مطالب مرتبط:
بیانیه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خصوص الگوی پیشرفت
انتصاب رییس و اعضای اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
​واکنش مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به فراخوان امام خامنه ای
واکنش مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به فراخوان امام خامنه ای
انتصاب رییس و اعضای اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 09:452018-10-19سياسي

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه مأموریتی دارد؟


نشست هم اندیشی جمعی از نخبگان دانشگاهی و حوزوی درباره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد - شعارسال:"هادی اکبرزاده معاون علمی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت با بیان اینکه نگاه برای تدوین الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت که به عنوان سند بالادستی محسوب می شود، تحول جامعه است، ابراز داشت: برای این امر نیازمند عزم ملی هستیم و برای تحقق آن باید گفتمان در بین نخبگان و سپس آحاد جامعه شکل گیرد.

انتظار نداریم که این سند تمامی مشکلات کنونی را برطرف کند، درباره چرایی این تحلیل نیز باید اشاره کنم که این الگو بلندمدت بوده و به عنوان میثاق ملی به شمار می رود.

اکبرزاده الگوی اسلامی پیشرفت حاصل را حاصل تعقل جمعی دانست که به دسته و گروه و جناح خاصی تعلق ندارد و بیان داشت: حدود سه هزار شخصیت علمی، حوزوی و دانشگاهی در تدوین این الگو مشارکت داشته اند و بیش از 90 هزار متن در باره آن تهیه و به دبیرخانه مرکز ارسال شده است.

بیش از هفت هزار نفر از جوانان در کنگره های مختلف الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت فعالیت دارند.

نشست امروز در حقیقت یک جلسه کاری برای هماهنگی و تقسیم کار است.

در این 7 سال، گام های مهمی برای طراحی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت برداشته شده است.

معاون علمی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت تصریح کرد: مسائل اصلی کشور با مشورت جمعی حدود 100 نفر شناسایی شد و در نهایت در 13 مسأله مهم به عنوان یکی از ورودی ها در الگو مشخص شدند.

مسأله آینده پژوهی در مسیر طراحی این سند لحاظ شده است.

بحث آینده پژوهی یکی از نیازهای مهم در مسیر طراحی الگو بود تا روندهای آینده در منطقه مورد توجه قرار گیرد.

در این مسیر، آسیب شناسی برنامه های کشور انجام شد.

اکبرزاده از شروع گام دوم تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خبر داد و گفت: مأموریت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دو سال آینده شامل تبیین و تشریح الگو در مجامع علمی و سیاست گذاری است؛ بنابراین محصول باید در مراجع سیاست گذاری و اجرایی تشریح و بازخورد آن در این مدت دریافت شود.

رهبر انقلاب برای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت چه فراخوانی دادند؟ علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند به وب سایت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نشانی www.

olgou.

ir مراجعه کنند.

در پی تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، که در آن اهمّ مبانی و آرمان های پیشرفت و اُفق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن طراحی شده است، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دستگاهها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند.

ایشان همچنین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را موظف کردند که با مشورت مراجع مندرج در ابلاغ، نظرات و پیشنهادهای تکمیلی را دقیقاً بررسی و بهره برداری کند و نسخه ی ارتقاء یافته الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را حداکثر ظرف دو سال آینده برای تصویب و ابلاغ ارائه نماید، به طوری که از ابتدای قرن پانزده هجری شمسی اجرای این الگو با سرعت مطلوب آغاز و امور کشور بر مدار آن قرار گیرد.

متن ابلاغ رهبر انقلاب اسلامی: بسم الله الرحمن الرحیم خداوند جلّ و علا را سپاس می گزارم که با هدایت و توفیق او تلاش نظام مند چند هزار تن از صاحب نظران و استادان دانشگاهی و حوزوی و فرزانگان جوان برای طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از هفت سال در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به نتیجه رسید.

این سند اهمّ مبانی و آرمان های پیشرفت را تدوین کرده و اُفق مطلوب کشور را در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای نیل به آن را طراحی کرده است که با تحقق آن که کاری عظیم و دشوار، امّا ممکن و شیرین است کشور راه پیشرفت را خواهد پیمود و طلیعه مبارک تمدن نوین اسلامی ایرانی در زیست بوم ایران رُخ خواهد نمود.

ان شاءالله.

اکنون با تقدیر از متفکران و استادان و صاحبنظرانی که طراحی این سند مهم و مدیریت تهیه آن را بر عهده داشته اند، مقرر می دارد: 1- مجمع تشخیص مصلحت نظام سند پیوست را بعنوان چارچوب بالادستی سیاست های کلی مورد ملاحظه قرار دهد و پیشنهادهای تکمیلی برای حصول اطمینان از کفایت آن را در جایگاه یاد شده ارائه کند و پس از ابلاغ نسخه نهایی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سیاست های کلی نظام را برای انطباق با الگو بازنگری نماید.

2- مجلس شورای اسلامی با نگاه ملی به بررسی سند حاضر بپردازد و نکات ضروری برای ارتقای آن را بعنوان سند بالادستی قوانین برنامه ای کشور پیشنهاد نماید و تمهیدات لازم را برای تهیه و تصویب طرح ها و لوایح برنامه ای در چارچوب نسخه نهایی آن مقرر سازد.

