مطالب مرتبط:
ساخت «کفشداری باب القبله» از سوی شهروندان قزوینی
کمبود زیر ساخت های شهری امیدیه خطری برای سلامت شهروندان
بهره وری ساخت وسازها ابزار مهم مقابله با تحریم ها
کارنامه خرید جدید پرسپولیس زیر ذره بین مدال
ساخت خط لوله نورد استریم2 در آب های آلمان آغاز شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 09:352018-10-19اقتصادي

ساخت وسازها زیر ذره بین شهروندان


شورای شهر تهران یک گام دیگر در مسیر شفاف سازی برداشت؛ مسیری که مدیریت شهری پایتخت از ابتدای سال جاری در پیش گرفته است.

در همین راستا اعضای شورای شهر تهران دیروز و در قالب نود و چهارمین جلسه خود، - با کلیات لایحه انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی بر سامانه شفافیت شهرداری موافقت کردند.

این در حالی است که پیش از این، قرار گرفتن اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان و طرح تعارض منافع در شورای شهر به تصویب رسیده و به اجرا درآمده بود.

براساس طرحی که کلیات آن روز گذشته به تصویب رسید اطلاعات کل پلاک های ثبتی منتشر می شود و هدف آن مشخص کردن میزان پیشرفت پروژه ها به منظور جلوگیری از ایجاد رانت اطلاعاتی است.

بهاره آروین، رییس کمیته شفافیت شهرداری نیز در صحن شورا در توضیحاتی تکمیلی گفت: این طرح کاملا به حفظ حریم شخصی افراد پایبند بوده و تنها اطلاعاتی که به حق عمومی بازمی گردد را منتشر می کند.

در هیچ کجای این انتشار نام مالک منتشر نمی شود همچنین در این موضوع تنها پلان بیرونی منتشر شده و پلان داخلی منتشر نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، اینطور که در کلیات طرح آمده، ابتدای سال 97برای انتشار اطلاعات درنظر گرفته شده است.

البته محمد علیخانی دیروز در قالب سؤالی پرسید که چرا اطلاعات قبل تر و مثلا از ابتدای اسفند 96منتشر نشده که آروین پاسخ داد: انتشار اطلاعات شهرسازی پیش از این تاریخ به منظور شناسایی تخلفات موضوع دیگری می تواند باشد که اجرای آن در قالب این طرح، هم مشکل و همزمان بر است.

طبق پیشنهاد شورا مجموعه ای از اطلاعات شهرسازی در یک بازه زمانی دو ماهه در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و با اجرایی شدن کامل طرح، شهروندان می توانند اطلاعاتی مبنی بر اینکه امکان ساخت چند طبقه ساختمانی وجود دارد یا در کوچه و خیابانشان کدام ساختمان پروانه ساخت گرفته است را مشاهده کنند.

آنگونه که علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در حاشیه جلسه دیروز نیز اعلام کرد جزییات طرح در جلسه آینده به بحث و بررسی گذاشته می شود.

شفافیت نقص دارد و باید تکمیل شود در میان بررسی طرح انتشار اطلاعات شهرسازی، محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران طرح مذکور را بسیار با اهمیت دانست و در ادامه توصیه ای را هم ارائه کرد: اینکه اکنون شفافیت در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته جای تقدیر دارد اما در مجموع کمبودهایی هم وجود دارد که به نظر می رسد باید به مرور رفع شده و سامانه شفافیت تکمیل شود.

مثلا اینکه شهروندان باید بدانند چگونه اعتراض خود را نسبت به تخلفات اعلام کنند.

از طرفی دیگر آیا روشی وجود دارد که به اعتراضات رسیدگی شود یا نه؟ چنانچه در مورد همین طرح شهرسازی اگر تخلفی مشاهده شود و اعتراضی پس از شروع کار ساخت وساز به ثبت برسد، احتمال اینکه فتنه ای در محل شکل بگیرد، زیاد خواهد بود.

