مطالب مرتبط:
غارت هنگفت سرمایه تامین اجتماعی از دولت احمدی نژاد آغاز شد
دولت الکترونیک در شعبه 2 تامین اجتماعی بوشهر آغاز شد
تامین اجتماعی در تنگناهای اقتصادی همسو با دولت پشتیبان نیروهای مولد کشور است
افزایش وام مسکن تا 300 میلیون صحت ندارد / دولت نتوانست منابع مالی مسکن اجتماعی را تامین کند/ تا تصویب پیشنهادات درباره افزایش سقف وام، جزییات را منتشر نمی کنیم
دولت سازمان تامین اجتماعی را آچار فرانسه می داند/ ضرورت استقلال و کاهش نفوذ دولتی در تامین اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 14:322018-10-20اقتصادي

بی پولی تامین اجتماعی؛ بدقولی دولت


سازمان تامین اجتماعی که قرار بود بزرگ ترین بنگاه رفاه اجتماعی باشد، به یکی از بزرگ ترین طلبکاران از دولت تبدیل شده است، بدهی دولت به این سازمان به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، - به 140 هزار میلیارد تومان رسیده در حالی که بر اساس احکام صریح در قانون تأمین اجتماعی مصوب سال 1354، قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب سال 1383 و قوانین برنامه توسعه چهارم، پنجم و ششم، دولت ها موظف به بازپرداخت بدهی های سنواتی خود به این سازمان و جلوگیری از انباشت آنها بوده اند اما نه تنها دولت های گذشته معوقات سنواتی خود را نپرداخته اند بلکه در لوایح بودجه هم برای پرداخت حق بیمه ها ردیف و اعتبار متناسب تعبیه نکرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از تعادل ، چنین وضعیتی در حالی است که تامین اجتماعی در آستانه بحران ورشکستگی، با زمزمه هایی مواجه شده که از اواخر سال 1396 شروع شد و حالا بار دیگر قوت گرفته است، زمزمه هایی که حکایت از آن دارد که سازمان تأمین اجتماعی فقط اصل طلب خود از دولت را مطالبه و دریافت کرده و از سود بدهی های خود چشم پوشی کند.

چشم پوشی از سود برای تامین اجتماعی ها خوش نیامدموضوع بدهکاری دولت به تامین اجتماعی معضلی چندین و چند ساله است که پیامدهای بسیاری را به دنبال خود داشته و برای حل آن تاکنون راه حل های بسیاری از سوی مسوولان مطرح شده که یکی از آنها مربوط به دی ماه سال گذشته است که برای نخستین بار موضوع چشم پوشی تامین اجتماعی از سود حاصل از طلب این سازمان از دولت مطرح شده و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سازمان تأمین اجتماعی توصیه کردند که فقط اصل طلب خود از دولت را مطالبه و دریافت کند.

بعد از آن اوایل فروردین ماه امسال باز هم این موضوع از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درخصوص تعیین راه حل برای پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی درلایحه بودجه 97، اعلام کرد: دولت 60 هزارمیلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است، اما با احتساب جرایم و دیرکردها بدهی به میزان 120 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می کند؛ درحال حاضر دریافت اصل بدهی ها از جرایم و دیرکردها از اهمیت بیشتری برخوردار است و تامین اجتماعی در گام اول بهتر است اصل طلب خود از دولت را دریافت کند.

و حالا بار دیگر زمزمه های تازه ای درباره این موضوع شنیده می شود اما مسوولان سازمان تامین اجتماعی معتقدند دریافت سود حق قانونی این سازمان است که دولت باید به آن عمل کند.

اکبر شوکت عضو هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی، روز گذشته درباره این موضوع بیان کرد: مدتی قبل دولت اعلام کرده که فقط خود بدهی سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت می کند و سودی به این بدهی ها تعلق نمی گیرد.

سازمان تأمین اجتماعی به این موضوع معترض است چرا که طی این سال ها دولت بدهی خود را پرداخت نکرده و با وجود آن، وظایف متعددی را نیز بر عهده ما قرار داده است؛ بطوری که بسیاری از قوانین بدون تخصیص اعتبارات به تصویب رسیده است.

در حالی که عدم تصویب اعتبارات لازم باعث می شود تأمین اجتماعی در اجرای وظایف خود با مشکل مواجه شود.

او درباره توصیه هایی که مبنی بر چشم پوشی از سود از سوی تامین اجتماعی مطرح است، افزود: با وجود اعتراضات انجام شده به عدم پرداخت سود به تأمین اجتماعی اما تاکنون هیات دولت واکنشی نشان نداده است.

در صورت عدم پرداخت سود بدهی ها، برای احقاق حقوق کارگران، شکایتی تنظیم کرده ایم که به دیوان عدالت اداری ارایه خواهیم کرد.

عضو هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر اینکه تا پایان سال 96 دولت 184 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است، گفت: در قانون بودجه سال گذشته قرار شد که هر سال 10 درصد این بدهی به تأمین اجتماعی پرداخت شود و همچنین 50 هزار میلیارد نیز امسال قرار بود برای پرداخت بخشی از بدهی ها به این سازمان بدهند که متأسفانه تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

اظهارات روز گذشته شوکت در حالی است که دی ماه سال گذشته که این موضوع برای نخستین بار مطرح شد، علی حیدری، نائب رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی در یادداشتی که در ایلنا منتشر شد، بطور مفصل به موضوع بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت.

او در بخشی از این یادداشت درباره این موضوع بیان کرد: تا پیش از سال 1383 و تصویب قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی، دولت بابت بدهی های خود به سازمان بازنشستگی کشوری 5 در هزار جریمه دیرکرد می پرداخت، ولی این جریمه درخصوص بدهی های دولت به سازمان تأمین اجتماعی اعمال نمی شد.

بر اساس بند ﻫ ماده 7 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مقرر شد دولت بدهی های خود به تمامی سازمان های بیمه گر اجتماعی را به روزرسانی کرده و به ارزش روز بپردازد.

اما اکنون برخی از مسوولان مواردی را مطرح کرده و اجرای بند ﻫ ماده 7 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین‎اجتماعی را به غلط نوعی ربا و ربح مرکب قلمداد کرده اند.

در حالی که متن قانون صراحت دارد که این بند برای به روزرسانی ارزش حق بیمه سهم دولت است و مشابه همین مکانیسم درخصوص حق بیمه کارگر و کارفرما اعمال می شود و درصورت تأخیر در پرداخت مشمول این به روزرسانی می شوند چرا که در هر حال بایستی ارزش روز ذخایر بیمه شدگان که مشاع، بین النسلی و حق‎الناس بوده و به امانت نزد متولیان دولتی یا منصوب دولت نهاده شده است.

باید توجه داشت حتی اعمال روش مرکب برای به روزرسانی بدهی های دولت طی این چند دهه به خاطر تغییر پایه پولی، تغییرات نرخ ارز و.

باز هم به ضرر بیمه شدگان است تا چه رسد به اینکه بخواهد دولت بدون سود یا به روش ساده (و نه مرکب) این بدهی ها را بپردازد.

موضع گیری مجلسی هابا وجوداین نمایندگان مجلس نسبت به موضوع بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی موضع گیری های مختلفی دارند.

اگرچه اکثریت آنها معتقدند بدهکاری دولت این سازمان را با بحران مواجه کرده است اما برخی از آنها معتقدند عملکرد مسوولان سازمان تامین اجتماعی هم در بروز بحران بی تاثیر نبوده است.

رسول خضری مرداد ماه امسال درباره این موضوع به اعتمادآنلاین گفت: اگر بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی درخصوص پرداخت سهم 3 درصدی حق بیمه از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون که مبلغ کلانی است، پرداخت شود شاید شرایط نسبت به گذشته بهبود پیدا کند؛ متاسفانه مجالس هم تاکنون قوانین بسیاری را تصویب کردند که شرایط تامین اجتماعی را روز به روز سخت تر کرده است، ضمن اینکه دولت به تعهدات خود درخصوص معافیت کارگاه ها از پرداخت بیمه عمل نکرده است؛ بطورحتم مجموع این تعهدات رقم بسیار بالایی است که مشکلات تامین اجتماعی را حل می کند.

او با بیان اینکه بزرگ ترین مشکل عدم وصول بدهی های دولت به تامین اجتماعی و بی توجهی به تعهدات دولت درمقابل این سازمان است، افزود: تامین اجتماعی هیچ راهی برای حل مشکلات خود جزو دریافت طلب ها از دولت ندارد، البته منابع این سازمان درحوزه شستا به عنوان عظیم ترین مجموعه اقتصادی سود متوسط 4 درصدی دارد؛ بنابراین با بنگاه داری نه تنها هیچ موفقیتی کسب نمی شود بلکه شرایط اقتصادی روز به روز نامناسب تر می شود، تامین اجتماعی یک صندوق بین نسلی بوده و مدیریت منابع مالی می تواند مشکلات خود را حل کند و باید توجه کرد که هیچ صندوق بیمه ای در دنیا بنگاه داری نمی کند.

با وجود این علی رستمیان نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس روز گذشته در مورد بدهی دولت به تأمین اجتماعی گفت: عدم پرداخت بدهی دولت و سود آن حق الناس است و دولت نمی تواند این بدهی را پرداخت نکند چون هم از نظر شرعی مشکل دارد و هم اینکه حق کارگران است.

تأمین اجتماعی تمام درآمد و منابع خود را از کارگران و حق بیمه هایی که هر ماه پرداخت می کند به دست آورده است به همین دلیل باید تا ریال آخر بدهی خود را همراه با سود آن به این سازمان پرداخت کند.

او با اشاره به اینکه مجلس در صورت عدم پرداخت بدهی در راستای احقاق حقوق کارگران به این موضوع ورود پیدا می کند، افزود: این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و جلسات مختلفی در جهت راهکارهای پرداخت بدهی و سود آن با دولت و همچنین سازمان تأمین اجتماعی برگزار می کنیم.

چنانچه دولت با کمبود منابع روبه رو باشد در درجه اول بدهی ها را پرداخت کند و پس از آن سود بدهی را به تأمین اجتماعی بدهد.

رستمیان درباره موضوع چشم پوشی تامین اجتماعی از سود حاصل از طلب خود از دولت، گفت: حق مردم و کارگران باید حتماً پرداخت شود و چنانچه این اتفاق رخ ندهد حتماً موضوع را پیگیری می کنیم.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد پرداخت سالانه 10 درصد بدهی دولت به تأمین بیان کرد: کمیته ای در دولت برای راهکارها و نحوه پرداخت 10 درصد بدهی ها تشکیل شده که در حال بررسی موضوع هستند.


کلید واژه ها: اجتماعی - تامین اجتماعی - تأمین اجتماعی - سازمان تأمین اجتماعی - سازمان تامین اجتماعی - دولت - تامین - مجلس شورای اسلامی - نمایندگان مجلس - میلیارد - کمیسیون اجتماعی مجلس - اسلامی - بدهی دولت - بزرگ ترین - قانون - شورای - کمیسیون اجتماعی - مجلس - رفاه اجتماعی - سرمایه گذاری - جرایم - بودجه - سلامت نیوز - هایی - مدیرعامل - رفاه - بزرگ - عضو هیات - حق بیمه - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
دفتر پنجره واحد سرمایه گذاری در چابهار راه اندازی شد

دستگاه های اجرایی برای اتمام پروژه های مسکن مهر تلاش کنند

نقش بورس در آینده اقتصاد ملی

متقاضیان دریافت تسهیلات در بهمین یاب ثبت نام کنند

کشف گوشت سگ در یکی از قصابی های مشهد! (+عکس)

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)+عکس

نقش بورس در آینده اقتصاد ملی

نقش صداوسیما در حل چالش های کشور تعیین کننده است

سامانه #4*4* برای کسب اطلاع بیمه شدگان تامین اجتماعی از علت عدم دریافت«بسته حمایتی»

کتاب دعا با تصویر سلطان سکه در حرم امام رضا(ع)؛ شایعه یا واقعیت؟

کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می گیرند؟

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

توصیه عجیب یک مسئول برندپوش!

65 روستای شیروان با تنش آبی روبرو است

پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

رییس پلیس راه آهن استان اصفهان: پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

کتونی های هوشمند و خودبند نایک

جایزه بهترین ابزار تکنولوژی می رسد به: همبرگر جعلی!

کاهش چشمگیر شماره گذاری خودروهای صفر

معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

کارگران سر دو راهی الهیه و زعفرانیه!

عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

سلطان موز در ایران چه کسی است؟

اینک آخرالزمان

چطور واریز «بسته حمایتی» را پیگیری کنیم؟

کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر گرفت

لاریجانی: دریافتی مدیران باید روی سایت قرار گیرد

دولت فربه 90 درصد بودجه را می بلعد

طرح بحث تنظیم بازار خودرو در مجلس/ سهم دولت در خودروسازی صفر شود

95 درصد ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش کشاورزی از داخل تامین می شود

فروش گوشت سگ به جای گوسفند در مشهد| یک نفر بازداشت شد+واکنش دامپزشکی

95 درصد ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز بخش کشاورزی از داخل تامین می شود

دندان مجلس و گره کور خودرو

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به استان خوزستان سفر می کند

قابل توجه کسانی که هنوز برای کارت سوخت المثنی ثبت نام نکرده اند

رییس کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد طرح بحث تنظیم بازار خودرو در مجلس/ سهم دولت در خودروسازی صفر شود