3- دولت فارغ از ملاحظات زودگذر، این سند را از جهت قابلیت اجرا و تحول آفرینی بررسی نماید و پیشنهادهای عملی برای ارتقای آن را ارائه دهد.

از ذخیره مدیریتی و کارشناسی دولت در مرکز و استانها برای این منظور استفاده شود.

4- شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی در حیطه وظایف خود به بررسی و ارائه پیشنهاد نسبت به این نسخه از الگو بپردازند.

5- دانشگاه ها و حوزه های علمیه و صاحب نظران این سند را عمیقاً بررسی نمایند و با ارائه پیشنهادهای مشخص برای ارتقای آن بیش از پیش در ترسیم هدف و مسیر پیشرفت کشور مشارکت جویند.

6- مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با مشورت مراجع مخاطب در بالا، برنامه زمانی بررسی نسخه حاضر الگو از سوی آنها را تنظیم و نظرات و پیشنهادهای تکمیلی را دریافت و دقیقاً بررسی و بهره برداری کند.

و ان شاءالله نسخه ی ارتقاء یافته الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را حداکثر ظرف دو سال آینده برای تصویب و ابلاغ ارائه نماید.

7- پس از آن، برای آماده شدن همه ی دستگاه های کشور و کمک عمومی مردم برای اجرای الگو، زمانی اختصاص خواهد یافت، بطوری که ان شاءالله از ابتدای قرن پانزده هجری شمسی اجرای الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی با مقدمات کافی و سرعت مطلوب آغاز شود و امور کشور بر مدار آن قرار گیرد.

8- صدا و سیما و دستگاه های تبلیغی و اطلاع رسانی رسمی کشور اخبار فعالیت های یاد شده را منتشر نمایند، البته بررسی و ارتقای نسخه حاضر الگو در مراجع یاد شده متمرکز خواهد بود تا این کار مهم دستخوش مجادلات روزمره نگردد.

پیشرفت، مستلزم تحول مطلوب نفوس انسانی و هنجارها و ساز و کارهای اجتماعی است و لذا امری تدریجی و طولانی و وابسته به ایمان و عزم و تلاش ملی و صبر و مداومت همگانی و از همه برتر، تفضلات الهی است که به حول و قوه کبریایی اش ان شاءالله در تداوم انقلاب اسلامی به این ملت عنایت خواهد فرمود.

سیّد علی خامنه ای 22 مهر 1397 متن الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت: الگوی پایه، چارچوب الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و معرف سیر کلی تحولات مطلوب ایران در عرصه فکر، علم، معنویت و زندگی بسوی تمدن نوین اسلامی ایرانی در نیم قرن آینده است.

این الگو با مشارکت گسترده متفکران و صاحب نظران ایرانی و بر اساس جهان بینی و اصول اسلامی و ارزش های انقلاب اسلامی و با توجه به مقتضیات اجتماعی و اقلیمی و میراث فرهنگی ایران، بر طبق روش های علمی و با استفاده از دستاوردهای بشری و مطالعه آینده پژوهانه تحولات جهانی طراحی شده و شامل مبانی، آرمان ها، رسالت، افق و تدابیر است.

مبانی، اهم پیش فرض های اسلامی، فلسفی و علمی جهان شمول معطوف به پیشرفت را ارائه می دهد.

آرمان ها، ارزش های فرازمانی- فرامکانی و جهت بخش پیشرفت است.

مبانی و آرمان ها وجه اسلامیت الگو را تضمین می کنند.

رسالت، میثاق مشترک مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت است.

افق، آرمان های الگو را بر جامعه و زیست بوم ایران در نیم قرن آینده تصویر می کند و هدف های واقعی آحاد مردم، جامعه و حکومت ایران را در آن موعد معین می سازد.

تدابیر، تصمیمات و اقدامات اساسی و بلندمدت برای حل مسائل مهم کشور و شکوفا ساختن قابلیت های ماندگار ملی به منظور رسیدن به افق است.

این الگو با ایمان استوار و عزم راسخ و تلاش عظیم و مدبرانه مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران اجرا خواهد شد.

مبانی • مبانی خداشناختی - خدا محوری و توحید، اساس و محور بنیادین حیات فردی و اجتماعی مؤمنان است.

الله معبود یکتا، علیم، حکیم، غنی، رب العالمین، رحمن، رحیم، هادی، شارع، تنها مالک و حاکم مطلق هستی است که: - عادل در تکوین، تشریع و سزادهی است؛ - واسع، جبران کننده، روزی دهنده مخلوقات، اجابت کننده دعاها و حاجت هاست؛ - ولی مؤمنان، یاور مجاهدان راه خدا، حامی مظلومان، انتقام گیرنده از ظالمان و وفاکننده به وعده خویش است.

• مبانی جهان شناختی - جهان با عوالم غیب و شهودش، سرشت توحیدی دارد و مراتب روحانی، مادی، دنیوی و اخروی اش، پیوسته در مسیر تکامل و تعالی به سوی خداوند است.

- نظام علّی- معلولی بر جهان حاکم است.

جهان مادی در طول عالم ماوراست و عوامل مؤثر در آن منحصر به علل مادی و طبیعی نیست.

