مطالب مرتبط:
لحظه هولناک به چاه انداختن دختر 5 ساله توسط پسر عمویش ! + فیلم +16
ابوترابی فرد: ای خدای بزرگ! آن بلای شایسته را بر رژیم منحوس آل سعود عطا بفرما / اصلاح نظام بانکی یکی از خواسته های رهبری از دولت بود
ویدال:از بایرن بابت چالش حضور در بارسلونا تشکر می کنم
انسداد چاه های غیرمجاز در قزوین به زودی پایان می یابد
147حلقه چاه غیرمجاز در هرمزگان پلمپ شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 مهر 1397 ساعت 01:512018-10-19بين الملل

آل سعود چالش در چاه


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو ، سعدالله زارعی در یادداشتی با عنوان در یادداشتی با عنوان آل سعود چالش در چاه با اشاره به موفقیت های مردم یمن در به شکست کشاندن امارات و سعودی در تجاوز به این کشور و همچنین وضعیت سیاسی داخلی یمن نوشت: - در حالی که باوجود حملات سنگین به مناطق شمالی یمن، ماه هاست ماشین جنگی ائتلاف عربی غربی پشت شهر الحدیده متوقف مانده و صحنه کارزار بطور معکوس نیرو های سعودی اماراتی را در معرض تلفات پی درپی قرار داده و.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو"، سعدالله زارعی در یادداشتی با عنوان در یادداشتی با عنوان آل سعود چالش در چاه با اشاره به موفقیت های مردم یمن در به شکست کشاندن امارات و سعودی در تجاوز به این کشور و همچنین وضعیت سیاسی داخلی یمن نوشت: در حالی که علی رغم حملات سنگین به مناطق شمالی یمن، ماه هاست ماشین جنگی ائتلاف عربی غربی پشت شهر الحدیده متوقف مانده و صحنه کارزار بطور معکوس نیروهای سعودی اماراتی را در معرض تلفات پی درپی قرار داده است، جنوب یمن به سمت درگیری شدید با نیروهای متجاوز پیش رفته است.

براین اساس اوائل هفته گذشته رییس شورای عالی سیاسی یمن- مهدی مشاط- طی بیانیه ای از رهبران و نیروهای جنوب خواست به طرح آشتی ملی انصارالله بپیوندند.

او آمادگی کامل نیروهای شمال برای کمک به مهم ترین خواسته برادران جنوب که اخراج اشغالگران از این مناطق است را گوشزد کرد.

عملکرد نیروهای اماراتی- سعودی در یمن و بخصوص در مناطق جنوبی از دو عنصر اشغال سرزمین و آزار مردم تبعیت می کند بعنوان نمونه، هفته گذشته یک یگان اماراتی در شهر مرکزی مأرب به یک قبیله یمنی که صدها نفر از اعضای آن در طول این سال ها به امارات و عربستان در جنگ علیه شمال کمک کرده بودند، حمله کرده و چند نفر از آنان را کشتند.

سپس از آن رییس این قبیله توافق قبلی با امارات را فسخ کرد و از این کشور به عنوان کشوری که برای تصرف دائمی جنوب یمن نقشه کشیده و مشغول گسترش نیروهای خود است یاد کرد.

یک روز بعد افراد این قبیله در شهر مأرب که از حدود 3 سال پیش در تصرف حزب سعودی- اخوانی اصلاح می باشد، تظاهراتی بر علیه امارات برپا کردند.

تظاهرات روزانه و درگیری میان مردم و نیروهای متجاوز از عدن تا المهره هر روز گسترش بیشتری پیدا کرده است.

اقدامات سعودی در تصرف بنادر استان المهره و اقدامات امارات در تصرف بنادر استان حضرموت و افزایش دائمی شمار نظامیان سعودی و اماراتی در جنوب، مردم و رهبران را به این جمعبندی رسانده است که سعودی مابه ازای شکست از نیروهای عبدالملک بدرالدین الحوثی را اشغال جنوب یمن قرار داده است.

این در حالی است که به دلیل سابقه سیاسی سال های 1350 تا 1370 و حکومت چپ گراها بر یمن جنوبی ، جنوب بیش از شمال نسبت به گسترش عملیاتی سعودی- امارات در جنوب حساسیت دارند.

