مطالب مرتبط:
طرح شفافیت آرای نمایندگان، نمایندگان را محدود می کرد
مخالفت ادیانی با شفافیت آرای نمایندگان: مصلحت کشور است
مطهری: با شفافیت آرای نمایندگان موافق نیست
مخالفت «علی مطهری» با شفافیت آرای نمایندگان به دلیل نظارت استصوابی
طرح شفافیت آرای نمایندگان کپی متن اصلاح طلبان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 08:162018-10-20سياسي

شفافیت آرای نمایندگان؛ بیم ها و امیدها


اهمیت «شفافیت آرای نمایندگان» زمانی مشخص می شود که رییس مجلس شورای اسلامی برای رای گیری در موضوعات مختلف در مجلس به کرات از نمایندگان درخواست می کند که در رای گیری شرکت کنید، - اهمیت شفافیت آرای نمایندگان زمانی مشخص می شود که رییس مجلس شورای اسلامی برای رای گیری در موضوعات مختلف در مجلس به کرات از نمایندگان درخواست می کند که در رای گیری شرکت کنید، هرچند که این مورد الزام قانونی ندارد و مستوجب مواخذه نمایندگان نمی شود اما مردم به این دلیل در انتخابات شرکت می کنند که بتوانند به طور غیر مستقیم در قانون گذاری کشور مشارکت داشته باشند درنتیجه توقع دارند که موکلانشان در رای گیری های مجلس شرکت کرده و نسبت به مسائل کشور بی اهمیت نباشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاسی ایلنا، یکی از موضوعاتی که این روزها تلاش می شود بیش از پیش صدایش به گوش مسئولان و مردم برسد و در مرکزیت توجه قرار بگیرد شفافیت است.

هرچند که شفافیت به طور کلی مورد تاکید بسیاری از تصمیم گیران کشور است اما این مهم در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی کشور با موافقان و مخالفانی سرسخت همراه می شود؛ به عنوان مثال در بحث تصویب لوایح چهارگانه FATF مخالفان این لوایح معتقد بودند که شفاف کردن امور مالی کشور برای دشمنان موجب سوءاستفاده آنان از صداقت ما خواهد شد؛ از این رو بر مخالفت خود با تحقق شفافیت مالی اصرار داشتند.

شفافیت در مسائل متعددی در کشور اخیرا از سوی مردم و مسئولان مورد تعقیب قرار گرفته است؛ اما شفافیت تنها به حوزه اقتصادی کشور محدود نمی شود بلکه سیاست نیز می تواند از آن بهره مند باشد.

یکی از موضوعات سیاسی که ضرورت شفافیت آن اخیرا در صحن مجلس مطرح شده، آرای نمایندگان بود.

این طرح در صورت تصویب باعث می شود اسامی نمایندگان موافق، مخالف و ممتنع، در رای گیری ها مشخص شده و به اطلاع عموم مردم برسد، همچنین هیأت رییسه مجلس نیز موظف می شود نسبت به ایجاد سامانه الکترونیکی به طوری که قابلیت دسترسی به آن برای آحاد ملت فراهم باشد اقدام کند.

شفافیت آرای نمایندگان در بسیاری از کشورها امری متداول است، به عنوان مثال در کنگره آمریکا می‎توان در مورد هر لایحه‎ای آرای هرکدام از نمایندگان را بررسی کرد؛ اما این شفافیت درحال حاضر برای نمایندگان مجلس در کشور ما وجود ندارد، چه بسا در گذشته که از تکنولوژی بهره مند نبودیم این شفافیت با قیام و قعود نمایندگان محقق بود.

بررسی ضرورت تحقق شفافیت آرای نمایندگان می تواند به نوع برگزاری انتخابات مجلس در کشور مربوط باشد.

انتخابات در کشور ما به صورت حزبی برگزار نمی شود هرچند که در سال های اخیر رای دادن به لیست ها در کشور باب شده است اما این دلیلی بر برگزاری انتخابات حزبی نیست.

مردم در انتخابات مجلس علاوه بر توجه به پیشنهادات جناح های سیاسی، توجه ویژه ای به سخنرانی ها، بنرها و شعارهای انتخاباتی داوطلبان دارند درنتیجه داوطلبانی که با رای مردم به عنوان وکلای ملت وارد مجلس می شوند نسبت به شعارهای انتخاباتی خود مسئول هستند و باید در تحقق آن شعارها بکوشند.

