مطالب مرتبط:
چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟
چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟
لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد
لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد
لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 20:452018-10-20سياسي

چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟


قانون مربوط به CFT با وجود مخالفان در مجلس به تصویب رسید و برای بررسی در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته است، اما در این میان هیئت نظارت مجمع تشخیص وارد بررسی این مصوبه شده و این در حالی است که بسیاری این ورود مجمع را نابجا و بدعتی در امر قانون گذاری می دانند.

- هنوز بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اختلاف نظری درباره تصویب لوایح موسوم به FATF شکل نگرفته که هیأت نظارت 15 نفره مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد عمل شده و به این لوایح ایراد گرفته است.

بسیاری نسبت به این ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام واکنش نشان داده اند و این اقدام را بدعتی در رویه قانونگذاری دانسته اند.

در عین حال موافقان، عملکرد هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانونی و در راستای نظارت دقیق تر و سریع تر بر مصوبات مجلس می دانند.

حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور یکی از افرادی است که به اقدام اخیر مجمع تشخیص در بررسی پیش از موعد لوایح FATF کنایه زده و نسبت آن اعتراض کرده است.

او در توییتر خود نوشته است: گویا برخی تمایل دارند مجمع تشخیص مصلحت نظام را -درغیاب رییسش- در جایگاه مجلس سنا قرار دهند.

عجله نکنید! این ابتکار را بگذارید برای اصلاحیه قانون اساسی.

حمید ابوطالبی، مشاور دفتر رییس جمهوری نیز رویه مجمع تشخیص مصلحت نظام را در توییتر خود موردنقد قرار داد.

او اما مفصل تر و با استناد به اصول قانون اساسی ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبات مجلس شورای اسلامی را غیرقانونی دانست.

او نوشت: طبق اصول4، 72 و 96 قانون اساسی، شورای محترم نگهبان عالی ترین و تنها مرجع تشخیص تطابق قوانین مجلس با شرع و قانون اساسی است و صلاحیت مجمع تشخیص صرفاً وفق اصل112 است: مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند و مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می دهد و سایر وظایفی که در این قانون ذکر شده است به دستور رهبری تشکیل می شود.

از آنجا که شورای نگهبان اعلام نمود ایرادات آن شورا نسبت به لوایح اصلاح قانون پولشویی و الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو مرتفع شده و اعضای این شورا -طبق روال-عدم مغایرت این قانون با شرع و قانون اساسی را تایید نموده اند؛ و ازآنجا که قانونی که مغایر قانون اساسی و شرع نباشد، قطعاً و منطقاً نیز نمی تواند مغایر قوانین مادون- که همگی می بایست مطابق قانون اساسی و شرع نیز باشند- باشد.

ابوطالبی با نوشتن این مقدمه این سؤال را مطرح کرده است که آیا وفق مصوبه و سخنان سخنگوی شورای نگهبان، مجمع تشخیص، مطابق قانون اساسی اساساً محل و صلاحیت ورود به موضوع را دارد؟ آیا این نظر شورا بدین معنا نیست که سیاست های کلی هم سطح و یا فوق قانون اساسی قرار دارد؟ و آیا تحدید قدرت قانونگذاری مجلس فرا و مغایر قانون اساسی نیست؟اما این تنها مقامات دولتی و نزدیکان حسن روحانی نیستند که از ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبات مجلس قبل از ارجاع آنها به این نهاد اعتراض دارند.

مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری نیز امروز در سرمقاله این روزنامه، اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام را بدعت در قانونگذاری دانست و نوشت: این روزها متأسفانه افراد، گروه ها و حتی عناصری در پوشش زیرمجموعه مجمع تشخیص مصلحت نظام به خود اجازه می دهند در روند قانونگذاری دخالت کنند و طبق میل خود برای قانونگذاران تعیین تکلیف نمایند! اینکه لایحه پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در مجلس تصویب و توسط شورای نگهبان تأیید شود یا نشود، دارای یک روند قانونی است که باید به طور طبیعی طی شود.

او سپس هشدار داده است اگر چنین روشی به صورت یک فرهنگ درآید، عملاً کشور دچار هرج و مرج می شود، قانون اساسی مهجور و متروک می ماند، اراده افراد و گروه ها جای قانون را می گیرد و جامعه به قهقرا می رود.

چند روز پیش نیز عباس آخوندی طی نامه ای اعتراضی به علی لاریجانی، رییس مجلس در توصیف مجراهای قانونی برای تصویب FATF انتقاداتی را به تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد دانسته بود.

