مطالب مرتبط:
در باب المندب چه خبر است؟/ بازی جدید عربستان در تنگه ای استراتژیک/عربستان جدال ایران و آمریکا را وارد کانال تازه ای کرده است
بازی همسایگان با کارت ایران| پاکستان از آمریکا و عربستان دست می کشد؟| لوب لاگ: ایران روی عمرا ن خان حساب نکند
آمریکا، عربستان و صهیونیست ها بدانند حادثه اهواز مردم ایران را متحدتر می کند
بازی همسایگان با کارت ایران| پاکستان از آمریکا و عربستان دست می کشد؟| لوب لاگ: ایران روی عمرا ن خان حساب نکند
نباید در تله بازی های روانی ترامپ گرفتار شویم/ ظرفیت ملاقات و مذاکره بین ایران و آمریکا در سطح روسای جمهور وجود ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 07:052018-10-20بين الملل

عربستان در بازی آمریکا و صهیونیست ها گرفتار شده است


جعبه سیاه خاشقچی موضوع گفت وگوی ویژه خبری پنج شنبه 26 مهرماه بود که با حضورحسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل برگزار شد.

- امیر عبدالهیان بیان کرد: اتفاق مهمی که افتاده این است که عربستان سعودی به عنوان غیر دموکرات ترین متحده آمریکا و عامل بی ثباتی در منطقه معرفی می شود که این مسئله دقیقا در آستانه 13 آبان با سیاست ترامپ مدعی است که با اعمال تحریم ها ایران را در انزوا فرو می برد تضاد دارد لذا بخشی از دستپاچگی ترامپ کاخ سفید و لابی صهیونیست ها برای آن است تا محمد بن سلمان را از اتهام نجات دهند.

امیر عبداللهیان در ابتدای برنامه اظهار کرد:به نظر می رسد که چند عامل در توجه رسانه های منطقه و جهانی به موضوع قتل خاشقچی تا ثیر داشت.

وی افزود: یکی از این عوامل را باید در درون جامعه سعودی جستجو کرد به عبارتی دیگر در نتیجه اقدامات بن سلمان و ملک سلمان که منجر به دستگیری طیف وسیعی از افراد با نفوذ در خاندان آل سعود شد در یکی دو سال گذشته رقبای بن سلمان ساکت ننشستند و اقداماتی را در سطح اروپا و آمریکا به منظور محدود سازی اقدامات محمد بن سلمان انجام دادند.

امیر عبدالهیان تصریح کرد: این اتفاق افتاد و بن سلمان مجبور شد از پرونده فلسطین خارج شود چرا که ناشیانه پیش رفت و از به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی سخن گفت و در بحث شرکت نفتی آرامکو که همه حیات عربستان به نفت بستگی دارد ایده هایی را مطرح کرد.

دستیار ویژه رییس مجلس بیان کرد:بخشی از این امر به لابی و و پول های کلانی برمی گردد که مخالفان گسترده بن سلمان و آل سلمان در بین خاندان آل سعود دارند.

وی ادامه داد:خاشقچی فردی است که تا حدود سال 2014 میلادی از مشاوران رسمی حکومت عربستان سعودی بوده و بعد از آن نیز مواضع چندان جدی نداشته و سوابقی در جانبداری از این حکومت داشته است.

امیر عبدالهیان بیان کرد: در ابتدای روی کار آمدن محمد بن سلمان برخی از سیاست های وی مورد حمایت خاشقچی قرار می گرفت، اما در ماه های اخیر در چند موضوع خاشقچی از حکومت عربستان کارت قرمز گرفت.

دستیار ویژه رییس مجلس گفت: موضوع اولی که باعث شد خاشقچی کارت قرمز بگیرد این بود که نسبت به روی کار آمدن ترامپ و سیاست های وی اعتراض کرد، همچنین در باره سیاست های جنگ طلبانه عربستان در یمن معترض بود و در حالی که محمد بن سلمان و ملک سلمان توجه ویژه ای به رابطه با رژیم صهیونیستی داشتند در آخرین توییت خود قبل از مرگ از فلسطین حمایت کرد که این امر باسیاست های عربستان همخوانی نداشت.

