مطالب مرتبط:
رییس دادگاه مشایی: دادگاه مشایی علنی است/ دیروز تعدادی خبرنگار آمد، وقتی جا نیست من دیگر چه کار کنم؟! / من که نمی توانم شمارش کنم
آخوندی: جلیلی سال 90 گفت «پیوستن ما به FATF ضروری است» / پس از برجام همه انتظار داشتند FATF در مجلس حل و فصل شود، اما سنگ پشت سنگ... / نمی توانم بفهمم که 194 کشور عضو FATF هستند اما ایران عضو نیست / اینکه می نویسند FATF با سیاست های ابلاغی مغایرت دارد، کاملا غیرحقوقی و فاقد ارزش است / با FATF بازار آرا
افتخار می کنم فحش مسکن را می خورم/ مسکن مهر سهم 17 میلیون ایرانی از سفره انقلاب بود/ دولت بگوید پولی که از این پروژه برگشت کجا هزینه کرده است/ جانمایی مسکن مهر در دوره آخوندی در دهه 70 انجام شده بود
آخوندی: جلیلی سال 90 گفت «پیوستن ما به FATF ضروری است» / پس از برجام همه انتظار داشتند FATF در مجلس حل و فصل شود، اما سنگ پشت سنگ... / نمی توانم بفهمم که 194 کشور عضو FATF هستند اما ایران عضو نیست / اینکه می نویسند FATF با سیاست های ابلاغی مغایرت دارد، کاملا غیرحقوقی و فاقد ارزش است / با FATF بازار آرا
یک اقتصاددان در گفت وگو با فارس: جبران سال ها تاخیر در شفافیت فقط با کار جهادی ممکن است/دولت نظرات کارشناسان غیر همسو را نگرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 مهر 1397 ساعت 03:062018-10-20سياسي

آخوندی پس از 5 سال خسارت: نمی توانم با دولت شما کار کنم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو ، روز گذشته متن استعفانامه 50 روز پیش عباس آخوندی، وزیر پرحاشیه راه و شهرسازی منتشر شد، استعفایی که البته خبر آن دورادور شنیده می شد اما طی چند هفته اخیر هیچ نهاد و ارگانی حاضر به تایید یا تکذیب آن نبود.

- در شرایطی که پنج سال از حضور خسارت بار عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی می گذرد، وی در نامه ای خطاب به رییس جمهور اعلام کرده به دلیل تفاوت دیدگاهی که با دولت دارد نمی تواند به کار خود ادامه دهد! به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو"، روز گذشته متن استعفانامه 50 روز پیش عباس آخوندی، وزیر پرحاشیه راه و شهرسازی منتشر شد، استعفایی که البته خبر آن دورادور شنیده می شد اما طی چند هفته اخیر هیچ نهاد و ارگانی حاضر به تایید یا تکذیب آن نبود.

بالاخره خود آخوندی دست به کار شد و نامه استعفای خود را منتشر کرد.

در متن استعفانامه وی، خطاب به رییس جمهور آمده: به نظر نمی رسد در ارتباط با روش بازآفرینی شهری مورد نظر جنابعالی بتوانم کار مؤثری انجام دهم.

همچنین در ارتباط با سیاست دخالت حداکثری دولت در بازار و روش ساماندهی امور اقتصادی به لحاظ شرایط موجود کشور نیز امکان هماهنگی ندارم.

این حق شماست که وزیر همراه تری را در دولت داشته باشید.

خواهشمندم این بار با درخواست اینجانب موافقت و در تعیین جانشین تسریع فرمایید.

من بر این اعتقاد هستم که سه اصلِ پایبندی به قانون، احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را در هیچ شرایطی نباید زیر پا گذاشت.

آنچه که در تدبیر شرایط سخت جدید ناشی از تحریم های آمریکا شاهدیم دقیقاً نقض همین سه اصل است.

در هر صورت با این سطح از تفاوت دیدگاه، از حیث اخلاقی ادامه کار من درست نیست.

استعفایی که مسکوت مانده بود بر اساس آنچه آخوندی در کانال تلگرامی اش منتشر کرده، تاریخ استعفای وی 10 شهریور 97 بوده که تاکنون نزدیک به 50 روز می شود که این استعفا از سوی دولتمردان مسکوت مانده است.

