مطالب مرتبط:
ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را جورج بوش انجام داد
خروج ترامپ از برجام از بدترین اشتباهات سیاست خارجی در تاریخ آمریکا است
رییس جمهور تبلیغات دروغین آمریکا را در سازمان ملل خنثی کند
ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را بوش انجام داد
خروج آمریکا از برجام فرصت سوزی بزرگ تاریخ روابط دو کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 21:522018-10-20بين الملل

تاریخ دروغین آمریکا


هر جا موضوع آزادی و استقلال ملی به گونه ای مطرح شد، ایالات متحده با ارتش ضدانقلابی قدرتمند خود و قلدری های مالی اش به سرعت مداخله کرد.

- خبرگزاری تقریب - گذشته نمرده است؛ گذشته مردمانی اند که خوابیده اند.

کابوس های شبانه و روزانه امروزین ما از کشتگانی که از دوردست های تاریخ کشورمان روی هم انباشته ایم، همچنان تا زمان حال تداوم یافته اند.

این نسیان بدلی به هرمیزانی که باشد نخواهد توانست حقیقت خونبار تاریخ آمریکا را پاک کند، نسیانی که به شکل احسانی کم بها به خودمان ارزانی کرده ایم.

همانطور که هارولد پینتر در نطق دریافت نوبل خود گفته، ما فرشی پهناور از دروغ هایی را تغذیه می کنیم که گرداگردمان گسترده ایم، دروغ هایی که مدت هاست از دهان رهبران پوچ گرا و بلندگوهای رسانه ای آنها بیرون می آید.

ما وجدان نا آسوده ای داریم یا باید داشته باشیم، چرا که این واقعیت را به رسمیت نمی شناسیم که در قبال سرکوب حقیقت و کشتار شریرانه میلیون ها نفر در داخل و خارج از کشور، بازیگرانی فعال یا ساکت بوده ایم.

هیچ کس بیشتر از دیوید ری گریفین بیشتر مستحق دریافت این نوبل نبود، کسی که بعد از حملات یازدهم سپتامبر 2001 کتاب پشت کتاب به افشای موشکافانه عمق امپراتوری آمریکا و اربابان شرورش پرداخته است.

اصرار او بر تلاش برای دسترسی به مردم و هشدار دادن بابت وحشت هایی که از این امپراتوری منتج شده، خارق العاده است.

منهای کارهای فلسفی و تئوریک او، این پانزدهمین کتابی است که او از سال 2004 به بعد، در آن مسائل خوفناکی را در ارتباط با زندگی و مرگ و آینده جهان مطرح می کند.

او در کتاب استادانه اش مسیر آمریکایی: خدایی یا اهریمنی؟ ، بحث تاریخی قدرتمندی را ارائه می دهد که از ورود اولین مستعمره نشینان اروپایی آغاز می شود؛ این کشور با وجود تمام حرافی ها در این باره که با پشتوانه های آسمانی بنیان گذاشته و هدایت شده، بیشتر بدخواهانه بوده تا خیرخواهانه، بیشتر اهریمنی بوده تا الهی.

او به طور روزشمار این تاریخ را بازگو و با مدارک دقیق از اثبات این نظریه پشتیبانی می کند.

گریفین در کتاب پیشین خود بوش و چنی: چگونه آنها آمریکا و جهان را ویران کردند فهرستی از اعمال شیطانی که از دل حملات مشکوک یازدهم سپتامبر بیرون آمد را ارائه می کند، در حالی که این کتاب خود، درسی را از تاریخ قرن های گذشته آمریکا ارائه می کند و نشان می دهد که اگر ایالات متحده را امپراتوری آدرس غلط دادن بنامند کار درستی کرده اند.

حملات یازدهم سپتامر نقطه عطفی در نشانی غلط دادن است که محور این دو کتاب او را تشکیل می دهد.

اهمیت این حملات را نمی توان بیش از حد برآورد کرد، نه به دلیل خشونت ذاتی آنها که به کشته شدن هزاران آمریکایی بی گناه منجر شد، بلکه به این دلیل که این حملات به توجیهی برای کارزارهای مرگبار همچنان جاری آمریکا که با عنوان جنگ با ترور از آن یاد می شود تبدیل شد؛ کارزاری که به مرگ میلیون ها نفر در گرداگرد جهان انجامیده است.

