مطالب مرتبط:
انتظار رهبری از دانشگاه تربیت دانشجویانی فرزانه، صالح و بانشاط است/ خروجی دانشگاه ها با خواسته رهبر انقلاب فاصله دارد
گزارش تصویری / سایت رهبری حضور رهبر انقلاب در دانشگاه علوم دریایی نوشهر
حضور رهبر انقلاب در نوشهر| سخنرانی در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره)
حضور رهبر انقلاب در مراسم تحلیف و دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه های افسری ارتش در دانشگاه امام خمینی نیروی دریایی
حضور و سخنرانی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه علوم دریایی نوشهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 16:462018-10-20سياسي

صحبت یک نخبه در حضور رهبری: دانشگاه خروجی ضد انقلاب دارد/ توصیه رهبر انقلاب درباره یک نگرانی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری سخنان یکی از نخبگان را که روز چهارشنبه در حضور معظم له دیدگاههای خود را مطرح کرد را منتشر کرد.

- به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری صبح چهارشنبه جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب دیدار کردند و تعدادی از شرکت کنندگان نیز در ابتدای این برنامه به بیان دغدغه ها و دیدگاه های خود در مسائل مختلف علمی، پژوهشی، مدیریتی و فناوری پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنانشان به مطالب عنوان شده از سوی نخبگان اشاره کردند و فرمودند برخی از مطالبی که اینجا گفته شد، صددرصد مورد قبول و تأیید بنده است؛ البتّه بعضی از حرفها تخصّصی بود، خارج از حوزه ی اطّلاعات و معلومات بنده بود، لکن برخی از مطالبی که دوستان در اینجا گفتند -آقایان و خانمها- حرفهای بسیار متین و متقنی بود و مخاطب بعضی از آنها هم ما هستیم که ان شاءالله دنبال میکنیم، [مخاطب] بعضی از آنها هم مسئولین محترمند که در جلسه حضور دارند -وزرای محترم، معاون محترم رییس جمهور مخاطب این حرفها هستند.

.

در این دیدار آقای سید ابوالفضل میررضی، دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه تهران، دارای رتبه دوم کنکور سراسری رشته علوم انسانی در سال 1394 و دارنده مدال نقره المپیاد ادبیات سال 1393 در سخنانی به بررسی وضعیت تحویل در علوم انسانی پرداخت که پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب (KHAMENEI.

IR) متن آن را به شرح زیر منتشر می کند:یکی از گلایه های قدیمی دغدغه مندان عرصه ی علم و دانش، گرایش و تمایل اکثر نخبگان به تحصیل در علوم فنی-مهندسی و علوم پزشکی و دوری آنان از حوزه ی علوم انسانی -علی رغم اهمیت راهبردی آن- بوده است.

لکن در چند سال اخیر شاهد جریانِ رو به رشدِ گرایش نخبگان در سطح مدارس و دانشگاه ها به علوم انسانی بوده ایم، که در نگاه اول اتفاق شادی آفرین و مبارکی است؛ اما آن قسمت از ماجرا که کمتر مورد توجه واقع می شود، این است که پس از ورودِ افراد دغدغه مند به این حوزه، چه اتفاقی برایشان می افتد؟ برون داد این جریان چیست؟ شاید پس از گذشتِ چند سال از شروع چنین جریان نرمی، بتوانیم بعضی از خروجی های انسانی آن را تحلیل و ارزیابی کنیم.

این جریان انسانی را می توان به دو دسته ی کلی تقسیم نمود؛ اولاً افرادی که بنابر دغدغه و آرمان هایی چون اسلامی سازی، بومی سازی و حل مسائل انقلاب اسلامی قدم در این راه گذاشتند و ثانیاً افرادی که صرفاً از جهتِ اهمیّت علوم انسانی آن را انتخاب کردند و لزوماً دنبال رُویِ آرمان خاصی در آن نیستند.

