مطالب مرتبط:
تنگه ای به فراخی عزت و غیرت سربازان خاکی روح خدا// همچنان نیازمند تولید و اکران تنگه ابوقریب ها هستیم
تنگه ای به فراخی عزت و غیرت سربازان خاکی روح خدا/همچنان نیازمند تولید و اکران تنگه ابوقریب ها هستیم
تمجید حسین دهباشی از فیلم «تنگه ابوقریب» +عکس
واکنش «تنگه ابوقریب»ی ها به شرایط نامساعد اقتصادی
جواد عزتی: آرزو داشتم برای تنگه ابوقریب زار می زدم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 17:562018-10-20فرهنگي

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

- ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است " نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی تنگه ابوقریب با حضور کارشناسان سینمایی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در این نشست که با حضور اصحاب رسانه، علاقمندان سینما و.

در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، پویان عسگری و پوریا ذوالفقاری به نقد و بررسی بهترین فیلم جشنواره فجر سی و ششم پرداختند.

در ابتدای این نشست پوریا ذوالفقاری یکی از مشکلات جریان نقد سینمای دفاع مقدس را مقایسه آثار دفاع مقدسی سینمای ایران با سینمای جنگ در دنیا دانست و گفت: فرهنگ حاکم بر دفاع مقدس باعث میشود تا قیاس بین سینمای جنگ و سینمای دفاع مقدس امری نادرست به شمار آید.

چراکه جنس جنگ تحمیلی و روح حاکم بر آن تفاوت های معناداری با سایر جنگ های دنیا دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: بعد از آنکه نسل اول کارگردانان دفاع مقدس نظیر مرحوم ملاقلی پور، ابراهیم حاتمی کیا و.

به اشکال مختلف از دنیا رفتند یا محور فعالیت های خود را تغییر دادند، با تفکری روبرو شدیم که گمان می کرد اگر بخواهیم یک فیلم دفاع مقدسی خوب بسازیم باید نگاهمان را به آثار جنگی هالیوود بدوزیم و اگر شبیه به آن ها بسازیم فیلمساز دفاع مقدسی موفقی هستیم.

اما واقعیت این است که پژوهش و تحقیق دقیق در جزییات دفاع مقدس به فراموشی و محاق رفته بود و در سال های اخیر می بینیم که پژوهش دوباره جایگاه اصلی خود را در این سینما پیدا کرده که حاصل این نگاه فیلمی مثل ایستاده در غبار می شود که فرمش نیز از پژوهش های پیرامونی اش نشأت گرفته است.

یا فیلم تنگه ابوقریب که قصه ای محجور دارد و در گوشه ای تاریک از تاریخ جنگ قرار داشته و اساساً کشف این قصه در میان اتفاقات متعدد دفاع مقدس امری است که فقط با پژوهش و تحقیق دقیق به دست می آیدپویان عسگری هم گفت: تا سال های سال در سینمای دفاع مقدس با شخصیت های تقریبا معصومی طرف بودیم که جنبه های ملکوتی داشتند، اما کم کم این نگاه در سینما تغییر پیدا کرد و اوج این تغییر نگاه به شخصیت های دفاع مقدس در سه گانه اخراجی های مسعود ده نمکی قابل مشاهده است.

شخصیت های کاملاً کوچه بازاری و معمولی از فرهنگ های مختلف اجتماعی شهر که حتی ممکن است بزهکاری های اجتماعی را نیز تجربه کرده باشند، اما بعد از حضور در دفاع مقدس به لحاظ شخصیتی تغییرات جدی کردند و جنگ شخصیت ها آن ها را تغییر داده.

در تنگه ابوقریب هم با شخصیت های زمینی ای طرف هستیم که حضورشان در جبهه باعث تغییر شخصیت شان می شود.

این منتقد سینما بیان داشت: یکی از وجوه مهم تنگه ابوقریب این است که ما در فیلم دشمن را نمی بینیم و این شخصیت های فیلم هستند که قرار است داستان های آن ها را بشنویم و از طریق آن ها قصه تعریف کنیم قصه ای که تغییر شخصیت آن ها را نیز در خود دارد.

عسگری در ادامه و در واکنش به نظر پویا ذوالفقاری گفت: به نظرم جایگزینی دشمن با اشباح به معنای دشمنانی که دیده نمیشوند باعث آن شده که عملاً میزانسن های جنگی فیلم فاقد تنش و خطر لازم برای فیلم های جنگی این چنینی است به نظر می رسد که تیپ های حاضر در این فیلم دارند با کسانی که شناخته نمی شوند و دیده هم نمی شوند مبارزه می کنند و این باعث شده که تنش لازم برای میزانسن فیلم جنگی درست در تنگه ابوقریب وجود نداشته باشد عینیت نیابند و به وجود نیاید.

