مطالب مرتبط:
ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را جورج بوش انجام داد
خروج ترامپ از برجام از بدترین اشتباهات سیاست خارجی در تاریخ آمریکا است
رییس جمهور تبلیغات دروغین آمریکا را در سازمان ملل خنثی کند
ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را بوش انجام داد
خروج آمریکا از برجام فرصت سوزی بزرگ تاریخ روابط دو کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 21:522018-10-20بين الملل

تاریخ دروغین آمریکا


هر جا موضوع آزادی و استقلال ملی به گونه ای مطرح شد، ایالات متحده با ارتش ضدانقلابی قدرتمند خود و قلدری های مالی اش به سرعت مداخله کرد.

- خبرگزاری تقریب - گذشته نمرده است؛ گذشته مردمانی اند که خوابیده اند.

کابوس های شبانه و روزانه امروزین ما از کشتگانی که از دوردست های تاریخ کشورمان روی هم انباشته ایم، همچنان تا زمان حال تداوم یافته اند.

این نسیان بدلی به هرمیزانی که باشد نخواهد توانست حقیقت خونبار تاریخ آمریکا را پاک کند، نسیانی که به شکل احسانی کم بها به خودمان ارزانی کرده ایم.

همانطور که هارولد پینتر در نطق دریافت نوبل خود گفته، ما فرشی پهناور از دروغ هایی را تغذیه می کنیم که گرداگردمان گسترده ایم، دروغ هایی که مدت هاست از دهان رهبران پوچ گرا و بلندگوهای رسانه ای آنها بیرون می آید.

ما وجدان نا آسوده ای داریم یا باید داشته باشیم، چرا که این واقعیت را به رسمیت نمی شناسیم که در قبال سرکوب حقیقت و کشتار شریرانه میلیون ها نفر در داخل و خارج از کشور، بازیگرانی فعال یا ساکت بوده ایم.

هیچ کس بیشتر از دیوید ری گریفین بیشتر مستحق دریافت این نوبل نبود، کسی که بعد از حملات یازدهم سپتامبر 2001 کتاب پشت کتاب به افشای موشکافانه عمق امپراتوری آمریکا و اربابان شرورش پرداخته است.

اصرار او بر تلاش برای دسترسی به مردم و هشدار دادن بابت وحشت هایی که از این امپراتوری منتج شده، خارق العاده است.

منهای کارهای فلسفی و تئوریک او، این پانزدهمین کتابی است که او از سال 2004 به بعد، در آن مسائل خوفناکی را در ارتباط با زندگی و مرگ و آینده جهان مطرح می کند.

او در کتاب استادانه اش مسیر آمریکایی: خدایی یا اهریمنی؟ ، بحث تاریخی قدرتمندی را ارائه می دهد که از ورود اولین مستعمره نشینان اروپایی آغاز می شود؛ این کشور با وجود تمام حرافی ها در این باره که با پشتوانه های آسمانی بنیان گذاشته و هدایت شده، بیشتر بدخواهانه بوده تا خیرخواهانه، بیشتر اهریمنی بوده تا الهی.

او به طور روزشمار این تاریخ را بازگو و با مدارک دقیق از اثبات این نظریه پشتیبانی می کند.

گریفین در کتاب پیشین خود بوش و چنی: چگونه آنها آمریکا و جهان را ویران کردند فهرستی از اعمال شیطانی که از دل حملات مشکوک یازدهم سپتامبر بیرون آمد را ارائه می کند، در حالی که این کتاب خود، درسی را از تاریخ قرن های گذشته آمریکا ارائه می کند و نشان می دهد که اگر ایالات متحده را امپراتوری آدرس غلط دادن بنامند کار درستی کرده اند.

حملات یازدهم سپتامر نقطه عطفی در نشانی غلط دادن است که محور این دو کتاب او را تشکیل می دهد.

اهمیت این حملات را نمی توان بیش از حد برآورد کرد، نه به دلیل خشونت ذاتی آنها که به کشته شدن هزاران آمریکایی بی گناه منجر شد، بلکه به این دلیل که این حملات به توجیهی برای کارزارهای مرگبار همچنان جاری آمریکا که با عنوان جنگ با ترور از آن یاد می شود تبدیل شد؛ کارزاری که به مرگ میلیون ها نفر در گرداگرد جهان انجامیده است.

