مطالب مرتبط:
ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است
تمجید حسین دهباشی از فیلم «تنگه ابوقریب» +عکس
نمایش فیلم «تنگه ابوقریب» در مناطق جنگ زده به جای برگزاری افتتاحیه
افتتاحیه فیلم «تنگه ابوقریب» در اعتراض به شرایط اقتصادی برگزار نمی شود
مردم با شهدای تنگه ابوقریب همذات پنداری می کنند/عدم اسطوره سازی دلیل موفقیت فیلم توکلی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 18:312018-10-20فرهنگي

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

- ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟ " نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی تنگه ابوقریب با حضور کارشناسان سینمایی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

در ابتدای این نشست پوریا ذوالفقاری یکی از مشکلات جریان نقد سینمای دفاع مقدس را مقایسه آثار دفاع مقدسی سینمای ایران با سینمای جنگ در دنیا دانست و گفت: فرهنگ حاکم بر دفاع مقدس باعث میشود تا قیاس بین سینمای جنگ و سینمای دفاع مقدس امری نادرست به شمار آید.

چراکه جنس جنگ تحمیلی و روح حاکم بر آن تفاوت های معناداری با سایر جنگ های دنیا دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: بعد از آنکه نسل اول کارگردانان دفاع مقدس نظیر مرحوم ملاقلی پور، ابراهیم حاتمی کیا و.

به اشکال مختلف از دنیا رفتند یا محور فعالیت های خود را تغییر دادند، با تفکری روبرو شدیم که گمان می کرد اگر بخواهیم یک فیلم دفاع مقدسی خوب بسازیم باید نگاهمان را به آثار جنگی هالیوود بدوزیم و اگر شبیه به آن ها بسازیم فیلمساز دفاع مقدسی موفقی هستیم.

اما واقعیت این است که پژوهش و تحقیق دقیق در جزییات دفاع مقدس به فراموشی و محاق رفته بود و در سال های اخیر می بینیم که پژوهش دوباره جایگاه اصلی خود را در این سینما پیدا کرده که حاصل این نگاه فیلمی مثل ایستاده در غبار می شود که فرمش نیز از پژوهش های پیرامونی اش نشأت گرفته است.

یا فیلم تنگه ابوقریب که قصه ای محجور دارد و در گوشه ای تاریک از تاریخ جنگ قرار داشته و اساساً کشف این قصه در میان اتفاقات متعدد دفاع مقدس امری است که فقط با پژوهش و تحقیق دقیق به دست می آیدپویان عسگری هم گفت: تا سال های سال در سینمای دفاع مقدس با شخصیت های تقریبا معصومی طرف بودیم که جنبه های ملکوتی داشتند، اما کم کم این نگاه در سینما تغییر پیدا کرد و اوج این تغییر نگاه به شخصیت های دفاع مقدس در سه گانه اخراجی های مسعود ده نمکی قابل مشاهده است.

شخصیت های کاملاً کوچه بازاری و معمولی از فرهنگ های مختلف اجتماعی شهر که حتی ممکن است بزهکاری های اجتماعی را نیز تجربه کرده باشند، اما بعد از حضور در دفاع مقدس به لحاظ شخصیتی تغییرات جدی کردند و جنگ شخصیت ها آن ها را تغییر داده.

در تنگه ابوقریب هم با شخصیت های زمینی ای طرف هستیم که حضورشان در جبهه باعث تغییر شخصیت شان می شود.

این منتقد سینما بیان داشت: یکی از وجوه مهم تنگه ابوقریب این است که ما در فیلم دشمن را نمی بینیم و این شخصیت های فیلم هستند که قرار است داستان های آن ها را بشنویم و از طریق آن ها قصه تعریف کنیم قصه ای که تغییر شخصیت آن ها را نیز در خود دارد.