جدا از اینکه آخوندی باید پاسخگوی عملکرد تقریبا هیچ خود در بخش مسکن و حوزه های مربوط به وزارتخانه اش باشد، این سؤال به شدت اهمیت می یابد که چرا از دهم شهریور تا 28 مهر (روز گذشته) هیچ موضعی از سوی دولتمردان در رد یا تایید این استعفا گرفته نشده؟ آیا دولت به قدری منفعل شده که حتی بعد از 50 روز، توان تصمیم گیری درباره کابینه را نداشته و حتی الان هم که این استعفا علنی شده معلوم نیست تا کی این فرایند تصمیم گیری طول خواهد کشید؟! با این حساب؛ اگر خود آخوندی این استعفا را علنی نمی کرد ظاهرا دولتمردان هیچگاه به روی خود نمی آوردند که یکی از اعضای کابینه توان ادامه کار با این گروه ندارد! اصرار روحانی بر بقای آخوندی با وجود انتقاد به وی! آنطور که از اظهارات مسئولین بر می آید، روحانی در طول دوره ریاست جمهوری اش نگاه خیلی مثبتی به کارنامه و عملکرد آخوندی نداشت؛ چنانچه در اردیبهشت سال پیش صراحتا گفته بود: در بخش مسکن هنوز مشکل داریم ما حدود 900 هزار مسکن مهر را تقدیم کردیم بقیه را هم تا پایان امسال تکمیل می کنیم، جز 100 مسکن مهر که متقاضی نداشت.

در همه بخش ها رشد داشتیم فقط در بخش مسکن هنوز رکود داریم و از رکود خارج نشده ایم.

اذعان روحانی به خروج همه بخش ها از رکود، به جز بخش مسکن! به خوبی نشان می دهد که وی از عملکرد نامناسب آخوندی مطلع و ناراضی است اما باز هم ترجیح داده که در دولت دوازدهم از وی استفاده کند! جالب تر اینکه وقتی حسن روحانی در مرداد 96، آخوندی را مجددا به عنوان وزیر راه و شهرسازی معرفی کرد، در اقدامی تعجب برانگیز اقدام به انتقاد از وی کرد و گفت: آقای عباس آخوندی وزیر بسیار فعالی در دولت یازدهم بود، گرچه نتوانستیم با ایشان در بخش مسکن به توافق نهایی برسیم اما در دولت دوازدهم توجه به مسکن اولین موضوعی است که من از او می خواهم.

با این حال معلوم نیست چرا رییس جمهور که خود در مراسم دفاع از وزرای پیشنهادی، اقدام به انتقاد از آخوندی می کند؛ حاضر است باز هم با آخوندی همکاری کرده و حتی الان که وی استعفا داده، واکنشی نسبت به آن اتخاذ نکند؟! به عبارت دیگر، اینکه چرا رییس جمهور با علم به عملکرد آخوندی و حتی اذعان به منفی بودن آن، باز هم حاضر نیست با استعفای آخوندی کنار بیاید، در جای خود جای سؤال جدی است.

پنج سال خسارت بار در بخش مسکن همانطور که در بالا هم اشاره شد، عملکرد عباس آخوندی در حوزه مسکن، تقریبا هیچ است؛ چراکه دوره وی یکی از بدترین دوره های سرمایه گذاری در بخش مسکن و در پی آن عدم رونق این بخش بوده است.

برای بررسی این موضوع به آمار بانک مرکزی مراجعه کردیم تا ببینیم بر اساس آمارهای رسمی آخوندی چه عملکردی از خود بجای گذاشته است؛ بر همین اساس، سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان سازی در کلیه مناطق شهری در سال 92 معادل 75 هزار و 418 میلیارد تومان بوده که در سال 96 این رقم به 60 هزار و 222 میلیارد تومان کاهش یافته است! موارد فوق را هم که کنار بگذاریم، شاخص قیمت در این بخش از 67 واحد در سال 92 به بیش از 107 واحد در سال 96 رسیده که حاکی از افزایش 60 درصدی قیمت ها در این بخش می باشد.

ضمن اینکه شاخص کرایه در کلیه مناطق شهری هم در طول مدیریت آخوندی 55 درصد رشد کرده است.

همانطور که مشاهده می شود آنچه که درباره عملکرد آخوندی می توان بیان کرد همین کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن، از سویی، و از سوی دیگر گرانی واحدهای مسکونی می باشد.

البته موضوع افزایش قیمت در امور تحت نظارت عباس آخوندی منحصر به مسکن نیست، بلکه در حوزه حمل ونقل هم شاخص قیمت از 67/8 به 106/5 رسیده که حاکی از رشد 57 درصدی این شاخص می باشد.