با یک توصیف اجمالی می توان گفت که بسترِ دانشگاه -به عنوان اصلی ترین عرصه ی پیش روی آن ها- پاسخگوی مناسبی برای هیچ کدام از این دو گروه نبوده است! بخشی از عللِ این ناکارآمدی به اصلِ دانشگاه برمی گردد و نقاط ضعف ِ فراوانِ آن، که نهایتاً منجر به این می شود که دانشگاه به جایِ تربیت نیروی انقلابی و توانمند در حلّ مسائل کشور، خروجیِ ضد انقلاب و در خوشبینانه ترین حالت، بی تفاوت به انقلاب داشته باشد! شکستن این کلیشه ی نامبارک، ضرورت عمل و توجه هم در سطح دانشجویی و هم در سطح مدیریتی و تربیتی دانشگاه را ایجاب می کند.

اما صحبت ما بیشتر ناظر به خاصِّ فضای علوم انسانی است.

از صحبت های تکراری در این زمینه می گذرم و محور بحث خود را متمرکز بر روند فعلی شورای تحول علوم انسانی می سازم.

این شورا با اهداف مشخص شکل گرفت و خروجی آن اقداماتی چون حذف بعضی گرایش ها در مقطع کارشناسی و تغییر در سرفصل های برنامه ی درسی برخی از رشته های علوم انسانی بوده است.

نکته ی جالب در این خروجی، اضافه شدنِ واحدهای درسی با پسوندهای زیبای اسلامی است که در عمل نه استاد و نه منبع درخوری برای آن ها وجود ندارد! مثلاً در رشته ی روان شناسی می توان به درس آموزه های روان شناختی در قرآن و حدیث اشاره کرد.

نتیجه ی این گونه تحول های صوری، دستوری و ابلاغیه ای این بوده که معمولاً اساتید از چنین سرفصل هایی گذر کرده، دانشجوها نیز نگاه غیرهمدلانه و بدبینانه ای به اصلِ تحول در علوم انسانی پیدا کنند.

حال اضافه کنید به این موارد، سؤالاتی چون این که:* با وجود اختلاف نظر در چگونگی تحول علوم انسانی، این شورا دقیقاً کدام نگرش و رویکرد را اصل قرار داده است؟* با توجه به مخاطب عام و گسترده ی این تغییرات، چه راهکاری برای توجه به سایر نظریات و تقریرها در نظر گرفته شده است؟* چرا مشاهده می کنیم که حتی اساتیدِ معتقد به تحول در علوم انسانی نیز با این تغییرات همدل نیستند؟از جانب دیگر، در نهادها و مؤسسات متعددی که عهده دار تحول در علوم انسانی و تولید علم بومی و اسلامی هستند، شاهد جزیره ای عمل کردن و عدم ارتباط با سایر مؤسسات آموزش عالی و البته، دوری از واقعیت های جامعه هستیم.

به دلیلِ همین کاربردی نبودن، افرادِ درصحنه و نیازمند به نسخه، از خروجی های انتزاعی و آسمانی این نهادها دست کشیده و نهایتاً دست به دامان نسخه های غیربومی ولی زمینی می شوند.

نقد ما منحصر بر این موارد نیست، بلکه به حُکمِ مشت نمونه ی خروار است انتقاد اصلی خود را معطوف به کلیّتِ طریقه ی برخورد حکومتی-نهادی ، یا به عبارت دیگر دستوری - ابلاغی با امر تحول علوم انسانی می دانیم.

تحول در علوم -مخصوصاً نوع انسانیِ آن- حاصل یک جریان انسانیِ مستمر است، که اگر با تمرکز بر افرادی که قرار است سازندگان این جریان باشند همراه نباشد هیچگاه اتفاق نخواهد افتاد.

در این راستا ملاحظات فراوانی هست، از جمله این که محلِّ تمرکز در تربیت چنین افرادی باید از سنین دانشگاهی، به پیش از آن و لااقل متوسطه ی دوم جابجا شود.