او در این یادداشت نوشته بود: اخیراً شاهد پدیده بی سابقه ای در فرایند قانونگذاری کشور هستیم که پیش از این با آن روبه رو نبوده ایم.

و آن این است که تمام ارکان قانونگذاری کشور از دولت و مجلس گرفته تا شورای نگهبان موضوعی را تصویب و عدم مغایرت آن را با قانون اساسی و شرع اعلام می کنند لیکن، ابلاغ رسمی آن به دلیل تشخیص ابتدایی مغایرت قانون مصوب با سیاست ابلاغی به تشخیص هیأت نظارت بر اجرای سیاست های کلی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت متوقف می ماند.

هم زمانی این اتفاق با طرح پرونده ایران در FATF مخاطره این اظهارنظر را به شدت افزایش می دهد.

در حالی که مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه های چهارگانه گام مؤثری در خروج ایران از لیست سیاه برداشت، این اقدام هیأت نظارت گامی منفی تلقی می گردد.

او در ادامه عملکرد هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را خطاب قرار داده و اظهار کرده بود: هرچند هیأت عالی نظارت خود را از حیث حقوقی پاسخ گوی ملت ایران نمی داند، لیکن واقعیت این است که در پیشگاه تاریخ باید مسئولیت این زیان رسانی به منافع ملی ایران و ایرانیان را بپذیرد.

آخوندی رفتار و دامنه‎ اختیاری که هیأت عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی برای خود قایل است را در شأن رکنی برتر از قوای مجریه و مقننه و شورای نگهبان دانسته بود.

یادداشت آخوندی با واکنش کدخدایی مواجه شد.

عباسعلی کدخدایی قائم در صفحه توییترش خطاب به وزیر راه با هشتگ مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: اطلاع از وظایف و اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نیازمند نامه نگاری به رییس مجلس نیست.

کافی است با تماس با دبیرخانه مجمع درخواست شود آیین نامه اصلاحی ارسال شود.

قطعاً همه ابهامات برطرف خواهد شد.

از وزیر راه انتظار آن است که بیراهه نرود.

این توییت کدخدایی نیز بدون پاسخ نماند و بلافاصله وزیر راه در واکنش به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان در کانال تلگرامش نوشت: مایه تأسف است که حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی، آیین نامه انتشار نیافته مجمع تشخیص مصلحت را حاکم بر قانون اساسی می داند.

قانون اساسی میثاق ملی، ثمرِ انباشتِ تجربه تاریخی و نتیجه مجاهدت های ملت ایران در عصر حاضر است.

به نظر می رسد قانون اساسی اگر دو نگهبان چون ایشان داشته باشد، نیاز به هیچ مهاجمی ندارد.

او یادداشت تلگرامی خود خطاب به سخنگوی شورای نگهبان را با این بیت شعر پایان داد: ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی/ کاین ره که تو می روی به ترکستان است.

یادداشت آخوندی اما پایان مجادله مجازی سخنگوی شورای نگهبان و وزیر راه نبود.

کدخدایی در واکنش به اظهارات آخوندی که ساعتی قبل هم استعفای خود را تقدیم رییس جمهوری کرده بود، در توییتر خود نوشت: اشکال کار بی راهه رفتن بود، نه ندانستن.

توصیه شد به جای فرافکنی، راه را درست طی کنید اگر نیت دیگری ندارید.

استعفای اخیر نشان داد چه کسی به جای کعبه به ترکستان رسید.

در همین حال امروز مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که هم زمان عضو هیأت نظارت این نهاد هم هست، ورود هیأت عالی به مصوباتی چون CFT را قانونی دانسته و به اعتراضات پاسخ داده است.

او درباره نحوه این اعمال نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام به روزنامه ایران گفته است: در دو دوره گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام، رهبر معظم انقلاب بر اساس اختیارات مندرج در اصل 110 قانون اساسی، نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را به مجمع واگذار کرده اند.

این نظارت آن گونه که شایسته و بایسته بود انجام نمی شد و گاهی اتفاق می افتاد که شورای نگهبان نظر خود درباره مصوبات مجلس را ارائه کرده، اما مجمع بررسی های خود از حیث تطبیق با سیاست های کلی را به پایان نرسانده بود، اشکالاتی ایجاد می شد.

بنابراین هیأت عالی نظارت در راستای نظارت دقیق تر و سریع تر با ترکیب 15 نفره تشکیل شده است.

