مطالب مرتبط:
جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟/تقابلی که به استعفاختم شد
جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟/تقابلی که به استعفاختم شد
اختلاف جدی روحانی با آخوندی/ رییس جمهور فکری هم برای وزارت نفت کند
اختلاف جدی روحانی با آخوندی؟
اختلاف جدی روحانی با آخوندی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 16:012018-10-20اقتصادي

جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟


انتشار نامه استعفای آخوندی پس از حضور پرحاشیه امروز وی در مراسم امضای تفاهمنامه نوسازی 100 هزار واحد مسکونی بافت های فرسوده، اختلاف نظر قدیمی این عضو کابینه با رییس جمهور را علنی کرد.

- رویداد24 صبح امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و دو تن از معاونان رییس جمهور (معاون اقتصادی دولت و رییس سازمان برنامه و بودجه) تفاهمنامه نوسازی 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده با تأمین 70 هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید.

آخوندی ساعاتی پس از حضور در این مراسم، نامه استعفایش را که 48 روز قبل خطاب به رییس جمهور نگاشته شده بود، در کانال تلگرامی خود منتشر کرد تا نشان دهد حضور پرحاشیه اش در مراسم صبح، با رضایت قلبی نبوده است.

او حتی در مراسم صبح در سخنرانی بسیار کوتاه خود گفت: من امروز برای حرف زدن اینجا نیامده ام بلکه برای کف زدن آمده ام! اما از اظهارات کوتاه عباس آخوندی چنین برمی آید که این طرح چندان از سوی وی مورد اقبال نیست و وزیر راه و شهرسازی همچنان اعتقاد دارد که به جای ساخت و ساز و تخریب گسترده محله ها، مردم ساکن محلات بافت فرسوده توانمند شده و با همکاری خود آنان نوسازی خانه های فرسوده درجاسازی شود.

این در حالی است که نظر رییس جمهور بر این است که باید این طرح با سرعت بالایی انجام شده و درنتیجه هم تعداد زیادی واحد مسکونی در بافت های فرسوده نوسازی شوند و هم اشتغالزایی بالایی با اجرای آن به وجود می آید.

نخستین بارقه های اختلاف نظر روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت فرسوده در زمان معرفی کابینه دولت دوازدهم در مجلس و در سال 96 زده شد.

رییس جمهور در هنگام معرفی عباس آخوندی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم، پس از تعریف و تمجید های گسترده ای که از وی در خصوص تلاشش برای نوسازی ناوگان حمل و نقل به خصوص ناوگان هوایی در دولت یازدهم کرده بود، اظهار داشت: البته من و آقای آخوندی در خصوص نوسازی بافت های فرسوده با یکدیگر اختلاف نظر داریم.

نماینده مجلس: اختلاف نظر آخوندی و روحانی قدیمی است احمد علیرضابیگی یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس و از طراحان استیضاح وزیر راه و شهرسازی دو هفته قبل (7 مهرماه) از اختلافات گسترده روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت های فرسوده خبر داده بود.

وی با اشاره به جلسه سه شنبه هفته قبل کمیسیون عمران مجلس برای بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: آقای آخوندی به بهانه کسالت در این جلسه حضور نیافت.

وی ادامه داد: به نظر می رسد تصمیم رییس جمهور برای برکناری آقای آخوندی جدی است؛ پیش از این نیز اختلاف رییس جمهور با آقای آخوندی مشخص بود.

نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: در راستای نوسازی بافت های فرسوده، باید رییس جمهور از جانب خود به وزیر راه و شهرسازی نمایندگی می داد، اما آقای ترکان را به عنوان نماینده خود برای اجرای این پروژه منصوب کرد.

این انتصاب نشان می دهد که رییس جمهور با آقای آخوندی اختلافات زیادی دارد و ایشان را قبول ندارد.

