مطالب مرتبط:
چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟
چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟
لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد
لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد
لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 20:452018-10-20سياسي

چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟


قانون مربوط به CFT با وجود مخالفان در مجلس به تصویب رسید و برای بررسی در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته است، اما در این میان هیئت نظارت مجمع تشخیص وارد بررسی این مصوبه شده و این در حالی است که بسیاری این ورود مجمع را نابجا و بدعتی در امر قانون گذاری می دانند.

- هنوز بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اختلاف نظری درباره تصویب لوایح موسوم به FATF شکل نگرفته که هیأت نظارت 15 نفره مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد عمل شده و به این لوایح ایراد گرفته است.

بسیاری نسبت به این ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام واکنش نشان داده اند و این اقدام را بدعتی در رویه قانونگذاری دانسته اند.

در عین حال موافقان، عملکرد هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانونی و در راستای نظارت دقیق تر و سریع تر بر مصوبات مجلس می دانند.

حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور یکی از افرادی است که به اقدام اخیر مجمع تشخیص در بررسی پیش از موعد لوایح FATF کنایه زده و نسبت آن اعتراض کرده است.

او در توییتر خود نوشته است: گویا برخی تمایل دارند مجمع تشخیص مصلحت نظام را -درغیاب رییسش- در جایگاه مجلس سنا قرار دهند.

عجله نکنید! این ابتکار را بگذارید برای اصلاحیه قانون اساسی.

حمید ابوطالبی، مشاور دفتر رییس جمهوری نیز رویه مجمع تشخیص مصلحت نظام را در توییتر خود موردنقد قرار داد.

او اما مفصل تر و با استناد به اصول قانون اساسی ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبات مجلس شورای اسلامی را غیرقانونی دانست.

او نوشت: طبق اصول4، 72 و 96 قانون اساسی، شورای محترم نگهبان عالی ترین و تنها مرجع تشخیص تطابق قوانین مجلس با شرع و قانون اساسی است و صلاحیت مجمع تشخیص صرفاً وفق اصل112 است: مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند و مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می دهد و سایر وظایفی که در این قانون ذکر شده است به دستور رهبری تشکیل می شود.

از آنجا که شورای نگهبان اعلام نمود ایرادات آن شورا نسبت به لوایح اصلاح قانون پولشویی و الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین المللی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی موسوم به پالرمو مرتفع شده و اعضای این شورا -طبق روال-عدم مغایرت این قانون با شرع و قانون اساسی را تایید نموده اند؛ و ازآنجا که قانونی که مغایر قانون اساسی و شرع نباشد، قطعاً و منطقاً نیز نمی تواند مغایر قوانین مادون- که همگی می بایست مطابق قانون اساسی و شرع نیز باشند- باشد.

ابوطالبی با نوشتن این مقدمه این سؤال را مطرح کرده است که آیا وفق مصوبه و سخنان سخنگوی شورای نگهبان، مجمع تشخیص، مطابق قانون اساسی اساساً محل و صلاحیت ورود به موضوع را دارد؟ آیا این نظر شورا بدین معنا نیست که سیاست های کلی هم سطح و یا فوق قانون اساسی قرار دارد؟ و آیا تحدید قدرت قانونگذاری مجلس فرا و مغایر قانون اساسی نیست؟اما این تنها مقامات دولتی و نزدیکان حسن روحانی نیستند که از ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبات مجلس قبل از ارجاع آنها به این نهاد اعتراض دارند.

مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری نیز امروز در سرمقاله این روزنامه، اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام را بدعت در قانونگذاری دانست و نوشت: این روزها متأسفانه افراد، گروه ها و حتی عناصری در پوشش زیرمجموعه مجمع تشخیص مصلحت نظام به خود اجازه می دهند در روند قانونگذاری دخالت کنند و طبق میل خود برای قانونگذاران تعیین تکلیف نمایند! اینکه لایحه پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در مجلس تصویب و توسط شورای نگهبان تأیید شود یا نشود، دارای یک روند قانونی است که باید به طور طبیعی طی شود.

او سپس هشدار داده است اگر چنین روشی به صورت یک فرهنگ درآید، عملاً کشور دچار هرج و مرج می شود، قانون اساسی مهجور و متروک می ماند، اراده افراد و گروه ها جای قانون را می گیرد و جامعه به قهقرا می رود.

چند روز پیش نیز عباس آخوندی طی نامه ای اعتراضی به علی لاریجانی، رییس مجلس در توصیف مجراهای قانونی برای تصویب FATF انتقاداتی را به تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد دانسته بود.