امیر عبدالهیان ادامه داد: اتفاقی که افتاده خیلی مشکوک است و به لحاظ نوع کار و خشونت در سطح رسانه ها انعکاس یافته است و نوع اقدام و جایگاهی که خاشقچی در رسانه های عربی و جهان داشت چهره معروفی از او به جای مانده است.

وی ادامه داد: آمریکا در دوره ترامپ منافع خود را می بیند و اتفاقی که رخ داده این است که ترامپ همانند سایر مواضع خود مسائل پشت پرده را علنی می کند با فرستادن وزیر امور خارجه خود به ریاض می خواهد تسلطش بر منابع نفتی عربستان سعودی را حفظ و به نوعی آبروی آل سلمان را بخرد و اوضاع را مدیریت کند تا بتواند به اهداف اصلی خود برسد.

دستیار ویژه رییس مجلس گفت: فراموش نکنید که در آستانه 13 آبان قرار داریم و بیش از یکسال است که آمریکایی ها و لابی صهیونیست ها تلاش می کنند که بگویند جمهوری اسلامی ایران عامل بی ثباتی در منطقه است.

وی ادامه داد:عربستان سعودی و بسیاری از کشور ها هزینه زیادی را پرداخت کرده اند تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان تهدید اول منطقه معرفی شود و در واقع آن ها می خواهند که وجه مثبتی به اقدامات اسراییل بدهند.

امیر عبدالهیان بیان کرد: اتفاق مهمی که افتاده این است که عربستان سعودی به عنوان غیر دموکرات ترین متحده آمریکا و عامل بی ثباتی در منطقه معرفی می شود که این مسئله دقیقا در آستانه 13 آبان با سیاست ترامپ مدعی است که با اعمال تحریم ها ایران را در انزوا فرو می برد تضاد دارد لذا بخشی از دستپاچگی ترامپ کاخ سفید و لابی صهیونیست ها برای آن است تا محمد بن سلمان را از اتهام نجات دهند.

وی افزود کاملاً روشن است که عربستان در بازی آمریکا و صهیونیست ها گرفتار شده و حمله عربستان به یمن که یک جنگ تروریستی است طراحی اسراییل و آمریکا صورت گرفت.

امیر عبدالهیان بیان کرد: در هفته سوم اینکه آقای عادل الجبیر در عربستان وزیر امور خارجه شدند در جده با وی دیدار کردم و او می گفت که بحرین بخشی از عربستان سعودی است و در یمن خواهید دید که حوثی ها را در شمال این کشور نابود خواهیم کرد.

وی ادامه داد:طیفی در عربستان قدرت را در دست گرفته اند که تفکرشان اشاعه ترور و تروریسم است چه در حوزه حمله به یمن و چه سرکوب مردم بحرین که حداقل مطالبات خود را دنبال می کردند.

دستیار ویژه رییس مجلس گفت:فردی به نام شیخ نمر اعدام شد در حالیکه جرم او سخنرانی و رفتن پشت تریبون علیه سیاست های نادرست عربستان سعودی بود که در اینجا نیز رفتار های دو گانه امریکا را به خوبی می بینیم.

وی ادامه داد: در حوزه آیت الله شیخ نمر هیچ محکومیتی از سوی آمریکا متوجه این نقض حقوق بشر نشد و در مساله خاشقچی شاهد این هستیم که اتفاق متفاوتی می افتد، اما آمریکا از جریان به دنبال اخاذی بیشتر از عربستان است و ترامپ بار ها اعلام کرده که برخی کشور های منطقه مانند عربستان سعودی و امارات آنقدر پول دارند که نمی دانند با آن چه کنند و باید این پول ها را به ما بدهند تا امنیت آن ها را در منطقه تامین کنیم.