ثانیاً در این آموزشِ پیش از دانشگاه، تمرکز بر ارائه ی محتوای خاص و جهت دار قرار نگیرد، بلکه پرورش قوای فکری - انتقادی اصل قرار گیرد تا از چنین افرادی بتوان انتظار قدم گذاشتن فراتر از مرزهای علمی کنونی را داشت.

ثالثاً در یک مدل کلّی اگر معتقد به این باشیم که نیروهای انسانی این جریان نیاز به 3 مقوله ی 1-بنیان های عقیدتی-فکری صحیح، 2- شناخت و تسلط بر روش های تولید دانش و 3- درگیری مستقیم با مسئله ی واقعی دارند تا به خروجی مطلوب برسند، ضعف جدی در هر سه، از شتاب علمی ما کاسته است.

به عنوان مثال بدون این که آموزش دروس معارف را ساماندهی کرده تا دانشجو اسلام ناب محمدی را از نوع آمریکایی آن بازشناسد و آن را مبنای فعالیت های فکری خود قرار دهد، واحدهای درسی تخصصی با پسوند اسلامی به او ارائه می دهیم! به اضافه، اگر انتظار از علوم انسانی حل مسائل انقلاب باشد، پیش از هر چیزی نیاز به انسان هایی است که مسئله محور رشد کرده باشند؛ آن هم مسئله ی واقعی.

اما در پژوهش های فعلی نهایتاً مشاهده می کنیم پاسخ به همان مسائلِ اخذ شده از غرب بدون تغییر خاصی در اصلِ پرسش، در منابع دینی و بومی جستجو می شود!حرف در این زمینه بسیار است و قبول می کنم که ادعاهای این متن نیز بزرگ است، اما لااقل می تواند این خروجی را داشته باشد که سازوکاری برای پایش و ارزیابی سیاست ها و اقدامات تحولی در علوم انسانی و بررسی انتقادهای وارد به نهادهای متولی آن شکل گیرد.

بی شک مشارکت نخبگان دانشجو و اساتید علوم انسانی در این ارزیابی اهمیت بسیاری دارد.

البته می پذیریم که چنین تحولی نیاز به حرکت های مردمی و خودجوش در کنار نهادهای دولتی و نیمه دولتی دارد، که البته مواردی نیز وجود دارد، از جمله مدارس خاص مردم نهاد و یا گروه های فرهنگی مکمل مدرسه که تربیت های مطلوب این متن را تا حدی برای نوجوانان ترتیب داده اند، اما به هر حال چنین حرکت های نرم و مردمی، جهت ثمرِ مضاعف نیاز به هم داستانیِ نهادهای کلان دارند، که در وضعیت کنونی ظاهراً ساختارهای موجود چنین نیستند؛ خواه نقص از ساختارها باشد و خواه از مدیریت خسته و بی انگیزه ی آن ها، در هر صورت با یک آسیب شناسی دقیق باید متولیان تحول را متحول ساخت!
کلید واژه ها: علوم انسانی - پایگاه اطلاع رسانی - دفتر مقام معظم رهبری - علوم - اطلاع رسانی - رهبر انقلاب - نخبگان - مقام معظم رهبری - رهبر - دانشگاه - حضرت آیت الله خامنه ای - چهارشنبه - آیت الله خامنه ای - رسانی - رهبری - مخاطب - اطلاع - انقلاب اسلامی - دفتر - اسلامی - کنکور سراسری - دیدار - منتشر - آرمان - رییس جمهور - رشته - علمی - آیت الله - ادبیات - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران

علوم جدید نیازمند گفتمان فرا طبیعی هستند

تعقیب قضایی 30 مدیر در پرونده بانک سرمایه/ رد ادعای انگلیس درباره نازنین زاغری

آیت الله سبحانی:جای منبرهای اثرگذار خالی است/مبارزه با فساد تنها وظیفه دولت نیست

آیت الله مکارم شیرازی:دستاوردهای علمی، پژوهشی حوزه اطلاع رسانی شود

بیشترین توسعه اقتصادی در حوزه صنعت و کشاورزی

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری درتاکسی ماکسیم/نجف آباد-اصفهان