درصورتی که سرمایه گذار کار خود را شروع کرده، تصمیم گیری سخت است.

هاشمی درخصوص اهمیت طرح نیز مثالی بیان کرد: در محله جماران تخلف محرزی در ساخت رخ داده زیرا برای ساخت وساز در باغی، مجوز ایجاد دو برج گرفته شده بود که امروز 3برج در آنجا ساخته شده است.

اما صدای اعتراض ما و شهروندان به جایی نرسید چراکه دائما می گفتند بنای مورد نظر برای نهادی بزرگ است و نمی توان جلوی تخلفاتش را گرفت.

سال گذشته بالغ بر 20نامه از سوی شهروندان درخصوص آن به دست من رسید؛ بنایی که در محدوده نیاوران و جماران قرار دارد و اتفاقا آقای حناچی (معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران) احتمالا می دانند منظور بنده کجاست.

بنابراین باید طرح شفاف سازی را تکمیل کرد تا برای روند رسیدگی اعتراض زمان کافی وجود داشته باشد، در غیراینصورت بحران های بعدی که ناشی از سرمایه گذاری است ایجاد می شود.

سیدمحمود میرلوحی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا هم بیان کرد: موضوعی که در این طرح دنبال شد تنها انتشار اطلاعاتی برای ذینفعان بوده و این در حالی است که موضوعات قانونی همچون کمیسیون های ماده 100و طرح تفصیلی شهر تهران تکلیف را مشخص کرده است.

زمانی که اطلاعات دقیق نهایی مشخص باشد می تواند نشان دهد که یک ساختمان در نهایت باید با چه مشخصاتی تکمیل شود و زمانی که فردی تخلف کند این موضوع را می تواند نشان دهد که نایب شهردار چشمش را روی تخلفی بسته است.

الهام فخاری، عضو کمیسیون فرهنگی- اجتماعی نیز بر ضرورت ضمانت اجرایی برخورد با متخلفین درصورت احراز تخلفات شهرسازی تأکید کرد.

طرحی که 30سال پیش باید انجام می شد محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری یکی دیگر از اعضای شورا بود که راجع به طرح مهم دیروز شورا توضیح داد.

او گفت: این طرح می گوید اطلاعات پرونده های ساخت وساز ازجمله وضعیت مکانی، طرح تفصیلی، نوع کاربری و اینکه چند طبقه می توانند بسازند، سطح اشغال چقدر است، تصمیمات شورای معماری آن و پرونده باغات آن در معرض نظارت عموم قرار گیرد نه اطلاعات اشخاص، البته اسامی مهندسین ناظر متخلف نیز باید مشخص باشد.

همچنین موجب می شود در امضاها دقت بیشتری شود.

زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست نیز بر این عقیده بود که چنین طرح هایی از رانت و تخلف جلوگیری می کنند اما باید مشخص شود که در بارگذاری ها نحوه استفاده شهروند چگونه است؟ در توضیح اهمیت موضوع پیروز حناچی، معاون شهرسازی شهرداری هم پشت تریبون رفت و گفت: 70تا 80درصد وابستگی شهرداری به درآمدهای حوزه شهرسازی است از این رو نمی توان اقدامی یکباره درخصوص این حوزه انجام داد و تغییرات در آن باید گام به گام صورت گیرد.

در کشورهای پیشرفته پروژه های سرمایه گذاری بزرگ استثنا شده و در تالار شهر به نمایش درمی آید و همه افراد نسبت به آن نظرات شان را اعلام می کنند و براساس این نظرات برای آن پروژه تصمیم گیری می شود.

حرکت ما به این سمت ضروری است و اگر 30سال پیش به این سمت می رفتیم امروز شاهد بسیاری از تخلفات نبودیم.