امیر عبدالهیان اشاره کرد: آمریکا سران کشور های عربی را تحقیر می کند و در آخرین رفتار تحقیر برانگیزش بن سلمان واکنش بسیار ضعیفی نشان داد چرا که نمی تواند خارج از قاعده آمریکا بازی کند.

وی ادامه داد: بن سلمان امریکا را تهدید کرد و گفت که یادم نمی آید اسلحه از آمریکا خریده باشیم، اما پول آن را نداده باشیم و آمریکایی ها در این داستان می خواهند به بن سلمان گوش مالی جدی بدهند و اخاذی جدیدی از او بکنند و تا جایی که معامله چند میلیاردی آن ها انجام شود از ابزار فشار در مساله خاشقچی استفاده خواهند کرد.

وی ادامه داد:آمریکایی ها در دو دهه گدشته نشان دادند که منافع خود را با به هم ریختن منطقه پیش می برند و عربستان سعودی در وضعیت کنونی نمی تواند زیاد دوام بیاورد و این حمله ای بود که زمانی یکی از متفکران مصر به من گفتند و اظهار کرد که عربستان به گونه ای عمل می کند که آمریکا و اسراییل این کشور را به سمت تنش و درگیری سوق می دهند.

دستیار ویژه رییس مجلس اظهار کرد: آمریکا در دو سال گذشته از مهره ای مانند محمد بن سلمان حمایت کرد و به او فرصت داد تا منطقه را به هم بریزد و این بهم ریختگی تا جایی ادامه پیدا می کند که ببینند منافعشان از جانب عربستان تامین می شود در غیر این صورت فرد دیگری باید بیاید خراب کاری های او را اصلاح کند و اوضاع را به نفع امریکا سامان دهد.

وی ادامه داد:مجموعه عواملی برای حذف بن سلمان توسط آمریکا فراهم شده است اگر آمریکایی ها بتوانند بن سلمان ضعیف شده را حفظ کنند و از او اخاذی کنند مطلوب ترین حالت شکل خواهد گرفت، اما اگر حس کنند بن سلمان دیگر کارکردی ندارد دنبال سلمانی با رویکرد و ادبیاتی جدید برای تامین منافع آمریکا خواهند رفت، اما عربستان سعودی در حال پوست اندازی است و آمرییکایی ها درکی از وضعیت اجتماعی این کشور ندارند.

امیرعبداللهیان با اشاره به نقش ترکیه در پرونده خاشقچی گفت: در یک سال گذشته رفتار آمریکایی ها و به تبع آن رفتار سعودی ها با ترکیه رفتار مهربانانه نبوده است لذا آن ها از هر فرصتی استفاده کردند تا حاکمیت را در ترکیه تضعیف کنند این در حالی است که اردوغان این انگیزه را دارد تا تصویر روشنی از اتفاقات صورت افتاده ارائه کند.

وی با اشاره به اینکه ترکیه به دنبال این نیست که با دریافت وجه و مبلغی به عنوان حق السکوت از کنار پرونده به آرامی عبور کند، اظهار کرد: آمریکایی ها از اعمال فشار بر حکومت ترکیه دست بر نخواهند داشت، ترکیه در سطح بالا راجع به این موضوع اظهار نظر نکرده است.