صفی بین المللی از مردمان مصرف شدنی.

کارزاری مخوف، همچنان که مقصود از آن نیز همین بود و سابقه ای دیرینه دارد، هر چند که عمده این تاریخ در سایه ها پنهان مانده است.

گریفین نور درخشانی بر این زوایای تاریک می اندازد و بخش بزرگی از تجزیه و تحلیلش بر سال های 1850 تا 2018 تمرکز دارد.

او به عنوان یک پژوهشگر الهیاتی و فلسفی کاملا از اهمیت نیاز جامعه به مشروعیت مذهبی برای مرجعیت سکولار خود آگاه است؛ راهی که از طریق آن می توان در برابر وحشت و ترس های فراوان زندگی سپر محافظی در اختیار مردم قرار داد؛ ترس و وحشتی که از طریق دامن زدن به یک افسانه دروغین به طور موفقیت آمیزی برای وحشت زده کردن دیگران از سوی آمریکا به کار گرفته شده است.

او نشان می دهد که چگونه عباراتی که به آمریکا به عنوان کشور منتخب خدا و به آمریکاییان به عنوان قوم برگزیده خداوند مشروعیت داده اند، در طول سال ها تعدی سکولاریزه کردن و پلورالیسم تغییر کرده اند.

اسامی تغییر کرده اند اما معنا همانی است که بوده.

خدا در طرف ماست و وقتی چنین است طرف دیگر نفرین شده است و قوم خدا که همیشه با شر و بدی در نبرد است، می تواند آنها را بکشد.

او با آوردن نقل قولی از اولین نطق مراسم تحلیف جرج واشنگتن، مثالی از این وضعیت می آورد.

واشنگتن در این نطق از دست نامریی و مرجعیت الهی که کشور را هدایت می کند سخن می گوید و با این جمله اوباما نقل قول خود را به پایان می برد که گفته بود من به استثنایی بودن آمریکا با تمام رگ و پی ام اعتقاد دارم.

در این بین ما از اندرو جکسون می شنویم که می گوید امر مبارک بر این سرزمین خواستنی برکات بی شمار باریده است و از هنری کابوت لاج در سال 1900 نقل می کند که ماموریت آسمانی آمریکا را تحت عنوان سرنوشتی روشن توصیف می کند.

مذهب امروز آمریکا، خوداستثناپنداری آمریکایی است که استعاره ای به روز شده از اسراییل جدید خدا یا ملت منجی قدیمی است.

در هسته این شعارها این توهم نهفته است که ایالات متحده به عنوان کشوری متبرک و خوب، ماموریتی الهی برای گسترش دمکراسی و آزادی در سراسر جهان دارد، همانطور که هیلاری کلینتون در خلال مبارزات انخاباتی سال 2016 همین مفهوم را بر زبان آورد آنگاه که گفت: ما بزرگ هستیم به این دلیل که خوب هستیم و در سال 2004 زمانی که جرج دبلیو بوش گفت: همچون نسل های پیش از ما، ما دارای دعوتی از آن سوی آسمان ها برای ایستادن به پای آزادی هستیم.

همانطور که گریفین مستند می کند، چنین احساساتی تنها می تواند با خنده تمسخر آمیز قربانیان بی شماری مواجه شود که اینجا و آنجا توسط رهبران خشونت پیشه آمریکایی آزاد شده اند .

او با تثبیت این واقعیت که آمریکا مدعی برخورداری از جایگاهی آسمانی است، خواننده را به سراغ متفکران مختلفی می برد که به نیکوکار یا بدکردار بودن ایالات متحده آمریکا معتقد بوده اند.

تمام این مقدمات قلب کتاب را تشکیل می دهند که درسی تاریخی را از شرارت موجود در هسته مسیر حرکت آمریکا مستند می کند.

او می نویسد: غالبا گفته می شود که امپریالیسم آمریکایی در سال 1898 و زمانی آغاز شده که کوبا و فیلیپین جوایز اصلی آن بودند.

اما تنها نکته جدید در این زمان این بود که به نظر می رسید آمریکا به سراغ کشورهایی فراتر از قاره آمریکای شمالی رفته است.