نخستین اختلاف نظر؛ بلندمرتبه سازی در بافت فرسوده اولین نشانه بروز اختلاف میان رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی با انتشار ابلاغیه ای از سوی روحانی خطاب به شهرداری و دیگر دستگاه های ذی ربط در حوزه بافت فرسوده در اواخر مهر ماه سال گذشته و تنها چند هفته پس از آغاز به کار وزارت راه و شهرسازی دولت دوازدهم نمود علنی یافت.

رییس جمهور در این ابلاغیه که نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه آن را اعلام کرد، به شهرداری تهران مجوز داد که در بافت فرسوده پروانه احداث برج و بلندمرتبه صادر کند.

این در حالی بود که شورای عالی شهرسازی و معماری به ریاست عباس آخوندی، پیش از ابلاغ این دستور رییس جمهور، هر گونه بلندمرتبه سازی در تهران را ممنوع کرده بود.

نوبخت در توضیح مجوز صادرشده برای شهرداری، با بیان این که پس از ساخت بلندمرتبه در بافت فرسوده، نیمی از واحد ها را سازنده و نیمی دیگر از واحد ها را به ساکنان می دهند، گفت: با این کار شهر نوسازی می شود و رییس جمهوری روی این مسئله تاکید دارد.

بلافاصله پس از ابلاغ این دستورالعمل، هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در آبان ماه همان سال در حاشیه نمایشگاه مطبوعات گفت: آنچه مد نظر آقای روحانی بوده این نیست که انبوه سازان و برج سازان می توانند به بافت های فرسوده هجوم ببرند! انتصاب ترکان؛ دومین اختلاف روحانی و آخوندی یکی دیگر از نشانه های اختلافات رییس و عضو کابینه دوازدهم در 4 دی 96 و تنها سه ماه پس از آغاز به کار دولت دوازدهم نمایان شد.

روحانی در حکمی اکبر ترکان، رییس سابق طارمان نظام مهندسی ساختمان کشور را به سمت مشاور خود در امور هماهنگی نوسازی بافت فرسوده منصوب کرد.

این انتصاب در حالی بود که این وظیفه بر عهده وزارت راه و شهرسازی بود و اگر قرار بود فردی به رییس جمهور در خصوص پیشرفت نوسازی بافت های فرسوده مشاوره بدهد، شخص وزیر راه و شهرسازی بود نه ترکان.

گفتنی است ترکان در زمان ریاستش بر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز اختلاف نظر هایی با آخوندی در نحوه صدور بخشنامه های نظام مهندسی داشت.

ترکان در هفته نخست مهر ماه امسال نیز که انتخابات دوره هشتم هیئت مدیره های سازمان های استانی نظام مهندسی ساختمان در جریان بود، با انتقاد از ابلاغیه ها و ابطال پروانه اشتغال به حرفه مهندسی رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان گفت: آخوندی فکر می کند همه چیز بلد است.

وی در اردیبهشت امسال نیز در مصاحبه با روزنامه شرق، وزیر راه و شهرسازی را لجباز نامیده بود.

شکست نظرات آخوندی در نوسازی محله سیروس تهران محله سیروس تهران که در دولت دهم از سوی وزارت مسکن و شهرسازی وقت با هدف تخریب و نوسازی گسترده خریداری شده بود، به دولت های یازدهم و دوازدهم به ارث رسید و قرار بود نماد پیاده سازی نظرات آخوندی در زمینه نوسازی بافت فرسوده باشد.

آخوندی معتقد است نوسازی بافت های فرسوده باید به صورت یک فرآیند اجتماعی و با مشارکت گسترده ساکنان محله و بدون تخریب محله و بافت قدیمی انجام شود.

نه اینکه ناگهان دولت به صورت مستقیم دخالت کرده و کل محله را تخلیه و پس از نوسازی واحد های مسکونی، خواستار بازگشت ساکنان محل شود.

چراکه در این صورت دیگر نه از ساکنان قبلی آن خبری هست و نه از هویت محله.

از نظر آخوندی، این طرح پیشتر در تهران (نوسازی محله نواب) آزموده و پاسخ معکوس دریافت کرده بود.

