی مغایرت دارد، کاملا غیرحقوقی و فاقد ارزش است / با FATF بازار آرا
یک اقتصاددان در گفت وگو با فارس: جبران سال ها تاخیر در شفافیت فقط با کار جهادی ممکن است/دولت نظرات کارشناسان غیر همسو را نگرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 03:062018-10-20سياسي

آخوندی پس از 5 سال خسارت: نمی توانم با دولت شما کار کنم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو ، روز گذشته متن استعفانامه 50 روز پیش عباس آخوندی، وزیر پرحاشیه راه و شهرسازی منتشر شد، استعفایی که البته خبر آن دورادور شنیده می شد اما طی چند هفته اخیر هیچ نهاد و ارگانی حاضر به تایید یا تکذیب آن نبود.

- در شرایطی که پنج سال از حضور خسارت بار عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی می گذرد، وی در نامه ای خطاب به رییس جمهور اعلام کرده به دلیل تفاوت دیدگاهی که با دولت دارد نمی تواند به کار خود ادامه دهد! به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو"، روز گذشته متن استعفانامه 50 روز پیش عباس آخوندی، وزیر پرحاشیه راه و شهرسازی منتشر شد، استعفایی که البته خبر آن دورادور شنیده می شد اما طی چند هفته اخیر هیچ نهاد و ارگانی حاضر به تایید یا تکذیب آن نبود.

بالاخره خود آخوندی دست به کار شد و نامه استعفای خود را منتشر کرد.

در متن استعفانامه وی، خطاب به رییس جمهور آمده: به نظر نمی رسد در ارتباط با روش بازآفرینی شهری مورد نظر جنابعالی بتوانم کار مؤثری انجام دهم.

همچنین در ارتباط با سیاست دخالت حداکثری دولت در بازار و روش ساماندهی امور اقتصادی به لحاظ شرایط موجود کشور نیز امکان هماهنگی ندارم.

این حق شماست که وزیر همراه تری را در دولت داشته باشید.

خواهشمندم این بار با درخواست اینجانب موافقت و در تعیین جانشین تسریع فرمایید.

من بر این اعتقاد هستم که سه اصلِ پایبندی به قانون، احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را در هیچ شرایطی نباید زیر پا گذاشت.

آنچه که در تدبیر شرایط سخت جدید ناشی از تحریم های آمریکا شاهدیم دقیقاً نقض همین سه اصل است.

در هر صورت با این سطح از تفاوت دیدگاه، از حیث اخلاقی ادامه کار من درست نیست.

استعفایی که مسکوت مانده بود بر اساس آنچه آخوندی در کانال تلگرامی اش منتشر کرده، تاریخ استعفای وی 10 شهریور 97 بوده که تاکنون نزدیک به 50 روز می شود که این استعفا از سوی دولتمردان مسکوت مانده است.

جدا از اینکه آخوندی باید پاسخگوی عملکرد تقریبا هیچ خود در بخش مسکن و حوزه های مربوط به وزارتخانه اش باشد، این سؤال به شدت اهمیت می یابد که چرا از دهم شهریور تا 28 مهر (روز گذشته) هیچ موضعی از سوی دولتمردان در رد یا تایید این استعفا گرفته نشده؟ آیا دولت به قدری منفعل شده که حتی بعد از 50 روز، توان تصمیم گیری درباره کابینه را نداشته و حتی الان هم که این استعفا علنی شده معلوم نیست تا کی این فرایند تصمیم گیری طول خواهد کشید؟! با این حساب؛ اگر خود آخوندی این استعفا را علنی نمی کرد ظاهرا دولتمردان هیچگاه به روی خود نمی آوردند که یکی از اعضای کابینه توان ادامه کار با این گروه ندارد! اصرار روحانی بر بقای آخوندی با وجود انتقاد به وی! آنطور که از اظهارات مسئولین بر می آید، روحانی در طول دوره ریاست جمهوری اش نگاه خیلی مثبتی به کارنامه و عملکرد آخوندی نداشت؛ چنانچه در اردیبهشت سال پیش صراحتا گفته بود: در بخش مسکن هنوز مشکل داریم ما حدود 900 هزار مسکن مهر را تقدیم کردیم بقیه را هم تا پایان امسال تکمیل می کنیم، جز 100 مسکن مهر که متقاضی نداشت.

