مطالب مرتبط:
پیش بینی هایی شگفت انگیز استیون هاوکینگ؛ ابرانسان ها، هوش مصنوعی و آینده زمین
ابرانسان ها، هوش مصنوعی و آینده زمین در پیش بینی های استیون هاوکینگ
دستیار هوش مصنوعی شخصی ب.ام .و از سال آینده به بازار می آید
چیپست میان رده اسنپدراگون 670 با قابلیت های هوش مصنوعی معرفی شد
با کمک هوش مصنوعی آلزایمر خود را پیش بینی کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 20:462018-10-19اجتماعي

معرفی هوش مصنوعی با تاریخچه ای باستانی+کاربرد ها و پیش بینی هایی درباره آینده آن


هوش مصنوعی؛ واژه ای ناشناخته در بین مردم امروز نیست و به جرات می توان گفت؛ از گذشته های دور افراد در زمینه هوش مصنوعی تجربیاتی شگرف را بر جای گذاشته اند.

- --> کد خبر: 681920 1397/07/27 20:45:38 هوش مصنوعی؛ واژه ای ناشناخته در بین مردم امروز نیست و به جرات می توان گفت؛ از گذشته های دور افراد در زمینه هوش مصنوعی تجربیاتی شگرف را بر جای گذاشته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، هوش مصنوعی؛ واژه ای ناشناخته در بین مردم امروز نیست و به جرات می توان گفت؛ هر کسی در حد خود با این واژه آشنایی دارد و یا در ذهنش از این کلمه مدلی را برای خود ساخته است.

اما نکته جالب قضیه این است که بسیاری فکر می کنند هوش مصنوعی موضوعی کاملا جدید است و تابحال به آن پرداخته نشده است، اما غافل از آنکه از گذشته های دور افراد در زمینه هوش مصنوعی تجربیاتی شگرف را بر جای گذاشته اند و امروزه شاید این موضوع کمی حرفه ای تر مطرح می شود و جدیدتر به نظر می آید.

معرفی هوش مصنوعی هوش مصنوعی، هوش صناعی یا هوش ماشینی (Artificial Intelligence) به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می دهد، گفته می شود.

به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم هایی گفته می شود که می توانند واکنش هایی مشابه رفتار های هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه سازی فرایند های تفکری و شیوه های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند.

بیشتر نوشته ها و مقاله های مربوط به هوش مصنوعی، آن را به عنوان دانش شناخت و طراحی عامل های هوشمند تعریف کرده اند.

هوش مصنوعی را باید عرصهٔ پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست.

ریشه ها و ایده های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان شناسی، ریاضیات، روان شناسی، عصب شناسی، فیزیولوژی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه سازی جستجو کرد و کاربرد های گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.

از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی می توان به لیسپ، پرولوگ، کلیپس و ویپی اکسپرت اشاره کرد.

یک عامل هوشمند سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می دهد.

جان مکارتی که واژه هوش مصنوعی را در سال 1956 استفاده نمود، آن را دانش و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند تعریف کرده است.

هوش مصنوعی در علم پزشکی امروزه به دلیل گسترش دانش و پیچیده تر شدن فرایند تصمیم گیری، استفاده از سیستم های اطلاعاتی به خصوص سیستم های هوش مصنوعی در تصمیم گیری، اهمیت بیشتری یافته است.

هوش مصنوعی گسترش دانش در حوزهٔ پزشکی و پیچیدگی تصمیمات مرتبط با تشخیص و درمان - به عبارتی حیات انسان - توجه متخصصین را به استفاده از سیستم های پشتیبان تصمیم گیری در امور پزشکی جلب نموده است.

به همین دلیل، استفاده از انواع مختلف سیستم های هوشمند در پزشکی رو به افزایش است، به گونه ای که امروزه تأثیر انواع سیستم های هوشمند در پزشکی مورد مطالعه قرار گرفته است.

تاریخچه هوش مصنوعی تاریخ هوش مصنوعی از دوران باستان با افسانه ها، داستان ها و شایعاتی در مورد موجوداتی مصنوعی دارای هوش یا آگاهی که به وسیله استاد سازنده به آن ها بخشیده است، آغاز می گردد.

پاملا مک کورداک، نویسنده انگلیسی در این باره چنین می نویسد که هوش مصنوعی با آرزویی کهن برای جعل خدایان آغاز شد.

