مطالب مرتبط:
طرح شفافیت آرای نمایندگان، نمایندگان را محدود می کرد
مخالفت ادیانی با شفافیت آرای نمایندگان: مصلحت کشور است
مطهری: با شفافیت آرای نمایندگان موافق نیست
مخالفت «علی مطهری» با شفافیت آرای نمایندگان به دلیل نظارت استصوابی
طرح شفافیت آرای نمایندگان کپی متن اصلاح طلبان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 08:162018-10-20سياسي

شفافیت آرای نمایندگان؛ بیم ها و امیدها


اهمیت «شفافیت آرای نمایندگان» زمانی مشخص می شود که رییس مجلس شورای اسلامی برای رای گیری در موضوعات مختلف در مجلس به کرات از نمایندگان درخواست می کند که در رای گیری شرکت کنید، - اهمیت شفافیت آرای نمایندگان زمانی مشخص می شود که رییس مجلس شورای اسلامی برای رای گیری در موضوعات مختلف در مجلس به کرات از نمایندگان درخواست می کند که در رای گیری شرکت کنید، هرچند که این مورد الزام قانونی ندارد و مستوجب مواخذه نمایندگان نمی شود اما مردم به این دلیل در انتخابات شرکت می کنند که بتوانند به طور غیر مستقیم در قانون گذاری کشور مشارکت داشته باشند درنتیجه توقع دارند که موکلانشان در رای گیری های مجلس شرکت کرده و نسبت به مسائل کشور بی اهمیت نباشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاسی ایلنا، یکی از موضوعاتی که این روزها تلاش می شود بیش از پیش صدایش به گوش مسئولان و مردم برسد و در مرکزیت توجه قرار بگیرد شفافیت است.

هرچند که شفافیت به طور کلی مورد تاکید بسیاری از تصمیم گیران کشور است اما این مهم در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی کشور با موافقان و مخالفانی سرسخت همراه می شود؛ به عنوان مثال در بحث تصویب لوایح چهارگانه FATF مخالفان این لوایح معتقد بودند که شفاف کردن امور مالی کشور برای دشمنان موجب سوءاستفاده آنان از صداقت ما خواهد شد؛ از این رو بر مخالفت خود با تحقق شفافیت مالی اصرار داشتند.

شفافیت در مسائل متعددی در کشور اخیرا از سوی مردم و مسئولان مورد تعقیب قرار گرفته است؛ اما شفافیت تنها به حوزه اقتصادی کشور محدود نمی شود بلکه سیاست نیز می تواند از آن بهره مند باشد.

یکی از موضوعات سیاسی که ضرورت شفافیت آن اخیرا در صحن مجلس مطرح شده، آرای نمایندگان بود.

این طرح در صورت تصویب باعث می شود اسامی نمایندگان موافق، مخالف و ممتنع، در رای گیری ها مشخص شده و به اطلاع عموم مردم برسد، همچنین هیأت رییسه مجلس نیز موظف می شود نسبت به ایجاد سامانه الکترونیکی به طوری که قابلیت دسترسی به آن برای آحاد ملت فراهم باشد اقدام کند.

شفافیت آرای نمایندگان در بسیاری از کشورها امری متداول است، به عنوان مثال در کنگره آمریکا می‎توان در مورد هر لایحه‎ای آرای هرکدام از نمایندگان را بررسی کرد؛ اما این شفافیت درحال حاضر برای نمایندگان مجلس در کشور ما وجود ندارد، چه بسا در گذشته که از تکنولوژی بهره مند نبودیم این شفافیت با قیام و قعود نمایندگان محقق بود.

بررسی ضرورت تحقق شفافیت آرای نمایندگان می تواند به نوع برگزاری انتخابات مجلس در کشور مربوط باشد.

انتخابات در کشور ما به صورت حزبی برگزار نمی شود هرچند که در سال های اخیر رای دادن به لیست ها در کشور باب شده است اما این دلیلی بر برگزاری انتخابات حزبی نیست.

