مطالب مرتبط:
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام متقاضیان پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهر ماه سال 1397
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی کدرشته محل های پذیرش دوره مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهرماه سال 1397
راه اندازی مرکز بین المللی آموزش مهارتی در تهران/ افزایش 10 درصدی شهریه دانشجویان علمی کاربردی
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام متقاضیان پذیرش دوره مهندسی فناوری و دوره کارشناسی حرفه ای (ناپیوسته) نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهر ماه سال 1397
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته محل های پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهرماه سال 1397
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 19:362018-10-20دانش

نگرانی علمی کاربردی ها برای رسیدن به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی/ مهارت آموزی مسئله حساس کشور است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمدعلی اخوان، معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی در نشست خبری خود گفت: طبق برنامه ششم توسعه کشور برای افزایش سهم آموزش های مهارتی تا سقف سی درصد از کل آموزش عالی باید باشد که در حال حاضر این سهم حدود دوازده درصد است.

- " معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به نگرانی های این دانشگاه برای دستیابی به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی در پایان برنامه ششم توسعه گفت: مهارت آموزی مسئله حساس کشور است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمدعلی اخوان، معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی در نشست خبری خود گفت: طبق برنامه ششم توسعه کشور برای افزایش سهم آموزش های مهارتی تا سقف سی درصد از کل آموزش عالی باید باشد که در حال حاضر این سهم حدود دوازده درصد است.

وی در ادامه صحبت های خود درباره نکات مهمی همچون عدم حمایت عملی و موثر قانون گذاران و متولیان آموزش عالی در توسعه آموزش های علمی کاربردی و عدم توجه به اسناد بالادستی موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تقویت و توسعه آموزش های علمی کاربردی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: یکی از چالش های اساسی کشور بحران بیکاری است که با وجود تلاش های صورت گرفته هنوز تبعات منفی آن در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه با شعار نمی توان مشکلات را حل کرد، اظهار داشت: یکی از راه حل ها برای رفع بحران بیکاری گسترش کمی و ارتقای کیفی آموزش های فنی و مهارتی در کشور است.

اخوان اظهار داشت: در سال 1400 پیش بینی می شود که 4 میلیون دانشجو در کشور وجود داشته باشد که از این تعداد یک میلیون و 200 هزار نفر را باید به آموزش های مهارتی اختصاص دهند از این تعداد دانشجو حدود 60 درصد دانشجویان مهارتی متعلق به دانشگاه علمی کاربردی هستند بنابراین از یک میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی در سال 1400 حدود 720 هزار نفر را دانشگاه علمی کاربردی پوشش می دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه علمی کاربردی 260 هزار دانشجو دارد، گفت: رسیدن به 720 هزار دانشجو تا سه سال آینده کار بسیار مشکلی است و عملا امکان ناپذیر است لذا به همت جمعی مسئولان ذیربط در دولت و مجلس نیاز دارد تا به این اصل مترقی در برنامه ششم توسعه دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: از ویژگی های مهم هر نظام اقتصادی موفق در هم تنیدگی ساختار های اقتصاد و اشغال است به عبارت دیگر ارتباط ارگانیک دنیای کار با دنیای آموزش همواره در برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی مدنظر بوده و به عنوان یکی از راه های کاهش بیکاری مطرح می شده است.

سهم آموزش های عالی مهارتی در کشور حدود 12 درصد استمعاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی بیان کرد: در حال حاضر کشور های پیشرفته دنیا بیش از هر زمانی با آموزش های مهارتی و تربیت تکنسین به جای دانش آموخته دانشگاهی توجه می کنند و سهم آموزش های مهارتی در این کشور ها گاه تا 70 درصد کل آموزش ها می رسد.

وی ادامه داد: این موارد در حالی است که سهم آموزش های مهارتی در ایران پایین و حدود دوازده درصد است و رساندن آن به حداقل سهم سی درصدی تا انتهای برنامه ششم توسعه ممکن نیست.