عسگری در ادامه و در واکنش به نظر پویا ذوالفقاری گفت: به نظرم جایگزینی دشمن با اشباح به معنای دشمنانی که دیده نمیشوند باعث آن شده که عملاً میزانسن های جنگی فیلم فاقد تنش و خطر لازم برای فیلم های جنگی این چنینی است به نظر می رسد که تیپ های حاضر در این فیلم دارند با کسانی که شناخته نمی شوند و دیده هم نمی شوند مبارزه می کنند و این باعث شده که تنش لازم برای میزانسن فیلم جنگی درست در تنگه ابوقریب وجود نداشته باشد عینیت نیابند و به وجود نیاید.

ذوالفقاری ادامه داد: ما شاهد آن بودیم که در ابتدای دهه 90 آثاری به نام سینمای دفاع مقدس تولید شد که هیچ رنگ و بویی از واقعیت های جنگ نداشت چرا که المان های فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی حاکم بر دفاع مقدس از هیچ فیلم قابل ستایش جنگی هالیوودی قابل استخراج نبوده و نیست و دفاع مقدس به لحاظ اجتماعی، اعتقادی و فرهنگی جزییات خاصی دارد که مختص به خودش است و از دل تحقیقات و پژوهش های جدی در دفاع مقدس به دست می آید.

منتقد سینما درباره سینمای بهرام توکلی گفت: بهرام توکلی بعد از ساخت فیلم سینمایی بیگانه به این نتیجه رسید که ناگزیر به تغییر مسیر است و مسیر سینمایی اش چنان موفق نیست که بشود آن را ادامه داد.

اما در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب را نیز می توان جزو اتفاقات جریان تازه دفاع مقدس که در دو سه سال اخیر شکل گرفته دانست؛ هرچند به عقیده من تنگه ابوقریب فیلم بهرام توکلی نیست، فیلم گروه تولید منسجم تنگه ابوقریب است و این تفاوت فیلم های کسانی مثل رسول ملاقلی پور که از نزدیک آشنا با جنگ بود با جوانان جنگ ندیده ای مثل بهرام توکلی است.

همانطور که فیلم ایستاده در غبار هم توسط گروهی ساخته شد که هنوز هم با هم کار میکنند و این تیمی ساختن راهکاری بود که ظاهراً سینمای ایران برای ساخت فیلم های دفاع مقدسی بدان دست پیدا کرده است که راه حلی قابل تامل و قابل دفاع است.

در ادامه ای نشست پویان عسگری درباره سینمای دفاع مقدس گفت: بعد از تولید چند فیلم در ابتدای سال های دفاع مقدس کم کم روح حاکم بر جنگ ایران و عراق به سینمای دفاع مقدس نیز وارد شد و آثار ابتدایی مرحوم ملاقلی پور دالان ورود این نگاه به سینمای دفاع مقدس بود.

در این ایام ما پرواز در شب به کارگردانی مرحوم ملاقلی پور را می بینیم که ارجاعات محرزی به واقعه عاشورا دارد و شبیه آثار قبلی نیست که بیشتر شبیه به سینمای جنگی هالیوود بودند.

در ادامه این نشست پوریا ذوالفقاری گفت: در سینمای جنگ عطف توجه به ملودرام و تمرکز بخشی از توجه فیلم به ملودرام امر ناگزیر است فارغ از اینکه این اتفاق به لحاظ تکنیکی در چه ساحتی رخ می دهد باید ببینیم به لحاظ کارکردی موفق بوده یا خیر.

یعنی اگر خواسته در قسمتی از فیلم اشک مخاطب را درآورد توانسته این کار را بکند یا خیر.

این موضوع فارغ از آن است که ما این مدل مواجهه را می پسندیم یا نه.

ذوالفقاری ادامه داد: یکی از ارکان اصلی سینمای دفاع مقدس ملودرام است.

چرا که بخش اعظمی از جنگ ایران و عراق وجه مردمی بودن آن است؛ مردمی که رفتند، جنگیدند، از دست رفتند یا عزیزانشان را از دست دادند.

