مطالب مرتبط:
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام متقاضیان پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهر ماه سال 1397
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی کدرشته محل های پذیرش دوره مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهرماه سال 1397
راه اندازی مرکز بین المللی آموزش مهارتی در تهران/ افزایش 10 درصدی شهریه دانشجویان علمی کاربردی
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام متقاضیان پذیرش دوره مهندسی فناوری و دوره کارشناسی حرفه ای (ناپیوسته) نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهر ماه سال 1397
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته محل های پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهرماه سال 1397
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 19:362018-10-20دانش

نگرانی علمی کاربردی ها برای رسیدن به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی/ مهارت آموزی مسئله حساس کشور است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمدعلی اخوان، معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی در نشست خبری خود گفت: طبق برنامه ششم توسعه کشور برای افزایش سهم آموزش های مهارتی تا سقف سی درصد از کل آموزش عالی باید باشد که در حال حاضر این سهم حدود دوازده درصد است.

- " معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به نگرانی های این دانشگاه برای دستیابی به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی در پایان برنامه ششم توسعه گفت: مهارت آموزی مسئله حساس کشور است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمدعلی اخوان، معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی در نشست خبری خود گفت: طبق برنامه ششم توسعه کشور برای افزایش سهم آموزش های مهارتی تا سقف سی درصد از کل آموزش عالی باید باشد که در حال حاضر این سهم حدود دوازده درصد است.

وی در ادامه صحبت های خود درباره نکات مهمی همچون عدم حمایت عملی و موثر قانون گذاران و متولیان آموزش عالی در توسعه آموزش های علمی کاربردی و عدم توجه به اسناد بالادستی موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تقویت و توسعه آموزش های علمی کاربردی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: یکی از چالش های اساسی کشور بحران بیکاری است که با وجود تلاش های صورت گرفته هنوز تبعات منفی آن در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه با شعار نمی توان مشکلات را حل کرد، اظهار داشت: یکی از راه حل ها برای رفع بحران بیکاری گسترش کمی و ارتقای کیفی آموزش های فنی و مهارتی در کشور است.

اخوان اظهار داشت: در سال 1400 پیش بینی می شود که 4 میلیون دانشجو در کشور وجود داشته باشد که از این تعداد یک میلیون و 200 هزار نفر را باید به آموزش های مهارتی اختصاص دهند از این تعداد دانشجو حدود 60 درصد دانشجویان مهارتی متعلق به دانشگاه علمی کاربردی هستند بنابراین از یک میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی در سال 1400 حدود 720 هزار نفر را دانشگاه علمی کاربردی پوشش می دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه علمی کاربردی 260 هزار دانشجو دارد، گفت: رسیدن به 720 هزار دانشجو تا سه سال آینده کار بسیار مشکلی است و عملا امکان ناپذیر است لذا به همت جمعی مسئولان ذیربط در دولت و مجلس نیاز دارد تا به این اصل مترقی در برنامه ششم توسعه دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: از ویژگی های مهم هر نظام اقتصادی موفق در هم تنیدگی ساختار های اقتصاد و اشغال است به عبارت دیگر ارتباط ارگانیک دنیای کار با دنیای آموزش همواره در برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی مدنظر بوده و به عنوان یکی از راه های کاهش بیکاری مطرح می شده است.

سهم آموزش های عالی مهارتی در کشور حدود 12 درصد استمعاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی بیان کرد: در حال حاضر کشور های پیشرفته دنیا بیش از هر زمانی با آموزش های مهارتی و تربیت تکنسین به جای دانش آموخته دانشگاهی توجه می کنند و سهم آموزش های مهارتی در این کشور ها گاه تا 70 درصد کل آموزش ها می رسد.

وی ادامه داد: این موارد در حالی است که سهم آموزش های مهارتی در ایران پایین و حدود دوازده درصد است و رساندن آن به حداقل سهم سی درصدی تا انتهای برنامه ششم توسعه ممکن نیست.

