مطالب مرتبط:
پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی
عبور از حکم امام تازه ترین حاشیه محمود صادقی
ماهیت جبهه ملی و نهضت آزادی از زبان بازرگان
پیشنهاد کنایه آمیز عضو دفتر سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین به محمود عباس
از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) صورت گرفت دعوت از «محمود صادقی» به دانشگاه امام صادق(ع) برای مناظره درباره «FATF»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 14:262018-10-20سياسي

پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو ، روز گذشته (جمعه 27 مهر) محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در کنگره حزب اراده ملت در بخشی از سخنرانی خود اظهار می دارد همبستگی اجتماعی نیاز امروز کشور است.

- " روز گذشته محمود صادقی خواستار عبور از موضع امام (ره) درباره نهضت آزادی و جبهه ملی شد.

در این گزارش به بررسی مواضع امام راحل درباره این دو تشکل می پردازیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، روز گذشته (جمعه 27 مهر) محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در کنگره حزب اراده ملت در بخشی از سخنرانی خود اظهار می دارد "همبستگی اجتماعی نیاز امروز کشور است.

همه طیف ها از ملی ــ مذهبی گرفته تا اصول گرا، باید به میدان بیایند و همان طور که حزب اراده ملت کنگره برگزار می کند، نهضت آزادی و جبهه ملی هم باید بتوانند کنگره برگزار کنند.

امام مسائلی را گفتند ولی بعد از گذشت زمان، اوضاع فرق کرده و نباید ایستا فکر کنیم".

این در حالی است که محمود صادقی در سخنرانی معروفش در حضور سید حسن خمینی و در حرم مطهر امام خمینی در آذرماه 95، با حالت گریه گفته بود: "فرهنگ خمینی و باورها و ارزش های خمینی در ضمیر و روح ما نهادینه شده و تا پایان عمر با خود به گور خواهیم برد.

اگر بتوانیم ذره ای از شهامت های خمینی را در نسل خود استمرار ببخشیم، آزادی و استقلال ایران حفظ می شود".

حالا با گذشت دوسال از آن ماجرا، محمود صادقی اظهارات عجیبی درباره عبور از احکام امام درخصوص "نهضت آزادی" و "جبهه ملی" بیان کرده است.

این ادعاهای محمود صادقی بهانه ای شد تا به بازخوانی مواضع امام راحل درباره دو تشکل بپردازیم.

نهضت آزادی نهضت آزادی (تأسیس 1340) از جمله تشکل هایی بود که در دوران مبارزات مردم ایران با رژیم پهلوی، در چارچوب قانون اساسی و با گرایش های ملی و مذهبی مبارزه می کرد و نماینده بخشی از روشنفکران بود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) به پیشنهاد شورای انقلاب، مسئولیت نخست وزیری دولت موقت و تشکیل کابینه را به مهدی بازرگان دبیرکل نهضت آزادی سپرد.

پس از استعفای دولت موقت و تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیروی خط امام، این تشکیلات اقداماتی را علیه نظام آغاز کرد.

این تشکل در اولین فعالیت خود علیه جمهوری اسلامی، در بحبوحه جنگ 8ساله و در شرایطی که ایران در اوج اقتدار خود در جبهه ها قرار داشت، در نامه ای خطاب به امام خمینی می نویسد "نظر ما، تغییر کلی سیاست جنگی و برنامه، از نفی به اثبات و از تخریب و تجاوز به امنیت و دفاع است و استقبال از صلح شرافتمندانه و از سازندگی و استقلال و آزادی".

این نامه در حالی نوشته می شد که ایران بعد از فتح خرمشهر در سوم خرداد 61، مصمم به ادامه عملیات ها و آزادکردن سایر مناطق بود اما نهضت آزادی با دادن بیانیه و نامه نگاری ها خواستار پایان جنگ می شود.

نامه نگاری های نهضت آزادی علیه مقاومت ایران در برابر رژیم بعث تا جایی پیش رفت که در یکی از این بیانیه ها، ایثار شهدای جنگ تحمیلی به عنوان عملیات فداکارانه به سود اسراییل و ابرقدرت ها معرفی شد.

از راست: یدالله سحابی، مهدی بازرگان، احمد صدر حاج سیدجوادی و محمد توسلی اعضای مرکزی نهضت آزادی علت غیرقانونی اعلام شدن فعالیت های این تشکل نامه ای است که امام خمینی در سال 65 به علی اکبر محتشمی پور، وزیر کشور وقت نوشت و فرمودند "ضرر نهضت آزادی از منافقین بیشتر است".

