مطالب مرتبط:
جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟/تقابلی که به استعفاختم شد
جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟/تقابلی که به استعفاختم شد
اختلاف جدی روحانی با آخوندی/ رییس جمهور فکری هم برای وزارت نفت کند
اختلاف جدی روحانی با آخوندی؟
اختلاف جدی روحانی با آخوندی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 16:012018-10-20اقتصادي

جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟


انتشار نامه استعفای آخوندی پس از حضور پرحاشیه امروز وی در مراسم امضای تفاهمنامه نوسازی 100 هزار واحد مسکونی بافت های فرسوده، اختلاف نظر قدیمی این عضو کابینه با رییس جمهور را علنی کرد.

- رویداد24 صبح امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و دو تن از معاونان رییس جمهور (معاون اقتصادی دولت و رییس سازمان برنامه و بودجه) تفاهمنامه نوسازی 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده با تأمین 70 هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید.

آخوندی ساعاتی پس از حضور در این مراسم، نامه استعفایش را که 48 روز قبل خطاب به رییس جمهور نگاشته شده بود، در کانال تلگرامی خود منتشر کرد تا نشان دهد حضور پرحاشیه اش در مراسم صبح، با رضایت قلبی نبوده است.

او حتی در مراسم صبح در سخنرانی بسیار کوتاه خود گفت: من امروز برای حرف زدن اینجا نیامده ام بلکه برای کف زدن آمده ام! اما از اظهارات کوتاه عباس آخوندی چنین برمی آید که این طرح چندان از سوی وی مورد اقبال نیست و وزیر راه و شهرسازی همچنان اعتقاد دارد که به جای ساخت و ساز و تخریب گسترده محله ها، مردم ساکن محلات بافت فرسوده توانمند شده و با همکاری خود آنان نوسازی خانه های فرسوده درجاسازی شود.

این در حالی است که نظر رییس جمهور بر این است که باید این طرح با سرعت بالایی انجام شده و درنتیجه هم تعداد زیادی واحد مسکونی در بافت های فرسوده نوسازی شوند و هم اشتغالزایی بالایی با اجرای آن به وجود می آید.

نخستین بارقه های اختلاف نظر روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت فرسوده در زمان معرفی کابینه دولت دوازدهم در مجلس و در سال 96 زده شد.

رییس جمهور در هنگام معرفی عباس آخوندی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم، پس از تعریف و تمجید های گسترده ای که از وی در خصوص تلاشش برای نوسازی ناوگان حمل و نقل به خصوص ناوگان هوایی در دولت یازدهم کرده بود، اظهار داشت: البته من و آقای آخوندی در خصوص نوسازی بافت های فرسوده با یکدیگر اختلاف نظر داریم.

نماینده مجلس: اختلاف نظر آخوندی و روحانی قدیمی است احمد علیرضابیگی یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس و از طراحان استیضاح وزیر راه و شهرسازی دو هفته قبل (7 مهرماه) از اختلافات گسترده روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت های فرسوده خبر داده بود.

وی با اشاره به جلسه سه شنبه هفته قبل کمیسیون عمران مجلس برای بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: آقای آخوندی به بهانه کسالت در این جلسه حضور نیافت.

وی ادامه داد: به نظر می رسد تصمیم رییس جمهور برای برکناری آقای آخوندی جدی است؛ پیش از این نیز اختلاف رییس جمهور با آقای آخوندی مشخص بود.

نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: در راستای نوسازی بافت های فرسوده، باید رییس جمهور از جانب خود به وزیر راه و شهرسازی نمایندگی می داد، اما آقای ترکان را به عنوان نماینده خود برای اجرای این پروژه منصوب کرد.

این انتصاب نشان می دهد که رییس جمهور با آقای آخوندی اختلافات زیادی دارد و ایشان را قبول ندارد.