مردم در انتخابات مجلس علاوه بر توجه به پیشنهادات جناح های سیاسی، توجه ویژه ای به سخنرانی ها، بنرها و شعارهای انتخاباتی داوطلبان دارند درنتیجه داوطلبانی که با رای مردم به عنوان وکلای ملت وارد مجلس می شوند نسبت به شعارهای انتخاباتی خود مسئول هستند و باید در تحقق آن شعارها بکوشند.

از این رو اگر نقطه نظرات هر نماینده در موافقت و مخالفت با طرح ها و لوایح مجلس مشخص باشد این امکان برای مردم محقق خواهد شد که عملکرد وکلای خود را نسبت به شعارهای انتخاباتیشان مورد ارزیابی قرار دهند و آنان را پاسخگو کنند.

اهمیت شفافیت آرای نمایندگان زمانی مشخص می شود که علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی برای رای گیری در موضوعات مختلف در مجلس به کرات از نمایندگان درخواست می کند که با نشستن در جای خودشان در رای گیری شرکت کنند، همچنین اهمیت شفافیت آرا زمانی مشخص می شود که در رایگیری درباره مهمترین مسائل کشور مثل CFT پنج نماینده نظر ممتنع دارند؛ هرچند که این موارد الزام قانونی ندارد و مستوجب مواخذه نمایندگان نمی شود اما مردم به این دلیل در انتخابات شرکت می کنند که بتوانند به طور غیر مستقیم در قانون گذاری کشور مشارکت داشته باشند درنتیجه توقع دارند که موکلانشان در رای گیری های مجلس شرکت کرده و نسبت به مسائل کشور بی اهمیت نباشند.

هرچند که شفافیت رابطه مستقیمی با پاسخگویی دارد و می تواند یکی از مولفه های مبارزه با فساد باشد اما وجود آرای موافق و مخالف در هر طرح و لایحه ای طبیعی است و جای تعجب ندارد.

در این گزارش به بیان دلایل موافقان و مخالفان در موضوع شفافیت آرای نمایندگان پرداخته شده است.

اولین موافقت عمده با این طرح که توجه همگان را به سوی خود جلب کرد مطرح شدن آن در صحن مجلس با 160 امضا بود اما اولین مخالفت با این طرح نیز همان روز یعنی چهاردهم شهریورماه امسال رقم خورد که فوریت آن در مجلس رد شد و تنها 59 نفر از نمایندگان با آن موافقت کردند.

گرچه مخالفت با فوریت یک طرح به معنای مخالفت با محتوای آن طرح نیست و ممکن است طی پنج ماه آینده که به طور عادی در دستور کار مجلس قرار می گیرد مورد تایید نمایندگان واقع و تصویب شود.

دلایل موافقت نمایندگان ی طرح شفافیت آرا: در اختیار قرار گرفتن اخبار و مشروح مذاکرات نمایندگان بر اساس اصول قانون اساسی، امضا کردن طرح توسط هر سه جریان سیاسی درون مجلس، به سمت تحزب پیش رفتن جریان های سیاسی، مشخص شدن همراهی نمایندگان با توهین هایی که به اشخاص می شود، فراتر دانستن شفافیت از یک دستاورد و وظیفه، آگاهی مردم از رویکرد نمایندگان و آگاهی بیشتر مردم از داوطلبان برای شرکت در دوره های بعدی انتخابات ازجمله دلایل موافقان با این طرح بود که تاکنون توسط محمدجواد فتحی، مصطفی کواکبیان، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی و برخی دیگر مطرح شده است.