دستیار ویژه رییس مجلس با اشاره به اینکه ترکیه در مسیر سرپوش گذاشتن بر این حادثه قدم برنداشته است بلکه به دنبال روشنگری و تحقیقات راجع به موضوع است، گفت: عربستان به رغم فشار کشور های مختلف در حادثه منا حاضر نشدند کمیته حقیقت یاب تشکیل دهند و حتی یک ثانیه از فیلم ضبط شده در مسیر منا را پخش کنند، مجموعه فشار های رسانه ها و افکار عمومی بالا است و نقش رسانه ها از نقش دیپلمات ها و سیاستمداران در این رابطه بیشتر است.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: اگر قرار باشد آخر این موضوع محمد بن سلمان محکوم و عربستان به عنوان نظام حامی تروریست معرفی شود این مسئله در تعارض با سیاست آمریکا در محکوم کردن ایران به عنوان عامل بی ثباتی است لذا باید دید ترکیه در برابر فشار ها چقدر مقاومت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها نارضایتی خود را از نقش جدید ترکیه در قبال تحولات سوریه نشان داده اند، گفت: آن ها نارضایتی خود را از نشست آستانه و توافق دولت های ایران، سوریه و ترکیه در کمک به حل سیاسی پرونده بحران سوریه اعلام کردند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه دوستان تروریست آمریکایی ها در ادلب گرفتار هستند گفت: آمریکا از فرصت استفاده می کند تا به نحوی به ترکیه نزدیک شود و از فرصت استفاده کند تا ترکیه را به سمت خود بکشاند، سوریه به نقطه حساس و کلیدی خود رسیده است و آن خارج شدن انبوهی از تروریست ها است که مرحله به مرحله عقب نشینی می کنند، ادلب برای آمریکا نقطه امیدی است تا سرنگونی نظام سیاسی سوریه را بتوانند دنبال کنند.

دستیار ویژه رییس مجلس با اشاره به رفتار های غیر سازنده آمریکا و عربستان سعودی عنوان کرد: منافع کشور ها در نهایت بر روی تصمیم آن ها تاثیر گذار است، قضاوت این مسئله زودهنگام است که بخواهیم بگوییم در این حادثه ترکیه به سرعت در کنار آمریکا و صهیونیست ها قرار می گیرد، عربستان سعودی در سال های اخیر اقداماتی انجام داده که در نهایت در پرونده های پیچیده همچون یمن، عراق، سوریه، لبنان و لیبی حضور داشته است، منافع آمریکایی ها و صهیونیست ها با پول عربستان تامین می شود.

وی با اشاره به حادثه تروریستی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت گفت: شخص بندر بن سلطان عملیات را هدایت کرده است برخی از عوامل در بیروت دستگیر و شناسایی شدند.

دستیار ویژه رییس مجلس با اشاره به اینکه اگر محمد بن سلمان می توانست پادشاه عربستان شود نمی توانست در منطقه آشفته زندگی کند ادامه داد: بنده به عنوان معاون وزیر امور خارجه سفری به عربستان داشتم در این ارتباط ساعت ها در تهران در سطوح مختلف در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بحث داشتیم که اگر قرار باشد رییس جمهور سفر به عربستان داشته باشند چگونه پرونده ها را می توان به سرانجام برسانیم لذا به این نتیجه رسیدیم که سه کمیته متخصص ذیربط برای دو کشور تشکیل شود و به گفتگو بنشیند و راجع به موضوعات جدید گفتگو کنند، اما وقتی بنده با مسئولین عربستانی صحبت کردم گفتند آن ها نمی توانند کمیته تشکیل دهند، شرایط امروز محمد بن سلمان بسیار دشوار شده است این در حالی است که یک سال پیش از وضعیت بهتری برخوردار بود لذا رفتن یا ماندن محمد بن سلمان به عنوان پادشاه می تواند بر شرایط و وضعیت منطقه اثر خود را داشته باشد و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران با درک درست از شرایط عربستان سعی کردیم در ها را بر روی این کشور نبندیم که اگر روزی صاحبان عقل در عربستان بخواهند بر مبنای عقلانیت و حس همجواری عمل کنند جمهوری اسلامی ایران راه ها را نبسته باشد.

وی با اشاره به اینکه صهیونیست ها و آمریکایی ها در طراحی حساب شده عربستان را درگیر جنگ 4 ساله کرده اند ادامه داد: رفتار عربستان باعث می شود مردم یمن مقابله به مثل انجام دهد، یمنی ها و ارتش یمن از دوران علی عبدالله به قدری موشک دارند که می تواند صادر کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه چند پرونده باز در منطقه داریم که آمریکا و صهیونیست ها به دنبال فرصت هستند تا در این پرونده ها ورود داشته باشند افزود: باز شدن هر یک از پرونده ها می تواند توجه افکار عمومی را از پرونده خاشقچی منحرف کند.