در همه بخش ها رشد داشتیم فقط در بخش مسکن هنوز رکود داریم و از رکود خارج نشده ایم.

اذعان روحانی به خروج همه بخش ها از رکود، به جز بخش مسکن! به خوبی نشان می دهد که وی از عملکرد نامناسب آخوندی مطلع و ناراضی است اما باز هم ترجیح داده که در دولت دوازدهم از وی استفاده کند! جالب تر اینکه وقتی حسن روحانی در مرداد 96، آخوندی را مجددا به عنوان وزیر راه و شهرسازی معرفی کرد، در اقدامی تعجب برانگیز اقدام به انتقاد از وی کرد و گفت: آقای عباس آخوندی وزیر بسیار فعالی در دولت یازدهم بود، گرچه نتوانستیم با ایشان در بخش مسکن به توافق نهایی برسیم اما در دولت دوازدهم توجه به مسکن اولین موضوعی است که من از او می خواهم.

با این حال معلوم نیست چرا رییس جمهور که خود در مراسم دفاع از وزرای پیشنهادی، اقدام به انتقاد از آخوندی می کند؛ حاضر است باز هم با آخوندی همکاری کرده و حتی الان که وی استعفا داده، واکنشی نسبت به آن اتخاذ نکند؟! به عبارت دیگر، اینکه چرا رییس جمهور با علم به عملکرد آخوندی و حتی اذعان به منفی بودن آن، باز هم حاضر نیست با استعفای آخوندی کنار بیاید، در جای خود جای سؤال جدی است.

پنج سال خسارت بار در بخش مسکن همانطور که در بالا هم اشاره شد، عملکرد عباس آخوندی در حوزه مسکن، تقریبا هیچ است؛ چراکه دوره وی یکی از بدترین دوره های سرمایه گذاری در بخش مسکن و در پی آن عدم رونق این بخش بوده است.

برای بررسی این موضوع به آمار بانک مرکزی مراجعه کردیم تا ببینیم بر اساس آمارهای رسمی آخوندی چه عملکردی از خود بجای گذاشته است؛ بر همین اساس، سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان سازی در کلیه مناطق شهری در سال 92 معادل 75 هزار و 418 میلیارد تومان بوده که در سال 96 این رقم به 60 هزار و 222 میلیارد تومان کاهش یافته است! موارد فوق را هم که کنار بگذاریم، شاخص قیمت در این بخش از 67 واحد در سال 92 به بیش از 107 واحد در سال 96 رسیده که حاکی از افزایش 60 درصدی قیمت ها در این بخش می باشد.

ضمن اینکه شاخص کرایه در کلیه مناطق شهری هم در طول مدیریت آخوندی 55 درصد رشد کرده است.

همانطور که مشاهده می شود آنچه که درباره عملکرد آخوندی می توان بیان کرد همین کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن، از سویی، و از سوی دیگر گرانی واحدهای مسکونی می باشد.

البته موضوع افزایش قیمت در امور تحت نظارت عباس آخوندی منحصر به مسکن نیست، بلکه در حوزه حمل ونقل هم شاخص قیمت از 67/8 به 106/5 رسیده که حاکی از رشد 57 درصدی این شاخص می باشد.

وزیری که انواع توهین ها را به مسکن مهر کرد عباس آخوندی فارغ از عملکرد ضعیفش در حوزه مسکن، تا جایی که می توانست به مسکن مهر حمله کرد، حتی دیروز که متن استعفای خود را منتشر کرد با حضور در سازمان برنامه و بودجه، حملات جدید خود را راهی مسکن مهر نمود! وی بیان کرد: کیفیت زندگی در کشور چاره ای جز بازآفرینی ندارد، ساخت مسکن در بیابان با نام مسکن مهر راهکاری صحیح نیست.