از این رو اگر نقطه نظرات هر نماینده در موافقت و مخالفت با طرح ها و لوایح مجلس مشخص باشد این امکان برای مردم محقق خواهد شد که عملکرد وکلای خود را نسبت به شعارهای انتخاباتیشان مورد ارزیابی قرار دهند و آنان را پاسخگو کنند.

اهمیت شفافیت آرای نمایندگان زمانی مشخص می شود که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی برای رای گیری در موضوعات مختلف در مجلس به کرات از نمایندگان درخواست می کند که با نشستن در جای خودشان در رای گیری شرکت کنند، همچنین اهمیت شفافیت آرا زمانی مشخص می شود که در رایگیری درباره مهمترین مسائل کشور مثل CFT پنج نماینده نظر ممتنع دارند؛ هرچند که این موارد الزام قانونی ندارد و مستوجب مواخذه نمایندگان نمی شود اما مردم به این دلیل در انتخابات شرکت می کنند که بتوانند به طور غیر مستقیم در قانون گذاری کشور مشارکت داشته باشند درنتیجه توقع دارند که موکلانشان در رای گیری های مجلس شرکت کرده و نسبت به مسائل کشور بی اهمیت نباشند.

هرچند که شفافیت رابطه مستقیمی با پاسخگویی دارد و می تواند یکی از مولفه های مبارزه با فساد باشد اما وجود آرای موافق و مخالف در هر طرح و لایحه ای طبیعی است و جای تعجب ندارد.

در این گزارش به بیان دلایل موافقان و مخالفان در موضوع شفافیت آرای نمایندگان پرداخته شده است.

اولین موافقت عمده با این طرح که توجه همگان را به سوی خود جلب کرد مطرح شدن آن در صحن مجلس با 160 امضا بود اما اولین مخالفت با این طرح نیز همان روز یعنی چهاردهم شهریورماه امسال رقم خورد که فوریت آن در مجلس رد شد و تنها 59 نفر از نمایندگان با آن موافقت کردند.

گرچه مخالفت با فوریت یک طرح به معنای مخالفت با محتوای آن طرح نیست و ممکن است طی پنج ماه آینده که به طور عادی در دستور کار مجلس قرار می گیرد مورد تایید نمایندگان واقع و تصویب شود.

دلایل موافقت نمایندگان ی طرح شفافیت آرا: در اختیار قرار گرفتن اخبار و مشروح مذاکرات نمایندگان بر اساس اصول قانون اساسی، امضا کردن طرح توسط هر سه جریان سیاسی درون مجلس، به سمت تحزب پیش رفتن جریان های سیاسی، مشخص شدن همراهی نمایندگان با توهین هایی که به اشخاص می شود، فراتر دانستن شفافیت از یک دستاورد و وظیفه، آگاهی مردم از رویکرد نمایندگان و آگاهی بیشتر مردم از داوطلبان برای شرکت در دوره های بعدی انتخابات ازجمله دلایل موافقان با این طرح بود که تاکنون توسط محمدجواد فتحی، مصطفی کواکبیان، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی و برخی دیگر مطرح شده است.

دلایل مخالفت نمایندگان: تسلط نهادهای امنیتی در نظارت ها، جامع نبودن این طرح و دربر نداشتن جنبه های دیگر شفافیت، عدم رشد کافی جامعه در اجرای این طرح، امکان مورد آزار و اذیت قرار گرفتن نمایندگان توسط گروه های فشار در حوزه های انتخابیه، ضایع شدن حق نمایندگان در نظارت ها، امکان اعمال نکردن نظر واقعی نماینده و محذور شدن نماینده نیز از جمله دلایل مخالفان با این طرح بود که از سوی علی مطهری، علیرضا سلیمی و دیگران مطرح شده است.

پورمختار: دلیلی برای نگرانی از شفافیت آرای نمایندگان وجود ندارد فکر نمی کنم نماینده ای در طول این 40 سال به خاطر رای مثبت یا منفی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده باشد.

محمدعلی پورمختار در گفت و گو با ایلنا درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان اظهار کرد: در مسائل مهم ملی و بین المللی که موضوعات به حساسیت بالا می انجامد همه مردم نسبت به آرای نمایندگان حساس می شوند حتی در غیر از این موارد هم روشن بودن رای نماینده امری مطلوب است.

