مطالب مرتبط:
انتظار رهبری از دانشگاه تربیت دانشجویانی فرزانه، صالح و بانشاط است/ خروجی دانشگاه ها با خواسته رهبر انقلاب فاصله دارد
گزارش تصویری / سایت رهبری حضور رهبر انقلاب در دانشگاه علوم دریایی نوشهر
حضور رهبر انقلاب در نوشهر| سخنرانی در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره)
حضور رهبر انقلاب در مراسم تحلیف و دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه های افسری ارتش در دانشگاه امام خمینی نیروی دریایی
حضور و سخنرانی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه علوم دریایی نوشهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 16:462018-10-20سياسي

صحبت یک نخبه در حضور رهبری: دانشگاه خروجی ضد انقلاب دارد/ توصیه رهبر انقلاب درباره یک نگرانی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری سخنان یکی از نخبگان را که روز چهارشنبه در حضور معظم له دیدگاههای خود را مطرح کرد را منتشر کرد.

- به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری صبح چهارشنبه جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب دیدار کردند و تعدادی از شرکت کنندگان نیز در ابتدای این برنامه به بیان دغدغه ها و دیدگاه های خود در مسائل مختلف علمی، پژوهشی، مدیریتی و فناوری پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنانشان به مطالب عنوان شده از سوی نخبگان اشاره کردند و فرمودند برخی از مطالبی که اینجا گفته شد، صددرصد مورد قبول و تأیید بنده است؛ البتّه بعضی از حرفها تخصّصی بود، خارج از حوزه ی اطّلاعات و معلومات بنده بود، لکن برخی از مطالبی که دوستان در اینجا گفتند -آقایان و خانمها- حرفهای بسیار متین و متقنی بود و مخاطب بعضی از آنها هم ما هستیم که ان شاءالله دنبال میکنیم، [مخاطب] بعضی از آنها هم مسئولین محترمند که در جلسه حضور دارند -وزرای محترم، معاون محترم رییس جمهور مخاطب این حرفها هستند.

.

در این دیدار آقای سید ابوالفضل میررضی، دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه تهران، دارای رتبه دوم کنکور سراسری رشته علوم انسانی در سال 1394 و دارنده مدال نقره المپیاد ادبیات سال 1393 در سخنانی به بررسی وضعیت تحویل در علوم انسانی پرداخت که پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب (KHAMENEI.

IR) متن آن را به شرح زیر منتشر می کند:یکی از گلایه های قدیمی دغدغه مندان عرصه ی علم و دانش، گرایش و تمایل اکثر نخبگان به تحصیل در علوم فنی-مهندسی و علوم پزشکی و دوری آنان از حوزه ی علوم انسانی -علی رغم اهمیت راهبردی آن- بوده است.

لکن در چند سال اخیر شاهد جریانِ رو به رشدِ گرایش نخبگان در سطح مدارس و دانشگاه ها به علوم انسانی بوده ایم، که در نگاه اول اتفاق شادی آفرین و مبارکی است؛ اما آن قسمت از ماجرا که کمتر مورد توجه واقع می شود، این است که پس از ورودِ افراد دغدغه مند به این حوزه، چه اتفاقی برایشان می افتد؟ برون داد این جریان چیست؟ شاید پس از گذشتِ چند سال از شروع چنین جریان نرمی، بتوانیم بعضی از خروجی های انسانی آن را تحلیل و ارزیابی کنیم.

این جریان انسانی را می توان به دو دسته ی کلی تقسیم نمود؛ اولاً افرادی که بنابر دغدغه و آرمان هایی چون اسلامی سازی، بومی سازی و حل مسائل انقلاب اسلامی قدم در این راه گذاشتند و ثانیاً افرادی که صرفاً از جهتِ اهمیّت علوم انسانی آن را انتخاب کردند و لزوماً دنبال رُویِ آرمان خاصی در آن نیستند.