مشکل جنوب طی حدود 10 سال اخیر عدم وحدت و تقسیم شدن به دستکم چهار گروه است که یک گروه قدرتمندتر آن به رهبری حسن باووم با یک محاسبه اشتباه به امید کمک عربستان و امارات به استقلال جنوب به کمک نیروهای ائتلاف متجاوز پیوستند که این توافق هم اینک منسوخ گردیده و این نیروها از مهره تا عدن را به صحنه مخالفت با سعودی ها و اماراتی ها تبدیل کرده اند.

اعتراضات رو به گسترش جنوب و بیانیه مهدی مشاط نگرانی زیادی را برای سعودی ها و اماراتی ها در پی داشت.

از این رو، آنان با هدف انحراف در موضوع و انتقال آن به موضوعی قابل مدیریت، به اعتراضات جنوب رنگ معیشتی زده و وانمود کردند که مردم فقط از سوء مدیریت اقتصادی به تنگ آمده اند.

بر این اساس احمد عبید بن دغر را از سمت خیالی خود- نخست وزیری یمن- عزل کردند و به جای او معین عبدالملک را که پیش از این وزیر خیالی خدمات عمومی در کابینه خیالی بن دغر بود، منصوب کردند.

در این میان منصور هادی بن دغر و کابینه او را متهم کرد که در توقف اوضاع بد اقتصادی کارایی نداشته و سبب هدر رفت مالی یمن شده است.

این در حالی است که از یک سو در این نزدیک به چهار سال، دولتی در جنوب وجود نداشته و بن دغر اساساً با هدف ایجاد شکاف در ائتلاف موتمر و انصارالله به این سمت خیالی منصوب شده و اعضای کابینه خیالی او، هیچگاه در عدن مستقر نشده و در پایتخت های این کشور و آن کشور سرگردان بوده اند از سوی دیگر به فرض که مشکل مردم جنوب نه اشغال کشورشان از سوی عربستان و امارات بلکه اوضاع بد اقتصادی است، در این صورت آنان اگر می خواستند و یا می توانستند کاری کنند از طریق همین بن دغر انجام داده بودند.

اما واقعیت این است که عربستان و امارات با سیاست اضمحلال جنوب و اشغال قدم به قدم سرزمین جنوبی ها، شرایط اقتصادی را به گونه ای پیش بردندکه به گفته حسن باووم هم پیمان پیشین شان با فقر، مردم را از علاقه به استقلال سرزمین شان دور نمایند.

اما انتصاب معین عبدالملک هم مانند انتصاب احمد عبید بن دغر جنبه سیاسی دارد و قرار نیست دولتی یمنی در جنوب شکل بگیرد.

این موضوع از چند بعد قابل بررسی می باشد زمانی که بن دغر به نخست وزیری خیالی یمن منصوب گردید، حزب قدیمی مؤتمر در توافق با انصارالله و نقطه مقابل اشغالگران عربی- غربی قرار داشت.

سعودی با هدف ایجاد شکاف در موتمر، بن دغر که در زمان حکومت علی عبدالله صالح معاون او بود را عنوان نخست وزیری دادند اما این پروژه حتی پس از خیانت و کشته شدن علی عبدالله صالح، به جایی نرسید و موتمر کماکان با انصارالله ماند.

امروز دیگر ادامه این موضوع معنا ندارد و عربستان باید فکری برای مشکل اصلی جنوب یعنی اعتراضات رو به گسترش مردم نماید از این رو آنان یک جوان اهل شهر جنوبی تعز و فردی که به عنوان صاحب تجربه در حوزه خدمات عمومی شناخته می شود را به نخست وزیری خیالی انتخاب کرده اند تا از یک طرف بگویند دولت جنوب، جنوبی است و از سوی دیگر وانمود کنند با آمدن او مشکلات اقتصادی حل می شود.

حتما می دانید که سازمان ملل دستکم 8/5 میلیون نفر از شهروندان یمنی را در معرض بیماری و قحطی شدید معرفی کرده است که بخش اعظم این جمعیت در منطقه جنوب به رغم آنکه در تصرف سعودی- اماراتی هاست، قرار دارد.

این ترفند طبعا به نتیجه نمی رسد چرا که با این انتصاب در سیاست اصلی سعودی- اماراتی در مورد یمن و به خصوص یمن جنوبی تغییری پدید نمی آید.

سعودی ها نمی خواهند مشکل اقتصادی جنوب حل شود چرا که از نظر آنان فقر مفرط مردم، مهمترین ابزار جذب آنان در روندهای تحت کنترل سعودی است.

