مطالب مرتبط:
ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است
تمجید حسین دهباشی از فیلم «تنگه ابوقریب» +عکس
نمایش فیلم «تنگه ابوقریب» در مناطق جنگ زده به جای برگزاری افتتاحیه
افتتاحیه فیلم «تنگه ابوقریب» در اعتراض به شرایط اقتصادی برگزار نمی شود
مردم با شهدای تنگه ابوقریب همذات پنداری می کنند/عدم اسطوره سازی دلیل موفقیت فیلم توکلی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 18:312018-10-20فرهنگي

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

- ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟ " نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی تنگه ابوقریب با حضور کارشناسان سینمایی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

در ابتدای این نشست پوریا ذوالفقاری یکی از مشکلات جریان نقد سینمای دفاع مقدس را مقایسه آثار دفاع مقدسی سینمای ایران با سینمای جنگ در دنیا دانست و گفت: فرهنگ حاکم بر دفاع مقدس باعث میشود تا قیاس بین سینمای جنگ و سینمای دفاع مقدس امری نادرست به شمار آید.

چراکه جنس جنگ تحمیلی و روح حاکم بر آن تفاوت های معناداری با سایر جنگ های دنیا دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: بعد از آنکه نسل اول کارگردانان دفاع مقدس نظیر مرحوم ملاقلی پور، ابراهیم حاتمی کیا و.

به اشکال مختلف از دنیا رفتند یا محور فعالیت های خود را تغییر دادند، با تفکری روبرو شدیم که گمان می کرد اگر بخواهیم یک فیلم دفاع مقدسی خوب بسازیم باید نگاهمان را به آثار جنگی هالیوود بدوزیم و اگر شبیه به آن ها بسازیم فیلمساز دفاع مقدسی موفقی هستیم.

اما واقعیت این است که پژوهش و تحقیق دقیق در جزییات دفاع مقدس به فراموشی و محاق رفته بود و در سال های اخیر می بینیم که پژوهش دوباره جایگاه اصلی خود را در این سینما پیدا کرده که حاصل این نگاه فیلمی مثل ایستاده در غبار می شود که فرمش نیز از پژوهش های پیرامونی اش نشأت گرفته است.

یا فیلم تنگه ابوقریب که قصه ای محجور دارد و در گوشه ای تاریک از تاریخ جنگ قرار داشته و اساساً کشف این قصه در میان اتفاقات متعدد دفاع مقدس امری است که فقط با پژوهش و تحقیق دقیق به دست می آیدپویان عسگری هم گفت: تا سال های سال در سینمای دفاع مقدس با شخصیت های تقریبا معصومی طرف بودیم که جنبه های ملکوتی داشتند، اما کم کم این نگاه در سینما تغییر پیدا کرد و اوج این تغییر نگاه به شخصیت های دفاع مقدس در سه گانه اخراجی های مسعود ده نمکی قابل مشاهده است.

شخصیت های کاملاً کوچه بازاری و معمولی از فرهنگ های مختلف اجتماعی شهر که حتی ممکن است بزهکاری های اجتماعی را نیز تجربه کرده باشند، اما بعد از حضور در دفاع مقدس به لحاظ شخصیتی تغییرات جدی کردند و جنگ شخصیت ها آن ها را تغییر داده.

در تنگه ابوقریب هم با شخصیت های زمینی ای طرف هستیم که حضورشان در جبهه باعث تغییر شخصیت شان می شود.

این منتقد سینما بیان داشت: یکی از وجوه مهم تنگه ابوقریب این است که ما در فیلم دشمن را نمی بینیم و این شخصیت های فیلم هستند که قرار است داستان های آن ها را بشنویم و از طریق آن ها قصه تعریف کنیم قصه ای که تغییر شخصیت آن ها را نیز در خود دارد.