وزیری که انواع توهین ها را به مسکن مهر کرد عباس آخوندی فارغ از عملکرد ضعیفش در حوزه مسکن، تا جایی که می توانست به مسکن مهر حمله کرد، حتی دیروز که متن استعفای خود را منتشر کرد با حضور در سازمان برنامه و بودجه، حملات جدید خود را راهی مسکن مهر نمود! وی بیان کرد: کیفیت زندگی در کشور چاره ای جز بازآفرینی ندارد، ساخت مسکن در بیابان با نام مسکن مهر راهکاری صحیح نیست.

لازم به ذکر است، آخوندی در شرایطی از خانه سازی در بیابان برای مسکن مهر سخن می گوید که چندی پیش، علی نیکزاد، وزیر سابق راه و شهرسازی با بیان اینکه مکان یابی این پروژه ها قبلا در زمان وزارت عباس آخوندی در اوایل دهه 70 رخ داد، گفته بود: به جز شهر جدید سهند، مکان یابی پروژه های مسکن را ما انجام ندادیم.

البته توهین های وی به مسکن مهر، مسبوق به سابقه است؛ وی زمستان سال 93 مسکن مهر را یک طرح خیلی مزخرف خواند.

آذرماه سال 94 آخوندی مسکن مهر را یک طرح شهر برانداز دانست و در زمستان همان سال این طرح را عامل گران شدن 9 برابری مسکن در کشور معرفی کرد.

چند روز بعد از این اظهارنظر وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم درباره مسکن مهر گفته بود: مسکن مهر تصویری است از انسان هایی که کالا هستند و می توانید در هرجایی از این سرزمین آنها را در قفس جا دهید.

آخوندی در ادامه هجمه هایش به مسکن مهر، دیماه سال 95 گفته بود: در حال حاضر وارث 170 هزار واحد مسکن مهر هستیم که متقاضی ندارد.

آیا این خیانت در امانت نیست؟ آیا این مسجد ضرار نیست؟ مخالفت و در واقع نفرت وزیر راه و شهرسازی از مسکن مهر باعث شده تا وی از مردادماه سال 92 تاکنون هیچ پروژه ای از این طرح را افتتاح نکند.

اواخر ماه گذشته آخوندی با یک قطار اختصاصی به پرند سفر کرد و در مراسم افتتاح حدود سه هزار مسکن مهر این شهر حضور یافت.

این در حالی بود که وی در انتهای این برنامه با صراحت اعلام کرد: من فقط از پروژه های مسکن مهر بازدید کردم، آنها را افتتاح نکردم.

این در حالی است که قرار بود اشکالات مسکن مهر در دولت یازدهم برطرف شود، اما به نظر می رسد بزرگترین اشکال و مانع سال های اخیر این طرح نه خدمات زیربنایی، روبنایی، کمبود منابع مالی و.

بلکه شخص وزیر راه و شهرسازی بوده است.

چه اینکه سال 92 حسن روحانی در بحبوحه مبارزات انتخاباتی دوره یازدهم ریاست جمهوری درباره مسکن مهر گفته بود: اصل تأمین مسکن ارزان برای جامعه و جوانان جزو برنامه های اصلی دولت تدبیر و امید است.

اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر یک ایده خوب بود ولی این ایده برای یک دوره کوچک تر طراحی شده بود و یک دفعه افزایش پیدا کرد.

هیچ چاره ای نیست تا این اشکالات (طرح مسکن مهر) در دولت آینده رفع شود.

بی خیالی دولت در تکمیل کابینه! یک نکته مهمی که در زمینه استعفای آخوندی وجود دارد این است که دولت در این باره خیلی کند و با تعلل بسیار رفتار می کند؛ متاسفانه علاوه بر اینکه شرایط آخوندی در وزارت راه و شهرسازی مشخص نیست، وزارتخانه های کار، رفاه و امور اجتماعی در کنار وزارتخانه مهم اقتصاد و دارایی بدون وزیر هستند.

در شرایطی که به قول خود دولتمردان، ما در یک جنگ اقتصادی به سر می بریم، این سؤال وجود دارد که چرا اینقدر دولت نسبت به تکمیل کابینه بی تفاوت است؟ دولت با تاخیر در معرفی وزیرهای کار و اقتصاد، عملا در این جنگ اقتصادی وقت و انرژی خود را از دست می دهد.