اخوان بیان کرد: نگاهی به نظام طبقه بندی مشاغل در کشور های پیشرفته نشان می دهد که در فهرست استاندارد های دانش و مهارت مورد نیاز برای احراز بسیاری از شغل های تخصصی بیش از مدرک تحصیلی مهارت عمومی و تخصصی مورد نیاز است.

به عبارت دیگر به دلیل مشکلات و بحران های ناشی از بیکاری و ناهماهنگی نظام آموزش نظری و رشد بی رویه فارغ التحصیلان دانشگاهی به ویژه در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی نظری مسئله مهارت آموزی یکی از مسائل حساس در کشور است.

وی عنوان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی با رسالت پاسخگویی به نیاز نیروی انسانی بخش های مختلف اقتصادی اجتماعی و .

در سال 1373 فعالیت خود را آغاز کرد و به موجب اساسنامه دانشگاه وظیفه و رسالت دانشگاه علمی کاربردی مطابق با اساسنامه مصوب آن با وظایف سایر دانشگاه ها متفاوت بوده و هدف فراهم کردن موجباتی است که مشارکت سازمان ها و دستگاه های اجرایی را در بخش دولتی و غیردولتی برای تربیت نیروی انسانی متخصص جذب کند به نحوی که دانش آموختگان هر یک از موسسات وابسته به این دانشگاه برای کاری که به آن ها محول می شود دانش و مهارت لازم را کسب کند.

وظیفه اصلی دانشگاه علمی کاربردی تامین نیاز روز بازار کار استاخوان با اشاره به یکی از بند های قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی گفت: دولت موظف است به منظور از افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور با رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان در طول اجرای قانون برنامه از طریق بازنگری و اصلاح ساختار نظام اداری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و افزایش منابع و تجهیزات نسبت به افزایش سهم دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی در نظام آموزشی کشور اقدام و تجهیزات آموزشی هنرستان ها آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای را به روز کنند.

وی ادامه داد: آنچه که مسلم است برای تحقق اهداف مندرج در برنامه پنج ساله ششم توسعه در چشم انداز بیست ساله نیروی انسانی ماهر و کارآمد دارای نقش برجسته است.

وی ادامه داد: ماده 65 برنامه ششم توسعه دولت را موظف به افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور و افزایش سهم این دانشگاه در نظام آموزشی کشور کرده است.

اخوان ماموریت مهارت آفرینی را برعهده دانشگاه علمی کاربردی دانست و عنوان کرد: کیفی بخشی به دوره ها و رشته ها اساس کار ما را تشکیل می دهد وظیفه اصلی دانشگاه علمی کاربردی تامین نیاز روز بازار کار است و در آموزش 60 درصد آموزش ها مهارتی و 40 درصد نظری هستند.

مصوبه شورای عالی اداری مغایر با روح نظام آموزش های عالی علمی کاربردی است معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به مصوبه یکصد و هشتادمین جلسه شورای عالی اداری گفت: این مصوبه مبنی بر ممنوعیت پذیرش دانشجو در مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی و الزام به واگذاری این مراکز به بخش خصوصی یا انحلال آن ها مغایر با عملیاتی کردن سیاست های کلی برنامه ششم توسعه به خصوص بند 76 آن دایر بر افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور بر تحقق اهداف آموزش عالی مهارت و فناوری است.

وی ادامه داد: در این رابطه باید گفت که بسیاری از ماموریت های دستگاه های اجرایی خاص بوده و قابل واگذاری و انتقال نبوده و با حذف این دسته از مراکز این موارد مغفول مانده و خسارت جبران ناپذیری به این دسته از آموزش ها روند اشتغال و افزایش سطح مهارتی نیرو های شاغلان این بخش به وجود خواهد آمد.