اخوان بیان کرد: نگاهی به نظام طبقه بندی مشاغل در کشور های پیشرفته نشان می دهد که در فهرست استاندارد های دانش و مهارت مورد نیاز برای احراز بسیاری از شغل های تخصصی بیش از مدرک تحصیلی مهارت عمومی و تخصصی مورد نیاز است.

به عبارت دیگر به دلیل مشکلات و بحران های ناشی از بیکاری و ناهماهنگی نظام آموزش نظری و رشد بی رویه فارغ التحصیلان دانشگاهی به ویژه در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی نظری مسئله مهارت آموزی یکی از مسائل حساس در کشور است.

وی عنوان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی با رسالت پاسخگویی به نیاز نیروی انسانی بخش های مختلف اقتصادی اجتماعی و .

در سال 1373 فعالیت خود را آغاز کرد و به موجب اساسنامه دانشگاه وظیفه و رسالت دانشگاه علمی کاربردی مطابق با اساسنامه مصوب آن با وظایف سایر دانشگاه ها متفاوت بوده و هدف فراهم کردن موجباتی است که مشارکت سازمان ها و دستگاه های اجرایی را در بخش دولتی و غیردولتی برای تربیت نیروی انسانی متخصص جذب کند به نحوی که دانش آموختگان هر یک از موسسات وابسته به این دانشگاه برای کاری که به آن ها محول می شود دانش و مهارت لازم را کسب کند.

وظیفه اصلی دانشگاه علمی کاربردی تامین نیاز روز بازار کار استاخوان با اشاره به یکی از بند های قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی گفت: دولت موظف است به منظور از افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور با رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان در طول اجرای قانون برنامه از طریق بازنگری و اصلاح ساختار نظام اداری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و افزایش منابع و تجهیزات نسبت به افزایش سهم دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی در نظام آموزشی کشور اقدام و تجهیزات آموزشی هنرستان ها آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای را به روز کنند.

وی ادامه داد: آنچه که مسلم است برای تحقق اهداف مندرج در برنامه پنج ساله ششم توسعه در چشم انداز بیست ساله نیروی انسانی ماهر و کارآمد دارای نقش برجسته است.

وی ادامه داد: ماده 65 برنامه ششم توسعه دولت را موظف به افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور و افزایش سهم این دانشگاه در نظام آموزشی کشور کرده است.

اخوان ماموریت مهارت آفرینی را برعهده دانشگاه علمی کاربردی دانست و عنوان کرد: کیفی بخشی به دوره ها و رشته ها اساس کار ما را تشکیل می دهد وظیفه اصلی دانشگاه علمی کاربردی تامین نیاز روز بازار کار است و در آموزش 60 درصد آموزش ها مهارتی و 40 درصد نظری هستند.

مصوبه شورای عالی اداری مغایر با روح نظام آموزش های عالی علمی کاربردی است معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به مصوبه یکصد و هشتادمین جلسه شورای عالی اداری گفت: این مصوبه مبنی بر ممنوعیت پذیرش دانشجو در مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی و الزام به واگذاری این مراکز به بخش خصوصی یا انحلال آن ها مغایر با عملیاتی کردن سیاست های کلی برنامه ششم توسعه به خصوص بند 76 آن دایر بر افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور بر تحقق اهداف آموزش عالی مهارت و فناوری است.

وی ادامه داد: در این رابطه باید گفت که بسیاری از ماموریت های دستگاه های اجرایی خاص بوده و قابل واگذاری و انتقال نبوده و با حذف این دسته از مراکز این موارد مغفول مانده و خسارت جبران ناپذیری به این دسته از آموزش ها روند اشتغال و افزایش سطح مهارتی نیرو های شاغلان این بخش به وجود خواهد آمد.