این بن مایه جدی برای ملودرام است چرا که تفاوت های زیادی بین از دست رفتن نیرو های نظامی با از دست رفتن مردم بی گناه عادی وجود دارد و طبعاً مورد دوم اندوهناک تر است.

با این نگاه به نظر می رسد تنگه ابوقریب به هدف گذاری خود می رسد.

چرا که هدفگذاری خیلی کلانی نمی کند، خود را در مقام مقایسه با آثار تراز اول جنگی، چون دانکرک نمی بیند، اما حرف مورد نظر خود را به طور کامل می زند.

نمی خواهد از الگوی فیلم های هالیوودی بهره گیرد، اما در اثرگذاری خود موفق عمل می کند.

این منتقد سینما ادامه داد: موقعیت ملودرام فیلم تنگه ابوقریب جوانان متفاوتی با فرهنگ های مختلف است که وارد نبردی در تنگه ابوقریب می شوند؛ نبردی که در ابتدا نمی دانند تا چه حد سخت و نفس گیر است، اما وقتی با حجم بالای مجروحان و شهدای برگشتی از تنگ روبرو می شوند متوجه حجم وسیع و نفس گیری آن می شوند.

ذوالفقاری ادامه داد: در دهه 90 فیلم های جنگی که بتوان درباره آن ها گفتگو کرد و تحلیل نمود بسیار کم هستند، اما تنگه ابوقریب از آن فیلم هایی است که می توان درباره آن ها آن حرف زد و تحلیل کرد و از این منظر نحوه تحلیل این فیلم اهمیت ویژه ای دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: فهم من از تنگه ابوقریب این است که این فیلم نمی خواهد دست به نوآوری بزند، بلکه می خواهد با استفاده از دستاورد های موفق سینمای ما قصه ی وقوع یک عملیات را تعریف کند.

عملیاتی که از اساس آن قرار نبود عملیات باشد، قرار بود صرفاً خط شکنی باشد که به حمایت و عملیات اصلی توسط ارتش خط می شود واقعه ای که مربوط به اتفاقی یکی دو روزه است، اما قطعاً اجرای آن در سینما به سادگی روایتش نیست.

هم چنین پویان عسکری گفت: علاوه بر عدم توفیق بهرام توکلی در خلق شخصیت های سینمایی ایراد دیگر این فیلم ایراد در تصویرپردازی فیلم جنگی است.

به زبان ساده این که نام فیلم تنگه ابوقریب است، اما در کجای این فیلم می توانیم متوجه بشویم که این مکان تنگه ابوقریب است؟ در کجای فیلم تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟ این یعنی عدم موفقیت کارگردان در نمایش جغرافیای فیلم.

در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب بیش از آنکه یک فیلم کلاسیک باشد فیلمی بلاتکلیف است که نمیداند قرار است چه مسیر دراماتیکی را پشت سر بگذارد و برای همین است که گروه سازنده علیرغم عملکرد فوق العاده ی عوامل فنی به ساختاری فاقد انسجام و هویت رسیده است.

در پایان این نشست پویان عسگری در نقد بهترین فیلم جشنواره فجر گفت: مشکل عمده تنگه ابوقریب همان است که فیلم قبلی تهیه کننده این اثر یعنی ویلایی ها هم بدان دچار بود.

هر دو فیلم روایت های بکر و تازه ای از جنگ دارند، اما هر دو فیلم بیش از حد مونوتون هستند، به این معنی که هر دو بیش از حد فاقد نقاط عطف احساسی بدون این که در سیر دراماتیک خود رو به اوج رود و تماشاگر را به رشادت و دلاوری در پایان فیلم برساند، هستند.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - سینما - مقدس - فیلم - فرهنگ - نقد و بررسی - برگزار - عسگری - بهترین فیلم - جشنواره فجر - خبرگزاری - ابراهیم حاتمی کیا - جشنواره - مسعود ده نمکی - فرهنگی - بهترین - سینمای ایران - فیلم سینمایی - گزارش - اصحاب - تولید - جنگ تحمیلی - حاتمی کیا - نشان - هالیوود - ده نمکی - مشکلات - واقعیت - اخراجی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
حاکمیت نگاه مردانه در فرهنگ دفاع مقدس متأثر از شرایط جامعه/چاپ آثار ارزشی، سلیقه ای است

شوخی جالب مهران مدیری با رضا گلزار و امین حیایی/فیلم

فارسی زیبای مان از دست می رود!