وی گفت: از طرفی این مصوبه در راستای اصل ماموریت گرا بودن مراکز آموزشی نیز نبوده و منجر به حذف بسیاری از رشته های علمی کاربردی خواست این دسته از مراکز می شود که به لحاظ تکنولوژیک و امکانات آموزشی قابل تفویض به مراکز غیردولتی نیست.

معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی افزود: این دانشگاه سهم زیادی از اشتغال دانش آموختگان را به عنوان دانشگاه کارآفرین و مرکز ثقل نظام آموزش عالی در ارتباط با اشتغال و کارآفرینی برعهده دارد و مصوبه شورای عالی اداری مغایر با روح نظام آموزش عالی علمی کاربردی بوده و این دانشگاه از همان ابتدا تلاش های زیادی جهت اصلاح قانون مذکور کرد، اما نتیجه ای حاصل نشد.

به گفته وی در حالی که 12 موسسه آموزش عالی جامع وابسته به ما از امکانات دستگاه های اجرایی استفاده نمی کنند و 10 موسسه هیچ ردیف بودجه ای از بودجه عمومی کشور ندارد، اما گفته می شود این موسسات بار اضافی به دولت وارد می کنند.

اخوان اظهار کرد: یکی از نگرانی های جدی متولیان محدود این نوع آموزش ها که در راس آن دانش جامع علمی کاربردی قرار دارد دستیابی به سهم سی درصدی پیش بینی شده در انتهای برنامه ششم توسعه است.

وی ادامه داد: حذف قریب به چهل درصد مجموعه مراکز آموزش علمی کاربردی که وابسته به دستگاه های اجرایی هستند این نگرانی را بیشتر کرد در حالی که تعداد دانشجویان ورودی مهر 96 دانشگاه جامع 139 هزار نفر بود در مهر 97 این تعداد به کمتر از 50 هزار نفر کاهش یافت.

به گفته وی هر چند یکی از دلایل کاهش دانشجو در مهر 97 به بار نشستن نظام جدید آموزش متوسطه در آموزش و پرورش و نبود خروجی دیپلم هنرستان در خرداد 97 است، اما دلیل مهم تر آن حذف پذیرش مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی است.

معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی در پایان صحبت های خود درباره چالش های اصلی آموزش های مهارتی توضیح داد و به مواردی از قبیل: فقدان مدل نظام یکپارچه برنامه توسعه آموزش مهارتی، اخذ شهریه از دانشجویان علمی کاربردی و عدم تخصیص امکانات رفاهی نظیر خوابگاه و یارانه غذا، رواج مدرک گرایی و پایین بودن جایگاه ارزش کار در فرهنگ عمومی کشور، فقدان سیاست های مشخص برای جهت گیری اشتغال در صنایع گوناگون و تنزل سطح تصمیم گیری برای آموزش عالی کشور از شورای عالی انقلاب فرهنگی به شورای عالی اداری صحبت کرد.


کلید واژه ها: علمی کاربردی - دانشگاه علمی کاربردی - آموزش - کاربردی - دانشگاه - برنامه ششم توسعه - دانشگاه علمی - دانشجو - علمی - کشور - توسعه - برنامه - درصد - اقتصاد - دانشگاه جامع علمی کاربردی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - اقتصادی - نشست خبری - عالی - خبرگزاری - معاون - خبرنگار - انقلاب فرهنگی - افزایش - فرهنگی - بیکاری - دانشگاه جامع - برنامه ریزی - بحران - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
شفافیت های مالی دانشگاه آزاد در چه مرحله ای است؟

دستور پخت برنج با قارچ سرخ شده

آزمون بسندگی زبان عربی اشتمال دانشگاه تهران

شیراز میزبان همایش کشت های بدون خاک

وزارت علوم برای 12 استان فراخوان امریه سربازی داد

لزوم شفافیت ­های مالی و عملکرد دانشگاه آزاد/سال مالی دانشگاه از امسال تغییر می کند

دانشگاه آزاد اسلامی اشکذر برای پذیرش دانشجو اعلام آمادگی کرد

جذب هزار هیات علمی در دانشگاه آزاد تا فروردین 98

6 بهمن؛ برگزاری کارگاه «انسان شناسی علم و تکنولوژی»