- جهان محل عمل و آزمایش و بستر تکامل و تعالی و یا سقوط معنوی اختیاری انسان است و بر اساس سنت های الهی به کردارهای آدمیان واکنش نشان می دهد.

- خداوند جهان مادی را در خدمت انسان که امانتدار و آبادکننده آن است، قرار داده که در صورت بهره برداری کارآمد و عادلانه، تأمین کننده نیازهای او است.

• مبانی انسان شناختی - هدف از آفرینش انسان، معرفت و عبادت پروردگار و در پرتو آن، دستیابی به مقام قرب و خلیفه اللهی است.

- حقیقت آدمی، مرکب از ابعاد فطری و طبیعی و ساحات جسمانی و روحانی است.

- بعد فطری او که ناشی از نفخه ی الهی است منشأ کرامت ذاتی و نیز برخورداری از اوصاف خداپرستی، دین ورزی، کمال گرایی، حقیقت جویی، خیرخواهی، زیبایی گرایی، عدالت طلبی، آزادی خواهی و دیگر ارزش های متعالی است.

چنان که بعد طبیعی او منشأ دیگر اوصاف و نیازهای مادی گوناگون است.

انسان در کشاکش مقتضیات این دو دسته صفات و نیازها و تحقق معقول و متعادل آنها به کمالات اکتسابی دست می یابد.

- انسان دارای کمال و سعادت اختیاری است که در صورت انتخاب های صحیح و در چارچوب تمسک به هدایت الهی و رشد عقلانی می تواند به مرتبه نهایی آن واصل شود.

- حیات انسان پس از مرگ تداوم می یابد و چگونگی حیات اخروی مبتنی بر باور، بینش، منش، اخلاق، کنش و رفتار آدمیان در زندگی دنیوی است.

- با توجه به مبادی پیش گفته، انسان دارای حقوقی از جمله حق حیات معقول، آگاهی، زیست معنوی و اخلاقی، دینداری، آزادی توأم با مسئولیت، تعیین سرنوشت و برخورداری از دادرسی عادلانه است.

- انسان موجودی اجتماعی است و تأمین بسیاری از نیازها و شکوفایی استعدادهای خود را در بستر تعامل و مشارکت جمعی جستجو می کند.

• مبانی جامعه شناختی - جامعه به عنوان بستر تعامل و مشارکت در جهت تأمین انواع نیازها و شکوفایی استعدادها، نافی هویت فردی، اختیار و مسئولیت اعضا نیست ولی می تواند به بینش، گرایش، منش، توانش و کنش ارادی آنها جهت دهد و از افراد به ویژه نخبگان اثر پذیرد.

- ساخت یافتگی جامعه عمدتاً مبتنی بر فرهنگ است که به مثابه هویت و روح کلی جامعه در اجزاء و عناصر خرد و کلان آن حضور دارد.

- بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه، خانواده است که نقشی بی بدیل در تولید، حفظ و ارتقای فرهنگ جامعه دارد.

- جوامع با وجود پاره ای تفاوت ها، تحت تأثیر سنن الهی و قوانین تکوینی مشترک و فراگیر هستند.

- شماری از سنت های الهی حاکم بر جوامع و تاریخ عبارتند از: پیوند تحولات اجتماعی با نفس و اراده انسان؛ وفور نعمت در اثر تقوی، عدالت و استقامت؛ عذاب و کیفر جامعه در صورت گسترش ظلم، فساد، گناه و ترک امر به معروف و نهی از منکر؛ امهال و استدراج و سلطه مؤمنان بر اهل باطل.

- تغییرات اجتماعی تحت تأثیر عوامل فرهنگی، جمعیتی و انسانی، جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، دانشی و فناورانه پدید می آید.

- جامعه دینی مبتنی بر شکل گیری مناسبات اجتماعی بر اساس اصول و ارزش های دینی است و دینداری فردی آحاد جامعه به تنهایی ضامن تحقق جامعه دینی نیست.

- جهت گیری تاریخ به سوی آینده ای پیشرفته در تمام ابعاد مادی و معنوی با حاکمیت ایمان و تقوا و رهبری امام معصوم(ع) است.

- پیشرفت حقیقی با هدایت دین اسلام، رهبریِ پیشوای الهی، مشارکت و اتحاد مردم و توجه به غایت پایدار تحقق کلمه الله حاصل می شود.

• مبانی ارزش شناختی - ارزش ها ریشه در واقعیت دارند و اصول آن ها ثابت، مطلق و جهان شمول است.

- اصول ارزش ها از طریق عقل و فطرت، و تفصیل آن از طریق کتاب و سنت قابل کشف است.

- ارزش ها در ساحت های ارتباطی انسان با خدا، خود، خلق و خلقت ساری است.

- تحقق ارزش ها موجب پیشرفت دنیوی و سعادت اخروی است.

• مبانی دین شناختی - دین، دستگاه جامع معرفتی- معیشتی است که از سوی خداوند متعال برای تأمین کمال و سعادت دنیوی و اخروی آدمیان نازل شده است.

- دین کامل، جهان شمول و نهایی، اسلام است که بر نبی خاتم(ص) نازل و توسط آن حضرت ابلاغ و تفصیلات آن در سنت پیامبر و اهل بیت(ع) بیان شده است.

