مطالب مرتبط:
ساخت «کفشداری باب القبله» از سوی شهروندان قزوینی
کمبود زیر ساخت های شهری امیدیه خطری برای سلامت شهروندان
بهره وری ساخت وسازها ابزار مهم مقابله با تحریم ها
کارنامه خرید جدید پرسپولیس زیر ذره بین مدال
ساخت خط لوله نورد استریم2 در آب های آلمان آغاز شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 09:352018-10-19اقتصادي

ساخت وسازها زیر ذره بین شهروندان


شورای شهر تهران یک گام دیگر در مسیر شفاف سازی برداشت؛ مسیری که مدیریت شهری پایتخت از ابتدای سال جاری در پیش گرفته است.

در همین راستا اعضای شورای شهر تهران دیروز و در قالب نود و چهارمین جلسه خود، - با کلیات لایحه انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی بر سامانه شفافیت شهرداری موافقت کردند.

این در حالی است که پیش از این، قرار گرفتن اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان و طرح تعارض منافع در شورای شهر به تصویب رسیده و به اجرا درآمده بود.

براساس طرحی که کلیات آن روز گذشته به تصویب رسید اطلاعات کل پلاک های ثبتی منتشر می شود و هدف آن مشخص کردن میزان پیشرفت پروژه ها به منظور جلوگیری از ایجاد رانت اطلاعاتی است.

بهاره آروین، رییس کمیته شفافیت شهرداری نیز در صحن شورا در توضیحاتی تکمیلی گفت: این طرح کاملا به حفظ حریم شخصی افراد پایبند بوده و تنها اطلاعاتی که به حق عمومی بازمی گردد را منتشر می کند.

در هیچ کجای این انتشار نام مالک منتشر نمی شود همچنین در این موضوع تنها پلان بیرونی منتشر شده و پلان داخلی منتشر نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، اینطور که در کلیات طرح آمده، ابتدای سال 97برای انتشار اطلاعات درنظر گرفته شده است.

البته محمد علیخانی دیروز در قالب سؤالی پرسید که چرا اطلاعات قبل تر و مثلا از ابتدای اسفند 96منتشر نشده که آروین پاسخ داد: انتشار اطلاعات شهرسازی پیش از این تاریخ به منظور شناسایی تخلفات موضوع دیگری می تواند باشد که اجرای آن در قالب این طرح، هم مشکل و همزمان بر است.

طبق پیشنهاد شورا مجموعه ای از اطلاعات شهرسازی در یک بازه زمانی دو ماهه در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و با اجرایی شدن کامل طرح، شهروندان می توانند اطلاعاتی مبنی بر اینکه امکان ساخت چند طبقه ساختمانی وجود دارد یا در کوچه و خیابانشان کدام ساختمان پروانه ساخت گرفته است را مشاهده کنند.

آنگونه که علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در حاشیه جلسه دیروز نیز اعلام کرد جزییات طرح در جلسه آینده به بحث و بررسی گذاشته می شود.

شفافیت نقص دارد و باید تکمیل شود در میان بررسی طرح انتشار اطلاعات شهرسازی، محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران طرح مذکور را بسیار با اهمیت دانست و در ادامه توصیه ای را هم ارائه کرد: اینکه اکنون شفافیت در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته جای تقدیر دارد اما در مجموع کمبودهایی هم وجود دارد که به نظر می رسد باید به مرور رفع شده و سامانه شفافیت تکمیل شود.

مثلا اینکه شهروندان باید بدانند چگونه اعتراض خود را نسبت به تخلفات اعلام کنند.

از طرفی دیگر آیا روشی وجود دارد که به اعتراضات رسیدگی شود یا نه؟ چنانچه در مورد همین طرح شهرسازی اگر تخلفی مشاهده شود و اعتراضی پس از شروع کار ساخت وساز به ثبت برسد، احتمال اینکه فتنه ای در محل شکل بگیرد، زیاد خواهد بود.

درصورتی که سرمایه گذار کار خود را شروع کرده، تصمیم گیری سخت است.

هاشمی درخصوص اهمیت طرح نیز مثالی بیان کرد: در محله جماران تخلف محرزی در ساخت رخ داده زیرا برای ساخت وساز در باغی، مجوز ایجاد دو برج گرفته شده بود که امروز 3برج در آنجا ساخته شده است.

اما صدای اعتراض ما و شهروندان به جایی نرسید چراکه دائما می گفتند بنای مورد نظر برای نهادی بزرگ است و نمی توان جلوی تخلفاتش را گرفت.