دانه های هوش مصنوعی مدرن توسط فیلسوفان کلاسیک کاشته شد که تلاش می کردند تا فرایند اندیشیدن انسان را با دستکاری مکانیکی سمبول ها توصیف کنند.

این کار با اختراع رایانه های دیجیتال قابل برنامه ریزی در دهه 1940 به اوج خود رسید، یعنی ماشینی که بر پایه ماهیت انتزاعی استدلال ریاضی ساخته شده بود.

این وسیله و ایده های پشت آن تنی چند از دانشمندان را بر آن داشت تا به صورت جدی امکان ساخت یک مغز الکترونیکی را به بحث بگذارند.

شاخه پژوهش در زمینه هوش مصنوعی در کنفرانسی در کالج دارتموث در تابستان 1956 پایه ریزی شد.

کسانی که در آن شرکت کردند تا چندین دهه پیشروان پژوهش در زمینه هوش مصنوعی بودند.

بسیاری از آنان پیش بینی می نمودند که ماشینی به هوشمندی انسان در زمانی به اندازه یک نسل یا کمتر پا به عرصه وجود خواهند نهاد و بودجه هایی میلیون دلاری به آن ها داده شد تا این چشم انداز را تحقق بخشند.

سرانجام روشن گردید که آن ها دشواری این پروژه را دست کم گرفته بودند.

در سال 1973 در پاسخ به انتقادات سر جیمز لایت هیل وفشار مداوم کنگره، دولت های بریتانیا و ایالات متحده تخصیص بودجه برای پژوهش های هدایت نشده در زمینه هوش مصنوعی را متوقف نمودند.

هفت سال بعد ابتکار آینده نگری دولت ژاپن بسیاری از دولت ها را بر آن داشت تا میلیارد ها دلار برای هوش مصنوعی هزینه کنند، اما در اواخر دهه 80 سرمایه گذاران از خواب برخاستند و سرمایه گذاری ها را دوباره متوقف نمودند.

این چرخه رونق و کساد زمستان ها و تابستان های هوش مصنوعی همچنان با این شاخه همراه است.

حتی اکنون نیز کسانی هستند که هنوز آتش تندی دارند و پیش بینی های فرا واقعی می کنند.

پیشرفت هوش مصنوعی با وجود فراز و نشیب آوازه اش در چشم دیوان سالاران دولتی و سرمایه گذاران مخاطره پذیر، ادامه یافت.

مسائلی که در سال 1970 امکان ناپذیر می نمودند، حل شده اند و امروزه در محصولات موفق تجاری به کار می روند.

هرچند که برخلاف پیش بینی های خوش بینانه پژوهشگران نسل اول هوش مصنوعی، هنوز هیچ ماشینی با هوشی همپایه هوش انسان ساخته نشده است.

آلن تورینگ در مقاله پر آوازه اش در سال 1950 که سبب شتاب گرفتن پویش های مدرن برای ماشن های خردمند شد، چنین می گوید که ما تنها فاصله کوتاهی را در پیش روی خود می بینیم و می افزاید که اما کار بسیاری باید انجام شود.

هوش مصنوعی در افسانه، داستان تخیلی و پندار انسان های مکانیکی و موجودات مصنوعی در اساطیر یونانی دیده می شوند.

برای نمونه می توان از ربات های طلایی هفائستوس ویا گالائتای پوگمالیون نام برد.

در قرون وسطا شایعاتی در مورد افزودن ذهن به ماده به وسیله کیمیاگری و روش های مرموز و رازآلود بر سر زبان ها بود؛ مانند تکوین جابر بن حیان، هومونکولوس (کوتوله یک شکل) پاراسلسوس یا گولم (آدم مصنوعی) ربی جوداه لئو.

درقرن نوزدهم ایده های دربارهٔ انسان های مصنوعی و ماشین های متفکر به داستان های تخیلی راه یافتند.

مانند فرانکشتاین مری شلی یا کارخانه روبات سازی روسوم (R.

U.

R) از کارل چاپک؛ و داروین در میان ماشین ها از ساموئل باتلر.

هوش مصنوعی در حال حاضر نیز جزو عناصر مهم داستان های علمی تخیلی است.

کاربرد های هوش مصنوعی کاربرد های هوش مصنوعی چنان گسترده و فراگیر شده اند که بسیاری از این کاربرد ها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی شوند و نام تخصصی خود را دارند.

تأثیر هوش مصنوعی را اکنون می توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم دید.

آیفونی که قادر به تشخیص اعضای خانه است یا تلویزیونی که نور صفحه نمایش دلخواه را با تعداد افراد تنظیم می کند، همه و همه کاربرد های هوش مصنوعی هستند.

کاربرد های عملی آن دسته از کاربرد های هوش مصنوعی هستند که عملیات خاصی را انجام داده و عمل یا تأثیر آن به وضوح توسط کاربر احساس خواهد شد.

برای مثال جستجوی خودکار گوگل که از الگوریتم ها و متد های پیچیده هوش مصنوعی استفاده می کند، پس از انجام یک عملیات پرهزینه و البته سریع نتایج مرتبط را به شما نشان خواهد داد.

ماشین هایی که قادر هستند خودشان را کنترل کنند.

ربات های پرنده یا قایق های هوشمند نمونه ای بارز و موفق از این نوع کاربرد ها هستند.

نیاز به تحلیل و استخراج الگو از داده های ترافیک شهری، دریافتی کارکنان و جابه جایی پول در یک بانک برای جلوگیری از اختلاس یک عملیات نیست و تأثیر یا خود عمل به وضوح توسط کاربر لمس نخواهد شد؛ اما در مقابل یک تحلیل هوشمند و خودکار است که کاربرد تحلیلی هوش مصنوعی به حساب می آید.

پنج پیش بینی درباره آینده هوش مصنوعی در سال 2018 هوش مصنوعی یا به اختصار AI امروزه به نُقل محافل فناوری تبدیل شده و هر روز اخبار و گزارش های مختلفی از روند پیشرفت آن منتشر می شود.

وب سایت فوربس پنج پیش بینی در خصوص آینده این فناوری در سال جدید میلادی منتشر کرده که در ادامه می خوانیم: استفاده بیشتر در تحلیل اطلاعات با رشد مداوم داده هایی که از دستگاه های اینترنت اشیاء به دست می آید، شرکت ها به طور فزاینده ای می کوشند از یادگیری ماشینی برای پردازش و تحلیل اطلاعات استفاده کنند.

این قضیه به اندازه ای جدی است که کارشناسان معتقدند شرکت ها بدون داشتن یک استراتژی داده هوش مصنوعی ، از اطلاعاتی که در دسترس دارند، بهره کافی نخواهند برد.

پیش بینی فارستر مبنی بر این که در سال آینده تا 80 درصد شرکت ها به استفاده از فناوری insights-as-a-Service روی خواهند آورد، شاهدی بر این مدعاست.

استفاده در چت بات ها انسان ها نمی توانند پا به پای سرعت سرسام آور رشد فناوری‎ها حرکت کنند، و به همین دلیل شرکت ها بی محابا به دنبال استفاده از دستیار های مجازی و چت بات هایی هستند که از هوش مصنوعی تغذیه می شوند.

طبق پیش‎بینی ها تا سال 2020 حدود 85 درصد تعاملات مشتری ها به وسیله هوش مصنوعی مدیریت می شود.

استفاده بیشتر در دستیار های صوتی دستیار های صوتی هوشمند از قبیل: سیری، گوگل ناو و کورتانا در حال حاضر چندان قوی نیستند، ولی به یُمن بهره مندی از هوش مصنوعی کارآمدی و اثربخشی آن ها بسیار بیشتر خواهد شد.

این قضیه تا بدان جا پیش می رود که شاید در آینده ای نه چندان دور، ربات ها بتوانند مشاوره های پزشکی نیز ارائه کنند.

این موضوع در مراودات شخصی و تجاری بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

اتوماسیون هوشمند امروزه هوش مصنوعی توانسته با قابلیت شخصی سازی کمپین های بازاریابی ، خود را به صنعت بازاریابی اثبات کند.

انتظار می رود این فناوری حوزه اتوماسیون هوشمند را نیز به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد و به نوعی متحول سازد.

بر این اساس فرایند اتوماسیون بیش از گذشته، هوشمند و قابل اعتمادتر خواهد شد.

استفاده در صنایع گوناگون هر چه هوش مصنوعی بیشتر به جلو می رود، مهندسان کاربرد های بهتری برای این فناوری می یابند.

