مطالب مرتبط:
غارت هنگفت سرمایه تامین اجتماعی از دولت احمدی نژاد آغاز شد
دولت الکترونیک در شعبه 2 تامین اجتماعی بوشهر آغاز شد
تامین اجتماعی در تنگناهای اقتصادی همسو با دولت پشتیبان نیروهای مولد کشور است
افزایش وام مسکن تا 300 میلیون صحت ندارد / دولت نتوانست منابع مالی مسکن اجتماعی را تامین کند/ تا تصویب پیشنهادات درباره افزایش سقف وام، جزییات را منتشر نمی کنیم
دولت سازمان تامین اجتماعی را آچار فرانسه می داند/ ضرورت استقلال و کاهش نفوذ دولتی در تامین اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 14:322018-10-20اقتصادي

بی پولی تامین اجتماعی؛ بدقولی دولت


سازمان تامین اجتماعی که قرار بود بزرگ ترین بنگاه رفاه اجتماعی باشد، به یکی از بزرگ ترین طلبکاران از دولت تبدیل شده است، بدهی دولت به این سازمان به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، - به 140 هزار میلیارد تومان رسیده در حالی که بر اساس احکام صریح در قانون تأمین اجتماعی مصوب سال 1354، قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب سال 1383 و قوانین برنامه توسعه چهارم، پنجم و ششم، دولت ها موظف به بازپرداخت بدهی های سنواتی خود به این سازمان و جلوگیری از انباشت آنها بوده اند اما نه تنها دولت های گذشته معوقات سنواتی خود را نپرداخته اند بلکه در لوایح بودجه هم برای پرداخت حق بیمه ها ردیف و اعتبار متناسب تعبیه نکرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از تعادل ، چنین وضعیتی در حالی است که تامین اجتماعی در آستانه بحران ورشکستگی، با زمزمه هایی مواجه شده که از اواخر سال 1396 شروع شد و حالا بار دیگر قوت گرفته است، زمزمه هایی که حکایت از آن دارد که سازمان تأمین اجتماعی فقط اصل طلب خود از دولت را مطالبه و دریافت کرده و از سود بدهی های خود چشم پوشی کند.

چشم پوشی از سود برای تامین اجتماعی ها خوش نیامدموضوع بدهکاری دولت به تامین اجتماعی معضلی چندین و چند ساله است که پیامدهای بسیاری را به دنبال خود داشته و برای حل آن تاکنون راه حل های بسیاری از سوی مسوولان مطرح شده که یکی از آنها مربوط به دی ماه سال گذشته است که برای نخستین بار موضوع چشم پوشی تامین اجتماعی از سود حاصل از طلب این سازمان از دولت مطرح شده و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سازمان تأمین اجتماعی توصیه کردند که فقط اصل طلب خود از دولت را مطالبه و دریافت کند.

بعد از آن اوایل فروردین ماه امسال باز هم این موضوع از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درخصوص تعیین راه حل برای پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی درلایحه بودجه 97، اعلام کرد: دولت 60 هزارمیلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است، اما با احتساب جرایم و دیرکردها بدهی به میزان 120 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می کند؛ درحال حاضر دریافت اصل بدهی ها از جرایم و دیرکردها از اهمیت بیشتری برخوردار است و تامین اجتماعی در گام اول بهتر است اصل طلب خود از دولت را دریافت کند.

و حالا بار دیگر زمزمه های تازه ای درباره این موضوع شنیده می شود اما مسوولان سازمان تامین اجتماعی معتقدند دریافت سود حق قانونی این سازمان است که دولت باید به آن عمل کند.

اکبر شوکت عضو هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی، روز گذشته درباره این موضوع بیان کرد: مدتی قبل دولت اعلام کرده که فقط خود بدهی سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت می کند و سودی به این بدهی ها تعلق نمی گیرد.

سازمان تأمین اجتماعی به این موضوع معترض است چرا که طی این سال ها دولت بدهی خود را پرداخت نکرده و با وجود آن، وظایف متعددی را نیز بر عهده ما قرار داده است؛ بطوری که بسیاری از قوانین بدون تخصیص اعتبارات به تصویب رسیده است.

در حالی که عدم تصویب اعتبارات لازم باعث می شود تأمین اجتماعی در اجرای وظایف خود با مشکل مواجه شود.

او درباره توصیه هایی که مبنی بر چشم پوشی از سود از سوی تامین اجتماعی مطرح است، افزود: با وجود اعتراضات انجام شده به عدم پرداخت سود به تأمین اجتماعی اما تاکنون هیات دولت واکنشی نشان نداده است.