وی گفت: از طرفی این مصوبه در راستای اصل ماموریت گرا بودن مراکز آموزشی نیز نبوده و منجر به حذف بسیاری از رشته های علمی کاربردی خواست این دسته از مراکز می شود که به لحاظ تکنولوژیک و امکانات آموزشی قابل تفویض به مراکز غیردولتی نیست.

معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی افزود: این دانشگاه سهم زیادی از اشتغال دانش آموختگان را به عنوان دانشگاه کارآفرین و مرکز ثقل نظام آموزش عالی در ارتباط با اشتغال و کارآفرینی برعهده دارد و مصوبه شورای عالی اداری مغایر با روح نظام آموزش عالی علمی کاربردی بوده و این دانشگاه از همان ابتدا تلاش های زیادی جهت اصلاح قانون مذکور کرد، اما نتیجه ای حاصل نشد.

به گفته وی در حالی که 12 موسسه آموزش عالی جامع وابسته به ما از امکانات دستگاه های اجرایی استفاده نمی کنند و 10 موسسه هیچ ردیف بودجه ای از بودجه عمومی کشور ندارد، اما گفته می شود این موسسات بار اضافی به دولت وارد می کنند.

اخوان اظهار کرد: یکی از نگرانی های جدی متولیان محدود این نوع آموزش ها که در راس آن دانش جامع علمی کاربردی قرار دارد دستیابی به سهم سی درصدی پیش بینی شده در انتهای برنامه ششم توسعه است.

وی ادامه داد: حذف قریب به چهل درصد مجموعه مراکز آموزش علمی کاربردی که وابسته به دستگاه های اجرایی هستند این نگرانی را بیشتر کرد در حالی که تعداد دانشجویان ورودی مهر 96 دانشگاه جامع 139 هزار نفر بود در مهر 97 این تعداد به کمتر از 50 هزار نفر کاهش یافت.

به گفته وی هر چند یکی از دلایل کاهش دانشجو در مهر 97 به بار نشستن نظام جدید آموزش متوسطه در آموزش و پرورش و نبود خروجی دیپلم هنرستان در خرداد 97 است، اما دلیل مهم تر آن حذف پذیرش مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی است.

معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی در پایان صحبت های خود درباره چالش های اصلی آموزش های مهارتی توضیح داد و به مواردی از قبیل: فقدان مدل نظام یکپارچه برنامه توسعه آموزش مهارتی، اخذ شهریه از دانشجویان علمی کاربردی و عدم تخصیص امکانات رفاهی نظیر خوابگاه و یارانه غذا، رواج مدرک گرایی و پایین بودن جایگاه ارزش کار در فرهنگ عمومی کشور، فقدان سیاست های مشخص برای جهت گیری اشتغال در صنایع گوناگون و تنزل سطح تصمیم گیری برای آموزش عالی کشور از شورای عالی انقلاب فرهنگی به شورای عالی اداری صحبت کرد.


کلید واژه ها: علمی کاربردی - دانشگاه علمی کاربردی - آموزش - کاربردی - دانشگاه - برنامه ششم توسعه - دانشگاه علمی - دانشجو - علمی - کشور - توسعه - برنامه - درصد - اقتصاد - دانشگاه جامع علمی کاربردی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - اقتصادی - نشست خبری - عالی - خبرگزاری - معاون - خبرنگار - انقلاب فرهنگی - افزایش - فرهنگی - بیکاری - دانشگاه جامع - برنامه ریزی - بحران - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون دستیار فوق تخصصی از 3 آذرماه آغاز می شود

علمای شیعه و سنی در یک قاب

سیاست وزارت بهداشت برای 16 آذر/ روز دانشجو را غیر سیاسی نکنید

4 کارگر بازداشتی هفت تپه هفته آینده آزاد می شوند/ یک ماه حقوق به حساب کارگران واریز شد

کریم یاوری: 4 کارگر بازداشتی هفت تپه هفته آینده آزاد می شوند/ یک ماه حقوق به حساب کارگران واریز شد