به گفته وی این هیأت مستقل از صحن مجمع بررسی های خود را انجام می دهد و ایرادات احتمالی نسبت به مصوبات مجلس را ناظر بر تطبیق یا عدم تطبیق با سیاست های کلی به شورای نگهبان ارائه می دهد و شورای نگهبان هم ایرادات وارد شده از سوی هیأت عالی نظارت را به مجلس می دهد.

به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس هم باید این ایرادات را برطرف کند و اگر نمایندگان بر نظر خود اصرار داشته باشند و ایرادات واردشده را درست ندانند، آن گاه مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می شود که این بار دیگر نه در هیأت عالی نظارت بلکه در صحن مجمع مورد بررسی قرار می گیرد.


کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت - قانون - قانون اساسی - تشخیص - شورای نگهبان - مجلس شورای اسلامی - شورای - شورا - نگهبان - مجلس - نظام - نظارت - مصوبات مجلس - رییس جمهور - اسلامی - ابوطالبی - دفتر رییس جمهوری - مشاور رییس جمهور - مشاور - اعتراض - توییتر - قوانین - رییس جمهوری - اصلاح - رهبری - بین المللی - مصوبه مجلس - مخالفان - پولشویی

آخرین اخبار سرویس:
گذرگاه رسیدن به توسعه چیست ؟

آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | شنبه 29 دی 97

تاریخ ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

آب از مرز سیل بندهای شعیبیه عبور نکرده است

دیدار وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در پاریس

نامه ترامپ رییس مجلس نمایندگان امریکا را از سفر به افغانستان منصرف ساخت

سومین بسته الحاقی بازی Shadow of the Tomb Raider معرفی شد

امام جمعه بندرعباس: با مسئولان متخلف به شدت برخورد شود

آیت الله مؤمن در کما نیست

رشد بیش از 50 هزار درصدی مطبوعات استان

آب از مرز سیل بندهای شعیبیه عبور نکرده است

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

پاسخ کیهان به یک مطلب درباره شریعتمداری

خروجی آب در سد دز تنظیم شد/شرایط به حالت عادی برگشته

پیام تسلیت واعظی در پی درگذشت حسین محب اهری

آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

اسلام تروریست نیست بلکه دین صلح و دوستی است

فرماندار پلدختر : اعزام تیم های امداد ونجات برای نجات گردشگران گرفتار در غار کلمانکره

دستگاه دیپلماسی، مسئله آزادی خبرنگار پرس تی.وی را پیگیری کند

همایش تجاری منطقه ای ترکیه و ایران در وان برگزار می شود

نماهنگ جمعه های انقلاب

تحریم ها تنها آمریکاستیزی ایرانیان را تقویت می کند/پیشرفت ایران در سطوح مختلف و کاهش فقر پس از انقلاب اسلامی

مراسم وداع و تشییع پیکر مطهر شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس - حرم مطهر رضوی

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

اتکا به توان و منابع داخلی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزم را طلاقی را به درس پیام های آسمانی علاقمند کنم ؟

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

عده ای دنبال تعطیلی حدود الهی هستند/ موضوع قطع دست سارقان را سلیقه ای تفسیر کردند

حمله توییتری ترامپ به پلوسی؛ قصد داشت به گردش برود

گزیده خطبه های نمازجمعه شهرستان های خراسان شمالی + فیلم

نیرو های مسلح ایران غافلگیر نمی شوند

جزییات حضور سعید مرتضوی در عراق + عکس

«لوفون» بار دیگر نخست وزیر سوئد شد

واکنش مدیر کل بنیاد تعاون ناجا به شایعه اقامت و پناهندگی در مالزی

اسنادی از فعالیت «ربات های برانداز» علیه ایران در توییتر+ تصاویر

برکات مشورت کردن از زبان امام حسن(ع)

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

دوران ثبات عراق آغاز شده است/آیت الله سیستانی به خاطر مسائل امنیتی در جمع ظاهر نمی شوند

عکس نوشته/ موفقیت شیعه در تعامل است

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

ترامپ، سفر رییس مجلس نمایندگان به افغانستان را لو داد

امیر پوردستان: نیروهای مسلح ایران غافلگیر نمی شوند/ تمام گردان ها در مرزها مستقر هستند/ اشراف اطلاعاتی خوبی بر داعش است

عکس نوشته/ آیت الله العظمی وحید خراسانی: ایام فاطمیه همه ی شهر را سیاه پوش کنید

آیت الله شبیری زنجانی: واسطه شدن برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