در حال حاضر این نگرانی هم وجود دارد که علاوه بر دو وزارتخانه مذکور، وزارت راه و شهرسازی هم به وزارتخانه های بی وزیر تبدیل شود؛ چه اینکه علاوه بر این وزارتخانه، سفارتخانه های ایران در هند و چین هم بدون سفیر مانده است! دو کشوری که در شرایط کنونی از اهمیت خاصی درخصوص مسائل تجاری برخوردار هستند و در شرایطی که تحریم ها در حال آغاز شدن است، می توانند نقش مهمی در زمینه مبادلات تجاری ایران ایفا کنند.

دولت باید بدون معطلی و وقت کشی بیش از حد، برای وزرای سه وزارتخانه فوق و دو سفارتخانه مذکور تصمیم بگیرد تا کارهای این وزارتخانه ها حتی المقدور روی زمین نماند.


کلید واژه ها: استعفا - آخوندی - دولت - عباس آخوندی - شهرسازی - منتشر - نامه - شرایط - رییس جمهور - تصمیم گیری - وزارت راه و شهرسازی - خبرگزاری - وزیر - دانشجو - اقتصاد - شهریور - امور اقتصادی - گزارش - سیاسی - بازار - خسارت - تصمیم - وزارت - تفاوت - وزارت راه - اقتصادی - جانشین - کابینه - آمریکا - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
مادر شهیدی که سر مزار پسرش نمی رود!

مونوریل = چاه ویل

دستاورد های مثبتی پس از انقلاب در حوزه فرهنگ حاصل شده است

قلم های بیدار

2282 شهروند قمی از بیمه بیکاری تامین اجتماعی بهره مند شدند

نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی ماه 57

وضعیت آب و هوای امروز کشور+نقشه

لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد

دیدم در جایگاه قضاوت صدایت را بر صدای متهم بلند کردی

آیه نگاشت/ تمسخر؛ یک گناه ظاهری و چند گناه باطنی

ارائه حکومت داری اسلامی به دنیا؛ تکلیف اصلی جمهوری اسلامی ایران

یادواره شهید «علی محمدی پور» و شهدای «دقوق آباد» در رفسنجان برگزار شد

نبود کارکرد حزبی، یکی از اشکالات سیستم انتخاباتی است

مدارک تحصیلی همسر شهید هسته ای

انتقاد نماینده ولی فقیه از رویکرد محدودسازی فضای مجازی

بررسی مشکلات حوزه زاینده رود و تحولات سوریه در کمیسیون امنیت ملی

استخدام کارشناسی ارشد / کارشناس مخابرات میدان در تهران

ساحل پوشیده از پاپ کورن در اسپانیا +تصاویر

پاسخگویی معاون اول قوه قضاییه به پرسش های برنامه بدون توقف

از گرانی احتمالی اینترنت تا انتقاد شدید ایران از تعلل اروپا/ پیشخوان

چرا حضرت زهرا (س) جزء معصومین است؟

استخدام مسئول بخش سخت افزار با سابقه کار در فارس

5 راهکار اساسی برای از بین بردن موانع ذهنی

گر می دانستید خداوند چه پاداشی برای محبان مولاعلی(ع) درنظر گرفته است

استخدام تعمیرکار موبایل آقا یا خانم در فارس

استخدام کمک حسابدار آشنا به همکاران سیستم بصورت پاره وقت در تهران

طرح خرید خدمات آموزشی موجب گسترش اشرافیت آموزشی و فساد در مدارس می شود/ نمایندگان مجلس از اجرای این طرح خسارت بار جلوگیری کنند

لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد

عناوین روزنامه های30 دی ماه خراسان رضوی

دستاورد های مثبتی پس از انقلاب در حوزه فرهنگ حاصل شده است

استخدام بازاریاب حضوری و تلفنی مویرگی با مزایا - تهران و البرز

مراسم سوگواره یاس نبوی- امروز

استخدام عکاس صنعتی حرفه ای در فروشگاه آنلاین اقلیمه در تهران

نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی ماه 57

ادامه فعالیت دادگاه های نظامی نیاز جامعه پاکستان است

نظر ایرانی ها درباره آزادی رسانه/اینفوگرافی

گودرزی: پرتاب ماهواره و پیشرفت های دفاعی ایران جنبه تدافعی دارد

پاسخ عضو شورای شهر تهران به عدم افتتاح یک ایستگاه مترو

مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند

2282 شهروند قمی از بیمه بیکاری تامین اجتماعی بهره مند شدند

نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی ماه 57

شایعه کلافگی ظریف و دروغ تهدید وزرا به استعفا

فرماندار مهریز، تامین کتاب بریل روشندلان را خواستار شد

52 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف یزد مختومه شد

تالیف کتاب یادنامه شهدای بهداشت و درمان لرستان

امروز بزم ماتم زهرا بهشت ماست

ارائه حکومت داری اسلامی به دنیا؛ تکلیف اصلی جموری اسلامی

رونمایی کتاب «پرستار انقلابی» طی دهه فجر در لرستان

اسم گذاری پروردگار بر مسمای خود دلالت تام و تمام دارد/ سجده ملائکه بر حضرت زهرا(س)