وزارت کشور نامه ای نزده است ه گزارش همشهری دیروز چند عضو شورای شهر تهران از جمله امانی، نژادبهرام و میرلوحی انتصاب سکینه اشرفی یه عنوان نخستین بانوی معاون شهرداری پایتخت را قابل تقدیر دانستند، همچنین محسن هاشمی در ابتدای جلسه کسب عنوان سومی کاروان ایران در مسابقات پارا المپیک آسیایی را تبریک گفت.

رییس شورای شهر تهران در اواخر جلسه نیز بین خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با رفتن حجت میرزایی از معاونت برنامه ریزی، تکلیف برنامه سوم شهرداری به کجا می رسد، گفت: اکنون برنامه سوم به شورا آمده و در حال رسیدگی است و با هماهنگی شهرداری نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

ضمن اینکه خانم سکینه اشرفی، معاون جدید برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری هم در جریان کار قرار دارند.

او همچنین موضوع نامه وزارت کشور مبنی بر بازنشسته بودن سیدمحمدعلی افشانی که طی روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده را تکذیب کرد و گفت: رایزنی ها در این رابطه همچنان با مجلس ادامه دارد.

هاشمی در برابر این سوال که اگر بر فرض یک درصد در نظر بگیریم که افشانی از شهرداری برود، آیا مشغول بررسی گزینه های مطرح به جای او هستید؟ نیز پاسخ داد: اعضا گزینه هایی را در ذهن دارند اما اسامی مطرح در حد گمانه زنی است.

تنها مسئله این است که اگر آقای افشانی به دلیل بازنشستگی از شهرداری بروند، پروسه انتخاب فرد جدید کوتاه باشد.

تذکرها، پیشنهادها و تقدیرهایی که اعضای شورای شهر تهران دیروز مطرح کردند شهربانو امانی تلاش ما این بود که قبل از سال تحصیلی لایحه ایمنی سرویس مدارس را به تصویب و به اجرا برسانیم، اما تا امروز از شهرداری تهران این لایحه به شورای شهر نیامده است ولی بخشی از اقدامات آموزشی و ایمنی سرویس مدارس انجام می شود.

ناهید خداکرمی تشعشعات دکل های مخابراتی می تواند اثرات مخربی برای کودکان و زنان باردار داشته باشد و شرکت ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات شهر با وسواس خاصی موضوع نصب و استاندارد سازی این دکل ها را دنبال می کنند.

اما بسیاری از دکل های موجود مربوط به نهاد ها و بانک ها و نهاد های انتظامی و شهرداری هنوز جهت اخذ مجوز و استانداردسازی نصب آنها اقدام نکرده اند.

لازم است شهردار تهران نسبت به اخذ مجوز های لازم برای این منظور اقدام کند.

علی اعطا در زمان رأی گیری برای بررسی لایحه شهرداری مبنی بر اعطای مجوز برای انجام هزینه مشارکت در مراسم اربعین حسینی در جلسه نود و سوم شورا، به دلیل اعلام زودهنگام پایان رأی گیری، رأی من ثبت نشد.

به همین دلیل اعتراض کردم و خواهان محاسبه شمارش رأی خود شدم که هیأت رییسه موافقت نکردند.

به واسطه علت رأی ندادنم مورد سؤال شهروندان واقع شدم.

بنابراین ضمن درخواست از هیأت رییسه برای توجه به این موارد و با توجه به اینکه من نماینده مردم شهر هستم، اعلام می کنم که موافق فراهم آوردن تسهیلات برای زائران حضرت اباعبدالله(ع) بوده و هستم و معتقدم راهپیمایی اربعین جدای از تأثیرات معنوی، عظمت امت اسلامی و شیعیان را به نمایش می گذارد.

حجت نظری نسبت به تهدید دوباره مجموعه کاخ گلستان این بار به ساخت وساز در سرای سیگارچی هشدار می دهم.

سازمان میراث فرهنگی باید به تخلفات محرز شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران درخصوص سرای سیگارچی ورود کرده و شهرداری تهران نیز باید از هرگونه ساخت وساز در این مجموعه جلوگیری کند.