سیاست وزارت بهداشت برای 16 آذر/روز دانشجو را غیرسیاسی نکنید

رییس اندیشکده مطالعات راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

سیزدهمین کنفرانس «حفاظت و اتوماسیون در سیستم های قدرت» دی ماه برگزار می شود

درگذشت آخرین بازمانده گروه 53 نفر

پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه علامه

پیام تسلیت ولایتی به رییس دانشگاه آزاد

امکان ویرایش اطلاعات فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد از امروز

استاندار خوزستان: معوقات کارگران هفت تپه از امروز واریز می شود/ تلاش می کنیم بازداشتی ها آزاد شوند

اختلاف نظرها نباید باعث دشمنی شیعیان با هم شود

هواپیمایی که با کمک باد پرواز می کند

مطالبات دانشجویان در عرصه سیاسی کمتر است

مکانیسم میکروب زدایی از وجدان

حضور گشت ارشاد در دانشگاه ها تکذیب شد

پایان یازدهمین جشنواره حرکت با معرفی برترین ها

پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه علامه

پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه علامه

جزییاتی از ثبت نام ازدواج دانشجویی با ظرفیت 15 هزار نفری/ دانشگاه آزاد سکان دار خود را شناخت

دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز مدال طلای مسابقات بین المللی اختراعات کرواسی را کسب کرد

گفتگوی ویژه خبری 1397/08/30

جمعه روز شکار در زنجان

امکان ویرایش اطلاعات متقاضیان جذب هیات علمی آزاد

روایتی از مطالبه ی دانشجویان دانشگاه فردوسی از آخوندی/ ماجرای عکس و صندلی های خالی چه بود؟!

دانشگاه علامه دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

لیست سیاهی برای حضور افراد در دانشگاه ها نداریم

امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

4 کنکور سراسری تکمیل ظرفیت ندارند/ آمار تکمیل ظرفیت بدون کنکور ها

زمان آزمون غربالگری یازدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

فراهم شدن امکان تغییر محل آزمون دانشگاه پیام نور

فینال دومین دوره مسابقات ملی دادگاه مجازی در دانشگاه فردوسی برگزار شد

وزیر علوم: لیست سیاهی برای حضور افراد در دانشگاه ها نداریم

دانشگاه علامه دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

کارگروه تنوع بخشی به منابع درآمدزایی آموزش عالی تشکیل شد

4 کنکور سراسری تکمیل ظرفیت ندارند/ آمار تکمیل ظرفیت بدون کنکور ها

بهترین دانشگاه های جهان در رشته های مهندسی

دانش و توانمندی های عملی سبب پایداری اشتغال و کارآیی می شود

بهسازی مسیر غربی آزاد راه قم - تهران تا پایان آذر

ویرایش اطلاعات فراخوان جذب هیئت علمی در دانشگاه آزاد آغاز شد

زمان اعلام نتایج جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد

تمرکز زُدایی از ویژگی های برتر جشنواره ملی حرکت است

جشنواره کار صدف؛ زمینه ساز آشنایی کارجو و کارفرما

هفتمین کنفرانس سلامت زنان در شیراز

شن مخصوصی که آب جوی را آشامیدنی می کند+عکس

تمرکز زُدایی از ویژگی های برتر جشنواره ملی حرکت است

کشف دایناسوری به اندازه یک گنجشک

لیست سیاهی برای حضور در دانشگاه ها نداریم

7 سال از تاسیس دانشگاه گرمسار گذشت؛ اما مشکلات حل نشد/ مسئولان از گلایه دانشجویان به وزیر علوم ناراحت شدند!