مهمترین دلیل شکست طرح نوسازی محله نواب در دهه 70 در تهران از نظر آخوندی (زمانی که وی وزیر مسکن دولت سازندگی و کرباسچی شهرداری تهران بود) ایجاد فاصله عمیق میان دو بخش غربی و شرقی بزرگراه نواب است.

طرحی که به دعوای گسترده میان شهردار وقت پایتخت و وزیر راه و شهرسازی فعلی منجر شد و این اختلاف همچنان ادامه دارد.

با این حال کلنگ نوسازی محله سیروس تهران که آبان ماه سال گذشته در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، اکبر ترکان و مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن بر زمین زده شد و قرار شد شرکت انبوه ساز وابسته به این بانک دولتی، کار ساخت و ساز آن را انجام دهد، هنوز در مرحله کلنگ زنی باقی مانده و هیچ پیشرفتی نکرده است.

به نظر می رسد طرح نوسازی محله سیروس نیز شکست خورده تلقی شود، چون قرار بود خانه ها با تراکم پایین و حداکثر 4 طبقه و به صورت شبه ویلایی احداث شود، اما تا کنون به دلیل عدم استقبال مردم از این طرح و تأمین نشدن منابع مالی آن، اجرای آن متوقف مانده است.

ماجرای عکسی که اردوغان به روحانی نشان داد، چه بود؟ به نظر می رسد سرمنشأ اختلافات آخوندی و روحانی در زمینه بازسازی بافت فرسوده به درک و فهم این دو از نوسازی برمی گردد؛ روحانی معتقد به جهاد تخریب و ساخت و ساز جدید است و آخوندی می گوید محور بازسازی بافت های نابسامان، باید ساکنان محلات آسیب دیده باشند؛ به این معنی که ساکنان بافت های فرسوده خود باید سرمایه گذاری کنند، خود با یکدیگر ریزدانه ها را تجمیع کنند و خود آن ها مجددا به محله سابقشان که حالا دیگر نونوار شده برگردند.

در سوی مقابل، روحانی اندیشه دیگری دارد؛ گفته می شود در یکی از سفر ها به ترکیه، اردوغان عکسی از بافت فرسوده استانبول به رییس جمهور کشورمان نشان داد؛ عکسی که نشان می داد زمانی که رجب طیب اردوغان شهردار استانبول بود، بافت فرسوده و مرکزی این شهر را در یک حرکت جهادی تخریب کرد و چند برج و مجتمع مسکونی بلندمرتبه در آن ساخت.

گفته می شود روحانی از آن زمان شیفته این تفکر شد و تلاش دارد که بافت های فرسوده شهری به خصوص در پایتخت با این الگو بازسازی شود.

اگرچه بخش اعظم کارشناسان و متخصصان حوزه شهرسازی و احیای بافت های فرسوده معتقدند اقدام جهادیِ تخریب و نوسازی، نتیجه ای جز فرسوده سازی مجدد در بافت های فرسوده ندارد و بلندمرتبه سازی نیز نتیجه اش هجوم بساز و بفروش ها به محله های میانی شهر نخواهد بود، اما از سوی مقابل بسیاری نیز بر این عقیده اند که اجرای تفکر آخوندی مبنی بر توانمندسازی ساکنان بافت ها و تشویق آن ها به ماندن در بافت و تلاش برای نوسازی آن از طریق سرمایه و نیروی انسانی ساکنان همان بافت ها، حداقل یک دهه زمان لازم دارد!
کلید واژه ها: آخوندی - وزیر راه و شهرسازی - رییس جمهور - نوسازی - فرسوده - شهرسازی - عباس آخوندی - وزیر راه - بافت - سازمان برنامه - روحانی - نامه - بافت فرسوده - وزیر - مراسم - تفاهمنامه - دولت - مجلس - امروز - استیضاح - وزیر پیشنهادی - برنامه - کابینه - ناوگان - کابینه دولت - دولت یازدهم - قدیمی - بودجه - ساخت و ساز - حمل و نقل