آنان در این شرایط با یک مرهم سعی کرده اند از فریادهای مردم بکاهند کما اینکه پیش از این وقتی که مردم مهره و حضرموت علیه سیاست توسعه حضور نظامی نیروهای سعودی- اماراتی در مناطق کلیدی این دو استان - بنادر و گذرگاه ها- دست به تظاهرات زدند، عربستان سعودی برای مدتی کوتاه نیروهای خود را محدود و آنان را از چشم ها پنهان کرد ولی این سیاست چند هفته ای بیشتر ادامه نداشت و از یک سال پیش دوباره روند افزایش نیروهای سعودی استمرار پیدا کرد.

از آن طرف، همزمان با اعتراضات مردم جنوب علیه سیاست اشغال سرزمین شان، حملات انصارالله به مراکز تحت سیطره سعودی و امارات گسترش یافته است.

بر این اساس نیروهای سعودی اماراتی بارها در بیضاء، مأرب، جوف، تعز و لحج طی هفته های اخیر، توسط نیروهای کمیته های مردمی یمن و حملات موشکی انصارالله، هدف قرار گرفته اند و سرجمع گفته می شود طی دو هفته اخیر دستکم 100 نفر از نیروهای سعودی- اماراتی در این مناطق کشته شده اند.

به هم پیوستن اعتراضات جنوب و افزایش حملات انصارالله به این مناطق شرایط را برای آل سعود و آل نهیان دشوار کرده است.

جنایات جنگی سعودی ها طی این دوره و از جمله حمله به اتوبوس حامل آوارگان که دستکم به کشته و زخمی شدن 50 نفر انجامید و نیز حمله دو هفته پیش هواپیماهای سعودی به بیمارستانی در شمال یمن نشان می دهد جنگ پس از بن بست از صحنه نظامی، هم اینک به میدانی برای جنایت بی هدف تبدیل شده است.

این موضوع برخلاف آنچه سعودی ها تصور می کنند سبب به هم پیوستن نیروهای شمال و جنوب به یکدیگر می شود و شرایط ادامه حضور متجاوزین را دشوارتر می گرداند اما این تنها بدبیاری سعودی ها نیست.

آنان درست در زمانی نیازمند نشان دادن اقتدار داخلی خود هستند که درگیر پرونده سنگین جمال خاشقجی شده اند.

خاشقجی و پدرش در طول حدود 40 سال گذشته مسئول حساس ترین پرونده های امنیتی سعودی بوده و از جمله مدیریت ارتباط با القاعده، ارتباط با رژیم صهیونیستی و انتقال سلاح به گروه های تروریستی در طول این سال ها و تا پایان حیات ملک عبدالله را در دست داشته اند.

تغییر در شرایط داخلی سعودی، خاشقجی را تبدیل به مخالف کرد و این مخالف خوانی می توانست به افشای بسیاری از نکات پرونده های حساس امنیتی آمریکا و رژیم سعودی و اسراییل غاصب منجر شود.

در این میان بن سلمان با پشت گرمی آمریکا و اسراییل درصدد برآمد برای همیشه به خطر درز اطلاعات بسیار حساس پایان دهد و از این رو بدون ملاحظات خاص وارد عمل شد و بدترین راه را برای رسیدن به هدف برگزید.

حالا همه چیز علیه سعودی در داخل و خارج از روال عادی خارج شده و شدت گرفته است و این نگرانی شدید آمریکا را نیز در پی داشت.

اعلام اطمینان ترامپ به آل سعود و سفر وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان برای مهار این وضعیت خطرناک صورت گرفت اما آیا آمریکا از آنچنان اعتباری برخوردار است تا بتواند این روند را مهار کند؟ پاسخ این سؤال چندان دشوار نیست.

وقتی همزمان با اعلام اعتماد آمریکا به سعودی و به خصوص بن سلمان که متهم اصلی بد شدن اوضاع عربستان سعودی در محیط داخلی و خارجی است، سخن از جابجایی ولیعهد به میان می آید، نشان دهنده وخامت اوضاع و تردید آمریکا در توانایی حل مسئله می باشد.

ممکن است حتی بن سلمان هم در همین سمت حفظ شود اما حالا دیگر همه حتی آمریکایی ها پذیرفته اند، اوضاع عربستان هر آن ممکن است طوفانی شود.