امیر عبدالهیان خاطر نشان کرد:آمریکایی ها مدت هاست که در منطقه به دنبال این هستند که در سوریه جنگ محدودی را شروع کنند و یک حمله نظامی کنترل و تعریف شده را شکل دهند صهیونیست ها نیز به عنوان بازیگر منطقه ای که همیشه در این گونه تحولات سعی میکنند اتهاماتی را به برخی کشور ها وارد کنند ممکن است وارد این مساله شوند.

وی افزود: برخی از صهیونیست ها رابطه خوبی با عربستان سعودی ایجاد کردند و از شروع یک جنگ محدود علیه مقاومت و غزه صحبت می کنند، اما به دلیل پیامد های غیر قابل کنترل ان وحشت زیادی از بروز این اتفاق دارند.

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی افزود: احتمالا آمریکا و صهیونیست ها سعی خواهند کرد تا در یک سطح گسترده رسانه ای موضوع خاشقچی را از روی میز بردارند و اوضاع را به نحوی مدیریت کنند تا اتهامی متوجه عربستان نباشد.

وی گفت: احتمال دیگر این است که محمد بن سلمان به عنوان عامل این ماجرا کنار گذاشته می شود و فرد دیگری از خانواده ملک سلمان در عرصه سیاسی عربستان ظاهر خواهد شد.

در ادامه برنامه اسکات بنت افسر سابق جنگ روانی در ارتش آمریکا در گفتگوی زنده تلفنی گفت: قتل خاشقچی را میتوان از دو زاویه بررسی کرد؛ یک زاویه این است که عربستان سعودی تحت هدایت محمد بن سلمان این کارر را انجام داده، این مساله یکی از احمقانه ترین رفتار های سیاسی بود که میتوانست بروز پیدا کند.

بنت تصریح کرد:نگاه دوم این است که مولفه ها و عنانصر صهیونیستی برای عربستان سعودی این کار را انجام داده اند، در هر صورت نقش محمد بن سلمان کاملا مشهود است و اگر خود او به صورت مستقیم این خبرنگار واشنگتن پست را ترور کرده باشد در نهایت رژیم سیاسی او به قهقرا می رود.

وی ادامه داد:این جنایت واکنش های گسترده بین المللی را به دنبال داشت، دونالد ترامپ نمیتواند شعار های کشورش در زمینه حقوق بشر را فدای این پرونده کند، اما اگر ترامپ این کار را انجام دهد خصومت ها علیه او بیشتر میشود و ارتباط نفتی امریکا و عربستان و فروش تسلیحات آمریکا به این کشور تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

بنت گفت:اگر آمریکا پرونده خاشقچی را برای منافع شخصی خود پیگیری کند زیر پای بن سلمان خالی میشود، اما باید ماهیت رژیم سعودی که آلوده به نوعی جنون وهابی است مدنظر قرار دهیم که این امر در ماهیت ذاتی سعودی ریشه دارد.

وی تصریح کرد: ممکن است رژیم صهیونیستی در کنار عربستان قرار بگیرد و این سوال به وجود بیاید که دلیل این همکاری چیست؟، همچنین ممکن است دست هایی در پشت پرده تلاش کنند جنگی تبلیغاتی علیه بن سلمان به راه بیفتد و این سناریو نیز مطرح است همچنین ممکن است انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا نیز در این امر سهیم باشد.

امیر عبدالهیان افزود:محمد بن سلمان از لحظه ای که در راس قدرت قرار گرفت نشان داد که ابایی از قرار گرفتن در پشت جوخه های ترور در اقصی نقاط منطقه ندارد.