همچنین ضرورت دارد امکان بهره مندی نابینایان از ورزش شودان (ورزش مخصوص نابینایان) در مجموعه های ورزشی شهرداری تهران فراهم شود.

ضمن اینکه ضرورت دارد مدیریت فروشگاه های شهروند نسبت به درج برچسب قیمت اجناس با خط بریل برای استفاده نابینایان در فروشگاه ها اقدام کنند.

الهام فخاری براساس قانون باید سازمان های مختلف زمینه فرصت های شغلی نابینایان و معلولان را فراهم کنند که لازم است شهرداری تهران نیز به این مهم ورود داشته باشد.

با توجه به شرایط این افراد، باید براساس قانون در اولویت استخدام قرار گیرند.

مجید فراهانی هفته پیش درخصوص ضرورت بازنگری در ایستگاه های اتوبوس و مترو جهت دسترس پذیر کردن ایستگاه ها تذکری داده بودم که خوشبختانه اتوبوسرانی شروع به بازنگری درخصوص گیت های مسئله دار کرده و دوشنبه شب، برخی ایستگاه ها همچون گیت های بی آرتی میدان فردوسی و منتظری اصلاح شده است.

احمد مسجدجامعی در روز تهران کارهای جدیدی انجام شد که در پیشینه شهرداری ها نبود؛ چاپ تمبر روز تهران، نیم بها شدن بلیت سینما و رایگان بودن موزه ها برای نخستین بار بود و لذا این اقدامات جای تشکر دارد.

از آقای کریمی رییس پیشین مرکز ارتباطات شهرداری به واسطه برگزاری مناسب و متفاوت روز تهران تشکر می کنم.

زهرا نژادبهرام در خیابان کریم خان زند یکی از قدیمی ترین و مهم ترین داروخانه های شهر یعنی داروخانه 13آبان وجود دارد که مورد استفاده قشر زیادی از مردم ازجمله بیماران، سالمندان و توان یابان و معلولان است.

اما پل روبه روی داروخانه به واسطه مکانیزه نبودن، مشکلات زیادی را برای استفاده کنندگان از آن به وجود آورده است.

شهرداری باید هر چه سریع تر نسبت به مکانیزه کردن این پل اقدام کند.

افشین حبیب زاده در بعضی از مناطق و حومه شهر تهران برخی افراد مشغول خرید و فروش زباله هستند.

بنابراین از شهردار می خواهم هرچه سریع تر به این موضوع رسیدگی کند تا جریان انتقال زباله در مسیر قانونی خود قرار بگیرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری تاریخ انتشار 25 مهر 97، کدمطلب: 34464، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: اطلاعات - شورای شهر تهران - شورای شهر - شهر تهران - منتشر - شهرسازی - شورا - شورای - اطلاعاتی - شفاف - سخنگوی شورای شهر تهران - تهران - رییس شورای شهر تهران - شهرداری - ساختمان - اعضای شورای شهر - رییس شورای شهر - اعتراض - تخلفات - مدیریت - پروانه ساخت - ساختمانی - اعتراضات - علیخانی - میلیارد - پیشنهاد - پیشرفت - پایتخت - پروانه - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
محدودیت های صادرات کاغذ رفع می شود/هدفگذاری تولید مازاد بر نیاز