سال گذشته بالغ بر 20نامه از سوی شهروندان درخصوص آن به دست من رسید؛ بنایی که در محدوده نیاوران و جماران قرار دارد و اتفاقا آقای حناچی (معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران) احتمالا می دانند منظور بنده کجاست.

بنابراین باید طرح شفاف سازی را تکمیل کرد تا برای روند رسیدگی اعتراض زمان کافی وجود داشته باشد، در غیراینصورت بحران های بعدی که ناشی از سرمایه گذاری است ایجاد می شود.

سیدمحمود میرلوحی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا هم بیان کرد: موضوعی که در این طرح دنبال شد تنها انتشار اطلاعاتی برای ذینفعان بوده و این در حالی است که موضوعات قانونی همچون کمیسیون های ماده 100و طرح تفصیلی شهر تهران تکلیف را مشخص کرده است.

زمانی که اطلاعات دقیق نهایی مشخص باشد می تواند نشان دهد که یک ساختمان در نهایت باید با چه مشخصاتی تکمیل شود و زمانی که فردی تخلف کند این موضوع را می تواند نشان دهد که نایب شهردار چشمش را روی تخلفی بسته است.

الهام فخاری، عضو کمیسیون فرهنگی- اجتماعی نیز بر ضرورت ضمانت اجرایی برخورد با متخلفین درصورت احراز تخلفات شهرسازی تأکید کرد.

طرحی که 30سال پیش باید انجام می شد محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری یکی دیگر از اعضای شورا بود که راجع به طرح مهم دیروز شورا توضیح داد.

او گفت: این طرح می گوید اطلاعات پرونده های ساخت وساز ازجمله وضعیت مکانی، طرح تفصیلی، نوع کاربری و اینکه چند طبقه می توانند بسازند، سطح اشغال چقدر است، تصمیمات شورای معماری آن و پرونده باغات آن در معرض نظارت عموم قرار گیرد نه اطلاعات اشخاص، البته اسامی مهندسین ناظر متخلف نیز باید مشخص باشد.

همچنین موجب می شود در امضاها دقت بیشتری شود.

زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست نیز بر این عقیده بود که چنین طرح هایی از رانت و تخلف جلوگیری می کنند اما باید مشخص شود که در بارگذاری ها نحوه استفاده شهروند چگونه است؟ در توضیح اهمیت موضوع پیروز حناچی، معاون شهرسازی شهرداری هم پشت تریبون رفت و گفت: 70تا 80درصد وابستگی شهرداری به درآمدهای حوزه شهرسازی است از این رو نمی توان اقدامی یکباره درخصوص این حوزه انجام داد و تغییرات در آن باید گام به گام صورت گیرد.

در کشورهای پیشرفته پروژه های سرمایه گذاری بزرگ استثنا شده و در تالار شهر به نمایش درمی آید و همه افراد نسبت به آن نظرات شان را اعلام می کنند و براساس این نظرات برای آن پروژه تصمیم گیری می شود.

حرکت ما به این سمت ضروری است و اگر 30سال پیش به این سمت می رفتیم امروز شاهد بسیاری از تخلفات نبودیم.

وزارت کشور نامه ای نزده است ه گزارش همشهری دیروز چند عضو شورای شهر تهران از جمله امانی، نژادبهرام و میرلوحی انتصاب سکینه اشرفی یه عنوان نخستین بانوی معاون شهرداری پایتخت را قابل تقدیر دانستند، همچنین محسن هاشمی در ابتدای جلسه کسب عنوان سومی کاروان ایران در مسابقات پارا المپیک آسیایی را تبریک گفت.

رییس شورای شهر تهران در اواخر جلسه نیز بین خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با رفتن حجت میرزایی از معاونت برنامه ریزی، تکلیف برنامه سوم شهرداری به کجا می رسد، گفت: اکنون برنامه سوم به شورا آمده و در حال رسیدگی است و با هماهنگی شهرداری نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

ضمن اینکه خانم سکینه اشرفی، معاون جدید برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری هم در جریان کار قرار دارند.

او همچنین موضوع نامه وزارت کشور مبنی بر بازنشسته بودن سیدمحمدعلی افشانی که طی روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده را تکذیب کرد و گفت: رایزنی ها در این رابطه همچنان با مجلس ادامه دارد.

هاشمی در برابر این سوال که اگر بر فرض یک درصد در نظر بگیریم که افشانی از شهرداری برود، آیا مشغول بررسی گزینه های مطرح به جای او هستید؟ نیز پاسخ داد: اعضا گزینه هایی را در ذهن دارند اما اسامی مطرح در حد گمانه زنی است.