استخدام سوپروایزر زبان مسلط به انگلیسی (آشنا با سایر زبانها)

در باکو سرلشکر باقری با الهام علی اف دیدار کرد/ توسعه همکاری دفاعی-امنیتی ایران و جمهوری آذربایجان

عارف:شاهد لجبازی و بی تفاوتی درحوزه های فرهنگی هستیم

کارگاه آموزشی حافظه جهانی آغاز بکار کرد

خدمات رسانی به مناطق محروم پس از انقلاب چشمگیر بوده است

بدون شک عدم توجه به مردم و وعده های ارائه شده به آن ها مهم ترین آفت برای کشور است

نظارتی بر حمل و نقل کالا در سطح شهر وجود ندارد

نشست مشترک هیات وزیران با استانداران سراسر کشور

مشاجره لفظی اعضای شورا با معاون شهردار تهران

معاون سیاسی استانداری مرکزی منصوب شد

هیچ ملاحظه ای جز منفعت مردم و اجرای قانون وجود ندارد

تاکید بر توجه به نظرات مردم و جامعه

تخصیص ردیف اعتباری ویژه برای دانشگاه تهران در لایحه بودجه

حمله ترامپ به رییس مجلس نمایندگان

دو ماراتن جام هرمز باید در ابعاد جهانی برگزار شود

واقفان نیک اندیش برای وقف دلیل و فلسفه دارند

دولت های غربی باید از دخالت در امور قضایی کشور خودداری کنند/ نباید در فساد فرافکنی کنیم

تفویض اختیارات دولت به استانداران؛ گام بلند توسعه ایران

اجرای 45 عنوان برنامه دهه فجر در سمنان

اجرای طرح «تفسیر موضوعی قرآن» در حرم شاه سید علی(ع) 

بزرگداشت شهدای انقلاب اسلامی در خراسان جنوبی برگزار می شود

روشن کردن چراغ راه پدر در خانه فرهنگ و قرآن سبزوار

پیکر خلبان هواپیمای 707 ارتش در کرج تشییع شد

سلامت مردم مهمترین اولویت دستگاه های اجرایی باشد

رسانه ها دستاوردهای انقلاب اسلامی را بازگو کند

استخدام فروشنده خانم در یک مجموعه معتبر در تهران

بررسی راهکارهای فرهنگی پاسداشت چهلمین سالگرد انقلاب

مراسم وداع با دو تن از شهدای خلبان هواپیمای بویینگ فردا در لرستان

همایش معاونان برنامه ریزی مراکز استانها در زاهدان+ گزارش

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد شهید در سه استان

بزرگ ترین گناهِ محمدرضا پهلوی چه بود؟

مراسم نکوداشت آیت الله میرسجادی برگزار شد

پیشنهاد توقف فعالیت معادن ماسه و سیمان در پایتخت

موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران

چرا رییسی و قالیباف اختلاف دارند؟

اعلام برنامه رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی

آب آشامیدنی سالم در تمام روستاهای هرمزگان

استخدام کارگر ظرفشوی آقا در محدوده کریمخان chr(8211) نیاورانِ تهران

توضیح فراهانی درباره خبر «تکذیب دپوی لجن فاضلاب در خرمن تپه جنوب تهران»

اعلام زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون المپیادهای علمی

استخدام تعدادی کارگر ماهر خانم یا آقا در تولیدی کیف زنانه

فلاحت پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

استخدام کار جمع کن کفش چرمی با بیمه و حقوق مکفی

توضیحات اشرف بروجردی درباره شایعه بیماری اش و تغییرات درکتابخانه ملی

استخدام فروشنده آقا جهت مغازه الکتریکی در تهران

استخدام طراح گرافیک با حقوق بالا در تهران

استخدام گرافیست خانم مسلط به عکاسی در تهران

استخدام تعدادی راننده پایه دو جهت کار با کامیونت در تهران

دولت مکرون به دنبال بهبود وضعیت معیشتی مسلمانان است/ مسلمانان فرانسه از حقوق کامل خود بهره مند نیستند