دلایل مخالفت نمایندگان: تسلط نهادهای امنیتی در نظارت ها، جامع نبودن این طرح و دربر نداشتن جنبه های دیگر شفافیت، عدم رشد کافی جامعه در اجرای این طرح، امکان مورد آزار و اذیت قرار گرفتن نمایندگان توسط گروه های فشار در حوزه های انتخابیه، ضایع شدن حق نمایندگان در نظارت ها، امکان اعمال نکردن نظر واقعی نماینده و محذور شدن نماینده نیز از جمله دلایل مخالفان با این طرح بود که از سوی علی مطهری، علیرضا سلیمی و دیگران مطرح شده است.

پورمختار: دلیلی برای نگرانی از شفافیت آرای نمایندگان وجود ندارد فکر نمی کنم نماینده ای در طول این 40 سال به خاطر رای مثبت یا منفی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده باشد.

محمدعلی پورمختار در گفت و گو با ایلنا درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان اظهار کرد: در مسائل مهم ملی و بین المللی که موضوعات به حساسیت بالا می انجامد همه مردم نسبت به آرای نمایندگان حساس می شوند حتی در غیر از این موارد هم روشن بودن رای نماینده امری مطلوب است.

وی با بیان اینکه مواضع نمایندگان باید به طور شفاف و روشن بیان شود، تصریح کرد: دلیلی برای نگرانی از شفافیت آرای نمایندگان وجود ندارد چرا که نمایندگان عضو فراکسیون های مجلس هستند و جهت گیری های سیاسی آنان مشخص است در نتیجه چه بهتر که خود نماینده هم اعلام کند که در یک موضوع موافق یا مخالف است.

شفافیت آرای نمایندگان موجب اعتماد خود نماینده هم می شود.

تصویب این طرح می تواند باعث شود که اگر نماینده استدلالی قوی در موافقت یا مخالفت با موضوعی دارد بتواند از آن دفاع کند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: فراکسیون نمایندگان ولایی 34 نفر موافق در این طرح داشتند و در فراکسیون امید هم تنها چند نفر رای منفی دادند و این نشان دهنده دموکراسی حاکم بر مجلس است.

شورای نگهبان هم بر مبنای دیدگاه های استدلالی نمایندگان تصمیم نمی گیرد و به نظر نمایندگان احترام می گذارد.

من فکر نمی کنم نماینده ای در طول این 40 سال به خاطر رای مثبت یا منفی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده باشد.

ملکشاهی: خیلی از دوستان ما از این می ترسند که استاندار، فرماندار یا مدیر کل ها با شفافیت آرا دیگر آنان را همراهی نکنند.

ما در جهت تامین منافع ملت کوتاه نمی آییم.

رای مردم قابل خرید و فروش نیست اما دوگانگی ها یک خرید و فروش رای است محمدرضا ملکشاهی هم در گفت وگو با ایلنا در این باره گفت: بنده با این طرح موافقم و یکی دو بار که به هیئت رییسه مجلس نامه نوشته شد بنده آن نامه ها را امضا کردم.

ساده ترین استدلال موافقت من این است که ما نماینده مردم هستیم و مردم ما را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده اند در نتیجه باید آن چه در انجام وظیفه عمل می کنیم را به مردم اطلاع دهیم.

وی خاطرنشان کرد: کار مجلس به صورت پنهان کاری نیست آرای ما در تصویب قوانین، رای اعتمادها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها روشن است.

چرا ما باید بترسیم و رای خودمان را به مردم نگوییم.

ممکن است عده ای ملاحظه کاری کنند و نخواهند آن نیات و کارکرد را دیگران بدانند که این ضعف نماینده مجلس است.

این عضو کمیسیون صنایع ومعادن تصریح کرد: ما نمایندگان باید از نوع نگاه مان دفاع کنیم و از آنچه نسبت به دولت، قوانین و تحقیق و تفحص ها انجام می دهیم را به مردم بگوییم.

بنده هیچ دلیل برای مخالفت با طرح شفافیت آرای نمایندگان نمی بینم.

شفافیت آرای نمایندگان اعتماد مردم به مجلس را افزایش می دهد.