صفی بین المللی از مردمان مصرف شدنی.

کارزاری مخوف، همچنان که مقصود از آن نیز همین بود و سابقه ای دیرینه دارد، هر چند که عمده این تاریخ در سایه ها پنهان مانده است.

گریفین نور درخشانی بر این زوایای تاریک می اندازد و بخش بزرگی از تجزیه و تحلیلش بر سال های 1850 تا 2018 تمرکز دارد.

او به عنوان یک پژوهشگر الهیاتی و فلسفی کاملا از اهمیت نیاز جامعه به مشروعیت مذهبی برای مرجعیت سکولار خود آگاه است؛ راهی که از طریق آن می توان در برابر وحشت و ترس های فراوان زندگی سپر محافظی در اختیار مردم قرار داد؛ ترس و وحشتی که از طریق دامن زدن به یک افسانه دروغین به طور موفقیت آمیزی برای وحشت زده کردن دیگران از سوی آمریکا به کار گرفته شده است.

او نشان می دهد که چگونه عباراتی که به آمریکا به عنوان کشور منتخب خدا و به آمریکاییان به عنوان قوم برگزیده خداوند مشروعیت داده اند، در طول سال ها تعدی سکولاریزه کردن و پلورالیسم تغییر کرده اند.

اسامی تغییر کرده اند اما معنا همانی است که بوده.

خدا در طرف ماست و وقتی چنین است طرف دیگر نفرین شده است و قوم خدا که همیشه با شر و بدی در نبرد است، می تواند آنها را بکشد.

او با آوردن نقل قولی از اولین نطق مراسم تحلیف جرج واشنگتن، مثالی از این وضعیت می آورد.

واشنگتن در این نطق از دست نامریی و مرجعیت الهی که کشور را هدایت می کند سخن می گوید و با این جمله اوباما نقل قول خود را به پایان می برد که گفته بود من به استثنایی بودن آمریکا با تمام رگ و پی ام اعتقاد دارم.

در این بین ما از اندرو جکسون می شنویم که می گوید امر مبارک بر این سرزمین خواستنی برکات بی شمار باریده است و از هنری کابوت لاج در سال 1900 نقل می کند که ماموریت آسمانی آمریکا را تحت عنوان سرنوشتی روشن توصیف می کند.

مذهب امروز آمریکا، خوداستثناپنداری آمریکایی است که استعاره ای به روز شده از اسراییل جدید خدا یا ملت منجی قدیمی است.

در هسته این شعارها این توهم نهفته است که ایالات متحده به عنوان کشوری متبرک و خوب، ماموریتی الهی برای گسترش دمکراسی و آزادی در سراسر جهان دارد، همانطور که هیلاری کلینتون در خلال مبارزات انخاباتی سال 2016 همین مفهوم را بر زبان آورد آنگاه که گفت: ما بزرگ هستیم به این دلیل که خوب هستیم و در سال 2004 زمانی که جرج دبلیو بوش گفت: همچون نسل های پیش از ما، ما دارای دعوتی از آن سوی آسمان ها برای ایستادن به پای آزادی هستیم.

همانطور که گریفین مستند می کند، چنین احساساتی تنها می تواند با خنده تمسخر آمیز قربانیان بی شماری مواجه شود که اینجا و آنجا توسط رهبران خشونت پیشه آمریکایی آزاد شده اند .

او با تثبیت این واقعیت که آمریکا مدعی برخورداری از جایگاهی آسمانی است، خواننده را به سراغ متفکران مختلفی می برد که به نیکوکار یا بدکردار بودن ایالات متحده آمریکا معتقد بوده اند.

تمام این مقدمات قلب کتاب را تشکیل می دهند که درسی تاریخی را از شرارت موجود در هسته مسیر حرکت آمریکا مستند می کند.

او می نویسد: غالبا گفته می شود که امپریالیسم آمریکایی در سال 1898 و زمانی آغاز شده که کوبا و فیلیپین جوایز اصلی آن بودند.

