مطالب مرتبط:
پاسخ کیهان به حمید فرخ نژاد/ در باره عکست با اختلاسگر توضیح بده
یزدی: بازی فردا حساس ترین بازی ماست
اردوغان: ایران همسایه و شریک راهبردی ماست/ به خرید نفت و گاز ادامه می دهیم
اتفاقات رخ داده از ماست که بر ماست حسینی: هواداران پرسپولیس فریب خوردند/ منتظر تصمیم کمیته انضباطی می مانیم
ماجرای کلاهبرداری تر و تمیز یک «دخترنما»: 5 میلیون بده تا سوار ماشینت کنم!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 20:522018-10-20پزشكي

​یه ماست بده، یه مُسکن!


فروش دارو در برخی از سوپرمارکت ها به نگرانی های درمانی و دارویی دامن زده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب؛ سوپرمارکت هایی که دارو هم دارند! این جمله کمی عجیب است، اما باید به موضوعی اشاره کنیم که این روز ها شاید بیشتر مورد توجه قرار گرفته است تا جایی که برخی از مسوولان حوزه بهداشت و درمان هم صدای شان درآمده است.

فروش دارو در سوپرمارکت ها اتفاق جدیدی نیست، اما اینکه هر دارویی بدون مجوز یا با مجوز از سوی افرادی که تخصصی در این زمینه جز فروشندگی ندارند به مردم ارائه شود خطرناک است چراکه هر کسی با هر نیتی می تواند هر دارویی را که می خواهد تهیه و استفاده کند بدون اینکه درباره عوارض آن اطلاعی داشته باشد.

سوپرمارکت ها در مناطقی از شهر به ویژه محل هایی که فاصله مصرف کننده با محل تأمین کالا زیاد باشد به یک مرکز فروشگاهی تبدیل می شوند، مرکزی که گاه مفید و گاه مضر است؛ در این ارتباط برخی از این سوپرمارکت ها نشان دادند که پتانسیل بالایی در مضر بودن دارند.

فروش دارو از این فعالیت هاست که در برخی از سوپرمارکت ها از قبل و به صورت خیلی محدود وجود داشت، اما امروز این فعالیت به گفته کارشناسان بهداشتی و درمانی به سمت عرضه دارو هایی رفته که نه تنها نباید بدون نسخه ارائه شوند بلکه به خطری بالقوه برای سلامت عمومی تبدیل شده است.

وظایف فراموش شده دانشگاه های علوم پزشکی آقای حیدرعلی عابدی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به فروش دارو های مارک دار به ویژه مسکن ها و آرامبخش ها در سوپرمارکت ها، گفته است: واحد اداره نظارت بر درمان معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی وظیفه نظارت بر مطب های خصوصی و داروخانه ها را برعهده دارد و در کنار آن سازمان غذا و دارو هم باید به صورت مجزا چنین نظارتی را بر داروخانه ها داشته باشد.

او با بیان اینکه وظیفه نظارت بر فروش چنین دارو هایی در سوپرمارکت ها برعهده دانشگاه های علوم پزشکی هر منطقه است، اضافه کرد: در هر استانی رییس دانشگاه علوم پزشکی آن در چنین مواردی باید پاسخگو باشد و در تهران هم این وظیفه میان دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران تقسیم شده است.

این دانشگاه ها باید با جدیت با آنچه که خلاف قانون اتفاق می افتد، برخورد و آن را اصلاح کنند.

نیازمند مدیریت و نظارت جدی هستیم آقای احمد همتی، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با اشاره به فروش دارو های مارک دار به ویژه مسکن ها و آرامبخش ها در سوپرمارکت ها، گفته است: فروش هر گونه دارو در سوپرمارکت ها یک تخلف قانونی است و باید وزارت بهداشت و درمان و اصناف روی این موضوع نظارت جدی داشته باشند.

اصناف باید همیشه روی زیر مجموعه مربوط به خود نظارت و مدیریت داشته باشند تا در صورت فروش هرگونه محصول غیرمرتبط برخورد جدی انجام دهند.

او با بیان اینکه حتی مراجع قضایی هم می توانند در بحث فروش دارو در سوپرمارکت ها ورود کنند، اضافه کرد: بخش بازرسی باید با سرکشی در سوپرمارکت ها، در صورت وجود هرگونه دارو به ویژه گروه آرامبخش ها برخورد شدیدی داشته باشد، زیرا اگر این رویه در تمام سوپرمارکت های کشور متداول شود، دیگر کنترل و مدیریت آن سخت خواهد بود.