می توان با صرع هم کودکانی سالم داشت

می توان ریزش موی ارثی را کنترل کرد

تاسی به سیره فاطمی؛ شاخصه شیعه حقیقی

تأثیر تزریق ژل بر کاهش درد آرتروز زانو

کتاب «سرباز کوچک امام» در قم نقد و بررسی می شود

تصویرهای درخشان از کابوس های جنگ

برف رفت، آلودگی جای آن را گرفت

حضرت زهرا (س) معیار حقانیت ولایت حضرت علی(ع) است

افزایش قابل توجه بارش ها در سرچشمه زاینده رود

فروش گازوییل به صرفه تر از کار کردن است

خط ساحلی خزر در تصرف ساختمان های دولتی و خصوصی

کودکان را از شیر مادر محروم نکنید

بیمارانی که نباید عمل زیبایی انجام دهند

استخدام اپیلاسیون کار حرفه ای در منطقه تجریش تهران

استخدام صندوقدار و وردست جهت آرایشگاه مردانه در زعفرانیه تهران

استخدام آرایشگر ماهر و وردست محدوده تهرانپارس تهران

سجاده نماز برای شیطان دردسر درست کرد !

استخدام مشاور آقا جهت دفتر املاک در کرج

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه

مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند

استخدام مسئول دفتر خانم در یک کلینیک مشاوره روانکاوی در تهران

مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه

حضرت زهرا سلام الله علیها ؛ ستاره درخشان خونین

یک میلیارد دلار بودجه برای تقویت مرزهای آمریکا

بررسی مشکلات حوزه زاینده رود و تحولات سوریه در کمیسیون امنیت ملی

شیطان جیغ بنفش کشید! یادداشت روزنامه کیهان

آغاز بیستمین دوره عتبات دانشجویی از فردا / 12 هزار دانشگاهی به این سفر اعزام می شوند

فرماندار مهریز، تامین کتاب بریل روشندلان را خواستار شد

توسعه مراکز دانشگاهی دستاورد 40 ساله انقلاب

نام گذاری پروردگار بر مسمای خود دلالت تام و تمام دارد/ سجده ملائکه بر حضرت زهرا(س)

عکس | آن جا بوده که گفتند فاطمه «امّ ابیها»

مصداق ذکر کثیر قرآن

بنیاد مراسم ازدواج اسلامی به ازدواج مسلمانان بریتانیا کمک می کند

استخدام منشی خانم مسلط به زبان انگلیسی با حقوق وزارت کار و بیمه

رؤسای قوا برای کمک به اشخاص در سال 98 چقدر بودجه می گیرند؟

استخدام منشی خانم جهت جوابگویی تلفن در محدوده مرزداران تهران

واکنش برادرِ شهید چمران به اظهارات جنجالی موسوی خویینی ها

هفته نامه استخدامی استان قزوین | هفته اول بهمن 97

حاجی نمایندگی مجاز «حاتم طایی» توی قرن بیست و یکم بود

استخدام نیروی خانم جهت تبلیغات و مدیریت فضای مجازی در مشهد

کدام استان ایران، مسئول بازسازی حرم های سوریه شد؟

52 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف یزد مختومه شد

اراده اجرای طرح رتبه بندی معلمان وجود ندارد!

چرا رییس جمهوری در برخی جلسات شرکت نمی کند؟

استخدام متخصص شبکه های مجازی با مزایا در یک شرکت معتبر- گیلان

ورود مدعی العموم به موضوع رعایت بهداشت در مراکز عرضه مواد غذایی / دستورات لازم در محل بازدید صادر خواهد شد

اظهارات مطهری درباره هاشمی، آملی و خبرگان

ماجرای نشست ناتمام در وزارت خارجه/ تأمین کسری بودجه از کدام محل

نام نویسی 700 نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن در خراسان شمالی

تکمیل 4 فرودگاه کشور تا اتمام دولت دوازدهم

آخوندی پس از 5 سال خسارت: نمی توانم با دولت شما کار کنم

آخوندی پس از 5 سال خسارت: نمی توانم با دولت شما کار کنم