اما تنها نکته جدید در این زمان این بود که به نظر می رسید آمریکا به سراغ کشورهایی فراتر از قاره آمریکای شمالی رفته است.

حق الهی برای تصرف دیگر سرزمین ها و کشتار آنها مدت ها قبل شروع شده بود و هر چند که هیچ دریایی برای شکل گیری درک معمول از امپریالیسم طی نشد، نسل کشی آمریکاییان بومی مدت ها پیش از سال 1898 صورت گرفته بود.

به همین ترتیب این سرنوشت روشن که جنگ با مکزیک را تحمیل کرد و اراضی آن را تصرف کرد و غرب را تا اقیانوس اطلس گسترش داد نیز در راستای همین سیاست ها بود.

این دوره امپراتوری سازی به شدت به دیگر جنایت بزرگ علیه بشریت متکی بود که همانا تجارت برده باشد؛ تجارتی که از گذشته سبعیت مهوع برده داری، برآورد می شود در جریان آن 10 میلیون آفریقایی جان خود را از دست داده باشند.

گریفین می نویسد: مهم نیست که شیوه ها چقدر سبعانه بودند.

آمریکاییان ابزارهای هدفی آسمانی محسوب می شدند.

او به درستی می افزاید حتی این نیز حقیقت ندارد که ماجراجویی امپریالیستی فرامرزی آمریکا تنها در سال 1898 آغاز شده است، چرا که در دهه 1850 کومودور پری ژاپنی های مغرور را با استفاده از دیپلماسی قایق های توپدار وادار کرده بود بنادر خود را به روی تجارت آمریکایی بگشایند.

سپس در سال 1898 روند توسعه امپریالیسم فرامرزی با چیزی که به جنگ اسپانیا - آمریکا موسوم شده و به تصرف کوبا و فیلی پین و الحاق هاییتی انجامید، روندی شتابان به خود گرفت.

گریفین می گوید که در تعبیری دقیق تر می شد به این جنگ ها نام جنگ های مستعمرات اسپانیا داده شود.

او شقاوت و تکبر این اقدامات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و کاری می کند تا خواننده متوجه شود که مای لای و دیگر جنایت های اخیرتر اصل و نسبی طولانی دارند که بخشی از یک فرهنگ نهادینه شده محسوب می شود.

درحالی که فیلی پینی ها و کوبایی ها و خیلی های دیگر مدت هاست مورد سلاخی قرار گرفته اند.

گریفین می نویسد همانند اعلامیه دونالد رامسفلد وزیر امورخارجه که می گفت ما امپراتوری سازی نمی کنیم ، پرزیدنت مک کینلی می گفت که امپریالیسم با خلق و خو و نبوغ این مردم آزاد و بخشنده بیگانه است.

این تاریخی تاریک و زشت است که ماهیت اهریمنی اقدامات آمریکا در گوشه و کنار جهان را تایید می کند.

اتفاقی که برای کلمبیا، پاناما، پورتوریکو، جمهوری دومینیکن، هاییتی، نیکاراگوئه و دیگر کشورهایی که مشمول ایدئولوژی دکترین مونرو قرار گرفتند نیز می شود؛ هر جا که موضوع آزادی و استقلال ملی به گونه ای مطرح شد، ایالات متحده با ارتش ضد انقلابی قدرتمند خود و قلدری های مالی اش به سرعت مداخله کرد.

در شرق دور سیاست در باز برای غارت چین، ژاپن و سایر کشورها مورد استفاده قرار گرفت.

آرزویی بیش نیست، اما اگر خواندن کتاب مسیر آمریکایی: خدایی یا اهریمنی؟ در مدارس و کالج های آمریکا الزامی می شد، شاید نسل جدیدی پرورش می یافت که می توانستند شیاطین ما را به فرشتگان تغییر دهند، مسیر ساحت اخلاقی آینده آمریکا را به سمت عدالت حرکت دهند و این کشور را از جایگاه بزرگ ترین تامین کننده خشونت در جهان امروز که سال های سال است به آن اشتغال دارد، دور می کردند.