لازم به ذکر است، آخوندی در شرایطی از خانه سازی در بیابان برای مسکن مهر سخن می گوید که چندی پیش، علی نیکزاد، وزیر سابق راه و شهرسازی با بیان اینکه مکان یابی این پروژه ها قبلا در زمان وزارت عباس آخوندی در اوایل دهه 70 رخ داد، گفته بود: به جز شهر جدید سهند، مکان یابی پروژه های مسکن را ما انجام ندادیم.

البته توهین های وی به مسکن مهر، مسبوق به سابقه است؛ وی زمستان سال 93 مسکن مهر را یک طرح خیلی مزخرف خواند.

آذرماه سال 94 آخوندی مسکن مهر را یک طرح شهر برانداز دانست و در زمستان همان سال این طرح را عامل گران شدن 9 برابری مسکن در کشور معرفی کرد.

چند روز بعد از این اظهارنظر وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم درباره مسکن مهر گفته بود: مسکن مهر تصویری است از انسان هایی که کالا هستند و می توانید در هرجایی از این سرزمین آنها را در قفس جا دهید.

آخوندی در ادامه هجمه هایش به مسکن مهر، دیماه سال 95 گفته بود: در حال حاضر وارث 170 هزار واحد مسکن مهر هستیم که متقاضی ندارد.

آیا این خیانت در امانت نیست؟ آیا این مسجد ضرار نیست؟ مخالفت و در واقع نفرت وزیر راه و شهرسازی از مسکن مهر باعث شده تا وی از مردادماه سال 92 تاکنون هیچ پروژه ای از این طرح را افتتاح نکند.

اواخر ماه گذشته آخوندی با یک قطار اختصاصی به پرند سفر کرد و در مراسم افتتاح حدود سه هزار مسکن مهر این شهر حضور یافت.

این در حالی بود که وی در انتهای این برنامه با صراحت اعلام کرد: من فقط از پروژه های مسکن مهر بازدید کردم، آنها را افتتاح نکردم.

این در حالی است که قرار بود اشکالات مسکن مهر در دولت یازدهم برطرف شود، اما به نظر می رسد بزرگترین اشکال و مانع سال های اخیر این طرح نه خدمات زیربنایی، روبنایی، کمبود منابع مالی و.

بلکه شخص وزیر راه و شهرسازی بوده است.

چه اینکه سال 92 حسن روحانی در بحبوحه مبارزات انتخاباتی دوره یازدهم ریاست جمهوری درباره مسکن مهر گفته بود: اصل تأمین مسکن ارزان برای جامعه و جوانان جزو برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید است.

اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر یک ایده خوب بود ولی این ایده برای یک دوره کوچک تر طراحی شده بود و یک دفعه افزایش پیدا کرد.

هیچ چاره ای نیست تا این اشکالات (طرح مسکن مهر) در دولت آینده رفع شود.

بی خیالی دولت در تکمیل کابینه! یک نکته مهمی که در زمینه استعفای آخوندی وجود دارد این است که دولت در این باره خیلی کند و با تعلل بسیار رفتار می کند؛ متاسفانه علاوه بر اینکه شرایط آخوندی در وزارت راه و شهرسازی مشخص نیست، وزارتخانه های کار، رفاه و امور اجتماعی در کنار وزارتخانه مهم اقتصاد و دارایی بدون وزیر هستند.

در شرایطی که به قول خود دولتمردان، ما در یک جنگ اقتصادی به سر می بریم، این سؤال وجود دارد که چرا اینقدر دولت نسبت به تکمیل کابینه بی تفاوت است؟ دولت با تاخیر در معرفی وزیرهای کار و اقتصاد، عملا در این جنگ اقتصادی وقت و انرژی خود را از دست می دهد.

در حال حاضر این نگرانی هم وجود دارد که علاوه بر دو وزارتخانه مذکور، وزارت راه و شهرسازی هم به وزارتخانه های بی وزیر تبدیل شود؛ چه اینکه علاوه بر این وزارتخانه، سفارتخانه های ایران در هند و چین هم بدون سفیر مانده است! دو کشوری که در شرایط کنونی از اهمیت خاصی درخصوص مسائل تجاری برخوردار هستند و در شرایطی که تحریم ها در حال آغاز شدن است، می توانند نقش مهمی در زمینه مبادلات تجاری ایران ایفا کنند.