- اسلام با نظام هستی و سرشت انسان، هماهنگی دارد و نقش بدیل ناپذیری در تأمین نیازهای نظری و عملی، فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی ایفا می کند.

به همین جهت استطاعت کامل برای تمدن سازی و ارائه ی الگوی پیشرفت دارد.

- اسلام در چارچوب مبانی و اصولی ثابت و پایدار و بر مبنای اجتهاد در عرصه های اعتقادی، اخلاقی و شریعت و توجه به عناصر انعطاف پذیر فقه اسلامی، توان پاسخگویی به نیازهای نوشونده زمانی و مکانی را دارد.

- خردورزی و تمسک به دانش بشری و تجارب عقلایی مورد تأکید اسلام است و وحی، مایه شکوفایی عقل محسوب می شود.

از این رو تمدن سازی و پیشرفت اسلامی افزون بر تکیه بر اصول، ارزش ها و تعالیم اسلامی، مبتنی بر عقل و دانش بشری نیز هست.

آرمان ها: آرمان های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ارزش های بنیادین فرازمانی و فرامکانی جهت دهنده پیشرفت است.

مبنایی ترین این ارزش ها، نیل به خلافت الهی و حیات طیبه است.

اهم ارزش های تشکیل دهنده حیات طیبه عبارتند از: معرفت به حقایق، ایمان به غیب، سلامت جسمی و روانی، مدارا و همزیستی با هم نوعان، رحمت و اخوت با مسلمانان، مقابله مقتدرانه با دشمنان، بهره برداری کارآمد و عادلانه از طبیعت، تفکر و عقلانیت، آزادی مسئولانه، انضباط اجتماعی و قانون مداری، عدالت همه جانبه، تعاون، مسئولیت پذیری، صداقت، نیل به کفاف، استقلال، امنیت و فراوانی.

رسالت: رسالت ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران حرکت عقلانی، مؤمنانه و متعهدانه در جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی متناسب با آرمانها در زیست بوم ایران است.

افق: در سال 1444 هجری شمسی مردم ایران دیندار، عموماً پیرو قرآن کریم، سنت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) و با سبک زندگی و خانواده اسلامی ایرانی و روحیه جهادی، قانون مدار، پاسدار ارزش ها، هویت ملی و میراث انقلاب اسلامی، تربیت یافته به تناسب استعداد و علاقه تا عالی ترین مراحل معنوی، علمی و مهارتی و شاغل در حرفه متناسب اند و از احساس امنیت، آرامش، آسایش، سلامت و امید زندگی در سطح برتر جهانی برخوردارند.

تا سال 1444 ایران به پیشتاز در تولید علوم انسانی اسلامی و فرهنگ متعالی در سطح بین المللی تبدیل شده و در میان پنج کشور پیشرفته جهان در تولید اندیشه، علم و فناوری جای گرفته و از اقتصادی دانش بنیان، خوداتکا و مبتنی بر عقلانیت و معنویت اسلامی برخوردار، و دارای یکی از ده اقتصاد بزرگ دنیا است.

تا آن زمان، سلامت محیط زیست و پایداری منابع طبیعی، آب، انرژی و امنیت غذایی با حداقل نابرابری فضایی در کشور فراهم شده؛ کشف منابع، خلق مزیت ها و فرصت های جدید و وفور نعمت برای همگان با رعایت عدالت بین نسلی حاصل شده است.

فقر، فساد و تبعیض در کشور ریشه کن گردیده و تکافل عمومی و تأمین اجتماعی جامع و فراگیر و دسترسی آسان همگانی به نظام قضایی عادلانه تأمین شده است.

ایران در آن زمان از تداوم رهبری فقیه عادل، شجاع و توانمند و ضمانت کافی برای سیاست ها، قوانین و نظامات مبتنی بر اسلام برخوردار است و همچنان با اتکا به آرای عمومی از طریق مشارکت آزادانه مردم در انتخابات به دور از تهدید ثروت و قدرت و با بهره گیری نظام مند از مشورت جمعی نخبگان اداره می شود و قدرت کامل برای دفاع بازدارنده از عزت، حاکمیت ملی و استقلال، امنیت همه جانبه و تمامیت ارضی خویش را حفظ کرده و عامل اصلی وحدت و اخوت اسلامی، ثبات منطقه ای و عدالت و صلح جهانی است.

در سال 1444 ایران از نظر سطح کلی پیشرفت و عدالت، در شمار چهار کشور برتر آسیا و هفت کشور برتر دنیا شناخته می شود و دارای ویژگی های برجسته جامعه اسلامی و خاستگاه تمدن نوین اسلامی ایرانی است.

