مطالب مرتبط:
آغاز آیین پایانی جشنواره تولیدات صداوسیمای مراکز استانها در بام ایران
حجت الاسلام آل هاشم: دانشگاه تبریز نماد فرهنگ «آذربایجان» و «ایران» است/ تربیت مردان بزرگ و منحصربه فرد در این دانشگاه
بام ایران چهارمحال و بختیاری میزبان بیست ویکمین جشنواره تولیدات صداوسیمای مراکز استانها+فیلم
هشت سال دفاع مقدس اوج افتخارات ملت ایران است
دفاع مقدس مجموعه ای سترگ از برجسته ترین افتخارات ملت ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 10:112018-10-19سياسي

افتخارات منحصربه فرد صداوسیمای ایران کدام اند؟


روز به روز به تعداد منتقدان صداوسیما اضافه می شود و از خودی تا غیرخودی معتقدند که این رسانه عریض و طویل در کار خود مانده است؛ اما در عوض همه اینها، - " در این مطلب 10 پدیده آشنا و در عین حال عجیب را مرور می کنیم که افتخار تلویزیونِ خودمان است و بعید است که مشابهش را جای دیگری در دنیا پیدا کنید! روز به روز به تعداد منتقدان صداوسیما اضافه می شود و از خودی تا غیرخودی معتقدند که این رسانه عریض و طویل در کار خود مانده است؛ اما در عوض همه اینها، صداوسیما هم مدام متر و معیار های جدیدی به انبوه بند های مرتبط با محدودیت ها و ممیزی هایش می افزاید.

صداوسیماچی ها دایره خط قرمزشان را آن قدر گسترش داده اند که حالا یقه هر صحبت، نشانه، چهره و حتی هر جانوری را هم می تواند بگیرد.

ما با یک جست وجوی کوچک به 10 موردِ شگفت انگیزی رسیدیم که ویژه سیمای ملی است.

این ویژگی ها مختص تلویزیون ما است و لنگه اش را هیچ کجای دنیا نمی توان پیدا کرد.

بیشتر از این قشنگ نباش؛ آفرینپیکر آدمی و خوش چهرگی یکی از دردسرآفرین ترین مسائل در صداوسیماست؛ هر چقدر شیک تر و قشنگ تر، دردسر هم بیشتر.

به نظر می رسد تلویزیون معیاری برای خوش قیافگی در نظر گرفته که هیچ کس نباید از این معیار بالاتر بزند.

شنیده شده است که برخی در سازمان متخصص از ریخت انداختن اند.

آن ها وظیفه دارند که لباس و گریمی برای مجریان و مدعوین تدارک ببینند که خیال مخاطب جای خاصی نرود.

از طرفی پوشیدن آستین کوتاه، شلوار جین و مانتو های رنگی و شاد معمولا در تلویزیون مجاز نیست.

اخیرا بعضی ها شورش کرده اند و شلوار جین می پوشند.

اگر فردی به مقابل دوربین دعوت شده باشد که سازمان با او رودربایستی دارد و نمی تواند جلویش بایستد، آن قدر نما های بسته خیلی نامربوط یا خیلی دور می گیرد که کل برنامه زهرمار بیننده شود؛ ای ای ای صداوسیما.

ممیزی دیجیتالیما ایرانی ها تنها آدم های روی زمین ایم که هیچ وقت برنامه و مسابقه ای را لایو نمی بینیم؛ آن هم در صورتی که گوشه هر تصویری که پخش می شود، واژه زنده جاخوش کرده است.

راستش صداوسیمایی ها به خودشان هم اعتماد ندارند، چه برسد به مخاطبی که ما باشیم.

ما آن قدر آدم های خاصی هستیم که دیرتر از تمام دنیا از نتایج مسابقه ها باخبر می شویم.

همین باعث شده که تایم شادی و ناراحتی مان با تایم شادی و ناراحتی اهالی دنیا یکی نباشد! در عوض می توانیم آن قدر تکرار صحنه های مسابقه های مختلف را ببینیم که آن رقابت را ریشه ای هضم کنیم و پایه مان قوی شود.

این شامل حال مسابقات داخلی هم سال می شود؛ در تمام روز های سال، در تمام سال ها و برای چند دهه! فکرش را بکنید.

به شما چه اصلا؟تلویزیون ما که به اسم تنها رسانه رسمی تصویری در سطح کشور حاضر است، به راحتی می تواند سلیقه های بسیاری را ندیده بگیرد و به سلایق محدود و معدودی از مدیرانش بسنده کند.

اینطوری می شود که تمام بخش های خبری آن با موضع گیری پخش می شود و کسی را یارای پاسخگویی نیست و اینطوری می شود که به راحتی حتی بسیاری از مسئولان سطح بالای فعلی و سابق از فهرست مورد تاییدها و قابل پخش ها بیرون می مانند.

آن ها کارنامه واقعا درخشانی دارند و توانسته اند جمع کثیری که شامل چند رییس جمهوری، رییس مجلس، وزیر و نماینده مجلس است را از قاب به در کنند.

تاریخ؟! اینه که ما می گیمتاریخ در صداوسیما به معنای روایت وقایع سپری شده و احوال گذشتگان نیست بلکه به معنای روایت وقایع سپری شده و احوال گذشتگان آنطور که ما می خواهیم است.

برای همین هم تلویزیون در قُرُق دو سه کارشناس تاریخی چاق و لاغر است.

اسم های شان را همه می دانند؛ بگوییم؟پاسخگویی؟ هرگزمدیران صداوسیما خود را برابر مردم پاسخگو نمی دانند، رییس این سازمان جوابگو نیست و نمی شود با او مصاحبه کرد.