محدودیتی برای جذب فارغ التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

شورای گسترش با تاسیس مرکز پژوهشی جندی شاپور دزفول موافقت کرد

زمان ثبت نام کار دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی

آموزش و پرورش با پایه تقلید از فرنگ بنا شد/ کشور های منطقه از ظرفیت دانشگاه آزاد استفاده می کنند

هفتمین دوره توان افزایی مروجین نانو برگزار می شود/ حضور بیش از 100 نهاد ترویجی نانو

تدریس دو رشته جدید در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان

محدودیتی برای جذب فارغ التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

6 بهمن فرصت یک روزه ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی است

فارغ التحصیلی نخستین دانش آموخته دکتری تخصصی علوم قرآن و حدیث

وزارت علوم برای سرویس دانشگاه بخشنامه صادر کرد!

پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد آغاز شد

مهلت پذیرش طرح های پژوهشی در مرکز ملی تحقیقات آموزش پزشکی تمدید شد

ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی همدان

نمایشگاه خوداشتغالی و کارآفرینی دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار می شود

دستیابی به فناوری تولید پنجره های مادون قرمز ممکن شد

نوری همدانی: مردم ارزانی را در سفره ها نمی بینند

یادمان شهدای گمنام دانشگاه آزاد کازرون رونمایی می شود

برخی مصوبات شورا به دلیل تعارضات حقوقی اجرا نمی شود

آغاز ثبت نام بدون آزمون در نگین درخشان دیار 15 خرداد

ثبت نام کار دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی از 10 بهمن آغاز می شود

2 عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی از سرآمدان علمی کشور شدند

اعلام آمادگی کشور های منطقه برای بهره گیری از الگوی سما

ناسیونالیسم بازمانده فاشیسم است

تعریض خیابان پویینک قرچک در دستور کار است/کلنگ بزرگ ترین فرهنگسرا قرچک در پویینک به زمین زده می شود

نمایشگاه خوداشتغالی و کارآفرینی دانشجویان 11 اسفندماه برگزار می شود

برگزاری مرحله دانشگاهی هشتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان

اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد تا پایان سال

طهرانچی در دیدار معاون علمی و فناوری رییس جمهور: محدودیتی برای جذب فارغ التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

تلاش برای خودکفایی در تولید لنزهای نانوکامپوزیتی مادون قرمز

آمادگی کشورهای منطقه برای استفاده از ظرفیت دانشگاه آزاد

برخی مصوبات شورا به دلیل تعارضات حقوقی اجرا نمی شوند

برنامه «سرآمدان» با حمایت معاونت علمی انجام می شود/ استفاده از ظرفیت های دانشگاه آزاد برای استقرار محققان

سلیمی در تشریح طرح «مهارت افزایی دانشجویان»: اشتغال در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 65 درصد و در دکتری بالای 85 درصد است

آمادگی کشورهای منطقه برای استفاده از ظرفیت دانشگاه آزاد

محدودیتی برای جذب دانش آموختگان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم/ تاکید بر پیگیری مباحث اشتغال جوانان

کودکان کار زاده عدم ثبات اقتصادی و امنیت شغلی/ آسیب زا بودن قوانین منع کار کودکان در ایران

نخستین آزمایشگاه انسان شناسی کشور در گیلان افتتاح می شود

المپیاد ورزشی بسیج دانشجویی در مازندران برگزار می شود

4 دانشکده جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ساخته می شود

1090یتیم تحت پوشش موسسه خیریه ایتام بروجرد است

اقدامات نهاد به ترسیم افق روشن کتابخانه های عمومی کمک می کند

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) درگذشت سردار فضائلی را تسلیت گفت

مانور پدافند غیرعامل حوزه زیستی-سبزوار

دانشجومعلمان همدانی به دانش آموزان محروم همدان درس می دهند

کمیسیون مشترک فضای مجازی تشکیل می شود

جزییات اعطای ارز دانشجویی

دانشگاه آزاد قم در 42 رشته بدون کنکور دانشجو می پذیرد

برگزاری المپیاد ورزشی بسیج دانشجویی در مازندران

چالش ده سال قبل وزارت علوم؛ ظرفیت کنکور!