وی با بیان اینکه مواضع نمایندگان باید به طور شفاف و روشن بیان شود، تصریح کرد: دلیلی برای نگرانی از شفافیت آرای نمایندگان وجود ندارد چرا که نمایندگان عضو فراکسیون های مجلس هستند و جهت گیری های سیاسی آنان مشخص است در نتیجه چه بهتر که خود نماینده هم اعلام کند که در یک موضوع موافق یا مخالف است.

شفافیت آرای نمایندگان موجب اعتماد خود نماینده هم می شود.

تصویب این طرح می تواند باعث شود که اگر نماینده استدلالی قوی در موافقت یا مخالفت با موضوعی دارد بتواند از آن دفاع کند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: فراکسیون نمایندگان ولایی 34 نفر موافق در این طرح داشتند و در فراکسیون امید هم تنها چند نفر رای منفی دادند و این نشان دهنده دموکراسی حاکم بر مجلس است.

شورای نگهبان هم بر مبنای دیدگاه های استدلالی نمایندگان تصمیم نمی گیرد و به نظر نمایندگان احترام می گذارد.

من فکر نمی کنم نماینده ای در طول این 40 سال به خاطر رای مثبت یا منفی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده باشد.

ملکشاهی: خیلی از دوستان ما از این می ترسند که استاندار، فرماندار یا مدیر کل ها با شفافیت آرا دیگر آنان را همراهی نکنند.

ما در جهت تامین منافع ملت کوتاه نمی آییم.

رای مردم قابل خرید و فروش نیست اما دوگانگی ها یک خرید و فروش رای است محمدرضا ملکشاهی هم در گفت وگو با ایلنا در این باره گفت: بنده با این طرح موافقم و یکی دو بار که به هیئت رییسه مجلس نامه نوشته شد بنده آن نامه ها را امضا کردم.

ساده ترین استدلال موافقت من این است که ما نماینده مردم هستیم و مردم ما را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده اند در نتیجه باید آن چه در انجام وظیفه عمل می کنیم را به مردم اطلاع دهیم.

وی خاطرنشان کرد: کار مجلس به صورت پنهان کاری نیست آرای ما در تصویب قوانین، رای اعتمادها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها روشن است.

چرا ما باید بترسیم و رای خودمان را به مردم نگوییم.

ممکن است عده ای ملاحظه کاری کنند و نخواهند آن نیات و کارکرد را دیگران بدانند که این ضعف نماینده مجلس است.

این عضو کمیسیون صنایع ومعادن تصریح کرد: ما نمایندگان باید از نوع نگاه مان دفاع کنیم و از آنچه نسبت به دولت، قوانین و تحقیق و تفحص ها انجام می دهیم را به مردم بگوییم.

بنده هیچ دلیل برای مخالفت با طرح شفافیت آرای نمایندگان نمی بینم.

شفافیت آرای نمایندگان اعتماد مردم به مجلس را افزایش می دهد.

مردم در این صورت به آن کسی که رای داده اند توجه کرده و او را مورد ارزیابی قرار می دهند و این باعث خواهد شد برای دور بعدی انتخابات با چشم باز رای دهند.

این نماینده اصولگرا عنوان کرد: کسانی که رفتار دوگانه دارند در تامین منافع خود ملاحظه دارند خیلی از دوستان ما از این می ترسند که استاندار، فرماندار یا مدیر کل ها با شفافیت آرا دیگر آنان را همراهی نکنند.

ما در جهت تامین منافع ملت کوتاه نمی آییم.

رای مردم قابل خرید و فروش نیست اما دوگانگی ها یک خرید و فروش رای است این دو جور رفتار کردن با مردم راه نفاق است.

نمایندگان باید تفکر سیاسی و چارچوب داشته باشد تا بتوانند مسائلشان را بیان کنند.

بر اساس قانون همه نمایندگان در بیان مسائل شان آزاد هستند و کسی نمی تواند آنها را محاکمه و مواخذه کند.

ما می توانیم هر راستی را نگوییم اما بنا نیست که دروغ بگوییم.

نمایندگان برای یک بار نمایندگی کنند اما در راستای منافع مردم و نظام حرکت کنند.

حاجی دلیگانی: تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان باعث می شود مردمی که به ما رای داده اند و ما را به عنوان خدمتگزار خود انتخاب کرده اند متوجه شوند که یک نماینده چه نظری داشته است و این باعث می شود که آیندگان همه افراد را به یک چشم نبینند.

حسینعلی حاجی دلیگانی هم با اشاره به همین مساله به ایلنا گفت: در قانون برنامه ششم تصویب شد که دولت سامانه ای را ایجاد کند که مردم بتوانند حقوق مسئولان را ببینند اما دولت این سامانه را تعریف نکرد و حاضر نشد این شفاف سازی را برای مردم انجام دهد.

در مجلس هم علیرغم 160 امضا برای این طرح تنها بیش از پنجاه نفر به آن رای مثبت دادند و حاضر نشدند آرا برای ملت ایران شفاف شود اما FATF را که دشمن به دنبال شفافسازی امور مالی کشور بود تصویب کردند و جای تعجب داشت که برای شفافیت آرا رای ندادند.

وی تصریح کرد: وقتی در مجلس شفافیت باشد و رای ها معلوم باشد دیگر نمی توان به چیزی رای داد و حرف دیگری را عنوان کرد و مردم می توانند به آن آرا دسترسی پیدا کنند.

تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان باعث می شود مردمی که به ما رای داده اند و ما را به عنوان خدمتگزار خود انتخاب کرده اند متوجه شوند که یک نماینده چه نظری داشته است و این باعث می شود که آیندگان همه افراد را به یک چشم نبینند.

این نماینده اصولگرای مجلس عنوان کرد: نمایندگان مجلس در اظهارنظر آزاد هستند و کسی نمی تواند مانع اظهارنظر آنان شود.

من بعید می دانم که شورای نگهبان بر اساس رای نمایندگان آنان را رد صلاحیت کند.

این طرح را هم روز اول تنها 27 نفر امضا کردند ولی وقتی در شبکه های اجتماعی پخش شد، عده ای تحت فشار نظرات قرار گرفتند و فکر میک ردند اگر اسمشان در شبکه های اجتماعی باشد کفایت میکند به همین دلیل بود که عده بیشتری از این طرح دفاع کردند.

شیویاری: شفافیت در مباحثی چون استیضاح و سوال از وزرا و مسائلی از این دست باعث می شود که روشن بودن و دخیل بودن نماینده ها در تصمیمات مجلس مشکلاتی را ایجاد کند یعقوب شیویاری در گفت وگو با ایلنا درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: بنده با برخی از جنبه های شفافیت موافق و با برخی دیگر مخالف هستم.

نیاز نیست همه موارد و امورات شفاف شود.

شفافیت در حقوق، مزایا و فعالیت های اقتصادی کار خوبی است.

این نماینده اصولگرا تاکید کرد: شفافیت در مباحثی چون استیضاح و سوال از وزرا و مسائلی از این دست می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

این باعث می شود که روشن بودن و دخیل بودن نماینده ها در تصمیمات مجلس مشکلاتی را ایجاد کند چراکه گاهی حتی یک رای می تواند وضعیت را عوض کند و به نظر من این نوع شفافیت به صلاح نیست.

بین موافقان و مخالفان یک طرح مشکلاتی را ایجاد می کند.

این عضو کمیسیون بهداشت ادامه داد: اما درباره مصالح عمومی و معاهدات و.

با شفاف سازی موافقم.

شهریاری: مردم محرم هستند و باید از اعمال نمایندگان آگاه باشند حسین علی شهریاری در گفت وگو با ایلنا درباره شفافیت آرای نمایندگان اظهار کرد: مردم باید بدانند نمایندگان نسبت به طرح هایی که به مجلس می آید چه نظری دارند.

مردم محرم هستند و باید از اعمال نمایندگان آگاه باشند.

کدخدایی: نمایندگان با خیال راحت طرح شفافیت آرا را امضا کنند عباسعلی کدخدایی در گفت و گو با ایلنا، درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان، اظهار کرد: این طرح خیلی خوبی است.

ما که اعلام کردیم و همان موقع هم اعلام کردیم و توییت آن را هم زدیم و حمایت هم کردیم و گفتیم که کار خوبی است.

وی در واکنش به این اظهارنظر که برخی معتقدند شفافیت آرای نمایندگان ممکن است در نظارت های شورای نگهبان تاثیر بگذارد و باعث رد صلاحیت نمایندگان در سال های بعد شود، گفت: قانون اساسی گفته است که نمایندگان در بیان آرا و نظراتشان آزاد هستند و شورای نگهبان هم هیچ وقت ورود نکرده و در آینده هم ورود نخواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: نمایندگان با خیال راحت طرح شفافیت آرا را امضا کنند و عمل کنند و شورای نگهبان هم ورود نخواهد کرد.

بنا بر این گزارش، به نظر می رسد که عمده دلیل مخالفت نمایندگان با طرح شفافیت آرای نمایندگان به دلیل ترس از نهادهای ناظر برای دوره های بعدی انتخابات باشد اما با توجه به قانون اساسی کشور که نمایندگان را در اظهارنظرها و آرایشان محدود نکرده و با توجه به وعده عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه شورا به رای نمایندگان ورود نخواهد کرد و نمایندگان با خیال راحت این طرح را امضا کنند، باید منتظر باشیم که این طرح طی پنج ماه آینده در صحن مجلس مطرح و مشخص شود نمایندگانی که با فوریت این طرح رای مخالف بودند آیا با محتوای آن هم موافق یا مخالف هستند.


کلید واژه ها: شفاف - کشور - رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - رییس مجلس - مردم - اهمیت - سیاسی - مسئولان - اقتصادی - مخالفان - نمایندگان مجلس - انتخابات مجلس - اسلامی - برگزار - کنگره آمریکا - قانون - سوءاستفاده - شورای - امور مالی - مالی - تکنولوژی - صورت - خبرنگار - آمریکا - اطلاع - تصمیم - همراه

آخرین اخبار سرویس:
از اسطرلاب و زیج تا اسفنکس های عجیب و غریب +عکس

اطلاع نگاشت | نتیجه محاسبه آمریکایی

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 2 بهمن 97

نتیجه یک تلاش طاقت فرسا که همه را شگفت زده کرد

غفلت مادر و سقوط کودک از پله برقی!

تصاویر| حضور روحانی در وزارت ارتباطات

استخدام تدوینگر تیزر تبلیغاتی در یک مجموعه معتبر در کرج

سخنرانی ترزا مِی درباره طرح جدید برگزیت

لحظه نابودی موشک اسراییلی توسط اس300 روسی

به بهانه ساگشت عملیات بیت المقدس2 عملیاتی معلق در زمین و آسمان+عکس

نقش پول پررنگ و ارتباط با مردم کمرنگ می شود

چه هدیه ای خانم ها را خوشحال می کند؟

کرباسچی چگونه آزاد شد؟

جمع بندی روز: دوشنبه، 01 بهمن 1397

حسین شریعتمداری: علما به نظرات انحرافی روحانی واکنش نشان دهند تا نیازی به ورود من نباشد!

باز هم شایعه سازی علیه حسن روحانی

تنها ترس اسراییل از زبان نتانیاهو

استخدام مدرس زبان آلمانی و انگلیسی در تهران

استخدام مدرس زبان آلمانی و انگلیسی و منشی آموزشگاه در تهران

استخدام پزشک عمومی یا متخصص پوست در تهران

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه معتبر در رشت

استخدام کارپرداز آقا با وسیله نقلیه (ترجیحا موتور سیکلت)

استخدام کارشناس بازرگانی،مدیربازرگانی در یک شرکت معتبر- تهران

نمایندگان بی نظم مجلس در یک ماه گذشته

حق نداریم به بهانه نداشتم بودجه جمعیت کشور را ذوب کنیم/ علت توقف طرح تعالی جمعیت مخالفت مستقیم دولت با طرح است

استخدام رییس حسابداری مالی،رییس حسابداری مدیریت در تهران

استخدام بازاریاب مصالح ساختمانی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی متخصص در حوزه R&D در تهران

استخدام پزشک عمومی خانم در یک مطب معتبر در تهران

استخدام انباردار آقا دیپلم انبارداری/فنی درغذای سالم ایراندوست

استخدام منشی خانم در شرکت غذای سالم ایراندوست/تهران

استخدام منشی،انباردار در شرکت غذای سالم ایراندوست/تهران

استخدام وکیل دادگستری جهت همکاری با یک شرکت معتبر در تهران

شش هنرمند و هفت وزیر مهره پیاده کدام بازی هستند؟!