با یک توصیف اجمالی می توان گفت که بسترِ دانشگاه -به عنوان اصلی ترین عرصه ی پیش روی آن ها- پاسخگوی مناسبی برای هیچ کدام از این دو گروه نبوده است! بخشی از عللِ این ناکارآمدی به اصلِ دانشگاه برمی گردد و نقاط ضعف ِ فراوانِ آن، که نهایتاً منجر به این می شود که دانشگاه به جایِ تربیت نیروی انقلابی و توانمند در حلّ مسائل کشور، خروجیِ ضد انقلاب و در خوشبینانه ترین حالت، بی تفاوت به انقلاب داشته باشد! شکستن این کلیشه ی نامبارک، ضرورت عمل و توجه هم در سطح دانشجویی و هم در سطح مدیریتی و تربیتی دانشگاه را ایجاب می کند.

اما صحبت ما بیشتر ناظر به خاصِّ فضای علوم انسانی است.

از صحبت های تکراری در این زمینه می گذرم و محور بحث خود را متمرکز بر روند فعلی شورای تحول علوم انسانی می سازم.

این شورا با اهداف مشخص شکل گرفت و خروجی آن اقداماتی چون حذف بعضی گرایش ها در مقطع کارشناسی و تغییر در سرفصل های برنامه ی درسی برخی از رشته های علوم انسانی بوده است.

نکته ی جالب در این خروجی، اضافه شدنِ واحدهای درسی با پسوندهای زیبای اسلامی است که در عمل نه استاد و نه منبع درخوری برای آن ها وجود ندارد! مثلاً در رشته ی روان شناسی می توان به درس آموزه های روان شناختی در قرآن و حدیث اشاره کرد.

نتیجه ی این گونه تحول های صوری، دستوری و ابلاغیه ای این بوده که معمولاً اساتید از چنین سرفصل هایی گذر کرده، دانشجوها نیز نگاه غیرهمدلانه و بدبینانه ای به اصلِ تحول در علوم انسانی پیدا کنند.

حال اضافه کنید به این موارد، سؤالاتی چون این که:* با وجود اختلاف نظر در چگونگی تحول علوم انسانی، این شورا دقیقاً کدام نگرش و رویکرد را اصل قرار داده است؟* با توجه به مخاطب عام و گسترده ی این تغییرات، چه راهکاری برای توجه به سایر نظریات و تقریرها در نظر گرفته شده است؟* چرا مشاهده می کنیم که حتی اساتیدِ معتقد به تحول در علوم انسانی نیز با این تغییرات همدل نیستند؟از جانب دیگر، در نهادها و مؤسسات متعددی که عهده دار تحول در علوم انسانی و تولید علم بومی و اسلامی هستند، شاهد جزیره ای عمل کردن و عدم ارتباط با سایر مؤسسات آموزش عالی و البته، دوری از واقعیت های جامعه هستیم.

به دلیلِ همین کاربردی نبودن، افرادِ درصحنه و نیازمند به نسخه، از خروجی های انتزاعی و آسمانی این نهادها دست کشیده و نهایتاً دست به دامان نسخه های غیربومی ولی زمینی می شوند.

نقد ما منحصر بر این موارد نیست، بلکه به حُکمِ مشت نمونه ی خروار است انتقاد اصلی خود را معطوف به کلیّتِ طریقه ی برخورد حکومتی-نهادی ، یا به عبارت دیگر دستوری - ابلاغی با امر تحول علوم انسانی می دانیم.

تحول در علوم -مخصوصاً نوع انسانیِ آن- حاصل یک جریان انسانیِ مستمر است، که اگر با تمرکز بر افرادی که قرار است سازندگان این جریان باشند همراه نباشد هیچگاه اتفاق نخواهد افتاد.

در این راستا ملاحظات فراوانی هست، از جمله این که محلِّ تمرکز در تربیت چنین افرادی باید از سنین دانشگاهی، به پیش از آن و لااقل متوسطه ی دوم جابجا شود.