دانشجویان دانشگاه آزاد دامغان از فضای تحقیقاتی بهره مند می شوند

ساخت سردخانه سلف سرویس پردیس دانشگاه مازندران آغاز شد

زمان ثبت نام وام های دانشجویی اعلام شد

اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیأت علمی در دانشگاه آزاد تا پایان سال

شهردار تهران در BRT و مترو + عکس

علیزاده خبر داد افزایش شهریه امسال 5 درصد کمتر از سال گذشته بود

اعلام آمادگی کشور های منطقه برای بهره گیری از الگوی سما

آغازکارشبکه افکارسنجی دانشگاه های ایران

شروع پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

شناسایی فسیل 67 میلیون ساله با دندان های عجیب

عاملی در جلسه کمیسیون علمی و فناوری: رفع چالش های جامعه باید از موارد جدی در سیاستگذاری باشد

چراغ سبز برای حذف کنکور ارشد و دکتری

دانشگاه شیراز میزبان کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران است

برنامه ای که موجب افزایش تمرکز می شود

پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی دانشکده رسانه فارس

دانشگاه پیام نور نسبت به سایر دانشگاه ها پایین ترین شهریه را دارد/ میزان افزایش شهریه 5 درصد کمتر از سال گذشته

کمیسیون مشترک فضای مجازی تشکیل می شود

گسترش همکاری های جهاد دانشگاهی فارس و دانشگاه آزاد و پیام نور

نامه نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با 40 دستگاه برای ارائه پیشنهادات درباره ادامه همکاری ها

فراخوان بورس دانشگاه چینی و ژاپنی در مقطع ارشد

تعداد دانشجویان علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

جذب هزار عضو هیات علمی تا فروردین 98

شیوه پرداخت حق التدریس اساتید در دانشگاه های بزرگ تغییر می کند

برگزاری دومین المپیاد ورزشی دانشجویان مازندران در ساری

ولایتی: اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد باید به مبانی اسلام و نظام پایبند باشند

پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد آغاز شد

کشف ژن های جدید برای باهوش تر شدن انسان

به دنبال حیات فرازمینی در بزرگترین قمر زحل

کمیسیون مشترک شورای انقلاب فرهنگی و شورای فضای مجازی تشکیل شد

میزان افزایش شهریه 5 درصد کمتر از سال گذشته بوده است

موافقت شورای گسترش با تاسیس مرکز پژوهشی جندی شاپور

دولت فقط فقر تولید می کند و فقر علت شکل گیری کودک کار است

تسلیت فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) درگذشت سردار فضائلی

فریدون جعفری، عضو شورای راهبردی توسعه مدیریت وزارت علوم شد

طرح مهارت افزایی با استقبال دانشجویان مواجه شد/ 85 درصد فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه علامه شاغل هستند

هزار عضو هیئت علمی تا فروردین 98 در دانشگاه آزاد جذب می شوند

افزودن گُل به توتون برای شادی آور کردن قلیان

افزایش شهریه امسال 5 درصد کمتر از سال گذشته بوده است

لوح زرین به کویر تایر اهدا گردید

جزییات استخدام هیئت علمی دانشگاه آزاد

ثبت نام بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد آغاز شد

جذب هزار عضو هیات علمی تا فروردین 98

نگرانی علمی کاربردی ها برای رسیدن به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی/ مهارت آموزی مسئله حساس کشور است

نگرانی علمی کاربردی ها برای رسیدن به سهم 30 درصدی از آموزش های مهارتی/ مهارت آموزی مسئله حساس کشور است