وی افزود: نزدیکی و رفاقت بین محمد بن زائد در اوظبی و محمد بن سلمان در عربستان سعودی وجود دارد و بنده از یک مقام ارشد اماراتی شنیدم که امارات مدعی است که از نظر دموکراسی بر عربستان ارجحیت دارد و من زمانی که به آن مقام ارشد انتقاد کردم که چرا وارد جنگ با یمن شدید او کفت که عربستان یک نظام فرتوت سیاسی دارد و ما یک نظام به روز هستیم و در آینده منطقه خواهید دید که امارات برآمده خواهد شد، اما در عین حال همه از دوستی محمد بن سلمان و محمد بن زائد سخن می گویند، در حالی که شکاف های بسیاری میان عربستان و امارات وجود دارد، هیچگاه اماراتی ها در چنین پرونده هایی که تا این حد تولید التهاب کرده ورود پیدا نکرده و موضع گیری نمی کنند چرا تنها پرونده ای که عربستان و امارات اشتراک دارند یمن است که در طی 4 سال اتفاق مهمی در آن رخ نداده، اما تفکر اماراتی ها این بود که با اسب عربستان می توانند به باب المندب برسند و از میوه جنگ عربستان در یمن استفاده کنند.

دستیار ویژه رییس مجس بیان کرد:فکر می کنم اماراتی ها در سطحی از عقلانیت هستند که خود را خرج سیاست های نادرست عربستان سعودی نکنند ضمن این که سکوت امارات در چنین مساله ای خود گویای موضوعات بسیاری است.

وی ادامه داد: ترامپ از عربستان به عنوان متحد خود یاد می کند در حالی که این کشور علنا دموکراسی را نقض می کند.

در ادامه پیر دورتیگیه استاد فلسفه سیاسی گفت: بن سلمان اختلاف بسیاری با سایر کشور های خلیج فارس دارد و سیاست های متفاوتی را در پیش گرفته و شاهدیم که سیاست او بر پایه استبداد شخصی است و همانطور که دیدیم آمریکایی ها بدون نقش نبودند البته انتقاد هایی از جانب آن ها بوده، اما نمی تواند چندان جدی باشد.

وی افزود:باید بگویم که ما از نظر راهبردی می بینیم که در خاورمیانه بن سلمان سیاستی را بر علیه کشور ها در پیش گرفته که می تواند بر گرفته از سیاست های آمریکا باشد.

این استاد فلسفه سیاسی بیان کرد: سیاست محمد بن سلمان به دور از چشم آمریکایی ها نبوده و نیست و انتقاد هایی که به بن سلمان می شود چندان جدی نیست و غربی ها در برابر سیاست های او سکوت اختیار کردند.

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:یکی از اندیشمندان جهان عرب اخیرا به بنده گفت که تنها دوست بن سلمان در منطقه رژیم صهیونیستی است و حتی بحرینی که عربستان آن را قطعه ای از خاک خود می داند دل خوشی از رفتار عربستان با کشورهای منطقه ندارد و امیدواریم که عربستان به رفتارهای صحیح و سازنده باز گردد.

امیر عبدالهیان در پایان برنامه گفتگوی ویژه خبری خاطر نشان کرد: می خواهم از کسانی یاد کنم که در سالهای اخیر در منطقه پر آشوب امنیت را برای مردم به ارمغان آوردند و فردا سالگرد شهادت سرلشگر شهید همدانی است و بنده یاد و خاطره او و همه شهیدان مدافع حرم را گرامی می دارم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان تاریخ انتشار 26مهر 97، کدمطلب: 6703209، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: عربستان - رژیم صهیونیستی - رییس مجلس - عربستان سعودی - عبداللهیان - صهیونیستی - آمریکا - کارت قرمز - محمد - سعودی - حکومت - سال 2014 میلادی - فلسطین - مجلس - حمایت - منطقه - رژیم - کاخ سفید - مخالفان - دستگیری - برگزار - برنامه - اعتراض - 13 آبان - سال 2014 - رسانه - جهانی - رابطه - کلانی - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
کاخ سفید در برابر کنگره عقب نشینی کرد