تشییع جنازه وحید مظلومین مشهور به سلطان سکه(فیلم)

نمایشگاه عکس کودکان و زلزله

اهدای 800 میلیون ریال کتاب به مراکزفرهنگی و هنری خراسان شمالی

پست حمید فرخ نژاد: بازی در «خانم یایا» افساد فی الارض نیست!

پست پیمان معادی در کنار ستاره سینمای هالیوود

توییت محمود رضوی درباره سختی فیلمبرداری ماجرای نیمروز

ویدئو / موسیقی فیلم؛ «جانوران شگفت انگیز»

پست خاص مجید مظفری با یادی از فیلمی قدیمی

شوخی بامزه اکبر عبدی با بهاره رهنما +عکس

واکنش ها به ورود خواننده ‎ها به عرصه بازیگری

اولین عکس از ویشکا آسایش در سریال «نهنگ آبی»

جشنواره جایزه ادبی یوسف – اراک

«سحر قریشی» تصادف کرد +عکس

تیپ خاص ویشکا آسایش در نهنگ آبی (+عکس)

شوخی اکبر عبدی هنگام عکس گرفتن با خانم هنرپیشه + عکس

روایت رازآلود یک خانه موروثی

مازندرانی ها 6 عنوان برتر جشنواره ملی کتاب را کسب کردند

راهکار سوئدی ها برای داشتن خواب شبانه آرام

ماجرای کوروش در مستندی با عنوان «به نام کوروش»

جشنواره بنه در پاسارگاد

کشف یک انبار کتاب قاچاق در هفته کتاب

جلب توجه چهره بسیار جوان مادر هانیه غلامی بازیگر سینما! +عکس

شهردار شاهرود زنگ کتاب و مطاله را به صدا در آورد

واکنش «پیمان معادی» به شایعه اکران نشدن فیلمش+عکس

8 بازیگر سرشناسی که با درخواست های خود باعث تغییر جزییات فیلم های معروف شدند

نوید محمدزاده تصویری جالب در اینستاگرام منتشر کرد

پشت صحنه و جلوه های ویژه فیلم فضای میان ما

هنرپیشه مشهور ایرانی در کنار ستارگان هالیوود + عکس

واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش +فیلم

خانه عروسک اجراخوانی می شود

برگزاری بیش از 35 برنامه فرهنگی در سلماس

آنا پکویین در فصل پایانی سریال The Affair

احداث سد در دجله و هیرمند سبب بروز بحران در مناطق مرزی ایران

مخاطب کاراکتر «شیوا» را دوست دارد

کشف یک انبار کتاب قاچاق در هفته کتاب

تشییع جنازه وحید مظلومین مشهور به سلطان سکه(فیلم)

پشت صحنه و جلوه های ویژه فضای میان ما

بررسی فیلم اینستاگرامر، اینجا خبری از شاخ های مجازی نیست

جشنواره بین المللی فیلم رشد فردا آغاز می شود

حال باران در میانه پاییز + فیلم

استوری بهاره رهنما از شوخی بامزه اکبر عبدی

حیات دوباره با اهدای عضو+ فیلم

محل تصادف خودروی حامل رییس تامین اجتماعی +فیلم

کشف یک انبار کتاب قاچاق در اولین روز هفته کتاب

خبر های کوتاه بخش خبری 20 بیست و چهارم آبان 97+ فیلم

کشف یک انبار کتاب قاچاق در اولین روز هفته کتاب

نمایشگاه ایران من در نگارخانه کاخ سعدآباد برگزار می شود

نمایشگاه کتاب در نقده برگزار شد

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی می شود؟

لحظاتی قبل از تصادف مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی +فیلم