حق الهی برای تصرف دیگر سرزمین ها و کشتار آنها مدت ها قبل شروع شده بود و هر چند که هیچ دریایی برای شکل گیری درک معمول از امپریالیسم طی نشد، نسل کشی آمریکاییان بومی مدت ها پیش از سال 1898 صورت گرفته بود.

به همین ترتیب این سرنوشت روشن که جنگ با مکزیک را تحمیل کرد و اراضی آن را تصرف کرد و غرب را تا اقیانوس اطلس گسترش داد نیز در راستای همین سیاست ها بود.

این دوره امپراتوری سازی به شدت به دیگر جنایت بزرگ علیه بشریت متکی بود که همانا تجارت برده باشد؛ تجارتی که از گذشته سبعیت مهوع برده داری، برآورد می شود در جریان آن 10 میلیون آفریقایی جان خود را از دست داده باشند.

گریفین می نویسد: مهم نیست که شیوه ها چقدر سبعانه بودند.

آمریکاییان ابزارهای هدفی آسمانی محسوب می شدند.

او به درستی می افزاید حتی این نیز حقیقت ندارد که ماجراجویی امپریالیستی فرامرزی آمریکا تنها در سال 1898 آغاز شده است، چرا که در دهه 1850 کومودور پری ژاپنی های مغرور را با استفاده از دیپلماسی قایق های توپدار وادار کرده بود بنادر خود را به روی تجارت آمریکایی بگشایند.

سپس در سال 1898 روند توسعه امپریالیسم فرامرزی با چیزی که به جنگ اسپانیا - آمریکا موسوم شده و به تصرف کوبا و فیلی پین و الحاق هاییتی انجامید، روندی شتابان به خود گرفت.

گریفین می گوید که در تعبیری دقیق تر می شد به این جنگ ها نام جنگ های مستعمرات اسپانیا داده شود.

او شقاوت و تکبر این اقدامات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و کاری می کند تا خواننده متوجه شود که مای لای و دیگر جنایت های اخیرتر اصل و نسبی طولانی دارند که بخشی از یک فرهنگ نهادینه شده محسوب می شود.

درحالی که فیلی پینی ها و کوبایی ها و خیلی های دیگر مدت هاست مورد سلاخی قرار گرفته اند.

گریفین می نویسد همانند اعلامیه دونالد رامسفلد وزیر امورخارجه که می گفت ما امپراتوری سازی نمی کنیم ، پرزیدنت مک کینلی می گفت که امپریالیسم با خلق و خو و نبوغ این مردم آزاد و بخشنده بیگانه است.

این تاریخی تاریک و زشت است که ماهیت اهریمنی اقدامات آمریکا در گوشه و کنار جهان را تایید می کند.

اتفاقی که برای کلمبیا، پاناما، پورتوریکو، جمهوری دومینیکن، هاییتی، نیکاراگوئه و دیگر کشورهایی که مشمول ایدئولوژی دکترین مونرو قرار گرفتند نیز می شود؛ هر جا که موضوع آزادی و استقلال ملی به گونه ای مطرح شد، ایالات متحده با ارتش ضد انقلابی قدرتمند خود و قلدری های مالی اش به سرعت مداخله کرد.

در شرق دور سیاست در باز برای غارت چین، ژاپن و سایر کشورها مورد استفاده قرار گرفت.

آرزویی بیش نیست، اما اگر خواندن کتاب مسیر آمریکایی: خدایی یا اهریمنی؟ در مدارس و کالج های آمریکا الزامی می شد، شاید نسل جدیدی پرورش می یافت که می توانستند شیاطین ما را به فرشتگان تغییر دهند، مسیر ساحت اخلاقی آینده آمریکا را به سمت عدالت حرکت دهند و این کشور را از جایگاه بزرگ ترین تامین کننده خشونت در جهان امروز که سال های سال است به آن اشتغال دارد، دور می کردند.