قوانین گمشده در سوپرمارکت ها آقای کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا ودارو درباره فروش دارو در سوپرمارکت ها می گوید: عرضه هرگونه دارو در هر محلی غیر از داروخانه خلاف قانون و دارویی که در این مراکز عرضه شود، قاچاق محسوب می شود.

البته گزارش هایی هم مبنی بر اینکه برخی سوپرمارکت ها به ویژه در شمال تهران دارو های بدون نسخه، بعضی مسکن ها و برخی از ویتامین ها را می فروشند، داشته ایم که از نظر سازمان غذا و دارو چنین کاری تخلف است.

او با اشاره به عرضه دارو های اعصاب و آرامبخش در برخی سوپرمارکت ها ادامه می دهد: عرضه این نوع از دارو ها قطعاً خلاف است چراکه این نوع از دارو ها سوء مصرف دارند و با دارو های بدون نسخه قابل مقایسه نیستند.

بعضاً مشاهده می شود که سوپرمارکتی مولتی ویتامین می فروشد که دارویی بدون نسخه است.

از طرفی برخی از این ویتامین ها دارو نبوده و مکمل محسوب می شوند و داروخانه هم آن ها را بدون نسخه عرضه می کند.

این درحالی است که دارو های آرامبخش، خواب آور، اعصاب و.

نیازمند نسخه اند و قطعاً حتی اگر داروخانه هم آن ها را بدون نسخه دهد، مرتکب تخلف شده است چه برسد به اینکه در سوپرمارکت عرضه شوند.

داروخانه ها هم باید با نسخه دارو بدهد جهانپور با تاکید بر اینکه دارو های اعصاب و آرامبخش سوء مصرف داشته و اعتیاد آورند، می گوید: ارائه این دارو ها در هرجایی جز داروخانه خلاف است، در عین حال داروخانه هم باید با نسخه چنین دارو هایی را عرضه کند.

او با بیان اینکه متاسفانه ما نمی توانیم بر عطاری ها و سوپرمارکت هایی که بعضاً دارو هایی را عرضه می کنند، به صورت مستقیم نظارت کنیم، اضافه می کند: البته در مواردی که چنین تخلفاتی کشف شده، با خاطیان برخورد شده است و دستگاه های ذی ربط، پرونده را به دستگاه قضایی داده اند.

در برخی سوپرمارکت ها به ویژه در محله هایی که از نظر تمکن مالی بالاترند، بعضاً می بینیم که در کنار برخی مولتی ویتامین ها و مکمل ها، برخی دارو های بدون نسخه و حتی دارو های نیازمند نسخه هم عرضه می شود که تخلف است و باید با آن ها برخورد و حتی برخورد های قضایی انجام شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید مجدد بر اینکه تنها محل عرضه مجاز دارو، داروخانه ها هستند و حتی فروش دارو به صورت اینترنتی هم تخلف محسوب می شود، توضیح می دهد: حتی داروخانه های مجاز هم نمی توانند دارو را به صورت اینترنتی بفروشند.

البته متاسفانه این تخلفات وجود دارد.

به طوری که به عنوان مثال این هفته چند پرونده در این زمینه را به دستگاه قضایی ارجاع دادیم.

خبری از اتحادیه نیست با وجود تاکید قانون به منع فروش دارو در مکان هایی به جز داروخانه به دلیل خطراتی که به علت ناآگاهی از عوارض دارو ها در بین افراد بدون تخصص وجود دارد، برخی از سوپرمارکت ها برای به دست آوردن سود بیشتر دست به این اقدام می زنند، اقدامی که می تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد، این اتفاق در حالی رخ می دهد که تا این لحظه اتحادیه سوپرمارکت داران علی رغم هشدار مسوولان بهداشتی و درمانی از جمله وزارت بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هیچ واکنشی نداشته است.

این بی توجهی به نگرانی هایی که مراجع عالی پزشکی درباره آن هشدار می دهند می تواند در آینده به مشکلی جدی در کشور تبدیل شود که جان شهروندان را به سرعت در معرض خطر قرار دهد و آن زمان است که باید ده ها برابر هزینه های امروز کشور صرف پیشگیری، درمان یا حتی برخورد با متخلفان در این زمینه شود.