نخستین اختلاف نظر؛ بلندمرتبه سازی در بافت فرسوده اولین نشانه بروز اختلاف میان رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی با انتشار ابلاغیه ای از سوی روحانی خطاب به شهرداری و دیگر دستگاه های ذی ربط در حوزه بافت فرسوده در اواخر مهر ماه سال گذشته و تنها چند هفته پس از آغاز به کار وزارت راه و شهرسازی دولت دوازدهم نمود علنی یافت.

رییس جمهور در این ابلاغیه که نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه آن را اعلام کرد، به شهرداری تهران مجوز داد که در بافت فرسوده پروانه احداث برج و بلندمرتبه صادر کند.

این در حالی بود که شورای عالی شهرسازی و معماری به ریاست عباس آخوندی، پیش از ابلاغ این دستور رییس جمهور، هر گونه بلندمرتبه سازی در تهران را ممنوع کرده بود.

نوبخت در توضیح مجوز صادرشده برای شهرداری، با بیان این که پس از ساخت بلندمرتبه در بافت فرسوده، نیمی از واحد ها را سازنده و نیمی دیگر از واحد ها را به ساکنان می دهند، گفت: با این کار شهر نوسازی می شود و رییس جمهوری روی این مسئله تاکید دارد.

بلافاصله پس از ابلاغ این دستورالعمل، هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در آبان ماه همان سال در حاشیه نمایشگاه مطبوعات گفت: آنچه مد نظر آقای روحانی بوده این نیست که انبوه سازان و برج سازان می توانند به بافت های فرسوده هجوم ببرند! انتصاب ترکان؛ دومین اختلاف روحانی و آخوندی یکی دیگر از نشانه های اختلافات رییس و عضو کابینه دوازدهم در 4 دی 96 و تنها سه ماه پس از آغاز به کار دولت دوازدهم نمایان شد.

روحانی در حکمی اکبر ترکان، رییس سابق طارمان نظام مهندسی ساختمان کشور را به سمت مشاور خود در امور هماهنگی نوسازی بافت فرسوده منصوب کرد.

این انتصاب در حالی بود که این وظیفه بر عهده وزارت راه و شهرسازی بود و اگر قرار بود فردی به رییس جمهور در خصوص پیشرفت نوسازی بافت های فرسوده مشاوره بدهد، شخص وزیر راه و شهرسازی بود نه ترکان.

گفتنی است ترکان در زمان ریاستش بر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز اختلاف نظر هایی با آخوندی در نحوه صدور بخشنامه های نظام مهندسی داشت.

ترکان در هفته نخست مهر ماه امسال نیز که انتخابات دوره هشتم هیئت مدیره های سازمان های استانی نظام مهندسی ساختمان در جریان بود، با انتقاد از ابلاغیه ها و ابطال پروانه اشتغال به حرفه مهندسی رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان گفت: آخوندی فکر می کند همه چیز بلد است.

وی در اردیبهشت امسال نیز در مصاحبه با روزنامه شرق، وزیر راه و شهرسازی را لجباز نامیده بود.

شکست نظرات آخوندی در نوسازی محله سیروس تهران محله سیروس تهران که در دولت دهم از سوی وزارت مسکن و شهرسازی وقت با هدف تخریب و نوسازی گسترده خریداری شده بود، به دولت های یازدهم و دوازدهم به ارث رسید و قرار بود نماد پیاده سازی نظرات آخوندی در زمینه نوسازی بافت فرسوده باشد.

آخوندی معتقد است نوسازی بافت های فرسوده باید به صورت یک فرآیند اجتماعی و با مشارکت گسترده ساکنان محله و بدون تخریب محله و بافت قدیمی انجام شود.

نه اینکه ناگهان دولت به صورت مستقیم دخالت کرده و کل محله را تخلیه و پس از نوسازی واحد های مسکونی، خواستار بازگشت ساکنان محل شود.

چراکه در این صورت دیگر نه از ساکنان قبلی آن خبری هست و نه از هویت محله.

از نظر آخوندی، این طرح پیشتر در تهران (نوسازی محله نواب) آزموده و پاسخ معکوس دریافت کرده بود.