دولت باید بدون معطلی و وقت کشی بیش از حد، برای وزرای سه وزارتخانه فوق و دو سفارتخانه مذکور تصمیم بگیرد تا کارهای این وزارتخانه ها حتی المقدور روی زمین نماند.


کلید واژه ها: استعفا - آخوندی - دولت - عباس آخوندی - شهرسازی - منتشر - نامه - شرایط - رییس جمهور - تصمیم گیری - وزارت راه و شهرسازی - خبرگزاری - وزیر - دانشجو - اقتصاد - شهریور - امور اقتصادی - گزارش - سیاسی - بازار - خسارت - تصمیم - وزارت - تفاوت - وزارت راه - اقتصادی - جانشین - کابینه - آمریکا - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
هدیه مجلس به مردم برای جلوگیری از فساد های اداری و مالی

جلسه ویژه مجلس با «همتی» و «دژپسند» برای مقابله با تحریم ها

نشست خبری اصحاب رسانه با رییس جمهوری

لاریجانی روز ملی عمان را تبریک گفت

روحانی: به دشمنان درس عبرت خواهیم داد

واکنش توییتری نوبخت به انتقادات از ظریف

جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی

دانلود آهنگ جدید هوروش بند بنام عاشقم کردی

دانلود آهنگ جدید علی درخشان بنام دورهمی

مرا بیشتر از آنکه بوده ام جلوه ندهید

تکرار سگ آزاری در گیلان

خبر ویژه کیهان: آقای ظریف! شما مرتکب چند جرم شدید

تست جالب روانشناسی که شخصیت درونیتان را فاش می کند!+ عکس

سفر وزیر آموزش و پرورش به تکاب

امیری: با حمایت مردم از این گردنه تاریخی عبور می کنیم

مولوی فاروقی: رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

روحانی: مناطق آزاد در دوران تحریم نقش تعیین کننده دارند

امیری: با حمایت مردم از این گردنه تاریخی عبور می کنیم

اینفوگرافی / درونگراها و برونگراها چه شغلی انتخاب کنند؟

رییس کمیسیون صنایع مجلس: مشکل کمبود کالا نداریم

خروجی جلسات مسئولان در رابطه با قیمت ها و مسائل اقتصادی باید برای مردم ملموس باشد

ایران اسلامی یکی از موفق ترین کشورها در حوزه کتاب است

در دیدار شمخانی و وزیر خارجه انگلیس چه گذشت؟

امیری: با حمایت مردم از این گردنه تاریخی عبور می کنیم

روحانی: مناطق آزاد در دوران تحریم نقش تعیین کننده دارند

توضیحات اژه ای درخصوص حاشیه های اعدام سلطان سکه

چهارشنبه موعد اعلام استانداران جدید

چرا ترامپ از نیکسون هم بدتر است؟

وزیر خارجه انگلیس: پس از سفر به عربستان، امروز در تهران درباره استفاده از نفوذش بر حوثی ها گفتگو کردم

معاون رییس جمهور: اکثر بچه پولدارها معتاد می شوند

روز آزمایش دولت نیست، روز آزمایش همه ملت است

خبر ناراحت کننده برای هواداران «رضا گلزار»/ عکس

این مرد یک معلم واقعی است! +عکس

مولوی فاروقی: رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

اینفوگرافی / درونگراها و برونگراها چه شغلی انتخاب کنند؟

تمدید مهلت نسخه های فارسی تلگرام تا آذرماه

دیدار وزیر اطلاعات با مردم مهاباد

تثبیت و احیاء دریاچه ارومیه، جزو اهداف مهم دولت است

چه شغلی متناسب شخصیت شماست؟

تصاویر/ همایش وحدت شیعه و سنی در مسجدالنبی بیرجند

مولوی فاروقی: رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد رانندگی زنان

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد مدارس مختلط

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد نگاه به عکس نامحرم

تصاویر/ چراغانی شهرهای پاکستان در آستانه جشن میلاد پیامبر(ص)