مردم در این صورت به آن کسی که رای داده اند توجه کرده و او را مورد ارزیابی قرار می دهند و این باعث خواهد شد برای دور بعدی انتخابات با چشم باز رای دهند.

این نماینده اصولگرا عنوان کرد: کسانی که رفتار دوگانه دارند در تامین منافع خود ملاحظه دارند خیلی از دوستان ما از این می ترسند که استاندار، فرماندار یا مدیر کل ها با شفافیت آرا دیگر آنان را همراهی نکنند.

ما در جهت تامین منافع ملت کوتاه نمی آییم.

رای مردم قابل خرید و فروش نیست اما دوگانگی ها یک خرید و فروش رای است این دو جور رفتار کردن با مردم راه نفاق است.

نمایندگان باید تفکر سیاسی و چارچوب داشته باشد تا بتوانند مسائلشان را بیان کنند.

بر اساس قانون همه نمایندگان در بیان مسائل شان آزاد هستند و کسی نمی تواند آنها را محاکمه و مواخذه کند.

ما می توانیم هر راستی را نگوییم اما بنا نیست که دروغ بگوییم.

نمایندگان برای یک بار نمایندگی کنند اما در راستای منافع مردم و نظام حرکت کنند.

حاجی دلیگانی: تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان باعث می شود مردمی که به ما رای داده اند و ما را به عنوان خدمتگزار خود انتخاب کرده اند متوجه شوند که یک نماینده چه نظری داشته است و این باعث می شود که آیندگان همه افراد را به یک چشم نبینند.

حسینعلی حاجی دلیگانی هم با اشاره به همین مساله به ایلنا گفت: در قانون برنامه ششم تصویب شد که دولت سامانه ای را ایجاد کند که مردم بتوانند حقوق مسئولان را ببینند اما دولت این سامانه را تعریف نکرد و حاضر نشد این شفاف سازی را برای مردم انجام دهد.

در مجلس هم علیرغم 160 امضا برای این طرح تنها بیش از پنجاه نفر به آن رای مثبت دادند و حاضر نشدند آرا برای ملت ایران شفاف شود اما FATF را که دشمن به دنبال شفافسازی امور مالی کشور بود تصویب کردند و جای تعجب داشت که برای شفافیت آرا رای ندادند.

وی تصریح کرد: وقتی در مجلس شفافیت باشد و رای ها معلوم باشد دیگر نمی توان به چیزی رای داد و حرف دیگری را عنوان کرد و مردم می توانند به آن آرا دسترسی پیدا کنند.

تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان باعث می شود مردمی که به ما رای داده اند و ما را به عنوان خدمتگزار خود انتخاب کرده اند متوجه شوند که یک نماینده چه نظری داشته است و این باعث می شود که آیندگان همه افراد را به یک چشم نبینند.

این نماینده اصولگرای مجلس عنوان کرد: نمایندگان مجلس در اظهارنظر آزاد هستند و کسی نمی تواند مانع اظهارنظر آنان شود.

من بعید می دانم که شورای نگهبان بر اساس رای نمایندگان آنان را رد صلاحیت کند.

این طرح را هم روز اول تنها 27 نفر امضا کردند ولی وقتی در شبکه های اجتماعی پخش شد، عده ای تحت فشار نظرات قرار گرفتند و فکر میک ردند اگر اسمشان در شبکه های اجتماعی باشد کفایت میکند به همین دلیل بود که عده بیشتری از این طرح دفاع کردند.

شیویاری: شفافیت در مباحثی چون استیضاح و سوال از وزرا و مسائلی از این دست باعث می شود که روشن بودن و دخیل بودن نماینده ها در تصمیمات مجلس مشکلاتی را ایجاد کند یعقوب شیویاری در گفت وگو با ایلنا درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: بنده با برخی از جنبه های شفافیت موافق و با برخی دیگر مخالف هستم.

نیاز نیست همه موارد و امورات شفاف شود.