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه دوم بهمن ماه 97

قیمت گوشی امروز 2 بهمن 97

یادداشت/ محمد عبداللهی دولت طلبکار

پروژه گازرسانی به شهرهای جنوب کرمان بهره برداری شد

چگونه کودک خود را تکریم کنم؟

یادداشت/ عباس حاجی نجاری آینده درخشان انقلاب و عصبانیت دشمنان

استخدام تحصیلدار در یک شرکت بین المللی و معتبر در تهران

استخدام مشاور املاک در مشاورین املاک پم در تهران

استخدام بازاریاب با مزایا در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در تهران

فرشته ها دائما در رفت وآمد هستند

اخبار ضدو نقیض از وضعیت کرباسچی

استخدام تکنسین فنی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام ناخن کار حرفه ای در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس نرم افزار (لیسانس و بالاتر) در مشهد

استخدام کارمند اداری آقا (مهندس صنایع یا حسابداری) در تهران

استخدام بازاریاب آقا در یک شرکت معتبر در تهران

فارس گزارش می دهد شاخص های FATF برای شناسایی شرکت های دور زننده تحریم ها

راز داشتن یک زندگی عاشقانه فاش شد!

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

5 فرد گریان در عالَم/ از حضرت آدم(ع) تا امام سجاد(ع)

یک جایی چند قدرت بزرگ می نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت وپز می کنند

تدوین سند راهبردی فرهنگی دانشگاه پیام نور کرمان

مصلی امام علی(ع) کرمان مکان برگزاری دومین کنگره 6500 شهید استان

کاشت 6500 اصله درخت به یاد 6500 شهید استان کرمان

جنس و نیازهای کودک کار متفاوت از متکدی است

به صدا درآمدن زنگ خطر با استعفای سلطانی فر

ماجرای پیامک های همسر دوم یک مدیر!

عکس / مرمت حرم امام رضا(ع) در دوره قاجار

استخدام پرسشگر ماهر فیلد درشرکت آمارگران تفکر ایده آل در قم

استخدام برنامه نویس،کارشناس نرم افزار در قم

اعلام سناتور دموکرات کامالا هریس برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

حسینی از نقشه دشمن گفت

کنایه علی انصاریان به بغض جواد خیابانی +ویدئو

توصیه جهانگردها برای سفر به 10 کشور در سال 2019

چرا موسوی خویینی ها علیه هاشمی سخن گفت؟

انتخابات استانی نقش پول را پررنگ و ارتباط با مردم را کمرنگ می کند

جانبداری کامرت، مانع اجرای توافق الحدیده است

خبرِ تازه امیر خانزادی درباره زیردریایی فاتح

قول نفتی ژاپن به ایران

گناهی که فکرش را هم نمی کنیم خدا نبخشد

فوت زندانی سرشناس عربستانی در اثر اهمال پزشکی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفت وگو با فارس: دریافت مالیات از پزشکان کمک مهمی به توسعه کشور می کند

5 توصیه بی نظیر امام باقر(ع)

نسخه جهانگیری برای عبور از مشکلات

استاد آمریکایی علوم سیاسی در گفت وگو با فارس: بازداشت «مرضیه هاشمی» نشان دهنده ریاکاری دولت آمریکاست

توصیه های مفید سارق سابقه دار +ویدئو، عکس

تاکنون شکایتی درباره نماینده ملکان به هیات نظارت واصل نشده است

ابطحی: استانی شدن انتخابات تیر خلاص به نظام مردم سالاری دینی است

مازنی: در انتخابات 92 و 96 می خواستیم از فضای تند عبور کنیم/ از هر کسی سوال کنیم تفاوت قائل است بین دولت روحانی و احمدی نژاد

شهری با نذری های عجیب

کرباسچی: احضار شدم بازداشت نشدم

غرضی: مردم همچنان از «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» دفاع خواهند کرد

استخدام سرپرست و کارشناس حسابداری با مدرک لیسانس در تهران

ایران، کشوری با 13 هزار قانون

هزینه لجبازی ترامپ بالا رفت

دنیا منتظر دریافت پیام های انقلاب اسلامی است/ روحانیت جهانی عمل کند

آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

مهمترین اخبار 8 ساعت گذشته؛ از پیوستن بواتنگ به بارسلونا تا آقایی بانوی پیر در سری آ ایتالیا

ستاد تدبیری ها اصولگرایان و اصلاح طلبان علیه فقرا

سکوت رسانه های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید

حدیث پُرامید امیرالمؤمنین(ع) برای گنهکاران

تلاش شهردار اصلاح طلب مشهد برای زدودن هویت این شهر مقدس

پورحسین: برای تأثیرگذاری در دنیا باید وارد فضای مجازی جهانی شد

کارنامه نمرات درسی منسوب به احمدشاه+عکس

بودجه ی آب و برق به نحو احسن تامین شد

شفافیت آرای نمایندگان؛ بیم ها و امیدها

شفافیت آرای نمایندگان؛ بیم ها و امیدها