عسگری در ادامه و در واکنش به نظر پویا ذوالفقاری گفت: به نظرم جایگزینی دشمن با اشباح به معنای دشمنانی که دیده نمیشوند باعث آن شده که عملاً میزانسن های جنگی فیلم فاقد تنش و خطر لازم برای فیلم های جنگی این چنینی است به نظر می رسد که تیپ های حاضر در این فیلم دارند با کسانی که شناخته نمی شوند و دیده هم نمی شوند مبارزه می کنند و این باعث شده که تنش لازم برای میزانسن فیلم جنگی درست در تنگه ابوقریب وجود نداشته باشد عینیت نیابند و به وجود نیاید.

ذوالفقاری ادامه داد: ما شاهد آن بودیم که در ابتدای دهه 90 آثاری به نام سینمای دفاع مقدس تولید شد که هیچ رنگ و بویی از واقعیت های جنگ نداشت چرا که المان های فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی حاکم بر دفاع مقدس از هیچ فیلم قابل ستایش جنگی هالیوودی قابل استخراج نبوده و نیست و دفاع مقدس به لحاظ اجتماعی، اعتقادی و فرهنگی جزییات خاصی دارد که مختص به خودش است و از دل تحقیقات و پژوهش های جدی در دفاع مقدس به دست می آید.

منتقد سینما درباره سینمای بهرام توکلی گفت: بهرام توکلی بعد از ساخت فیلم سینمایی بیگانه به این نتیجه رسید که ناگزیر به تغییر مسیر است و مسیر سینمایی اش چنان موفق نیست که بشود آن را ادامه داد.

اما در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب را نیز می توان جزو اتفاقات جریان تازه دفاع مقدس که در دو سه سال اخیر شکل گرفته دانست؛ هرچند به عقیده من تنگه ابوقریب فیلم بهرام توکلی نیست، فیلم گروه تولید منسجم تنگه ابوقریب است و این تفاوت فیلم های کسانی مثل رسول ملاقلی پور که از نزدیک آشنا با جنگ بود با جوانان جنگ ندیده ای مثل بهرام توکلی است.

همانطور که فیلم ایستاده در غبار هم توسط گروهی ساخته شد که هنوز هم با هم کار میکنند و این تیمی ساختن راهکاری بود که ظاهراً سینمای ایران برای ساخت فیلم های دفاع مقدسی بدان دست پیدا کرده است که راه حلی قابل تامل و قابل دفاع است.

در ادامه ای نشست پویان عسگری درباره سینمای دفاع مقدس گفت: بعد از تولید چند فیلم در ابتدای سال های دفاع مقدس کم کم روح حاکم بر جنگ ایران و عراق به سینمای دفاع مقدس نیز وارد شد و آثار ابتدایی مرحوم ملاقلی پور دالان ورود این نگاه به سینمای دفاع مقدس بود.

در این ایام ما پرواز در شب به کارگردانی مرحوم ملاقلی پور را می بینیم که ارجاعات محرزی به واقعه عاشورا دارد و شبیه آثار قبلی نیست که بیشتر شبیه به سینمای جنگی هالیوود بودند.

در ادامه این نشست پوریا ذوالفقاری گفت: در سینمای جنگ عطف توجه به ملودرام و تمرکز بخشی از توجه فیلم به ملودرام امر ناگزیر است فارغ از اینکه این اتفاق به لحاظ تکنیکی در چه ساحتی رخ می دهد باید ببینیم به لحاظ کارکردی موفق بوده یا خیر.

یعنی اگر خواسته در قسمتی از فیلم اشک مخاطب را درآورد توانسته این کار را بکند یا خیر.

این موضوع فارغ از آن است که ما این مدل مواجهه را می پسندیم یا نه.

ذوالفقاری ادامه داد: یکی از ارکان اصلی سینمای دفاع مقدس ملودرام است.

چرا که بخش اعظمی از جنگ ایران و عراق وجه مردمی بودن آن است؛ مردمی که رفتند، جنگیدند، از دست رفتند یا عزیزانشان را از دست دادند.

این بن مایه جدی برای ملودرام است چرا که تفاوت های زیادی بین از دست رفتن نیرو های نظامی با از دست رفتن مردم بی گناه عادی وجود دارد و طبعاً مورد دوم اندوهناک تر است.