مهمترین دلیل شکست طرح نوسازی محله نواب در دهه 70 در تهران از نظر آخوندی (زمانی که وی وزیر مسکن دولت سازندگی و کرباسچی شهرداری تهران بود) ایجاد فاصله عمیق میان دو بخش غربی و شرقی بزرگراه نواب است.

طرحی که به دعوای گسترده میان شهردار وقت پایتخت و وزیر راه و شهرسازی فعلی منجر شد و این اختلاف همچنان ادامه دارد.

با این حال کلنگ نوسازی محله سیروس تهران که آبان ماه سال گذشته در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، اکبر ترکان و مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن بر زمین زده شد و قرار شد شرکت انبوه ساز وابسته به این بانک دولتی، کار ساخت و ساز آن را انجام دهد، هنوز در مرحله کلنگ زنی باقی مانده و هیچ پیشرفتی نکرده است.

به نظر می رسد طرح نوسازی محله سیروس نیز شکست خورده تلقی شود، چون قرار بود خانه ها با تراکم پایین و حداکثر 4 طبقه و به صورت شبه ویلایی احداث شود، اما تا کنون به دلیل عدم استقبال مردم از این طرح و تأمین نشدن منابع مالی آن، اجرای آن متوقف مانده است.

ماجرای عکسی که اردوغان به روحانی نشان داد، چه بود؟ به نظر می رسد سرمنشأ اختلافات آخوندی و روحانی در زمینه بازسازی بافت فرسوده به درک و فهم این دو از نوسازی برمی گردد؛ روحانی معتقد به جهاد تخریب و ساخت و ساز جدید است و آخوندی می گوید محور بازسازی بافت های نابسامان، باید ساکنان محلات آسیب دیده باشند؛ به این معنی که ساکنان بافت های فرسوده خود باید سرمایه گذاری کنند، خود با یکدیگر ریزدانه ها را تجمیع کنند و خود آن ها مجددا به محله سابقشان که حالا دیگر نونوار شده برگردند.

در سوی مقابل، روحانی اندیشه دیگری دارد؛ گفته می شود در یکی از سفر ها به ترکیه، اردوغان عکسی از بافت فرسوده استانبول به رییس جمهور کشورمان نشان داد؛ عکسی که نشان می داد زمانی که رجب طیب اردوغان شهردار استانبول بود، بافت فرسوده و مرکزی این شهر را در یک حرکت جهادی تخریب کرد و چند برج و مجتمع مسکونی بلندمرتبه در آن ساخت.

گفته می شود روحانی از آن زمان شیفته این تفکر شد و تلاش دارد که بافت های فرسوده شهری به خصوص در پایتخت با این الگو بازسازی شود.

اگرچه بخش اعظم کارشناسان و متخصصان حوزه شهرسازی و احیای بافت های فرسوده معتقدند اقدام جهادیِ تخریب و نوسازی، نتیجه ای جز فرسوده سازی مجدد در بافت های فرسوده ندارد و بلندمرتبه سازی نیز نتیجه اش هجوم بساز و بفروش ها به محله های میانی شهر نخواهد بود، اما از سوی مقابل بسیاری نیز بر این عقیده اند که اجرای تفکر آخوندی مبنی بر توانمندسازی ساکنان بافت ها و تشویق آن ها به ماندن در بافت و تلاش برای نوسازی آن از طریق سرمایه و نیروی انسانی ساکنان همان بافت ها، حداقل یک دهه زمان لازم دارد!
کلید واژه ها: آخوندی - وزیر راه و شهرسازی - رییس جمهور - نوسازی - فرسوده - شهرسازی - عباس آخوندی - وزیر راه - بافت - سازمان برنامه - روحانی - نامه - بافت فرسوده - وزیر - مراسم - تفاهمنامه - دولت - مجلس - امروز - استیضاح - وزیر پیشنهادی - برنامه - کابینه - ناوگان - کابینه دولت - دولت یازدهم - قدیمی - بودجه - ساخت و ساز - حمل و نقل