ذوالفقاری ادامه داد: ما شاهد آن بودیم که در ابتدای دهه 90 آثاری به نام سینمای دفاع مقدس تولید شد که هیچ رنگ و بویی از واقعیت های جنگ نداشت چرا که المان های فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی حاکم بر دفاع مقدس از هیچ فیلم قابل ستایش جنگی هالیوودی قابل استخراج نبوده و نیست و دفاع مقدس به لحاظ اجتماعی، اعتقادی و فرهنگی جزییات خاصی دارد که مختص به خودش است و از دل تحقیقات و پژوهش های جدی در دفاع مقدس به دست می آید.

منتقد سینما درباره سینمای بهرام توکلی گفت: بهرام توکلی بعد از ساخت فیلم سینمایی بیگانه به این نتیجه رسید که ناگزیر به تغییر مسیر است و مسیر سینمایی اش چنان موفق نیست که بشود آن را ادامه داد.

اما در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب را نیز می توان جزو اتفاقات جریان تازه دفاع مقدس که در دو سه سال اخیر شکل گرفته دانست؛ هرچند به عقیده من تنگه ابوقریب فیلم بهرام توکلی نیست، فیلم گروه تولید منسجم تنگه ابوقریب است و این تفاوت فیلم های کسانی مثل رسول ملاقلی پور که از نزدیک آشنا با جنگ بود با جوانان جنگ ندیده ای مثل بهرام توکلی است.

همانطور که فیلم ایستاده در غبار هم توسط گروهی ساخته شد که هنوز هم با هم کار میکنند و این تیمی ساختن راهکاری بود که ظاهراً سینمای ایران برای ساخت فیلم های دفاع مقدسی بدان دست پیدا کرده است که راه حلی قابل تامل و قابل دفاع است.

در ادامه ای نشست پویان عسگری درباره سینمای دفاع مقدس گفت: بعد از تولید چند فیلم در ابتدای سال های دفاع مقدس کم کم روح حاکم بر جنگ ایران و عراق به سینمای دفاع مقدس نیز وارد شد و آثار ابتدایی مرحوم ملاقلی پور دالان ورود این نگاه به سینمای دفاع مقدس بود.

در این ایام ما پرواز در شب به کارگردانی مرحوم ملاقلی پور را می بینیم که ارجاعات محرزی به واقعه عاشورا دارد و شبیه آثار قبلی نیست که بیشتر شبیه به سینمای جنگی هالیوود بودند.

در ادامه این نشست پوریا ذوالفقاری گفت: در سینمای جنگ عطف توجه به ملودرام و تمرکز بخشی از توجه فیلم به ملودرام امر ناگزیر است فارغ از اینکه این اتفاق به لحاظ تکنیکی در چه ساحتی رخ می دهد باید ببینیم به لحاظ کارکردی موفق بوده یا خیر.

یعنی اگر خواسته در قسمتی از فیلم اشک مخاطب را درآورد توانسته این کار را بکند یا خیر.

این موضوع فارغ از آن است که ما این مدل مواجهه را می پسندیم یا نه.

ذوالفقاری ادامه داد: یکی از ارکان اصلی سینمای دفاع مقدس ملودرام است.

چرا که بخش اعظمی از جنگ ایران و عراق وجه مردمی بودن آن است؛ مردمی که رفتند، جنگیدند، از دست رفتند یا عزیزانشان را از دست دادند.

این بن مایه جدی برای ملودرام است چرا که تفاوت های زیادی بین از دست رفتن نیرو های نظامی با از دست رفتن مردم بی گناه عادی وجود دارد و طبعاً مورد دوم اندوهناک تر است.

با این نگاه به نظر می رسد تنگه ابوقریب به هدف گذاری خود می رسد.

چرا که هدفگذاری خیلی کلانی نمی کند، خود را در مقام مقایسه با آثار تراز اول جنگی، چون دانکرک نمی بیند، اما حرف مورد نظر خود را به طور کامل می زند.

نمی خواهد از الگوی فیلم های هالیوودی بهره گیرد، اما در اثرگذاری خود موفق عمل می کند.

این منتقد سینما ادامه داد: موقعیت ملودرام فیلم تنگه ابوقریب جوانان متفاوتی با فرهنگ های مختلف است که وارد نبردی در تنگه ابوقریب می شوند؛ نبردی که در ابتدا نمی دانند تا چه حد سخت و نفس گیر است، اما وقتی با حجم بالای مجروحان و شهدای برگشتی از تنگ روبرو می شوند متوجه حجم وسیع و نفس گیری آن می شوند.

ذوالفقاری ادامه داد: در دهه 90 فیلم های جنگی که بتوان درباره آن ها گفتگو کرد و تحلیل نمود بسیار کم هستند، اما تنگه ابوقریب از آن فیلم هایی است که می توان درباره آن ها آن حرف زد و تحلیل کرد و از این منظر نحوه تحلیل این فیلم اهمیت ویژه ای دارد.