تنها مسئله این است که اگر آقای افشانی به دلیل بازنشستگی از شهرداری بروند، پروسه انتخاب فرد جدید کوتاه باشد.

تذکرها، پیشنهادها و تقدیرهایی که اعضای شورای شهر تهران دیروز مطرح کردند شهربانو امانی تلاش ما این بود که قبل از سال تحصیلی لایحه ایمنی سرویس مدارس را به تصویب و به اجرا برسانیم، اما تا امروز از شهرداری تهران این لایحه به شورای شهر نیامده است ولی بخشی از اقدامات آموزشی و ایمنی سرویس مدارس انجام می شود.

ناهید خداکرمی تشعشعات دکل های مخابراتی می تواند اثرات مخربی برای کودکان و زنان باردار داشته باشد و شرکت ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات شهر با وسواس خاصی موضوع نصب و استاندارد سازی این دکل ها را دنبال می کنند.

اما بسیاری از دکل های موجود مربوط به نهاد ها و بانک ها و نهاد های انتظامی و شهرداری هنوز جهت اخذ مجوز و استانداردسازی نصب آنها اقدام نکرده اند.

لازم است شهردار تهران نسبت به اخذ مجوز های لازم برای این منظور اقدام کند.

علی اعطا در زمان رأی گیری برای بررسی لایحه شهرداری مبنی بر اعطای مجوز برای انجام هزینه مشارکت در مراسم اربعین حسینی در جلسه نود و سوم شورا، به دلیل اعلام زودهنگام پایان رأی گیری، رأی من ثبت نشد.

به همین دلیل اعتراض کردم و خواهان محاسبه شمارش رأی خود شدم که هیأت رییسه موافقت نکردند.

به واسطه علت رأی ندادنم مورد سؤال شهروندان واقع شدم.

بنابراین ضمن درخواست از هیأت رییسه برای توجه به این موارد و با توجه به اینکه من نماینده مردم شهر هستم، اعلام می کنم که موافق فراهم آوردن تسهیلات برای زائران حضرت اباعبدالله(ع) بوده و هستم و معتقدم راهپیمایی اربعین جدای از تأثیرات معنوی، عظمت امت اسلامی و شیعیان را به نمایش می گذارد.

حجت نظری نسبت به تهدید دوباره مجموعه کاخ گلستان این بار به ساخت وساز در سرای سیگارچی هشدار می دهم.

سازمان میراث فرهنگی باید به تخلفات محرز شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران درخصوص سرای سیگارچی ورود کرده و شهرداری تهران نیز باید از هرگونه ساخت وساز در این مجموعه جلوگیری کند.

همچنین ضرورت دارد امکان بهره مندی نابینایان از ورزش شودان (ورزش مخصوص نابینایان) در مجموعه های ورزشی شهرداری تهران فراهم شود.

ضمن اینکه ضرورت دارد مدیریت فروشگاه های شهروند نسبت به درج برچسب قیمت اجناس با خط بریل برای استفاده نابینایان در فروشگاه ها اقدام کنند.

الهام فخاری براساس قانون باید سازمان های مختلف زمینه فرصت های شغلی نابینایان و معلولان را فراهم کنند که لازم است شهرداری تهران نیز به این مهم ورود داشته باشد.

با توجه به شرایط این افراد، باید براساس قانون در اولویت استخدام قرار گیرند.

مجید فراهانی هفته پیش درخصوص ضرورت بازنگری در ایستگاه های اتوبوس و مترو جهت دسترس پذیر کردن ایستگاه ها تذکری داده بودم که خوشبختانه اتوبوسرانی شروع به بازنگری درخصوص گیت های مسئله دار کرده و دوشنبه شب، برخی ایستگاه ها همچون گیت های بی آرتی میدان فردوسی و منتظری اصلاح شده است.

احمد مسجدجامعی در روز تهران کارهای جدیدی انجام شد که در پیشینه شهرداری ها نبود؛ چاپ تمبر روز تهران، نیم بها شدن بلیت سینما و رایگان بودن موزه ها برای نخستین بار بود و لذا این اقدامات جای تشکر دارد.

از آقای کریمی رییس پیشین مرکز ارتباطات شهرداری به واسطه برگزاری مناسب و متفاوت روز تهران تشکر می کنم.

زهرا نژادبهرام در خیابان کریم خان زند یکی از قدیمی ترین و مهم ترین داروخانه های شهر یعنی داروخانه 13آبان وجود دارد که مورد استفاده قشر زیادی از مردم ازجمله بیماران، سالمندان و توان یابان و معلولان است.