آخرین اخبار سرویس:
دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران: تشکیل کمیته های نظارت بر بازار از هفته آینده در کشور/ قانون مبارزه با سرقت نیاز به اصلاح دارد

857 پروژه محرومیت زدایی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد

رمز کارت یک بار مصرف سد راه دستبرد به حساب های بانکی است

گازرسانی به روستاهای فارس، دستاورد 40 سالگی انقلاب

ارزآوری 500 میلیون دلاری قیر برای کشور

پروانه کسب با 30 درصد تخفیف در سروآباد صادر می شود

شهروند کویتی در حرم بی بی حکیمه (س) سقاخانه می سازد

هنرمندان برای دریافت جوایز بین المللی دچار مشکل شده اند

امشب منتظر پیامک واریز باشید

نیاز های ارزی را با قدرت تأمین می کنیم

امشب؛ واریز یارانه نقدی دی ماه

بهره گیری 85 درصد از صنایع کاشی از سیستم برگشت پساب

100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال جاری وصول شد + جدول

پیش بینی افزایش دبی دز / لزوم جابه جایی عشایر دزفول از مناطق حادثه خیز

صیادی بی مجوز 3000 قایق در عمان

قیمت بلیت دیدار امشب ایران- عراق به 900 هزار تومان رسید/ جولان دلالان در بازار سیاه

پراید، 6هزار دلار!

قیمت قطعه سازان باید بین 80 تا 140 درصد تعدیل شود/ مطالبات از سوی خودروسازان پرداخت نشده است

قیمت انواع چری در بازار + جدول

مناقشه بر سر خودروهای وارداتی/ ضرر هفت هزار میلیارد تومانی مال کیست؟

بازار ارز مستعد ریزش تازه است؟

استخدام تاکسی سرویس دیدار

بانک مرکزی چین 83 میلیارد دلار به بازار تزریق کرد

اُفت ارزش 24 ارز در بازار بین بانکی+ جدول

خیانت کاران وسیاست گذاران ارزی

استخدام جوشکار درب و پنجره ساز پروفیل آهنی در محمدشهر

استخدام گروه مشاور املاک خوشبین

عکس | نظر شما در مورد این اقدام چینی ها چیست؟

استخدام فروشنده آقا در یک شرکت معتبر در پاساژ فردوسی

استخدام فروشنده خانم و آقا جهت فروشگاه پوشاک در البرز

واکنش منفی بورس های آسیا به رای مجلس انگلیس

استخدام میاندوز کار و زیگزال دوز ماهر جهت تریکو مردانه در تهران

استخدام اپراتور cnc در شهرک صنعتی محمودآبادِ اصفهان

سهم سایپا از فروش هر پراید 2000 دلار است

آخرین اخبار از واریز مابقی سود سهام عدالت روستاییان

استخدام پیراهن دوز و شلوار دوز ماهر در محدوده فردیس

گران ترین و ارزان ترین خانه ها در تهران

استخدام تعدادی حسابدار جهت یک شرکت در خراسان رضوی

مناطق آزاد پایگاهی برای توسعه شتابدهنده های صادراتی

سن استخدام افزایش می یابد؟

مجبوریم نسخه بیماران را آزاد محاسبه کنیم

خبر خوش برای تولیدکننده ها

همتی: حواله‏‎های ارزی گسترش یافت/ بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می‎کند