ثانیاً در این آموزشِ پیش از دانشگاه، تمرکز بر ارائه ی محتوای خاص و جهت دار قرار نگیرد، بلکه پرورش قوای فکری - انتقادی اصل قرار گیرد تا از چنین افرادی بتوان انتظار قدم گذاشتن فراتر از مرزهای علمی کنونی را داشت.

ثالثاً در یک مدل کلّی اگر معتقد به این باشیم که نیروهای انسانی این جریان نیاز به 3 مقوله ی 1-بنیان های عقیدتی-فکری صحیح، 2- شناخت و تسلط بر روش های تولید دانش و 3- درگیری مستقیم با مسئله ی واقعی دارند تا به خروجی مطلوب برسند، ضعف جدی در هر سه، از شتاب علمی ما کاسته است.

به عنوان مثال بدون این که آموزش دروس معارف را ساماندهی کرده تا دانشجو اسلام ناب محمدی را از نوع آمریکایی آن بازشناسد و آن را مبنای فعالیت های فکری خود قرار دهد، واحدهای درسی تخصصی با پسوند اسلامی به او ارائه می دهیم! به اضافه، اگر انتظار از علوم انسانی حل مسائل انقلاب باشد، پیش از هر چیزی نیاز به انسان هایی است که مسئله محور رشد کرده باشند؛ آن هم مسئله ی واقعی.

اما در پژوهش های فعلی نهایتاً مشاهده می کنیم پاسخ به همان مسائلِ اخذ شده از غرب بدون تغییر خاصی در اصلِ پرسش، در منابع دینی و بومی جستجو می شود!حرف در این زمینه بسیار است و قبول می کنم که ادعاهای این متن نیز بزرگ است، اما لااقل می تواند این خروجی را داشته باشد که سازوکاری برای پایش و ارزیابی سیاست ها و اقدامات تحولی در علوم انسانی و بررسی انتقادهای وارد به نهادهای متولی آن شکل گیرد.

بی شک مشارکت نخبگان دانشجو و اساتید علوم انسانی در این ارزیابی اهمیت بسیاری دارد.

البته می پذیریم که چنین تحولی نیاز به حرکت های مردمی و خودجوش در کنار نهادهای دولتی و نیمه دولتی دارد، که البته مواردی نیز وجود دارد، از جمله مدارس خاص مردم نهاد و یا گروه های فرهنگی مکمل مدرسه که تربیت های مطلوب این متن را تا حدی برای نوجوانان ترتیب داده اند، اما به هر حال چنین حرکت های نرم و مردمی، جهت ثمرِ مضاعف نیاز به هم داستانیِ نهادهای کلان دارند، که در وضعیت کنونی ظاهراً ساختارهای موجود چنین نیستند؛ خواه نقص از ساختارها باشد و خواه از مدیریت خسته و بی انگیزه ی آن ها، در هر صورت با یک آسیب شناسی دقیق باید متولیان تحول را متحول ساخت!
کلید واژه ها: علوم انسانی - پایگاه اطلاع رسانی - دفتر مقام معظم رهبری - علوم - اطلاع رسانی - رهبر انقلاب - نخبگان - مقام معظم رهبری - رهبر - دانشگاه - حضرت آیت الله خامنه ای - چهارشنبه - آیت الله خامنه ای - رسانی - رهبری - مخاطب - اطلاع - انقلاب اسلامی - دفتر - اسلامی - کنکور سراسری - دیدار - منتشر - آرمان - رییس جمهور - رشته - علمی - آیت الله - ادبیات - فناوری

آخرین اخبار سرویس:
آغاز ساخت بیمارستان 150تختخوابی در رزن استان همدان

حوزه برای زلزله کرمانشاه چه کرد؟ (2)

پژوهش ستون علوم حوزوی است

چرا برخی کودکان ناخن می جوند؟

دادستانی عربستان: جسد خاشقجی تکه تکه شده/ حکم اعدام 5 تن در این رابطه صادر شده است