کلید واژه ها: امارات - سعودی - نیرو - جنوب - سیاسی - جنوب یمن - مناطق شمالی - تجاوز - مردم - مناطق - ماشین جنگی - خبرگزاری - کشور - شمال - قبیله - تظاهرات - دانشجو - موفقیت - درگیری - ائتلاف - شکست - ماشین - گزارش - استان - بنادر - انصارالله - عربی - عربستان - بیانیه - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
فرانسه هزینه تحصیلی مهاجران و مسلمانان را افزایش می دهد

​ هنیه ویدئوکنفرانسی در اجلاس وحدت سخنرانی می کند

​ادامه تظاهرات مردم بحرین در مخالفت با انتخابات فرمایشی

تأکید نخست وزیر عراق بر تقویت همکاری های دوجانبه میان عراق و روسیه

خط اعتباری 3میلیارد یورویی روسیه برای کریدور شمال ــ جنوب ایران

رایزنی حکیم و عبدالمهدی درباره تکمیل کابینه عراق

لاوروف: انتظار هرگونه اقدام مخرب در رابطه مسکو و واشنگتن را داریم

چه کسی بر عربستان سعودی حکومت می کند؟ سلمان و پسرش یا قحطانی و اطرافیانش؟

ریاض در جستجوی ارسال کننده تسلیحات

بیش از 121هزار مورد آزار جنسی در اسراییل ثبت شده است

دنیا فداکاری پاکستان را در جنگ علیه تروریسم به رسمیت بشناسد

حمله دوباره ائتلاف عربستانی به بندر الحدیده

جزییات فجیع قتل خاشقچی منتشر شد

اعتراض پاکستان به سخنان ترامپ | کاردار آمریکا حضار شد

حمله با چاقو به پلیس در مرکز بروکسل

مخالفت موگرینی با تشکیل ارتش اروپایی

اینستاگرام:: پست اینستاگرامی سید جلال در مورد بیرانوند

اسراییل پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل را امضاء نمی کند

محل برگزاری اردوی پرسپولیسی ها کجاست

دیپلماسی ترامپ تخریبی است

پیروزی پرگل سامورایی ها از قرقیزستان

پنتاگون به عدم موفقیت در مذاکرات صلح افغانستان اقرار کرد

وزیر دفاع: با سرعت از شرایط تحریم عبور می کنیم

حادثه در نیروگاه هسته ای هیشم انگلیس

حمله ناموفق تروریست ها به مواضع ارتش سوریه

نخست وزیر عراق: زیر بار دیکته های آمریکا نمی رویم

گنده گویی فرستاده روباه پیر در تهران

جهش ایران در رتبه بندی شاخص نوآوری جهان

حمایت طلاب و روحانیون مازندران از مردم مظلوم یمن

توضیحات تازه ظریف درباره اس پی وی

تشدید تلاش ها برای حذف بن سلمان

سفیر دانمارک در ایران فردا به تهران برمی گردد

انتقاد تند دولت باغچلی از حکومت عربستان سعودی

طرح جدید امریکا برای نجات ولیعهد سعودی از رسوایی ترور خاشقجی

شرط امیر قطر برای حل بحران با چهار کشور عربی

سخنگوی سازمان ملل: دی میستورا بیشتر از آنچه پیش بینی شده در سمت خود خواهد ماند

مقام وزارت خارجه آمریکا: بن سلمان دستورقتل خاشقچی را داده است

فرار موش ها از کشتی به گل نشسته ترامپ

گزارش: سفر وزیر راه و شهرسازی به مسکو

ظریف:جهان به تلاش های ایران در نبرد با تروریسم اعتراف کرده است

زمینه سازی توقف جنگ یمن ادامه دارد

مسئول سوری از اقرار عربستان به اشتباهات خود درخصوص سوریه استقبال کرد

هلاکت 10 تروریست در حملات هوایی عراق به مواضع داعش

توضیحات تازه ظریف درباره اس پی وی

تشدید تلاش ها برای حذف بن سلمان

فعال شیعی به ضرب گلوله نظامیان سعودی به شهادت رسید

فرانسه در پی جانشین برای کارلوس گون

دیپلماسی ترامپ تخریبی است

دور جدید مانورهای ارتش اسراییل در مرز با غزه

اکثریت اسراییلی ها: انگیزه نتانیاهو از طرح تهدید امنیتی، سیاسی بود

کاخ سفید قوانین جدیدی برای خبرنگاران وضع می کند

پاکستان و مالزی؛ پیشینه روابط، دورنمای همکاری ها

نگرانی اتحادیه اروپا از خروج آمریکا از معاهده منع موشک های هسته ای میان برد با روسیه