با این نگاه به نظر می رسد تنگه ابوقریب به هدف گذاری خود می رسد.

چرا که هدفگذاری خیلی کلانی نمی کند، خود را در مقام مقایسه با آثار تراز اول جنگی، چون دانکرک نمی بیند، اما حرف مورد نظر خود را به طور کامل می زند.

نمی خواهد از الگوی فیلم های هالیوودی بهره گیرد، اما در اثرگذاری خود موفق عمل می کند.

این منتقد سینما ادامه داد: موقعیت ملودرام فیلم تنگه ابوقریب جوانان متفاوتی با فرهنگ های مختلف است که وارد نبردی در تنگه ابوقریب می شوند؛ نبردی که در ابتدا نمی دانند تا چه حد سخت و نفس گیر است، اما وقتی با حجم بالای مجروحان و شهدای برگشتی از تنگ روبرو می شوند متوجه حجم وسیع و نفس گیری آن می شوند.

ذوالفقاری ادامه داد: در دهه 90 فیلم های جنگی که بتوان درباره آن ها گفتگو کرد و تحلیل نمود بسیار کم هستند، اما تنگه ابوقریب از آن فیلم هایی است که می توان درباره آن ها آن حرف زد و تحلیل کرد و از این منظر نحوه تحلیل این فیلم اهمیت ویژه ای دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: فهم من از تنگه ابوقریب این است که این فیلم نمی خواهد دست به نوآوری بزند، بلکه می خواهد با استفاده از دستاورد های موفق سینمای ما قصه ی وقوع یک عملیات را تعریف کند.

عملیاتی که از اساس آن قرار نبود عملیات باشد، قرار بود صرفاً خط شکنی باشد که به حمایت و عملیات اصلی توسط ارتش خط می شود واقعه ای که مربوط به اتفاقی یکی دو روزه است، اما قطعاً اجرای آن در سینما به سادگی روایتش نیست.

هم چنین پویان عسکری گفت: علاوه بر عدم توفیق بهرام توکلی در خلق شخصیت های سینمایی ایراد دیگر این فیلم ایراد در تصویرپردازی فیلم جنگی است.

به زبان ساده این که نام فیلم تنگه ابوقریب است، اما در کجای این فیلم می توانیم متوجه بشویم که این مکان تنگه ابوقریب است؟ در کجای فیلم تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟ این یعنی عدم موفقیت کارگردان در نمایش جغرافیای فیلم.

در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب بیش از آنکه یک فیلم کلاسیک باشد فیلمی بلاتکلیف است که نمیداند قرار است چه مسیر دراماتیکی را پشت سر بگذارد و برای همین است که گروه سازنده علیرغم عملکرد فوق العاده ی عوامل فنی به ساختاری فاقد انسجام و هویت رسیده است.

در پایان این نشست پویان عسگری در نقد بهترین فیلم جشنواره فجر گفت: مشکل عمده تنگه ابوقریب همان است که فیلم قبلی تهیه کننده این اثر یعنی ویلایی ها هم بدان دچار بود.

هر دو فیلم روایت های بکر و تازه ای از جنگ دارند، اما هر دو فیلم بیش از حد مونوتون هستند، به این معنی که هر دو بیش از حد فاقد نقاط عطف احساسی بدون این که در سیر دراماتیک خود رو به اوج رود و تماشاگر را به رشادت و دلاوری در پایان فیلم برساند، هستند.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - سینما - مقدس - فیلم - فرهنگ - نقد و بررسی - برگزار - عسگری - بهترین فیلم - جشنواره فجر - خبرگزاری - ابراهیم حاتمی کیا - جشنواره - مسعود ده نمکی - فرهنگی - بهترین - سینمای ایران - فیلم سینمایی - گزارش - اصحاب - تولید - جنگ تحمیلی - حاتمی کیا - نشان - هالیوود - ده نمکی - مشکلات - واقعیت - اخراجی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
به تماشای عشق و نفرت در خبابان ناصرخسرو بروید

طرز تهیه جوجه کباب مراکشی

ماجرای تصاحب بزرگترین قصرموزه شهر بادگیرها با تمام اشیای آن!