آخرین اخبار سرویس:
تحویل بنزین تنها با کارت سوخت + جزییات

جزییات جلسه دیروز وزارت صمت درباره نرخ خودرو

برداشت مرکبات در باغ های مازندران + تصاویر

قیمت خودرو 5 درصد کمتر از حاشیه بازار شود

بانک های پیشوا موظف به همکاری در توسعه مشاغل خانگی شدند

مناطق آزاد اقتصادی در ایران؛از رویا تا واقعیت

امروز زمان اجرای سهمیه بندی بنزین مشخص می شود؟

خانواده هایی که مشمول بسته حمایتی نشده اند به سایت سازمان بهزیستی مراجعه کنند

ترکان: بانک ها به دنبال ارزیابی غیر واقعی دارایی هایشان هستند

قیمت طلا و قیمت سکه و قیمت دلار امروز 97/08/28 تا ساعت 12:30

قیمت دلار امروز چند؟

دلار در دومین جنگ روانی و رسانه ای چه خواهد شد؟ 15 هزار تومان یا 9 هزار تومان؟

افزایش قیمت خودروهای داخلی در انتظار تایید روحانی

قیمت خودرو در انتظار رأی روحانی !

قیمت دلار، یورو، لیر، درهم، دینار و افغانی امروز دوشنبه 28 آبان

عکس| بازار تجریش ساعت 9 شب

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 28 آبان

دلار در بازار امروز دلارفروشان چند بود !؟

استخدام کارمندفروش

استخدام کارمند فروش

سکه طرح جدید امروز دوشنبه 28 آبان، 4 میلیون و 250 هزار تومان شد

تحویل بنزین فقط با کارت سوخت/ مالکان خودرو و موتور سیکلت کارت سوخت خود را دریافت کنند

هشدار بهمن موتور مشتریان بسترن و هاوال آبان 1397

فولکس واگن آینده را ترسیم می کند

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز دوشنبه 28 آبان

نگاهی به مرسدس بنز SL کلاس، 65 سال در اوج

تسلا مدل 3 به دست چینی ها رسید

تولید محصولات کشاورزی ایران با همکاری اروپا 2 برابر می شود

سمند سر از جمهوری آذربایجان درآورد

نگاهی به رزومه کاری کرباسیان/ مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت چه سوابقی دارد؟

جی ام سی S350، مهمان جدید بازار ایران

توزیع بیش از 12 هزار حلقه لاستیک با نرخ دولتی به تاکسیرانان تهرانی

افزایش10درصدی مستمری صندوق اجتماعی روستاییان پرداخت شد

قیمت طلا 28 آبان ماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

فرصت کشت کلزا تا 15 آذر+مصاحبه

تامین 814 تن خوراک دام و طیور کهگیلویه و بویراحمد

200 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام 110 فضای نیمه کاره در استان نیاز است