اما پل روبه روی داروخانه به واسطه مکانیزه نبودن، مشکلات زیادی را برای استفاده کنندگان از آن به وجود آورده است.

شهرداری باید هر چه سریع تر نسبت به مکانیزه کردن این پل اقدام کند.

افشین حبیب زاده در بعضی از مناطق و حومه شهر تهران برخی افراد مشغول خرید و فروش زباله هستند.

بنابراین از شهردار می خواهم هرچه سریع تر به این موضوع رسیدگی کند تا جریان انتقال زباله در مسیر قانونی خود قرار بگیرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری تاریخ انتشار 25 مهر 97، کدمطلب: 34464، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: اطلاعات - شورای شهر تهران - شورای شهر - شهر تهران - منتشر - شهرسازی - شورا - شورای - اطلاعاتی - شفاف - سخنگوی شورای شهر تهران - تهران - رییس شورای شهر تهران - شهرداری - ساختمان - اعضای شورای شهر - رییس شورای شهر - اعتراض - تخلفات - مدیریت - پروانه ساخت - ساختمانی - اعتراضات - علیخانی - میلیارد - پیشنهاد - پیشرفت - پایتخت - پروانه - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
یورو در بازار ثانویه 9016 تومان شد

قیمت سکه به 4 میلیون و 240 هزار تومان رسید +جدول

دلار باز هم ارزان خواهد شد؛ منتظر ریزش نرخ ها باشید

واردات بیش از 2 تن تیوپ کرم و پماد از آلومینیوم + جدول

چرا وقتی نیشکر هفت تپه دولتی بود کسی درباره زیان انباشه آن حرفی نمی زد؟!

چرخ تیتانیومی خودرو باپرینتر سه بعدی ساخته شد

دلار در بودجه 98 چند؟

جدیدترین پیش‎بینی قیمت مسکن/احتمال سرایت رکود بازار به سال 98

قیمت سکه قیمت طلا و قیمت دلار امروز 97/08/28 / نرخ دلار در بازار آزاد تهران

بهره برداری فاز اول سیکل ترکیبی نیروگاه ماکو

سفر رییس مناطق آزاد به آذربایجان غربی

شروط سازمان غذا و دارو برای تولید داروی چینی در ایران

دومین پیش رویداد استارت آپ ویکند دریاچه ارومیه برگزار شد

چین و اندونزی قرارداد ارزی امضا کردند

مذاکره کننده ارشد ایران با FATF ممنوع الخروج شد

وعده جدید برای بازار ارز / سیستم متشکل مبتنی بر سازوکار حراج ایجاد می شود

خطر وقوع سیل در منابع طبیعی غرب مازندران

بزرگ ترین پولشویی تاریخ در یکی از اصلی ترین اعضای FATF

در بازار ارز و سکه چه می گذرد؟

مرسدس بنز صفر چند؟

ابتکار: نقش زنان در اقتصاد ملی انکارنشدنی است

برخورد قاطعانه با مفسدان اقتصادی محاسبات دشمن را بهم ریخت /ضد حمله به بازار آزاد ارز /احیای سیستم قدیمی مصرف سوخت

کاریکاتور: هنوز یارانه ثروتمندان حذف نشده!

آمریکا برای کشتن نیم میلیون نفر 6 تریلیون دلار هزینه کرد

2 انتصاب در پلیس آگاهی ناجا+اسامی

جریمه بانک فرانسوی به خاطر نقض تحریم ها

افتتاح واحد کشتارگاه صنعتی با حضور وزیر جهاد کشاورزی

روحانی: 4 تا 5 نوبت در سال باید کمک جبرانی در حدود 200 هزار تومان به خانواده ها بدهیم

افزایش ساعت سرویس دهی خط 5 در روزهای جمعه

آمار دقیق میزان پولشویی در ایران+ اینفوگرافی

کارفرمایان با تورم هزینه ‎ها را جبران کردند

افزایش تلفات ناشی از آتش سوری در امریکا

بازار طلا و سکه در رکود کامل/ مردم داد و ستد نمی‎کنند

اولین سمپوزیوم بین المللی تجارت گوهر سنگ در کیش گشایش یافت

پسته دیگر نمی خندد/ خیز بلند گرانی برای شب چله/بادام هندی و پسته 200 هزار تومان!!