پاسخ وزارت فرهنگ به شایعه ها درباره رییس جدید سازمان سینمایی

چه عللی باعث بروز دیابت می شوند؟

مشکل بیمه کارگران هفت تپه حل شد / تجمع اعتراضی کارگران

شلیک های اخیر راکتی به سرزمین های اشغالی برگ جدیدی از پیروزی های مقا ومت است

رسانه های استکباری در خصوص کشتار مردم یمن سکوت قبرستانی اختیار کرده اند

پاسخ های ما به آل سعود چراغ خاموش اما دردناک است

پنج یا 6 نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند

اعتراض فراکسیون حقوق بشر مجلس به تردد آزادانه تروریست ها در دانمارک

مدیران در احترام و خدمت به مردم اهتمام کنند

تعیین تکلیف فوری وضعیت زمین های ساحلی واگذار شده در جویبار/ 60 درصد زمین های ساحلی جویبار رانتی واگذار شدند

غیبت پرسش برانگیز افشانی در جلسه ای که حناچی حضور داشت

شهردار سابق و سه عضو شورای شهر اروندکنار به حبس محکوم شدند

همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ آغاز شد

آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرای برجام توسط ایران را تأیید می کند

نشست مجمع نمایندگان برای بررسی مشکلات در استان کرمان

واکنش سخنگوی شورای شهر به شایعه عدم تایید حکم حناچی

توکلی: شیوع فساد در جامعه به کاهش تولید و سرمایه گذاری منجر می شود

طنز و شوخی خداپسندانه در روایات

اجتماع بزرگ یاوران امام مهدی فردا در تبریز

در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم

مشکلات پروژه محور شیراز-جهرم-لارستان- بندرعباس بررسی شد

سوء استفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

توکل به خدا، توسل به پیغمبر و تمسک به قرآن کریم سه مولفه زندگی سعادت مند

نیازها و اولویت های جامعه در هنگام وقف مدنظر قرار گیرد

امام رضا(ع) تعامل نیکو و سازنده ای در تقریب مذاهب با اهل سنت داشت

موزه ی سلفی در لس آنجلس

اطلاعات آزادی مرزبانان ایرانی را طرف پاکستانی داده است

واکنش مردم به اعدام اختاپوس ها

اعتراض فراکسیون حقوق بشر مجلس به تردد آزادانه تروریست ها در دانمارک

نوبت نسل جدید است که انقلاب را شکوفاتر کنند

موازنه قدرت به نفع فلسطینی ها تغییر کرده است/ صدها موشک جهاد اسلامی یک تهدید بزرگ برای رژیم صهیونیستی است

اطلاعات آزادی مرزبانان را طرف پاکستانی داده است

استخدام حسابدار آقا ترجیحا بومی در یک درمانگاه معتبر – هرمزگان

دشمنان ما ضعیف تر از هر زمان دیگری شده اند/ سلطه و هژمونی آمریکا در غرب آسیا به سر آمده است

معزی: تاختن به ظریف و مخالفت با FATF تلاش برای زمین زدن دولت روحانی است

برقراری انضباط اجتماعی درگرو همکاری شهرداری و پلیس است

استاندار قم: همه برای استفاده بهینه از منابع آبی تلاش کنند

مشکلات پروژه محور شیراز-جهرم-لارستان- بندرعباس بررسی شد

گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه دولت

وزیر بریگزیت بریتانیا استعفا کرد/ موج استعفا ها در کابینه

توضیحات سخنگوی سپاه درباره آزادی 5 مرزبان ربوده شده در میرجاوه

شایعات مبنی بر رد صلاحیت شهردار منتخب تهران

بازگرداندن وزیر سابق خزانه داری پاکستان

پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند / آزادی تمامی مرزبانان ایرانی زمان می برد