ذوالفقاری ادامه داد: فهم من از تنگه ابوقریب این است که این فیلم نمی خواهد دست به نوآوری بزند، بلکه می خواهد با استفاده از دستاورد های موفق سینمای ما قصه ی وقوع یک عملیات را تعریف کند.

عملیاتی که از اساس آن قرار نبود عملیات باشد، قرار بود صرفاً خط شکنی باشد که به حمایت و عملیات اصلی توسط ارتش خط می شود واقعه ای که مربوط به اتفاقی یکی دو روزه است، اما قطعاً اجرای آن در سینما به سادگی روایتش نیست.

هم چنین پویان عسکری گفت: علاوه بر عدم توفیق بهرام توکلی در خلق شخصیت های سینمایی ایراد دیگر این فیلم ایراد در تصویرپردازی فیلم جنگی است.

به زبان ساده این که نام فیلم تنگه ابوقریب است، اما در کجای این فیلم می توانیم متوجه بشویم که این مکان تنگه ابوقریب است؟ در کجای فیلم تنگه ابوقریب را نشان می دهد؟ این یعنی عدم موفقیت کارگردان در نمایش جغرافیای فیلم.

در مجموع گمان می کنم که تنگه ابوقریب بیش از آنکه یک فیلم کلاسیک باشد فیلمی بلاتکلیف است که نمیداند قرار است چه مسیر دراماتیکی را پشت سر بگذارد و برای همین است که گروه سازنده علیرغم عملکرد فوق العاده ی عوامل فنی به ساختاری فاقد انسجام و هویت رسیده است.

در پایان این نشست پویان عسگری در نقد بهترین فیلم جشنواره فجر گفت: مشکل عمده تنگه ابوقریب همان است که فیلم قبلی تهیه کننده این اثر یعنی ویلایی ها هم بدان دچار بود.

هر دو فیلم روایت های بکر و تازه ای از جنگ دارند، اما هر دو فیلم بیش از حد مونوتون هستند، به این معنی که هر دو بیش از حد فاقد نقاط عطف احساسی بدون این که در سیر دراماتیک خود رو به اوج رود و تماشاگر را به رشادت و دلاوری در پایان فیلم برساند، هستند.


کلید واژه ها: دفاع مقدس - سینما - مقدس - فرهنگ - نقد و بررسی - برگزار - فیلم - عسگری - بهترین فیلم - جشنواره فجر - خبرگزاری - ابراهیم حاتمی کیا - دراماتیک - جشنواره - مسعود ده نمکی - فرهنگی - بهترین - سینمای ایران - فیلم سینمایی - گزارش - اصحاب - تولید - جنگ تحمیلی - حاتمی کیا - هالیوود - ده نمکی - واقعیت - مشکلات - اخراجی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
کارگردان خبرچین درگذشت