آذربایجان غربی سومین استان برتر کشور در جذب سرمایه گذاری خارجی معرفی شد

تعداد روزهای برفی مشهد در حال کاهش است

گازرسانی به روستاهای فارس، دستاورد 40 سالگی انقلاب

گذر از کم آبی با کشت گلخانه ای

آذربایجان غربی می تواند در شکوفایی اقتصاد کلان کشور تاثیرگذار باشد

رمز کارت یک بار مصرف سد راه دستبرد به حساب های بانکی است

هنرمندان برای دریافت جوایز بین المللی دچار مشکل شده اند

بندر راهبردی چابهار مسیر جدید صادرات قیر ایران می شود

شهروند کویتی در حرم بی بی حکیمه (س) سقاخانه می سازد

پروانه کسب با 30 درصد تخفیف در سروآباد صادر می شود

نرخ یورو و پوند کاهش یافت

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

پرداخت 240 میلیارد ریال تسهیلات برای احیای بافت های فرسوده اردبیل

اجرای روکش آسفالت یک محور شیروان بخاطر کمبود اعتبار کند است

این گروه از امروز سود سهام عدالت می گیرند

قیمت انواع خودرو جک کارکرده در بازار + جدول

استخدام اپراتور پرسکار و جوشکار در اصفهان

استخدام تعدادی ویزیتور خانم جهت فروش لوازم خانگی در اصفهان

استخدام تعدادی راننده پایه یک جهت همکاری در اهواز

استخدام تعدادی بازاریاب با سابقه کار در اهواز

نصب 420 ایستگاه سامانه پایش فشار شبکه آب در شبکه های آبرسانی در اصفهان

خاطره ماندگار قدیمی های ندوشن با شرکت تعاونی

شهرکی سرشار از شر

استخدام طراح 3dmax خانم جهت همکاری در مشهد

استخدام آشپز حرفه ای جهت پخش آش در اصفهان

استخدام مهندس نساجی آقا جهت کار در گروه صنعتی معتبر - اصفهان

جزییات مذاکرات بیمه مرکزی با صندوق با وزارت رفاه

استخدام چرخکار خانم و آقا مانتودوز در کرج

استخدام تعدادی خیاط ماهر جهت کار در مبلمان در شهر مشهد

استخدام کارگر فنی جهت شرکت بین المللی آنیل پک در اصفهان

استخدام اپراتور cnc آشنا به کنترل زیمنس 802C در اصفهان

استخدام چرخکار بیرون بر مانتو دوز جهت همکاری در مشهد

استخدام تعدادی تراکت پخش کن آقا آشنا به مناطق و فعال - کرج

سن استخدام افزایش می یابد؟

استخدام کارگر جهت شرکت بین المللی آنیل پک در اصفهان

واریز مابقی سود سهام عدالت روستاییان از امروز

استخدام سرپرست فروش جهت صنایع غذایی افخم - اصفهان

استخدام تراکت پخش کن ماهر آقا جهت قالیشویی در کرج

استخدام تعدادی چرخکار تریکو دوز جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام نیرو جهت همکاری در شرکت بین المللی آنیل پک در اصفهان

استخدام باطریساز ماهر جهت همکاری در محدوده گلشهر - کرج

استخدام نیرو جهت کار در شرکت بین المللی آنیل پک در اصفهان

استخدام مکانیک نیمه ماهر ساکن فردیس و حومه

استخدام سرویس کار آسانسور با حقوق ثابت در کرج

اطلاعیه داتیس خودرو در خصوص تحویل خودروهای ثبت نامی به مشتریان

توزیع لوازم کاهنده مصرف آب برای تهرانی ها

عربستان: رکود اقتصاد مایه نگرانی نفت نیست

⬅️ چهارشنبه #اکسل #پیشرفته در #مدیریت 🎓اقای #مهدوی 21 🕰 22:30

پول 117هزار میلیاردی کارگران در جیب دولت!

تامین«جهیزیه» قانونا بر عهده زن است؟

جریان شناسی بازار ارز

چرا اتاق بازرگانی به بازی گرفته نمی شود؟

قیمت جهانی نفت امروز 1397/10/26

متاسفانه ضریب نفوذ بیمه های زندگی یک دهم بیمه های غیر زندگی است

آقای آذری جهرمی هوا کردن ماهواره ژست است نه خبر خوب

اصلاح معافیت های مالیاتی به دولت می رود/بسته به امسال نمی رسد

از سرمایه گذاران بخش خصوصی در تایباد حمایت می کنیم

جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟

جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