ویشکا آسایش یار جدید «نهنگ آبی» جیرانی

تصاویر پاییزی منطقه دره مرادبیگ همدان

آغاز جشنواره جهانی فیلم‎های ورزشی 2018

نمایشگاه کتاب در یزد افتتاح شد

گالری گردی زیر باران پاییزی

جشنواره جهانی فیلم‎های ورزشی 2018 آغاز به‎ کار کرد

جشنواره بین المللی فیلم رشد جمعه آغاز به کار می کند

یک سال تلاش بی وقفه مجموعه سعدآباد در صیانت از میراث فرهنگی کشور

شوخی بامزه اکبر عبدی هنگام عکس گرفتن با بهاره رهنما+عکس

کیانوش عیاری : «خانه پدری» دچار یک سوءتفاهم بیهوده شد

مرمت و بازسازی پل تاریخی میاندواب

انیمشین کوتاه گذرگاه سرخ

انتصاب 4 مدیر جدید در ارشاد به جای بازنشسته ها

تصویری از نیکی کریمی و غزل شاکری در نیویورک

ششمین همایش علمی– پژوهشی «تئاتر مقاومت»، 27 آبان برگزار می شود

کتابخانه ها نقش موثری در ایجاد عدالت آموزشی در کشور دارند

ویشکا آسایش یار تازه «نهنگ آبی» جیرانی

اثر هنرمند کنگاوری جهانی شد

بازیگر «دانتون ابی» در فیلم «ربه کا»/ عکس

جشنواره موسیقی «گوگانا» به کار خود پایان داد

«ترومای سرخ» روایتی موبایلی از عشق و زندگی

شکست سنگین «رضا عطاران» و «امین حیایی» در سینمای ایران

خانه صنایع دستی سمنان به سود هنرمندان حفظ شد

برداشت انار در کرمان + فیلم

چرا فیلم های سینمایی ضعیف در حاشیه امن قرار دارند؟

هر شب با اخبار ورزش استان سمنان+ فیلم

خانه صنایع دستی سمنان به سود هنرمندان حفظ شد

ادرییس البا به فصل پنجم Luther بازگشته است

رولینگ: به خاطر طرفدارانم برگشتم

اجرای «254 نمایش میدانی» در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه در نقاط پرتردد تهران

یک شایعه و پاسخ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ورژن جدید رفتار وزیر کشاورزی با یک پیرمرد!/ حجتی قهرمان داستان شد +فیلم

پاسخ وزارت ارشاد به شایعه ها درباره رییس جدید سازمان سینمایی

معرفی برگزیدگان سومین دوره جشنواره موسیقی غرب هرمزگان

انتصاب چهار مدیر جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان انجام خواهد شد

یک شایعه و پاسخ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

قائم مقام وزیر ارشاد خبر داد؛ روند انتشار اطلاعات شتاب گرفته است

16 وظیفه وزارت ارشاد به خانه مطبوعات استان ها واگذار می شود

دعوای زن و شوهری کتایون ریاحی و امین تارخ در فیلمی قدیمی

یادمان پدر تئاترکودک برگزار شد

آقای بازیگر در شمایل یک دلقک+ عکس

راه اندازی ایستگاه کتاب در قلعه رییسی

دعوای زن و شوهری کتایون ریاحی و امین تارخ در فیلمی قدیمی

مخاطب شناسی مهمترین چالش شعرسرایی برای کودکان است

فیلم/ گزارش شبکه آلمانی از مردی که در مشهد مرده ها را زنده می کند

کتابخانه ها نقش موثری در ایجاد عدالت آموزشی در کشور دارند

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: کجای فیلم، تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