تدابیر: 1- تبیین و ترویج اسلام ناب محمدی(ص) متناسب با مقتضیات روز 2- تقویت و تعمیق فرهنگ توحیدی و معادباور و ایمان به غیب 3- بسط فرهنگ قرآنی و تعمیق معرفت و تداوم محبت اهل بیت(ع) از طریق زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا و انتظار بدون انحراف و بدعت 4- ترویج آموزه های اخلاق اسلامی و هنجارهای مدنی و تبلیغ عملی دین 5- شناساندن علمی و واقع بینانه ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی 6- گسترش تعلیم و تربیت وحیانی، عقلانی و علمی 7- تربیت نیروی انسانی توانمند، خلاق، مسئولیت پذیر و دارای روحیه مشارکت جمعی با تأکید بر فرهنگ جهادی و محکم کاری 8- ارتقای موقعیت شغلی، کرامت و منزلت اقشار علمی و فرهنگی به ویژه معلمان و استادان 9- تبیین، ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی ایرانی سالم و خانواده محور با تسهیل ازدواج و تحکیم خانواده و ارتقای فرهنگ سلامت در همه ابعاد 10- اهتمام به احیا و توسعه نمادهای اسلامی ایرانی به ویژه در پوشش، معماری و شهرسازی با حفظ تنوع فرهنگی در پهنه سرزمین 11- تحقیق و نظریه پردازی برای تبیین عدم تعارض دوگانه هایی از قبیل عقل و نقل، علم و دین، پیشرفت و عدالت، ایرانی بودن و اسلامیت، و تولید ثروت و معنویت از سوی صاحب نظران و نهادهای علمی کشور 12- تقویت و گسترش تولید علمی اصیل، بومی و مفید در رشته های علوم انسانی با بهره گیری از مبانی و منابع اسلامی و دستاوردهای بشری 13-توسعه علوم بین رشته ای و مطالعات و پژوهش های چند رشته ای بدیع و مفید 14- کوشش و تعامل فکری بلندمدت و پایدار نخبگان و مؤسسات علمی برجسته کشور در عرصه بین المللی 15- مایت فزاینده و مطالبه متناسب از برجسته ترین مؤسسات و شخصیت های علمی کشور برای تولید علم در راستای رفع نیازها و حل مسائل اساسی جامعه 16- ارزش گذاری معلومات و مهارت های غیررسمی روزآمد و کارآمد، ارتقای دانش های مهارتی و تنوع بخشی به شیوه های مهارت افزایی 17- ارتقای دانش پایه و توسعه شبکه های علم، فناوری و نوآوری با همکاری متقابل مؤسسات علمی و پژوهشی، صنایع و دولت در فرایند تولید کالا و خدمات 18- ارتقای مهارت های حرفه ای بومی به فنّاوری های صنعتی با استفاده از دستاوردهای نوین علمی و تجارب تاریخی و احیای بازارهای تولیدی تخصصی مطابق قابلیت های سرزمینی 19- پی ریزی و گسترش نهضت کسب و کار هنرهای نمایشی و کاربردهای فضای مجازی با استفاده از میراث فرهنگی و ادبی ایرانی اسلامی و قابلیت های ملی و محلی مطابق تقاضا و پسند مخاطب منطقه ای و جهانی 20- التزام به رعایت اصول و قواعد اسلامی در غایت و ساختار تصمیمات، سیاست گذاری ها و نهادسازی های اقتصادی و مالی 21- تحقق عدالت مالیاتی و کاهش فاصله های جمع درآمد خالص خانوار از طریق ایجاد نظام یکپارچه مالیات ستانی، تأمین اجتماعی و ارائه تسهیلات مالی با بهره گیری از سامانه جامع اطلاعاتی ملی 22- تسهیل ورود کارآفرینان به عرصه های اقتصادی به ویژه اقتصاد دانش بنیان و کاهش هزینه های کسب و کار با تاکید بر اصلاح قوانین، مقررات و رویه های اجرایی کشور 23- تحقق عدالت در ساختار قانونی نظام بانکی با ایجاد انضباط پولی، رهایی از ربای قرضی، توزیع عادلانه خلق پول بانکی و بهره مند سازی عادلانه آحاد مردم جامعه از خدمات پولی 24- استقلال بودجه دولت از درآمد های حاصل از بهره برداری از منابع طبیعی و ثروت های عمومی و انتقال این درآمد ها به مردم با تأمین عدالت بین نسلی 25- توقف خام فروشی منابع طبیعی ظرف 15 سال از زمان شروع اجرای الگو و جایگزینی آن با زنجیره پیش رونده تولید ارزش افزوده ملی در داخل و خارج کشور 26- مصون سازی و تقویت فرآیندها، سیاست ها، تصمیمات و نهادهای اقتصادی در مقابل تکانه های سیاسی-اقتصادی هدفمند و غیرهدفمند برونزا 27- توسعه فعالیت های زیربنایی، اقتصادی و اجتماعی و مصرف آب، انرژی و سایر منابع حیاتی متناسب با ظرفیت، حقوق و اخلاق زیستی 28- حفظ حقوق مالکیت عمومی بر منابع طبیعی و ثروت های ملی همراه با رعایت ملاحظات صیانتی، زیست محیطی و بین نسلی در بهره برداری از آن ها 29- کاهش شدت مصرف انرژی و متناسب سازی سهم تولید و مصرف انرژی از منابع انرژی پاک 30- بسترسازی برای استقرار متعادل جمعیت و توازن منطقه ای در پهنه سرزمین بر مبنای آمایش ملی و تخصیص