لیست سیاهی برای حضور افراد در دانشگاه ها نداریم

لیست سیاهی برای حضور افراد در دانشگاه ها نداریم

تصاویری از تالاب عینک رشت

لیست سیاهی برای حضور افراد در دانشگاه ها نداریم

​نیمی از دانشجویان آفریقا هیچ کمک مالی پژوهشی دریافت نمی کنند

جشنواره جهادگران علم و فناوری به میزبانی دانشگاه رازی برگزار شد

رویداد استارت آپ ویکند در شیروان برگزار شد

تاملی بر اظهار نظر عجیب وزیر علوم درباره یک تخلف آشکار!

رشد محسوس مراکز رشد دانشگاه آزاد

آغاز بکار دومین استارت آپ ویکند جشنواره دانشمندان جوان

بازدید جمعی از استادان دانشگاه در حوزه مطالعات دینی از ایرنا

استاد دانشگاه: ایران روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

تاملی بر اظهار نظر عجیب وزیر علم درباره یک تخلف آشکار!

استاد دانشگاه : ایران روی خطرناک ترین گسل جهان قرار دارد

بازپس گیری زمین های تصرف شده در جهرم

تحصن دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل وارد روز دوم شد

دبیرکل شورای عالی عتف: نیازهای فناورانه دستگاه ها نمایشگاه می شود

نوسانات ارز فعالیت های پژوهشی را نامناسب کرد

بسیج دانشجویی استان سمنان خواستار توجه به مقوله حجاب در دانشگاه ها شد

فناوری نانو به دنیای کفش آمده است/ تولید کفش های آب گریز با استفاده از تکنولوژی پلاسما

برپایی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان

نمایشگاه تقاضای فناوری برگزار می شود

استاد و دانشجوی دانشگاه یزد برنده جایزه تکنولوژی 2018 ایتالیا شدند

دانشجوی مسلمان بریتانیایی بورس تحصیلی رودز را از آن خود کرد

فریدون عزیزی رییس اندیشکده مطالعات راهبردی دانشگاه آزاد شد

عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

عدم حمایت دانشگاه ها از پژوهش به دلیل نوسانات ارزی

37 دانشجوی ایرانی رشته هوافضا بورسیه چین شدند

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی کامپیوتر - دولتی 94 + پاسخنامه

تولید سیمان با فناوری نانو توسط مخترع جوان شیرازی

استاد دانشگاه تهران برنده جایزه بین المللی مهندسی هیدرولیک شد

قائم مقام ریاست دانشگاه تبریز منصوب شد

نخبگان ورزشی مدال آور دانشگاه آزاد لاهیجان تجلیل شدند

دردسرهای روزمره زندگی فضانوردان

با بازداشت معترضان، مشکلات کارگران حل می‎شود؟ آخرین وضعیت کارگران بازداشتی هفت تپه

نخبگان ورزشی مدال آور دانشگاه آزاد لاهیجان تجلیل شدند

مدیریت و سرمایه گذاری لازمه ورود به انقلاب چهارم صنعتی است

مدیریت و سرمایه گذاری لازمه ورود به انقلاب چهارم صنعتی است

جسد انور خامه ای به خاک سپرده نمی شود

عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

برگزاری کنفرانس مهندسی برق و کامپیوتر در قائمشهر

کنفرانس مهندسی برق و کامپیوتر در قائمشهر

ظرفیت فوق العاده ایران در حوزه انرژی

دانشگاه آزاد را به سازمان حل مسأله تبدیل می کنیم

شبکه بین المللی مراقبت های یکپارچه پرستاری افتتاح شد

حضور گشت ارشاد در دانشگاه ها مورد تایید ما نیست

ماجرای ثبت نام غیرقانونی چندهزار دانشجو در رشته های پزشکی چه بود؟

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مجموعه برق (کلیه گرایش ها) - دولتی 93

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مجموعه برق (کلیه گرایش ها) - دولتی 92

نگرانی علمی کاربردی ها برای رسیدن به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی/ مهارت آموزی مسئله حساس کشور است

نگرانی علمی کاربردی ها برای رسیدن به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی/ مهارت آموزی مسئله حساس کشور است