5،5 میلیارد دلار کالا از خوزستان صادر شد

80 درصد مردم یمن برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند

ایرانی ها بیشتر در کدام کشورها خانه می خرند؟

نوبخت: سال آینده پرداخت یارانه ها استانی می شود

افتتاح3 پروژه در بندر امام توسط وزیر راه

تبدیل جاده های اصلی با بار سنگین ترافیکی به بزرگراه

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می شود

پاسخ امریکا به تسلیحات جدید روسیه و چین

5،5 میلیارد دلار کالا از خوزستان صادر شد

چهار پرواز فرودگاه اهواز بi دلیل گرد و غبار لغو شد

احداث خط لوله صادرات گاز عربستان به عمان، امارات و کویت

5،5 میلیارد دلار کالا از خوزستان صادر شد

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته های حمایتی

آلومینیوم المهدی پس از خصوصی سازی ناموفق، دوباره به بخش خصوصی جدید واگذار می شود؟ توکلی: دولت به جای خریدار، اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود/ ادعای مالک: ورشکستگی در آینده نزدیک با سیاست های دیکته شده وزارت صنعت/ رییس سازمان خصوصی سازی: خریدار جدید به مراتب از خریدار قبلی

بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار برای احداث راه آهن بوشهر - شیراز پیش بینی شده است

پیشگیری از معلولیت نوزادان سیاست اصلی بهزیستی آزادشهر است

1088 کیلومتر کریدور جنوب کشور تکمیل شد

هیچ دستگاهی نمی تواند مانع اجرای طرح مبارزه با پوشاک قاچاق شود

شبکه ریلی ایران به افغانستان متصل می شود

دوربین سفری جدید نیکون کولپیکس A1000 معرفی شد

مجموعه سوالات استخدامی وزارت نفت-مهندسی برق قدرت -2دوره

شبکه ریلی ایران به افغانستان متصل می شود

معاون وزیر راه و شهرسازی: بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار برای احداث راه آهن بوشهر - شیراز پیش بینی شده است

درگیری بر سر آب در مالی 34 کشته بر جا گذاشت

1088 کیلومتر کریدور جنوب کشور تکمیل شد

لزوم آموزش و پایش اصناف/ نظارت بر بازار در آستانه فرارسیدن عید نوروز

عملیات اجرایی قطعه 10 راه آهن بوشهر-شیراز کلنگ زنی شد

1088 کیلومتر کریدور جنوب کشور تکمیل شد

پیشگیری از معلولیت نوزادان سیاست اصلی بهزیستی آزادشهر است

بنای یادمان فاضل سکرانی شاعر نامدار خوزستان بهره برداری شد

توسط وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی قطعه 10 راه آهن بوشهر-شیراز کلنگ زنی شد

چهار پرواز فرودگاه اهواز بدلیل گردوغبار باطل شدند

سد جدید ترخیص خودروهای وارداتی

رمزخوانی تهدیدهای نفتی آمریکا

الزامات انتشار صکوک و اوراق قرضه بر بستر بلاک چین بررسی شد

1000 کیلومتر راه آهن افتتاح شد/ اتصال خط ریلی ایران به افغانستان

آغاز اجرای قطعه 10راه آهن بوشهر به شیراز

برای جبران عقب ماندگی های جنوب استان کرمان به چه میزان اعتبار نیاز است؟

فرمول جذب سرمایه خارجی به گردشگری

پیش بینی رشد قیمت موبایل در جهان

آلومینیوم المهدی پس خصوصی سازی ناموفق، دوباره به بخش خصوصی جدید واگذار می شود؟ توکلی: دولت به جای خریدار، اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود/ ادعای مالک: ورشکستگی در آینده نزدیک با سیاست های دیکته شده وزارت صنعت/ رییس سازمان خصوصی سازی: خریدار جدید به مراتب از خریدار قبلی تو

