مطالب مرتبط:
تنگه ای به فراخی عزت و غیرت سربازان خاکی روح خدا// همچنان نیازمند تولید و اکران تنگه ابوقریب ها هستیم
تنگه ای به فراخی عزت و غیرت سربازان خاکی روح خدا/همچنان نیازمند تولید و اکران تنگه ابوقریب ها هستیم
تمجید حسین دهباشی از فیلم «تنگه ابوقریب» +عکس
واکنش «تنگه ابوقریب»ی ها به شرایط نامساعد اقتصادی
جواد عزتی: آرزو داشتم برای تنگه ابوقریب زار می زدم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 17:562018-10-20فرهنگي

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

- ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است " نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی تنگه ابوقریب با حضور کارشناسان سینمایی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

در ابتدای این نشست پوریا ذوالفقاری یکی از مشکلات جریان نقد سینمای دفاع مقدس را مقایسه آثار دفاع مقدسی سینمای ایران با سینمای جنگ در دنیا دانست و گفت: فرهنگ حاکم بر دفاع مقدس باعث میشود تا قیاس بین سینمای جنگ و سینمای دفاع مقدس امری نادرست به شمار آید.

چراکه جنس جنگ تحمیلی و روح حاکم بر آن تفاوت های معناداری با سایر جنگ های دنیا دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: بعد از آنکه نسل اول کارگردانان دفاع مقدس نظیر مرحوم ملاقلی پور، ابراهیم حاتمی کیا و.

به اشکال مختلف از دنیا رفتند یا محور فعالیت های خود را تغییر دادند، با تفکری روبرو شدیم که گمان می کرد اگر بخواهیم یک فیلم دفاع مقدسی خوب بسازیم باید نگاهمان را به آثار جنگی هالیوود بدوزیم و اگر شبیه به آن ها بسازیم فیلمساز دفاع مقدسی موفقی هستیم.

اما واقعیت این است که پژوهش و تحقیق دقیق در جزییات دفاع مقدس به فراموشی و محاق رفته بود و در سال های اخیر می بینیم که پژوهش دوباره جایگاه اصلی خود را در این سینما پیدا کرده که حاصل این نگاه فیلمی مثل ایستاده در غبار می شود که فرمش نیز از پژوهش های پیرامونی اش نشأت گرفته است.

یا فیلم تنگه ابوقریب که قصه ای محجور دارد و در گوشه ای تاریک از تاریخ جنگ قرار داشته و اساساً کشف این قصه در میان اتفاقات متعدد دفاع مقدس امری است که فقط با پژوهش و تحقیق دقیق به دست می آیدپویان عسگری هم گفت: تا سال های سال در سینمای دفاع مقدس با شخصیت های تقریبا معصومی طرف بودیم که جنبه های ملکوتی داشتند، اما کم کم این نگاه در سینما تغییر پیدا کرد و اوج این تغییر نگاه به شخصیت های دفاع مقدس در سه گانه اخراجی های مسعود ده نمکی قابل مشاهده است.

شخصیت های کاملاً کوچه بازاری و معمولی از فرهنگ های مختلف اجتماعی شهر که حتی ممکن است بزهکاری های اجتماعی را نیز تجربه کرده باشند، اما بعد از حضور در دفاع مقدس به لحاظ شخصیتی تغییرات جدی کردند و جنگ شخصیت ها آن ها را تغییر داده.

در تنگه ابوقریب هم با شخصیت های زمینی ای طرف هستیم که حضورشان در جبهه باعث تغییر شخصیت شان می شود.

این منتقد سینما بیان داشت: یکی از وجوه مهم تنگه ابوقریب این است که ما در فیلم دشمن را نمی بینیم و این شخصیت های فیلم هستند که قرار است داستان های آن ها را بشنویم و از طریق آن ها قصه تعریف کنیم قصه ای که تغییر شخصیت آن ها را نیز در خود دارد.