در بخشی از این نامه می خوانیم "در موضوع نهضت به اصطلاح آزادی، مسایل فراوانی است که بررسی آن محتاج به وقت زیاد است.

آنچه باید اجمالاً گفت آن است که پرونده این نهضت و همین طور عملکرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت می دهد که ــ نهضت به اصطلاح آزادی ــ طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکا است و دراین باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است که شاید آمریکای جهانخوار را ــ که هرچه بدبختی ملت مظلوم ایران و سایر ملت های تحت سلطه ی او دارند از ستمکاری اوست ــ بهتر از شوروی ملحد می دانند و این از اشتباهات آن ها است".

امام راحل در نامه ای به علی اکبر محتشمی پور می نویسند "نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود، و نباید رسمیت داشته باشند.

" امام راحل در این نامه می نویسند "نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانونگذاری یا قضایی را ندارند، و ضرر آنها، به اعتبار آنکه متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بی مورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تأویلهای جاهلانه موجب فساد عظیم ممکن است بشوند، از ضرر گروهک های دیگر حتی منافقین این فرزندان عزیز مهندس بازرگان، بیشتر و بالاتر است.

نتیجه آنکه نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود، و نباید رسمیت داشته باشند".

حکم تاریخی امام خمینی سندی شد تا نهضت آزادی هیچ گاه نتواند فعالیت رسمی در کشور داشته باشد.

جبهه ملی تشکل دومی که محمود صادقی از آنها نام می برد "جبهه ملی" است که امام راحل زودتر از "نهضت آزادی" تکلیف آنها را مشخص کرده بود و علت آن هم موضع گیری این تشکل علیه حکم قرآنی قصاص بود.

جبهه ملی چهارم (تأسیس 1357) زمانی که لایحه قصاص برگرفته از احکام شرع مقدس اسلام در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، در اعلامیه ای مدعی می شود "همه آزادیهای فردی و اجتماعی توسط هیئت حاکمه مستبد و انحصارگر زیر پا نهاده شده و استقلال مملکت در معرض خطرات جدی قرار دارد!"، آنها در اعلامیه خود خواسته بودند ساعت 4 بعد از ظهر روز دوشنبه 25 خرداد ماه در گردهمایی و راهپیمایی جبهه ملی شرکت کنند.

اعضای مرکزی جبهه ملی در آستانه انقلاب.

کریم سنجانی رییس این تشکیلات در تصویر دیده می شود.

وی بعد از پیروزی انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد امام خمینی در روز 25 خردادماه در واکنش به اعلامیه جبهه ملی، در سخنرانی مردمی می فرمایند "من می خواهم ببینم که این راهپیمایی که امروز اعلام شده است، اساس این راهپیمایی چه هست.

من دو تا اعلامیه از جبهه ملی ، که دعوت به راهپیمایی کرده است، دیدم.

در یکی از این دو اعلامیه، جزو انگیزه ای که برای راهپیمایی قرار داده اند، لایحه قصاص است، یعنی مردم ایران را دعوت کردند که مقابل لایحه قصاص بایستند.

در اعلامیه دیگری که منتشر کرده بودند تعبیر این بود که لایحه غیرانسانی ! ملت مسلمان را دعوت می کنند که در مقابل لایحه قصاص راهپیمایی کنند، یعنی چه؟ یعنی در مقابل نص قرآن کریم راهپیمایی کنند.

".

امام خمینی در ادامه حکمی تاریخی درباره این تشکل صادر کرده فرمودند: "اینها مرتدند.

جبهه ملی از امروز محکوم به ارتداد است.

بله، جبهه ملی هم ممکن است بگویند که ما این اعلامیه را نداده ایم.

اگر آمدند در رادیو امروز بعد از ظهر آمدند در رادیو اعلام کردند به اینکه این اعلامیه ای که حکم ضروری مسلمین، جمیع مسلمین، را غیر انسانی خوانده، این اطلاعیه از ما نبوده اگر اینها اعلام کنند که از ما نبوده ، از آن ها هم ما می پذیریم".

بااین حال هیچ گاه اعضای جبهه ملی حاضر نشدند اعلامیه خود را تکذیب کنند و از ارتداد بیرون بیایند لذا حکم امام خمینی درباره اعضای این تشکل به خاطر انکار حکم الهی قصاص همچنان پابرجاست.

رأی مثال روزنامه آسمان در صفحه 23 شماره سه شنبه 29 بهمن 92 خود گفتگویی با داود هرمیداس باوند از اعضای جبهه ملی انجام داده بود که لایحه قصاص را "غیرانسانی" خوانده بود.