وزیر امور داخلی اسراییل از سوی پلیس به فساد متهم شد

سفیر دانمارک فردا به تهران باز می گردد

باغچلی: وقتی عربستان به ابزارهای تروریستی متوسل می شود تفاوتی با القاعده ندارد

وزیر اسراییلی متهم به فساد شد

دیدار فرستاده ویژه پوتین با نخست وزیر عراق

سفیر دانمارک فردا به تهران باز می گردد

خرازی: قصور و ناتوانی اروپا در اجرای تعهدات برجامی پذیرفتنی نیست

درخواست بیروت از مسکو

حماس باقی مانده بازدارندگی اسراییل را نابود کرد

مدیرعامل رنو نیسان به اتهام فرار مالیاتی دستگیر شد

واقعا در کره شمالی چه می گذرد؟

دیدار وزرای دفاع ترکیه و روسیه در شهر سوچی

ادعای نخ نما شده برایان هوک درباره ایران

آمریکا هر چه ضعیف تر شود، خشن تر می شود

جنگ در یمن موقعیتی برای ایجاد پایگاه نظامی خارجی در یمن

عملیات هوایی جنگنده‎های ارتش عراق علیه پایگاه‎های تروریست‎ها در سوریه/ده‎ها تروریست به هلاکت رسیدند

تجمع طلاب لرستان در اعتراض به جنایات آل سعود در یمن

اینستاگرام:: روم نمیشه از زنم پول بگیرم

توییتر::تشویق تراکتور در مراسم استقبال از روحانی +فیلم

دیپلماسی ترامپ تخریبی است

کره شمالی ایران را ستود کره جنوبی را تقبیح کرد

سوییس صادرات محصولات غذایی و دارویی به ایران را تضمین می کند/ در حال رایزنی با واشنگتن برای ایجاد کانال های مالی در تهران هستیم

شرط امیر قطر برای حل بحران با چهار کشور عربی

سخنگوی برهم صالح: تحریم آمریکا ضد ایران تنش زاست

جزییات فجیع قتل خاشقچی منتشر شد

عریقات خواستار اقدام فوری اروپا برای ممانعت از وخامت اوضاع در فلسطین شد

حملات هوایی ارتش عراق به مواضع داعش در سوریه

جزییات فجیع قتل خاشقچی منتشر شد

صالح، عبدالمهدی را از نتایج سفر خود به ایران و چهار کشور دیگر مطلع کرد

ظریف: همه می دانند که ما به جنگ علیه تروریسم و افراط گرایی کمک کرده ایم

ظریف: تحریم کسی را به میز مذاکره برنمی گرداندس

عکس نوشته/ اگر کسی علیه آل سعود فریاد نکشد شریک جُرم آنان است

رویترز: توافق اتحادیه اروپا برای تحریم ایران

پوتین دوباره به آمریکا هشدار داد

پوتین: خروج آمریکا از پیمان موشکی بی پاسخ نخواهد ماند

پیش نویس قطعنامه انگلستان درباره یمن به شورای امنیت تقدیم شد

سخنان تحریک آمیز نتانیاهو برای شوراندن پوتین علیه ایران

دیدار امیر قطر و رییس جمهور ایتالیا در رم

سفیر دانمارک فردا به تهران باز می گردد

عدم اجرای 90 درصد مصوبات هیات مقررات زدایی

راه حل فدراسیون فوتبال برای دریافت پول از فیفا مشخص شد

اینستاگرام :: تصویر جدید هادی حجازی فر از ماجرای نیمروز 2

64 نظامی ترکیه به اتهام مشارکت در کودتای 2016 دستگیر شدند

همگان کمک ما به مقابله با تروریسم و افراط گرایی را به رسمیت می شناسند

صالح، عبدالمهدی را از نتایج سفر خود به ایران و چهار کشور دیگر مطلع کرد

پاول بیوت از نمای نزدیک

وزیر امور داخلی اسراییل از سوی پلیس به فساد متهم شد

آل سعود چالش در چاه

آل سعود چالش در چاه