عسگری در ادامه و در واکنش به نظر پویا ذوالفقاری گفت: به نظرم جایگزینی دشمن با اشباح به معنای دشمنانی که دیده نمیشوند باعث آن شده که عملاً میزانسن های جنگی فیلم فاقد تنش و خطر لازم برای فیلم های جنگی این چنینی است به نظر می رسد که تیپ های حاضر در این فیلم دارند با کسانی که شناخته نمی شوند و دیده هم نمی شوند مبارزه می کنند و این باعث شده که تنش لازم برای میزانسن فیلم جنگی درست در تنگه ابوقریب وجود نداشته باشد عینیت نیابند و به وجود نیاید.

ذوالفقاری ادامه داد: ما شاهد آن بودیم که در ابتدای دهه 90 آثاری به نام سینمای دفاع مقدس تولید شد که هیچ رنگ و بویی از واقعیت های جنگ نداشت چرا که المان های فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی حاکم بر دفاع مقدس از هیچ فیلم قابل ستایش جنگی هالیوودی قابل استخراج نبوده و نیست و دفاع مقدس به لحاظ اجتماعی، اعتقادی و فرهنگی جزییات خاصی دارد که مختص به خودش است و از دل تحقیقات و پژوهش های جدی در دفاع مقدس به دست می آید.

منتقد سینما درباره سینمای بهرام توکلی گفت: بهرام توکلی بعد از ساخت فیلم سینمایی بیگانه به این نتیجه رسید که ناگزیر به تغییر مسیر است و مسیر سینمایی اش چنان موفق نیست که بشود آن را ادامه داد.

اما در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب را نیز می توان جزو اتفاقات جریان تازه دفاع مقدس که در دو سه سال اخیر شکل گرفته دانست؛ هرچند به عقیده من تنگه ابوقریب فیلم بهرام توکلی نیست، فیلم گروه تولید منسجم تنگه ابوقریب است و این تفاوت فیلم های کسانی مثل رسول ملاقلی پور که از نزدیک آشنا با جنگ بود با جوانان جنگ ندیده ای مثل بهرام توکلی است.

همانطور که فیلم ایستاده در غبار هم توسط گروهی ساخته شد که هنوز هم با هم کار میکنند و این تیمی ساختن راهکاری بود که ظاهراً سینمای ایران برای ساخت فیلم های دفاع مقدسی بدان دست پیدا کرده است که راه حلی قابل تامل و قابل دفاع است.

در ادامه ای نشست پویان عسگری درباره سینمای دفاع مقدس گفت: بعد از تولید چند فیلم در ابتدای سال های دفاع مقدس کم کم روح حاکم بر جنگ ایران و عراق به سینمای دفاع مقدس نیز وارد شد و آثار ابتدایی مرحوم ملاقلی پور دالان ورود این نگاه به سینمای دفاع مقدس بود.

در این ایام ما پرواز در شب به کارگردانی مرحوم ملاقلی پور را می بینیم که ارجاعات محرزی به واقعه عاشورا دارد و شبیه آثار قبلی نیست که بیشتر شبیه به سینمای جنگی هالیوود بودند.

در ادامه این نشست پوریا ذوالفقاری گفت: در سینمای جنگ عطف توجه به ملودرام و تمرکز بخشی از توجه فیلم به ملودرام امر ناگزیر است فارغ از اینکه این اتفاق به لحاظ تکنیکی در چه ساحتی رخ می دهد باید ببینیم به لحاظ کارکردی موفق بوده یا خیر.

یعنی اگر خواسته در قسمتی از فیلم اشک مخاطب را درآورد توانسته این کار را بکند یا خیر.

این موضوع فارغ از آن است که ما این مدل مواجهه را می پسندیم یا نه.

ذوالفقاری ادامه داد: یکی از ارکان اصلی سینمای دفاع مقدس ملودرام است.

چرا که بخش اعظمی از جنگ ایران و عراق وجه مردمی بودن آن است؛ مردمی که رفتند، جنگیدند، از دست رفتند یا عزیزانشان را از دست دادند.

این بن مایه جدی برای ملودرام است چرا که تفاوت های زیادی بین از دست رفتن نیرو های نظامی با از دست رفتن مردم بی گناه عادی وجود دارد و طبعاً مورد دوم اندوهناک تر است.