امکانات و تسهیل و تشویق سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی و فرهنگی مناطق مختلف و توانمندسازی مناطق محروم با توجه به استعدادهای سرزمینی 31- تمرکززدایی در ساختار اقتصادی- مالی کشور با واگذاری برنامه ریزی و تصمیم گیری به استان ها و شهرستان ها درچارچوب سیاست های ملی 32- بهره گیری از دیپلماسی فعال اقتصادی در کسب فنّاوری های پیشرفته و تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات و حمایت از صادرات تولیدات داخلی با ارزش افزوده 33- فعال کردن قابلیت های سرزمینی و موقعیت ارتباطی ایران از طریق ایجاد زیرساخت های پیشرفته برای تبدیل ایران به قطب راهبردی فرهنگی، علمی، فناوری و اقتصادی 34- گسترش قطب های گردشگری طبیعی، فرهنگی، مذهبی و سلامت با محوریت مناطق و مراکز هویت ساز 35- تأمین امنیت و ایمنی غذا و ترویج تغذیه سالم و ارتقای سازوکارهای نظارت بر تولید و توزیع مواد غذایی و مصرفی 36- پوشش همگانی مراقبت ها و خدمات و توزیع عادلانه منابع حوزه سلامت 37- همکاری بین بخشی و مشارکت نظام مند مردمی در ارتقای سلامت با اولویت پیشگیری و کنترل عوامل تهدیدکننده 38- تنظیم نرخ باروری در بیش از سطح جانشینی 39- اعتلا و تقویت و ترویج دانش بومی در حوزه سلامت مبتنی بر شواهد متقن علمی 40- ارتقای توانمندی های حوزه پزشکی با هدف ارائه آموزش، خدمات و تولیدات در سطح ملی و بین المللی 41- اعتلای منزلت و حقوق زنان و ارتقای جایگاه اجتماعی و فرصت های عادلانه آنان و تأکید بر نقش مقدس مادری 42- ارتقای استقلال، اقتدار، پاسخگویی و تخصصی شدن نظام قضایی و تربیت و جذب قضات عالم و متعهد و دانش افزایی مستمر و نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان قضایی و اصلاح و الکترونیکی کردن فرایندهای دادرسی 43- طراحی و اجرای راه های پیشگیری از جرم و افزایش آگاهی و اخلاق اجتماعی و تقوای عمومی 44- گسترش فهم عمیق و تحکیم نظریه مردم سالاری دینی مبتنی بر ولایت فقیه 45- حفظ و تقویت مردم سالاری دینی، مشارکت مردمی، عدالت و ثبات سیاسی 46-گسترش و تقویت تشکل های مردمی به منظور افزایش سرمایه اجتماعی و تحکیم ساختار درونی نظام 47- تقویت فضای آزاداندیشی به منظور ارزیابی و نقد علمی سیاست ها و عملکردهای گذشته و حال برای تصحیح مستمر آن و حفظ مسیر انقلاب اسلامی 48- ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه ای بر ارکان و اجزای نظام و پیشگیری از تداخل منافع شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولان و کارکنان حکومت و برخورد بدون تبعیض با مفسدان به ویژه در سطوح مدیریتی 49- اجرای کامل ضمانت های پیش بینی شده در قانون اساسی در حوزه آزادی های فردی و اجتماعی و آموزش و ترویج حقوق و تکالیف شهروندی و تقویت احساس آزادی در آحاد جامعه 50- تعیین ضوابط عادلانه و شفاف سازی فرایندهای تخصیص امکانات و امتیازات دولتی؛ درآمد، ثروت و معیشت مسئولان حکومتی و منابع و هزینه های مالی فعالیت سیاستمداران و تشکل های سیاسی 51- گزینش مسئولان و مدیران بر مبنای التزام عملی آنان به حد کفاف در معیشت و اهتمام ایشان به هنجارهای عدالت، صداقت، راستگویی، اعتماد، فداکاری و پاسخگویی 52- تقویت اقتدار حاکمیتی و ارتقای نظام سیاسی و متناسب سازی ساختار اداری کشور با روش های جدید به گونه ای که کمتر از یک درصد جمعیت کشور حقوق بگیر دولت باشند 53- پیشگیری از شکل گیری تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران، گسترش بسیج مردمی و تقویت بنیه دفاعی بازدارنده 54- تقریب مذاهب اسلامی و تحکیم اتحاد و انسجام مسلمانان از طریق تأکید بر مشترکات دینی و پرهیز از اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی 55- ترویج عقلانیت و روحیه جهادی در جهان اسلام و حمایت از حرکت های اسلامی و نهضت های آزادی بخش و استیفای حقوق مردم فلسطین 56- تأکید بر چندجانبه گرایی، گسترش دیپلماسی عمومی و کمک به حکمیت و صلح بین المللی هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می شود هشتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با عنوان الگوی پیشرفت: پیشران ها، چالش ها و الزامات تحقق با هدف پرداختن به این مباحث در تاریخ 22 و 23 خرداد 1398 در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