امکان پیش بینی فعالیت آتشفشان دماوند با ابزارهای موجود در کشور

باغداران از نبود سردخانه و صنایع تبدیلی رنج می برند

گُل می فروشد برای سیم

تولید 20 درصد محصولات فولادی طولی کشور در آذربایجان شرقی

قیمت نفت افزایش یافت

افزایش10درصدی مستمری صندوق اجتماعی روستاییان پرداخت شد

اولویت بخشداری سراجوی مراغه اتمام طرح های نیمه تمام است

بیمارستان 220 تختخوابی امام خمینی (ره) خوی افتتاح شد

ویلای غیرمجاز در رودبارقصران تخریب شد

تولید محصولات کشاورزی ایران با همکاری اروپا 2 برابر می شود

توزیع بسته های حمایتی دولت آغاز شده/ سه دهک مشمول دریافت می شوند

کافه کارآفرینی در لرستان راه اندازی می شود

700 برنامه فرهنگی در هفته بسیج استان مرکزی پیش بینی شد

تولیدات عشایر به دست مصرف کننده برسد

رویکرد دولت استفاده از اقوام و مذاهب در مناصب مختلف است

کشف کلاهبرداری 30 میلیارد ریالی در قم

4 میلیون و 22 هزار تن کالا در زنجان جابجا شد

جهش شهرداری همدان برای زنده کردن شهر

هیچ تحریمی نمی تواند فعالیت بخش معدن را متوقف کند

تقویت 1.30 درصدی شاخص بورس پس از سقوط 9653 واحدی در سه روز اخیر

سمرقند و بخارا در کانون جذب توریسم و سرمایه خارجی

وزیر رفاه: توزیع سبد حمایتی دولت برای کارمندان از هفته آینده

ترمز دلار کشیده شد

قیمت نفت دست این سه مرد است

بانک تجارت به 4600 زوج گلستانی تسهیلات قرض الحسنه اعطا کرد

ترمز قیمت ها در بازار خودرو

آغاز جشنواره پرداخت های الکترونیکی بانک کشاورزی

مدیر جدید امور فناوری اطلاعات بانک صادرات ایران منصوب شد

یک و نیم درصد مطالبات بانک قرض الحسنه رسالت غیرجاری است

افزایش یک درصدی قیمت نفت با امید بازار به کاهش تولید اوپکی ها

توصیه به سهام داران؛ برای فروش سهام دست نگه دارید!

روحانی: قیمت ارز شمشیر دو لبه است

تصمیمی درباره قیمت خودرو گرفته نشده است

تصمیمی درباره قیمت خودرو گرفته نشده است

افزایش14درصدی تسهیلات بانکی به بخش اقتصاد

پرداخت بسته حمایتی حقوق بگیران دولت ظرف روزهای آینده

ثبت نام برای صدور کارت سوخت جدید انجام می شود

اختصاص بیش از 50 درصد به بخش مسکن/ حمایت بانک سپه از بازسازی و نوسازی 19 هزار مسکن شهری و روستایی در کرمانشاه

اجازه نمی دهیم مردم دچار مشکل شوند

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/26

قیمت دلار امروز چند؟

هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات

عرضه یورو در صرافی های بانکی متوقف شد/نرخ دلار 12650 تومان

بعضی به اسم ایجاد اشتغال هزاران میلیارد وام گرفتند و همیشه هم ناراضی هستند/ما به FATF داخلی نیاز داریم تا بر اثر عدم شفاف سازی فاجعه به بار نیاید

دریافت مالیات از درآمد تسعیر ارز صادرات غیرقانونی اعلام شد

کلنگ زنی مجتمع پتروشیمی برای تولید 6 میلیون تن محصول در قشم

اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درباره خودروهای فاقدکارت سوخت

استخدام موتور سوار بدون موتور جهت کار در پیک موتوری در تهران

66 درصد جمعیت مشهد مقدس بیننده شبکه خراسان رضوی

استخدام تحصیلدار با موتور و ظاهری آراسته در تهران

استخدام کارگر ساده جهت همکاری در فست فود در تهران

رسیدگی به مشکلات هفته تپه در استانداری اهواز/تیم وزارت کار در حال بررسی اوضاع هستند

استخدام خدمتکار منزل خانم مسلط به آشپزی و نظافت در تهران

رونمایی از پنج ایستگاه مکانیزه دوچرخه تا پایان سال

استخدام مدیر مالی،کارشناس تحقیق و توسعه در قم

استخدام سرپرست انبار،مدیر فروش و بازاریابی در قم

استخدام مدیر اداری و منابع انسانی،مدیر مهندسی صنایع در قم

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در قم

قیمت سکه 28 آبان 97 اعلام شد

جزییات شبکه انتقال مالی ایران-اروپا/احتمال انتخاب فرانسه به عنوان مقر

طرح نمایندگان برای تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی

خط اعتباری 1800 میلیاردی صندوق توسعه ملی برای شرکتهای دانش بنیان

77 درصد تقاضای مسکن برای سکونت نیست

جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟

جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