خلاصه داستان و بازیگران فیلم سینمایی «23 نفر» +تصاویر

قدسیه پایینی کتابی درباره کربلا نوشت

دست از سر موسیقی بردارید!

46 طرح ورزشی در آستانه بهره برداری+فیلم

چندمعنایی بودن شعرهای حافظ

سریال تاریخی عاشقانه «بهترین سالهای زندگی ما» به غزالی رسید

حمید حامی کنسرت برگزار می کند

یک فیلم ایرانی در بخش «فروم» جشنواره برلین

در گفت وگو با فارس مطرح شد جلیل صفربیگی با «دمعشقیات» می آید/ کارگاه مجازی برای شاعران ایران و افغانستان

زمانی که «مژده لواسانی» مجری «به خانه برمی گردیم» بود +عکس

«شبنم قلی خانی» در کنار کارگردان قدیمی هند+عکس

جایزه افتخاری لومیر برای ستاره دهه شصت سینما جین برکین +تصاویر

درخشش میلاد کی مرام در ممنوعه +نقش های ماندگار

پایتخت تنها 2 طرح ورزشی ناتمام دارد+فیلم

چندمعنایی بودن شعرهای حافظ

راهنمای سفر ایران به زبان انگلیسی و زیرنویس فارسی/امروز؛ کلیسای حضرت مریم/نیاسر کاشان/شمشک/فیلم

نقش آفرینی متفاوت حامد بهداد درر فیلم قصر شیرین

آخرین خبرها از «بهترین سال های زندگی ما»

ماجرای عجیب پسری 7 ساله که زندگی اش در کنار جادوگران می گذرد

سلفی جالب رامبد و همسرش با فاطمه معتمدآریا

نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» به جشنواره تئاتر فجر راه یافت

رامبد جوان و نگار جواهریان در کنار فاطمه معتمدآریا+ عکس

عکس | سلفی رامبد جوان و نگار جواهریان با فاطمه معتمدآریا

فراخوان ثبت نام در سومین جشنواره ملی سازه های برفی

کانون های تبلیغاتی باید از حداقل ترین واژه گان خارجی در بیلبورد ها استفاده کنند

قاچاق محصولات فرهنگی به مالکیت معنوی ضربه می زند

افتخارآفرینی فولاد مبارکه در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

سلفی دیدنی رامبد جوان و همسرش با فاطمه معتمدآریا +عکس

یک فیلم ایرانی در بخش «فروم» جشنواره برلین

آنچه در جشنواره فیلم فجر کمبودش حس می شد، نظم بود

مهارت نقاشی در «چهل شاهد»

فعالیت بیش از 50 فعال قرآنی در دامغان

نکوداشت عزت الله انتظامی و بزرگداشت پنج سینماگر مطرح

10 مجلد از «تفسیر حکیم» حسین انصاریان منتشر می شود

هنر؛ بهترین ابزار برای انتقال مفاهیم دینی و معرفتی

نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» به جشنواره تئاتر فجر راه یافت

تهیه دستگاه چاپ بریل ایرانی برای روشندلان کرمانی

ثبت 3 رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث ناملموس کشور

عصری با کریستوف بورگل

جزییاتی از فیلم هیولا مهران مدیری

اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون و سینما برگزار شد

شوخی بازیگر ایرانی از دیدن خبر فوتش در ویکی پدیا +عکس

2 جایزه جشنواره فیلم بنگلادش برای ایران

کانون های تبلیغاتی باید از حداقل ترین واژه گانه خارجی در بیلبورد ها استفاده کنند

نمایشگاه اتومبیل در بلژیک

سریال تاریخی عاشقانه «بهترین سالهای زندگی ما» به غزالی رسید

فیلم/ کلیپ جالب آرسنالی ها برای رویارویی با چلسی

فیلم/ پیش نمایش هفته 23 لیگ برتر انگلیس؛ مرور بهترین گل ها و سیوها

اگر تخت جمشید در چین بود

شب لذت بخش رامبد و نگار در کنار رفقای قدیمی/ عکس

متیو مک کانهی مرد 49 ساله جذاب و محبوب هالیوود +تصاویر

عکس جالب مهناز افشار در کنار خواهرزاده اش وقتی کوچک بودند!

اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی کودک در سیاهکل برگزار شد

وزیر ارشاد مطرح کرد کتاب «نامه بفرزند» انتقال تجربه های استاد ندوشن به دوران معاصر است

انتقادات تند یک منتقد سینما به مستند «هاشمی زنده است»

واکنش ارژنگ امیرفضلی به پایین بودن حقوق کارگران+فیلم

از زبان هنر برای بیان مفاهیم و مبانی قرآنی و معرفتی بهره ببریم

کتاب «عقلانیت اخلاقی عربی و تأثیر سنت خسروانی» بررسی می شود

تولید «هیولاهای شگفت انگیز» به تعویق افتاد

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره فیلم 100

عصری با کریستوف بورگل

اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی کودک در سیاهکل برگزار شد

اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون و سینما برگزار شد

یک فیلم ایرانی در بخش «فروم» جشنواره برلین

جناب خان بازیگر سریال «شهرزاد» شد

گرفتن سیمرغ بلورین جشنواره اصلاً برایم مهم نیست/خون خدا آنقدر عجیب است که مطمئنم مخاطب آن را 10 بار می ببیند

مولودی خوانی در برلین+دانلود

121 اثر منقول اردبیل ثبت ملی شد

دو جایزه برای سینمای ایران در جشنواره بین المللی فیلم بنگلادش

این بازیگر زن ایرانی ممنوع التصویر شده؟

دو بازیگر معروف ترک ازدواج می کنند+عکس

ام الاسرا به روایت یک آزاده

کمال تبریزی در تعقیب پیمان معادی /عکس

«آخر خط» به لبنان کشیده می شود + عکس

سهم اندک کارگردانان زن در تئاترفجر/ پیشکسوت ها خارج از گود هستند؟

نمایش «تکرار» در بابلسر به روی صحنه رفت

ورکشاپ طراحی زنده و آبستره ویژه خبرنگاران

درام تاریخی عاشقانه« بهترین سال های زندگی ما» به تهران رسید

جشن عجیب هندی ها با پرش گاو از آتش

نمایش آیینی «بانوی بی نام و نشان» به روی صحنه می رود

ماجرای خبر ممنوع التصویری «لیلا بلوکات» از زبان خودش/ عکس

بازگشت حسن پورشیرازی با «برادرجان» به تلویزیون

لیلا بلوکات: ممنوع التصویر نیستم، تنبیه شدم

همکاری اپل با دختر خالق «پدرخوانده»+عکس

محمدرضا فروتن مانکن شد

جولیانا مازونی وسواس ما برای عکس گرفتن می تواند موجب اختلالات هویتی شود

اسکار فرانسوی برای بازیگر افسانه ای | تقدیر سزار از ردفورد

موسیقی مدرن با ریتم جدید برای فیلمی شبانه

«بنفشه آفریقایی» فیلمی در تکریم والدین

اجرای بیش از 1500 برنامه کتابخوانی در کتابخانه های اردبیل

ویدئو/ انتقادات تند یک منتقد سینما به مستند «هاشمی زنده است»

چه خبر از «23 نفر»؟

ازدواج دو بازیگر معروف ترکیه

حذف بخش هایی از جلوه های ویژه «23 نفر»

آزاده صمدی و علی سرابی بار دیگر روی صحنه می روند

ماجرای داوری تهیه کننده یک فیلم ضدایرانی در جشنواره فجر چیست؟!

«آزاده نامداری» هم در چالش پرطرفدار این روزها شرکت کرد/ عکس

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