پیشنهادی برای تشکیل واحد پول جهان اسلام

آیت الله شبیری زنجانی: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

نمایندگان مجلس از عزل و نصب های سیاسی پرهیز کنند

آیا مرضیه هاشمی، خاشقچی دوم می شود؟ +عکس

کمک یکصد میلیارد ریالی مردم کاشان به بقاع متبرکه

هفته نامه استخدامی تبریز | هفته اول بهمن 97

وجود 1000 مدرسه بدون وسایل گرمایشی استاندارد در پایتخت

امام جمعه اسالم: تلگرام را رفع فیلتر کنید / بجای فیلتر، باید فرهنگ صحیح استفاده از فضای مجازی را نهادینه کنیم

ذاکریان: در سپتامبر 2019، به شرط تداوم شرایط کنونی، باید برجام را به آتش کشید

فیلم/ امام جمعه لواسان: اگر می ترسید مقابل تخلفات بایستید، استعفا دهید

سندروم ورسای و ویتنام و نابرجامیان

حذف دو شغله ها از شهرداری / اعضای هیات علمی دوشغله هستند یا نه ؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم روابط بین دانش آموزان را که همچون مدرسه ای نامریی است مدیریت و کنترل نمایم؟

رسانه های داخلی و بین المللی آمریکا را در نزد افکار عمومی جهان رسوا کنند

یک گروه کوهنورد در غار کلماکره گرفتار شدند

ضرورت پرهیز نمایندگان مجلس از عزل و نصب های سیاسی

استانی شدن انتخابات سطح کیفی مجلس را ارتقا می دهد

ترامپ، سفر رییس مجلس نمایندگان به افغانستان را لو داد

«دلارام» اهمیت افسانه را یادآوری می کند/ «دلارام» رمانی در اشاره به آرزوی انسان معاصر/ افسانه ها هویت یک ملت هستند

هر منطقه امنی در شمال سوریه باید بدون حضور ترکیه باشد

نماز جمعه، سنگر روشنگری

بهترین سرود مردمی

آیه ای مرتبط با ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

کاخ سفید سفر اعضای کنگره با هواپیماهای دولتی را محدود کرد

اقدام پژوهی چگونه توانستم شرکت دبیران را در جلسات شورای دبیران منظم نمایم؟

جوابیه ای به اظهارات حجت الاسلام سید سراج الدین موسوی و حمایت از موسوی خویینی

سی ان ان: با طرح اتهام جدید علیه ترامپ، استیضاح وی یک مرحله جدی تر شد

یک گروه کوهنورد در غار کلماکره گرفتار شدند

رسانه های معاند؛ ابزار دشمنان برای مهار سرعت پیشرفت ایران

زمان پیشنهادی برای آتش زدن برجام

فینالیست های کشتی جام شهید هاشمی نژاد مشخص شدند + اسامی

تاکید امام جمعه ایزدخواست بر برپایی با شکوه دهه فاطمیه

هر منطقه امنی در شمال سوریه باید بدون حضور ترکیه باشد

شهید نواب صفوی منادی تشکیل حکومت اسلامی بود

همه راه های روستایی بخش مرکزی قزوین باز شد

تاکید امام جمعه قیر و کارزین بر دستاوردهای انقلاب

درخواست امام جمعه اقلید برای حمایت از نیازمندان

تاکید امام جمعه صدرا بر حل مشکلات این شهر

تاکید بر برگزاری شایسته بزرگداشت دهه فاطمیه

تنوع و تکثر فرهنگی در مشهد را فرصت بدانیم

رژیم صهیونیستی بر سرزمین فلسطین تسلط نامشروع دارد

چگونه کنوانسیون پالرمو مسیرهای دور زدن تحریم را می بندد؟

جوابیه ای به اظهارات حجت الاسلام سید سراج الدین میردامادی و حمایت از موسوی خویینی: خلاف به عرضتان رسانده اند؛ همیشه دیوار رسانه

اقدام پژوهی چگونه توانستم مصرف خوارکی دانش آموزان را کنترل کنم؟

کی روش در چارچوب وظایفش صحبت کند

تلاش برای شفافیت خدمات در بهشت زهرا(س)

فرهنگ میزبانی، غیر از ابعاد اقتصادی حائز رویکرد تمدنی باشد

آقای رییس جمهور! حرف تان را اصلاح و از مردم عذرخواهی کنید/ حاضرید حقوق مردم را هم اندازه کشورهای منطقه بدهید؟

حمله ترامپ به پلوسی؛ قصد داشت به گردش برود

نیروهای ارزشی و انقلابی توانایی کنترل فضای مجازی را دارند

چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟

چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