توضیح سردار شریف درباره آزادی مرزبانان

«فشن شو گربه ها» در پایتخت

توییتر:: واکنش تاج زاده به تحریم های آمریکا

پومسه تیمی مردان بر سکوی سوم جهان ایستاد

مردم، رسانه شورای نگهبان هستند

«جامعه ناامید» چه سرنوشتی پیدا می کند؟

نگاهی به افق معرفتی علامه طباطبایی

واقفین باید در راستای نیازهای جامعه امروز، وقف کنند

فیلم/ پیامبر اکرم(ص) و مال دنیا

برپایی مراسم عزاداری شهادت امام عسکری(ع) از سوی مراجع و علما

افتتاح نیروگاه برق خورشیدی شهید حججی

«مکتب اجتهادی آخوند خراسانی» رونمایی می شود

چرا تاریخ می خواهد روی سیاست اثر بگذارد؟

اخلاق مداری و رفتار حکیمانه با مردم؛ ضرورت کار پلیس

 اولین خبرنگار شهید مدافع حرم

واکنش ها به انتقاد آشنا به رحیم پور ازغدی درباره روحانیت

پزشکیان: توسعه ی کمّی دانشگاه ها بدون رعایت تناسب با نیاز بازار، کار درستی نیست

حوزه خواهران هرمزگان در زمینه « استاد» خودکفاست

دنیای لیبرال غربی ارزشی برای حیات انسانی قائل نیست /برخی در داخل کشور از وحشی گری های غرب حمایت می کنند

آغاز عملیات اجرایی راه آهن جیرفت - بم

مواردی که درباره حناچی عنوان می شود به دوره هابیل و قابیل برمی گردد

عکس شهادت امام حسن عسکری (ع) برای تسلیت

استخدام مسئول حضور و غیاب خانم در تهران

استخدام مدرس زبان در یک شرکت مهاجرتی معتبر در تهران

بازداشت یک مدیر آموزش و پرورش به اتهام اختلاس

جنگ قومی در داخل دانشگاه کابل + ویدیو

ازدواج جنجالی نماینده مجلس سابق در آمریکا +عکس

سازمان دیده بان شفافیت در 22 استان کشور شعبه دارد

استاندار: بخش خصوصی خراسان رضوی کمک کار دولت است

امام عسکری(ع) شیعیان را برای دوران غیبت آماده کرد

استاندار: بخش خصوصی خراسان رضوی کمک کار دولت است

روستا به روستا در پی زدودن رنگ محرومیت

اعلام آمادگی دستگاهها برای فصل سرما

خبری بد برای آن هایی که اسم اطرافیان را فراموش می کنند

ارائه ارز اربعین در شرایط دشوار، افتخار بزرگی در کارنامه بانک ملی است

نشست بررسی «سابقه تاریخی مذاکره با آمریکا» برگزار می شود

برگزاری «جشن بزرگ بیعت» در چهارمحال و بختیاری

همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی در قم

نماهنگ/ نماهنگ «قاصدک» با اجرای گروه سرود وصال

کاظمی: تقویت اعتماد مردمی موجب بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم می شود

برگزاری یادواره شهید «بواس» در چالوس

کاظمی: تقویت اعتماد مردمی موجب بهبود وضعیت اقتصادی و معیشت مردم می شود

ابوترابی فرد:دفاع مقدس، آزمونی بزرگ برای پیشبرد اسلام بود

سفر عراقچی به ایتالیا

انتقاد صریح آیت الله مصباح به شبهات مطرح شده از سوی برخی مسئولین

تصاویر/ دیدار اعضای سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت با آیت الله العظمی نوری همدانی

باید مقدمه ساز انقلاب جهانی صاحب الزمان(عج) باشید /امروز نیروهای امام زمان(عج) به یک قدمی مسجدالاقصی رسیده اند

مشکلات کشور باید ریشه ای درمان شوند/مردم از گرانی و بیکاری رنج می برند

تاسیس 22 دفتر دیده بان شفافیت و عدالت در کشور

تصاویر شما/ پویش «من و حاج آقا» -30

از روز شنبه هوا سرد می شود

صحبت یک نخبه در حضور رهبری: دانشگاه خروجی ضد انقلاب دارد/ توصیه رهبر انقلاب درباره یک نگرانی

صحبت یک نخبه در حضور رهبری: دانشگاه خروجی ضد انقلاب دارد/ توصیه رهبر انقلاب درباره یک نگرانی