نویسنده: پل کریگ رابرتز (Paul Craig Roberts) معاون پیشین وزیر خزانه داری در امر سیاستگذاری اقتصادی و از سردبیران سابق وال استریت جورنال
کلید واژه ها: آمریکا - تاریخ - کتاب - ایالات متحده - قدرتمند - هایی - دروغ - کشور - خارق العاده - نشان - مردم - جهان - خبرگزاری - استقلال - اروپایی - ارزانی - واقعیت - تاریخی - احسانی - آینده - اهمیت - آزادی - زندگی - هشدار - تغذیه - اولین - شبانه - رسانه - دهان - ارتش

آخرین اخبار سرویس:
محورهای رایزنی ملک سلمان و برهم صالح در ریاض

شاه سعودی برای امیر کویت پیام شفاهی فرستاد

تهدید ترامپ به تعطیلی مجدد دولت آمریکا

انتشار فایل های صوتی ترور خاشقجی می تواند جهان را به لرزه درآورد

تحریرالشام و تروریست های فرانسوی در ادلب با هم درگیر شدند

جامعه جهانی باید در خصوص یمن شرمگین باشد

ماجرای فوت مدیر مدرسه

ماکرون: اروپا نباید بازیچه قدرت های بزرگ شود

ماکرون: اروپا نباید به بازیچه قدرت های بزرگ تبدیل شود و نقشی فرعی در سیاست جهان داشته باشد

طبیعت رنگارنگ پاییزی جاده چالوس/ عکس

تشکر ویژه نتانیاهو از ترامپ

چرا اتحادیه اروپا نمی تواند برجام را نجات دهد؟

ماکرون: اروپا نباید نقشی فرعی در سیاست جهان داشته باشد

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می دهد

دستمزد بازیکنان بایرن مونیخ+عکس

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 28 آبان

تحریرالشام و تروریست های فرانسوی در ادلب با هم درگیر شدند

21 کشته و زخمی در بمب گذاری تکریت

ترامپ: نوار قتل خاشقجی وحشتناک، دردناک و خشن است

تزریق عامل انعقاد خون به خاشقجی برای پنهان کردن رد ترور!

وقتی آب هست ولی شیر نیست/ عکس

رایزنی ملک سلمان و برهم صالح درباره آخرین تحولات منطقه

لیبرمن: نمی توان با توسل به زور حماس را سرنگون کند

بازداشت رهبر اپوزیسیون جمهوری آذربایجان

درباره کودک 60 ساله رادیو / کوچویی به روایت کوچویی

العربی الجدید: اقتصاد عربستان تاوان اتهامات به بن سلمان را می پردازد

نتانیاهو، وزیر جنگ اسراییل شد

ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

ابراز همدردی ایران با دولت و ملت عراق

ایتالیا: انتخابات پارلمانی اروپا فضای سیاسی را تغییر می دهد

ابراز همدردی ایران با دولت وملت عراق

چرا بندر چابهار ایران از تحریم ها معاف شد؟

نتانیاهو مسئولیت وزارت جنگ اسراییل را خود بر عهده گرفت

روزنامه ترکیه ای: قتل خاشقجی بصورت خفه کردن، تزریق آمپول، مثله کردن و حل کردن جسد در اسید بود

ترامپ: نوار قتل خاشقجی وحشتناک تر و خشن تر از آن بود که بتوانم گوش کنم

اعتراض طلاب به جنایات سعودی ها در یمن

امیرعبداللهیان: وضعیت انسان دوستانه در یمن فراتر از فاجعه است

صدور دستور نبش قبر پدر معنوی طالبان

نخست وزیر کانادا: قتل خاشقجی دنیا را شوکه کرد

مجروح شدن بیش از 400 نفر در اعتراضات فرانسه

ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

هزاران بلغاری در اعتراض به گرانی سوخت و فقر به خیابان ها آمدند+تصاویر

نتانیاهو وزیر جنگ رژیم صهیونیستی شد

ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

افزایش شمار کشته شدگان حمله تروریستی در عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