شفافیت در حقوق، مزایا و فعالیت های اقتصادی کار خوبی است.

این نماینده اصولگرا تاکید کرد: شفافیت در مباحثی چون استیضاح و سوال از وزرا و مسائلی از این دست می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

این باعث می شود که روشن بودن و دخیل بودن نماینده ها در تصمیمات مجلس مشکلاتی را ایجاد کند چراکه گاهی حتی یک رای می تواند وضعیت را عوض کند و به نظر من این نوع شفافیت به صلاح نیست.

بین موافقان و مخالفان یک طرح مشکلاتی را ایجاد می کند.

این عضو کمیسیون بهداشت ادامه داد: اما درباره مصالح عمومی و معاهدات و.

با شفاف سازی موافقم.

شهریاری: مردم محرم هستند و باید از اعمال نمایندگان آگاه باشند حسین علی شهریاری در گفت وگو با ایلنا درباره شفافیت آرای نمایندگان اظهار کرد: مردم باید بدانند نمایندگان نسبت به طرح هایی که به مجلس می آید چه نظری دارند.

مردم محرم هستند و باید از اعمال نمایندگان آگاه باشند.

کدخدایی: نمایندگان با خیال راحت طرح شفافیت آرا را امضا کنند عباسعلی کدخدایی در گفت و گو با ایلنا، درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان، اظهار کرد: این طرح خیلی خوبی است.

ما که اعلام کردیم و همان موقع هم اعلام کردیم و توییت آن را هم زدیم و حمایت هم کردیم و گفتیم که کار خوبی است.

وی در واکنش به این اظهارنظر که برخی معتقدند شفافیت آرای نمایندگان ممکن است در نظارت های شورای نگهبان تاثیر بگذارد و باعث رد صلاحیت نمایندگان در سال های بعد شود، گفت: قانون اساسی گفته است که نمایندگان در بیان آرا و نظراتشان آزاد هستند و شورای نگهبان هم هیچ وقت ورود نکرده و در آینده هم ورود نخواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: نمایندگان با خیال راحت طرح شفافیت آرا را امضا کنند و عمل کنند و شورای نگهبان هم ورود نخواهد کرد.

بنا بر این گزارش، به نظر می رسد که عمده دلیل مخالفت نمایندگان با طرح شفافیت آرای نمایندگان به دلیل ترس از نهادهای ناظر برای دوره های بعدی انتخابات باشد اما با توجه به قانون اساسی کشور که نمایندگان را در اظهارنظرها و آرایشان محدود نکرده و با توجه به وعده عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه شورا به رای نمایندگان ورود نخواهد کرد و نمایندگان با خیال راحت این طرح را امضا کنند، باید منتظر باشیم که این طرح طی پنج ماه آینده در صحن مجلس مطرح و مشخص شود نمایندگانی که با فوریت این طرح رای مخالف بودند آیا با محتوای آن هم موافق یا مخالف هستند.


کلید واژه ها: شفاف - کشور - رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - رییس مجلس - مردم - اهمیت - سیاسی - مسئولان - اقتصادی - مخالفان - نمایندگان مجلس - انتخابات مجلس - اسلامی - برگزار - کنگره آمریکا - قانون - سوءاستفاده - شورای - امور مالی - مالی - تکنولوژی - صورت - خبرنگار - آمریکا - اطلاع - تصمیم - همراه

آخرین اخبار سرویس:
دوره آموزشی «بازار و رسالت های طلبگی» برگزار می شود

عمل انسان چه زمانی بی نتیجه می شود؟

تقاضأ جدی ترکیه از امریکا

یمن محور گفت وگوی جابری انصاری ودستیار دبیرکل سازمان ملل

روستاهای بابلسر میزبان طرح امام شدند

توییت سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح افزایش حداقل سن ازدواج

زیرساخت های حذف کنکور آماده نیست

واکنش ظریف به انتقادهای چند روز اخیر: افراد ببر کاغذی می سازند و آن را شکار می کنند/احمدی نژاد: مشایی از خودش آزاد شد!

