مطالب مرتبط:
پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی
عبور از حکم امام تازه ترین حاشیه محمود صادقی
ماهیت جبهه ملی و نهضت آزادی از زبان بازرگان
پیشنهاد کنایه آمیز عضو دفتر سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین به محمود عباس
از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) صورت گرفت دعوت از «محمود صادقی» به دانشگاه امام صادق(ع) برای مناظره درباره «FATF»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 14:262018-10-20سياسي

پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو ، روز گذشته (جمعه 27 مهر) محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در کنگره حزب اراده ملت در بخشی از سخنرانی خود اظهار می دارد همبستگی اجتماعی نیاز امروز کشور است.

- " روز گذشته محمود صادقی خواستار عبور از موضع امام (ره) درباره نهضت آزادی و جبهه ملی شد.

در این گزارش به بررسی مواضع امام راحل درباره این دو تشکل می پردازیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، روز گذشته (جمعه 27 مهر) محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در کنگره حزب اراده ملت در بخشی از سخنرانی خود اظهار می دارد "همبستگی اجتماعی نیاز امروز کشور است.

همه طیف ها از ملی ــ مذهبی گرفته تا اصول گرا، باید به میدان بیایند و همان طور که حزب اراده ملت کنگره برگزار می کند، نهضت آزادی و جبهه ملی هم باید بتوانند کنگره برگزار کنند.

امام مسائلی را گفتند ولی بعد از گذشت زمان، اوضاع فرق کرده و نباید ایستا فکر کنیم".

این در حالی است که محمود صادقی در سخنرانی معروفش در حضور سید حسن خمینی و در حرم مطهر امام خمینی در آذرماه 95، با حالت گریه گفته بود: "فرهنگ خمینی و باورها و ارزش های خمینی در ضمیر و روح ما نهادینه شده و تا پایان عمر با خود به گور خواهیم برد.

اگر بتوانیم ذره ای از شهامت های خمینی را در نسل خود استمرار ببخشیم، آزادی و استقلال ایران حفظ می شود".

حالا با گذشت دوسال از آن ماجرا، محمود صادقی اظهارات عجیبی درباره عبور از احکام امام درخصوص "نهضت آزادی" و "جبهه ملی" بیان کرده است.

این ادعاهای محمود صادقی بهانه ای شد تا به بازخوانی مواضع امام راحل درباره دو تشکل بپردازیم.

نهضت آزادی نهضت آزادی (تأسیس 1340) از جمله تشکل هایی بود که در دوران مبارزات مردم ایران با رژیم پهلوی، در چارچوب قانون اساسی و با گرایش های ملی و مذهبی مبارزه می کرد و نماینده بخشی از روشنفکران بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) به پیشنهاد شورای انقلاب، مسئولیت نخست وزیری دولت موقت و تشکیل کابینه را به مهدی بازرگان دبیرکل نهضت آزادی سپرد.

پس از استعفای دولت موقت و تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیروی خط امام، این تشکیلات اقداماتی را علیه نظام آغاز کرد.

این تشکل در اولین فعالیت خود علیه جمهوری اسلامی، در بحبوحه جنگ 8ساله و در شرایطی که ایران در اوج اقتدار خود در جبهه ها قرار داشت، در نامه ای خطاب به امام خمینی می نویسد "نظر ما، تغییر کلی سیاست جنگی و برنامه، از نفی به اثبات و از تخریب و تجاوز به امنیت و دفاع است و استقبال از صلح شرافتمندانه و از سازندگی و استقلال و آزادی".

این نامه در حالی نوشته می شد که ایران بعد از فتح خرمشهر در سوم خرداد 61، مصمم به ادامه عملیات ها و آزادکردن سایر مناطق بود اما نهضت آزادی با دادن بیانیه و نامه نگاری ها خواستار پایان جنگ می شود.

نامه نگاری های نهضت آزادی علیه مقاومت ایران در برابر رژیم بعث تا جایی پیش رفت که در یکی از این بیانیه ها، ایثار شهدای جنگ تحمیلی به عنوان عملیات فداکارانه به سود اسراییل و ابرقدرت ها معرفی شد.

از راست: یدالله سحابی، مهدی بازرگان، احمد صدر حاج سیدجوادی و محمد توسلی اعضای مرکزی نهضت آزادی علت غیرقانونی اعلام شدن فعالیت های این تشکل نامه ای است که امام خمینی در سال 65 به علی اکبر محتشمی پور، وزیر کشور وقت نوشت و فرمودند "ضرر نهضت آزادی از منافقین بیشتر است".