هرچند کسی منکر مبارزات اولین اعضای نهضت آزادی علیه رژیم پهلوی نمی شود اما روند حرکت آنها بعد از پیروزی انقلاب به نحوی بود که امام خمینی با درک صحیح از این تشکیلات، خطر آنها را از منافقین هم بالاتر دانستند.

فعالیت های آنها بعد از ارتحال امام در دهه 70 و 80 نیز کاملاً در تضاد با جمهوری اسلامی بود و همواره تلاش داشتند تا خود را بخشی از اپوزیسیون معرفی کنند لذا آنچه محمود صادقی درباره "ایستا" فکر نکردن درباره احکام امام خمینی" می گوید، درباره این دو تشکل صدق نمی کند و نهضت آزادی و جبهه ملی همچنان مشمول "عدم صلاحیت" و "ارتداد" هستند.


کلید واژه ها: آزادی - امام - خمینی - صادقی - نماینده مردم تهران - مجلس شورای اسلامی - امام خمینی - اجتماعی - برگزار - اسلامی - سخنرانی - جبهه - کنگره - دانشجو - خبرگزاری - تسخیر لانه جاسوسی - شورای - گزارش - ایران - پیشنهاد - همبستگی - سید حسن خمینی - مردم - مهدی بازرگان - لانه جاسوسی - قانون اساسی - امروز - تهران - دانشجویان - حسن خمینی

آخرین اخبار سرویس:
الحوثی: هیات نظارت بر آتش بس الحدیده بی تجریه است

فال روزانه + فال حافظ امروز جمعه 28 دی 97

عملکرد نمایندگان فراکسیون امید؛ از استعفا تا نطق های آتشین/ اصولگراترین اصلاح طلب مجلس کیست؟

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در یک شرکت معتبر پخش مواد غذایی

استخدام آشپز در یک رستوران معتبر در تهران

دعوای بی جهت و بودجه جهت دار

کدام انسان آزاده ای است که از گسترش عدالت، از برافراشته شدن پرچم دادگری و رفع ظلم در سراسر جهان، خرسند نشود

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

استخدام کارمند اجرایی در شرکت رسانه هنر نقش جهان در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت پژواک ارتباطات آتیه روشن

چرا با وجود درآمد نجومی، برخی پزشکان و مراکز پزشکی فرار مالیاتی دارند؟

معاون سیاسی جدید وزیر کشور منصوب شد

ترامپ سفر خود و هیات همراهش را به داووس لغو کرد

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان

تحقیق سند اسلامی شدن دانشگاه ها مطالبه دفتر تحکیم وحدت است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به جوان سازی دارد

اقدام پژوهی چگونه توانستم با رویکرد مدیریت مبتنی بر مدرسه شورای دانش آموزی آموزشگاه را پربار و فعال سازم؟

سرود ویژه شهید «محسن حججی» ساخته شود

استراتژی اصلی آمریکا گسترش ایران هراسی در منطقه است

اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک روش های نوین اختلالات خوانداری را در امیر حسین از بین ببرم

خط و نشان ارتش برای دشمنان/حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

اوقات شرعی بیست و هشتم دی در سمنان

آسیب شناسی برنامه ریزی در ایران

معمار صنعت از دیار آذربایجان

بزرگ ترین طرح محیط زیستی شرکت مس در مراحل پایانی راه اندازی

انواع جرم توهین

برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

هشدار امیرعبداللهیان به آمریکا

روایت سردار کوثری از نقش جوانان در انقلاب

گیاه شفابخشی که عقل را زیاد و خون را پاک می سازد

گزیده اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت

مرکز مشاوره حوزه علمیه خواهران هرمزگان راه اندازی می شود

واکنش همسر نازنین زاغری به پیشنهاد سفر به ایران

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند

نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

شکایت از یکی از معاونین رییس جمهور به اتهام سرپیچی از اجرای حکم قانونی

چند خرده روایت از شاخص های دوره پهلوی

تبریک ازدواج همسر شهید حججی توسط پدر و مادر شهید

پیش بینی جام ملت ها 2019 پوریا پورسرخ

راهکارهای جدید وزارت کشور برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

تصمیم نوبخت برای یارانه 4 هزار نفر

اقدام پژوهی چگونه توانستم هنرجویانم را به شرکت در نماز جماعت علاقه مند سازم ؟

اگر صرفا تهدیدات فضای مجازی را ببینیم، از فرصت ها غافل می شویم

از قرنطینه سازی پایان نامه ها تا خطر بی اعتبار شدن مدارک دانشگاهی

واسطه شدن برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است/ فتوای حضرت آیت الله زنجانی