گریز از کتاب موجب مشکلات جامعه شده است/بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی ایجاد شود

فال روزانه دوشنبه 28 آبان 1397

غربت آرامگاه حضرت «سکینه و ام کلثوم (س)» در سوریه

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است

واکنش ظریف به مخالفان اظهاراتش درخصوص پولشویی

سبک زندگی ایرانی اسلامی تنها با اقامه نماز مسیر است

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است

امیرعبداللهیان: صهیونیست ها ببر کاغذی هستند

جزییات طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی در پالایشگاه ها

کارگاه استانی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد گردشگری

دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند

عاملان به شهادت رساندن محیط بان پارک ملی گلستان باید به اشد مجازات برسند

دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند

کارگاه استانی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد با هدف توسعه گردشگری

ویدئو؛ 33 حرکت جادویی کریم بنزما

تعیین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت در دور دوم انتخابات

فشارهای اقتصادی دشمن مانع تداوم مشی انقلابی ملت نشده است

اخلاق در باورها ، عقاید ، تربیت عبادی و معنوی طلاب تاثیرگذاراست

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

ناگفته های یک تصادف و پلیس راه خطاکار

خیران110 هزار مدرسه در کشور ساختتند

در نشست «آسیب شناسی نقد ترجمه مطرح شد؛ طاهره صفارزاده نخستین مترجم علمی در برگزاری کارگاه ترجمه

صداوسیما افتخار به گذشته و امید به آینده را ترسیم می کند

تاکید علی لاریجانی بر واگذاری کشت و صنعت کارون به مردم بومی فروش شرکت باید متوقف شود

دیدار مشاور روحانی با رهبران اقلیت های مذهبی در ارومیه (عکس)

انتصابات جدید از سوی استاندار گیلان/هاشم پور معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان شد

توصیه شش گانه به والدین عصر ارتباطات و رسانه

برگزاری 61 برنامه در هفته بسیج/ لزوم توجه بیشتر رسانه ها به حوزه علم و فناوری

اسامی بازنشستگان جدید صداوسیما منتشر شد

گزارش به مردم

سوابق و گرایش سیاسی چهار استاندار جدید دولت روحانی

دشمنان مقاومت در مواجهه با روحیه انقلابی مردم یمن شکست سختی خورده اند

تبریک رییس جامعه روحانیت بلتستان به رییس جدید جامعه المصطفی(ص)

پروژه قطار شهری شهریار به کجا رسید ؟

اروپا باید آمادگی جنگ را داشته باشد

وقتی شهید مهدی زین الدین در جمع خانواده های شهدا آرزوی مرگ می کند + فیلم

صداوسیما افتخار به گذشته و امید به آینده را ترسیم می کند

جریان سازی چیست؟

عذرخواهی دبیر ایسنا از رییسی و علم الهدی

توییت بخشدار نیکشهر درباره کلاهبرداری چند میلیاردی

طاهره صفارزاده نخستین مترجم علمی در برگزاری کارگاه ترجمه

تذکرات لسانی موجب تقویت مسائل اخلاقی می شود/لزوم تقویت دروس اخلاق و موعظه برای طلاب در مدارس علمیه

میرزاده: بررسی میزان حق الزحمه معلمان در کمیسیون آموزش مجلس

تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

شکست ائتلاف متجاوز سعودی در جبهه حیران یمن

کشتی ایران پعد از ناکامی های فراوان بالاخره طلایی شد

خطر شیوع بیماری های خاص در گیلان

پیگیری طرح اجباری شدن 6ساعت مشاوره و آموزش قبل از ازدواج در مجلس

شروط نظارت مردم بر فعالیت نهاد های علمی/ دلایل اقبال جامعه به شبه علمی نظیر «طالع بینی»