در بخشی از این نامه می خوانیم "در موضوع نهضت به اصطلاح آزادی، مسایل فراوانی است که بررسی آن محتاج به وقت زیاد است.

آنچه باید اجمالاً گفت آن است که پرونده این نهضت و همین طور عملکرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت می دهد که ــ نهضت به اصطلاح آزادی ــ طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکا است و دراین باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است که شاید آمریکای جهانخوار را ــ که هرچه بدبختی ملت مظلوم ایران و سایر ملت های تحت سلطه ی او دارند از ستمکاری اوست ــ بهتر از شوروی ملحد می دانند و این از اشتباهات آن ها است".

امام راحل در نامه ای به علی اکبر محتشمی پور می نویسند "نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود، و نباید رسمیت داشته باشند.

" امام راحل در این نامه می نویسند "نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانونگذاری یا قضایی را ندارند، و ضرر آنها، به اعتبار آنکه متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بی مورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تأویلهای جاهلانه موجب فساد عظیم ممکن است بشوند، از ضرر گروهک های دیگر حتی منافقین این فرزندان عزیز مهندس بازرگان، بیشتر و بالاتر است.

نتیجه آنکه نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود، و نباید رسمیت داشته باشند".

حکم تاریخی امام خمینی سندی شد تا نهضت آزادی هیچ گاه نتواند فعالیت رسمی در کشور داشته باشد.

جبهه ملی تشکل دومی که محمود صادقی از آنها نام می برد "جبهه ملی" است که امام راحل زودتر از "نهضت آزادی" تکلیف آنها را مشخص کرده بود و علت آن هم موضع گیری این تشکل علیه حکم قرآنی قصاص بود.

جبهه ملی چهارم (تأسیس 1357) زمانی که لایحه قصاص برگرفته از احکام شرع مقدس اسلام در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، در اعلامیه ای مدعی می شود "همه آزادیهای فردی و اجتماعی توسط هیئت حاکمه مستبد و انحصارگر زیر پا نهاده شده و استقلال مملکت در معرض خطرات جدی قرار دارد!"، آنها در اعلامیه خود خواسته بودند ساعت 4 بعد از ظهر روز دوشنبه 25 خرداد ماه در گردهمایی و راهپیمایی جبهه ملی شرکت کنند.

اعضای مرکزی جبهه ملی در آستانه انقلاب.

کریم سنجانی رییس این تشکیلات در تصویر دیده می شود.

وی بعد از پیروزی انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد امام خمینی در روز 25 خردادماه در واکنش به اعلامیه جبهه ملی، در سخنرانی مردمی می فرمایند "من می خواهم ببینم که این راهپیمایی که امروز اعلام شده است، اساس این راهپیمایی چه هست.

من دو تا اعلامیه از جبهه ملی ، که دعوت به راهپیمایی کرده است، دیدم.

در یکی از این دو اعلامیه، جزو انگیزه ای که برای راهپیمایی قرار داده اند، لایحه قصاص است، یعنی مردم ایران را دعوت کردند که مقابل لایحه قصاص بایستند.

در اعلامیه دیگری که منتشر کرده بودند تعبیر این بود که لایحه غیرانسانی ! ملت مسلمان را دعوت می کنند که در مقابل لایحه قصاص راهپیمایی کنند، یعنی چه؟ یعنی در مقابل نص قرآن کریم راهپیمایی کنند.

".

امام خمینی در ادامه حکمی تاریخی درباره این تشکل صادر کرده فرمودند: "اینها مرتدند.

جبهه ملی از امروز محکوم به ارتداد است.

بله، جبهه ملی هم ممکن است بگویند که ما این اعلامیه را نداده ایم.

اگر آمدند در رادیو امروز بعد از ظهر آمدند در رادیو اعلام کردند به اینکه این اعلامیه ای که حکم ضروری مسلمین، جمیع مسلمین، را غیر انسانی خوانده، این اطلاعیه از ما نبوده اگر اینها اعلام کنند که از ما نبوده ، از آن ها هم ما می پذیریم".

بااین حال هیچ گاه اعضای جبهه ملی حاضر نشدند اعلامیه خود را تکذیب کنند و از ارتداد بیرون بیایند لذا حکم امام خمینی درباره اعضای این تشکل به خاطر انکار حکم الهی قصاص همچنان پابرجاست.