اینکه الگوی پایه پیشرفت با تلاش مجدانه جمع کثیری از متفکران، محققان و شخصیت های راهبردی کشور در یک بازه هفت ساله تدوین شده است، زمان آن است که اقدامات و الزامات چالش های معطوف به مرحله اجرا و پیاده سازی الگو مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

از آنجا کخ اجرای هم زمان تمامی تدابیر عملی نیست، زمان بندی اجرای تدابیر و تعیین تدابیری که به دلیل ماهیت تحول آفرینی و جلب اعتماد عمومی، در مقام اجرا مقدم و زمینه ساز تدابیر بعدی می باشند، تحت عنوان تدابیر پیشران یک ضرورت است.

محورهای اصلی کنفرانس: پیشران های الگوی پیشرفت چالش های الگوی پیشرفت الزامات تحقق الگوی پیشرفت شایان ذکر است، چارچوب و ضوابط تهیه و ارسال مقالات در وبگاه کنفرانس به آدرس Conference.

olgou.

ir درج شده است.

رساله ها و پایان نامه های برتر الگوی اسلامی ایران تقدیر می شوند مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با هدف تشویق دانشجویان به پرداختن به موضوع الگوی پیشرفت از رساله ها و پایان نامه های برتر مرتبط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قدردانی می کند.

براساس اعلام مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، از آن دسته دانش آموختگان مقاطع مختلف کارشناسی ارشد، دکتری و معادل حوزوی واجد شرایط و یا آن دسته از دانشجویان دانشگاهی و طلاب حوزه های علمیه که موضوع رساله و پایان نامه آن ها در زمینه پیشرفت است و مایلند رساله یا پایان نامه آنان در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مورد ارزیابی قرار گیرد، تقاضا می شود از طریق سامانه این مرکز ثبت نام و آمادگی خویش را اعلام کنند.

رساله ها و پایان نامه هایی که در فرآیند داوری اولیه مورد پذیرش قرار گیرند، در نمایشگاهی که در روز برگزاری کنفرانس الگوی پیشرفت برپا خواهد شد، در معرض دید شرکت کنندگان قرار خواهند گرفت.

از نویسندگان رساله ها و پایان نامه هایی که در فرآیند داوری نهایی به عنوان برتر انتخاب شوند در روز برگزاری کنفرانس با اهدای جوایز نقدی قدردانی خواهد شد.

آخرین مهلت ارسال اطلاعات پایان نامه ها و رساله ها، بیستم آبان 1397است.

محورهای اعلام شده در فراخوان: تجارب پیشرفت موانع و ظرفیت های پیشرفت مبانی اسلامی پیشرفت تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی روش شناسی تدوین و تحقق الگو افق های پیشرفت: آینده شناسی الگو " شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار26مهر، کدخبر: 1855976، www.

tasnimnews.

com
کلید واژه ها: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - الگوی اسلامی ایرانی - اسلامی - پیشرفت - ایرانی - آینده - اکبرزاده - رهبر معظم انقلاب اسلامی - آینده پژوهی - دانشگاه - علمی - حضرت آیت الله خامنه ای - طراحی - نخبگان - دانشگاه تربیت مدرس - آیت الله خامنه ای - رهبر معظم انقلاب - انقلاب اسلامی - کشور - رهبر انقلاب - کسب اطلاعات - معاون - مراجع - جامعه - رهبر - آیت الله - اطلاعات - ثبت نام - وب سایت - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
ماجرا دعوای زنانه در کاخ سفید چیست؟

2 راهی که خداوند برای طرد کردن شیطان قرار داد

نفت عراق از وابستگی نفتی ترکیه به ایران نمی کاهد

چرایی مقاومت برخی در برابر قانون منع به کارگیری بازنشستگان

پیام تسلیت وزیر اطلاعات در پی درگذشت حجت الاسلام مصطفی جان نثاری

روحانی:جوان ها باید مدیریت ها را برعهده بگیرند

نظر 6 نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ظریف درباره پولشویی

کتاب را نباید حبس کرد

مدل‎های طراحی با حنا روی دست+عکس

حضور دو و نیم میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی در تهران

روز قم نامگذاری شد

علت کارشکنی اصلاح طلبان در مسیر شهردار شدن هاشمی

چرایی مقاومت برخی در برابر قانون منع به کارگیری بازنشستگان

پنج شب، پنج کتاب، پنج شخصیت

راه انتخابی آمریکایی ها غلط است و حتماً شکست می خورند

ایران قدرت بازدارنده در برابر تمام دشمنان امت است

عناوین روزنامه های سیاسی 24 آبان 97/ میراث آخوندی +تصاویر

تفاهم نامه ای برای اشاعه حفاظت بین المللی از بناهای تاریخی

سردار سلیمانی خواب را از چشم ناوگان آمریکا گرفته است

تعبیر خواب موش در حال فرار - فرار کردن موش در خواب چه تعبیری دارد؟

مشکل از میز نیست، ایراد از نیت به جز خدمت ماست/ باید بیشتر با جوانان دوست باشیم

سردار سلیمانی خواب را از چشم ناوگان آمریکا گرفته است

نماینده ولی فقیه در کردستان: پیشرفت های علمی کشور مرهون عمل به قرآن است

چیت چیان استاندار آذربایجان شرقی میشود

ماجرای گرانی، تعطیلی و کنسرت بروها

استخدام مهندس نرم افزار در شرکت مهندسی موج پژوه آزما

خوزستان به حالت آماده باش درآمد

دعوت معاون مطبوعاتی از مدیران رسانه ها برای شرکت در انتخابات هیات نظارت

عروسک زنده در خانه زوج جوان+عکس

عکس:مزار استاد آیت الله العظمی بروجردی در اصفهان

تلاش برای افشای نام افراد مشمول قانون«منع به کارگیری بازنشستگان» جزء حقوق قطعی رسانه ها است

ناوگروه نیروی دریایی بزودی عازم ایتالیا می شود

صدای گروههای خاموش را بشنویم

پاسخ یک پیام، مقاومت 44702

راهکار امام علی(ع) درباره راه کوتاه کردن آرزوها

آب را گِل نکنید!