دولت فیلیپین «سربازان محجبه» به سرتاسر این کشور اعزام می کند

موگرینی: برای رسیدگی به برنامه موشکی ایران برجام باید حفظ شود

شورای امنیت نباید در قبال جنایات اسراییل دست بسته بماند

واکنش حماس به تصمیم خصمانه استرالیا علیه ملت فلسطین

ترامپ راه های دیگری برای تامین هزینه ساخت دیوار در نظر دارد

اهمیت زبان عربی به خاطر قرآن است

حملات موشکی و توپخانه ای عربستان به مناطق مسکونی یمن

موگرینی: بدون برجام، مذاکره در موضوعات دیگر با ایران دشوار می شود

هیلی: پذیرش طرح صلح ترامپ از سوی اعراب، بیانگر اهمیت مسئله فلسطین است

عراقچی: اروپا برای صیانت از برجام گامهای عملیاتی بردارد

واکنش نیکی هیلی به پذیرش طرح صلح ترامپ از سوی اعراب

امنیت اطلاعات، محور سفر فرستاده پوتین به تهران

افشای درخواست ابوظبی از لندن برای تحویل مخالفان اماراتی

سفر هیأت رژیم صهیونیستی به قاهره

طالبان گزارشات رویترز در مورد نشست ابوظبی را جعلی نامیدند

هلند آموزش نیروهای پشمرگه را در عراق ادامه می دهد

فیلمی به مناسبت پنجمین کفش طلای مسی

دفاع تمام قد نماینده آمریکا در سازمان ملل از اسراییل

پرواز گسترده جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی بر فراز الحدیده

جاده پیست اسکی آلوارس تا آخر زمستان باز است

دخالت مجدد فرانسه در امور داخلی ایران

فروپاشی حلقه های زحل

حرکت های عجیب مورینیو در کناره زمین + ویدئو

موگرینی: بدون برجام، مذاکره در موضوعات دیگر با ایران دشوار می شود

عراقچی: اروپا برای صیانت از برجام گام های عملیاتی بردارد

تصاویر خبری روز از نگاه دوربین

رییس سابق اف بی آی: ترامپ دروغگو است

حمله به پناهجوی سوری در آمریکا از سوی گروه های افراطی

موگرینی:بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی سخت است

عراقچی: اروپایی ها باید برای صیانت از برجام گام های عملیاتی بردارند

ابزار اصلی امریکا برای مقابله با ایران چیست؟

تعیین نماینده جدید سازمان ملل متحد در امور سوریه

ترامپ دروغگو است

سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

سندرز محتمل ترین گزینه دمکرات ها برای انتخابات 2020 است

حمله به پناهجوی سوری در آمریکا از سوی گروه های افراطی

عمار حکیم: با تحریم ملت ها مخالفیم

اروپایی ها باید برای صیانت از برجام گام های عملیاتی بردارند

عراقچی: تحریم، سیاستی شکست خورده است

قطعنامه قانونگذاران آمریکایی برای شناسایی حاکمیت صهیونیست ها بر جولان اشغالی

موگرینی:بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی سخت است

وزیر خارجه ترکیه با دبیرکل سازمان ملل رایزنی کرد

نیکی هیلی: پذیرش طرح صلح ترامپ از سوی اعراب، بیانگر اهمیت مسئله فلسطین است

گردهمایی نظامیان رده بالای جمهوری آذربایجان و ترکیه آغاز شد

وزیر دفاع انگلیس: در صورت اجرای برگزیت بدون توافق، 3500 نیروی نظامی به حال آماده باش در می آیند

اروپایی ها باید برای صیانت از برجام گام های عملیاتی بردارند

تاس خبر داد؛ تعیین نماینده جدید سازمان ملل متحد در امور سوریه

دولت آمریکا تلاش های جهانی ناظر بر عدم اشاعه را تضعیف می کند/ حمایت سیاسی اروپا کافی نیست/ زبان احترام باید جانشین زبان تحریم و تهدید شود

مذاکره با ایران بدون برجام بی فایده است

عمار حکیم: با تحریم ملت ها مخالفیم

دی میستورا از تلاش ایران،روسیه و ترکیه درمذاکرات سوریه قدردانی کرد

احتمال خروج بدون توافق لندن از اتحادیه اروپا

خط و نشان ترامپ برای بازرس ویژه تحقیق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