شهری کوچک در ایران که با ضایعات تزیین شده +تصاویر

توافق همکاری فورد و فولوکس واگن

محور زیرکوه به سمت خواف و قاین مسدود است

بازی تکراری خودروسازان و وزیر

تسلیحات آمریکایی برای هند

چهار پرواز فرودگاه اهواز بدلیل گردوغبار باطل شد

قیمت سکه و قیمت طلا در 27 دی ماه 1397

همه هنرپیشه های زن سینما در یک قاب+عکس

چهار پرواز فرودگاه اهواز بدلیل گردوغبار باطل شدند

راه اندازی رشته های جدید در مرکز فنی و حرفه ای فسا

ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد

اعتراض مردم از گودبرداری رها شده دراسدآباد

آلومینیوم المهدی پس از خصوصی سازی ناموفق، دوباره به بخش خصوصی جدید واگذار می شود؟ توکلی: دولت بجای خریدار، اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود/ ادعای مالک: ورشکستگی در آینده نزدیک با سیاست های دیکته شده وزارت صنعت/ رییس سازمان خصوصی سازی: خریدار جدید به مراتب از خریدار قبلی ت

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

فرصت یک هفته ای فرمانداران برای برآورد میزان خسارت بارندگی

مدارک مورد نیاز جهت ابطال و یا تعلیق کارت بازرگانی

ترخیص کامل قطعات مترو نیازمند 70 میلیارد تومان

بازار گل محلاتی ناایمن است

تعیین تکلیف نحوه مدیریت و بهره برداری از دریاچه شهدای خلیج فارس

تولید نفت اوپک به شکل چشمگیری در ماه دسامبر کاهش پیدا کرد

گزارش / تولید سالانه28هزارتن ماهی و 170میلیون قطعه بچه ماهی در لرستان

ایران رتبه نخست صنایع دستی دنیا را دارد

از مطرح شدن دلایل افزایش بی رویه قیمت گوشت تا افتتاح چندین طرح کشاورزی

رونمایی از 2 محصول جدید در کارخانه اسنوا

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می شود

اینتل پردازنده 5 گیگاهرتزی سری Core i9 را فقط به تولیدکنندگان منتخب عرضه می کند

سبزپوشی شاخص فرابورس در آخرین روز هفته

در آخرین روز کاری هفته و با صعود 5 واحدی/ آیفکس بالاتر از سطح 1983 واحدی قرار گرفت

وزیری که فقط به سوالات آسان پاسخ می دهد!

جهش 25 درصدی نرخ طلا تنها در یک هفته!

حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می شود

سهم فارس از رحمت آسمان

توزیع نان نذری در منطقه صدف همدان

دستگیری کلاهبردار فروشنده سکه طلا در میامی

عملیات اجرایی راه آهن بوشهر- شیراز آغاز شد

حذف بخاری های نفتی استان تا یکماه دیگر

جلسه هیئت مدیره اتحادیه قطار شهری های کشور

قیمت نفت خام 2درصد سقوط کرد

چه کیسه خوابی بخریم؟

چگونه کلاه شیفتگان خروج از کشور را می توان برداشت؟‏ ‏

عملیات اجرایی راه آهن بوشهر- شیراز آغاز شد

در بهار آزادی جای شهدا خالی

گوشتی که گران است

تولید سالانه28هزارتن ماهی و 170میلیون قطعه بچه ماهی در لرستان

عملیات اجرایی راه آهن بوشهر- شیراز آغاز شد

افزایش چشمگیر قیمت طلا در ماه های آتی

سود سرمایه گذاری بزرگ دیگر وجود خارجی ندارد

نشست و برخاست پروازهای فرودگاه مهرآباد به شرایط عادی بازگشت

فرسودگی بنا و کمبود اعتبار از مشکلات کتابخانه های گناباد است

نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی زنان باعث نشاط اجتماعی می شود

دلایل افزایش قاچاق دام

بارش های پاییزه سمنان جبران خشکسالی بلندمدت نیست

ایران رتبه نخست صنایع دستی دنیا را دارد

50 خانوار عشایری در دزفول جابجا شدند

استمهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیر مترقبه

جهش 25 درصدی نرخ طلا تنها در یک هفته!

سامانه جدید بانک مرکزی برای مقابله با فساد

فرسودگی بنا و کمبود اعتبار از مشکلات کتابخانه های گناباد است

ساخت وسازها زیر ذره بین شهروندان

ساخت وسازها زیر ذره بین شهروندان