رأی مثال روزنامه آسمان در صفحه 23 شماره سه شنبه 29 بهمن 92 خود گفتگویی با داود هرمیداس باوند از اعضای جبهه ملی انجام داده بود که لایحه قصاص را "غیرانسانی" خوانده بود.

هرچند کسی منکر مبارزات اولین اعضای نهضت آزادی علیه رژیم پهلوی نمی شود اما روند حرکت آنها بعد از پیروزی انقلاب به نحوی بود که امام خمینی با درک صحیح از این تشکیلات، خطر آنها را از منافقین هم بالاتر دانستند.

فعالیت های آنها بعد از ارتحال امام در دهه 70 و 80 نیز کاملاً در تضاد با جمهوری اسلامی بود و همواره تلاش داشتند تا خود را بخشی از اپوزیسیون معرفی کنند لذا آنچه محمود صادقی درباره "ایستا" فکر نکردن درباره احکام امام خمینی" می گوید، درباره این دو تشکل صدق نمی کند و نهضت آزادی و جبهه ملی همچنان مشمول "عدم صلاحیت" و "ارتداد" هستند.


کلید واژه ها: آزادی - امام - خمینی - صادقی - نماینده مردم تهران - مجلس شورای اسلامی - امام خمینی - اجتماعی - برگزار - اسلامی - سخنرانی - جبهه - کنگره - دانشجو - خبرگزاری - تسخیر لانه جاسوسی - شورای - گزارش - ایران - پیشنهاد - همبستگی - سید حسن خمینی - مردم - مهدی بازرگان - لانه جاسوسی - قانون اساسی - امروز - تهران - دانشجویان - حسن خمینی

آخرین اخبار سرویس:
گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت

فردا؛ جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی موضوعات اقتصادی

تشکیل پرونده برای تصادف نوربخش

حمله با چاقو به پزشک درمانگاهی در مشهد+ عکس

راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در ایران

آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو 100 روسی از سوی ایران

تقدیم شهید دیگری در راه حفظ امنیت مردم.

ذوالنور: اروپایی ها تعلل کند طرح قبلی مان را احیا می کنیم

توصیه جالب رهبر انقلاب درباره کتاب خوانی

چند توصیه امام عسکری(ع) به شیعیان درباره نحوه رفتار با دیگران

نرخ قطعی آپارتمان در منطقه 1 تهران

کتک خوردن وریا از طارمی و سردار/عکس

در آرزوی «متن بدون غلط»

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

تصویر/تبریک متفاوت تولد وریا/سلطان ضربه به دو تیر، هم این تیر و هم ان تیر

کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی

با مسئولانی که بعد از 15 آذر به بازنشستگان حقوق بدهند برخورد می شود

جنایات سعودی ها در منطقه سبب هراس اروپا شد

واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

انتصاب سرپرست های 11 استانداری

ضرورت اجرای طرح امضای الکترونیکی برای مقابله با جعل اسناد

وزیر بهداشت: از مرحوم نوربخش نام نیک باقی ماند

فرزندان خود را برای پیوستن به حوزه علمیه تشویق کنید

اگر چشمان این دختربچه آبی بود...! +عکس

لاریجانی: ایران و عراق به هم پیوند خورده اند

رهبر انقلاب: در کنار برادران عراقی خواهیم بود

مقایسه مشاغل پولساز ایران و جهان

روایتی از نامه سرنوشت ساز رهبر انقلاب در سال 59

آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو 100 روسی از سوی ایران

فرماندهی معظم کل قوا ضوابط بازنشستگی مدیران امنیتی را تعیین می کنند

دادستان نظامی استان گلستان: اگر در اسکورت مدیران تأمین اجتماعی قصوری بوده، برخورد قاطع می کنیم/ با هیچ کس تعارف نداریم

استفاده نادرست از رسانه های نوین از عوامل افزایش اضطراب و افسردگی است

چه اعمالی انجام دهیم که حتی پس از مرگ هم پاداش بگیریم؟

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» /عکس

نمایی زیبا از سد دِز/ عکس

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات دستکش معاینه

آیا میانجی گری سازمان ملل منجر به بازگشت ثبات در لیبی می شود؟

اثرات شگرف نماز شب در کلام پیامبر اکرم(ص)