در واقع می توان مدعی شد که در آینده تقریباً تمام جنبه های زندگی روزمره انسان ها تحت تاثیر این فناوری قرار خواهد گرفت.

به همین دلیل صاحب نظران بر این باورند که هوش مصنوعی به سرعت مراحل پیشرفت را طی می کند و از یک فناوری تزیینی، پیچیده و یا مبهم، به یک ضرورت و الزام تبدیل خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران
کلید واژه ها: مصنوعی - امروز - علوم - هوشمند - ماشین - جدید - مردم - هایی - علوم اجتماعی - برنامه نویسی - شرایط - پزشکی - اطلاعاتی - زبان - موفق - پیش بینی - اجتماعی - افزایش - برنامه - موفقیت - تصمیم - آینده - گزارش - واکنش - طراحی - رفتار - مقاله - قدیم - جالب - بینی

آخرین اخبار سرویس:
بچه دزدی عجیب در استان فارس

برف، خودروهای بدون زنجیرچرخ را در جاده هراز زمینگیر کرد

حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس

برگزاری گارگاه آموزشی خبرنگاری پانا در چهاردانگه

برگزاری کارگاه آموزشی پانا در مدارس متوسطه ناحیه 3 اهواز

هشدار در خصوص سیلاب استان ها

ورود سامانه بارشی جدید از غرب کشور؛ از فردا

مهمان بازی مختلط در خانه های دانشجویی

مذاکره سازمان حج و زیارت با عراقی ها برای صدور روادید الکترونیکی

می توان عطش کنکور را کم کرد

مورچه داعشی کشف شد! +تصاویر

وقف،گنجینه ای ماندگار برای مدرسه سازی

بطحایی در مشهد: می توان عطش کنکور را کم کرد/ انحراف در فرایند یادگیری و یاددهی

مذاکره سازمان حج و زیارت با عراقی ها برای صدور روادید الکترونیکی

خصوصی سازی آموزش و پرورش بزرگترین خیانت است

چگونگی نصب تابلوی تبلیغاتی و اختصاصی درحریم جاده ها

ساخت بقعه امامزاده جدید در کشور ممنوع!

هشدار پلیس مازندران به رانندگان: از سرعت غیرمجاز خودداری کنید

می توان عطش کنکور را کم کرد

تایید ربودن شدن یک دانش آموز در نورآباد فارس

درخواست مهم پلیس از رانندگان

بهشت خیالی

مرمت جاده های عشایری اندیکا آغاز شد

معرفی ساز بالابان

برنامه ای 10 ساله برای پایتخت|تهران زلزله شدید بیاید تا 3 روز آب شرب داریم

پاسخ آموزش و پرورش به شایعه خودزنی چند دانش آموز دختر در اهواز

مرمت جاده های عشایری اندیکا آغاز شد

افتتاح مدرسه موقوفه صارمیه در اصفهان

ساخت برج های چیتگر اشتباه بزرگی بود

می توان عطش کنکور را کم کرد/ انحراف در فرایند یادگیری و یاددهی

فعالیت سامانه پرفشار سردشمالی در آسمان البرز تشدید می شود

درخواست شرکت کنترل کیفیت هوا از پلیس برای توقف خودروهای دودزا

بارش برف در ارتفاعات محور هراز و کندوان

تایید ربودن شدن یک دانش آموز در نورآباد فارس

تلاش پلیس برای رهایی دانش آموز اهل ممسنی ادامه دارد

خطر انتقال بیماری از عراق به آبزیان کشور وجود دارد

وزیر آموزش و پرورش: می توان عطش کنکور را کم کرد/ انحرافات ناخواسته در برنامه رسمی آموزش و پرورش

بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از مرکز مانیتورینگ خوزستان

استخدام بهیار جهت کار در مرکز آمبولانس در تهران

آغاز همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم

اعزام جمعی از دانش آموزان صومعه سرایی به اردوی راهیان نور

انگلی کوچک و مزاحم

بارش برف در ارتفاعات محور هراز و کندوان / سطح جاده لغزنده است

سالانه 240 کلاس درس در پردیس احداث می شود

ساماندهی آرامگاه فردوسی بعد از 50 سال

چشم انتظارآخرین بازمانده درنا/ امیدواریم امید بیاید!

بانک جامع اطلاعاتی برای رفع مشکلات موزه ها ضروری است

ضرورت تسریع در ارسال نمونه های تلف شده و مکشوفه جانوران

ضرورت تصمیم گیری در مورد احیاء تالاب های 11گانه پلدختر

سومین روز کنگره سه هزار شهید استان: اجلاسیه بانوان + فیلم

ثبت تصویری از سحابی پرده توسط هابل +عکس

تایید ربودن شدن یک دانش آموز در نورآباد فارس/ علت ربایش و ربایندگان مشخص نشده اند

با پربازدیدترین شهرهای جهان تا سال 2025 آشنا شوید؛ آسیا صدرنشین قاره ها

70 هزار خانه در کمتر از 9ماه در استان کرمانشاه ساخته شد

وقف چشمه همیشه جاری + فیلم

ضرورت تصمیم گیری در مورد احیاء تالابهای 11 گانه پلدختر

استفاده بیش از 50 درصد زائران از برنامه های فرهنگی موکب های ایرانی

70 هزار خانه در کمتر از 9ماه در استان کرمانشاه ساخته شد

وثیقه مشمولان مسافر اربعین تا هفته آینده برگشت می شود

سوالات ضمن خدمت ایمنی و امنیت در مدارس کشور

سوالات ضمن خدمت ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ و عاطفی در مدارس

بارش برف ارتفاعات لاریجان را سفید پوش کرد

اورژانس ریلی در کشور راه اندازی می شود

مطالعات جامع تالاب های لرستان انجام شد

پرترافیک ترین شهرهای جهانی + تصاویر

تلاش پلیس برای رهایی دانش آموز اهل ممسنی ادامه دارد

ورود سامانه بارشی جدید از غرب کشور؛ از فردا

جوی ناپایدار روی استان

بی توجهی صدا و سیما به کودکی دانش آموزان

پیروزِ شهدار

هشدار مدیریت بحران نسبت به وقوع سیل در چهارمحال و بختیاری

سرمای پاییزه راهداران را در جاده های گلستان مستقر کرد

عدم آگاهی مردم موجب اقدامات خطرساز در مواقع بحران می شود

اهالی روستای شکراب چشم انتظار سرویس حمل و نقل عمومی

آموزش آگاهی مدیریت در سوانح

افتتاح مرکز مشاوره و مددکاری اجتماعی نیروی انتظامی گرمه

ناشران به سراغ اساتید معروف می روند

9 مرکز جدید علمی کاربردی در کشور ایجاد شد

هشدار مدیریت بحران درخصوص سیلابی شدن مسیل ها

بهره برداری از دبیرستان شهید چمران نایین

تصاویر/ کارگروه های تخصصی روز اول دوازدهمین هم اندیشی ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش

سرمای پاییزه راهداران را در جاده های گلستان مستقر کرد

تصاویر/ نشست مشترک روسای ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش در مشهد مقدس

کاریکاتور تلخ دانش اموزانی که به مدرسه نرفتند

توییتر:: تفاوت پراید با تویوتا

هشدار نسبت به وقوع بارش ، تگرگ ، برف و تندبادهای لحظه ای در خوزستان

ضرورت تسریع در ارسال نمونه های تلف شده و مکشوفه جانوران

استخدام سالن کار (ویتری) در یک رستوران معتبر در همدان

کنسرت موسیقی کاوه آفاق

آمادگی راهداران برای خدمات رسانی به مردم

رونمایی از تجهیزات اهدایی دولت ژاپن به شرکت کنترل کیفیت هوای تهران

دارکوب قهوه ای ثبت ملی شد

توییتر:: کوری خوانی کاربران توییتر برای اسراییل

توییتر:: تفریح جدیدی لاکچری با کتاب+عکس

توییتر::جواب جاب به تاجزاده

نام نویسی آموزش غیرحضوری حوزه آغاز شد

ماجرای چوپانی که ثروتمندترین روستایی ایران شد

هشدارمدیریت بحران به عشایر،دامداران، شیلات داران، باغداران و رانندگان

استقرار 50 دستگاه برف خور در استانهای برفگیر کشور

پیش بینی آبگرفتگی معابر در غرب و جنوب کشور

معرفی هوش مصنوعی با تاریخچه ای باستانی+کاربرد ها و پیش بینی هایی درباره آینده آن

معرفی هوش مصنوعی با تاریخچه ای باستانی+کاربرد ها و پیش بینی هایی درباره آینده آن