در صورت عدم پرداخت سود بدهی ها، برای احقاق حقوق کارگران، شکایتی تنظیم کرده ایم که به دیوان عدالت اداری ارایه خواهیم کرد.

عضو هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر اینکه تا پایان سال 96 دولت 184 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است، گفت: در قانون بودجه سال گذشته قرار شد که هر سال 10 درصد این بدهی به تأمین اجتماعی پرداخت شود و همچنین 50 هزار میلیارد نیز امسال قرار بود برای پرداخت بخشی از بدهی ها به این سازمان بدهند که متأسفانه تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

اظهارات روز گذشته شوکت در حالی است که دی ماه سال گذشته که این موضوع برای نخستین بار مطرح شد، علی حیدری، نائب رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی در یادداشتی که در ایلنا منتشر شد، بطور مفصل به موضوع بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت.

او در بخشی از این یادداشت درباره این موضوع بیان کرد: تا پیش از سال 1383 و تصویب قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، دولت بابت بدهی های خود به سازمان بازنشستگی کشوری 5 در هزار جریمه دیرکرد می پرداخت، ولی این جریمه درخصوص بدهی های دولت به سازمان تأمین اجتماعی اعمال نمی شد.

بر اساس بند ﻫ ماده 7 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مقرر شد دولت بدهی های خود به تمامی سازمان های بیمه گر اجتماعی را به روزرسانی کرده و به ارزش روز بپردازد.

اما اکنون برخی از مسوولان مواردی را مطرح کرده و اجرای بند ﻫ ماده 7 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین‎اجتماعی را به غلط نوعی ربا و ربح مرکب قلمداد کرده اند.

در حالی که متن قانون صراحت دارد که این بند برای به روزرسانی ارزش حق بیمه سهم دولت است و مشابه همین مکانیسم درخصوص حق بیمه کارگر و کارفرما اعمال می شود و درصورت تأخیر در پرداخت مشمول این به روزرسانی می شوند چرا که در هر حال بایستی ارزش روز ذخایر بیمه شدگان که مشاع، بین النسلی و حق‎الناس بوده و به امانت نزد متولیان دولتی یا منصوب دولت نهاده شده است.

باید توجه داشت حتی اعمال روش مرکب برای به روزرسانی بدهی های دولت طی این چند دهه به خاطر تغییر پایه پولی، تغییرات نرخ ارز و.

باز هم به ضرر بیمه شدگان است تا چه رسد به اینکه بخواهد دولت بدون سود یا به روش ساده (و نه مرکب) این بدهی ها را بپردازد.

موضع گیری مجلسی هابا وجوداین نمایندگان مجلس نسبت به موضوع بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی موضع گیری های مختلفی دارند.

اگرچه اکثریت آنها معتقدند بدهکاری دولت این سازمان را با بحران مواجه کرده است اما برخی از آنها معتقدند عملکرد مسوولان سازمان تامین اجتماعی هم در بروز بحران بی تاثیر نبوده است.

رسول خضری مرداد ماه امسال درباره این موضوع به اعتمادآنلاین گفت: اگر بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی درخصوص پرداخت سهم 3 درصدی حق بیمه از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون که مبلغ کلانی است، پرداخت شود شاید شرایط نسبت به گذشته بهبود پیدا کند؛ متاسفانه مجالس هم تاکنون قوانین بسیاری را تصویب کردند که شرایط تامین اجتماعی را روز به روز سخت تر کرده است، ضمن اینکه دولت به تعهدات خود درخصوص معافیت کارگاه ها از پرداخت بیمه عمل نکرده است؛ بطورحتم مجموع این تعهدات رقم بسیار بالایی است که مشکلات تامین اجتماعی را حل می کند.

او با بیان اینکه بزرگ ترین مشکل عدم وصول بدهی های دولت به تامین اجتماعی و بی توجهی به تعهدات دولت درمقابل این سازمان است، افزود: تامین اجتماعی هیچ راهی برای حل مشکلات خود جزو دریافت طلب ها از دولت ندارد، البته منابع این سازمان درحوزه شستا به عنوان عظیم ترین مجموعه اقتصادی سود متوسط 4 درصدی دارد؛ بنابراین با بنگاه داری نه تنها هیچ موفقیتی کسب نمی شود بلکه شرایط اقتصادی روز به روز نامناسب تر می شود، تامین اجتماعی یک صندوق بین نسلی بوده و مدیریت منابع مالی می تواند مشکلات خود را حل کند و باید توجه کرد که هیچ صندوق بیمه ای در دنیا بنگاه داری نمی کند.

با وجود این علی رستمیان نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس روز گذشته در مورد بدهی دولت به تأمین اجتماعی گفت: عدم پرداخت بدهی دولت و سود آن حق الناس است و دولت نمی تواند این بدهی را پرداخت نکند چون هم از نظر شرعی مشکل دارد و هم اینکه حق کارگران است.

تأمین اجتماعی تمام درآمد و منابع خود را از کارگران و حق بیمه هایی که هر ماه پرداخت می کند به دست آورده است به همین دلیل باید تا ریال آخر بدهی خود را همراه با سود آن به این سازمان پرداخت کند.

او با اشاره به اینکه مجلس در صورت عدم پرداخت بدهی در راستای احقاق حقوق کارگران به این موضوع ورود پیدا می کند، افزود: این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و جلسات مختلفی در جهت راهکارهای پرداخت بدهی و سود آن با دولت و همچنین سازمان تأمین اجتماعی برگزار می کنیم.

چنانچه دولت با کمبود منابع روبه رو باشد در درجه اول بدهی ها را پرداخت کند و پس از آن سود بدهی را به تأمین اجتماعی بدهد.

رستمیان درباره موضوع چشم پوشی تامین اجتماعی از سود حاصل از طلب خود از دولت، گفت: حق مردم و کارگران باید حتماً پرداخت شود و چنانچه این اتفاق رخ ندهد حتماً موضوع را پیگیری می کنیم.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد پرداخت سالانه 10 درصد بدهی دولت به تأمین بیان کرد: کمیته ای در دولت برای راهکارها و نحوه پرداخت 10 درصد بدهی ها تشکیل شده که در حال بررسی موضوع هستند.


کلید واژه ها: اجتماعی - تامین اجتماعی - تأمین اجتماعی - سازمان تأمین اجتماعی - سازمان تامین اجتماعی - دولت - تامین - مجلس شورای اسلامی - نمایندگان مجلس - میلیارد - کمیسیون اجتماعی مجلس - اسلامی - بدهی دولت - بزرگ ترین - قانون - شورای - کمیسیون اجتماعی - مجلس - رفاه اجتماعی - سرمایه گذاری - جرایم - بودجه - سلامت نیوز - هایی - مدیرعامل - رفاه - بزرگ - عضو هیات - حق بیمه - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس برق جهت شرکت خصوصی در تهران

بهبود اشتهای اژدهای زرد برای خرید نفت ایران+آمار

نسخه جهانی مسکن ارزان

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

مرگ در کمین خلیج گرگان/ عکس

نزول قیمت ارز و سکه

پاساژ ها چطور شهروندی ما را کنترل می کنند؟

گلستان صاحب بیشترین نقاط بوم گردی ایران

استخدام خزانه دار آشنا به امور مالی و مسلط زبان انگلیسی در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در محدوده شمال تهران

کتاب های پرفروش؛ طعمه قاچاقچیان

قیمت واحد مسکونی در محله شادآباد تهران

20 پیش بینی کارشناسی از بازار مسکن

پویش کتاب گردی 97

بارش های اخیر خشکسالی را برطرف نمی کند

از حکم فروش بن کتاب تا سوزاندن کتاب هایی با اسماء متبرکه

درخواست 23 هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

ضرر میلیاردی قطعه سازان خودرو

استخدام از رشته های مهندسی شیمی، مکانیک و برق در تهران

تمهیدات اروپایی در مقابل رسوایی پولشویی در دانمارک

چهارمین ریزش بزرگ شاخص بورس هم ثبت شد

قیمت نفت حالا فقط در دستان سه نفر است/ اوپک کنترل بازار نفت را از دست داده است/تنها راهی که عربستان می تواند به قیمت مورد نظر خود دست یابد چیست؟/میدان های نفتی تگزاس آمریکا تهدید بزرگ تری برای نقشه های سعودی ها است

استخدام مدیر پروژه تولیدی جهت شرکت فعال در زمینه نفت و گاز

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل تولید در یک شرکت

جزییات بدهی بانک ها به بانک مرکزی

فساد سازمان یافته در مسیر واردات خودرو

سهرابی عضو هیات مدیره لیزینگ صنعت و معدن شد

300 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی اشتباهی برداشت شده است

40 تصویر از اقتصاد ایران

قدرت وام مسکن به 22 درصد کاهش یافت

کارت سوخت به کارت های بانکی متصل می شود

پیش بینی کسری بودجه 5هزار میلیاردی شهرداری تهران

کسری 1.2میلیونی حقوق کارگر با هزینه‎ها

اگر هاب تجارت بودیم، تحریم نمی شدیم

ماجرای باورنکردنی زندگی فقیرانه زوج پولدار

بهترین تصمیم برای حفظ قدرت خرید کارمندان و کارگران

انتشار فهرست کاغذهای تحویلی به ناشران از اول شهریور 97 تاکنون

با 60 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟ +جدول

همه آنچه که باید از ترمز ABS بدانید +تاریخچه

هر کیلو ورق سیاه در بازار چند؟

رینگ پراید با چه قیمتی در بازار به فروش می رسد؟

سردرگمی مردم برای دریافت بسته حمایتی دولت

50 کشور دنیا مقصد صادراتی محصولات نانویی ایرانی

حبس مرد بخاطر مهریه روزی 150 هزار تومان هزینه دارد

واردات 637 تن سس کچاپ به کشور + جدول

ضعف در نظارت دلیل اصلی گرانی میوه

دوازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک برگزار شد

رکورد نفتی عربستان در تولید

ماجراهای کارخانه ی هفت تپه در پنج پرده

توجه به معیشت مردم و اشتغال؛ از اولویت های استاندار جدید همدان

دستمزدها 28 درصد هزینه های خانوار را تامین می کند

اتصال بانکی به کارت سوخت

برای خرید خودروی تیبا چقدر باید هزینه کرد؟

احتمال بیکاری 100 هزار نفری کارگران قطعه ساز

برپایی چادرهایی در مراتع البرز که غذای محلی می فروشند

لیبی از کاهش تولید جدید اوپک معاف می شود

موتورسیکلتی که با پرینتر سه بعدی ساخته شد

قیمت طلا، سکه و ارز در 29 آبان ماه

200 هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

بخشنامه جدید ارزی کار را برای صادرکنندگان سخت تر کرد

صادرات نفت عربستان رکورد زد

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

چرا کسی به داد صنعت پوشاک نمی رسد؟

«مالیات بر عایدی مسکن»، طرحی برای مقابله با سوداگران

تقاضا سرمایه‏‎ای غیرمولد بلای جان مسکن

معضلی به نام مدیرانِ بازنشسته بیکار در صنعت نفت

در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت 4 میلیون تومان معامله شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

سازمان حمایت: افزایش قیمت شیرخام غیرقانونی است

نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی بزودی اعلام می شود

کاهش 200 تومانی قیمت دلار/ سکه 4 میلیون و 150 هزار تومان + جدول

قیمت ارز در سامانه «سنا» بانک مرکزی +جدول

ادامه روند کاهشی قیمت طلا و سکه در بازار

تشدید تمهیدات ضد پولشویی در بانک های اروپایی

طلا، سکه و ارز امروز چقدر معامله شد؟

موز رکورددار گرانی در شهریور شد + جدول

حمایت اتحادیه اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی

نگرانی قاچاق سوخت ومواد غذایی/تکلیف خودروسازان در قبال فروش قطعی

سامانه الکترونیکی صورت وضعیت پروژه های راهسازی راه اندازی شد

بانکداری اسلامی یا غیراسلامی

محاکمه قضایی نوبخت بدلیل تخلّف در اجرای قانون خرید تضمینی گندم

حجم کل معاملات در فرابورس 66 درصد افزایش یافت

جشنواره اختراعات صنعت و دانشگاه برگزار می شود

پرداخت یکماه از حقوق معوق کارگران گروه ملی فولاد در هفته آینده

سکه طرح جدید امروز، سه شنبه 29 آبان 4میلیون و 200هزار تومان شد

سهم خانوار از پرداخت هزینه سلامت به 35.6 درصد رسید

پیش بینی قیمت طلا/مرز ثبات قیمت طلا کجاست؟

ضعف در نظارت دلیل اصلی گرانی میوه

چرخه توسعه و پیشرفت همدان؛ در دست سرمایه گذاران

مشکل تولیدکنندگان با شعار حل نمی شود

نجات بازار مسکن با تصویب و اجرای مالیات های تنظیمی

تسمه گرانی همه توان را از گرده اقتصادی خانواده ها کشید/ دولت چه زمانی خواهد جنبید؟

پیش‎بینی قیمت مسکن دیگر امکانپذیر نیست/ مردم برای خرید و فروش خانه به آمارها دل خوش نکنند

قیمت ارز در سامانه «سنا» بانک مرکزی +جدول

مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

470 هزار دانشجوی آلمانی اختلال سلامت روان دارند

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

استقبال کشاورزان مازندرانی از خاک ورزی حفاظتی

چرا ذخیره تخمدان کم میشود؟

بی پولی تامین اجتماعی؛ بدقولی دولت

بی پولی تامین اجتماعی؛ بدقولی دولت