او در این یادداشت نوشته بود: اخیراً شاهد پدیده بی سابقه ای در فرایند قانونگذاری کشور هستیم که پیش از این با آن روبه رو نبوده ایم.

و آن این است که تمام ارکان قانونگذاری کشور از دولت و مجلس گرفته تا شورای نگهبان موضوعی را تصویب و عدم مغایرت آن را با قانون اساسی و شرع اعلام می کنند لیکن، ابلاغ رسمی آن به دلیل تشخیص ابتدایی مغایرت قانون مصوب با سیاست ابلاغی به تشخیص هیأت نظارت بر اجرای سیاست های کلی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت متوقف می ماند.

هم زمانی این اتفاق با طرح پرونده ایران در FATF مخاطره این اظهارنظر را به شدت افزایش می دهد.

در حالی که مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه های چهارگانه گام مؤثری در خروج ایران از لیست سیاه برداشت، این اقدام هیأت نظارت گامی منفی تلقی می گردد.

او در ادامه عملکرد هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را خطاب قرار داده و اظهار کرده بود: هرچند هیأت عالی نظارت خود را از حیث حقوقی پاسخ گوی ملت ایران نمی داند، لیکن واقعیت این است که در پیشگاه تاریخ باید مسئولیت این زیان رسانی به منافع ملی ایران و ایرانیان را بپذیرد.

آخوندی رفتار و دامنه‎ اختیاری که هیأت عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی برای خود قایل است را در شأن رکنی برتر از قوای مجریه و مقننه و شورای نگهبان دانسته بود.

یادداشت آخوندی با واکنش کدخدایی مواجه شد.

عباسعلی کدخدایی قائم در صفحه توییترش خطاب به وزیر راه با هشتگ مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: اطلاع از وظایف و اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نیازمند نامه نگاری به رییس مجلس نیست.

کافی است با تماس با دبیرخانه مجمع درخواست شود آیین نامه اصلاحی ارسال شود.

قطعاً همه ابهامات برطرف خواهد شد.

از وزیر راه انتظار آن است که بیراهه نرود.

این توییت کدخدایی نیز بدون پاسخ نماند و بلافاصله وزیر راه در واکنش به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان در کانال تلگرامش نوشت: مایه تأسف است که حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی، آیین نامه انتشار نیافته مجمع تشخیص مصلحت را حاکم بر قانون اساسی می داند.

قانون اساسی میثاق ملی، ثمرِ انباشتِ تجربه تاریخی و نتیجه مجاهدت های ملت ایران در عصر حاضر است.

به نظر می رسد قانون اساسی اگر دو نگهبان چون ایشان داشته باشد، نیاز به هیچ مهاجمی ندارد.

او یادداشت تلگرامی خود خطاب به سخنگوی شورای نگهبان را با این بیت شعر پایان داد: ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی/ کاین ره که تو می روی به ترکستان است.

یادداشت آخوندی اما پایان مجادله مجازی سخنگوی شورای نگهبان و وزیر راه نبود.

کدخدایی در واکنش به اظهارات آخوندی که ساعتی قبل هم استعفای خود را تقدیم رییس جمهوری کرده بود، در توییتر خود نوشت: اشکال کار بی راهه رفتن بود، نه ندانستن.

توصیه شد به جای فرافکنی، راه را درست طی کنید اگر نیت دیگری ندارید.

استعفای اخیر نشان داد چه کسی به جای کعبه به ترکستان رسید.

در همین حال امروز مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که هم زمان عضو هیأت نظارت این نهاد هم هست، ورود هیأت عالی به مصوباتی چون CFT را قانونی دانسته و به اعتراضات پاسخ داده است.

او درباره نحوه این اعمال نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام به روزنامه ایران گفته است: در دو دوره گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام، رهبر معظم انقلاب بر اساس اختیارات مندرج در اصل 110 قانون اساسی، نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را به مجمع واگذار کرده اند.

این نظارت آن گونه که شایسته و بایسته بود انجام نمی شد و گاهی اتفاق می افتاد که شورای نگهبان نظر خود درباره مصوبات مجلس را ارائه کرده، اما مجمع بررسی های خود از حیث تطبیق با سیاست های کلی را به پایان نرسانده بود، اشکالاتی ایجاد می شد.

بنابراین هیأت عالی نظارت در راستای نظارت دقیق تر و سریع تر با ترکیب 15 نفره تشکیل شده است.

به گفته وی این هیأت مستقل از صحن مجمع بررسی های خود را انجام می دهد و ایرادات احتمالی نسبت به مصوبات مجلس را ناظر بر تطبیق یا عدم تطبیق با سیاست های کلی به شورای نگهبان ارائه می دهد و شورای نگهبان هم ایرادات وارد شده از سوی هیأت عالی نظارت را به مجلس می دهد.