نویسنده: پل کریگ رابرتز (Paul Craig Roberts) معاون پیشین وزیر خزانه داری در امر سیاستگذاری اقتصادی و از سردبیران سابق وال استریت جورنال
کلید واژه ها: آمریکا - تاریخ - کتاب - ایالات متحده - قدرتمند - هایی - دروغ - کشور - خارق العاده - نشان - مردم - جهان - خبرگزاری - استقلال - اروپایی - ارزانی - واقعیت - تاریخی - احسانی - آینده - اهمیت - آزادی - زندگی - هشدار - تغذیه - اولین - شبانه - رسانه - دهان - ارتش

آخرین اخبار سرویس:
وزیر اطلاعات اسراییل: حمله شب گذشته در سوریه پیام واضحی برای ایران بود

مرضیه هاشمی تنها به جرم کار کردن در ایران بازداشت شده است

آقای پمپئو تاریخ کشورتان را بخوانید

کنوانسیون پالرمو راهی برای نفوذ استکبار است

آلمان هواپیمایی ماهان را تحریم می کند

آمادگی ارتش ایران برای جنگ با اسراییل

اجلاس داووس 2019 در غیاب رهبران مهم جهان

فریب ترکیه با برگه سوخته و طرح تاریخ مصرف گذشته ایجاد منطقه به اصطلاح امن

انتقاد نماینده سابق ترامپ از سیاستهای دولت آمریکا

تصمیم گیری درباره سازو کار ویژه مالی با ایران در جلسه امروز شورای روابط خارجی اروپا

ادعای اسراییل در خصوص حمله به اهداف ایران در سوریه

شکایت شرکت اسلحه سازی آلمانی از توقف صادراتش به عربستان

بازداشت 2 سرکرده داعش در کرکوک

گافِ پمپئو درباره ایران!

چین نسبت به شدت گرفتن تنش ها در سوریه هشدار داد

صورت دارایی خاندان پهلوی به نقل از خبرگزاری آمریکایی

ترامپ به زودی پاسخ پلوسی درباره تعویق سخنرانی سالانه اش را می دهد

معاون وزیر خارجه لهستان وارد تهران شد

عملیات گسترده یمنی ها علیه مزدوران سعودی در «نجران»

«کریستین بیل»: دیگر نمی توانم با جانم بازی کنم

مدیر فنی تیم ملی عربستان: ایران یکی از شانس های قهرمانی است

رای دهندگان اعتماد خود را به جهانی سازی از دست می دهند

نماینده پارلمان عراق از پرواز مشکوک بالگردهای آمریکایی بر فراز آسمان دیاله خبر داد

نقش مشکوک آمریکا در مبارزه با داعش

آخرین تحولات میدانی شمال سوریه؛ ضربات مهلک به گروه های تروریستی در شمال استان حماه و جنوب استان ادلب

خسارات زیاد طوفان در آلابامای آمریکا

وزیر اطلاعات اسراییل: حمله شب گذشته در سوریه پیام واضحی برای ایران بود

آزادی کارلوس گون با پابند الکترونیکی!

دستاوردهای مجاهدان یمنی در جبهه های مرزی

رویترز گزارش داد: لغو اجازه پرواز ماهان ایر در آلمان

روسیه در خصوص تجاوز مجدد صهیونیست ها به سوریه بیانیه ای صادر کرد

آمریکا نخست وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است

آمریکا 2 ناوشکن هم به دریای بالتیک اعزام کرده است

اگر به استانبول سفر می کنید حتما از این اماکن دیدن کنید

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به خبر احضار کاردار ایران در آلمان