انتقام به سبک ترامپ/ کاخ سفید سفرهای خارجی پلوسی را لغو کرد

بحرالعلومی: پیام 19 ژانویه وحدت آذری های مسلمان جهان بود

انتشار داستان هایی کوتاه از زندگی مبارز مجاهد «شهید مدرس»

بازدید اعضای شورای مدیریت بحران خوزستان از سد دز

تکذیب خبر محاصره عشایر اندیکا در سیل

به جای انتخابات استانی، دنبال انتخابات حزبی باشیم

افشای تخلفات جدید در انتصابات استانداری کردستان

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

انتقام ترامپ از رییس مجلس نمایندگان

بهره گیری درست از فضای مجازی، لازمه توفیق در جنگ رسانه ای است

سردار باقری: ادامه اشغال سرزمین های جمهوری آذربایجان برای جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نیست

انتقام به سبک ترامپ؛ کاخ سفید سفرهای خارجی پلوسی را لغو کرد

زوج های خطرناک خط حمله در جام ملت های آسیا

دعوای مازندرانی ها بر سر منطقه آزاد

پشتیبان روحانیون و ارگان های انقلابی باشید

اصفهان؛ پیشتاز شهر دوستدار کودک

رتبه سوم ایران در حرکت به سمت پیر شدن

تصاویر/ اجلاس مدیران مدارس علمیه استان فارس

امام خمینی (ره) نقشه حکومت اسلامی را کارشناسانه طراحی کردند

اقدام پژوهی چگونه توانستم برنامه ای مدون برای شاداب سازی دانش آموزان در ساعت استراحت تدوین نمایم؟

تصاویر/ نشست تبیین فرایند نگارش و مزیت های نسبی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی/هجمه و حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

آشتی کی روش و برانکو در ویدیو چک

دعوای مازندرانی ها بر سر منطقه آزاد

بعیدی نژاد: همسر زاغری برای سفر به ایران تضمین داشت اما...

ایران درپروژه های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می کند

ترامپ سفر خارجی نانسی پلوسی را لغو کرد

کنگره شهید حسین فهمیده و 300 شهید قم برپا می شود

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

تصاویر/ همایش «حوزه علمیه، انقلاب اسلامی، تمدن سازی جهانی» در بجنورد

اقدام پژوهی چگونه توانستم آسیب های اجتماعی و راهکارهای مقابله با آن را به هنر جویانم بشناسانم؟

فال روزانه جمعه 28 دی 1397

فارس خبر می دهد مقایسه وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با منطقه و جهان+جدول

روسیه: شورای امنیت نباید درباره اعتراضات سودان تصمیم گیری کند

28 دی 1357؛ سفر جلال الدین تهرانی به پاریس برای دیدار با امام

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای استان فارس مقیم قم

بازداشت تعدادی از اعضای شورای شهر سابق اشتهارد

مصطفی حمیدی: باور کنید زنده ام! پروژه کشته سازی این بار به اسم کارگر کارخانه هپکو اراک

دانلود آهنگ جدید مسیح و آرش بنام مشتی

یادواره شهدای مجتمع علمی و فرهنگی سیدالشهدا(ع) برگزار می شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ لزوم نخبه پروری جهت حضور در مسابقات

اختتامیه اولین کنفرانس ملی شهر دوستدار کودک

رییس سازمان پدافند غیرعامل: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

این افراد در قیامت،صورتشان همچون ماه شب چهارده، نورانی است

فرمانده فرهنگی قرارگاه عمار: هیات های مذهبی در صف مقدم مبارزه با تهدیدهای نرم دشمن هستند

واکنش بعیدی نژاد به ادعاهای همسر نازنین زاغری

حمایت نمادین مجلس نمایندگان آمریکا از تحریم ها علیه روسیه

نقش شهید نواب صفوی در ملی شدن نفت

700 کیلومتر بزرگراه در کشور افتتاح می شود

ابلاغ حکم انتصاب اعضای کمیته دائمی شورای اطلاع رسانی «مافا» قوه قضاییه

رهبر معظم انقلاب نواب صفوی را پیشاهنگ جهاد و شهادت نام برده اند/ دشمنان همواره از صلابت نواب در هراس بودند

قصه یک عکس/ 12 آیت الله منتظری: من هم یکی از مریدان آقای خامنه ای هستم

وضعیت سیل در شعیبیه تحت کنترل است/ تخلیه چند منزل در نزدیکی مسیل

پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی

پیشنهاد عجیب محمود صادقی برای عبور از حکم امام درباره نهضت آزادی و جبهه ملی