زلزله خاموش در کمین پایتخت نشینان/ نوشدارو را قبل از مرگ سهراب برسانیم

برترین خودرو های کوپه سال 2018 را بشناسید

افزایش 62 درصدی ارزش بازار سهام

چه خودروهایی با 10 میلیون می شود خرید؟

روسیه بدهی خارجی خود را به کمترین میزان 10 سال اخیر رساند

احتمال کاهش قیمت مرغ در هفته آتی

کشاورزان نگران تامین سم نباشند/ گزارش فائو ازمصرف پایین سم در ایران

کمک 305 میلیون یورویی اتحادیه اروپا به تونس

بعیدی نژاد:ایران در حفظ ارزش پول ملی عملکرد مناسبی داشته است

افزایش 7 درصدی قیمت سکه از ابتدای هفته تا امروز/ حباب سکه به 470 هزار تومان رسید

وزیر جهاد: خودکفایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

آپارتمان حوالی میدان ونک چند؟ +جدول

وابستگی کامل صنعت دامداری کشور نتیجه «قاچاق گله های مولد»

ذخیره سای 40 هزار تن پرتقال ویژه شب عید

آیا حساب های مردم برای واریز سبد حمایتی چِک می شود؟! + سند

گوگل با خرید «فسیل» رقیب «اپل واچ» می شود؟

تکذیب عرضه گوشت سگ در مشهد

فربه شدن دولت 90 درصد بودجه را می بلعد

افزایش 20 درصدی قیمت طرح ترافیک

توضیح مدیرعامل آپارات درباره دریافت وام 5 میلیاردی از وزارت ارتباطات برای لنزور

تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی ، اولویت بانک توسعه صادرات

انتخاب سامانه همراه پلاس ملت به عنوان محصول نوآورانه ایرانی

افزایش 60 درصدی تعداد تراکنش های درگاه های پرداخت اینترنتی بانک صادرات ایران

اهمیت استراتژیک تولید دانه های روغنی در اقتصاد ایران/ 90 درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود!

فربه شدن دولت 85 تا 90 درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد

توضیحات وزیر ارتباطات درباره علت افزایش قیمت بسته های اینترنتی

طرح نظارت و پایش قیمت ها در تهران آغاز شد

تامین 40هزار تن پرتقال برای شب عید

بانک توسعه صادرات حامی توسعه ظرفیت های صادراتی

برترین خودروهای کوپه سال 2018 را بشناسید

اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال 98 چقدر پیش بینی شد؟

افزایش 9 درصدی تورم تولید در بخش خدمات +جدول

افزایش یک درصدی قیمت نفت خام

اخبار اقتصادی چهارشنبه 3 بهمن 1397+فیلم

دفترچه نسیه فروشی حاج فریدون باز است

مطهری: موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

لاریجانی: طبق اسناد، 95 درصد مسئولان در رژیم پهلوی فاسد و حدود 5 درصد سالم بودند

پرداخت بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت بیمه های درمان توسط بیمه سامان

بانک توسعه صادرات پیشرو در حمایت از شرکت های دانش بنیان

خانه به دوش های لاکچری در تهران

عملکرد خوب ایران در حفظ ارزش پول ملی

مقایسه ایران با چند کشور در حفظ ارزش پول

دی یانگ به بارسلونا پیوست+عکس

تولید پژو در کارخانه مشترک ایران و آذربایجان

قیمت طرح ترافیک 20 درصد گران می شود

بهترین مکان برای قرار دادن روتر کجاست؟

ساختار بخش آب وزارت نیرو تا پایان امسال اصلاح می شود

صنایع تبدیلی باید متناسب با نیاز استان توسعه یابد

تورم تولید بخش خدمات 9.2 درصد افزایش یافت

کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد

چه چیزی سبب افزایش سرعت توسعه شهر می شود؟

فربه شدن دولت 85 تا 90 درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد

چرا مبالغ واریزی سبد حمایتی آب رفته است؟

خودکفایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

قیمت خودرو در 3 بهمن 1397

چه خودروهایی با 10 میلیون می شود خرید؟+جدول

جزییات تغییرات تورم یکساله 10دهک جامعه

کاهش 61.3 درصدی معاملات مسکن پایتخت طی آذر ماه

کشاورزان نگران تامین سموم نباشند

بازار مسکن در آمریکا راکد شد/کمترین معاملات در سه سال گذشته

مبلغ عیدی کارمندان کمتر از گمانه زنی رسانه ها است + جزییات

ساختار بخش آب وزارت نیرو اصلاح می شود

توسعه فعالیت بخش کشاورزی با اطلاعات سازمان جغرافیایی امکان پذیر است

تخصیص 23 درصدی اعتبارات پروژه های عمرانی بناب

بی پولی تامین اجتماعی؛ بدقولی دولت

بی پولی تامین اجتماعی؛ بدقولی دولت