به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس هم باید این ایرادات را برطرف کند و اگر نمایندگان بر نظر خود اصرار داشته باشند و ایرادات واردشده را درست ندانند، آن گاه مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می شود که این بار دیگر نه در هیأت عالی نظارت بلکه در صحن مجمع مورد بررسی قرار می گیرد.


کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت - قانون - قانون اساسی - تشخیص - شورای نگهبان - مجلس شورای اسلامی - شورای - شورا - نگهبان - مجلس - نظام - نظارت - مصوبات مجلس - رییس جمهور - اسلامی - ابوطالبی - دفتر رییس جمهوری - مشاور رییس جمهور - مشاور - اعتراض - توییتر - قوانین - رییس جمهوری - اصلاح - رهبری - بین المللی - مصوبه مجلس - مخالفان - پولشویی

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری جلسه هیات رییسه فدراسیون شنا با تاکید بر توسعه عمومی

ژاپن به دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران

اجرایی شدن مصوبات جلسه قبلی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور

2 نمایشگاه بین المللی در شیراز آغاز به کار کرد

سال گذشته فقط 10 درصد بودجه قرآنی کشور تخصیص یافت/جذب نخبگان قرآنی در دارالقرآن های آموزش و پرورش

بهتر است از شما بترسند یا دوست تان داشته باشید؟

چه زمانی دعا کنیم تا مستجاب شود؟

استخدام منشی در شرکت افرا درب سلماس در تهران

خلبانان یک جسم ناشناخته فضایی را در آسمان ایرلند دیدند+ ویدیو

جابه جایی رکورد پخت پیتزا در گینس توسط آرژانتینی ها + فیلم

وحدت اصلی ترین استراتژی و راهبرد امت اسلامی است

رفع مشکلات تاریخی و اجتماعی در گرو فرهنگ سازی است

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

سردار غیب پرور: صدام ظرفیت مقابله با ایران را نداشت/ فضای مجازی حربه دشمن است

پیشنهاد معنادار آشنا به اصولگرایان قدیم و جدید در حمایت از ظریف

قدر دانی ازخانواده های شهدای مدافعان حرم در کرمان

طرح «شهرستانی و استانی کردن انتخابات» به تدریج شهر های کوچک و دورافتاده را فاقد نماینده می کند

هیچ ژن خوبی در شرکت های شستا نیست

باید از شما بترسند یا باید محبوب باشید؟

سی ان ان از ترامپ شکایت کرد

برگزاری بزرگداشت علامه طباطبایی با سخنرانی دو مرجع تقلید

نشستی با خانواده های شهدای مدافعان حرم در کرمان

تغییر رویکرد BBC از سانسور به تحریف

سال گذشته فقط 10 درصد بودجه قرآنی کشور تخصیص یافت/نخبگان قرآنی در دارالقرآن های آموزش و پرورش جذب شوند

قدردانی استاندار کرمانشاه از مردم تهران برای کمک به زلزله زدگان

خرازی: برخی خواهان استعفای روحانی شدند اما رهبری مخالفت کردند

وزیر کشور: بودجه ویژه به مناطق مرزی اختصاص یافته است

خرازی: مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی و محکومان محیط زیست علنی می شود

احضار 1500 نفر، بازداشت 170نفر و صدور 69 کیفرخواست در پرونده های اخیر اقتصادی

استخدام مهندس نقشه بردار در بندرعباس

حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس/ تربیت 80 مدرس روحانی سند تحول

استاندار کردستان: دولت مدیون جوانان کردستانی است

حسن عباسی: آمریکا مسلمان شود و سایت های پورن را ببندد، مذاکره می کنیم!

کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز گشایش یافت

200 مقاله به همایش بین المللی امام رضا(ع) در قم رسید

ابتکار: تهمت های برخی رسانه ها سازمان دهی شده است/ مشکلی با انتقاد و مطالبه گری ها ندارم

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

سرمایه های ملی کشور توسط عده محدودی غارت می شود/ ضرورت تقویت فعالیت های مدنی

تجمل گرایی از تولد تا مرگ

گشت وگذار زیر نور ماه

اعلام نامزدهای نمایندگی مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات

مسلمانان باید در راستای مقاصد حضرت مهدی(عج) فعالیت کنند

استاندار گلستان مهمان گفتگوی ویژه خبری امشب

یک برکناری دیگر در دولت ترامپ

ظریف گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با FATF را عیان کرد

رییس جمهور تاکید داشتند تا قانون منع به کارگیری بازنشستگان با جدیت اجرا شود سلطانی فر: عزم و اراده نظام بر انتقال قدرت از نسل فعلی به نسل جوان است