کشف عبدالعلی علی عسگری برای یک خبرنگار مثل برنده شدن در یکی از مسابقات ستاره مربع، مربع ستاره است؛ همین قدر مَحال! نطق سریالی اهالی تلویزیون بی پولی است، اما تا جایی که توانسته اند شبکه اضافه کرده اند و با کمیت اش پُز می دهند، ولی شما اگر سوالی از مدیر سیما داشته باشید، باید آن را به قیمات واگذار کنید.

کسی تا حالا دیده یک رییس سازمان، جز دفعات اندکی با روزنامه و نشریات خودی، با کسی مصاحبه کند و به سوالی جواب بدهد؟ جل الخالق؛ ما که ندیده ایم.

اینا برامون مهمه سرِ جدت حذف نکنآن ها برای زدودن جشن های ملی از حافظه ایرانیان کم نگذاشته اند.

نوروز را با بازتعریف ارایه دادند و شب چله را هم به ناچار و پس از سال ها کج دار و مریز به رسمیت شناختند؛ اما در این رسانه کسی از مهرگان و تیرگان چیزی نشنیده است.

چهارشنبه سوری هم شبی است که فقط باید مردم را نصیحت کرد و از خطر برحذر داشت و زخمی نشان داد.

سیزده بدر هم یعنی روز طبیعت.

ماجرا، اما ادامه دارد: اهالی تلویزیون حتی رشته هایی که در کشور به رسمیت شناخته شده را هم به رسمیت نمی شناسند و خبری از پخش بازی های شان نیست؛ نمونه اش رشته ورزشی بوکس.

ورزش بانوان؟ حرفش را هم نزنید.

با فضای مجازی، اما بر فضای مجازیخوراک بخش قابل توجهی از برنامه های تلویزیون از طریق فضای مجازی تأمین می شود؛ اما دریغ از یک نقل منبع.

درواقع صداوسیماچی ها فضای مجازی را منبع حساب نمی کنند و به راحتی بخشی از خوراک خود را از آن تهیه می کنند.

تلویزیون هر روز و هر هفته برنامه ای علیه فضای مجازی و شبکه های مجازی می سازد؛ اما برنامه سازانش حضور فعالی در این فضا دارند و از همین راه هم تغذیه می کنند.

مخالف درست کن!تلویزیون ایران ید طولایی در پرورش و فراری دادنِ آدم ها دارد.

هر سال چند نفر از آدم های این سیستم از گود خارج می شوند و با تجربه و اعتباری که طی سال ها در این قاب به دست آورده اند، آن طرفِ مرز ها ارتزاق می کنند.

توی این اسم ها همه جور آدم هست: از سید محمد حسینی بگیر تا فرشید منافی.

نمونه داخلی اش هم آزاده نامداری است که همین اواخر با دلخوری گفت: دیگر کاری با سازمان ندارد.

فهرست طولانی است، خیلی از مجری ها و برنامه ساز های ریز و درشت که می توانستند به کشورشان خدمت کنند، اما برای شان جا نبود.

این هایی که گفتیم، مال خودِ خودِ خودمان است.

مال هیچ کشوری در هیچ کجای دنیا نیست.

شما می توانید با هر کدام از این 10 شگفتی به آدم های سراسر دنیا پُز بدهید.

می گویید نه؟ بروید بپرسیدساز و سوزآلات موسیقی و آدم هایی که خِیر سرشان می خواهند ساز بزنند، هیچ رقمه این اطراف پیدایشان نشود.

این جور مواقع گل و سنبل و بلبل و همین طور تاریکی خیلی به کار می آید.

البته در برخی استثنا ها مثل ماده گرگِ شهر رُم می شود دست به دامان فتوشاپ شد.

این یک خط قرمزِ ناموسی برای سیمای جمهوری اسلامی است.

برنامه سازانِ صداوسیما در این زمینه دکترا دارند؛ آنقدر که می توانیم ترنسفرشان کنیم به یک کشور دیگر و با شگرد های خلاقانه در حوزه مخفی سازی برایمان ارز بیاورند.

همینی که هست؛ مال خودمهصداوسیماچی ها با انحصارشان حال می کنند.

آن ها رقیبی برای عرض اندام ندارند و هر گلی که می زنند، به سر خودشان زده اند! جالب آنجاست که تلویزیون برای پخش مسابقات فوتبال پول نمی دهد و پول می گیرد؛ یعنی در حالی که همه شبکه های دنیا باید بابت پخش مسابقات هیجان انگیز فوتبال مبالغ کلانی بپردازند، سیمای ما، چون قدرتش زیاد است، پولی نمی دهد و در عوض مبلغی برای پخش از بعضی باشگاه ها می گیرد.

شما هم شاخ درآوردید؟ حالا زود است؛ بگذاریدش داخل جیب تان تا آخر خیلی مانده.


کلید واژه ها: صداوسیما - تلویزیون - مسابقه - صداوسیمای ایران - منتقدان - برنامه - منحصربه فرد - ممیزی - ایران - مخاطب - دردسر - رسانه - ایرانی ها - شادی - مسابقات - زهرمار - دوربین - ایرانی - تصویری - مانتو - صورتی - پدیده - وظیفه - کوچک - مجاز - لباس - آشنا - چهره - عجیب - بسته

آخرین اخبار سرویس:

افتخارات منحصربه فرد صداوسیمای ایران کدام اند؟

افتخارات منحصربه فرد صداوسیمای ایران کدام اند؟