استخدام راننده با خودرو برای یک تاکسی سرویس در تهران

استخدام چند رده شغلی جهت کار تریکو در خراسان رضوی

استخدام کارگر ساده در چایخانه سنتی

استخدام آبدارچی جهت دفتر املاک در تهران

استخدام فروشنده در فروشگاه لوازم دکوری منزل

آیت الله مکارم: صداوسیما مدیون قم و حوزه های علمیه است

واکنش نجفی به ادعاهای نتانیاهو درباره پرتاب ماهواره «پیام»

وجود 15 هزار کارگر در زرقان، ظرفیت مهمی برای این بخش است

ایران در علم ژنتیک رتبه نخست منطقه را دارد

نشست «رسانه ها و مسئولیت اجتماعی»در تهران

قدردانی دفتر رییس جمهور از میهمان نوازی مردم گلستان

همایش معاونان برنامه ریزی مراکز استانها در زاهدان

تشکر نماینده ولی فقیه در گلستان و استاندار از مردم

وجود 15 هزار کارگر در زرقان، ظرفیت مهمی برای این بخش است

سردار باقری با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

بررسی لایحه بودجه 98 پس از تصویب برنامه سوم توسعه شهر تهران

کلیپی به مناسبت فرار شاه پهلوی

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین فدراسیون تیراندازی با کمان و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو

تقدیر نماینده ولی فقیه در گلستان و استاندار از مردم

پیشنهاد آیت الله جنتی درباره بودجه

خدمت رسانی بی منت به مردم اولویت پلیس

سالانه یک هزار نفر فوتی در محیط های کارگری

دلیل تغییر نام یک عملیات زمستانی

خدمات مربوط به خون باید تعرفه گذاری شود

آیت الله سبحانی: منبرهای سازنده کم شده است/ روزی منبرهای اثرگذار شراب خوار و رباخوار را ترک می داد

فلاحت پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

آیت الله جنتی: شورای نگهبان نمی تواند درباره بودجه بی توجه باشد

لزوم اجرایی شدن قانون کاداستر در استان اردبیل

آیت الله محقق داماد: به اجتهاد در روایت های طبی نیاز داریم

آمار بالای سوء تغذیه در سیستان و بلوچستان

سانحه رانندگی در مشهد سه قربانی گرفت

تعیین حریم تالاب های لرستان

چرا برخی جوانان قید ازدواج را می زنند؟

نیروی انسانی خوب و متعهد یک سرمایه بی بدیل برای هر سازمان است

جمهوری خواهان به دنبال کمک به ترامپ

مهدی عسگری زاده به سمت مدیرامور سرمایه انسانی و پشتیبانی پست بانک ایران منصوب شد

برگزاری نخستین سمینار مسئولیت اجتماعی معدنکاری در ایمیدرو

آخرین جزییات از پرداختی معلمان خرید خدمات

اپراتورهای تلفن همراه موظف شدند جریمه های رانندگی را پیامک کنند

واکنش دادستان تهران به ادعای اخیر دولت انگلیس درباره نازنین زاغری

امام جمعه تربت حیدریه:افراد سکولار در بقاع متبرکه جایی ندارن

مرد عروسکی حاشیه ساز دوباره برای عمل جراحی به ایران آمد+ تصاویر

نشست خبری مدیرعامل صندوق امداد ولایت کشور در قزوین

افغانستان نقش همسایگان در صلح را مهم دانست

صحبت یک نخبه در حضور رهبری: دانشگاه خروجی ضد انقلاب دارد/ توصیه رهبر انقلاب درباره یک نگرانی

صحبت یک نخبه در حضور رهبری: دانشگاه خروجی ضد انقلاب دارد/ توصیه رهبر انقلاب درباره یک نگرانی