واکنش ابطحی به ممنوع شدن کوهنوردی زنان بدون اذن ولی در مشهد

دبیر ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش خبر داد حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس/ تربیت 80 مدرس روحانی سند تحول

حجت الاسلام طباطبایی: احکام وقف برای مردم بازگو شود

انتخاب 29 اثر برگزیده/ داوری اردکانی به عنوان استاد خادم کتاب تجلیل می شود

ارتقاء همکاری های ایران و بلغارستان در مبارزه با مواد مخدر

همایش تجلیل از مربیان و فعالان قرآنی فاروج

جزییات طرح حمایت غذایی از اقشار کم درآمد

انجمن علمی پزشکی هسته ای ایران: داروهای رادیواکتیو تحریم هستند

بذرهای نابودی: جهان اهریمنیِ دستکاری ژنتیک

امیرعبداللهیان: مواضع مقامات آمریکاموجب افزایش نفرت مردم ایران ازکاخ سفید شده است

شرکت های زیادی در ایران می توانند اقدامات ساختمانی قوی در سوریه داشته باشند

استخدام فارغ التحصیل رشته های الکترونیک و نرم افزار در کرمان

واکنش وزیر دفاع به تشدید تحریم ها

دستگیری عاملان سوزاندن 3 قلاده کفتار در خراسان رضوی + فیلم

از بین رفتن برجام به معنی غلبه زورگویی در عرصه بین المللی است

همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد

ترویج فرهنگ وقف بخش عمده ای از مشکلات جامعه را حل می کند

کلنگ زنی و افتتاح کارخانه های فولاد و نمک دریایی

خبرنگاران از مناطق محروم شهرستان رستم بازدید کردند

زمان برگزاری حراج موزه دورهمی تغییر کرد

واکنش آشنا به اظهارات اخیر جان بولتون + عکس

تازه ترین موضع ائتلاف الفتح درباره نامزد تصدی وزارت کشور عراق

ورود دشمنان سوریه به فاز فشار های سیاسی بعد از شکست در فاز نظامی

طی دو سال گذشته تمرکز اصلی سفارت ایران در عراق، بر فعالیت اقتصادی بوده است

زمان برگزاری حراج موزه دورهمی تغییر کرد

واکنش امیرعبداللهیان به سخنان تهدیدآمیز مقامات دولت ترامپ

ساخت بقعه امامزاده جدید در کشور ممنوع شد

ولایت پذیری برادر بزرگ تر حضرت امام

بهره برداری از مدرسه شهدای بانک ملی ایران در سمیرم

هفته آینده؛ شکایت نمایندگان از آخوندی به قوه قضاییه + متن نامه

ازبکستان 25 بس به افغانستان اهدا کرد

سوابق شهردار جدید تهران چیست

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

انگلیس مدعی توافق بر سر متن «برگزیت» شد

راه اندازی پویش ملی «من کتاب می خوانم» در رادیو ایران

پاسخ تند حسام الدین آشنا به رحیم پور ازغدی

سی ان ان علیه ترامپ شکایت کرد

معاونت نظارت یکی از خلأهای مجلس را جبران کرد

شهدا در گمنامی مجاهدت کردند

حکم قوه قضاییه درباره زمین های «ده ونک» لازم الاجراست/ برخورد دانشگاه باید رافت آمیز باشد

حناچی فعالیت خود را در توییتر آغاز کرد + عکس

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

فرهنگ وقف به سمت علمی و فراگیر شدن سوق یابد

قدرت بازدارندگی و دفاعی بالایی داریم

لاریجانی افتخارآفرینی دانش آموزان در المپیاد نجوم را تبریک گفت

متن کامل آخرین گزارش آژانس انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام

خرازی: علاقه مند به نشستن بر سر میز مذاکره با عربستان هستیم

بارندگی ها در سال آبی جدید 207 درصد افزایش یافت

استخدام سرپرست امور قراردادها در شرکت پرسو الکترونیک رادمهر

ضرورت ترویج احسان و نیکوکاری در جامعه

القا کنندگان مذاکره با آمریکا خائن به انقلاب هستند

مراسم 100 سالگی پایان جنگ جهانی اول در پاریس

دستور رییس جمهور برای تامین مسکن مستاجرین کرمانشاهی

سردار غیب پرور: شهدا در گمنامی مجاهدت کردند

چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟

چه کسانی به ورود هیات نظارت مجمع به CFT اعتراض کردند؟