رویترز مدعی شد آلمان مجوز شرکت هوایی «ماهان» را لغو کرده است

تحلیلگر ایرلندی: حضور در نشست ضدایرانی لهستان می تواند منافع اروپا را نابود کند

حمله توپخانه ای گسترده ارتش عراق به داعشی ها در سوریه

جشن ازدواج دسته جمعی فلسطینی ها و لبنانی ها+تصاویر

فرزند جلال طالبانی: همه پرسی درباره استقلال کردستان عراق اشتباه بود

اولین محموله نفت ژاپن از ایران بارگیری شد

حمله به صنعا با دستور مستقیم آمریکا صورت گرفت

تغییر نام مقدونیه و زد و خورد پلیس ضدشورش یونان با معترضان+ تصاویر

آلمان مجوز فعالیت «ماهان ایر» را لغو کرد

وزیر اطلاعات اسراییل: حمله شب گذشته در سوریه پیام واضحی برای ایران بود

مقام کویتی: تصمیمی برای عادی سازی روابط با اسراییل نداریم

آمریکا نخست وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است

رهبر کره شمالی ترامپ را به بازی گرفته است/پیونگ یانگ60 کلاهک هسته ای دارد

موگرینی در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نمی کند

دیدار فرستاده سازمان ملل به سوریه با لاوروف

مسافران سانچی پیام داده اند؟

«کریستین بیل»: دیگر نمی توانم با جانم بازی کنم

ناو های روسیه در حال رصد و همراهی دو ناوشکن آمریکا در دریای بالتیک

القاعده مسئولیت حمله به صلحبانان سازمان ملل را برعهده گرفت

عقب نشینی بحرین از موضع ضد سوری خود

هایکو ماس: انگلیس برای یافتن راه حلی برای بریگزیت مسئولیت دارد

سامانه دفاع هوایی سوریه سربلند شد

طبیعت زمستانی آبشار گنجنامه chr(8211) همدان

گاف «پامپئو» درباره ایران خبرساز شد

مولکول ارتباط بین استرس و چربی سوزی شناسایی شد

وضعیت سوریه و تقویت تجارت، محور رایزنی های ترامپ و اردوغان

موگرینی شخصا عدم حضورش در نشست ضدایرانی ورشو را تایید کرد

ترزا می به دنبال اصلاح توافق «جمعه نیک» برای برون رفت از بحران برگزیت

رای دهندگان اعتماد خود را به جهانی سازی از دست می دهند

بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی درباره حمله هوایی به سوریه

دوبلین مذاکره دو جانبه با لندن را رد کرد

معاون وزیر خارجه لهستان به تهران آمد

اپوزیسیون سودان: اعتراضات تا برکناری عمر البشیر ادامه می یابد

پمپئو بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم در منطقه متهم کرد

ادعای رسانه های آلمانی مبنی بر تحریم جدید ایران از سوی آلمان

سفر معاون وزیر خارجه لهستان به تهران

مرز سومار فعال است/ روند صادرات به بخش عرب نشین عراق سخت شده است

یک عضو پارلمان عراق خبر داد؛ آمریکا نخست وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است

افت کیفیت آب شهر قم از فردا

پایان شایعات درباره سیدحسن نصرالله

فوجی اویل ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

وقوع انفجار در عفرین سوریه

سالخورده ترین مرد ژاپنی درگذشت

فیلم | دفع حملات موشکی اسراییل در آسمان دمشق

ریاض و ابوظبی شورای مشورتی ایجاد کردند

آزادی مدیرعامل زندانی رنو-نیسان به شرط پابند الکترونیکی!

سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری قطر در لبنان

تشکیلات خودگردان ضد ملت فلسطین جنایت می کند

نخستین محموله نفتی ایران به مقصد ژاپن حرکت کرد

جاسوسی جدید از فرماندهان «حماس» لو رفت

فروش نفت آمریکا به هند دو برابر می شود/ تلاش واشنگتن برای پرکردن خلاء ایران

تنها فایده نشست ورشو برای نتانیاهو از نگاه هاآرتص

منامه هیچ گاه موضعی ضدسوریه نداشته است!

متجاوزان به جنگ رسانه ای روی آورده اند

مزدوردان سعودی به هیچ توافقی پایبند نیستند

پمپئو بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم در منطقه متهم کرد

دارایی پسر حسنی مبارک در قبرس مصادره می شود

بیانیه روسیه در مورد حمله هوایی صهیونیست ها

مردم به شرکت ها بیش از رهبران سیاسی اعتماد دارند

وفات رییس سابق دانشکده قرآن دانشگاه مدینه

پامپئو: قطعا قصد خروج از خاورمیانه را نداریم

جان کری: ترامپ آمریکا را منزوی کرده است

استخدام مدرس زبان آلمانی در موسسه گاما در تهران

افت کیفیت آب شهر قم

هایکو ماس: انگلیس برای یافتن راه حلی برای بریگزیت مسئولیت دارد

تاریخ دروغین آمریکا

تاریخ دروغین آمریکا