وکیل شکات: در حال جمع آوری ادله کافی برای شکایت علیه وزارت صنعت و اتحادیه طلا و جواهر هستیم

اولین سمپوزیوم بین المللی تجارت گوهر سنگ در کیش گشایش یافت

پیشرفت 85 درصدی در فولاد ازنا

طرح های پیشنهادی دولت محرک توسعه پیرانشهر است

60 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود

انسجام بین بخشی برای مقابله با تخریب منابع طبیعی ضروری است

معاون سازمان جنگلها: تَرسالی امسال موقت است

468 پروژه بخش کشاورزی در آذربایجان غربی افتتاح شد

عملیات اجرایی محور خوی - قطور - رازی آغاز شد

آخرین نرخ سکه طلا ارز 27 آبان 97

طرح های پیشنهادی دولت محرک توسعه پیرانشهر است

جبران قدرت خرید کارگران به ضرر آنهاست

60 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود

طرح های پیشنهادی دولت محرک توسعه پیرانشهر است

معادله قیمت نفت چالش جدید آمریکایی ها/آیا بابک زنجانی جدید در نفت ایران ظاهر می شود؟

ابتکار: نقش زنان در اقتصاد ملی انکارنشدنی است

افزایش ساعت سرویس دهی خط 5 در روزهای جمعه

«نمایشگاه کاتالوگی محصولات ایرانی» در آلمان

هزینه های حج 98 صرفه جویی شود

آخرین قیمت خودرو 28 آبان 97

کاهش 150 هزار تومانی قیمت سکه در بازار تهران / دلار 13500 تومان شد

افزایش قیمت یورو/ آخرین قیمت 9016 تومان

رندر نسل جدید شورلت کوروت منتشر شد

مشکل کمبود کالا نداریم/ استفاده از ظرفیت بانوان در صنعت، استارتاپ ها و نرم افزار

تنور عرضه چند نرخی نان گرم شد

60 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود

معاون سازمان جنگلها: تَرسالی امسال موقت است

اعلام آمادگی ژاپن برای افزایش همکاری اقتصادی با روسیه

سهام آسیایی بالا و پایین شدند

توقف عرضه یورو در صرافی های بانکی

عملیات اجرایی محور خوی - قطور - رازی آغاز شد

معاون سازمان جنگلها: تَرسالی امسال موقت است

جامعه پزشکی در معرض اتهام فرار مالیاتی

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 29آبان

دستگیری 30 اخلالگر ارزی در البرز

قیمت خانه های منطقه 9 تهران

30 اخلال گر ارزی در البرز دستگیر شدند

افزایش قیمت یورو 9016 تومان شد

بسته های حمایتی دولتی، جبران خسارات وارده را نمی کند / افزایش حقوق ها باید منطقی باشد

عملیات اجرایی محور خوی - قطور - رازی آغاز شد

روزانه 10 روستا در کشور از نعمت گاز بهره مند می شوند

ارمغانی از جنس گرما در خانه های روستایی

4 یا 5 نوبت کمک 200هزار تومانی دولت به خانواده ها

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 29 آبان

آزادی یا سرکوب؟

عضویت سازمان بورس در کمیته سازمان جهانی کمیسیون های اوراق بهادار

پاکستان یک میلیارد دلار از عربستان دریافت کرد

اولین سمپوزیوم بین المللی تجارت گوهر سنگ در کیش گشایش یافت

راه اندازی اولیه قطار در پنجشنبه هفته جاری با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور

دلیل عدم راه‎اندازی بازارچه آبزیان چیست؟

هتلی در زیر زمین

ابتکار: نقش زنان در اقتصاد ملی انکارنشدنی است

ششمین همایش ملی صنعت و دانشگاه برگزار می شود

تسهیل توسعه هوش مصنوعی با بستر HiAI 2.0 هوآوی

فروش گوشی با کدملی ارتباطی با رجیستری ندارد، برای تنظیم بازار است

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز دوشنبه 28 آبان 97

جهت اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اینجا کلیک کنید

اولین سمپوزیوم بین المللی تجارت گوهر سنگ در کیش گشایش یافت

ارمغانی از جنس گرما در خانه های روستایی

جاماندگان دریافت بسته های حمایتی چه کنند؟

علت سقوط قیمت طلا و سکه چه بود؟/ پیش بینی قیمت در روزهای آتی

یورو 9016 تومان شد

عضویت سازمان بورس در کمیته سازمان جهانی کمیسیون های اوراق بهادار

شهر نفت؛ در محاصره دودهای نفتی! +تصاویر

ارمغانی از جنس گرما در خانه های روستایی

ساخت وسازها زیر ذره بین شهروندان

ساخت وسازها زیر ذره بین شهروندان