2018، یکی از مرگبارترین سال ها برای اهالی رسانه

ظریف: غرب باید راه حل سیاسی برای بحران سوریه را تسهیل کند

عادل عبدالمهدی: دولت عراق تنها مرجع ذیصلاح برای دفاع از کرکوک است

تبعیض نژادی در برخورد پلیس فرانسه

مقصدنهایی نفت صادره از سوی داعشی ها

بیانیه مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه

برخورد شدید قاضی فدرال با «مایکل فلین»

عمار حکیم: با تحریم ملت ها مخالفیم

دیدار معاون «لاوروف» با مقام های از شبه نظامیان کرد سوریه

تقدیر رییس جمهور عراق از مواضع ایران در جنگ علیه داعش

تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه به تعویق افتاد

عکس | سرزمین دوربین های نظارتی و امنیتی

برگزاری نشستی با عنوان آگاهی بخشی دینی برای کارکنان شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان

متوسط رشوه در روسیه چقدر است؟

فراخوان اعتصاب سراسری پلیس فرانسه برای فردا صادر شد

ایران و عربستان درباره حج 98 توافق کردند + مهم ترین مفاد

نیکی هیلی: پذیرش طرح صلح ترامپ از سوی اعراب، بیانگر اهمیت مسئله فلسطین است

ارزیابی توییتری ظریف از نشست مشورتی کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

دیدار معاون «لاوروف» با مقام های از شبه نظامیان کرد سوریه

دی میستورا از تلاش ایران،روسیه و ترکیه درمذاکرات سوریه قدردانی کرد

احتمال بازرسی از رنگین پوستان، بیست برابر دیگر شهروندان فرانسوی

قم در جایگاه نخست کمک به نیازمندان

کاخ سفید در برابر کنگره عقب نشینی کرد

رییس جمهور چین: به دنبال هژمونی در نظام بین الملل نیستیم/مخالفت بایکجانبه گرایی

ایران و عربستان درباره حج 98 به توافق رسیدند

رییس گمرک جمهوری آذربایجان بر همکاری با رژیم صهیونیستی تاکید کرد

احتمال لغو قرارداد تسلیحاتی میان کانادا و عربستان سعودی

فعالیت های مشکوک چینی ها و سعودی ها/ حفره امنیتی در توییتر

اردن و سوریه به زودی سفیر مبادله می کنند

کاخ سفید در برابر کنگره عقب نشینی کرد

در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا مطرح شد؛ قاضی فدرال به مشاور سابق ترامپ: شما کشورتان را فروختید

ظریف: غرب راهکار سیاسی تحت رهبری سوری ها را پذیرفته است

به مرحله مهمی در تشکیل کمیسیون قانون اساسی سوریه رسیده ایم

کاهش پرواز جنگنده های روسیه در سوریه

سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

سفر چندباره رییس موساد به عربستان

ایران و عربستان درباره حج 98 توافق کردند + مهم ترین مفاد

نیکی هیلی: پذیرش طرح صلح ترامپ از سوی اعراب، بیانگر اهمیت مسئله فلسطین است

عربستان بزرگترین بودجه تاریخ خود را تصویب کرد + فیلم

احتمال خروج بدون توافق لندن از اتحادیه اروپا/ آماده باش ارتش انگلیس برای حفظ امنیت

هشدار مجدد پوتین درباره پیامدهای خروج آمریکا از پیمان موشکی

سفر هیأت رژیم صهیونیستی به قاهره

العتیبی: شورای امنیت نباید در قبال جنایات اسراییل دست بسته بماند

رای گیری بر سر توافق برگزیت در پارلمان بریتانیا

کشف مقبره ای در مصر به قدمت 4400سال

غرب به راه حل سیاسی ما درباره سوریه تن داد

عربستان در بازی آمریکا و صهیونیست ها گرفتار شده است

عربستان در بازی آمریکا و صهیونیست ها گرفتار شده است