سکوت، افراد مسوول در این زمینه را به نوعی شریک جرم این عمل خلاف قانون می کند و این افراد هم باید درباره تبعات فروش دارو در سوپرمارکت ها مورد بازپرسی قرار بگیرند.

برای اطلاع از واکنش اتحادیه سوپرمارکت داران در برابر این تخلف آشکار و خطرناک با آقای سعید درخشانی، رییس این اتحادیه بار ها تماس گرفتیم که متاسفانه موفق به صحبت با ایشان نشدیم.


کلید واژه ها: دارو - دانشگاه - درمان - فروش - دانشگاه علوم پزشکی - نظارت - بهداشت - کمیسیون بهداشت - پزشکی - علوم - هایی - داروخانه - سازمان غذا و دارو - وظیفه - وزارت بهداشت - تهران - قانون - فروشندگی - صورت - خبرگزاری - مجوز - مسکن - مجلس - خطرناک - مدیریت - اداره - عوارض - سلامت - اصلاح - اصناف

آخرین اخبار سرویس:
آزادی دختران کره ای با خرد کردن لوازم های آرایشی

تاثیر مخرب اسمارت فون ها و تبلت ها بر ساختار مغز کودکان

تاثیر تحریم ها بر سلامت و درخواست وزیر بهداشت از سازمان جهانی بهداشت

استفاده از مولکول آب برای پرده برداری از اسرار نورون ها

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: 41میلیون ایرانی از «سردرد» رنج می برند/ 20 درصد مبتلایان به «فشار خون» بیماری خود را کنترل می کنند

کشنده ترین بیماری مردانه را بشناسید

کانون آنفلوانزای پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشده است

اهدای کبد بیمار مرگ مغزی به بیمار نیازمند در اصفهان

هشدار نسبت به کاهش آمار پیوند کلیه/صف های انتظار برای بیماران پیوندی طولانی تر شده /رایگان شدن داروی سل سپت از ابتدای دی ماه

پلمب 8 مرکز مداخله گر در امور درمان در سبزوار

فقر عامل شیوع چاقی و دیابت است

هیچ درمان و دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی وجود ندارد

وزیر بهداشت وارد هند شد

کانون آنفلوانزای پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشده است

شش استان رکورددار دیابت در کشور

فقر عامل شیوع چاقی و دیابت است

وزارتخانه های علوم و بهداشت ملزم به اجرای سند آمایش شدند

ویتامین C برای ریه کودکان دارای مادر سیگاری مفید است

وزیر بهداشت به هند سفر کرد

هیچ درمان و دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد

تلاش برای کاهش مرگ ناشی از سرطان در کشور

حلِ جدول، تاثیری در پیشگیری از زوال عقل ندارد

بررسی دلایل اختلال بیش فعالی کودکان در مقاطع مختلف تحصیلی و راههای درمان آن

چگونگی مجوز ورود و ترخیص غذاهای تراریخته

درمان فوری سنگ کلیه بدون دارو

فارس من| رییس ستاد محیط زیست شهرداری تهران به فارس خبر داد از بین بردن موش به روش خونریزی داخلی!/ راه اندازی واحد ساماندهی موش در تمامی مناطق تهران

هاشمی به منظور حضور در اجلاس بین المللی سلامت مادر و کودک وارد هند شد

سرطان های قابل درمان کدامند؟

وزیر بهداشت به منظور شرکت در اجلاس بین المللی سلامت مادر و کودک وارد دهلی نو شد

متخصص طب سنتی راه اندازی سلامت کده طب سنتی در بیمارستان اسدآبادی تبریز را خواستار شد

ویروسی که سالانه یک میلیون نفر را در جهان می کشد

موردی از آنفلوآنزای پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشده است

دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی وجود ندارد

ماجرای تبلیغ بهداشتی مهناز افشار ادامه دارد/ توضیحات درباره اثرات آمپول نالوکسان

علت سردی همیشگی دست هایم چیست؟

غذاهای خونساز در طب سنتی

اگر به کله پاچه علاقه دارید این توصیه ها را قبل از مصرف بخاطر داشته باشید

علل بوی پا و راه حل آن

ویتامین C برای ریه کودکان دارای مادر سیگاری مفید است

پیشگیری از سکته با روغن زیتون

ساخت کفی کفش ماساژور با قابلیت درمان در دهای عصبی

خدمات الکترونیکی تامین اجتماعی در اراک کلید خورد

قرص کلداکس، درمان آشنای سرماخوردگی

وقتی سرفه خبراز یک بیماری خطرناک می دهد

ساخت کفی کفش ماساژور با قابلیت درمان در های عصبی

علائم پیر شدن غیرعادی مغز

امضای سند تفاهم میان سازمان انتقال خون و وزارت بهداشت

با این مواد می توانید انواع رنگ موی طبیعی بسازید

حلِ جدول، تاثیری در پیشگیری از زوال عقل ندارد

تلاش برای کاهش مرگ ناشی از سرطان در کشور

هیچ درمان و دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد

پیش بینی زوال عقل با تنها یک مولکول

فعالیت 115 پزشک خانواده در مراکز خدمات جامع سلامت روستایی خراسان شمالی

بیش از 4 هزار بیمار خاص مازندرانی زیر چتر بیمه سلامت

اهدای کبد بیمار مرگ مغزی در اصفهان

ثبت نام حدود 5 هزار نفر در آزمون دستیاری پزشکی

پیگیری های تخصصی وزارت بهداشت درباره آمپول تبلیغی خانم بازیگر

غذاهای تراریخته بخوریم یا نخوریم؟

چرا دست هایم همیشه سرد است؟

غذاهای تراریخته بخوریم یا نخوریم؟

2 عاملی که به استخوان هایتان آسیب می زند

ثبت 2 گونه مخمری برای اولین بار در کشور

تلاش برای کاهش مرگ ناشی از سرطان در کشور

حلِ جدول، تاثیری در پیشگیری از زوال عقل ندارد

ثبت نام حدود 5 هزار نفر در آزمون دستیاری پزشکی

بیماری که به سادگی جانتان را می گیرد

10 هزار نوزاد هر سال به علت نارسایی می میرند

حلِ جدول، تاثیری در پیشگیری از زوال عقل ندارد

فروچاله ها قابل پر شدن نیستند/ضرورت کاهش مصرف آب های زیرزمینی

توسعه همکاری دانشگاه علوم پزشکی با آژانس بین المللی تحقیقات سرطان

تلاش برای کاهش مرگ ناشی از سرطان در کشور

می توانید حکیم باشی را به جای پزشک قبول کنید؟

تغییرات جسمانی ، رشد عقلی و اجتماعی شدن در نوجوانی

هیچ درمان و دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد

ویتامین C برای ریه کودکان دارای مادر سیگاری مفید است

وزیر بهداشت به منظور حضور در اجلاس بین المللی سلامت مادر و کودک وارد هند شد

مواد غذایی تراریخته بخوریم یا نخوریم؟

هیچ درمان و دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد

کارشناسان اعتیاد: آنچه مهناز افشار گفت درست است!

2 عاملی که به استخوان هایتان آسیب می زند

وزیر بهداشت به هند سفر کرد

شیوع سرطان در ایران نسبت به کشور های منطقه کمتر است/ ثبت بیماری ها در بهبود دسترسی به خدمات و مدیریت منابع و مصارف موثر است

وزیر بهداشت به هند سفر کرد

شیوع تب مرموز فلج کننده علیه نوزادان

ورزش زومبا و زیبایی اندام

6 دلیل اصلی ترک رابطه جنسی توسط زوجین و درمان آن

دو هزار شرکت تولید کننده تجهیزات پزشکی در ایران فعال هستند

بعد از ورزش چه بنوشیم؟

اگر تمام روز می نشینید، 9 ماده غذایی را حتما بخورید!

درمان فوری سنگ کلیه بدون دارو

التهاب روده ریسک سرطان پروستات را افزایش می دهد

چگونه بعد از اپیلاسیون بدن جوش نزنیم؟

مزایای قصه گفتن جهت نوزادان

10 مورد از مشکلات جنسی رایج بین مردان

کدام عکس ها در اینستاگرام و فیسبوک بیشتر لایک می خورند؟

درمان دیابت با نانوراهبرهای مغناطیسی در فاز حیوانی

دیابتی ها از این 6 اشتباه بپرهیزند

آموزش تزیین هندوانه به شکل کوسه مخصوص شب یلدا [تماشا کنید]

بعد از ورزش شیر کاکائو بنوشید

چطور با سرطان روبه رو شویم؟

​یه ماست بده، یه مُسکن!

​یه ماست بده، یه مُسکن!