با این نگاه به نظر می رسد تنگه ابوقریب به هدف گذاری خود می رسد.

چرا که هدفگذاری خیلی کلانی نمی کند، خود را در مقام مقایسه با آثار تراز اول جنگی، چون دانکرک نمی بیند، اما حرف مورد نظر خود را به طور کامل می زند.

نمی خواهد از الگوی فیلم های هالیوودی بهره گیرد، اما در اثرگذاری خود موفق عمل می کند.

این منتقد سینما ادامه داد: موقعیت ملودرام فیلم تنگه ابوقریب جوانان متفاوتی با فرهنگ های مختلف است که وارد نبردی در تنگه ابوقریب می شوند؛ نبردی که در ابتدا نمی دانند تا چه حد سخت و نفس گیر است، اما وقتی با حجم بالای مجروحان و شهدای برگشتی از تنگ روبرو می شوند متوجه حجم وسیع و نفس گیری آن می شوند.

ذوالفقاری ادامه داد: در دهه 90 فیلم های جنگی که بتوان درباره آن ها گفتگو کرد و تحلیل نمود بسیار کم هستند، اما تنگه ابوقریب از آن فیلم هایی است که می توان درباره آن ها آن حرف زد و تحلیل کرد و از این منظر نحوه تحلیل این فیلم اهمیت ویژه ای دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: فهم من از تنگه ابوقریب این است که این فیلم نمی خواهد دست به نوآوری بزند، بلکه می خواهد با استفاده از دستاورد های موفق سینمای ما قصه ی وقوع یک عملیات را تعریف کند.

عملیاتی که از اساس آن قرار نبود عملیات باشد، قرار بود صرفاً خط شکنی باشد که به حمایت و عملیات اصلی توسط ارتش خط می شود واقعه ای که مربوط به اتفاقی یکی دو روزه است، اما قطعاً اجرای آن در سینما به سادگی روایتش نیست.

هم چنین پویان عسکری گفت: علاوه بر عدم توفیق بهرام توکلی در خلق شخصیت های سینمایی ایراد دیگر این فیلم ایراد در تصویرپردازی فیلم جنگی است.

به زبان ساده این که نام فیلم تنگه ابوقریب است، اما در کجای این فیلم می توانیم متوجه بشویم که این مکان تنگه ابوقریب است؟ در کجای فیلم تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟ این یعنی عدم موفقیت کارگردان در نمایش جغرافیای فیلم.

در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب بیش از آنکه یک فیلم کلاسیک باشد فیلمی بلاتکلیف است که نمیداند قرار است چه مسیر دراماتیکی را پشت سر بگذارد و برای همین است که گروه سازنده علیرغم عملکرد فوق العاده ی عوامل فنی به ساختاری فاقد انسجام و هویت رسیده است.

در پایان این نشست پویان عسگری در نقد بهترین فیلم جشنواره فجر گفت: مشکل عمده تنگه ابوقریب همان است که فیلم قبلی تهیه کننده این اثر یعنی ویلایی ها هم بدان دچار بود.

هر دو فیلم روایت های بکر و تازه ای از جنگ دارند، اما هر دو فیلم بیش از حد مونوتون هستند، به این معنی که هر دو بیش از حد فاقد نقاط عطف احساسی بدون این که در سیر دراماتیک خود رو به اوج رود و تماشاگر را به رشادت و دلاوری در پایان فیلم برساند، هستند.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - سینما - مقدس - فرهنگ - نقد و بررسی - برگزار - فیلم - عسگری - بهترین فیلم - جشنواره فجر - خبرگزاری - ابراهیم حاتمی کیا - دراماتیک - جشنواره - مسعود ده نمکی - فرهنگی - بهترین - سینمای ایران - فیلم سینمایی - گزارش - اصحاب - تولید - جنگ تحمیلی - حاتمی کیا - هالیوود - ده نمکی - واقعیت - مشکلات - اخراجی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
معرفی داوران مسابقه بین الملل/ مجیدی و درویش از ایران حضور دارند