رابطه ایران وآمریکا، رابطه گرگ ومیش است وهرگز بین این دو آشتی نیست

توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات 94

وحدت و همگرایی رمز پیروزی ما در جنگ اقتصادی است

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد نگاه کردن

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) درمورد پوشش زن

فتاوای آیت الله العظمی اراکی (قدس سره) در مورد نگاه کردن

وحدت و همگرایی رمز پیروزی ما در جنگ اقتصادی است

نظام رتبه بندی فرهنگیان باید به ارتقا همه جانبه منجر شود

وحدت و همگرایی رمز پیروزی ما در جنگ اقتصادی است

کتابخانه کانون های مساجد مازندران نیازمند تجهیزات هستند

مسوولیت ها فرصتی مغتنم برای خدمت به مردم است

توسعه گردشگری در آذربایجان غربی مورد توجه جدی دولت است

فتاوای آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) در مورد نظر نمودن به زن نامحرم در تلویزیون

فتاوای آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) در مورد نظر و صحبت نمودن زن و مرد نا محرم با یکدیگر

انتخابات شورای طلاب در مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) رشت برگزار شد

تفاوت اعتراضات کارگران هفت تپه

شبیه یک آه کوتاه*

فال روزانه سه شنبه 29 آبان 1397

«امید»، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور شد

جریان تخریبی علیه نظام مهندسی متوقف شد

انسجام بین بخشی برای مقابله با تخریب منابع طبیعی ضروری است

معاون رییس جمهور: اکثر بچه پولدارها معتاد می شوند

جامعه اسلامی برای سعادتمندی باید از سیره پیامبر اکرم(ص) پیروی کند

ایران اسلامی پرچم دار وحدت و همبستگی در جامعه اسلامی است

وحدت می تواند عاملی در جهت خنثی سازی توطئه دشمنان باشد

سفر جرمی هانت؛ دغدغه ها و ملاحظات

اشباح سرگردان در پیاده روهای یخ زده

حمله تند پادشاه عربستان به ایران: جهان برنامه موشکی و هسته ای ایران را متوقف کند!

روحانی: روز آزمایش دولت در برابر آمریکا نیست، روز آزمایش همه ملت است

لیست کاندیدا ها در دستِ آیت الله جنتی تخلف بود؟

با داشتن این 2 خصیصه جز بندگان بد محسوب خواهید شد

انسجام بین بخشی برای مقابله با تخریب منابع طبیعی ضروری است

کتابخانه کانون های مساجد مازندران نیازمند تجهیزات هستند

مسوولیت ها فرصتی مغتنم برای خدمت به مردم است

مسوولیت ها فرصتی مغتنم برای خدمت به مردم است

توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات 94

زن ها و مردها برای چه ازدواج می کنند؟

تکرار سگ آزاری در شفت/ محیط زیست اقامه دعوی کرد

نوبخت خطاب به منتقدان ظریف: میلیاردهادلار قاچاق را نفی می کنید؟درآمد قاچاق پول کثیف نیست؟

فرد هتاک به انقلاب اسلامی و مقدسات در قرچک دستگیر شد

محمود صادقی: ماهی 9 میلیون از دانشگاه می گیرم

روحانی: نمی گذاریم فشار تأمین کالا های اساسی روی مردم باشد

اعزام فضانوردان روسیه به مهتاب

لیبرال های داخلی به دنبال عدول از اصول انقلاب اسلامی هستند

توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات 94

چراغانی شهرهای پاکستان در آستانه جشن میلاد پیامبر اسلام (ص)

توسعه گردشگری در آذربایجان غربی مورد توجه جدی دولت است

سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

تاکید بر لزوم افزایش توان نظام بانکی

گزارشی از بزرگداشت همایون کاتوزیان، توفیق سبحانی و اسماعیل کهرم

کمک جبرانی 200هزار تومانی دولت به خانواده ها/ تولید نفت به «صفر» نمی رسد

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

باید در مسیر تحقق فرایندهای الکترونیک گام برداریم

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

آخوندی پس از 5 سال خسارت: نمی توانم با دولت شما کار کنم

آخوندی پس از 5 سال خسارت: نمی توانم با دولت شما کار کنم