نامزدهای اسکار 2019 معرفی شدند

دومین تصویر از ماجرای نیمروز، رد خون و نمای جالبی از این فیلم + عکس

لارستان میزبان جشنواره هنر های آوایی

نصرالله زمردیان درگذشت

نمایشگاه فرش دستباف عشایری

نمایش فیلم های جشنواره فیلم فجر در سمنان

عکس روز: رونالدو و فرار مالیاتی

برگزیدگان نخستین دوره جشنواره عکس «نگاه به آینده» اعلام شدند

تازه های ورزشی استان+فیلم

نامزدهای اسکار 2019 معرفی شدند

فیلم/ حوزه به جمع استفاده کنندگان از انرژی خورشیدی پیوست

برگزاری جشنواره سرود «مدرسه انقلاب» در بیش از 4000 مدرسه کشور

اکبر عبدی از بیمارستان مرخص شد

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

قطعه جدید محمد معتمدی برای سریال «لحظه گرگ و میش» منتشر شد

«رما» غوغا به پا کرد؛ نماینده تاریخ ساز مکزیک در اسکار

شفاف سازی سازمان سینمایی در بخش حمایت از جشنواره های سینمایی

«رما» غوغا به پا کرد؛ نماینده تاریخ ساز مکزیک در اسکار

شفاف سازی سازمان سینمایی در بخش حمایت از جشنواره های سینمایی

انتقاد از بی اخلاقی در پخش اخبار نادرست درباره اکبر عبدی

دونالد ترامپ نامزد یک جایزه مشهور و منفور سینمایی شد

صحنه های تئاتر و موسیقی اصفهان در تحول بهمن + جدول

نصرالله زمردیان درگذشت

با لامبورگینی سوپراستار 2019 آشنا شوید +فیلم

آرایش عجیب آزاده زارعی +عکس

انتصاب دومین سفیر زن ایران بعد از انقلاب

شصت و سه روایت از زندگی محمدعلی بهمنی

برگزاری کنسرت «نوای سیمره»؛ 5 بهمن

در راستای شفاف سازی دو آمار سینمایی منتشر شد

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، استعفا کرد

ضیافت یار مهربان در نی ریز

معرفی نامزدهای اسکار 2019

نمایشگاهی از بوم های سوزن دوزی شده

در راستای شفاف سازی دو آمار سینمایی منتشر شد

سورپرایز دختران تبریزی پس از بی آبرویی های مزاحمان خیابانی ؟ + عکس ها

برگزاری جشنواره استانی قرآن با عنوان مدهامتان در استان

درخشش عکاس اصفهانی در جشنواره عکس نگاه به آینده

رهایی از فرق ضاله توفیقی از سوی خداست + فیلم

شقایق فراهانی در کنار پدرش +عکس

قصه ننه کلثوم

اعلام فراخوان دومین دوره جشنواره ایده پروری گردشگری مشهد

فهرست کامل نامزدهای اسکار 2019

عصبانیت نبوی از غلط املایی بهاره رهنما+عکس

نسخه کامل فیلم ها به دبیرخانه جشنواره فجر ارائه شد

انتقاد مخاطبان از سکانس های خنده دار مجموعه «گشت پلیس»

پرونده جنجالی ائل گلی

برگزاری جشنواره آدم برفی

«حمال» نه فحش است، نه خجالت دارد

سازمان سینمایی از سایر جشنواره های سینمایی چگونه حمایت می کند؟

برگزاری سمینار پژوهشی بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی

نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد

نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد

اسامی نامزدهای اسکار 2019 اعلام شد

نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی در میاندوآب برپا شد

نویسنده قصه های مجید در گناوه تجلیل شد

همکاری سیروان خسروی و کاوه یغمایی برای تیتراژ یک سریال

نمایش بهترین فیلم سینمای مقاومت ایران در اسپانیا

سایه بانی از مهر بر سر نوعروسان جهرمی + فیلم

داستانی واقعی و عاشقانه ای از زندان آشویتس منتشر شد

برگزاری سمینار پژوهشی بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی

اجرای سرود بچه های مسجد در آغاز دهه فجر/ برگزاری جشنواره «چهل مسجد، چهل نمایش»

«زاویه» در تالار «مولوی» به صحنه رفت

استخدام کارمند تبلیغات در آموزشگاه هنرهای تجسمی لنا در تهران

اعلام نامزدهای اسکار

سوگواره فرهنگ فاطمی در منطقه 18 تهران برگزار می شود

همکاری سیروان خسروی و کاوه یغمایی برای تیتراژ یک سریال

اعلام نامزدهای نهایی اسکار 2019

برگزیدگان گیلانی در هنرهای تجسمی آفرینش کشور معرفی شدند

اعلام نامزدهای اسکار 2019

اعلام نامزدهای اسکار 2019

آغاز داوری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی «هنر جوان»

شکوه چهل سالگی

هنرمند بوشهری درجشنواره ملی پویانمایی درخشید

59 اثر ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شد

اسامی نامزدهای اسکار 2019

اعلام فهرست نامزدهای جوایز اسکار 2019

اعلام نامزدهای نهایی اسکار 2019

«حمال» نه فحش است، نه خجالت دارد

ثبت 59 اثر ناملموس در فهرست آثار ملی

اسلام «محمدعلی جناح» با دموکراسی و زبان جهان معاصر سازگار بود

اعلام نامزدهای اسکار 2019

سازمان سینمایی از سایر جشنواره های سینمایی چگونه حمایت می کند؟

نامزد های اسکار 2019 معرفی شدند

«حمال» نه فحش است، نه خجالت دارد

نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد

پانزدهمین جشنواره نقد کتاب

علت بستری اکبر عبدی در بیمارستان مشخص شد

آثار 6 هنرمند اردبیلی به جشنواره هنرهای تجسمی فجر راه یافت

بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی

ثبت سه اثر از آران و بیدگل در فهرست میراث ناملموس کشور

کارگردان سینمای انقلاب درگذشت

سازمان سینمایی از سایر جشنواره های سینمایی چگونه حمایت می کند؟

سیمرغ پروانه ها در فجر استانی

رویای افتتاح سینما در ایلام کی تعبیر می شود

توضیح سردار درباره پیش بینی درست پنالتی عمان +فیلم

همزمان با تولد پیمان قاسم خانی لوگوی «هیولا» رونمایی شد +فیلم

ثبت 59 اثر ناملموس در فهرست آثار ملی

قانون مورفی: سقوط یک رامبد جوان

شب محمد درویش برگزار می شود

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است

ذوالفقاری: مهم ترین ویژگی تنگه ابوقریب، گروه تولید منسجم آن است/ عسگری: تنگه ابوقریب فاقد سیر دراماتیک است