چهل برجِ کلیسان، اوج معماری میراث کشاورزی

نمایش فاخر دینی تنها با اراده گروه نمایشی تولید نمی شود

رقابت 12 فیلم سینمایی در بخش بین الملل جشنواره مقاومت+ معرفی داوران

آغاز اجرای نمایش فراتر از کلمات در شهرهای مختلف فرانسه

معرفی اسامی داوران بین المللی سینمایی مسابقه بین الملل جشنواره فیلم

انتشار فراخوان طراحی پوستر جشنواره رادیو و اجلاس جهانی صدا

اعلام فراخوان ارسال مقاله به اولین جشنواره فیلم 110 ثانیه ای ما

گریم جالب مصطفی زمانی در «نهنگ آبی»! +عکس

بیس جامپینگ، پرش از ارتفاع بدون طناب (فیلم)

خاطره آزاده نامداری از سوتی اش در برنامه زنده (فیلم)

غوغایی که «جانی دپ» با فیلم جدیدش در سینماهای جهان به پا کرد/عکس

انتقاد معاون هنری از برخورد تند با نوازندگان خیابانی در رشت/یک شیوه نامه قرار است ضوابط اجرای موسیقی در خیابان را تعیین کند

اجرای بیش از 50 گروه در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان/ «بینوایان» فرانسوی به همدان می رود

تجلیل ازبرگزیدگان جشنواره بزرگ کتابخوانی رضوی در نیشابور

مجموعه خبر شبانگاهی 20و 45 دقیقه شنبه 97/8/26

افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب در محل نمایشگاه بین المللی

محسن رجب پور:کنسرت های جدید و آلبوم دوم «حامد همایون» در راه است

جایزه 5 میلیون تومانی طراحی پوستر برای جشنواره بین المللی رادیو

رادیو نمایش به مناسبت هفته کتاب گیومه باز می کند

کتاب بخوانید و صدایتان را از رادیو تهران بشنوید

رقابت 12 فیلم سینمایی در بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره مقاومت

آغاز داوری بخش شعر شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره

فیلم های آموزشی عباس کیارستمی روی پرده سینما فلسطین

اجرای بینوایان فرانسوی برای کودکان و نوجوانان

بزرگترین پردیس سینمایی جنوب تهران همزمان با جشنواره فیلم فجر افتتاح می شود

هیجان سرشار آفرودبازان در بافق +فیلم

کودکان را از حق دیدن تئاتر محروم نکنید

مراسم تجلیل از قاسم شکری برگزار شد

تصاویر/دارایی بافی، هنر هزارساله یزد

عذرخواهی مدیر هتل 5 ستاره بعد از انتشار فیلم جنجالی+فیلم

بخشی از عملیات مرمت 2 خانه قاجاری در اردبیل به اتمام رسید

افتتاحیه طوفانی جدیدترین فیلم جانی دپ/هیولا های شگفت انگیز 100 میلیون دلار فروختند

افتتاح بزرگترین پردیس سینمایی جنوب شهر تهران همزمان با جشنواره فیلم فجر

چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی کانون تمدید شد

اسامی جمع انتخاب آثار مسابقه تئاتر بین الملل فجر

تام کروز را دیگر در نقش جک ریچر نخواهید دید

غوغایی که «جانی دپ» با فیلم جدیدش در سینماهای جهان به پا کرد/عکس

اعلام اسامی گروه انتخاب آثار ایرانی مسابقه تئاتر فجر

«سینمای ایران» بدهکارِ کیست؟

بازگشت مجری مشهور به تلویزیون با «میزانسن»

غوغایی که «جانی دپ» با فیلم جدیدش در سینماهای جهان به پا کرد

اصغر فرهادی کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی برگزار می کند

آغاز داوری بخش شعر جشنواره شعر و داستان جوان سوره

اعلام اسامی گروه انتخاب آثار ایرانی مسابقه تئاتر فجر

اسامی گروه انتخاب آثار ایرانی مسابقه تئاتر بین الملل در بخش صحنه ای

«محمدی» مدیر مرکز آفرینش های ادبی و «عرفان پور» مدیر مرکز موسیقی حوزه شد

کتاب میدان منتشر شد

کتابخانه شرکت ایران کیش افتتاح شد

اکران 10 نمایش در آخرین روز جشنواره ملی تئاتر آیات

پرداختن به منشأ و مفهوم تئاتر دفاع مقدس، وجه غالب همایش علمی ـ پژوهشی «تئاتر مقاومت»