میزگرد بررسی FATF درصداو سیما برگزار شود

نظر 6 نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ظریف

اجرای ارکستر سمفونیک تهران

نشست «آیین آواز » با حضور علی اصغر شاه زیدی

کارنامه 40 ساله کتاب در ایران

تکذیب ریاست آخوندی بر شرکت ملی نفت

جنایات رژیم های فاسد از نگاه مردم آزادی خواه جهان پنهان نمی ماند

نشانه های یک رابطه شاد و سالم در زندگی چیست؟

مهدی بلوریان اجرای ارکستر سمفونیک تهران

انصارالله: منصور هادی دچار مرگ بالینی شده است

فرصت ایران در اجلاس بین المللی تعاون آسیا و اقیانوسیه

حکم سجده زیارت عاشورا برای بانوان چیست؟

تصاویر/ درس اخلاق آیت الله العظمی مکارم شیرازی

تصاویر/ مراسم گرامیداشت شهید حجت الاسلام دهقانی در مدرسه علمیه ملاصادق قم

مهرداد بهار | اسطوره اسطوره شناسی ایران

فتاوای آیت الله العظمی وحید خراسانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

ضرغامی بالاخره به علت صبحانه های عجیبش جواب داد!

فتاوای آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله) در مورد احضار ارواح

فتاوای آیت الله العظمی بهجت (قدس سره) در مورد احضار ارواح و اجنه

سایه پررنگ تردید بر سر شهردار شدن حناچی

برای شناخت دقیق ماهیت هالیوود باید سینمای یهود را بشناسیم

چیزی را با زور به فرزندانتان نقبولانید

شهرداری ها نیازمند قانون جامع منسجم و به روز هستند

منتظر اعلام نظر هیات حل اختلاف در باره شورای شهر هستیم

دانلود آهنگ جدید ماکان باند بنام شکلات

دانلود آهنگ جدید میثم مدرسی بنام بی بی دل

سالروز پرتاب بوران ؛ کیهان پیمای ناکام

پیام تسلیت وزیر اطلاعات در پی درگذشت حجت الاسلام مصطفی جان نثاری

تصاویر/ دیدار اعضای شورای عالی حوزه با آیت الله العظمی نوری همدانی

تصاویر/ همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی در دارالقرآن علامه طباطبایی

وسایط نظامی-کیمیاوی روسیه خبرنگار امریکایی را متعجب ساخت + ویدیو

پوسترهای شهادت امام حسن عسکری (ع)

متن روز کتاب و کتابخوانی

متن تسلیت شهادت امام حسن عسگری

پیام تسلیت وزیر اطلاعات در پی درگذشت حجت الاسلام مصطفی جان نثاری

دانلود آهنگ جدید ابوالفضل نکویی بنام نگاه

انصارالله یمن اخبار مربوط به تحویل بندر الحدیده را به شدت رد کرد

تا اطلاع ثانوی از ساخت سریال شهید حججی خبری نیست

عطایی: اقتصاد نشر رها است

سومین سالگرد 3 شهید مدافع حرم

نگذاریم علوم سکولار در مغز جوانان دانشگاهی نفوذ پیدا کند

روز ورود حضرت معصومه(س) روز قم نامگذاری شد

دستگیری معاون آموزش وپرورش مانه و سملقان/ تشکیل پرونده تخلف 5 میلیارد ریالی

شهرداران به دنبال خلاقیت باشند

دیدار ساکنان محله درخت سبز بندرعباس با استاندار ونمایندگان

شهرداران به دنبال خلاقیت باشند

تاکید سردار سلامی بر حفظ شرایط مناسب روحی و جسمی تمامی نیروها

توضیح المسائل موضوعی و نهادی تولید نماییم

حداد عادل: به خاطر معادل سازی از ما شکایت کردند

دیدار دریادار خانزادی با فرماندهان نیروهای دریایی چین و روسیه

وکلا فعالانه در امر قانون گذاری مشارکت کنند/ باید از استقلال نهاد وکالت دفاع کنیم

امریکا چین را به جنگ سرد تهدید کرد

شهردار جوانرود بازداشت شد

میزگرد بررسی FATF درصداو سیما برگزار شود

عملیات اجرایی جمع آوری فاضلاب درمحله درخت سبز بندرعباس

احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی

حداد عادل: به خاطر معادل سازی از ما شکایت کردند

دانشمندان دلیل فشار خون بالای سالمندان را نام بردند

ویژه برنامه های رادیو ایران به مناسبت آغاز ولایت امام زمان (عج)

ترتیل صفحه 507 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

احادیث تصویری از ائمه اطهار علیه السلام

شهردار بروجرد استعفا داد

تقویت احتمال بازگشت آخوندی و کرباسیان به دولت / وزرای سابق در انتظار چراغ سبز زنگنه

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه مأموریتی دارد؟

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه مأموریتی دارد؟