تنها راه سعادت جهان اسلام به ویژه ایران تبعیت از فرامین رهبر معظم انقلاب است

وزیرخارجه تا 48 ساعت دیگر استیضاح می شود؟

تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

سلیمی: بررسی مشکلات معیشتی معلمان در جلسه کمیسیون آموزش مجلس

این طرف یا آن طرف؟

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 28 آبان 97

ایجاد بیش از 250 هزار شغل با حمایت بسیج سازندگی از سال 92 تاکنون

توسعه همه جانبه شهر بجنورد با تعامل شورای شهر و صداوسیمای شبکه اترک

امیرعبداللهیان:
 وضعیت انسان دوستانه در یمن فراتر از فاجعه است

روند برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره قرآن و عترت تشریح شد

ناتوانی در ایجاد ظرفیت نگهداشت جمعیت روستایی

15 نهاد دینی و دانشگاهی عراق تحریم های آمریکا را محکوم کردند

کرسی فلوریدا در سنای آمریکا به نامزد جمهوریخواه رسید

آیت الله قائم مقامی: برخی از مراجع فعلی بیش از 30 سال پیش اصرار داشتند که رساله جدیدی نوشته شود! /سالیانی است که همان محصول چند دهه گذشته، به مخاطبان جدید ارائه می شود/ هرگز نباید انتظار داشت که بایدهای شرعی جایگزین بایدهای قانونی و حقوقی شود

تاکید دکتر لاریجانی بر واگذاری کشت و صنعت کارون به مردم بومی فروش شرکت باید متوقف شود

رییس جدید پژوهشگاه مواد و انرژی معرفی شد

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

کتابخانه های مدارس علمیه لرستان نیازمند تجهیز و نوسازی/ارتقاء کمی و کیفی کتابخانه ها نیازمند همت خیران است

تصاویر/ جشن تلبس طلاب مدرسه علمیه امام خامنه ای اهواز

مدیرعامل شرکت ملی گاز هم منصوب شد

اعتراضات کارگری هفت تپه| 4 نفر بازداشت شدند| استاندار خوزستان: کارگران حق دارند

وزیر امور خارجه: نوار اظهاراتم درباره پولشویی وجود دارد

در خواست قوه قضاییه از ظریف برای ارائه اسناد پولشویی

محسن چاوشی با ظاهری متفاوت (+عکس)

دست مردم در ایام تحریم در جیب یکدیگر است

افتتاح اولین بیمارستان فیل ها در هند + فیلم

روحانی هفت ماه محصور در پاستور/سفر استانی دولت 300 درصد کاهش یافت

بخش خصوصی واقعی می تواند بیماری اقتصاد را علاج کند

ظریف: هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نکردم

بازگشت تلگرام؟ ابلاغ لغو حمایت از داخلی ها

الاغ؛ قبل از عمل، بعد از عمل!

اوضاع یمن محور گفتگوی دستیار دبیرکل سازمان ملل با جابری انصاری

کلیات طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت ایجاد پالایشگاه در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد

اصلاح قانون نظام مهندسی در کمیسیون عمران بررسی شد

باید دلیرانه جلوی جنازه ام قدم بزنید

نیمایوشیج؛ شاعر مردمی در خدمت بیان آرمان های مردم ایران

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

مذهب بزرگترین پایگاه زندگی دموکراتیک است

صدور دستور نبش قبر پدر معنوی طالبان

2 مدیر وزارت کشور در قزوین مشمول قانون بازنشستگی شدند

مشخصات یازده هزار بازنشسته صداوسیما در بیست سال / چرا نام برخی بازنشستگان مشهور در لیست نیست؟

2 مدیر وزارت کشور در قزوین مشمول قانون بازنشستگی شدند

2 مدیر وزارت کشور در قزوین مشمول قانون بازنشستگی شدند

شفافیت آرای نمایندگان؛ بیم ها و امیدها

شفافیت آرای نمایندگان؛ بیم ها و امیدها