مصطفی زمانی به «نهنگ آبی» پیوست

تتوی عجیب و جدید محسن چاووشی روی سرش! +عکس

کلیپ زیبای شیلا خداداد برای تولد پسرش سامیار (فیلم)

مصطفی زمانی به سریال «نهنگ آبی» پیوست

رضا یزدانی از حضور خود در یک پروژه تئاتری بزرگ خبرداد

دبیر هشتمین جشن کتاب سال سینما: از 85 جایزه جشن کتاب سینما به 3 جایزه رسیدیم

اصغر فرهادی کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی برگزار می کند

میزانسن جمعه ها بر روی آنتن زنده می رود

با «در جستجوی فریده» طی طریق کردیم

آیین اهدای کتاب به مدارس دیلم برگزار شد

چهره جدید و متفاوت مصطفی زمانی برای بازی در «نهنگ آبی»+ عکس

ترامپ، دروغگوی بزرگ

رقابت 12 فیلم سینمایی در بخش بین الملل پانزدهمین جشنواره مقاومت

دست خالیِ ادبیات داستانی ایران در بازار کتاب

اصغر فرهادی و همسرش در تئاتر +عکس

عکس یادگاری مجری معروف با بازیگران معروف

پرش عجیب سه بازیگر زن +عکس

جشن تولد بهاره رهنما برای همسرش +عکس

«سینمای ایران» بدهکارِ کیست؟

«ژانگ ییمو» برنده جوایز «اسب طلایی» شد

اجرای «روبینسون و کروزو» کوشک جلالی فعلا متوقف شد

از اتاق تاریک تا کودک خاموش

رییس سابق ایدرو غزل خداحافظی خواند و رفت

«گیومه» به موضوع کتاب و کتابخوانی می پردازد

​ مخاطب خارجی را جذب آثار دفاع مقدسی کنیم

افتتاح بزرگترین پردیس سینمایی جنوب تهران/ تصاویر

داوری معتقد است شاعر اصیل وجود را می بیند/شاعران موجودبین شده اند

«سینمای ایران» بدهکارِ کیست؟

کنسرت مشترک صبا علیزاده و هنرمند اتریشی

کارگاه کارگردانی اصغر فرهادی در تهران

سی امین جشنواره تئاتر اصفهان آغاز شد

معرفی داوران فیلم های سینمایی مسابقه بین الملل جشنواره مقاومت

جایگاه کلام و شعر در موسیقی در برنامه «شب موسیقی»

اصغر فرهادی کارگاه کارگردانی برگزار می کند

مصطفی زمانی با خالکوبی در یک سریال +عکس

حیدریان در آخرین ساعات مدیریت در سازمان سینمایی به کجا رفت

درخشش قصه گویان بردسکنی در مرحله استانی جشنواره بین المللی قصه گویی

نخستین نمایشگاه عکس هنرجویان انجمن عکاسان خراسان رضوی

توزیع 1200 بسته نوشت افزار در روستاهای محروم نیشابور

جایگاه شعر در موسیقی بررسی می شود

برنامه زیرگذر طنز با هدف آشنایی مخاطبان با طنزپردازان و روی آنتن می رود

تصویربرداری سریال امنیتی جواد افشار در اقدسیه ادامه دارد

خوشاب، محروم از داشتن موسسه قرآنی

اصحاب رسانه از شهرک سینمایی انقلاب و دفاع مقدس بازدید می کنند

شب نشینی حامد عنقا در رادیو تهران

اصغر فرهادی و همسرش در تئاتر «سجاد افشاریان»/ عکس

مرور جشنواره مستند «تسالونیکی» یونان در سینماحقیقت

معرفی داوران فیلم های سینمایی مسابقه بین الملل جشنواره مقاومت

برگزاری ویژه برنامه های «بهار مهربانی»

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است