با انتخاب یکی از این صورت ها، شخصیت خود را بشناسید

نتانیاهو، نخست وزیر یا وزیر جنگ؟

ماکرون: اروپا نباید بازیچه قدرت های بزرگ شود

کشف سلاح آمریکایی و اسراییلی در حومه درعا

کشته شدن دست کم 160 مسیحی در ماه گذشته در نیجریه

وزارت خارجه ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

جنگنده های عراقی مواضع تروریست های داعش را در جنوب موصل بمباران کردند

وزارت خارجه ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

قاسمی: اقدامات تروریستی خللی دراراده ملت ودولت عراق ایجاد نمی کند

جنگ قدرت نمی تواند من را از مذاکرات برگزیت دور کند

نیروهای یمنی تجمعات مزدوران سعودی را در جیزان هدف قرار دادند

عدم بهبود در روابط روسیه با آمریکا

ماکرون: اروپا نباید نقشی فرعی در سیاست جهان داشته باشد

عربستان سفیر جدید در لبنان معرفی کرد

شواهد قوی مبنی بر دست داشتن بن سلمان در قتل خاشقجی وجود دارد

حریت: قتل خاشقجی در چهار مرحله انجام شده است

ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

ایران حادثه تروریستی عراق را محکوم کرد

15 نهاد دینی و دانشگاهی عراق تحریم های آمریکا را محکوم کردند

کرسی فلوریدا در سنای آمریکا به نامزد جمهوریخواه رسید

مقام سازمان «سیا» دیدار محرمانه ای با مقامات دو کُره داشته است

دستیابی سه شیر به دهمین برد سال 2018 با هدایت ساوت گیت

ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

ترامپ همچنان از دروغ های بن سلمان دفاع می کند

کشف سلاح آمریکایی و اسراییلی در حومه درعا

ایران حادثه تروریستی عراق را محکوم کرد

بررسی بازی Hitman 2؛ بیشتر از یک بار بکش

ترامپ: نوار قتل خاشقجی وحشتناک، دردناک و خشن است؛ من نمی خواهم به آن گوش دهم

امیرعبداللهیان: صهیونیست ها ببر کاغذی هستند

ایران عملیات تروریستی در تکریت عراق را محکوم کرد

تلاش عمران خان برای رهایی از مشکلات اقتصادی در دومین سفر به امارات

روزنامه ترکیه ای: قتل خاشقجی بصورت خفه کردن، تزریق آمپول، مثله کردن و حل کردن جسد در اسید بوده

نتانیاهو: تا ابد در بلندی های جولان می مانیم

هدف حملات آتی آمریکا - روسیه و چین می باشد

نتانیاهو وزیر جنگ می شود

خبر 20 یکشنبه 27 آبان 97

چهارمین همایش بین المللی حقوق بشر آمریکایی

21 کشته و زخمی در بمب گذاری تکریت

دوست ندارم فایل صوتی عذاب آور مرگ خاشقچی را بشنوم

توافق بین امریکا با طالبان

روسیه انتظار پیشرفت روابط با آمریکا را ندارد

نتانیاهو وزیر جنگ می شود

نشست نتانیاهو برای پایان دادن به بحران کابینه بدون نتیجه پایان یافت

باید آمران قتل خاشقجی را مجازات کنیم، نه کسانی که در زندان هستند

نشست نتانیاهو برای پایان دادن به بحران کابینه بدون نتیجه پایان یافت

انفجار در تکریت 5 کشته و 16 زخمی بر جای گذاشت

یک شهرک نشین صهیونیست زخمی شد

ترامپ: نوار قتل خاشقجی، دردناک و خشن است

اروپا اعتبارش را در مسئله تحریم های ایران از دست داده است

نگرانی اوکراین از خطر بروز یک جنگ بزرگ با روسیه

جاستین بیبر ازدواج کرد/راه اندازی برند پوشاک

لاوروف: غرب بدنبال تبدیل بالکان به پایگاه ضد روسی است

تخریب ویلای لوکس غیرمجاز در حوالی تهران + عکس

شاه سعودی برای امیر کویت پیام شفاهی فرستاد

تاریخ دروغین آمریکا

تاریخ دروغین آمریکا