باید دلیرانه جلوی جنازه ام قدم بزنید

رمز موفقیت در دنیای استارت آپ ها

بزرگترین سازنده حسینیه در جهان و پروفسور مغز و اعصاب از اثرات کار خیر می گوید

درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان

ملاحظه دشمن وقیح را نکنید /دیوار بلند گرانی /جانشین در غیاب رییس کیست

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد شنیدن صدای نامحرم

مدیر کل امور بین الملل مجلس: روابط ایران و عراق، راهبردی و مستحکم است

به رییس جمهور چه گفتم؟

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد لمس نامحرم

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد نطر؛لمس، صدای نامحرم

تغییر و تحولات در حزب ندای ایرانیان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیران جدید این وزارتخانه را منصوب کرد

ضرورت مقابله با فرقه ها و جریان های انحرافی

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد احکام حجاب

انتظامی کلیددار موقت سازمان سینمایی شد

درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان

آیا مهریه قابل تعدیل است ؟

آیین تکریم از کتابداران

مراسم رونمایی از کتاب مکتب اجتهادی آخوند خراسانی

آقایان انصاری! چرا خود را بازنشسته اعلام نمی کنید؟! / لااقل بودجه بیت المال را بگونه ای شفاف سازی کنید

اعتراض محسن یگانه به برخورد نامناسب با نوازندگان خیابانی در رشت/ عکس

تصویری فوق العاده زیبا از بزرگترین غار دنیا

دستگیری 13 عضو یک شرکت هرمی در نوشهر

آخرین آمار بازگشت دانشمندان ایرانی مقیم خارج به کشور

دیدار رییس جمهوری عراق با مقام معظم رهبری

تاکید نماینده ولی فقیه بر اجرای راهکارهای افزایش زاد و ولد در کشور

دیدار رییس جمهوری عراق با مقام معظم رهبری

سخنرانی بهشتی با مجوز و بدون هیچ منع قانونی بود

شناسایی موقوفه چندمیلیاردی در استان فارس

اگر امروز شاهد پیشرفت هستیم دلیلش وجود امنیت است

فرماندار اصفهان از سمت خود استعفا کرد

پیام ها و دستاوردهای سفر صالح

راه نجات از وضعیت خسارت بار اقتصادی

دوربرگردانِ  فرهنگی

اهداف طرح تعطیلی پنجشنبه های مدارس محقق نشده است

ایران محور گفتگوی مقامات ارشد اتحادیه اروپا و ترکیه

20درصد بازار عراق در اختیار اجناس ایرانی است

فال روزانه یکشنبه 27 آبان 1397

ترامپ جواب پس داد

آیا می دانید نزدیکترین حالت بندگان به خدا چه زمانی است؟

رمز و راز هایی از نحوه کنترل عصبانیت

جزییات3خبر ویژه امروز یکشنبه 27 آبان ماه 1397

بررسی مرگ نوربخش و تاج الدین در پزشکی قانونی

رحمتی سرپرست استانداری آذربایجان شرقی شد

انتظامی از انتخابات نماینده مدیران مسئول انصراف نمی دهد

رحمتی سرپرست استانداری آذربایجان شرقی شد

آغاز طرح پاییزه کتاب در گیلان

برخورد جدی با اخلاگران اقتصادی در جامعه

در پی قانون منع بکارگیری بازنشستگان از سمت خود استعفا داد

استانداران بازنشسته رفتند/ سرپرستان 11 استانداری کشور منصوب شدند

اتصال راکت به بویینگ 747؛ توریسم فضایی تحقق می یابد؟ [تماشا کنید]

نوازندگی در خیابان جرم است؟

فراز و فرود قدرت میرزا تقی خان امیرکبیر

چرا اقتصاد رفتاری مهم است

امام جمعه اهل سنت زاهدان: نیاز به مدیرانی که فقط نماز می خوانند، نداریم

پرونده حادثه قطار تبریز-مشهد پس از 2 سال هنوز باز است

آقای مطهری! به محتوای قانون تمکین کنید

تاکید نماینده ولی فقیه بر اجرای راهکارهای افزایش زاد و ولد در کشور

سنندج میزبان چهارمین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از منظر رهبر معظم انقلاب

صاحبان تریبون ها از پمپاژ مسائل منفی جامعه خودداری کنند

لاریجانی: شرایط برای نظام بانکی باید تسهیل شود

پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی

پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی